JAK działa OBIEG PIENIĄDZA | PRAWDA o INFLACJI | Jak stać się BOGATYM

Dziś odkryję dla Państwa tajemnice ekonomii i finansów, stosowane przez bogate narody od dawna, W dzielę się z Państwem ważnym komentarzem dotyczącym obiegu pieniądza oraz inflacji.
To podstawowe prawidła ekonomii i finansów, które znane powinny być już dzieciom ze szkoły podstawowej. Warto przypominać to także dorosłym. Chodzi o to, by decydować, kto dzięki naszym pieniądzom staje się bogaty.
Jeśli będziemy tę zasady stosować prawidłowo, zadziałają ona także i u nas - i to ze wzmożonym skutkiem!
Dzięki zrozumieniu tych kilku zasad możemy stać się bogaci. Mówię całkiem serio: możemy być bogatym narodem, bogatym człowiekiem, mieć bogatą firmę, bogate gospodarstwo domowe...
Potrzebujemy tylko zrozumieć:
👉 jak naprawdę krąży pieniądz w gospodarce,
👉 dlaczego to MY decydujemy, kto staje się bogaty,
👉 jak działa inflacja oraz procent składany.
***
Polecane video:
• Prawda o EKSPORCIE Pol...
• POZNAJ UKRYTE i JAWNE ...
• Problem z Budżetem. Wy...
• Ponad 5.000.000.000.00...
****
Cześć i dzień dobry, z tej strony Tomasz Piekielnik, jestem ekonomistą oraz doradcą podatkowym i od prawie dwóch dekad doradzam i prowadzę merytoryczne szkolenia z podatków, rachunkowości i finansów.
Moja kariera rozpoczęła się kilkanaście lat temu w firmach doradczych z tzw. wielkiej czwórki - tj. PwC oraz EY.
Na codzień prowadzę szkolenia i kursy online oraz butikową kancelarię doradczą, pracuję w niej osobiście, dlatego podejmuje się jedynie projektów w ważnych dla moich Klientów sprawach.
Więcej informacji o mnie:
tomaszpiekielnik.pl/
szkolapodatkow.pl/
***
0:00 Wstęp
3:12 Jak krąży pieniądz w gospodarce
9:1 6 Jak zubożamy bliskich
14:46 Świadomość pieniądza
21:06 Procent składany - jako podstawa bogactwa
23:48 Prawdziwy powód inflacji
25:53 Jak zyskać władzę nad pieniędzmi i bogactwem
28:08 Zakończenie

Пікірлер: 193

  • @catherinelyng1353
    @catherinelyng13533 ай бұрын

    Zawsze miło jest usłyszeć Twoją przemyślaną i logiczną analizę. Nie interesuje mnie byczy rynek czy niedźwiedzi. Handluj niewielkim procentem swojego portfela, zamiast wchodzić i wychodzić co kilka tygodni, starając się ustalić czas, w którym handel na rynku przebiegł dla mnie gładko, ponieważ udało mi się zebrać ponad 8,4 BTC, kiedy zaczynałem od 3 BTC w ciągu zaledwie kilku tygodni, wdrażając codzienny handel Nolana Mylesa sygnały i wskazówki....

  • @theilwade7403

    @theilwade7403

    3 ай бұрын

    bez wątpienia. Od czasu pandemii codzienne sygnały Nolana Mylesa faktycznie ratują życie.

  • @catherinelyng1353

    @catherinelyng1353

    3 ай бұрын

    Nolan aktywny przez TE L E G R AM.........

  • @catherinelyng1353

    @catherinelyng1353

    3 ай бұрын

    Jest na Telegramie.....

  • @catherinelyng1353

    @catherinelyng1353

    3 ай бұрын

    @Nolanmyles

  • @mapleigo4785

    @mapleigo4785

    3 ай бұрын

    Nigdy nie widziałem bardziej niezawodnej strategii w ciągu moich trzech lat pracy w kryptowalutach. Gorąco polecam jego usługi każdemu, kto czuje się zagubiony.

  • @ben-hy2sy
    @ben-hy2sy3 ай бұрын

    Dlatego taka ważna jest sprawa rolników.Oni są jeszcze Polską.Może ich produkty są droższe,ale oni tu w Polsce płacą podatki,dają innym Polakom zarobić za usługi dla nich wykonywane,firmom budowlanym,elektrykom,energetykom,zakładom naprawczym.Tu kształcą swoje dzieci,robią zakupy.Zboże ukraińskie jest tańsze,ale ci "ukraińscy" producenci nic nie dają innym w Polsce zarobić,nie płacą w Polsce podatków i wypierają naszych rujnując ich czyli polskich płatników podatków. Bez polskiego rolnictwa nie będzie niezależnej Polski.Chleb musi być polski.

  • @jadwiganawrot9168

    @jadwiganawrot9168

    3 ай бұрын

    Całkowicie zgadzam się

  • @malgorzatabrochocka2243

    @malgorzatabrochocka2243

    3 ай бұрын

    Do tego trzeba dodać o wiele wyższą jakość produktów polskich rolników w porównaniu z produktami ukraińskimi. Po prostu ze względu na duże obostrzenia dotyczące stosowania pestycydów, konserwantów itp w żywności siłą rzeczy polskie produkty są zdrowsze.

  • @tomaszdebowski7380
    @tomaszdebowski73803 ай бұрын

    Gdyby każdy dostawał całą wypłatę brutto łącznie z kosztami pracodawcy, a potem sam sobie opłacał te zusy, srusy i podatki, to wtedy dopiero byłaby prawdziwa lekcja ekonomii. Potem można by przystępować do kolejnych lekcji.

  • @brydzo4052
    @brydzo40523 ай бұрын

    Nawet w marketach kupowanie Polskich produktów rozwija rynek. Ale gdy market jest zagraniczny to kapitał odpływa. W Lidlu jest pełno niemieckich towarów które ludzie kupują, a w Niemczech produkty z Polski są znacznie zawyżone żeby nie robić konkurencji ich rynkowi.

  • @grzechniogrzechnio6556
    @grzechniogrzechnio65563 ай бұрын

    Panie Tomaszu jest Pan mądrym człowiekiem, ale nasz kraj nasza gospodarka jest prawie całkowicie przejęta przez zachodni kapitał, tak więc, gdzie by nie wydał pieniądze, prawie zawsze popłyną do zagranicznych kieszeni. Już w latach 90 rządy solidarnościowe pozbawiły Polaków własności, czyniąc większość z nas parobkami dla zagranicznych korporacji, przy tak chudych dochodach nie ma mowy aby większość Polaków mogła sobie pozwolić na wybór droższych rzeczy. Żeby zmienić nawyki trzeba więcej zarabiać, mieć większe dochody, a jak pokazują europejskie statystyki, nasze zamożność jest dopiero na 29 miejscu w Europie! średnia ok 10 tys euro. Oczywiście edukować w tych kwestiach trzeba, aby świadomość była wśród obywateli, ale jak wcześniej napisałem, jest już na wszystko za późno! Pozdrawiam.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    Na początku lat 201x wchodziłem na rynek pracy po studiach. Był to typowy rynek pracodawcy, pieniądze małe, o pracę trudno. W 2013 roku zacząłem pracować dla zagranicznego kapitału - różnica była drastyczna: wyższa wypłata, zawsze punktualnie: jeden dzień roboczy przed ostatnim dniem miesiąca. Nie sądzę, żeby ten obcy kapitał jakkolwiek mi zaszkodził. Myślę, że w wielu branżach był on potrzebny, żeby rozkręcić gospodarkę. Rynek produkcji żywności jest w większości w polskich rękach, są też polskie sklepy. Nie sądzę, żeby narzekanie na to, że prywatyzacja pozbawiła nas kapitału było dobrym usprawiedliwieniem tego, żeby mieć na wszystko wywalone. Z taką mentalnością oddajemy naszą suwerenność gospodarczą walkowerem. Wydając mądrze pomagamy budować kapitał krajowy, którego tak bardzo nasza gospodarka potrzebuje. Wspierajmy polski biznes - każdy na tyle, na ile go stać.

