Jak kapitalizm niszczy społeczeństwo?

Uwaga: Tytuł oczywiście jest lekkim nadużyciem który ma na celu przyciągnięciem oglądalności.
Polub stronę Psychologia. To Lubię na Facebooku
/ psychologiatolubie
Subskrybuj kanał Psychologia. To Lubię
/ @psychologia.tolubie735
Źródła:
www.ted.com/talks/steven_pink...
ptsp.pl/rosnie-polaryzacja-sp...
www.pewresearch.org/politics/...
pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_p...
architekturasukcesu.pl/czarno...
www.filmweb.pl/film/Dylemat+s...
www.rp.pl/Prezydent--USA/2010...
www.wnp.pl/parlamentarny/ludz...
pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_...
www.researchgate.net/publicat...
Autor kanału nie ma żadnych praw do zdjęć, grafik, plików wideo czy audio zawartych w tym filmie. Materiały użyte w ramach dozwolonego użytku w celu poprawienia wizualnych stron materiałów oraz przez lepiej zobrazować tematy poruszane na filmach. W razie tematów dotyczących praw autorskich proszę pisać na hajka1999@wp.pl

Пікірлер: 23

  • @lusciouslucius
    @lusciouslucius3 жыл бұрын

    co do personalizacji, to nie tyle efekt kapitalizmu, co postępu w nauce, z którego tenże czerpie

  • @JanKowalski-kr8yw
    @JanKowalski-kr8yw3 жыл бұрын

    raz cicho a raz glosno, nie da sie tego sluchac

  • @krzysztofpaka8338

    @krzysztofpaka8338

    3 жыл бұрын

    ale autofocus się ogarnął XD

  • @sokolisko1811
    @sokolisko18113 жыл бұрын

    Ma swoje wady jak wszystko ale lepszego sposobu organizacji gospodarki nie wymyśliliśmy

  • @psychologia.tolubie735

    @psychologia.tolubie735

    3 жыл бұрын

    Oczywiście. Wydaje mi się że zaznaczyłem to na wstępie :)

  • @elobenc2398
    @elobenc23983 жыл бұрын

    Bardzo interesujący materiał😁

  • @psychologia.tolubie735

    @psychologia.tolubie735

    3 жыл бұрын

    Dzięki za miłą opinię :))

  • @Mateusz44483
    @Mateusz444833 жыл бұрын

    Trochę niefrasobliwa ta analiza bo wykazane jest tylko to jakie zmiany zachodzą w czasie i jest to niby spowodowane kapitalizmem. No ale czy tylko ustrój gospodarczy może powodować polaryzacje społeczne? Może lepsze było by porównanie jak to wygląda w różnych krajach z różnymi systemami? Czy przypadkiem nie wynika to z postępu naukowego w sposób bardziej ścisły niż z gospodarki? No albo czy wzrost polaryzacji społecznej nie wystąpił w sposób zbyt nagły? w minucie 4:34 są przedstawione 3 wykresy prezentujące poglądy i jest wykazane że na ostatnim widać wzrost ale dlaczego pomiędzy 1 i 2 tego wzrostu nie ma? Może chodzi o popularyzacje portali społecznościowych które polaryzują poglądy a nie kapitalizm który był w całym tym okresie?

  • @psychologia.tolubie735

    @psychologia.tolubie735

    3 жыл бұрын

    Oczyścić to tylko moje domniemania ale zwróć uwagę na to że mówię to właśnie nieograniczona pogoń za zyskiem doprowadziła do wykorzystywania technik manipulacji w celu zysku. Jeśli owej wolności by nie było to wszelkie niemoralne formy wykorzystywania klienta itp były by nielegalne a przy systemie preferującym nieograniczony zysk takiego nie ma. Dlatego właśnie zarzuciłem to kapitalizmowi a nie innym systemom.

  • @Mateusz44483

    @Mateusz44483

    3 жыл бұрын

    @@psychologia.tolubie735 No powiedzial bym ze w kazdym systemie taki element moglby wystapic od strony np rzadu który mógłby stworzyc taka platforme w celu poszerzania władzy i inwigilacji obywateli. Portale społecznościowe wykorzystuja informacje dla zysku ale mamy przykłady innego ich zastosowania np w chinach i podobnie moglo by wygladac to w każdym systemie wladzy oddzielnie od systemu ekonomicznego. Oczywiacie celną uwagą jest to ze to zapewne nie przypadkiem taka idea powstala w kapitaliźmie. Nie chce skupiac sie tylko na minusach.

