Jak duże są farmy w USA i działki rolne?

Ғылым және технология

Jak duże są farmy w USA oraz pola uprawne?
Średnia wielkość gospodarstwa w USA to blisko 200 ha, dla Teksasu jest to 218,53 hektara.
Jak ma się to w innych częściach USA?
Na obszarze Wielkich Równin przeciętna farma ma średnio 1000 ha, a w rejonach górskich ponad 1500 ha. Średnią zaniżają farmy znajdujące się w pobliżu dużych metropolii oraz oraz na terenach przybrzeżnych.
Jak się to mówi są trzy prawdy: "prawda, pół prawda i gó*** prawda... czyli statystyka". W USA nie brakuje gospodarstw działających na kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysiącach hektarów.
Im dalej w głąb lądu i mniej sprzyjające warunki klimatyczne, tym mocniej rośnie średnia wielkość gospodarstwa i wielkość przeciętnej działki rolnej.
Na przykładzie Teksasu: Zatoka Meksykańska, okolice Houston. Można naprawdę się zastanawiać, czy rolniczo jesteśmy w USA, dominują w tej części stanu działki powiedzmy 5-20 hektarów. Bardziej w głąb lądu - okolicach Waco działki rolne mają zazwyczaj 15-50 hektarów a kilku hektarowe wyjątki to zazwyczaj niezabudowane enklawy na obrzeżach miast. Już w okolicach Waco można natrafić na grunty rolne o powierzchni 300-500 hektarów.
Jeszcze bardziej wgłąb Teksasu działki o powierzchni kilkuset hektarów to norma, a nie jest problemem znaleźć grunty o powierzchni 2000 ha, w końcu największe deszczownie przęsłowe mogą podlać ponad 900 hektarów.

Пікірлер: 26

  • @Rolniknawsi
    @Rolniknawsi5 жыл бұрын

    interesujący film fajna prezentacja dużych gospodarstw

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    Dziękuję :) początkowo chciałem to nagrać z silosu, ale z silosu nie widać farmy sąsiada czy domku letniskowego a tak myślę, że czuć tą przestrzeń i odległość ;)

  • @lnespe
    @lnespe3 жыл бұрын

    Ciekawy film, poprostu.

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    3 жыл бұрын

    Dziękuję :)

  • @polishfarmer7434
    @polishfarmer74345 жыл бұрын

    Chciałbym kiedyś odwiedzić taką farmę, na własne oczy zobaczyć jak tam rolnictwo wygląda bo zawsze jakoś mnie to ciekawiło :D

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    Życzę, aby udało się kiedyś spełnić to marzenie ;) Zobaczyć te powierzchnie, sprzęt i popracować na takiej farmie to świetna przygoda, a też można skonfrontować swoje wyobrażenia i stwierdzić, że nie wszystko tam to taki "kosmos i ameryka" :) Super sprawa i gorąco polecam Teksas, chyba najlepszy stan w USA :)

  • @Kombajnistazbizona

    @Kombajnistazbizona

    5 жыл бұрын

    @@dariuszsmigielski6203 Wydaje mi się że na Wschodzie USA gospodarstwa areałowo nie różnią się od naszych, ponieważ tam jest większe zagęszczenie ludności a co za tym idzie, odległości między gospodarstwami są mniejsze, więc analogicznie areał farm jest mniejszy, i dopiero im dalej na zachód USA tym gospodarstwa są coraz to większe :D . Znam kilka kanałów na youtubie których właściciele mają tyle, co średnie gospodarstwo u nas, jeżdżą również na sprzęcie z lat 70-90 i również pracują tak samo jak nasi.