  • @grzechniogrzechnio6556

    @grzechniogrzechnio6556

    3 ай бұрын

    @@franekspeak953 Całe szczęście że za pisanie głupoty jeszcze nie karają! Największy przetwórca warzyw w Polsce i Europie Bonduelle, jest oczywiście Polski? Największa olejarnia w Polsce i Europie czyli Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Olej Kujawski jest Polski? Pudliszki są Polskie? Więcej nie chce mi się już pisać, poza nazwami tam polskiego więcej nic już nie ma!

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    ​@@grzechniogrzechnio6556 No dobra, czyli co - usiąść i płakać, tak? Mnie się jednak wydaje, że pomimo tego całego obcego kapitału kraj się przez 30 lat rozwija, a rodzimy biznes też walczy o swoje miejsce i jest silniejszy niż 10 czy 20 lat temu. Oczywiście, decyzje na poziomie konsumenta nie zmienią tego, że przez to jak została przeprowadzona transformacja kapitałowo musieliśmy startować praktycznie od 0. To jest jednak przeszłość, której nie zmienimy, a teraz to już nie jest 0 i ten rodzimy kapitał rośnie, dlaczego mu nie pomagać kiedy mamy taką możliwość?

  • @tomasz7172
    @tomasz71723 ай бұрын

    Panie Tomku opisał pan jak działa inflacja a tak naprawdę pierwotnym źródłem inflacji jest konstrukcja systemu finansowego narzuconego nam przez światowego Hegemona.

  • @Kuba22

    @Kuba22

    3 ай бұрын

    Tak działa kapitalizm. Mało kto ma odwagę nazwać rzeczy po imieniu. Proszę zauważyć jak wiele terminów ekonomicznych jest wymyślanych tylko po to, aby szaremu człowiekowi jeszcze bardziej utrudnić zrozumienie tego co się dzieje. A dzieje się jedna rzecz : trwa cały czas transfer pieniędzy od biednych do bogatych.

  • @tomasz7172

    @tomasz7172

    3 ай бұрын

    @@Kuba22 Dokładnie sam termin "cel inflacyjny" to bandytyzm w biały dzień. Ci extremalnie bogaci mając wpływ na to co dzieje się na rynkach plus niepłacenie przez nich podatków powoduje największy w historii transfer majątku. To samo miało miejsce w imperium rzymskim i skończy się podobnie.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    ​@@Kuba22 Tak NIE działa kapitalizm! Kapitalizm to system oparty na KAPITALE. Obecny system, który mamy jest oparty na DŁUGU, który jest generowany przez sankcjonowany przez państwo kartel bankowy. W kapitalizmie, żeby kupić dom musiałeś uzbierać kapitał. Tak, w kapitalizmie ciężko pracując wytwarzałeś oszczędności i w ten sposób się wzbogacałeś, stać Cię było na coraz więcej, nawet na mieszkanie czy dom. Obecnie, żeby kupić dom idziesz do banku, bank wytwarza pieniądz i przelewa je na konto dewelopera. Ty natomiast pracujesz całe życie, żeby spłacić ten dług. To dlatego przeciętny człowiek nie ma nawet co marzyć o tym, żeby kupić sobie dom z oszczędności, zanim odłoży pieniądze cena domu wzrośnie X2 i nadal nie będzie go stać. Dlaczego tak się dzieje? Bo mamy inflację, która jest konieczna do tego, żeby ten system się nie zawalił. W kapitalizmie normą była deflacja, a to z prostej przyczyny: różnorakie dobra z czasem, dzięki postępowi technologicznemu produkuje się bardziej efektywnie, więc mogą być one coraz tańsze. Dlatego też kapitalizm poprzez rozwój gospodarczy wzbogacał całe społeczeństwo. System oparty na długu wzbogaca natomiast głównie tych dla których generowany jest dług, czyli bogatych, bo to do bogatych Bank przelewa pieniądze dzisiaj, gdy Ty bierzesz kredyt, który będziesz spłacać X lat, a może nawet całe życie. To nie kapitalizm, a system finansowy odpowiedzialny jest za "współczesne niewolnictwo".

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    ​@@Kuba22 To nie kapitalizm tak działa, a system pieniądza fiducjarnego, opartego na długu. W kapitalizmie, żeby kupić dom trzeba było ciężko pracować i odłożyć pieniądze, inaczej kapitał. Spróbuj teraz odłożyć na dom - nie da się! Zanim uzbierasz potrzebną kwotę dom będzie już 2x droższy. Dzieje się tak dlatego, że ten system bez inflacji by się zawalił, trzeba cały czas zwiększać podaż pieniądza, inaczej nie będzie go wystarczająco dużo na spłatę poprzednich długów wraz z odsetkami. Dlatego też w dzisiejszym świecie, żeby kupić dom idziesz do banku, bank wytwarza pieniądze i przelewa je na konto dewelopera. Potem Ty pracujesz całe życie, żeby spłacić kapitał+ODSETKI. Co ciekawe, gospodarki kapitalistyczne były raczej deflacyjne, a to z tego powodu, że wraz z postępem technologicznym dało się wytwarzać dobra taniej, a więc ceny spadały. Dlatego kapitalizm to system, który zyskiem z postępu technologicznego obdarowuje całe społeczeństwo. Obecny system natomiast premiuje tych, którzy są najbliżej kreowanego pieniądza - zwróć uwagę, że gdy kupujesz dom bank stwarza pieniądze i daje je zwykle tym bogatym, Ty nawet tych pieniędzy nie widzisz, a całe społeczeństwo płaci cenę w postaci inflacji. Nie ma to nic wspólnego z kapitalizmem.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    @@Kuba22 To nie kapitalizm tak działa, a system pieniądza fiducjarnego, opartego na długu. W kapitalizmie, żeby kupić dom trzeba było ciężko pracować i odłożyć pieniądze, inaczej kapitał. Spróbuj teraz odłożyć na dom - nie da się! Zanim uzbierasz potrzebną kwotę dom będzie już 2x droższy. Dzieje się tak dlatego, że ten system bez inflacji by się zawalił, trzeba cały czas zwiększać podaż pieniądza, inaczej nie będzie go wystarczająco dużo na spłatę poprzednich długów wraz z odsetkami. Dlatego też w dzisiejszym świecie, żeby kupić dom idziesz do banku, bank wytwarza pieniądze i przelewa je na konto dewelopera. Potem Ty pracujesz całe życie, żeby spłacić kapitał+ODSETKI. To nie kapitalizm, to "dłużyzm"

  • @rybakrybak4020
    @rybakrybak40203 ай бұрын

    Już niedługo cały system finansowy pierdolnie i wszyscy będą biedni 😂

  • @tomasz7172

    @tomasz7172

    3 ай бұрын

    Niedługo to jakieś 10-20 lat. Aby zastąpić dolara trzeba dosłownie dekad albo III WŚ

  • @rybakrybak4020

    @rybakrybak4020

    3 ай бұрын

    @@tomasz7172 Wcale nie trzeba dekad. Za 2-3 lata to nastąpi kiedy ludziom zakręcą śrubę podatkami i chorym zielonym wałem do tego stopnia że nic się nie będzie opłacać i wszystko będzie upadać. Plan zielonego wału ma być wprowadzony do 2030 roku.

