Jak efektywne jest chłodzenie paneli słonecznych? Testujemy i obalamy mity!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zwiększyć wydajność swoich paneli słonecznych w gorące dni? Nasz najnowszy eksperyment może odmienić wszystko, co wiesz o fotowoltaice! W tym filmie testujemy domowe metody chłodzenia powietrzem paneli fotowoltaicznych, aby sprawdzić czy można nimi znacząco obniżyć ich temperaturę. Zobaczysz niesamowite wyniki i dowiesz się, czy chłodzenie paneli ma sens i jak bardzo może to zwiększyć twoje zyski z energii słonecznej. Czy uda się ochłodzić panele o kilka kluczowych stopni i czy to przekłada się na zyski w produkcji energii? Kliknij i zobacz eksperyment, który może zmienić twoje rachunki za prąd na zawsze!
****************************************************************************
Proszę, postaw mi kawę. - patronite.pl/PaneleFotowoltai...
‪@PaneleFotowoltaiczne‬
‪@PaneleFotowoltaiczneLIVE‬
#fotowoltaika
#prad
#pv

Пікірлер: 53

  • @mozesieprzyda
    @mozesieprzyda Жыл бұрын

    Jak zwykle dobra robota. Przydatny film rozwiewający tezy co niektórych mądrali.

  • @gwiezdnyludek2493
    @gwiezdnyludek2493 Жыл бұрын

    Ja planuję w przyszłym roku (o ile czas pozwoli) inny eksperyment. W obiegu zamkniętym w sposób ciągły wylewać wodę od góry panela zbierając ją na dole. Odzyskana woda trafia do dużego zbiornika (np. basenu) z którego jest pobierana chłodna do ponownego cyklu. Polewanie będzie odbywało się ciągle ale na zasadzie zraszania (duże straty wody) bądź na zasadzie rozlewania się z wielu punktów. Gdyby eksperyment się udał to dane do wyciągnięcia wniosków podeślę panu Sławkowi.

  • @PaneleFotowoltaiczne

    @PaneleFotowoltaiczne

    Жыл бұрын

    Proszę uważać na osad, który powstanie na panelach (przednia strona), może on bardzo ograniczać dostęp słońca. Z tyłu są złączki elektryczne. Niby odporne na wodę, ale ciągłe lanie, może im zaszkodzić. Najlepiej, puścić jakimś wężem wodę za panelami (dotykając ich), coś na wzór podłogówki. Wtedy woda się ogrzeje i będzie cieplej w basenie, nowa chłodna z basenu będzie chłodzić panele. Energetycznie to się nie opłaca ale podgrzanie wody w basenie ma sens. Pozdrawiam i oczywiście czekam na wyniki eksperymentu.

  • @fabiank112

    @fabiank112

    Жыл бұрын

    @@PaneleFotowoltaiczne a rurki na wzór ciepłowodów w chłodzeniu procesrora w komputerze są miedziane i ciepło oddawane do rurek i radiator który odprowadza ciepło.

  • @krzysztofpawlinski741

    @krzysztofpawlinski741

    Жыл бұрын

    Potwierdzam u mnie podlewanie ogródka było skierowane na część paneli i zrobił się osad którego nie wiem czym zmyć by nie pogorszyć sprawy. A chciałem w ten sposób chodzić całe 10kw

  • @MrDziki1982
    @MrDziki1982 Жыл бұрын

    Na tle poprzednich testów ten miał ręce i nogi - odpowiednie punkty odniesienia. Test pokazuje też, jaką rolę pełnią optymalizatory. Każdy panel pracuje ze swoją sprawnością, a nie sprawnością najsłabszego. Ciekawe byłoby zestawienie tego z panelami bez optymalizatorów. Czy faktycznie, tak jak się mówi że string ma wydajność najsłabszego ogniwa. Może zmierzyć parametry pracy pierwszego i ostatniego w stringu panelu bez optymalizatorów.

  • @marcinw745
    @marcinw745 Жыл бұрын

    Fajnie jakby pod spodem był kolektor do CWU, który by jednocześnie to ciepło z solarów "pompował" w ogrzanie wody.

  • @januszmakuch1557
    @januszmakuch1557 Жыл бұрын

    Wyniki byłyby bardziej miarodajne gdyby wentylatory wspomagały naturalną cyrkulację i tłoczyły powietrze od dołu wzdłuż pionowych rzędów paneli, a tak to jest tylko radosna zabawa. Co nie zmienia faktu, że większość padającego ze słońca promieniowania zamieniana jest na ciepło, a wzrost temperatury modułów zmniejsza ilość uzyskanej energii.

