Itt a piros, hol a piros? Sajnos csak az áthidaló piroslik, a tömör tégla már nem került oda!

Ғылым және технология

Egyelőre ez sajnos nem akar sikerülni, a legtöbb helyen melléfognak, és nem épül meg az áthidalás az előírások szerint. A nyomott zónába ismét üreges vázkerámia, azaz blokktégla került. Remélem, elérjük, hogy ez a helyzet javulni fog!

Пікірлер: 255

  • @adamkerpel8290
    @adamkerpel82902 жыл бұрын

    Sok helyen olvasom, hogy az alkalmazástechnika megengedi. Én is így tudom valóban, Megengedi. De nem tudjuk, hogy például külön koszorú, vagy födémmel egybe öntött koszorú készül-e, mert az sok esetben tehermentesíti (részben) az áthidalókat, és gyakorlatilag annak csak némi önsúlyt kell viselnie.

  • 2 жыл бұрын

    Jó volna ha mutatna egy olyat is ami jó. Ezt úgy értem hogy legyen egy olyan hogy ezt így most ne hanem így. Ha érthető és van ilyen egyáltalán az adott helyen ami jól volt megcsinálva :)

  • @adamiller0
    @adamiller02 жыл бұрын

    Egyszerűbben is meg lehetne oldani ezt a dolgot a tervezőnek Elemmagas áthidalót kellene be tervezni és akkor nincs vita meg félreértés...

  • @markkovacs7201
    @markkovacs7201 Жыл бұрын

    Statikusként azért kijavítanálak. Előregyártott áthidalóra bármit tehetsz (Lyukacsos téglát, kisméretű tömör téglát, esetleg monolit betonráöntést), ha nem dolgoztatod együtt a kettőt, akkor soha az életben nem fog egyként dolgozni, és nem is fog kialakulni semmilyen nyomott zóna. Egy kis habarcsréteg az áthidaló és a felette lévő bármilyen elem között nem dolgoztatja együtt a kettőt, nem tudja átadni az egyik a másiknak a köztük lévő csúsztatóerőt. Tisztán az áthidaló fogja viselni a terhelést. Viszont ha együttdolgoztatóvá tesszük, mondjuk akár betonacél feltüskézésekkel, akkor már kialakul a nyomott zóna az áthidaló felett. Viszont ilyen kis magasságú előregyártott áthidalókba bűn belefurkálni felülről, hogy acélbetéteket elhelyezzünk. Ránézésről is ide már vasalt monolit gerendát szoktunk méretezni áthidalónak.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    5 ай бұрын

    Kérlek legalább szakemberként ne kontrázz! Egyébként köszönöm a hozzászólást az lenne a fontos hogy legalább a gyártói utasításokat betartsák a kivitelezés folyamán. Sajnálatos módon kiviteli terv a legritkább esetben készül. Jó esetben egyáltalán szerepeltetik hogy mégis mekkora áthidaló kell oda. Arra épít a tervező hogy a kivitelező vagy az FMV majd tudja de sajnos nem tudja. Én vagyok ott kint a telepen és én küzdők ezekkel ne menjünk bele. Lehet hogy nem lesz teljesen egybe dolgozó az egy dolog de nem is ezt állította senki. A lényeg az hogy az előregyártott áthidaló adja a húzott zónát, a nyomozónak pedig a helyszínen kell kialakítani ezeknél a kis áthidaló knál nem tragédia hogyha nincs hatalmas együtt dolgozás.köszi.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    Egyetértek a statikai okfejtéseddel, pláne, hogy statikus vagy, nem szeretnélek megcáfolni. Azt viszont tudomásul kell venni, hogy a gyártók megadnak bizonyos terhelési értékeket, ameddig ez igenis működik. Ha kisméretű téglával falazunk rá, akkor bizonyos terhelési határokig ez egy megoldás lehet. Természetesen vannak esetek, amikor egyértelműen egy komoly statikai tervezést igénylő monorit vasbeton áthidaló az igazi megoldás, de vannak esetek, amikor ez is működik. Innentől kezdve ez már tartószerkezeti tervezés, aminek nyilván meg kell adnia a kellő tiszteletet.

  • @ladosimre7751

    @ladosimre7751

    2 ай бұрын

    Azért ennek ellentmondanék. Az együtt dolgozás megvalósul, kb annyira, amennyire egy fél ablakszélességnyi x falvastagságnyi (mondjuk 70 x 38 centi) cementes habarcs keresztmetszet nyírószilárdsága engedi. Ez akadályozza a kisméretű tégla rétegek elcsúszását. És szerintem azt nem kell magyaráznom, hogy ez az érték sokkal több, mint egy lyukacsos tégla (pl. egy Leier 38-as) oldalirányú nyomószilárdsága.

  • @abalcsika
    @abalcsika2 жыл бұрын

    Kedves Péter, pályakezdő szakmabeliként nagyon örülök az általad feltöltött videóknak! Sokat lehet belőle tanulni! De viszont annyit észrevételeznék Neked, hogy számszerű adatok helyett, ha csak egy ábrát is bevágnál a videóba, a laikusok számára sokkal jobban érzékelhető lenne a probléma, amit bemutatsz ( PDF-ben szoktam megmutatni a beruházónak, miért van vissza bontatva az, ami el lett b*szva, nem mindenkinek erőssége (jelen esetben) a statika, le kell butítani). Bízom benne, hogy egy építkezés további buktatóit is bemutatod majd a laikusoknak, a használatba vételig. További sok sikert a munkásságodhoz!

  • @szadgab

    @szadgab

    2 жыл бұрын

    Én is úgy érzékelem, hogy egy statikai ábrát elbírna ez a videó

  • @Laci4

    @Laci4

    2 жыл бұрын

    Én mint full laikus nézem a videókat (van egy telkünk, ahol minimum tetőt kellene javítani, cserélni, és -vagy a házikón kicsit alakítani, csak elötte szeretnénk valaki szakértővel "megnézetni" a házikót, hogy mit lehet -érdemes belőle kihozni..így jutottam ide, infókat keresve..) A videót nézve, hasonló gondolat jutott eszembe, mint amit "abalcsika" említ. Pl. ennél a videónál amikor többször van újra meg újra bevágva ugyan az az ablak , áthidaló képe, videó részlete, amikor elmondja a tisztelt SzakiEllenőr, hogy nyomott sávot vagy mit :D kellene kiépíteni, de tömör téglából, vagy betonozva?, akkor nagyon jó lenne, egy egy máshonnan származó kép a jó megoldásról. Nagyjából értem, és el tudom képzelni a kis tömör téglás dolgot, de egy kép ha 100 szónál többet nem is, de 20 nál biztos jelent ;) Tudom, ez munka-idő igényes, de a magamfajta laikusnak sokat jelentene, hogy látná, hogy is kell ennek kinéznie. És ez a többi videónál is jó lenne (szerintem). Ha nincs kép, akkor akár ahogy fentebb írták, egy sematikus ábra, vagy móricka rajz.. vagy valami ;) Egyébként maximális tiszteletem a munkájához SzakiEllenőr! Laikusként is sokat lehet tanulni az infókból, illetve ötletek, hogy mire kell figyelni.. stb. Sajnos az "egyszerű", jóhiszemű embert könnyű megvezetni, nem árt ha van némi infó.. (bár többnyire pont ezek az egyszerű, sokszor idős emberek nem nézegetnek KZread videókat.. ) pl. minap néztem azt azt a videót, ahol egy "mester" csapat készített egy tetőt, Lindab lemezből, ami valami más volt, és több más probléma is volt.. szegény "mama".. Le a kalappal a kiállásáért! Jó egészséget, és kitartást a munkájához, illetve a videók készítéséhez!

