No video

JAK NA POVINNOU ČETBU! CO ČÍST, RADY A TIPY!

ČAUKY!
Dneska tu pro Vás mám hodně žádané video na téma povinné četby! Jedná se čistě o má doporučení, co si vybrat, co mě sedlo a co se mi líbilo, tak to, prosím, respektujte.
KNIHY VE VIDEU:
Světová a česká literatura do konce 18. století
SHAKESPEARE - Romeo a Julie, Othello
MOLIÈRE - Lakomec
Světová a česká literatura 19. století
J. AUSTENOVÁ - Pýcha a předsudek, Rozum a cit
A.S. PUŠKIN - Evžen Oněgin
N. V. GOGOL - Revizor
CH. DICKENS - Oliver Twist
K. H. MÁCHA - Máj
K. J. ERBEN - Kytice
J. ARBES - Svatý Xaverius
A. a V. MRŠTÍKOVI - Maryša
Světová literatura 20. a 21. století
KAFKA - Proměna, Zámek, Proces
F. S. FITZGERALD - Velký Gatsby
R. ROLLAND - Petr a Lucie
U. ECO - Jméno růže
J. R. R. TOLKIEN - Hobit
D. ADAMS - Stopařův průvodce galaxií
M. BULGAKOV - Mistr a Markétka
Česká literatura 20. a 21. století
P. BEZRUČ - Slezské písně
J. ORTEN - Elegie
V. DYK - Krysař
I. OLBRACHT -Nikola Šuhaj Loupežník
V. VANČURA - Rozmarné léto, Markéta Lazarová
K. ČAPEK - Válka s mloky, RUR, Krakatit, Bílá nemoc, Povídky z jedné/druhé kapsy
J. ŠKVORECKÝ - Zbabělci
L. FUKS - Spalovač mrtvol
M. KUNDERA - Nesnesitelná lehkost bytí, Žert
B. HRABAL - Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále

Пікірлер: 35

  • @radeknaprstek290
    @radeknaprstek2903 жыл бұрын

    Já přečetl 19 knih z 20 a musím říct, že asi jako jediný ze třídy jsem si to užil :D. Ani mi nevadilo, že jsem si dal pauzu od scifi a fantasy, který čtu normálně, jelikož většina knih se mi opravdu líbila a některé považuju za absolutní top, co jsem kdy četl. 1984, Farma zvířat, Na východ od Ráje, O myších a lidech a Romeo, Julie a Tma mě opravdu uchvátili. Hodně mě bavil i Čapek, Remarque, Hemingway a Kdo chytá v žitě. Zpětně bych si tam ještě napálil Růže pro Algernon, jelikož ta knížka je přímo geniální. Co mě z těch klasik nebavilo byl Hamlet, Obraz Doriana Greye a Jak je důležité míti Filipa. Nakonec jsem si vytáhl Malýho Prince, kterýho jsem pro jistotu přečetl dvakrát :D Jinak super videa a doufám, že v nich budeš pokračovat, jelikož žádnýho dobrýho českýho booktubera jsem do dneška neznal.

  • @lucinkahercikova1813
    @lucinkahercikova18134 жыл бұрын

    Děkuji. Hodně jsi mi pomohla ❤️

  • @lucienovotna9190
    @lucienovotna91905 жыл бұрын

    Super video, za to ti určitě budou středoškoláci líbat ruce. :-) Každopádně bych jen zmínila malý dodatek k těm pár českým autorům, u kterých sis nebyla jistá: Škvorecký - mně přišli Zbabělci super. Ten hlavní hrdina je dost na ránu, ale je to psáno poměrně jednoduše, je to zajímavé (nebo aspoň mě to moc bavilo) a dá se o tom dost dobře mluvit, člověk může popisovat postavu Dannyho Smiřického a jeho povrchní vztah skoro ke všemu, práci s časem (každá kapitola je jeden den), dobovou problematiku, konec války, strach z komunismu + samotné povídání o Škvoreckém (Danny Smiřický jako jeho alter ego, nakladatelství 68 publishers v Torontu), za mě Zbabělci určitě super volba. :-) Fuks - ten je hodně takový specifický, četla jsem Spalovače mrtvol a je to hodně psycho, řekla bych, že se o tom taky dá ale docela dobře mluvit, je tam dost dobře viditelný vývoj té hlavní postavy, jak se úplně změnil (nebo spíš byl zmanipulován). Film je na podívání silný, ale oproti knížce dost okleštěný, kdyby se člověk k maturitě spoléhal jen na ten, řekla bych, že by mohl pohořet. Kundera - mně se líbil, ale řekla bych, že pro nečtenáře bude těžší ho přelouskat. Pokud se ale člověk odhodlá třeba k tomu Žertu, řekla bych, že by se o tom taky dalo mluvit docela pěkně, jsou tam různé časové roviny, různí vypravěči, kteří mají každý svůj styl, svoje touhy a vášně, u maturity by určitě bylo potřeba zmínit všechny ty vypravěče, což, pokud to člověk četl, je úplně v pohodě. Řekla bych, že u všech třech autorů se dá pro čtenáře dobře zachytit ta hlavní myšlenka a kolikrát i spousta dalších. Jinak 100% souhlasím s tím, aby si člověk knížky k té maturitě opravdu přečetl, je to obrovské ulehčení, protože tím čtením toho v hlavě zůstane daleko víc, než když si někdo jen najde obsah na netu. Po přečtení ty souvislosti v hlavě prostě někde zůstanou a je to lepší, než mít dalších 20 věcí k učení. :-) A mluvit a mluvit, to je základ u ústní maturity asi z čehokoli samozřejmě. :-)