  • @specvolt8769

    @specvolt8769

    Жыл бұрын

    Wyszło takie trochę chłodzenie ciepłym powietrzem 🙂

  • @windblow1672
    @windblow1672 Жыл бұрын

    O wiele lepjej pomyslec o rozwiazaniu pasywnym na zasadzie zbudowania szczeliny za panelami a nastepnie komina który przy ogrzanym powietrzu spowoduje powstanie ciagu kominowego. Powieranie świeże powietrze chlodzi panele.

  • @MrCzucz

    @MrCzucz

    Жыл бұрын

    Załóżmy że temp powietrza to 25°. Bez żadnych szczelin taka właśnie temp owiewa panele. Jak zrobisz szczelinę i komin to ograniczysz przepływ tylko. Panele będą cieplejsze i jeszcze wydasz kupę kasy na dziwne pomysły. Gdzie tu logika?

  • @kajalas7550

    @kajalas7550

    Жыл бұрын

    @@MrCzucz Jeśli tak to po co stosujemy wentylatory do chłodnic i klimatyzatorów? Zwiększony przepływ powietrza wywołuje zwiększone oddawanie ciepła.

  • @MrCzucz

    @MrCzucz

    Жыл бұрын

    @@kajalas7550 on chciał PASYWNIE.

  • @kajalas7550

    @kajalas7550

    Жыл бұрын

    @@MrCzucz Komin to rodzaj pompy grawitacyjnej czyli przepływ pod panelami będzie wymuszony.

  • @ostatnibastion3657
    @ostatnibastion3657 Жыл бұрын

    Panowie a jakby zrobić z panela foto kolektor ? Sprawność drastycznie wzrasta bo grzejemy wodę jednocześnie produkując prąd !taki kogenerator że słońca !

  • @ostatnibastion3657

    @ostatnibastion3657

    Жыл бұрын

    Jest ktoś chętny do prac projektowych ?

  • @siaznatury6659

    @siaznatury6659

    Жыл бұрын

    @@ostatnibastion3657 byłoby to zbyt skomplikowane przy montażu żeby się opłacało robić system chlodzenia. Na gruncie i tak jest zawsze lepiej, A co się dzieje z panelami na dachu, to strach wiedzieć

  • @adamkluska356

    @adamkluska356

    Жыл бұрын

    Są takie panele ale kosztują przy mocy 250 v ponad 2 tys - bardzo małe jest nimi zainteresowanie

  • @specvolt8769
    @specvolt8769 Жыл бұрын

    Jeśli masz możliwość prosimy o porównanie mocy szcztowej instalaci z bezchmurnego dnia w styczniu lub lutym do dnia bez chmur z miesiąca letniego. Najlepiej porównać szczyt produkcji czyli np od godz 11 do 13 a nie cały dzień bo wiadomo że dni krótkie zimą. Wtedy luksusowo widać wpływ temperatury.

  • @DawidWarsaw
    @DawidWarsaw Жыл бұрын

    Takie chłodzenie jest wielce nieefektywne, gdyż wymuszony ruch powietrza jedynie w małym stopniu ma szansę "zebrać" ciepło z panela. Inaczej by to wyglądało, gdyby do panela od jego spodu przykleić klejem termoprzewodzącym lekkie radiatory, mające wiele małych żeberek. Jednak wtedy dochodzi duży koszt stworzenia takiej chłodnicy. Innym sposobem byłoby stworzenie paneli z chłodzeniem cieczą, czyli z wejściem i wyjściem na chłodziwo. Taki panel z chłodzeniem cieczą musiałby mieć jednak małą pojemność chłodziwa, aby nie generowało to ogromnej masy (masa panelu plus masa chłodziwa), a także trzebaby zapewnić odbiornik tego ciepła z chłodziwa. Skomplikowanie konstrukcji. Dlatego panele fotowoltaiczne bez chłodzenia cieczą wygrywają prostotą konstrukcji. Natomiast sens instalacji użebrowania (radiatorów) mającego na celu efektywniejsze chłodzenie powietrzem rozbija się o znaczny koszt takiego doposażenia. Co innego gdyby już w fabryce instalowano taki system pasywnego chłodzenia od spod panela. Takie panele byłyby droższe niż zwykłe, lecz tańsze niż gdyby samemu przerabiać zwykły panel na taki z "aerochłodnicą".

  • @krzysztofwitkowski4565
    @krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын

    Teraz w sprzedaży są kleje przewodzące ciepło , przykleja się nimi radiatory aluminiowe prosto do układu scalonego. Czy zatem nie można przykleić pod spodem radiatorów aluminiowych takich jakie się używa do chłodzenia procesorów?