  • @abalcsika

    @abalcsika

    2 жыл бұрын

    @@Laci4 Szia kedves László, amire te gondolsz, az nem "nyomott sáv", hanem "nyomott öv" és eként tudsz rákeresni. A beépített anyag függvényében általában a gyártó előírja és ábrázolja is, hogy az általa gyártott áthidalón hogyan tudsz nyomott övet kialakítani ( általában minden gyártó megosztja, ábrázolja; hogy az általa gyártott terméket hogy kéne beépíteni, nyílván ez alól kivétel a múlt 30-40 éves házai) . Hogyha jó barátod a google ( elnézést, hogy ezt a kifejezést használom ), találsz remek BME-s jegyzeteket, képeket, olyan oldalakat, ahol tervezők és kivitelezők mutatják be helyesen, hogyan is kell beépíteni a terméket, de már minden gyártó készít beépítési útmutatót a saját termékéhez, így elhárítva magáról a felelősséget, ha valami gond van (elnézést a szóismétlésekért, nehezen tudom kifejezni magam) ! Javaslom, hogyha kivitelezőre bízza a felújítást és árajánlatot kér, kérje meg a kivitelezőt, hogy tüntesse fel az árajánlatban, milyen anyag kerül beépítésre! Ezáltal a kiskapuk meg vannak kerülve (továbbá az is, hogy sílány minőségű anyag lesz 2-3-4-szeres áron) beépítve, mert a gyártó oldalán utána lehet nézni a helyes beépítésnek!

  • @jani361

    @jani361

    2 ай бұрын

    A födémet valószínűleg a vasbeton koszorú fogja tartani. Viszont ennek elkészültéig, megkötéséig alátámasztás szükséges!

  • @halacs
    @halacs2 жыл бұрын

    Köszi, hogy ezeket elmondtad! Egyik korábbi videódban már talán említetted ezt a dolgot nagyon röviden, így el is kezdtem ezekre figyelni, utána olvasgatni. Nagyon sokszor vettem észre, hogy kis tégla helyett a képen látható módon oldják meg az áthidalást, hiába van más az ajánlásokban szerintem is. Nem is értettem, hogy akkor most mi van, de így már világos. Köszi!

  • @szabolcsferenczi531
    @szabolcsferenczi5312 жыл бұрын

    Teljesen laikusként azt mondom, ha egy 1,25-ös áthidaló fölé üreges téglát raknak be (és ezt középen megfelelően alátámasztják) majd arra jön még 1 vagy 2 sor ÜREGES tégla, és nincs beton meg kisméretű tégla sem, ezt követően a szerelt vasbeton koszorú követi, 12es talpgerenda 8as kengyelezéssel, majd ez kibetonozva (C25 kissé képlékeny 360kg cement/köbméter receptúra szerint kevert mixerbetonnal. Nincs az a nyomott öv amit az az áthidaló nem bír meg! De javítsanak ki ha tévedek. Üdv szép estét

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    Maga a koszorú nincs hajlításra méretezve, ezt nagyon sokan összekeverik. A legtöbb koszorú normál kengyel távolsággal (30-40cm)és többnyire 4 szál alapvasat tartalmaz, annyi a feladata hogy a falakat egyben tartsa, vízszintes irányú erőket felvegye(húzás) és falazási hibákat kiegyenlítse, de egy terhelt áthidalót méretezni kell, főleg ha koncentrált terhelést kaphat. Minél nagyobb az áthidalt falköz annál nagyobb a határnyomaték, sokkal több vasalat és jóval kisebb kengyeltávolság szükséges. Maga a c 25 beton nem tart meg semmit, kap egy dinamikus igénybevételt, mondjuk ugrálnak valami zenére és úgy ketté törik mint a pinty. A feszített, sodronyos vasbeton elemek óriási Qh képesek elviselni, A helyileg öntött vasbeton elemek ennek csak töredékét, éppen ezért kell sokkal több betonvas a korrekt kivitelezéshez. A gyárilag előfeszített vasbeton elemek c50 vagy c60 betonnal készülnek laborban ellenőrzött minőségben, sokkal megbízhatóbbak ilyen szempontból.

  • @sandortolnai4562

    @sandortolnai4562

    Жыл бұрын

    Ezt akartam írni...fölé vasalt koszorú fog kerülni...úgy hogy a kifogás okoskodás..."Jó' van az úgy"

  • @zoltanszentirmai8253
    @zoltanszentirmai825310 күн бұрын

    A POROTHERM alkalmazástecnika kézikönyve szerint tökéletesen megfelel! Haladjunk tovább!

  • @zumibumi3024
    @zumibumi30242 жыл бұрын

    Az üreges kerámia falazóelem nyomószilárdsága 0-nál nagyobb és számításokban figyelembe vehető. A Porotherm tervezési útmutatóban benne van, mint nyomottzóna kialakítására alkalmas építőanyag. Méretezési táblázatokban szereplő, számításokkal alátámasztható megoldás. A videóban még nem látszik mi épül fölé. Kétségtelenül nem a legerősebb megoldás, de lehet elegendő. Ebből a videóból nem érzem azt, hogy elrontották. Rengeteg jó szakember létezik, aki tudja mit csinál.

  • @istvankis9848

    @istvankis9848

    7 ай бұрын

    Végre valaki,aki tájékozódott,és nem a harminc évvel ezelőtt tanultak szerint működik. El kéne olvasni a Porotherm tervezési útmutatóját,és abban le van írva,hogy az üreges falazóelem is alkalmas nyomott övnek ! 1 méter nútfédres 30-as Porotherm tégla ,ha jól számolom 300 tonna súlyt bír el. Azt gondolom,ha ez nem elég,akkor kétméteres betonbunkert kell építeni mindenhová.

