Jak Leczyć Schizofrenię Paranoidalną? | Medycyna360

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Schizofrenia paranoidalna to choroba, w przebiegu której występują urojenia, omamy słuchowe oraz zaburzenia prawidłowego postrzegania. Poza tym, pacjenci borykać się mogą z urojeniami prześladowczymi czy uczuciem owładnięcia. Chorzy mogą być podejrzliwi i nieufni. Może się u nich przejawiać nadmierna drażliwość, a z pozoru błahe sytuacje mogą powodować nagłe wybuchy gniewu.
#schizophrenia #leczenieschizofrenii #zdrowiepsychiczne
❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
👉 www.youtube.com/@Medycyna360?...
Rozdziały:
00:00 Co to schizofrenia paranoidalna?
00:44 Czy należy leczyć schozofrenię?
01:49 Jakie leczenie farmakologiczne wdrażać?
02:18 Czy możliwe jest pełne wyleczenie choroby?
03:36 Jak prowadzić psychoedukację chorego i jego rodziny?
04:32 Sesje rodzinne
05:01 Trening funkcji poznawczych
05:55 Trening metapoznawczy
09:17 Trening umiejętności społecznych
10:23 Psychoterapia gurpowa
10:59 Psychoterapia indywidualna
11:39 Zatrudnienie wspomagane
Dobrze zaplanowane i odpowiednio prowadzone leczenie schizofrenii paranoidalnej nie tylko poprawia jakość życia pacjentów, ale również osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu chorego. Wydaje się, że najlepsze rezultaty osiąga się w przypadku łączenia leczenia farmakologicznego z oddziaływaniem psychoterapeutycznym i psychologicznym. Konieczna jest w tym wypadku psychoedukacja, która pomaga nabywać umiejętności związane z kontrolowaniem choroby i jej objawów. Poza tym, leczenie ma na celu ograniczanie zmianom, które towarzyszą chorobie, w tym systematycznemu obniżeniu się sprawności związanych z funkcjami poznawczymi i procesami pamięci. U chorych obserwowana jest również utrata uwagi oraz upośledzenie tak zwanych umiejętności społecznych. Pacjenci borykający się ze schizofrenią zaprzestają przejmowania inicjatywy oraz rezygnują z pełnienia ważnych ról społecznych. Stają się oni wycofani, izolują się oraz stają się nadwrażliwi w relacjach społecznych. W ramach leczenia konieczne jest zatem podejmowanie działań, które wzmacniają w pacjencie poczucie oparcia społecznego oraz przygotowują go do pełnienia istotnych ról społecznych. Leczenie schizofrenii jest z reguły długotrwałe i w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji.
👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.
❤️ Bądźcie zdrowi ❤️

Пікірлер: 7

  • @tomaszszoc8602
    @tomaszszoc86028 ай бұрын

    "zburzenia"? to nowe. nie znałem.

  • @tomaszszoc8602
    @tomaszszoc86028 ай бұрын

    2:50 - "urojenia i omamy... i urojenia" - co autor miał na myśli?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? poproszę o drugie już serduszko.

  • @Medycyna360

    @Medycyna360

    7 ай бұрын

    Proszę serduszko z dedykacją ❤☀🌴

  • @tomaszszoc8602

    @tomaszszoc8602

    7 ай бұрын

    @@Medycyna360 :D

Келесі