  • @edytan.932

    @edytan.932

    3 ай бұрын

    Nie wszyscy. Miliarderzy się zabezpieczyli. Zanim oni zbiednieją to my zdechniemy. Tak było zawsze.

  • @tomasz7172

    @tomasz7172

    3 ай бұрын

    @@rybakrybak4020 USA rozdaje karty na rynkach światowych nie UE. 20 lat jeszcze.

  • @rybakrybak4020

    @rybakrybak4020

    3 ай бұрын

    @@tomasz7172 Za 20 lat to ty będziesz się cieszyć jak zarobisz 2 dolary na miesiąc 😹

  • @jan.kowalski
    @jan.kowalski3 ай бұрын

    Rozwój danej gospodarki jest ograniczony zasobami i cenami energii dostępnej. Polska jest w stanie wojny gdzie nasze bogactwo jest nie tylko transferowane, ale jego wielkość jest precyzyjnie ograniczana przez to ile go możemy wytworzyć, ile przewieźć czy ile przetworzyć. Dostęp do energii to klucz.

  • @grzegorzm9979
    @grzegorzm99793 ай бұрын

    Panie Tomaszu my na codzien nie zarabiamy pieniedzy, bo definicja pieniadza jest inna anizeli to co zarabiamy, my zarabiamy w walucie fiducjarnej rok co rok dewaluowanej przez jej dodruk. Jedna z cech pieniadza to zachowanie wartosci w czasie , bez tej podstawowej cechy PLN czy EUR pieniadzem nigdy byc nie moze

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    W punkt! W dłuższym terminie pieniądz fiduciary nie spełnia definicji pieniądza - to dlatego jest przekrętem, a nie pieniądzem.

  • @stasiuhajduk8831
    @stasiuhajduk88313 ай бұрын

    Era małych sklepów się skoczyła. Kiedyś na każdej wichurze był sklep albo dwa teraz państwo wykończyło już wszystko tylko sieciowki koncerny czy to dino żabka czy duży moloch. Tak jest na zachodzie np, francjia nawet duża wioska i sklepu nie ma nawet tabaki się zamykają tylko automat z bagietką albo z picca

  • @user-vt4hr7mj3g

    @user-vt4hr7mj3g

    3 ай бұрын

    zapomnial pan najwazniejszy jest automat z kondonami

  • @zbigniewbarszcz3953
    @zbigniewbarszcz39533 ай бұрын

    To dokładnie mój przypadek jak i wielu innych którzy mieli działalność w Polsce

  • @morfeo1343

    @morfeo1343

    3 ай бұрын

    Polska gawiedź nigdy tego nie pojmie

  • @mr_qu3stion477
    @mr_qu3stion4773 ай бұрын

    Niestety wielkimi krokami zbliża się zmiana paradygmatu przepływu pieniądza...

  • @seti4362
    @seti43623 ай бұрын

    Głosowanie swoimi zł.to najlepszy sposób pozbycia się zagranicznej konkurencji liczy się efekt skali.

  • @997irek
    @997irek3 ай бұрын

    Obejrzałem bo zwabił mnie tytuł a tu trzy stare, żelazne prawdy od dekad. Większość Polaków musi: - zbankrutować lub dotknąć biedy aby się przekonać i nie zawsze do wszystkich dotrze. - w wyborach wybierać żle (co Ty opowiadasz on nie jest niemcem, żydem, ukraincem, ruskiem) dlarego władzy nie zależy na polskim inetesie. To jest czwarta prawda dlaczego jest nam ciężko finansowo.

  • @socjalistycznynawoz5759
    @socjalistycznynawoz57593 ай бұрын

    Więcej takich mądrych Tomaszów❤ SZACUNEK.

  • @petrap8495
    @petrap84953 ай бұрын

    co za klasa, co za przejrzystość, co za ekonomiczne, ekologiczne, zdrowe, i zarazem duchowe myślenie !! jestesmy jednym organizmem, pieniądze to wymiana energii, swiadoma ekonomia uzdrowilaby swiat ! dziękuję za tą wypowiedź !!

  • @bajkarucinska7924
    @bajkarucinska79243 ай бұрын

    Polska jest.krajem.niestabilnym bałaganiarskim.najpierw należy.nauczyc.poslow i.rzad.aby.Ustawy byly.wydawane.bez.tzw Niedopatrzen..

  • @kazimieragultekin8189
    @kazimieragultekin81893 ай бұрын

    Panie Piekielnik proszę nie zapominać, że te bogate kraje dorobiły się w koloniach i dalej tam siedzą. Ok

  • @morfeo1343

    @morfeo1343

    3 ай бұрын

    Bzdury synciu

  • @blazejnycz1
    @blazejnycz13 ай бұрын

    Jeszcze mógłby pan wytłumaczyć jak z kredytu wytworzonego przez bank komercyjny (który wiadomo od takiego kredytu odpala nankowi centralnemu prawdziwy procent z agregatu M0 czy tam M1) , oraz wpuszczonego na rynek, pozyskuje się odsetki.... których przecież nie wydrukowano.... Czy te odsetki z rynku ściągnięte to po prostu z imnego kredytu poczodzą, ajeśli nawet... to czy może po zaksięgowaniu tych odsetek (pozuskanych od kredytobiorcy, który załóżmy spłacił już całość), te oto odsetki stają się już na rynku prawdziwym pieniądzem (bo kwote bazową się o prostu ZERUJE oczywiście... stąd nazwa kredyt). Co wtedy z całą gospodarką... załóżmy że np jest 3 uczestników razem z Bankiem (bo bank komercyjny to w sumie taki zwyczajny przedsiębiorca posiadający licencje od państwa i banku centralnego na tworzenie pieniądza potrzebnego w gospodarce danego państwa na zasadach rezerwy cząstkowej), i jak wtedy w takim prostym schemacie zachowuje się jakąś ilość pieniędzy w obiegu.....wiem że zasady ogólne w tym systemie którym jesteśmy, że cel inflacyjny to około 2.5% rocznie.... czyli taki mniej więcej przyrost ilości pieniądza w gospodarce. Trzeba ny stworzyć taki filmik animowany za pomocą AI żeby te kilk podstawowych zasad pokazywało jak zachiwuje się i jak się ma do ilości pieniądza, ilość dóbr. Myśle że np mała bezludna wyspa z zasobami naturalnymi, ze 4 ludzi, umowa (określenie zasad tych co powyżej) i można to na okrągłych np Denarach... czy Złotówkach przedstawić tak że na KZread by to miliny obejrzały i byłby to bardzo dobry filmik instruktażowy zrozumiany przez dzieci, młodzież, oraz dorosłych.... taki powodujący w 15 minut zrozumienje czym jest pieniądz fiducjarny w Państwie posiadającym bank centralny (NBP-u nas). Wtedy by ludzie zrozumieli co to jest np dług publiczny itp. Można zrobić ze 3 poziomy tej historyjki, od uproszczonego 10 do 15 min , po taki troszke bardziej rozbudowany do okloło 30 minut (z państwem, bankiem centralnym, ale dalej max 5 podmiotów rynku). Pozdrawiam.