  • @solyomrobi

    @solyomrobi

    3 ай бұрын

    Talán csak az a hiba, hogy a felfevő felület mindíg tömör tégla kell hogy legyen. A többivel egyetértek, kivéve, hogy az áthidalóra kerülő első sor blokktégla egésztégla magasságúnak kell lennie, ha jól emlékszem.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    @@solyomrobi Teljesen mindegy hogy fél vagy egész tégla sor van az áthidaló fölött. Ez szinte biztos hogy el van rontva. Nagyon sokan azt gondolják hogy ez az előregyártott papucsos áthidaló ez önmagában megfelel áthidaló nak. Ez csak egyetlenegy esetben működik valóban áthidaló kint, ha van fölé nyomott zóna kialakítva. Nyomot zónát pedig csak kisméretű téglából vagy betonból lehet kialakítani. Üreges Vázkerámia akkor lehet fölötte ha magát a koszorút illetve a vasbeton födém & méretezik olyan módon hogy ne terhelje az áthidalót. Nem szórakozásból mondom amit mondok.

  • @gtrgtr123

    @gtrgtr123

    2 ай бұрын

    A baj az, hogy maga a szaki ellenőr sem tudja mit beszél.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    @@gtrgtr123 Ezt a kijelentésedet mégis mire alapozod??

  • @Sterilzona
    @Sterilzona2 жыл бұрын

    Zseniális ez a csatorna, nagyon orulok, hogy rá találtam és annak is, hogy a Szaki úr belekezdett ebbe a videózásba. Koszonom a videot.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    köszi!

  • @attilalendvai5227
    @attilalendvai52272 жыл бұрын

    A teljes szerkezet (a reméljük elkészülő vb. koszorú) ismeretében lehet a teherbírást megítélni. A kb. 65-70 cm. magas szerkezetben ezért az áthidaló feletti téglasorban nem alakul ki vízszintes nyomó feszültség. Ha kisméretű tégla falazás kell, akkor az viszont ha nyomásra terheljük akkor azt élére állítva(kant) kell elkészíteni. Szerintem.

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    4 ай бұрын

    Mindegy hogy függőleges vagy vízszintes, csak a téglák közötti rést kell teljesen kitölteni nyomásálló habarcsanyaggal. Az áthidaló felé lehet boltívet is készíteni és akkor az áthidaló csak zsaluzatként szolgál. egy dolog biztos, egy N+F tégla semmilyen vízszintes irányú terhelést nem tud felvenni hiszen nem is érnek egymáshoz. Az lenne a szakszerű kivitelezés hogy a függőleges fugákat kikenik habarccsal de ezt sem igen csinálják. Ha az áthidaló felé kerül külön koszorú megfelelő vasalattal akkor az alatta lévő rész csak térkitöltésre szolgál, szilárdulásig alá is lehet támasztani.

  • @gergely_g
    @gergely_g8 ай бұрын

    @SzakiEllenőr Ha betonozva lenne az árhidalóra, annak milyen magasnak kellene lennie? Mint a vágott tégla? Vas nélkül?

  • @robertszabo9335
    @robertszabo93352 жыл бұрын

    Idézet az alkalmazástechnikából: "A nagy üregtérfogatú tégláknak az áthidalók nyomott öveként való alkalmazása esetén a létrejövő nyíláskiváltó szerkezet teherbírása számottevően kisebb, mint tömör tégla, vagy beton alkalmazása esetén, ezért kialakítása elsősorban nem teherhordó falazatok esetén ajánlott. Ilyen jellegű nyomott öv kialakítás esetén feltétlenül javasoljuk, hogy az áthidaló teherbírását az épület tartószerkezet-tervezője a megadott teherbírási táblázatok alapján számítással ellenőrizze le."

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    És ebből mi következik?

  • @dekacster

    @dekacster

    2 жыл бұрын

    @@SzakiEllenor hogy gyorsan rá kell dobni a vakolatot akkor nem látszik.

  • @tamassollei4473

    @tamassollei4473

    2 жыл бұрын

    🙈

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    @@SzakiEllenor A gyártó figyelmeztetett, hogy számottevően kisebb a rosszul kivitelezett szerkezet teherbírása és részéről a dolog el van intézve.

  • @feco911
    @feco911 Жыл бұрын

    Kedves Péter, Ha kisméretű tömör téglával van megoldva, akkor ott nem lesz hőhíd? Hiszen más a hőátbocsátása, mint a "lukacsos" téglának .

  • @gabor.nadudvari
    @gabor.nadudvari2 жыл бұрын

    Ausztriában az összes házat rosszul építik?

  • @GoeroegViktor

    @GoeroegViktor

    2 жыл бұрын

    Lehet. Miért, azért mert osztrákok, tökéletesek? :D

  • @hunbold1
    @hunbold12 жыл бұрын

    Angliában a három áthidaló alá kötelező 10mm vastag acéltrepnit is tenni a teljes keresztmetszetben (30cm), hogy azoknak ne lehessen egymástól független elmozdulása. Amely a 3db 10cm-es áthidalót egy egységgé teszi.

  • @thomasitok4626
    @thomasitok46262 жыл бұрын

    Láttam már máshol is ilyet, és én oda is írtam(lehet, hogy buta voltam)hogy az áthidaló gyártó ezt engedélyezi, csak nagyon leromlik a teherbíró képessége így az áthidalónak. Kérdés, hogy mi épült itt, és/vagy az áthidaló gyártó az üreges tégla ráfalazásos résznél miért nem említi meg, hogy épületeknél nem szabad ezt így.(pdf teherbirási táblázatban benne van)

  • @richardjakab4828
    @richardjakab48282 жыл бұрын

    A videó szerinti jobb oldalon az áthidaló alatt van egy kb5 centis meg egy vágott egesz magas tégla kb egybeeső fugával.. az a része nem probláma?

  • @janosadiszabo3072
    @janosadiszabo30722 жыл бұрын

    Azt szeretném kérdezni, hogy a válaszfalak hogy kötődnek a főfalhoz ha utólag lesznek felépítve? Régen egyszerre voltak èpítve és így a kötődnek is automatikusan kialakultak. Válaszát előre is köszönöm.

  • @szilardujlaki2682
    @szilardujlaki26822 ай бұрын

    A Stada Bau kft-nél a Staudinger Pista bácsi nagyon szigorú volt ebben a kérdésben. Az áthidalókat mindig vasaltuk és betonoztuk bármilyen rövidek is voltak. Sokat tanultam tőle.

  • @lelegzootthon6410
    @lelegzootthon64108 ай бұрын

    Teljesen logikus! A kérdésem ehhez kapcsolódóan. Az áthidaló feletti félbevágott üreges tégla üregeibe, beton beleöntésével, létre jön e a kívánt tömörség? Szerintem, igen. De érdekelne mások nézete is ezzel kapcsolatban.