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    @@Kombajnistazbizona Jest tam cała masa starych traktorów również takich 40 i więcej lat i lokalni farmerzy bardziej je sobie chwalą niż nowe traktory. Staty czy niestety ale tak jest. Jak byłem u Brata Davida kilka dni pomagać, to gość który ma JD 9530, nowe JD 7R i NH T8 i T7 powiedział, że jego najlepszy ciągnik to stary John Deere 4020 :) Na stary ciągnik 80 i więcej km jest robota również na farmach po kilkanaście tysięcy hektarów. Taki ciągnik podepniesz pod zgrabiarkę, ścielarkę, wóz paszowy czy żmijkę do napełniania silosu ziarnem. Te stare klamoty kosztują tam niewiele mniej niż nowy Johny 5075E. Tam stary mechaniczny ciągnik, który był dobrą konstrukcją jest w cenie ;) Starych ciągników jest masa, z maszynami towarzyszącymi i kombajnami to różnie bywa. Muszę się zmobilizować i jak będzie wolny czas to skręcić film z zdjęć z innych gospodarstw. A co z gospodarstwami? Na wschodzie w pasie przybrzeżnym ~100-200 km gospodarstwa są sporo mniejsze ale i tak średnio wychodzi to pewnie dwa razy więcej niż u nas. W Polsce statystyczne gospodarstwo ma ok. 11 ha ale licząc tylko tych co rzeczywiście gospodarzą to pewnie wyjdzie ponad 20 hektarów. Tam gdzie ja bylem najmniejsze rancza zaczynały się od 45 akrów (18 ha + 20 opasów, traktowane jako ojcowizna i hobby). Przy zatoce meksykańskiej obstawiam, że średnia farma ma 40-50 ha i więcej kasy mają z ropy niż rolnictwa :) Przy tamtejszych kosztach życia, ubezpieczeniu zdrowotnym nie wyobrażam sobie utrzymania rodziny z 50 ha + bydło nawet przy dobrej ziemi. Albo jest dodatkowa kasa z ropy / gazu albo trzeba robić coś jeszcze.

  • @Kombajnistazbizona

    @Kombajnistazbizona

    5 жыл бұрын

    @@dariuszsmigielski6203 Dziękuję za obszerne wyjaśnienie :D , cóż, moją wiedze na temat rolnictwa w USA czerpie z internetu, filmów na youtubie na malutkich kanałach amerykanów no i na google maps gdzie śledze jak wyglądają pola, gospodarstwa i jak daleko są wedle siebie położone. Kiedyś rozmawiałem z farmerem polskiego pochodzenia który mieszka w Michigan, i tam u niego największe gospodarstwa mają po 200 hektarów właśnie, on sam gospodaruje na prawie 100 hektarach w przeliczeniu na nasze z czego 1/3 to użytki zielone. Do tego w jego rejonie większość pól jest położona dookoła zabudowań w dużych kawałkach, i do terenu sąsiada ma tak ze 2-5 kilometrów, gospodarstwa mają siebie w zasięgu wzroku, widać zabudowy sąsiadów z okna, ale nie mogą pójść do siebie na piechote jak u nas :D A co do sprzętu, sprawdziła się moja opinia że niezawodność nie tyczy się jedynie Ursusów i Bizonów i nie są one jakimś ewenementem, morał z tego taki że lata 60-90 to najlepsze lata w dziedzinie techniki :D .

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    @@Kombajnistazbizona Do sąsiada mieliśmy 400 metrów od domu Davida, ale szeryf nawet 100 metrów piechotą by nie podszedł a tym bardziej jego psy :D Można tak powiedzieć, że stan w USA to jak kraj w Europie i rozbieżności w USA są duże. Dla Teksasu średnie stado krów to 900 sztuk, a dla całych USA ok. 180 i ktoś też zaniża średnią. Nawet są takie farmy mleczarskie, gdzie doją na kanałówkach. Z maszynami się zgadza, w USA farmer dobrego sprzętu nie sprzeda bo stary i nie nowoczesny. Na 30 letnich przegubowcach są GPS-y i nikt nie myśli ich złomować ;) Co do pól kupują 50 czy więcej km od farmy jak jest okazja i puszczają w dzierżawę a sami dzierżawią i oprawiają to co bliżej. David ma połowę gruntów w jednym kawałku ale byłem też na farmie 500 dojnych, gdzie siedlisko miało 60 ha a najbliższe pola 1 km i więcej. Nie ma reguły :)

  • @mateuszs3799
    @mateuszs37995 жыл бұрын

    Odbiegając trochę od tematu; kojarzy może ktoś filmik, gdzie widać zboża i kukurydzę na dworze na wielkich pryzmach?Kiedyś widziałem takie filmy, ale nie mogę ich znaleźć

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    Może coś podrzucę ;) kzread.info/dash/bejne/oKF105iEesq-hps.html kzread.info/dash/bejne/qKOMsMF9iMLMerw.html kzread.info/dash/bejne/o5utktR6laXVo7Q.html kzread.info/dash/bejne/Ymahu8uko5zYdaQ.html kzread.info/dash/bejne/c3hllaSGkcK9e9Y.html

  • @piotrek8903
    @piotrek89033 жыл бұрын

    A czy krowy mleczne maja tam byt? Sa jakies mleczarnie odbierajace mleko? Placi sie sie tam jakoes podatki od ziemi jak w polsce? Czy obcokrajowiec moglby kupic gospodarstwo czy ziemie i zalozyc gospodarstwo?