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    5 жыл бұрын

    Děkuji za doplnění! ❤️

  • @patrik6872
    @patrik68723 жыл бұрын

    Skvělý video, díky ❤️

  • @luciekozelkova7160
    @luciekozelkova71602 жыл бұрын

    Já doháním tu "povinnou četbu" až v dospělosti. Skoro všechny zmiňované jsem už četla, či chci📖 Rest je Pýcha a předsudek, Zločin a trest, Proměna, Jméno růže. Peru se s Mistrem a Markétou pořád ji nedočetla. Nelíbí se mi Kafka, Kundera, Vančura. Remarque, Němcová, Hrabal zase baví. Jinak ruské a francouzské autory💝 Čapek je top.

  • @martinajandova1970
    @martinajandova19705 жыл бұрын

    Jsem knihomol, ale razím názor, že se všechny ty knihy číst nemusí. Sama jsem nepřečetla asi 3 a půl knihy (četla jsem stále své věci a na něco už nezbyl čas nebo mě to prostě nebavilo..třeba Pán much... to se mi četlo příšerně :D ). No a vytáhla jsem si 1984, což je ta, kterou jsem přečetla do půlky. Je to geniální kniha, ale měla jsem ji rozečtenou tak dlouho, až jsem ji nestihla dočíst..a měla jsem plný počet. A i přesto, že náš učitel na té čj dost bazíroval a chtěl detaily (což je ale podle mě skvělý), odmaturovali na jedničky i ti, co nepřečetli knihu ani jednu. Jde o to se našprat děje, různá ifno o knize a umět mluvit. S čímž se pojí to, že když se člověk naučí jet podle té jejich supr čupr bodovaný osnovy (i když je to shit), tak z češtiny odmaturuje, i když nechce :D A čili souhlasím s tebou...maturita z čj je snad ta nejlehčí :)

  • @terezapaulova2942
    @terezapaulova29425 жыл бұрын

    z mé vlastní zkušenosti je jedno, jaký vztah má učitel ke knížce :) stejně mluvíš jen o předem daných bodech a na víc není čas - navíc pokud učitel knihu nemusí, je to spíš výhoda, protože sám nezná detaily a jde jen po povrchu! :)

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    5 жыл бұрын

    No vidíš, já se setkala s pravým opakem! :DD ale to prostě záleží na profesorovi a co si člověk vytáhne 🙂

  • @Sabiszk

    @Sabiszk

    5 жыл бұрын

    Tereza Paulová souhlasim 😂kdyz je to oblíbená knizka od těch učitelů, tak je to mnohem horsi :D kdyz ji skoro neznají tak jen “povrch”

  • @luciehercikova6317
    @luciehercikova6317 Жыл бұрын

    Skvělé video, v naší povinné četbě je třeba Patrik Hartl - Prvok, Šampon,tečka a Karel, což mě dost překvapilo...

  • @kajakatru9070
    @kajakatru90703 жыл бұрын

    Děkuju za tohle video. Podle tvých oblíbených knih, bychom mohli mít hodně podobný vkus, takže jsem si doporučované knížky tebou zapsala do svého seznamu. Přijde mi, že naše školy se shodují maximálně ze třetiny a hodně závidím třeba Gatsbyho nebo Olivera Twista... náš gympl má ale určitě jiné skvosty, které na vašem seznamu nejsou. Nechtěla bys pak udělat video obecně o tvojí maturitě prosím? odběr a znoveček zapínám 100%

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    3 жыл бұрын

    Moc děkuju, vážím si toho! O videu popřemýšlim.. 🤫❤️

  • @stefanhorak2685
    @stefanhorak26853 жыл бұрын

    Ahoj, nechtěla by jste natočit recenzi na mou knihu Stoka? je to syrový příběh o policii.