  • @robertszabo9335
    @robertszabo93352 жыл бұрын

    Valóban engedi az alkalmazástechnika, de nyilván sokkal kisebb a teherbírása, mint akár km téglából, vagy betonból készül a nyomott öv. Beton esetén kb. 10x, km tégla esetén kb. 3x. Úgy általában is, de 1m-es nyílás felett kifejezetten csak statikus terv / jóváhagyás alapján szabad alkalmazni, szerintem.

  • @attilaakospelei6734

    @attilaakospelei6734

    2 жыл бұрын

    Úgy van

  • @rtamasmail
    @rtamasmail2 жыл бұрын

    Kedves Péter! Csak "laikusként" kérdezem, hogy a jobb oldalon lévő áthidaló alatti keskeny tégla, meg alatta megint csak egy fél tégla megfelelő így? Az áthidaló jobb széle szinte csak azon a fél téglán pihen, ráadásul mellette jó széles a "fuga" is.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    sajnos nem!

  • @dalloszsolti
    @dalloszsolti Жыл бұрын

    Itt egyébkén mi lenne a helyes megoldás, hogy az ablak felső síkja a terv szerinte magasságra kerüljön? Gondolom a gyártó nem úgy képzelte, hogy a kőműves bevág oda egy 3 centis tégladarabkát pont a felfekvés alá.

  • @vilmos90
    @vilmos902 жыл бұрын

    Annak a 3 áthidalónak igazából nem csak a 10 db tégla súlyát kellene eltartania? Elvégre fölül egy 20-25cm vastag vasbeton koszorú kerül ami övszerűen összefogja a főfalakat és egyenletesen elosztja a tető súlyát.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    Az lehet, de nehezen hiszem hogy ez tudatosan lett ilyen .

  • @matelabanc2516

    @matelabanc2516

    2 жыл бұрын

    Ha úgy öntik a betont, hogy hagynak rést az áthidaló fölött akkor de. Szerinted így fogják önteni?

  • @matevarga3056

    @matevarga3056

    2 жыл бұрын

    @@matelabanc2516 Ez már nagyon tudományos amit írsz! Szerinted, ha úgy öntik a betont , hogy van rés aztán betömik a rést úgy jó lesz? Ha meg rés nélkül öntik akkor nem lesz jó? Ne magyarkodjunk már ezzel a túlgondolkodással. Persze , hogy ami jó az rés nélkül is jó .

  • @matelabanc2516

    @matelabanc2516

    2 жыл бұрын

    ​ @Mate Varga Szarkazmus a ma reggeli szó amire szépen rákeresel, értelmezed és elfogadod, hogy születési adottság ennek a zsigeri befogadása, amiből te kimaradtál. Egy pillanatra sem gondoltam komolyan. Rá is kérdeztem, hogy szerinted úgy fogják önteni? Nyilván nem.

  • @borianm

    @borianm

    2 жыл бұрын

    Pontosan, ahogy mondod. Egyenletesen. Tehát ha pl. 10 méter hosszú ez a fal, és 1,5m-es ez az áthidaló, akkor a tetőszerkezet és a koszorú ezen oldalán levő teher 15%-a itt jelenik meg. Az sok!

  • @monikafarkas1711
    @monikafarkas17113 ай бұрын

    Kedves SzakiEllenőr! Szeretném megkérdezni,hogy mekkora a leghosszabb áthidaló amit be lehet építeni 50cm -es vastagságú Kádár-kocka vályog főfalba? Ház oldalának egy részét szeretnénk kivésni és hozzátoldani. Köszönöm szépen!

  • @balazsboldan7123
    @balazsboldan712310 ай бұрын

    Kedves Péter! Van a Wienerbergernek egy “oktató” videója itt a youtube-on és ott a vágott tégla is megfelelő a nem elem magas áthidaló fölé is. Mi erről a véleményed? Ha kell mellékelem a videót.

  • @GirizdL

    @GirizdL

    2 ай бұрын

    Magyarul készítenek ilyet "magyar elvárásokhoz"?

  • @gtth4681
    @gtth46812 жыл бұрын

    Ez a feltöltött telekre (nem megfelelő mélységre) alapozott hàz?

  • @fuckkyt3338
    @fuckkyt33382 жыл бұрын

    A lényeg ami el is hangzott az, hogy van gyártói előírás, pl. Porotherm Alkalmazástechnika letölthető kiadvány, pontosan leírják, hogy mit és hogyan kell csinálni, csak el kéne olvasni...

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    és mellesleg meg is kellene érteni...

  • @ZsoltBoda
    @ZsoltBoda2 жыл бұрын

    szerintem nincs mentegetozni valod. Konnyu lenne azt mondani hogy sok a lusta diszno de arnyalja a kepet hogy fent sokat ellopnak igy lentre kevesebb csordogal es megindul a kapkodas, ugyeskedes stb Egyebkent mercedesbol lehet hazat epiteni?

  • @monikafarkas1711
    @monikafarkas17113 ай бұрын

    Kedves Péter! Írtam e-mailt az áthidalóval kapcsolatban kb. 3 hete de még nem kaptam választ. A tulajdonossal beszéltem és lehet videót készíteni. Köszönöm a segítséget.

  • @gergelysimon9420
    @gergelysimon94202 ай бұрын

    Kedves Ellenör Ur! Ha a gyarto ezt megengedi, a höhidat igy kerülhetjük el, statikai riziko nelkül. Belteri valaszfalnal nem feltetlen szamit a tömör keramia, ha a höhaztartas azonos a ket oldalon. Jol latom? G.

  • @zsoltpamer2126
    @zsoltpamer21262 жыл бұрын

    Üdvözletem! Hol vannak ezek az előírások? (Hol találhat az internete?) Köszönöm!

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    www.wienerberger.hu/letoltesek.html

  • @noranagy4995
    @noranagy49952 жыл бұрын

    Most veszett belém valaki hogy a gyártó engedi a kerámiavázas téglát az áthidaló fölé, 270 fesztáv, már be van hajolva .. ( a téglák között nincs habarcs)

  • @nagylaszlo137
    @nagylaszlo1372 жыл бұрын

    Jo estet Peter, Az athidalo ket szele hany cm. kell h belogjon a falba? Az is okolszabalykent amilyen szeles az athidalo annyi cm. kell a falba bevinni az athidalo ket szelet?

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    Az áthidalt távolságtól függ. Alapszabály szerint a támaszköz nyolcad része, de van egy minimum ami gyártótól függően 10-12cm.