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    3 жыл бұрын

    Teksas to 2 lub 3 stan w USA pod względem produkcji mleka i generalnie hodowcy opasów i producenci mleka radzą sobie dobrze. W okresie kwiecień - maj sporo farm zbankrutowało, Ci co nie mieli oszczędności i duże kredyty byli w opałach bo niektóre mleczarnie nie brały całości mleka. David zaczynał w latach 80tych od dzierżawy farmy z 30 krowami, teraz ma 600 krów mlecznych i 120 mamek no i gospodarzy na gruntach własnych. Mućki mimo upałów mają rację bytu ;) Podatki od gruntów rolnych są wysokie dla biznesu i inwestorów. Dla rolników podatki są sporo niższe a dla chodowców bydła są chyba zerowe lub symboliczne. W Teksasie bardzo szanuję się rolnictwo i farmerów, a u nas wybory się skończyły to nuż w plecy :/ Jak z zakupem gruntów rolnych wygląda to nie mam pojęcia.

  • @klej1237
    @klej12372 жыл бұрын

    No napewno większe niż moje gospodarka

  • @lumik1013
    @lumik10135 жыл бұрын

    Największe gospodarstwo na świecie jest w Chinach chyba 8mln ha potem chyba Rosją Kazachstan 1,5mln

  • @michalg8757

    @michalg8757

    5 жыл бұрын

    największe jest w australii

  • @lumik1013

    @lumik1013

    5 жыл бұрын

    Michal G nie prawda ;)

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    5 жыл бұрын

    I mnie zaskoczyłeś, aż ciężko mi uwierzyć, bo byłem przekonany, że w Australii jest największa farma. Masz racje, ba 2 największe farmy na świecie są z Chin ;) www.worldatlas.com/articles/biggest-farms-in-the-world.html www.indiatoday.in/education-today/gk-current-affairs/story/top-10-biggest-farms-in-the-world-1412089-2018-12-18 Jakoś rok temu Chińczycy chcieli kupić i chyba kupili w Australii ponad 10 mln ha (2% gruntów rolnych w tym kraju), ale to pewnie było kilka farm w różnych częściach kontynentu wchodzących w skład jednego przedsiębiorstwa rolnego. Trzeba napisać wprost, że to jest niebezpieczne, bo Chińczycy uprawiają sporo ziemi w Afryce, kawał Madagaskaru, chyba ta Australia i kupili amerykańskiego Smitfilda.

  • @lumik1013

    @lumik1013

    5 жыл бұрын

    Chińczycy są największym producentem żywności ma świecie

  • @kejsigames7178
    @kejsigames71784 жыл бұрын

    Ile kosztuje tam hektar ziemi ?

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    4 жыл бұрын

    Ceny gruntów na odludziach gdzie jest słaba gleba zaczynają się od 200$ /ha. Ale na takiej głębię 10 ha musisz liczyć na utrzymanie byka. Brat Davida 3 lata temu kupował jeszcze po 1200$ /ha taką całkiem przyzwoitą ziemię 40 km od farmy. Teraz ta ziemia kosztuje blisko 2500$/ha. Pewnie kosztowałaby więcej ale są tam murzyńskie wioski i jak Mark mówił strach jest zostawić tam sprzęt na noc czy pracować po zmroku. Cena gruntu zależy przede wszystkim od lokalizacji, bogactw pod gębą (ropa, gaz) oczywiście jakości tej ziemi ale też tego czy jest deszczowa a nawet tego czy działka jest ogrodzona czy też nie. Dobry grunt rolny w okolicach Waco bez perspektyw pod zabudowę i ropy to blisko 10 tyś dolarów. Bliskość dużego miasta ma na pewno wpływ na cenę. Obrzeża Waco to już tereny "potencjalnie inwestycyjne" stąd ceny 60-120 tyś za działki rolne.

  • @kejsigames7178

    @kejsigames7178

    4 жыл бұрын

    @@dariuszsmigielski6203 dziękuję za odpowiedź zawsze mnie zastanawiały ceny myslalem że są porównywalne z cenami w Polsce

  • @dariuszsmigielski6203

    @dariuszsmigielski6203

    3 жыл бұрын

    @Deutz Jersey myślę, że 6 klasa będzie dobrym odpowiednikiem, ale z jeszcze większym deficytem opadów.

Келесі