  • @Sabiszk
    @Sabiszk5 жыл бұрын

    Já jsem odmaturovala na plný počet bodů, ale já jsem četla vsechny knizky několikrát :D. Každopádně u nas to dali uplne všichni ze tridy i kdyz to nečetli a vedeli jen 3 věty obsahu😂 A to nas tak strašili.. moje rada je: hlavne se nebojte, čeština je nejlehci :D A ÚPLNĚ NEJDULEZITEJSI JSOU VZTAHY S UČITELI!!!! Ve ctvrtaku všichni makejte hlavně na vztazích s něma. U nás neskutecne pomáhali těm, kteri nebyli problemovi a byli hrozne milí 😍 na češtinu vzpominam nejradeji. Uteklo mi to jako 1 minuta a jeste jsem tam mluvila prescas 😂fakt se toho nebojte!

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    5 жыл бұрын

    Tyjo! Plný počet bodů, to jsi frajerka! 👍🏻

  • @vlkove1
    @vlkove15 жыл бұрын

    Z mé zkušenosti byla maturita z češtiny to nejlehčí co u maturity bylo. Většina mých spolužáků knihy nečetla a stejně maturitu má. Moje rada? Poslouchejte učitele, opakování je matka moudrosti. Veřte, že když o knize slyšíte už po sté, něco si zapamatujete. :) Video je hezké, je vidět že jsi pečlivá. Jen se bojím, že pár lidem naženeš strach. :) A souhlasím Ostře sledované vlaky jsou sračka. :D

  • @KajaKmetikova
    @KajaKmetikova5 жыл бұрын

    Natočíš někdy video o přípravě na maturitu z češtiny ?😁

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    5 жыл бұрын

    Tohle je má příprava k maturitě z češtiny 😁

  • @bibistrestenka
    @bibistrestenka5 жыл бұрын

    Ahoj, na Hrabala mám stejný názor. Miluju filmy, ale z knih jsem byla naprosto rozčarovaná... Co se týká Škvoreckého tak za mě je skvělá Prima sezóna u ní jsem se mohla potrhat smíchy. Bezva video :).

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    5 жыл бұрын

    Díky! 😊❤️

  • @bettypavkova6387
    @bettypavkova63875 жыл бұрын

    Jooo, tak to nám všichni (i sám profesor) výrazně doporučili, ať si nebereme Harryho Pottera a Pána prstenů, protože profesor je miluje a ví o nich úplně všechno a nezvládli bysme mu odpovědět na půlku otázek, jak do hloubky by šly... 😅 Takže mě to doteď mrzí, ale Harrym jsem si radši ten maturitní seznam nezpříjemnila. 😃

  • @deborazoe
    @deborazoe4 жыл бұрын

    Písnička v pozadí ?

  • @filipvitek428
    @filipvitek4282 жыл бұрын

    Gregor je Řehoř stejně jako Thomas je Tomáš 🙂

  • @danielvozda698
    @danielvozda6985 жыл бұрын

    32:11 xD umírám ...

  • @luciateskova6267
    @luciateskova62675 жыл бұрын

    Na Žertu od Kundery mě vyhodili, protože jsem ji prostě nezvládla 😀😀

  • @zuzanarubasova9988
    @zuzanarubasova99883 жыл бұрын

    My máme 60 knih

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    3 жыл бұрын

    Wow, to je opravdu hodně. To neni klasická maturita, že? :)

  • @zuzanarubasova9988

    @zuzanarubasova9988

    3 жыл бұрын

    @@alfirinkristwen4819 tam je napsané že jich musíme přečíst 60 z 71 a 20 je k maturitě (ta zkouška)

  • @filipvitek428
    @filipvitek4282 жыл бұрын

    Video mi moc pomohlo , dekuji , akorat prosim nerikej " JU " ( shazujes se tím ) . Pripomina mi to Alenu Schillerovou .

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    2 жыл бұрын

    Děkuji za kompliment. “Ju” jsem používala již před Alenkou a stále se mě drží, tak si ho nechám i nadále. :)

  • @elenacenkova9417
    @elenacenkova94174 жыл бұрын

    Pýcha a předsudek se řadí k realismu.

  • @alfirinkristwen4819

    @alfirinkristwen4819

    4 жыл бұрын

    Ahoj, Pýcha a předsudek je vlastně nezařaditelné dílo - Autorka patří do romantismu/preromantismu, její díla spíše do realismu. Ano, mela jsem nejspíš říct realismus, kam by se dost jednoduše dala kniha zařadit 😊