  • @attilacsaba4305
    @attilacsaba43052 жыл бұрын

    Üdvözletem. Viszont én azt is furának találom,hogy az áthidaló alatt csak 1 sor KM tégla van,ott is kellene a súly oszlatás tudtommal,bár én nem vagyok kőműves! Viszont a szomszédomban is zajlik egy teljes értékű ház felújítás és elég szomorú dolgokat tapasztalok ott is a kivitelezésben. Legalább 10 alapvető hibát láttam úgy,hogy én nem egy szakavatott ember vagyok,de kb 1 hete kérdeztem a szomszédomat,hogy a falra megy még réteg? Hőszigetelés vagy hálózás élvédőzés,stb. Azt felelte,hogy már csak a nemes vakolat megy rá! Mondom ajvé,akkor itt bajok lesznek,mert szépen be rabicolták a vegyes falazatú vályog és téglás részeket,ellenben a sarkok,semmilyen élvédőt,nem kaptak! :( Nomeg a nyílászárók beépítését követően,oldalt van 2-3 cm habozás,ami persze nem gond,de akkor remélem oda befognak fordúlni szigeteléssel. Erre a válsz az volt,hogy csak bevakolják! Ja akkor gyönyörű lesz a káva,ha nem derékszögesen fordúlnak be. Az áthidalónál kérdezem ott is bevakolják,mert az eggyik oldalt fél cm,míg a másiknál legalább 6cm habozás van! Ezt gyönyörű lesz szépen megcsinálni! Pláne,hogy sehol nincs élvédő,mint ahogyan fentebb írtam és csak jelezvén a szomszédnak,az új falazatnál is 1 hét száradást követően már is szét vannak repedve a sarkok! Illetve még 1 kérdés!? Ha a zsalu kőves alapra raktak szigetelő lemezt és úgy falazták fel,de a kűlső vakolást azt egybe húzták,ott a vakoláson keresztűl nem fog vajon a víz felszívódni? Vagy ott a fizika nem működik? A válaszokat előre is köszi! :)

  • @zsigmondadamffy9863
    @zsigmondadamffy98632 жыл бұрын

    ezt a fajta papucsos áthidalót be lehet építeni utólag is teherhordó falba? A falazat tömör tégla. nagyméretű..nyilván ezekhez a lyukacsoskhoz képest kicsi :D A Statikus acél I gerendát javasolt, de több helyen láttam hogy ilyet építettek be. Előre is köszönöm

  • @R3t3k

    @R3t3k

    4 ай бұрын

    A válasz az, hogy attól függ hova. Ha a statikus acélt javasol akkor fogadd el szerintem mert oka van amiért azt tenné oda. Nálunk (régi kádár kocka) Egy teraszajtó kialakításához elegendő volt ez, de a középső főfalon kialakított nappali átjáró nagyobbításakor már nekünk is acél gerendát kért a statikus. Azt monda azért, mert a középső falnál a székláb oda terhel így annak a terhét az acélgerenda fogja elviselni. Szóval nagyon nem mindegy hova, mekkora, milyen nyílást szeretnél, nincs egyértelmű igen vagy nem. Csak hogy hallgass a statikusra ez a szakmája.

  • 2 жыл бұрын

    Kérdés: Ha az áthidaló fölött kistéglák lennének, akkor az a nyomófeszültséget nyilván frlveszi. Viszont az áthidaló és a kistéglák között csak a malter lenne ha jól értem, és az vinné át a nyiróerőt az áthidaló és a kistéglák között. A malter kibir ekkora nyirófeszültséget? (Kérdezem ezt nem épitész hanem gépészmérnökként.) (Tapasztalat: lukacsos ,hőszigetelő téglát láttam már vízszintesen beépitve, egy teraszt tart, nem szakadt össze hosszú évek alatt sem, persze nyilván hülye megoldás, senkinek sem ajánlom, csak annyi a tapasztalat, hogy valamennyi nyomást elvisel, de nyilván nem érdemes reszkírozni, meg butaság is :) )

  • @markkovacs7201

    @markkovacs7201

    Жыл бұрын

    Statikusként mondom, hogy ha nem létesül együttdolgoztató kapcsolat az áthidaló és a felette lévő téglasor felé (malter az semmilyen együttdolgozást nem biztosít), abban az esetben is csak tisztán az előregyártott áthidaló viseli a terheket. Együttdolgozást acél tüskézéssel lehetne megoldani, de ilyen kis magasságú áthidalókba nem illik belefurkálni felülről.

  • @peternagy6495
    @peternagy64952 жыл бұрын

    Tiszteletem Péter ! Hogy ezek megvalósuljanak hogy ne legyenek hibák egy építkezésen ,ahhoz hatalmas idő és türelem kéne ami nállunk nincs ,ahol dolgozom az építésvezetők többsége nem tud elmenni a rajzon ,(és nem kis cég) Ha most pénzt kérnék azért ahányszor hozzám hozzák a rajzokat ,már milliárdos lennék :D, itt nemcsak a melósra kell kenni az egészet ,még szerencse hogy hozzáértő és elég precíz szakemberek vannak az építkezésen (burkolóktól kezdve a villanyszerelőkig,és az utolsó segédmunkásig) hogy nem dőlnek össze a házak amiket építünk ,mert elhiheted ezektől összedőlne ,hiába a főfőnök egy hatalmas tudással rendelkező Német ember ,mert azt el kell ismernem a tudása kiemelkedő ,és amit még öltönyöstől nem láttam itt soha ,ha nem tudod meg is mutatja hogy kell ,öltöny ide öltöny oda ,ezért maradtam csak mert a főfőnök egy olyan ember akire felnézek ,sajnos ezekből van kevés Magyarországon ! Jó munkát kívánok!

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    de legalább kérdez! 🤪

  • @kazmerkovacs9279
    @kazmerkovacs92792 жыл бұрын

    Úgynevezett nyomott öv kialakítása szükséges ami azt jelenti 3 sor kisméretű TÖMÖR téglasor!!!!!Alátámasztva kellően!Így van szaki??

  • @jenicel1
    @jenicel12 жыл бұрын

    Én annak idején úgy tanultam, hogy áthidalót nem szabad közvetlenül vázkerámiára építeni, mert ott jelentős koncentrált terhet kap, itt mégis azt látom. Szabályos az alátámasztás? Csak mert arról nem volt szó a videóban.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    Nagyobb terhelés esetén ez siman lehet !

  • @sandorszuts3471
    @sandorszuts34716 ай бұрын

    Az áthidaló a képen kifaragott üreges kerámiára támaszkodik föl. Ez így rendben van? Nem kellene oda is kisméretű tömör tégla?

