Jak NIE prowadzić terapii testosteronem - 6 błędów, które popełniasz na TRT

❌ Jak NIE prowadzić terapii testosteronem - 6 błędów, które popełniasz na TRT ❌
👉 Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoja terapia testosteronem (TRT) nie przynosi oczekiwanych rezultatów?
👉 Może nawet odczuwasz negatywne skutki?
Prawidłowe prowadzenie TRT jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia, ale niestety, wielu mężczyzn popełnia podstawowe błędy. Ten film jest dla Ciebie, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak unikać najczęstszych pułapek podczas terapii testosteronem.
W dzisiejszym odcinku lekarz Jan Bednarczyk oraz Tomasz Waligóra z Męskiej Kliniki omawiają najczęstsze błędy, które mogą wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo Twojej terapii.
W filmie dowiesz się:
🔹 Jak źle dobrane dawki testosteronu wpływają na terapię?
🔹 Dlaczego zmiana nawyków życiowych jest kluczowa podczas TRT?
🔹 Dlaczego pogląd "im więcej testosteronu, tym lepiej" jest mylny?
🔹 Jakie są konsekwencje zbijania poziomu estradiolu do zera?
🔹 Jakie ryzyko niesie stosowanie testosteronu z nieznanych źródeł?
🔹 Jakie badania są kluczowe podczas terapii TRT?
Nie popełniaj tych błędów i zapewnij sobie skuteczną oraz bezpieczną terapię. Oglądaj nasz film, aby dowiedzieć się więcej i zoptymalizować swoje zdrowie hormonalne.
Jeśli odcinek był dla Ciebie interesujący, to koniecznie zasubskrybuj ten kanał. To pierwszy krok do poprawy jakości Twojego życia. :)
Zdrowego i udanego dnia
Tomasz Waligóra
✅ Bezpłatna analiza wyników badań: meskaklinika.pl/terapia-testo...
🩸 Informacje o badaniach: meskaklinika.pl/wp-content/up...
🎧 Podcast "Męskie Zdrowie": open.spotify.com/show/5vug5eL...
📷 Instagram Męska Klinika: / meskaklinika.pl
📱 TIKTok Męska Klinika: / meskaklinika.pl
🎥 Realizacja: studiomakers.pl/
_________________________________________
00:01 Tak stosowany testosteron zaprowadzi Cię do grobu
00:42 Wprowadzenie
01:26 Co mówi ulotka - 100, 200, 300mg co 14 lub 21 dni?
04:03 Chcesz efektów? Zaangażuj się!
05:55 Zmiana życia zaczyna się w Tobie
07:05 Im więcej testosteronu, tym lepiej?
09:13 'Żeński' estradiol jest w ogóle potrzebny?
11:01 Testosteron z internetu lub z siłowni?
12:34 Czy trzeba się badać? I jeśli tak, to co?
13:56 Facet, zadbaj o siebie - profilaktyka!
_________________________________________
Badania:
👨‍⚕️ www.sciencedirect.com/science...
U mężczyzn z hipogonadyzmem stosowanie zastrzyków testosteronu w dawce 200 mg co 14 dni skutkuje szerokimi wahaniami poziomu krążących androgenów, od bardzo wysokiego (przekraczającego nawet trzykrotnie stężenia statystyczne u zdrowych mężczyzn) wkrótce po domięśniowym podaniu testosteronu, aż do powrotu do wartości bazowych w 13 i 14 dniu.
👨‍⚕️ www.frontiersin.org/journals/...
Sterydy anaboliczno- androgenne to klasa hormonów szeroko stosowanych zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Chociaż skutecznie promują główny cel, jakim jest zwiększenie siły lub rozmiaru mięśni, ich stosowanie nie jest pozbawione ryzyka. Wiele krótkoterminowych skutków zdrowotnych jest obecnie dobrze scharakteryzowanych (poliglobulia, trądzik skórny, ginekomastia, utrata płodności, zaburzenia pracy wątroby, nerek oraz serca), chociaż prawdziwy długoterminowy wpływ na dobrze zdefiniowane kliniczne punkty końcowe, takie jak zachorowalność i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych, pozostaje nie w pełni znany.
👨‍⚕️ academic.oup.com/jcem/article...
Udowodnione działania niepożądane stosowania sterydów anaboliczno- androgennych na własną rękę obejmują zahamowanie osi gonadotropowej i niepłodność, hirsutyzm i defeminizację u kobiet oraz erytrocytozę. Sterydy przyjmowane doustnie mogą powodować hepatopatię. Istnieje związek pomiędzy stosowaniem sterydów w dużych dawkach a zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. U osób stosujących sterydy widoczne jest bardzo niskie stężenie cholesterolu o dużej gęstości w surowicy i globulin wiążących hormony płciowe oraz niewyjaśniona erytrocytoza.