  • @panpunkt5185

    @panpunkt5185

    3 ай бұрын

    Teraz banki mają w doopie nasze oszczędności - nie potrzebują ich wcale! Ty prosisz o kredyt a BC generuje i przekazuje komercyjnemu tyle ile potrzeba. Rozumiesz?

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    Jest taki filmik "Money as debt" :) Można znaleźć na KZread z napisami Pieniądze jako dług

  • @blazejnycz1

    @blazejnycz1

    3 ай бұрын

    Nie jest tak dokładnie. Dlatego właśnie trzeba ludzi uświadamiać. Polecam posłuchać jednej z dwóch ostatnich konferencji prezesa NBP... z jego obszernym komentarzem jak działa system monetarny. Masz troche racji. Ale warto jeszcze szerzej zrozumoeć całość.

  • @panpunkt5185

    @panpunkt5185

    3 ай бұрын

    @@blazejnycz1 to gdzie się rozminąłem z faktami? Dlaczego odsyłasz gdzieś - to wiesz czy nie wiesz? Jak nie wiesz to po co się odzywasz a jak wiesz to po prostu napisz.

  • @blazejnycz1

    @blazejnycz1

    3 ай бұрын

    ​@@panpunkt5185 Fakty to fakty... a fakty można wybiórczo traktować i przez to całkowicie zmieniać sens. A mi chodzi o cały sens tego systemu. Czyli synteze faktów w postaci edukacyjnego filmiku animowanego... po oglądnięciu całego, dopiero znasz prawde i sens który oddaje. Tak jak np książka typu powieść i inne gatunki literackie. Dlatego sie pisze książki, tworzy filmy, żeby całościowo zrozumieć przesłanie. I później umieć się w tym odnaleźć. Z samych faktów nic nie wynika. Tak właśnie tiktoki i rolki na fb ryją ludziom beret... to prowadzi do uszkodzenia mózgu i ogólnie zdolności do pogłębionej analizy danego tematu... włącza się w ludziach tylko reaktywność.... bezkrytyczność.... brak szerszego spojrzenia.

  • @urszulafuryk8430
    @urszulafuryk84303 ай бұрын

    Też uważam że dobrze jest być lokalnym patriotą to nic nie kosztuje

  • @Kuba22

    @Kuba22

    3 ай бұрын

    A to ciekawe. Jak Polska weszła do grona kapitalistycznych państw, to połowa tych wielkich patriotów krzyczała wtedy, że wszystko co polskie to złe, przestarzałe itd. Że to wszystko co komuna zbudowała należy zniszczyć. A teraz płaczą ci sami, że nic polskiego nie zostało. Hipokryzja pełną gębą.

  • @Robert.314
    @Robert.3143 ай бұрын

    Płatności bezgotówkowe! Weźmy 100 zł, wszyscy płacimy bezgotówkowo. Płacę te przykładowe 100 zł, 1 złoty trafia do powiedzmy ogólnie banku z tytułu opłaty jako prowizja. Czyli już kolejny "właściciel" ma tylko 99 zł. kolejny 98 zł i tak dalej, nietrudno przewidzieć, że po 100 operacjach cała kwota trafia do banku.

  • @Jazzmanka

    @Jazzmanka

    3 ай бұрын

    Do banku trafia niewielka część, więcej trafi do budżetu państwa z tytułu podatków, ale co prawda to prawda, że tak jakby kurczy się ilość pieniędzy w obiegu, bo nie bierzemy pod uwagę, że z tytułu tego pomniejszenia mamy drogi, policję, a i jak się komuś coś zapali, to jeden telefon i przyjeżdża straż ;) Gorzej kiedy to nasze uszczuplenie trafi do kogoś kto kupi sobie za to dom w Hiszpanii. Ale na to chyba pozostaje tylko konkurowanie o środki od innych mieszkańców globu (eksport towarów i świadczenie dla nich usług również zdalnie), więc kto znajdzie swoją niszę do tego te środki pośrednio wrócą

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    W rzeczywistości jest trochę podobnie, tylko gorzej. Pieniądze to dług: Bank generuje 500 tys złotych i daje Ci na zakup domu, ale Ty oddajesz z odsetkami. Pytanie: skąd w gospodarce biorą się pieniądze na spłatę tych odsetek? Z nowego długu, który zwiększa ilość pieniądza napędzając inflację.

  • @sawomir0074
    @sawomir00743 ай бұрын

    Jeśli chodzi o struktury własniściowe wielkich korporacji działających w Polsce to jak najbardziej,byłby to bardzi ciekawy materiał,więc bardzo chętnie.

  • @konpolski4765

    @konpolski4765

    3 ай бұрын

    Ale po co? Odpowiedź jest znana.

  • @sawek9500
    @sawek95003 ай бұрын

    Problem nie leży w ludziach i ich wyborach zakupowych tylko w systemie postkolonialnym który został zaimplementowany Polsce. Jeśli pośrednik jest zawsze podmiotem zagranicznym to nie ma znaczenia czy kupimy w markecie czy w małym sklepiku osiedlowym. Różnica jest taka, że utrzymujemy nieefektywny sklepik osiedlowy przez co redukujemy naszą siłę nabywczą (możemy wydać mniej złotówek w innych sklepikach).

  • @zbigniewm.7052
    @zbigniewm.70523 ай бұрын

    Bardzo ciekawy program, dziękuję

  • @elzbietaimbor9994
    @elzbietaimbor99943 ай бұрын

    Pracowałam w takim małym sklepie. . Jest już zamknięty.Ludzie wolą iść do supermarketu bo jest taniej.

  • @panpunkt5185

    @panpunkt5185

    3 ай бұрын

    I masz żal do ludzi o to? Przecież to rządzące $cierwo nie ściąga podtków od zagranicznego korpo.

  • @liber1980
    @liber19803 ай бұрын

    Myśli Pan, że okupanci pozwolą na to, żeby było to nauczane w szkołach? Najpierw jest potrzebna suwerenność, samostanowienie. Pan jako ekonomista namawia do kiszenia pieniędzy w banku?...nie polskim banku bo innego nie ma.....

  • @user-ej2ny3vv2q
    @user-ej2ny3vv2q3 ай бұрын

    Super.Jeszcze niech Pan doradzi dla 40% Polaków , którym nie starcza do pierwszego /emeryci i renciści i pracownicy z pensjami < 4000zł. brutto/ jak zostać bogatymi ????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @morfeo1343

    @morfeo1343

    3 ай бұрын

    Chyba nie do końca zrozumiałeś przekazu.

  • @Jazzmanka

    @Jazzmanka

    3 ай бұрын

    Jeśli masz taką sytuację, to wykorzystuj procent składany na mniejszą skalę. Zamiast po tysiaku kupuj co miesiąc jedną obligację za 100 zł i zrób to od razu, a potem kombinuj żeby przeżyć za te 100 zł mniej. Podziękujesz sobie później. Jak możesz odłożyć tylko 50 zł, nie martw się, kupuj tę jedną obligację co dwa miesiące :)

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    ​@@Jazzmanka A potem zapłać 19% podatku belki i po inflacji wyjdziesz na -. Twoje pieniądze nominalnie wzrosną, ale ceny mieszkań wzrosną jeszcze bardziej. Taki to jest ten mit procentu składanego... Liczą się aktywa, pieniądze prawie zawsze stracą wartość.

