Изработване на бродирано бижу с материали от emart.bg

За изработката на бродираното бижу са необходими следните материали:
- Панама 22 каунт (така наречената гобленова панама) с размер 7х7см.
- Конци за бродерия (шие се с една нишка бод кръстче)
- Дървена основа за медальон с вътрешен размер 25мм www.emart.bg/p/darvena-osnova...
- Стъклен кабошон със същия диаметър като основата www.emart.bg/p/manisto-za-lep...
- Памучен шнур в цвета на дървената основа www.emart.bg/p/shnur-pamuk-ko...
- Еднокомпонентно силиконово прозрачно лепило B-7000 www.emart.bg/p/ednokomponentn...
За бродиране вземаме игла с тъп връх или така наречената етаминена игла. Използването на кръстат бод е най-лесния и разпространен бод, при който шием в една посока, след което прихлупваме в обратната, без да стягаме прекомерно, за да не се изкриви бродерията и да не прозира панамата. При кръстатия бод от задната страна на плата се получават вертикални (прави) черти. В случая на панама 22 каунт шием с една нишка. Чрез мярката "каунт" се обозначава колко бода могат да се вместят на площ 1 инч (2.54 см). Т.е. на панама с 22 каунт върху 2.54 см ще бъдат избродирани 22 бода. Това е хубаво да се има предвид, ако планираме пространственото разполагане на даден мотив, т.е. дали би се побрал на основата, на която желаем да го монтираме.
След като избродираме желания от нас мотив, перем с хладка вода и гладим панамата от опаковата страна през кърпа. Това помага да се наместят бодовете, а и панамата леко се свива. Ако ви е любопитно значението на шевицата, която съм избродирала във видеото, ще сложа описание в края на текста.
Слагаме кабошона върху мотива и очертаваме около 1см. по-навън мястото, което ще тропосваме. Рутината ще ви научи да правите това на око, както и аз направих във видеото. Със здрав конец тропосваме ситно в кръг около мотива като двата края на конеца оставяме по-дълги с цел затягане. Поставяме кабошона, наместваме бродерията да е в центъра и стягаме по начин, който не позволява гънки и хлабави места. Панамата трябва да е добре изпъната. Държим минутка-две, за да се пречупи в тази форма, след което отпускаме тропоската, за да нанесем лепило само по ръбчето на плоската част на кабошона. Лепилото B-7000 е най-разпространеното за монтаж на бижута. То е силиконово, изсъхва бавно и позволява да наместим хубаво бродерията. Под самата бродерия не слагам лепило, защото макар да е прозрачно, има вероятност като при всяко лепило след време да зажълтее и да избият петна по лицевата част на бижуто.
От тук насетне изчакваме минимум 2 часа, след което изрязваме излишната панама по начин, който не позволява надигане, неравности и недобро сцепление с основата, на която ще поставяме готовия елемент. За изрязване използвам ножичка за нокти или друга остра ножица. И ето, че отново идва ред на лепилото. Нанасяме го по цялата основа, наместваме кабошона спрямо медальона и затискаме под дебели книги (аз ползвам малка дърводелска стяга, която съм си закупила специално за целта). Тъй като обикновено монтирам късно вечер, оставям колието така притиснато през цялата нощ и го освобождавам на сутринта. За да не се премаже бродерията (а и с цел предпазване от зацапване), между нея и стягата слагам парче мек плат. И така, това вече е готовото бижу- здраво залепено.
Шнурът го подбрах в кафяв цвят, за да подхожда на дървото. Можете да го вържете като мен или да сложите свързваща халкичка.
Шевицата от видеото е базирана на защитният символ Алатир. Този символ славяните бродирали на ризите на водачите си или като предпазен енергиен щит на дреха преди дълъг и опасен път. Действа пречистващо и зарежда със слънчева, жизнена сила, а лунната разновидност на символа дарява с разбирателство, благополучие и щастлив семеен живот.

Пікірлер: 12

  • @VioletaZlateva1955
    @VioletaZlateva19553 жыл бұрын

    Чудесно!

  • @arrogancebg
    @arrogancebg3 жыл бұрын

    А самото ушиване имате ли показано как се прави? Като за начинаещ

  • @MariyaSavova-fh9eh
    @MariyaSavova-fh9eh3 ай бұрын

    Здравейте, от къде да си закупя схеми за шевиците?

  • @ivelinakrasteva

    @ivelinakrasteva

    3 ай бұрын

    Здравейте. Интернет е пълен със схеми, не е нужно да се купуват. Има групи във фейсбук, както и множество изображения в Гугъл като напишете "български шевици".

  • @neli.gancheva
    @neli.gancheva Жыл бұрын

    Какво лепило ползвате за залепяне на панамата върху кабошона ?

  • @ivelinakrasteva

    @ivelinakrasteva

    Жыл бұрын

    Здравейте. Лепилото, както и другите материали нужни за изработката, са показани в линкове под видеото- еднокомпонентно силиконово прозрачно лепило B-7000. Виждам, че в момента в сайта е изчерпано, но по името и снимката можете да го потърсите в други магазини за хоби и арт материали.

  • @neli.gancheva

    @neli.gancheva

    Жыл бұрын

    @@ivelinakrasteva .Благодаря

  • @user-yl7gv8wk3r
    @user-yl7gv8wk3r Жыл бұрын

    Какво лепило използвате? :)

  • @neli.gancheva

    @neli.gancheva

    Жыл бұрын

    И аз питам същото,но май няма отговор

  • @primamateriya
    @primamateriya2 жыл бұрын

    кабушона вътре ли остана?

  • @ivelinakrasteva

    @ivelinakrasteva

    2 жыл бұрын

    Здравейте. Да, остава вътре.

  • @primamateriya

    @primamateriya

    2 жыл бұрын

    @@ivelinakrasteva Благодаря :)

Келесі