Пікірлер: 30

  • @barandek
    @barandekАй бұрын

    Bardzo mi się podoba, temat nie jest popularny w Polsce, a dzięki Wam może się to zmienić

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    Dziękujemy! A jakie tematy dla Pana byłyby ciekawe do przedstawienia? :)

  • @barandek

    @barandek

    Ай бұрын

    Mnie osobiście dotyka problem z nabraniem masy mięśniowej, wiec czy terapia trt może pomóc w nadbudowaniu sylwetki, zazwyczaj mówi się o tym że ktoś schudł ;) a pewnie jest wąskie grono osób których interesuje przemiana w drugą stronę

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    @@barandek jest całkiem spora grupa osób, która przybrała masy mięśniowej podczas TRT 🙂 Testosteron wpływa na szlaki metaboliczne, więc po prostu jest to korzystne dla rekompozycji składu ciała - tłuszcz w dół, mięśnie w górę. Natomiast to czy schudniemy czy przytyjemy zależy od szeregu czynników, z których poza genetycznymi można wyróżnić: trening (rodzaj, intensywność itd.) oraz żywienie (w dużej mierze kaloryczność, ale także rodzaj spożywanych posiłków). Podczas TRT jak najbardziej można zrobić dobrą formę 😉

  • @EventHorizon86PL
    @EventHorizon86PLАй бұрын

    5 lat temu byłem na kuracji przez około rok i utrzymywałem poziomy te całkowitego w granicach 800-1100. Dzisiaj mam swój naturalny testosteron taki jak przed kuracją czyli około 500 ale mam objawy niskiego testosteronu być może przez niski wolny T (ok 12) czy kwalifikuje się do terapii ?

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    Zbyt mało danych. Choćby wstępna ocena przydatności wdrożenia TRT musi się odbyć na podstawie szerszego zakresu wyników badań, ankiety medycznej oraz opisu objawów. Wykonujemy bezpłatną analizę w tym kierunku - na naszej stronie wszystko opisane co i jak, a w opisie tego filmu jest także wykaz badań do wykonania. 👈

  • @mariusztomczyk7884
    @mariusztomczyk7884Ай бұрын

    a jeśli hematokryt i hemoglobina jest wysoko przed TRT

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    Zależy co znaczy 'wysoko' oraz jak wygląda stężenie erytrocytów przy tym. Następnie należy znaleźć przyczynę podwyższonych parametrów czerwonokrwinkowych, a następnie rozwiązanie. W wielu przypadkach kilka prostych ale regularnych nawyków pozwala zoptymalizować te parametry: - regularna aktywność typu cardio (szybki spacer, rower, bieganie, pływanie, wioślarz czy inne, które sprawiają przy tym radość) kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie; - wysoka podaż płynów oraz dodatkowo spożywanie zup, bulionów, warzyw, owoców; - ograniczenie spożycia mięsa oraz tłuszczów odzwierzęcych; - kierunkowa suplementacja: Omega 3, Nattokinaza, L-arginina.

  • @benekbenkowski6874
    @benekbenkowski687424 күн бұрын

    Dobry człowieku, pytanie.... Ostatnio robiłem badania i testosteron całkowity 317 ng/dL (11 nmol/L) i chyba wyszła w końcu przyczyna trąpiących mnie problemów od wielu lat, mam wszystkie objawy niskiego testosteronu. Pytanie... Czy samą zmianą stylu życia można z tak niskiego poziomu wskoczyć na poziom do okolic górnej normy albo chociaż minimum do średniej normy? Czy raczej nie ma szans? No i bądźmy też szczerzy, że zastosowanie się w 100% do wszystkich naturalnych zmian podnoszących naturalny testosteron to utopia.