  • @andrasandrovics9851
    @andrasandrovics98512 жыл бұрын

    ez a megoldás szerintem sem jó...nem így tervezném biztos, ami fájóbb szerintem az az, amit az áthidaló alá betettek, viszont arra hogy ez a rész ne cipeljen annyi terhet lehet megoldásnak azt javasolni hogy a koszorúba alakítsanak ki erősebb vasazást, akár statikus által előírtat, hogy ez a rész egyfajta saluként műkodjön egy teherhordó gerenda számára? és mondjuk a terhet már az ablaknyílás után a tömör falnak adja le, ahogy statikai számítás szerint kijön... plusz vasat elhelyezni a koszorúba, még mindig könnyebb mint visszabontani.. (persze értem hogy nem a kivitelezőt kell védenem)

  • @laszloszilagyi1114
    @laszloszilagyi11142 жыл бұрын

    Kis helyre igazítás:) A Porotherm A-10 neo áthidaló kerámia kéregelemes előfeszített vasbeton áthidaló, azaz olyan áthidaló, amelynek van egy vályú alakú kerámia kérge, és az kerül kitöltésre előfeszített vasbetonnal. Az áthidalók alkalmazásával egységes kerámia felület alakítható ki a falazatban. A Porotherm A-10 neo áthidaló egy kompozit áthidaló szerkezetek kialakításhoz alkalmas áthidaló, csak a helyszíni nyomott öv kialakításával nyeri el végleges teherbírását, így építés közben szükséges az alátámasztása. A nyomott öv kialakítása lehetséges helyszíni beton, tömör tégla ráfalazás, vagy üreges tégla ráfalazás használatával is. A nagy üregtérfogatú tégláknak az áthidalók nyomott öveként való alkalmazása esetén a létrejövő nyíláskiváltó szerkezet teherbírása számottevően kisebb, mint tömör tégla, vagy beton alkalmazása esetén, ezért kialakítása elsősorban nem teherhordó falazatok esetén ajánlott. Ilyen jellegű nyomott öv kialakítás esetén feltétlenül javasoljuk, hogy az áthidaló teherbírását az épület tartószerkezet-tervezője a megadott teherbírási táblázatok alapján számítással ellenőrizze le. Szóval a legtöbbször pársor tégla után koszorú megy felette, ami kiváltja, így a hőhíd miatt elég a üreges tégla.

  • @arpadszeiff

    @arpadszeiff

    2 жыл бұрын

    Bár önálló kommentnek is befűztem e kérdést, de lehet, hogy Péternek már nem lesz ideje erre járni. Szendvics szerkezet nem működne? Egy áthidaló ---- Egy sor lukacsos tégla ---- Még egy áthidaló. Azaz, a húzott, és a nyomott szerkezeti rész is egy vasalt kerámiabeton áthidaló lenne. Hasonló szerkezetű modell, mint egy "Í" gerenda. Vagy mint a természetben a csontok. A teherhordó kemény felszínt belülről összeroppanás ellen egy laza csontanyag támasztja ki. Hőhídnak biztosan kevésbé működne. Üdv. Egy laikus.

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    Ez így baromság, hogy a koszorú kiváltja az áthidalót, csak ha méretezett vasalat kerül az áthidalás felé és ott min c30 betont használnak és nem a legolcsóbb c16. Ami meg a hőhídat illeti, akkor építsen 5cm keskenyebb áthidalót mint a fal szélessége és az 5cm töltse ki szigetelővel és a hőszigetelés is megoldva. Ha az egész falazatot szigetelik, akkor meg tökéletesen lényegtelen a falszerkezet szigetelő képessége.

  • @gergoszilagyi6694

    @gergoszilagyi6694

    8 ай бұрын

    Ez így egyszerűen nem igaz! Miből számoltad ki a c30 as betont? Mi köze hozzá? Az meg megint egy baromság h a szigetelés alatt mindegy a főfal szerkezete. Ellen magas athidalót kell használni vagy kisméretű ki falazás kell. De- hozzáteszem semmi baj nem lesz így sem.

  • @buzaistvan9405
    @buzaistvan94052 жыл бұрын

    Üdvözlet! Ebben az esetben a visszabontás a megoldás? Köszönöm!

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    Nem nagyon tudok mást !

  • @reka2972
    @reka29723 ай бұрын

    Függőlegesen 2 tégla közt nincs majter az úgy rendben van? Szigetelés szempontból biztos nem, de szerkeret erösség szempontból is kétlem...

  • @gergely_g
    @gergely_g2 жыл бұрын

    Bennem 2 kérdés merül fel. Ha kerül rá koszorú (és miért ne kerülne), akkor mekkora terhet viszel ez az áthidaló? A másik, hogy ilyenkor az emberben az merül fel, hogy a kivitelező hibázott. De mi szerepel a terveken?

  • @csabahorvath3881

    @csabahorvath3881

    2 жыл бұрын

    Mivel az áthidaló csak 6 cm magas a koszorú pedig 25 cm a koszorú kb 30x merevebb, így ha az áthidaló jobban lehajlik, azaz lefelé "kihajlik" a koszorú alól és a koszorú kezd el gerendaként dolgozni. Az alkalmazástechnikában nem találtam a felfekvére külön erlőírást. De ettől függetlenül koncentrált erőbevezetésnél mindíg kell egy teherelosztó réteg.

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    @@csabahorvath3881 Ez nem igaz. A koszorú húzásra van méretezve és nem hajlításra, csak ezt sokan összekeverik. A koszorú arra való, hogy a falak állékonyságát növelje és a vízszintes irányú erőket felvegye, nem a függőlegeseket!!! Fel tudja venni a függőeleges erőket is, csak sokkal több vasalat és erősebb beton kell hozzá.

  • @rozsap78
    @rozsap782 жыл бұрын

    Pár éve húztam fel egy melléképületet, amin van 1 ajtó és 1 ablak. Mindkettő 1 méter széles. Nekem úgy rakták ezt az áthidalót, hogy a rajta lévő sor teljes magasságú, nem lett vágva. Értelem szerűen amin felfekszik, csak az lett vágva magasságában. Akkor az sem megfelelő?

  • @antaltamasi9944

    @antaltamasi9944

    2 жыл бұрын

    Nem a rajta lévő tégla magassága a lényeg,hanem a felépítése/szerkezete

  • @dummy3333

    @dummy3333

    2 жыл бұрын

    Ha jól értem ezt a nyomott öv dolgot, akkor az áthidaló feletti pár téglasor amolyan boltívként oldalra terheli a nyomást. Vagy a lehajláskor keletkező oldalirányú nyomóerőnek ellenáll, ezt laikusként nem vágom. De ezt a lukacsos tégla nem szereti csinálni, nem erre tervezték. Viszont valaminek csinálnia kell, mert az áthidalót erre méretezték, hogy olcsóbb legyen.

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    @@dummy3333 jól érted, pont úgy működik mint a boltív. Azért szabad csak 1 osztályú tömör téglát használni és erősített m15-m30 habarcsot. 10ből 9 kőművesnek fingja nincs erről, az sem tudja mi a különbség habarcsok között!!!!

  • @misikiss5458
    @misikiss54582 жыл бұрын

    lehet butaság, de én az áthidaló alá is keménytéglát raknék (valamiért), de ezt csak úgy érzésre állítom, lehet nem gondoltam végig..