  • @elzbietaukawska6258

    @elzbietaukawska6258

    3 ай бұрын

    ​@@franekspeak953 takie kwoty można opakować w IKZE lub IKE i żadnego Belki nie będzie :) Lepiej odkładać cokolwiek niż tylko marudzić, że nic się nie opłaca i dalej tkwić w tym samym punkcie, a czas ucieka. Sama się za późno ogarnęłam, ale lepiej tak niż wcale.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    @@elzbietaukawska6258 Tak, można kombinować z IKE, z tym że to będzie do wzięcia dopiero na emeryturze. Pytanie czy uda się tak wygrać z inflacja? Mnie się wydaje, że ostatnimi czasy żadne lokaty nie dorównywały inflacji. Akcje w Polsce też raczej nie rozpieszczają. Sam mam środki emerytalne na rynku kapitałowym i do COVIDu jeszcze było ok, ale potem inflacja wykreowana przez "ratowanie gospodarki" wszystkie zyski zżarła i teraz nawet nie jestem na 0. Problemem jest system finansowy, w którym żyjemy, system wiecznej inflacji, zwykle realnie wyższej niż to podają wskaźniki. Mówię to z perspektywy człowieka, który robi co może, by zabezpieczyć swoją przyszłość, mam mieszkanie, oszczędności, akcje, trochę metali, trochę krypto. Widzę jednak, że to wszystko nie działa tak, jak kiedyś, gdzie można było sobie po prostu odkładać na lokacie, a procent składany sprawiał, że stawaliśmy się z każdym rokiem bogatsi.

  • @ThePilarus
    @ThePilarus3 ай бұрын

    Super, bardzo się cieszę na ten filmik i temat, który porusza ❤

  • @ProXimo60
    @ProXimo603 ай бұрын

    Absolutnie jestem za analizą rynku pod kątem finalnego beneficjenta, z tytułu naszej polskiej pracy w aspekcie robienia zakupów w danym sklepie. Prosimy o film 😁 Leci sub 😁

  • @mirdallke2
    @mirdallke23 ай бұрын

    czy przypadkiem wiekszosc niemców nie wynajmuje swych mieszkan i domów?

  • @morfeo1343

    @morfeo1343

    3 ай бұрын

    A co ma piernik do wiatraka

  • @mirdallke2
    @mirdallke23 ай бұрын

    mądry Polak po szkodzie - miałeś chamie złoty róg...

  • @mirdallke2

    @mirdallke2

    3 ай бұрын

    @@basilmagnanimous7011 największy rozkwit polski był do wyprawy na Moske potem było ju zasadniczo tylko gprzej

  • @user-vt4hr7mj3g

    @user-vt4hr7mj3g

    3 ай бұрын

    i to bylo za komuny

  • @stefekr
    @stefekr3 ай бұрын

    Jesteśmy analfabetami finasowymi, dlatego jak najwięcej takich filmów edukacyjnych. Z przykrością muszę stwierdzić, że przez wiekszość swojego życia też byłem takim analfabetą. Dlatego z całego serca proszę o wytrwałość w tworzeniu takich treści i ich popularyzowanie.

  • @IN-vm1wt
    @IN-vm1wt3 ай бұрын

    Mamy system fiducjarny, gdzie pieniądz nie ma żadnego pokrycia, co skutkuje zmniejszającą się wartością pieniądza w czasie. wartość dolara z 2000 r. jest 3,5 krotnie większa od bieżącej wartości dolara.

  • @TakiTaki1
    @TakiTaki13 ай бұрын

    Kupuję tylko w Polskim Dino .Tam jest Polskie mięso z własnej chodowli,oraz sporo Polskich produktów.Dino zapłaciło tyle podatków co wszystkie sieci razem wzięte.Czy to normalne ? Kupujmy Polskie i u Polaków.Pozdrawiam

  • @lia3133
    @lia31333 ай бұрын

    Zgadzam się ze wszystkim,dobry materiał.

  • @tersagronkowska3382
    @tersagronkowska33823 ай бұрын

    Ale jakie sklepy osiedlowe mamy żabki to są na każdej rogatce

  • @mirdallke2

    @mirdallke2

    3 ай бұрын

    tak sie stał dzieki decyzja konsumentów - potem poszło juz zgorki i fanczysna rozprła sie na rynku wyzucjac z niegoo indywidualne podmioty

  • @Maklovic

    @Maklovic

    3 ай бұрын

    No nie zniknęły z dnia na dzień, dużo sklepów osiedlowych wygryzł COVID…

  • @morfeo1343
    @morfeo13433 ай бұрын

    Panie Tomaszu, bardzo cenny i rzetelny wykład, w najprostszy z możliwych sposobów wyjasnij Pan temu naszemu narodowi podstawy obiegu pieniadza w gospodarce. Podstawowe zasady ekonomii. Pozdrawiam

  • @user-qf5ft1jm4w
    @user-qf5ft1jm4w3 ай бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @user-ot6zz9ln3d
    @user-ot6zz9ln3d3 ай бұрын

    Dziękuję za ten wykład bardzo ciekawy, zachęcający do myślenia o własnych pieniądzach. Jeśli znalazłby by pan czas to prosiłbym o dokładniejsze rozwinięcie tematu obiegu pieniądza z podsumowaniem jakie zyski dla społeczeństwa są przy firmach z kapitałem zagranicznym a jakie przy firmach polskich, i czy jest różnica między dużymi polskimi firmami a małymi. dziękuję bardzo i pozdrawiam

  • @jangold2214
    @jangold22143 ай бұрын

    "obieg pieniądza" w szulerni chazarów i kabały?

  • @Gabyx-jo7tj

    @Gabyx-jo7tj

    3 ай бұрын

    Będą oblicze Lucyfera drukować na kartach

  • @12345dariusz
    @12345dariusz3 ай бұрын

    panie Tomaszu , dobre dla bogaczy , dla tych ludzi daje Pan wskazówki , a co z biednymi emerytami rencistami , porównałem ceny sklepiku osiedlowego i biedry( ja tam nie kupuję ) , różnica w cen art. spożywczych średnio - 30% , jak ktoś ma emeryturę i nie może pracować ????

  • @RR-vc5no

    @RR-vc5no

    3 ай бұрын

    @@basilmagnanimous7011 w mieście tego nie ma a w sklepiku osiedlowym masło chleb i mąka kosztują 3 razy drożej. Przykład: w Biedrze zwykła kajzerka kosztuje 33 grosze a w prywatnej piekarni 1 zł i 10 gr, chleb zwykły żytni razowy w Biedrze kosztuje 3,50 zł a u prywaciarza 7,90 zł - taki sam żytni razowy i taka sama wielkość - mała foremka. A w bloku za oknem nie ma ogródka, krowa też się nie pasie a i kury nie biegają. Wszystko trzeba kupić w sklepie. A ktoś kto całe życie był w mieście nie pójdzie na starość na wieś, bo nie ma gdzie, a i nie da rady na starość uczyć się nowego życia i z dala od lekarzy swoich i szpitali.

  • @mirdallke2
    @mirdallke23 ай бұрын

    swój do swego po swoje

  • @zdzislawalukasiewicz9897

    @zdzislawalukasiewicz9897

    3 ай бұрын

    Moje hasło brzmi 'nie dorabiam zagraniczniaków" "Kupuję u swego i jem swoje".

  • @GabrycHaTV
    @GabrycHaTV3 ай бұрын

    Już wkrótce programowalny pieniądz cyfrowy, pełna kontrola, ale tutaj są dobre wiadomości dla ludzi co wiedzą co będzie a tego się obawiają, człowiek to taka istota, że wymyśli sposób obchodzenia tego typu rzeczy, będzie ciężej, ale kreatywność ludzka nie zna granic, wrócimy do barteru i wymiany, tak jak to było przed erą pieniądza. Warto inwestować w siebie, abyś był atrakcyjny dla innego człowieka, z którym będziesz się wymieniał czy fantami czy usługami etc...

