No video

Život u okupiranom Beogradu 1941-1944: Kultura pod okupacijom

U petoj epizodi dokumentarne serije "Život u okupiranom Beogradu 1941-44." sagovornici, istoričari i svedoci govore o kulturnom životu u Beogradu pod okupacijom.
Nemačka okupaciona vlast se od početka trudila da obnovi kulturni život u prestonici, pre svega iz svojih interesa. U Beogradu je bilo smešteno oko trideset hiljada nemačkih vojnika i oficira, a svi oni su imali, između ostalih i kulturne potrebe.
S druge strane Nemačkoj je bilo u interesu da se stvori privid da život teče uobičajeno, iako u izmenjenim okolnostima, kao i pre rata. Tokom okupacije Beograd je često ugošćavao nemačke orkestre i glumce. Prikazivani su nemački i italijanski filmovi. Cene ulaznica su bile više nego prihvatljive, tako da su bioskopske sale često bile ispunjene. Pojava, brojnost i aktivnosti amaterskih pozorišta tokom okupacije predstavljaju poseban fenomen.
Pisci i umetnici zauzimali su različite stavove po pitanju saradnje sa okupacionim vlastima. Jedni su sarađivali, videvši u tome i šansu za sopstvenu afirmaciju. Drugi su izabrali, poput Ive Andrića samoizolaciju. Treći su jednostavno morali da rade jer je njihov posao bio jedini izvor zarade koji je omogućavao puko preživaljavanje njihovih porodica.
O navedenim izborima i dilemama, o fenomenima kulturnog života pod okupacijom u petoj epizodi serije Život u okupiranom Beogradu 1941 - 1944, govore: Breda Kalef, Branislava Ristović, Josef Žamboki, dr Nataša Milićević, dr Aleksandar Stojanović, dr Rade Ristanović, dr Radmila Radić, dr Bojan Đorđević, dr Maja Vasiljević i Dušan Nokodijević.
Scenario i režija Nenad Milošević
Label and copyright: Radio-televizija Srbije

Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

Пікірлер: 13

  • @dafinajovanovc1385
    @dafinajovanovc13852 жыл бұрын

    Odlična emisija 🙂

  • @drankiesays
    @drankiesays2 жыл бұрын

    Oktobra 1944.-e dolaze osloboditelji, Rusi, dakle. Moze li podatak o broju silovanih zena od strane osloboditelja? Takodje, ako neko ima i taj podatak, broj silovanih zena za vrijeme njemacke okupacije od 1941.-e do oktobra 1944.-e? Hvala.

  • @markobojovic6884

    @markobojovic6884

    Жыл бұрын

    2. Ukrainski front. Ukrainci vecinom

  • @user-xo7ul1by6k
    @user-xo7ul1by6k2 жыл бұрын

    Sreca pa je danasnja kultura lisena svih stega, moze da se razmahati u punom potencijalu.

  • @ugljesajovanovic6399
    @ugljesajovanovic63992 жыл бұрын

    Vecinom ti umetnicu nisu sa radoscu docekali nemacko slabljenje i slom... To je sustna...Dakle, nesto je pogresno u vasem opisu....

  • @brankosimonovic1558
    @brankosimonovic15582 жыл бұрын

    '' kupovinom orasa '' ? ?

  • @kontras2607
    @kontras26072 жыл бұрын

    Eto sada hoćemo ponovo sa njima, Rusa smo se odrekli.

  • @user-oz3lm9kv4r
    @user-oz3lm9kv4r2 жыл бұрын

    Заиста је било тешко живети у Београду који су " савезници " Енглези и Американци бомбардовали неколико пута гађајући цивилне циљеве и побили дупло више цивила него Немци шестог априла 41'.

  • @pekodajkovic6458

    @pekodajkovic6458

    2 жыл бұрын

    Pa,kad ste bili-vazna fasisticka prijestonica u tom dijelu Evrope-istrijebili sve Jevreje i Komuniste-o vasem Premijeru Nedicu i njegovoj vladi-su se cak pozitivno izjasnili i Esesovci na konferenciji u Vanzeu,pocetkom 1942g...To je,mislim-jedini put u istoriji-da je Svabo pohvalio Srbina...I to,ni manje ni vise-no zbog holokausta nad Jevrejima-koji je vlada fasistickog premijera Nedica,sprovela odmah,u prvih 7-8 mjeseci svog mandata...Nije cudo onda,sto su Saveznici Beograd tretirali kao bitno fasisticko uporiste...E,DA-TO NIJESU VASI SAVEZNICI-SRBIJA JE DRUGI SVJETSKI RAT-IZGUBILA...SRBSKI SAVEZNICI U TOME RATU SU BILI-NJEMACKA,I NJENI SAVEZNICI...PA VAS PREMIJER NEDIC-IMA DVADES SLIKA I SNIMAKA DJE SE ZDRAVI S NJEMCIMA,EEEJ...

  • @pokie007
    @pokie0072 жыл бұрын

    Rusi za vreme II svetskog rata, za vreme okupacije u Beogradu, imali radio stanicu?!

  • @comradevladan

    @comradevladan

    Жыл бұрын

    Nisu imali, ali je Radio Moskva davao program na srpskohrvatskom jedan do dva sata dnevno