  • @tranceyy
    @tranceyy20 күн бұрын

    Egyébként mire való az áthidaló?

  • @sandortamasmegyeri8872
    @sandortamasmegyeri88724 ай бұрын

    @SzakiEllenőr Itt nem azért nem szórakoztak vele, mert úgyis kap az egész egy monolit vasbeton födémet, így nem sok terhet kell viselnie, a saját súlyán túl. Egy sor tégla meg belefér az áthidalóba. Vagy rosszul gondolom?

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    4 ай бұрын

    Amennyiben a födémet méretezik erre akkor nincsen gond. Viszont a födémet alapvetően nem méretezik arra hogy szakszerűtlen alatta kőműves munka. Ezzel ez itt a fő probléma. Legtöbb esetben fogalmuk sincs hogy mi az ami a födém ben lesz és így akárhonnan is nézzük ez kivitelezési hiba. Azt persze lehet megoldás hogy a statikus ezt követően utasokat tesz a fodembe, és akkor még jó lehet

  • @ivangaborige8623

    @ivangaborige8623

    3 ай бұрын

    @@SzakiEllenor Jelenleg a te tanácsod a szakszerűtlen. Logikai és érvelési hibák tömege van benne. Tehát még a filozófiában sem állná meg a helyét, nem hogy mérnöki alkalmazott tudományban. (Túltoltad)

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    @@ivangaborige8623 megtisztelsz esetleg azzal, hogy leírod, mi a szakszerűtlen a tanácsomban? Ne felejts el forrást megadni!

  • @ivangaborige8623

    @ivangaborige8623

    2 ай бұрын

    @@SzakiEllenor Logika és pszicho-virulógia kutató vagyok és a racionális érvelés ilyen esetekben értelmetlen. Tehát nem is teszem. Egy módszer használ csak. Nagyobb hasonló hülyeséget kellene írnom, am rávezetne, hogy amit írtál a tied is az.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    @@ivangaborige8623 Ezen a csatornán alapvetően próbálok értelmesen és közérthetően fogalmazni. Hát ez neked nem sikerült, pedig valami nagyon nagy tudós tótumfaktum vagy. Hidd el, sokkal jobb az, ha megpróbálunk érthetően kommunikálni. És azt is próbáld megérteni és elhinni, hogy az alkalmazott műszaki megoldás szinte biztos, hogy nem jó. Hozzáértő emberek tudják innen tovább építeni szakszerűen, de mivel nap mint nap ezzel foglalkozom, azt tapasztalom, hogy nem sikerül. Úgyhogy ne menjünk bele olyan kivételekbe, amikor tízezerből egyszer véletlenül jól sikerül. Tisztelet annak a kevés kivételnek, aki jól alkalmazza ezeket az áthidalókat, de amit itt csináltak, az egészen biztos, hogy nem tudatos volt. És ehhez nem kell semmilyen fajta extrém nagy tudósság. Egyébként tisztelem a tudományodat, bár nem vitt közelebb a megoldáshoz.

  • @nyariati
    @nyariatiАй бұрын

    Arról nem is beszélve, hogy a jobb oldalon egy kb felfekvésnyi méretű falazóelem darabka van

  • @martontolmacsi3645
    @martontolmacsi36452 жыл бұрын

    Erre még megy koszorú! Nem?

  • @Geb5626
    @Geb56262 жыл бұрын

    Csak kérdezem, nem lehetséges hogy ez olyan áthidaló ami már gyárilag ki van öntve betonnal a kerámia magasságában? De gondolom ha így van akkor sem jó ez a megoldás.

  • @dummy3333

    @dummy3333

    2 жыл бұрын

    De, ki van öntve. Kerámia áthidalóra keress google képkeresővel. A kereámia csak zsaluzat, nem is értem minek van, talán mert olcsóbb és könnyebb mint a beton. Raknak bele betonozás előtt hosszában betonvasat (gondolom ezt nevezik huzalnak), megfeszítve, hogy felvegye az áthidaló alján a húzó feszültséget. De nem bírja el a világ összes terhét, különben nagy és drága lenne. Emiatt kell fölé ez a nyomott öv, amit ebben a videóban kezdtem végre megérteni. Szerintem az áthidaló feletti első pár téglasor amolyan boltívként viselkedik, felvéve és oldalra vezetve a teher egy részét. Na és ezt nem szereti a lukacsos tégla. Gondolom lejött, hogy hót laikus vagyok, így értsd a leírtakat.

  • @dummy3333

    @dummy3333

    2 жыл бұрын

    De az is lehet, hogy ez a nyomott öv nem amolyan boltív, hanem a lehajláskor keletkező oldalirányú nyomóerőt veszi fel és áll ellen neki, mintha az áthidaló megmagasítása lenne. Jó lenne, ha elmagyarázná rendesen a szaki.

  • @lacikeri3102

    @lacikeri3102

    2 жыл бұрын

    De létezik ilyen is amit te mondasz.

  • @ivangaborige8623
    @ivangaborige86233 ай бұрын

    Attól tartok, hogy ez téma most logikátlan és szakszerűtlen. A tömör téglával és a betonnal, jó kis hőhíd keletkezik.

  • 2 ай бұрын

    Laikuskènt több alkalommal vettem a helyi tűzèpen ugyanilyen àthidalót. Egyetlen alkalommal sem adtak hozzà útmutatàst, mèg azt se mondtàk hogy ez csak a kívànt àthidaló alsó fele volna. De mèg szàmomra is szemmel làtszik, hogy ez àthidalónak nagyon gyenge önmagàban. A tetejèn vannak vas fülek, azokat ki kell hajlítani ès betonnal kialakítani a felső felèt. Úgy màr jogos az àthidaló megnevezès.

  • @lacikeri3102
    @lacikeri31022 жыл бұрын

    Nem tudom mi a baj ezzel. Láttam olyat is amikor a vázkerámiát keresztbe tették be, azaz át lehetett látni a falon a lyukokon keresztül. Aztán amikor kérdeztem hogy ezt meg hogy, akkor az volt a válasz hogy mindig így csináljuk. :DDDD Tehát semmilyen irányban nem volt képes erőt felvenni a fal. Persze a betonkoszorú viselte a terhet, nem omlott össze a ház, de borzasztó hülyék vannak, pedig én még nem is vagyok ennek a területnek a szakija. Egyébként én az elem magas áthidalót engedném csak , pont az ilyenek miatt. Azt semelyik hülye nem tudja elrontani, beteszi, terhelhető...már ha nem lapjával teszi XD

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    Hat ez az!