  • @andrzejwodynski

    @andrzejwodynski

    3 ай бұрын

    Już jest programowalny pieniądz, tylko prawie nikt go nie używa bo jest skomplikowany.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    Właśnie, teraz nikt go nie używa, bo nie ma jeszcze takiego obowiązku. ;)

  • @andrzejwodynski

    @andrzejwodynski

    3 ай бұрын

    @@franekspeak953 Ethirum możesz zaprogramować aby wykonał jakiś kontrakt po przelewie ale jest to za skomplikowane aby tego używać

  • @arturs5946
    @arturs59463 ай бұрын

    Pouczający Film, spowodował że będę częściej robił zakupy w małych sklepach.

  • @user-hr7ms5kj7f
    @user-hr7ms5kj7f3 ай бұрын

    Отличный финансовый ликбез.

  • @januszstepak9362
    @januszstepak93623 ай бұрын

    Panie Tomku, ja w życiu tak postępuje i jestem uważany za dziwaka....Na przykładzie protestujących rolników mamy przykład naszego patriotyzmu gospodarczego, gdzie rolnicy po protestach oblegali jadłodajnie McDonald's

  • @krzysztofhetman4483
    @krzysztofhetman44833 ай бұрын

    Moja 5 letnia córka powiedziała, że "pieniądze biorą się z pracy". Fakt, kilka tygodni wcześniej sam jej to powiedziałem ale jak widac padlo na podatny grunt. Ogromne uproszczenie, nawet przekłamanie, ale od tego minimum można zacząć. Pieniądz ma pokrycie w ludzkiej pracy. Za dobry pieniądz ludzie sobie flaki wyprują.

  • @milaw8312
    @milaw83123 ай бұрын

    Struktura właścicielska marketów -super pomysł!!!!

  • @rafalkrzysztoftokarski4123
    @rafalkrzysztoftokarski41233 ай бұрын

    To jest przepiękna idea ale nie dla Polaków.... Trzeba zmiany mentalnosci Polakow i dwóch nowych pokoleń przynajmniej aby ludzie postępowali według wyżej wymienionych reguł... Ja osobiście uważam, że to nie przejdzie nigdy w Polsce... Przecietny Polak pójdzie kupić gdzie ma taniej...I nic więcej się nie liczy...

  • @jaceksoplica7271
    @jaceksoplica7271Күн бұрын

    to jest dobre.

  • @Singularitarianist
    @Singularitarianist3 ай бұрын

    Wszystko się zgadza, zaskakuje mnie to że trzeba o tym przypominać. Ja na dodruk pieniądza wpadłem raz, miałem 12 lat i na historii powiedziałem że państwo przecież drukuje to jak mu się kończą pieniądze? No i szybko historyczka wytłumaczyła w czym rzecz. A teraz.... szkoda gadać.

  • @tomik7696
    @tomik76963 ай бұрын

    Sam Pan widzi ze 90% komentarzy znajdzie 1000 powodów aby Pana historie zanegowac. Oni nigdy nie zrozumieja o czym Pan mowi . Tak na prawde bogactwo jest wypadkowa inteligencji i ciezkiej pracY. Zeby zmienic swoje zycie trzeba opuscic strefe komfortu ,przynajmniej na jakis czas, wiekszosc osob nie jest w stanie tego zrobic. Wiekszosc osob ma wpojone oszczedzanie a to droga do biedy.Trzeba inwestowac a nie oszczedzac. Takie proste i takie dalekie.Dziekuje za ten material.Milego dnia

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    Zgadza się, trzeba pracować i inwestować czyli kupować aktywa. Procent składany nie ma tutaj nic do rzeczy, bo inflacja i tak to zeżre.

  • @cleietarot6602
    @cleietarot66023 ай бұрын

    Niemcy są bogaci bo są oszczędni... A Polak przyzwyczajony do pracy na czarno za granicą i tak wydaje te pieniądze w Polsce a nie za granicą...więc kto kogo okrada

  • @adamadamm5369
    @adamadamm53693 ай бұрын

    👍

  • @wojciechkazimierowicz7945
    @wojciechkazimierowicz79453 ай бұрын

  • @rafalski573
    @rafalski5733 ай бұрын

    Panie Tomaszu, jestem ciekaw komentarza już po RBN.. choć w sumie zaraz będzie po wizycie w USA.. w zasadzie tego też jestem ciekaw z Pana strony.

  • @marcinmikoajczak8569
    @marcinmikoajczak85693 ай бұрын

    Panie szanowny koniecznie pokazać obieg pieniądza w biznesie, najlepiej z animacjami, albo chociaż plansze kolorowe i tłumaczyć jak najprościej, ekonomiści i tak to mają w małym palcu, ale zwykli, przeciętni ludzie, nie mający talentu matematycznego mogą się naprawdę dużo dowiedzieć. Jest to bardzo potrzebne, bo mamy jako naród wielkie luki w tej dziedzinie.

  • @slawekrekos-gramer
    @slawekrekos-gramer3 ай бұрын

    Naturalnie trzeba to zrobic ekonomicznie

  • @pitjakf
    @pitjakf3 ай бұрын

    Witam. Niech Pan uczy ludzi zrozumienia tego co słabo rozumieją. Pozdrawiam!

  • @marekchrobaczek7269
    @marekchrobaczek7269Ай бұрын

    słucham Pana spokojnie/ mam swoje zasoby. ale przyznam się nie potrafię tym gospodarować / w sensie nie inwestuje w żadnej formie. to błąd /

  • @marekchrobaczek7269
    @marekchrobaczek7269Ай бұрын

    tak mało Polaków uświadamia sobie że obieg pieniądza jest bardzo sprytnie urządzony / to obieg zamknięty .

  • @andrzejgrabowskiosw
    @andrzejgrabowskiosw3 ай бұрын

    27:17 nasza władza dobrze wie jak to działa i niestety wykorzystuje to na swoją korzyść

  • @PolOSzoknessy
    @PolOSzoknessy3 ай бұрын

    Patriotyczne podejście do ekonomii 🇵🇱👍

  • @marekzegarek990
    @marekzegarek9903 ай бұрын

    Utopia jak się patrzy.

  • @perkele11
    @perkele113 ай бұрын

    A rząd z tych podatków przebaluje...a w dupie z tym

  • @StanislawGuzek
    @StanislawGuzek3 ай бұрын

    Super

  • @marekchrobaczek7269
    @marekchrobaczek7269Ай бұрын

    tak / kalafior od producenta / targ Tychy/ = 2 zł . Targ osiedlowy (Tychy) w pośrednictwe sprzedaży = 12 zł . tzw.markety rzeczony kalafior = 8 zł . ale on jest już z importu. wnioski drogi widzu sam wyciągnij sobie. to co podałem to prymitywny przykład / ale komponuje się z przekazem tego przekazu.

  • @JohnJohn.boooqi
    @JohnJohn.boooqi3 ай бұрын

    Drugi komentarz dam później..bo..czy to prawda że te dodane po 7 min oglądania KZread zlicza inaczej?