  • @d..c..
    @d..c.. Жыл бұрын

    Obserwując swoje panele i ich moc w różnych temperaturach, przy pełnym nasłonecznieniu, można dojść do podobnych wniosków, jak te pokazane w filmiku. Przy pełnym słońcu, wiatrak niewiele jest w stanie zrobić...

  • @hanskloss4846
    @hanskloss4846 Жыл бұрын

    A może po prostu opłaca się bardziej zainwestować w panele o jak najmniejszym współczynniku temperaturowym PMPP [%/C]?

  • @hanskloss4846

    @hanskloss4846

    Жыл бұрын

    @@The_Unobtainium Właśnie jestem na etapie wyboru paneli i teraz widzę że do samej sprawności nie ma co przywiązywać tak dużej wagi jak do tego współczynnika temperaturowego.

  • @jazdabezcelu1864
    @jazdabezcelu1864 Жыл бұрын

    Witam proszę zakupić na allegro mgiełkę wodną i zmontować na samej górze wody prawie to nie zużywa ale schłodzi znacznie. Pozdrawiam.

  • @kajalas7550

    @kajalas7550

    Жыл бұрын

    Mgiełka wodna po miesiącu wytworzy nalot z minerałów które są w tej wodzie (chyba ze zastosujemy wodę demineralizowaną lub deszczówkę) takiej grubości ,że produkcja z paneli spadnie o 30%.

  • @rc711sanyo3

    @rc711sanyo3

    Жыл бұрын

    @@kajalas7550 @Jazda bez Celu 18 Wodę trzeba by było przepuszczać np. przez "Filtr demineralizujący wodę 0713" za 490 zł co niestety mogło by zabić opłacalność całej imprezy

  • @MOROKO
    @MOROKO Жыл бұрын

    jak zachowuje sie panel brzegowy z prawej - Moze zamiast wiatraka dodac margines oslonowy - tak jakby byl z boku panel z prawej - chodzi o zacienienie!

  • @voytalo
    @voytalo Жыл бұрын

    Ma to sens, jeśli wentylator do chłodzenia będziesz zasilał darmową energią. I nie mówię tutaj o tej z modułów PV (tak modułów, ludzie, panele to macie w pokoju na podłodze )

  • @touldie573
    @touldie573 Жыл бұрын

    to już lepiej było dać małą rurkę na górnej krawędzi i kubeł z wodą i pompką.

  • @marcingp5
    @marcingp5 Жыл бұрын

    ja bym zrobił eksperyment dokładając z tyłu panela folię aluminiową wraz z rurkami z wodą i znów folia aluminiowa taki wymiennik ciepła i małą pompką 12v wymieniałbym wodę w obiegu z zimną wodą ze studni, myślę że wzrost byłby znaczny.

  • @marcingp5

    @marcingp5

    Жыл бұрын

    to jest temat dla tomka żyłki

  • @fabiank112

    @fabiank112

    Жыл бұрын

    tak widze na wzór chłodzenia wodnego cpu pompka z płynem chlodniczym idzie do najcieplejszego miejsca CPU czy rdzen GPU płyn schładza panele a potem znow jak zimniej zmiena z paru na wode i tak w kółko

  • @MrKnocik
    @MrKnocik Жыл бұрын

    Bez ogladania wiem ze nie. Energia zuzyta na chlodzenie bedzie miala sie nijak do poprawy wydajnosci panela. To juz lepiej rozwazyc chlodzenie woda i niewielka pompka wody z malym zuzyciem miala by sens jednak wiecej dodatkowych elementow potrzebnych jak wymiennik ciepla, weze czy tez cos co pobierze cieplo z panela.

  • @ukaszpawowski1344

    @ukaszpawowski1344

    Жыл бұрын

    Trop z chłodzeniem wodą może mieć sens. Ja bym poszedł dalej i dołożył drugi zbiornik cwu przed właściwym zbiornikiem i to do niego zrzucał ciepło z chłodzenia. W następnym zbiorniku następowało by dogrzanie do odpowiednio ustawionej temp poprzez piec gazowy bądź grzałkę czy cokolwiek innego. Wykorzystujemy wtedy zarówno ciepło jak i chłód na nasze potrzeby. Pozdrawiam serdecznie.

  • @k.j.4347

    @k.j.4347

    Жыл бұрын

    @@ukaszpawowski1344 Możesz rozwinąć zamysł? Planuję zamontować klimatyzację w domu (kanałowa sterowanie pomieszczeń poprzez siłownik i termostat w pomieszczeniach). Jak odzyskać ciepło z chłodzenia? Jakiś wymiennik na powrocie gazu?