  • @whitetea8600
    @whitetea86003 жыл бұрын

    Wszystko o czym mówisz to prawda, ale kłóciłbym się że te problemy istniałyby w mniejszym lub większym stopniu w każdym systemie.

  • @hamradiofiles2049
    @hamradiofiles20493 жыл бұрын

    Jak lubisz psychologię to poczytaj www.budujmyarke.pl/category/psychologia/ A co do kapitalizmu- już go prawie nie ma - mamy rządy korporacji i państw. Warto zobaczyć oficjalny kanał World Economic Forum i ich pomysły na Great Reset. A co do Pinkera - w swoich książkach pisze sporo głupot i jest raczej antykapitalistycznie nastawiony.

  • @mateuszbedkowski7069
    @mateuszbedkowski70693 жыл бұрын

  • @ablaabla7941
    @ablaabla79413 жыл бұрын

    Na wstępie napiszę, że to bardzo ciekawe spojrzenie na temat, ale chyba za mało zgłębione (to nie zarzut, po prostu film taki trwałby z 2 godziny). Podkreślasz, że wolny rynek to najlepsze, a nie dobre rozwiązanie gospodarcze, że lepszego nie wymyślono, ale nie jest on idealny, co jest jak najbardziej intelektualnie uczciwe. Podkreśliłbym jednak, że wolny rynek jako taki nie naprawił ŻADNEGO problemu, jaki ludzie mieli lub mają, bowiem nie jest sam w sobie gotowym rozwiązaniem gospodarczym lub społecznym, jak inne systemy, np. komunizm. To właśnie WOLNOŚĆ w działaniu i brak barier dla ludzkiej kreatywności doprowadził do tworzenia nowych rozwiązań, które dały nam obecny poziom życia. Chęć zysku jest zresztą częścią natury człowieka i nie jest ona jednoznacznie negatywna lub pozytywna, choć może przybrać negatywne formy, jak wspomniana przez Ciebie "chęć zysku za wszelką cenę". Mam tutaj do Ciebie dwa pytania. 1. Czy uważasz, że balansem dla kapitalizmu mógłby być jakiś ogólnie przyjęty system normatywny, który narzuca jednostce i społeczności moralność nienastawioną na konsumpcjonizm i zysk, np. religia (co ciekawe, wszystkie główne religie spełniają w założeniach ten wymóg, łącznie z judaizmem i buddyzmem*). *Buddyzm jest w tej materii wręcz przesadnie niematerialny, a prawdziwy boddhisatwa, w pierwotnym założeniu, miał całkowicie zapomnieć o świecie materialnym, w tym również o pomaganiu, bowiem chęć pomocy była odczuciem, które ciągle trzyma człowieka w więzach z tym światem, nie pozwalając mu oderwać się od cierpienia. To uwaga na marginesie. 2. Czy uważasz, że cechą kapitalizmu jest tworzenie baniek informacyjnych lub przekazu, który ma człowieka "nastawić' do jakichś przekonań przyjaźnie a do innych wrogo? Osobiście uważam, że propaganda komunistyczna, narodowo-socjalistycza, itp. również serwowała taki przekaz, tworząc jeszcze wyraźniejszy podział na tych złych lub dobrych. Od razu dodam, że po pierwsze ten przekaz nie powstał "nieco później", ale w przypadku np. Niemiec lat 30 ubiegłego wieku powstał jako paliwo polityczne dla NSDAP, a po drugie podział był tak wyraźny, że dehumanizacja wrogów rasy lub rewolucji doprowadziła wręcz do rzezi niespotykanej wcześniej. Uważam, że nie jest cechą kapitalizmu tworzenie takiego przekazu, a jedynie w kapitalizmie ktoś serwuje taki przekaz po to, by wcisnąć komuś swój produkt.