  • @betapwtomaszbyjos
    @betapwtomaszbyjos3 ай бұрын

    Od lat mówię o biznesie tym samym językiem. Ten materiał jest bardzo potrzebny 👍

  • @krzysztofkd93
    @krzysztofkd933 ай бұрын

    Super audycja. Mus uświadamiać ludzi. A co oni z tym zrobią , nie wiemy, ale bez świadomości będą się cofać do średniowiecza . Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  • @michabof2269
    @michabof22693 ай бұрын

    Fajny referat przedstawiony prostym językiem. Dziękuję!

  • @Bodhibuilder
    @Bodhibuilder3 ай бұрын

    Tak, bardzo ważne, żeby pieniądze wydawać lokalnie, autarkia gurom. Przecież to już było. Już nie mówię o PRLu, bo tam jeszcze dodatkowo była gospodarka centralnie planowana, ale jeszcze 20 lat temu normą były sklepy do 18tej, tak że trzeba było szybko po pracy biec, żeby coś kupić. No i ta dywersyfikacja w sklepikach osiedlowych! Tego nie ma, tego nie ma, kiedy będzie nie wiadomo, bierz pan co jest albo spitalaj. Czasami, żeby coś ugotować według przepisu trzeba było pół miasta zjeździć. Ponure oświetlenie, lodówki z napojami wyłączone zimą, no i oczywiście podstarzałe pindy w fartuszkach, obrażone na cały świat, za to że w ogóle ktoś przychodzi i przeszkadza w opier**niu. Nie wszyscy pamiętają jakim oczarowaniem było wejście francuskich hipermarketów na rynek: wszystko nagle można kupić w jednym miejscu i to jeszcze w weekend po 15tej! No a jaka była dywersyfikacja w branży transportowej: oprócz kolei i śmierdzących pksów, busy januszeksy z absurdalnymi stawkami i kursami raz na dzień w porze gdzie się busiarzowi najbardziej opłaca. O chamstwie i pogardzie dla klientów to chyba wspominać nie trzeba. Dopiero jak wszedł Polski Bus z wielkim kapitałem i zrobił kursy w całym kraju, tak że wreszcie można było gdzieś pojechać i wrócić nie spędzając połowy nocy na dworcu, albo nie zrywając się o jakiejś nieludzkiej porze to była identyczna ulga jak przy hipermarketach i identyczny kwik januszeksów, że się zabija rodzimą przedsiębiorczość. Nie demonizowałbym kapitału, bo lepiej mi się żyje w kraju z marketami w centrum miasta, żabkami na każdym rogu, flixbusem łatającym dziurawą kolej. Jak na ironię jedyna branża która nie została skorporatyzowana, czyli remonty i naprawy, to istny dziki zachód i znalezienie fachowca co robi w terminie, nie jest oszustem lub partaczem i nie pije to jak wygranie w totka.

  • @Dzielek87
    @Dzielek873 ай бұрын

    Ale markety i galerie są złe. Taka prawda. W komentarzu można napisać wprost:)

  • @12345dariusz
    @12345dariusz3 ай бұрын

    ciekawie i na temat , dzięki

  • @RR-vc5no
    @RR-vc5no3 ай бұрын

    Fajnie to brzmi, ale przy zakupach w drogich małych sklepikach kasy starczy tylko na 3/4 miesiąca. A za co kupować tej 1/4 miesiąca? Łatwosie mówi jak się ma wystarczające wysokie zarobki i nie ma kredytu ani chorego członka rodziny. Oczywiście ma Pan rację co do wspierania swoich krajowych sprzedawców, tylko nie wszystkim tej ekonomii wystarcza. To dlatego Polacy kupują w dyskontach. To władza nie powinna pozwolić na wyprowadzanie pieniędzy zarobionych u nas, rząd nie powinien pozwalać na płacenie podatku za granicą. Te Biedry Lidle i Auchany powinny w Polsce płacić podatki i w Polsce zostawiać większość zarobku - tu płacić lepiej pracownikom, traktować ich zgodnie z prawem a nie kazać siedzieć na kasie w pampersach. Ulgi dla wielkich zagranicznych sklepów czy korporacji mogą być stosowani ewent. tylko przez rok. I niedopuszczalne jest, że po roku firma zmienia tylko nazwę dostaje nowy NIP i kolejny rok nie płaci podatku. Taka zmiana literki co rok - czemu nikt tego nie widzi i nie kara

  • @andrzejwodynski
    @andrzejwodynski3 ай бұрын

    Jaki jest sens wydawać w droższych sklepikach zamiast w marketach? Banany też kupujesz od lokalnego rolnika po 1000 zł za kilo?

  • @burkowski100
    @burkowski1003 ай бұрын

    Polacy za bardzo kierują się też reklamami ,większość polskich firm robi dużo lepsze jakościowo produkty tylko trzeba poszukać np w branży sprzętu turystycznego,polskie śpiwory lub kurtki biją na głowę zachodnie.

  • @franekspeak953
    @franekspeak9533 ай бұрын

    Ja mam takie pytanie co do procenta składanego: ile te 17000 po 30 latach będzie warte przy średniej inflacji 5% rocznie? Ile jeśli weźmiemy pod uwagę 19% podatku belki? Ile jeśli założymy, że realna inflacja, to nie oficjalne 5%, a raczej bliżej 8% (i jeśli ktoś nie wierzy to niech sprawdzi ile kosztowała kawalerka 30 lat temu, a ile teraz). Myślę, że potęga procentu składanego w warunkach inflacji to miecz obosieczny, a ze względu na to, że inflacja zdaje się systemową normą - percent składany to wręcz mit. Dojść do bogactwa można jedynie posiadając aktywa, nie pieniądze czy procenty. To jednak wymaga większego zaangażowania oraz podjęcia ryzyka - i chyba tak to trzeba przedstawiać.

  • @damians5906
    @damians59063 ай бұрын

    Kdz

  • @jaceksoplica7271
    @jaceksoplica7271Күн бұрын

    wyglada na to ze globalne elity finansowe maja swoich ludzi w systemie oswiaty?

  • @artg6227
    @artg62273 ай бұрын

    Widziałem jak właściciel mojego lokalnego sklepu kupował w Kauflandzie pudłami produkty które były na promocji

  • @juzwa1978
    @juzwa19783 ай бұрын

    Małe sklepy są po prostu nieefektywne , koniec kropka. To tak jak z małymi rolnikami, tego nie da się uratować bo są nieefektywni w wytwarzaniu. Dziś produkuje się tanio tylko dlatego że produkuje się masowo i dużo. Dzięki temu dziś nawet najmniej zarabiający mają dobrobyt, są ubrani i nie chodzą głodni tak jak to było kiedyś.

  • @morfeo1343

    @morfeo1343

    3 ай бұрын

    Na zasadzie- nie znam się ale sie wypowiem

  • @miroslawmiszczuk9279
    @miroslawmiszczuk92793 ай бұрын

    Globalizacja postępuje, i nikt nie jest w stanie tego powstrzymywać. Ekonomia. Kto pójdzie kupować tam, gdzie jest drożej i do tego mniejszy wybór. Kupowanie u drobnych sklepikarzy to tylko przedłużanie ich agonii. Świat się zmienia i albo się dostosujesz albo giniesz. Przykro to mówić, ale rolnicy kiedyś będą pracować w kołchozach, tak jak sklepikarze w centrach handlowych.

  • @wielkibrat9015
    @wielkibrat90153 ай бұрын

    Ujawniasz mówisz. To była tajemna wiedza

  • @zdzislawalukasiewicz9897

    @zdzislawalukasiewicz9897

    3 ай бұрын

    Przy procencie składanym ważny jest czas po którym następuje kapitalizacja odsetek. Inna kwotę końcową lokaty będziemy mieli z kapitalizacja odsetek np. dziennych, a inną gdy odsetki zostaną dopisanie dopiero po upływie np. roku czasu. Przy kapitalizacji dziennej odsetki dopisuje się do wartości lokaty każdego dnia. Następnego dnia liczy się już odsetki od odsetek.