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    24 күн бұрын

    Dzień dobry :) Wskazany poziom jest rzeczywiście bardzo niski i może być przyczyną wielu negatywnych objawów, jednak aby to dokładnie ocenić konieczne jest wykonanie i analiza szerszego zakresu badań. Naturalnych metod ZAWSZE warto spróbować w pierwszej kolejności - niezależnie czy TRT będzie później wprowadzone czy nie, te naturalne metody dają gigantyczną wartość. Jednakże to czy będą skuteczne i w jakim stopniu, to już kwestia indywidualna. Analiza badań i Twoich objawów pozwoli ocenić prawdopodobieństwo, czy takie metody w Twoim przypadku mogą dać należyty efekt. Wykaz wspomnianych badań znajdziesz w opisie tego filmu a pozostałe informacje na naszej stronie. W razie czego, jesteśmy do dyspozycji :)

  • @AutorNieznany92
    @AutorNieznany92Ай бұрын

    Jestem na trt 50mg co3 dni, testosteron w widełkach, ale estro i prolaktyna ponad norma, libido zerowe, troszkę nasilone lęki i słabe samopoczucie.... Te hormony same się nie wyreguluja? Dzięki za odp

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    Zbyt mało danych, aby skutecznie się do tego odnieść. Takie analizy i działania warto przeprowadzać podczas e-wizyty z lekarzem, ponieważ jest wiele szczegółów, które trzeba wziąć pod uwagę. Możliwe, że aktywność aromatazy jest wysoka i konieczne będzie mikrodozowanie testosteronu. Jeżeli dotychczas się same nie wyregulowały, to raczej to się nie zmieni - chyba, że ich zaburzenie jest spowodowane nieoptymalnym stylem życiem (sen, praca, jedzenie, stres, używki itd.). Optymalizacja tych sfer może przynieść poprawę.

  • @danielzyzy

    @danielzyzy

    9 күн бұрын

    50mg co 3dni? Chłopie to dawka jak dla dziecka zacznij bić 100mg minimum co 5 dni i wtedy sprawdź po 3 miesiącach wyniki

  • @AutorNieznany92

    @AutorNieznany92

    9 күн бұрын

    @@danielzyzy 50mg e3d dało mi wynik w górnej granicy normy, prolaktyna i estro było wysokie i to była przyczyna Prolaktyna, estro ogarnięte i jest dobrze

  • @AutorNieznany92

    @AutorNieznany92

    9 күн бұрын

    @@danielzyzy po za tym twoje 100mg co 5 dni to prawie tyle samo co 50 co 3dni 🤪

  • @danielzyzy

    @danielzyzy

    8 күн бұрын

    @@AutorNieznany92 robisz HCG w trakcie kuracji czy po ??

  • @marekpe6420
    @marekpe6420Ай бұрын

    Reklama jak reklama.

  • @marekpe6420

    @marekpe6420

    Ай бұрын

    Chociaż merytorycznie kiepsko skrojona.

  • @MeskieZdrowieMK

    @MeskieZdrowieMK

    Ай бұрын

    @@marekpe6420 proszę doprecyzować co merytorycznie Pan by zmienił? 🙃 Chętnie zweryfikujemy naszą wiedzę i metodykę 👈

  • @marekpe6420

    @marekpe6420

    Ай бұрын

    Naoglądałem się przez ostatnie miesiące sporo materiałów i o zwykłych bombach i o trt. Jedni mówili rzeczowo, inni pletli bez pomysłu. Tutaj widać, że jest to zwykła reklama z naciskiem na przekonanie słuchacza, że każda osoba która skorzysta z waszych usług będzie traktowana indywidualnie, co jest truizmem, bo inaczej nie da się tego zrobić. Druga sprawa ten estradiol. Nigdzie nie słyszałem do tej pory o zbijaniu go do zera. A już tak w oderwaniu od tematu, sam używam testosteronu z czarnego rynku (mam 47 lat), będę chciał iść z tym do lekarza, pierwszy się nie sprawdził. Będę chciał tam porozmawiać o tym, dlaczego zamiast trt nie znaczyna się od chociażby np Clomidu. Może zamiast podawać testosteron z zewnątrz zacząć od próby pobudzenia pracy jąder?

  • @pawebogaty4123

    @pawebogaty4123

    Ай бұрын

    Bo od clomidu bardzo szybko i bardzo skutecznie psuje się wzrok + jest lekiem bardzo depresyjnym

  • @pawebogaty4123

    @pawebogaty4123

    Ай бұрын

    Zbicie estradiolu zbyt nisko wprowadza w depresję. Prolaktyna też jest potrzebna. Nie można działać zero jedynkowo 🤷‍♂️ a na marginesie, byłem kiedyś w wieku 21 lat u lekarza NFZ z wynikiem teścia ok 300 i olał mnie. Dlatego sam sobie robię trt z teścia z neta. System na mnie to wymusił