  • @ukaszpawowski1344

    @ukaszpawowski1344

    Жыл бұрын

    @@k.j.4347 A może pompa ciepła do C.W.U. ? Tyle że zazwyczaj w lecie jest dużo większe zapotrzebowanie na chłód niż na ciepłą wodę. Kilka instalacji do klimatyzacji kanałowej zbudowałem ale na ręcznych przepustnicach.

  • @marek8928
    @marek8928 Жыл бұрын

    Niewielka ilość wody spływająca po zewnętrznej powierzchni panela da znacznie lepsze wyniki.

  • @jannowak8951
    @jannowak8951 Жыл бұрын

    jak to o 40 W na dzień? chyba ileś Wh. wydawało mi się, że znasz różnicę.

  • @romanura346
    @romanura346 Жыл бұрын

    Podejrzewam że chlodzony panel zyska około 4%

  • @marm9665

    @marm9665

    Жыл бұрын

    A tracisz 50W na chłodzenie. Przyroda sama dba o chłodzenie.

  • @tomasz7299
    @tomasz7299 Жыл бұрын

    Panie Sławku przeanalizował by pan jak wyglądało w Taryfa G12W tak zwany prąd z serwisantem opłata miesięczna zaczyna się od ok 20 zł i daje niby 5% zniżki na energię elektryczną wyższy abonament około 40 zł daje 10% zniżki No i co pan sądzi jeszcze o taryfie g13 przy fotowoltaice nie pogrzebaniu przez pompę ciepła

  • @marzenafrankowicz7818

    @marzenafrankowicz7818

    Жыл бұрын

    Nie daj się naciągnąć. Policz ile razy Ci serwisant będzie potrzebny i czy wogóle. To tani chwyt żeby dać coś darmo ale ściągnąć z innego więcej. Jak każdy chwyt marketingowy

  • @tomasz7299

    @tomasz7299

    Жыл бұрын

    @@marzenafrankowicz7818 No dobrze ale za 37 zł miesięcznie mam prąd tańszy o 10%

  • @pawegradzik869

    @pawegradzik869

    Жыл бұрын

    @@tomasz7299 liczyłeś Tomku jakie musisz mieć zużycie miesięczne kWh żeby "odrobić" te 37zł miesięcznie?

  • @kajalas7550
    @kajalas7550 Жыл бұрын

    Moim zdaniem nie wykorzystujemy możliwości grawitacyjnego chłodzenia paneli. Gdyby konstrukcja nośna paneli była zbudowana ,,pionowo" tzn. elementy stykające się z panelami tworzyły pionowe kanały wentylacyjne wówczas w tych kanałach powstały by ,,prądy wstępujące" (jak w kominie) i chłodziły by panele. Niestety konstrukcję pod panelami robimy jak na dachu ,,kozły łaty i eternit" blokując sobie całe naturalne darmowe chłodzenie.

  • @specvolt8769

    @specvolt8769

    Жыл бұрын

    W naszej szerokości geograficznej taki kąt jest optymalny. Jak zrobisz pionowo to straty będą dużo większe niż zysk z chłodzenia.

  • @kajalas7550

    @kajalas7550

    Жыл бұрын

    @@specvolt8769 Wybacz ale nie zrozumiałeś. Nie panele pionowo tylko elementy na których leżą panele mają być ,,z góry na dół" Jeśli tak to zrobisz pod panelami powstanie wolna przestrzeń przez którą swobodnie z dołu do góry przepływać będzie powietrze chłodząc od spodu panele. Jeśli konstrukcja pod panelami leży poziomo (jak konstrukcja nośna dachu) wówczas poziomy ceownik blokuje swobodny przepływ powietrza pod panelami.

  • @specvolt8769

    @specvolt8769

    Жыл бұрын

    @@kajalas7550 konstrukcja czyli co? Krokwy, łaty, kontrłaty, jętki, stężenia?

  • @kajalas7550

    @kajalas7550

    Жыл бұрын

    @@specvolt8769 Nie znam nazw fachowych, w konstrukcji dachu są to łaty. Tak jak to widać na tym filmie panele stykają się z poziomym ceownikiem który blokuje swobodny przepływ powietrza odbierającego ciepło pod panelami. Gdyby taki ceownik leżał pod panelami w kierunku ,,góra dół" nie poziomo do gruntu, wówczas z dołu powstał by kanał wentylacyjny rodzaj komina którym nagrzane od paneli powietrze poruszało się do góry.

  • @specvolt8769

    @specvolt8769

    Жыл бұрын

    @@kajalas7550 te łaty nie blokują powietrza w ten sposób. Łata styka się tylko z ramą panelu a między dolną powierzchnią panelu a łatą jest 3 cm luzu.

Келесі