  • @bajkarucinska7924
    @bajkarucinska79243 ай бұрын

    Cd.sprzedac.aby.kupic chleb dziecio.

  • @spankhouz6466
    @spankhouz64663 ай бұрын

    Haha wiekszy dobrobyt w Polsce domy jak palace wielkie dzialki a w "bogatej" Anglii nieotynkowane klitki. No ale Janusze zawsze na dorobku.

  • @edytan.932

    @edytan.932

    3 ай бұрын

    Bo Polacy przeżerają wszystko co zrobią, kupują łaszki, błyskotki, budują pałace aby sąsiedzi zazdrościli, jadą na wakacje aby zrobić zdjęcia i pokazać na facebooku. Polak nie interesuje, Polak zaraz wszystko przeżre.

  • @juzwa1978
    @juzwa19783 ай бұрын

    Pan ma tą wiedzę i jest bogaty?? W takim razie po co dorabia Pan na YT ?

  • @basiako999

    @basiako999

    3 ай бұрын

    Po to aby edukować ciebie !

  • @juzwa1978

    @juzwa1978

    3 ай бұрын

    @@basiako999 Gdyby nie te duże markety które działają globalnie, wydajnie i ze sobą rywalizują i mieli byśmy w Polsce nadal tylko te zieleniaki prowadzone przez Januszy, to była by taka drożyzna że ludzi by głodem przymierali. Być może dla nich było by lepiej ale nie dla mnie. Takie Januszowe zieleniaki jeszcze czasem można spotkać gdzieś na peryferiach i można się przekonać czy warto za nimi tęsknić.

  • @basiako999

    @basiako999

    3 ай бұрын

    @@juzwa1978 Trudno ciebie wyedukować. Widocznie są i tacy !🤥

  • @user-mo8ce1ch7p
    @user-mo8ce1ch7p3 ай бұрын

    Mężczyzna pół życia pracuje na kobiety i nie mówię tu o małżeństwie czy związku. kupuje tylko zagraniczne produkty a by nie wspierać kobiet.

  • @czeslawsokolegromowladny1423
    @czeslawsokolegromowladny14233 ай бұрын

    @Tomasz Piekielnik proszę pana bardzo pilna wiadomość do pana. Duda i tusk juz byli w Usa na tym spotkaniu. po powrocie ogłoszono a raczej Tusk ogłosił ze jest pilne spotkanie z przywódcami francji i neimiec i jedzie na spotkanie, prawopodobnie przekazac szczegóły rozmów w Usa. jeżeli może pan swoimi umiejętnościami zrobić filmik na ten temat i zgadnąć po co te pilne spotkanie po Usa. pozdrawiam. Jeszcze jedno Putin dla wywiadu dla telewizji, powiedział że jezeli Polska wejdzie do ukrainy to już nie wyjdzie ze polacy chcą odzyskać swoje dawne ziemie, dlaczego znowu mówi o wejsciu jakimś polski?.to chyba powiedział w trakcie lub po wizycie Dudy i Tuska w Usa

  • @andrzejsoko1906
    @andrzejsoko19063 ай бұрын

    To wszystko co Pan mówi, miałoby owszem znaczenie pod warunkiem ograniczenia albo likwidacji lichwy.

  • @axiom1509
    @axiom15093 ай бұрын

    Towarzysze, dwa centra napedzajace gospodarke. Kazda firma, kazdy biznes ktory produkuje zysk jest napedem gospodarki. Kazde gospodarstwo domowe jest centrem konsumpcji. To narzuca jaka powinna byc polityka rzadu,.. po prostu przyjazna dla biznesu i dla gopsodarst domowych. Sysetem bankowy jest tylko narzedziem umozliwiajacym tranzakcje. I tu rezim powinien odgrywac role regulatora i nadzorcy. Glownym zadaniem jest by system bankowy inwestowal w tranzakcje wyorzystujace mnoznik ekonomiczny. Kazda tranzakcja ktora ignoruje mnoznik ekonomiczny jest jak wyprodzanie kapitalu poza gospodarke kraju. Np kupowanie tzw krypto,.. to akt sabotazu.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    No tak, ale w tej chwili banki przede wszystkim kreują pieniądz, wprowadzając inflację (bo jak inaczej uzyskasz cel inflacyjny 2.5%?). A z tą alokacją to też nie jest zbyt fajnie, bo jak kupisz używane mieszkanie za świeżutko wyprodukowane PLNy to jaki gospodarka ma z tego zysk?

  • @user-cj7yf4fz3g
    @user-cj7yf4fz3g3 ай бұрын

    Sklep dino jakiego ma właściciela

  • @wieslawjaszczuk-oi4mj
    @wieslawjaszczuk-oi4mj3 ай бұрын

    😅😅😅Haha nic wniosles nie pomogies!!!! 😂Szkoda czasu na sluchanie 😢😮😮😢😢

  • @semen83
    @semen833 ай бұрын

    Wydaje mi się, że łatwiej byłoby znaleźć rządzących Polską, którzy stworzą równe warunki ekonomiczne dla przedsiębiorców, niż dotrzeć z tym przekazem do Polaków. Jednak do tej pierwszej sytuacji jeszcze daleka droga.

  • @albertalbercicki7799
    @albertalbercicki77993 ай бұрын

    Ale wyliczenia. Uuuu. Biorąc pod uwagę podatek złodzieja belki i inflację oszczędzając na lokacie po roku z 1000zl mamy realne 800.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    W punkt! Tak działa mityczny procent składany w gospodarce opartej na długu.

  • @bajkarucinska7924
    @bajkarucinska79243 ай бұрын

    Sklepy.sjeciwe Ile Lat Zwlnione z podatkow

  • @axiom1509
    @axiom15093 ай бұрын

    Towarzysze, mowi sie ze inflacje powoduje nadwyzka pieniadza. To tylko wynik koncowy. A co powoduje nadwyzke pieniadza ??? Np, niska wydajnosc pracy,. polityka handlowa, struktury zatrudnienia,... O tym sie nie mowi. Rezim jest za to odpowiedzialny. Niska wydajnosc pracy, polityjka handlowa i struktury zatrudnienia podowuja niedobory na rynku w wyniku czego ceny rosna na co NPB odpowiada podnoszac oprecentowanie ktore siaga nadwyzke pieniadza ale rowniez niszczy biznes i gospodarstwa domowe i zaufanie do ekonomi kraju. W Polsce nie ma zrozumienia dla inflacji. Beznadziejnie glupi rezim nie ma pojecia dokad zmierza a ludzie placa. Jednoczesnie ludzie nie domagaja sie kwalifikacji od kandydatow w wyborach.

  • @franekspeak953

    @franekspeak953

    3 ай бұрын

    Nadwyżkę pieniądza powoduje dodruk. Banki kreują pieniądz udzielając kredytów. Dodatkowo państwo zaciąga dług i też wprowadza te pieniądze do gospodarki. To w sumie bardzo proste.

  • @bajkarucinska7924
    @bajkarucinska79243 ай бұрын

    Bajki.sklepy.sieciowe byly

  • @zbigniewm.7052
    @zbigniewm.70523 ай бұрын

    Bardzo ciekawy program, dziękuję