  • @psychologia.tolubie735

    @psychologia.tolubie735

    3 жыл бұрын

    Dzięki za komentarz :) Pomyślałem że go trochę wyróżnię i odpowiem na to pytanie na wstępie następnego odcinka

  • @zarkadiusz7
    @zarkadiusz73 жыл бұрын

    To o czym się tu mówi to tylko efekty głębszego procesu. A jakiego procesu to prosze się trochę wysilić,.... intelektualnie.

  • @dawidbrzostowski4048
    @dawidbrzostowski40483 жыл бұрын

    Chyba trochę schudłeś

  • @prezeskodaty4637
    @prezeskodaty463710 ай бұрын

    demokracja kapitalizm skończyło się w 1997 roku w polsce dlatego państwa rozwijające się gospodarczo w 2023 roku nie mają nic wspólnego z demokracją

  • @seba-se
    @seba-se3 жыл бұрын

    Gdyby komunizm teraz nie było by reklama na KZread Co ja gadam KZreadrów też by nie było

  • @klaram2207
    @klaram22073 жыл бұрын

    Dlaczego te procesy, mechanizmy skorelowałeś z kapitalizmem? Według mnie to co opisałeś to po prostu procesy, które występują u ludzi, wytwarzają się w pewnym środowisku, ale nie są zależne od kapitalizmu. Nie widzę tutaj związku przyczynowo-skutkowego.

  • @psychologia.tolubie735

    @psychologia.tolubie735

    3 жыл бұрын

    Oczywiście, że sama polaryzacja i zamykanie się w bankach informacyjnych nie jest aspektem kapitalizmu samym w sobie. Zwróciłem jednak uwagę na fakt, że w ustroju ekonomicznym który nie ma żadnych obostrzeń a jego główny cel skupia się na zysku nie istnieją żadne moralne itp. ograniczenia. Przez właśnie brak takich ograniczeń wielcy giganci tacy jak Fb czy Google poprzez chęć zysku pośrednio polaryzują swoimi działaniami społeczeństwo i umacniają tym samym zamykanie się w bańkach co prowadzi do większej polaryzacji. Wydaje mi się że w filmie dosyć dosadnie przedstawiłem ten problem natomiast dzięki za uwagi :). Ps. Bo zaraz ktoś zapyta czy np. w komunizmie nie było by takiego zjawiska. Otóż jeśli ekonomia państwa była by centralnie planowana a i obostrzeń było by więcej czy to moralnych czy prawnych czy podatkowych to wydaje mi się że w takim ustroju doszło by do tego (o ile) nieco później niż w niczym nie skrępowanym wolnym rynku którego interesuje tylko czysty zysk i rozwój, nieważne jakim kosztem. Ujął bym to w ten sposób że kapitalizm jako "grunt" jest najlepszym środowiskiem do rośnięcia tego typu problemów. Natomiast nadal nie wymyśliliśmy nic lepszego :)

  • @klaram2207

    @klaram2207

    3 жыл бұрын

    @@psychologia.tolubie735 Tylko właśnie sęk w tym, że Google, Fb nie jest kapitalistyczne, to są twory "komunistyczne", powstały w kapitaliźmie, ale po dofinansowaniach, ulgach podatkowych i wspieranie przez rządy stały się centralnie planowanymi platformami, mają cechy "komunistyczne". Jeśli to byłby czysty kapitalizm, to te platformy by były płatne i ludzie by decydowali gdzie wydają swoje pieniądze, powstały by inne platformy z którymi możliwa jest konkurencja, bardzo ważna w kapitaliźmie. Po samym działaniu tych platformy można zobaczyć, że działają "komunistyczne" np. Cenzura. W kapitaliźmie są problemy, ale nie te co wymieniłeś w filmiku. A jeśli chodzi o komunizm o którym wspominałeś i to, że obostrzenia prawne, moralne, podatkowe i inne by nie pozwoliły na "niszczenia" społeczeństwa w takim stopniu jak to robi kapitalizm to tylko stwierdzę, że komunizm i jego mechanizmy powodują degeneracje społeczeństw i wiele poważnych problemów społecznych, ekonomicznych, gospodarczych. To system zły sam w sobie, do którego ludzie ciągle wracają przez roszczenieowość i głupotę.

  • @tildmatilmati6745
    @tildmatilmati67453 жыл бұрын

    Lovely 😍💋 💝💖❤️