  • @zsoltsipos212
    @zsoltsipos212 Жыл бұрын

    Nagyon jók a feltöltött videók, rendszeresen nézem is őket, DE baromi idegesítő, hogy 20 másodpercenként olyat nyel, mintha egy marék tojásos nokedlit próbálna leerőltetni a torkán, de nem akar az Istenért sem lecsusszanni!!! Minden videóban 100x! Lehet csak engem zavar, de a hosszabb videókat végig sem tudom nézni (hallgatni) e miatt!!! 🤣🤣🤣

  • @dzoltan82
    @dzoltan827 ай бұрын

    Hnagot lehetne feljebbtolni a videokon? nagyon halk a legtobb videod, ha feltolom hogy halljam, utana kellemetlen barmi mas azon a hangeron

  • @zalanvarga717
    @zalanvarga7172 жыл бұрын

    Ez így van! Köszönjük!

  • @zsoltsvelta
    @zsoltsvelta2 ай бұрын

    Lehet vágott tégla, felé kellene menni lehet kivan öntve,és már kivették a támaszt

  • @zrinyi10
    @zrinyi102 ай бұрын

    sajnos ma már nem divat nyomot övet rakni,majd a hungarocel eltakar mindent......csak sok kivitelező,tervező,műszaki ellenőr nem tudja,hogy ennek statikai szerepe is van!! :)

  • @kdanny9973
    @kdanny99732 жыл бұрын

    Ennek az áthidaló nak mi lesz a sorsa?

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    eladják mint a sicc a házat!

  • @kalan0921
    @kalan09212 жыл бұрын

    Sztem pár ezer házat ugyan így építettek fel és még egyik sem dőlt össze…

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    mert a szerkezetek nem jártak épszerk órára...

  • @roland6206
    @roland62062 жыл бұрын

    Abszolút nem kekeckedés végzed normálisan a munkád ! Mi látjuk és elmagyarázod mi a gond. Nekem volt már olyan műszaki ellenőrrel dolgom (egész bejárás volt csapatostul) hogy meglévő szarufából kikellet vágni 15 cm darabot. Persze úgy kellet kivitelezi hogy tervnek megfelelően. (Voltak olyan kukacosok hogy statikus megtervezte a kiváltást!) Kettő pallóval buldogtárcsákkal menetszárral kellet rögzíteni. 15cm-es darabot elküldték laborvizsgálatra hogy megfelelően van-e lekezelve az nem érdekelte őket hogy zöld a fa.

  • @adamberes2900
    @adamberes29002 жыл бұрын

    Durva hogy milyen erők, igénybevételek vannak ebben a szakmában is..Mezőgazdasági Gépésztechnikus végzettségem van ott is vannak hasonlók de mégis más ugye..

  • @zsoltnagy6991
    @zsoltnagy69912 жыл бұрын

    Amikor nem voltak még ilyen áthidaló gerendák, akkor is építettek be ablakot, ajtót. A házak még mindig állnak, nem hallottam, hogy valakire rászakadt volna a bejárati ajtó. A téglákat állítva, mintegy boltív-szerűen falazták fel. Igaz, azok tömör téglából voltak.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    "Igaz, azok tömör téglából voltak."-itt a lényeg, tesa! Ez baromira nem mindegy! Rosszlány vagy apáca???

  • @zsoltnagy6991

    @zsoltnagy6991

    2 жыл бұрын

    @@SzakiEllenor Oké! Nem kötekedni akartam, bocs ha félreérthető voltam.

  • @jenokiss6036
    @jenokiss60362 ай бұрын

    A citrom ott maradt az asztalon.😊

  • @attilaszabo9781
    @attilaszabo97812 жыл бұрын

    A Porotherm áthidaló alkalmazási útmutatója "Alkalmazási feltétel: A PTH A-10 neo áthidaló ráfalazással vagy rá- betonozással együtt alkotja a nyílásáthidalást. A PTH A-10 neo áthidaló képezi a szerkezet alsó húzott övét, a felső nyomott övét pedig a kisméretű tömör tégla vagy üreges falazóelem ráfalazás vagy rábetonozás biztosítja!" Itt az olvasható vagy üreges falazóelem is megfelelő.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    Olvasd el az egészet ! Az üreges tégla max onsúly felvételére alkalmas

  • @kindlkarel
    @kindlkarelАй бұрын

    Téglák közti átfedés karó és főleg az áthidalón helyezhető téglák

  • @professionalyamahastyles9034
    @professionalyamahastyles90342 жыл бұрын

    Még most ki lehet javítani

  • @napoleon78zs
    @napoleon78zs7 ай бұрын

    melyik a nyomott zóna, mi micsoda? laikusként ebből semmit nem érteni🤔

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    7 ай бұрын

    ok, értem! Szerintem nézd meg türelmesen még 1x, de ehhez tervezek egy animációt. Azzal talán érthetőbb lesz!

  • @napoleon78zs

    @napoleon78zs

    7 ай бұрын

    @@SzakiEllenor az jó ötlet köszönöm🤓👍

  • @vinczefer1234
    @vinczefer1234 Жыл бұрын

    Ha jól tudom az áthidaló tetejére 6 cm felbetont kell önteni vasalva. Igaz ez hőhidat okoz de azt ki lehet küszöbőlni.

  • @zoltanbogdan6629
    @zoltanbogdan66292 жыл бұрын

    és mi van ha monolit vb, lemez födém kerül rá? Szerintem teljesen jó lene igy de a szabvány mi ebben a vonatkozásban? Egyébként egy megerősítet koszorú vasalással is teljesen jó lehetne makx 2 m ig! poroton áthidaló esetén nem kel statikus rajz de ha az 1 m es ajtó felé monolit kerül kel a statikus terv! De miért is tanultuk a szakmát ujjaban egyire hülyének néznek bennünket!?

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    DE ha a statikus úgy számolt, hogy egy korrekt áthidaló lesz? Nem egy gány?

  • @erikvirth1473
    @erikvirth1473 Жыл бұрын

    Akkor most lehet vagy nem lehet így csinálni? Mert ebben a videóban a gyártó azt mondja hogy lehet így is . Válaszokat előre is köszönöm. kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html&feature=share

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    Жыл бұрын

    alkalmazástchnikát nézd! Nem azt mondja, hogy mindenhol alkalmas az üreges tégla!

  • @zsoltpongracz
    @zsoltpongracz9 ай бұрын

    Lemaradt a "Isten áldd a tistes ipart", ettől eltekintve szemléletes és egyértelmű volt! Nagy köszönet a vidiért!

  • @mihalykadar7376
    @mihalykadar73762 жыл бұрын

    Jónapot Péter! Ennek az áthidalónak is van beépítési iránya? Alja teteje.

  • @vilmos90

    @vilmos90

    2 жыл бұрын

    Igen, a kerámia rész kell alul legyen és ahol a beton látszik az a felső fele.

  • @mihalykadar7376

    @mihalykadar7376

    2 жыл бұрын

    @@vilmos90 Köszönöm válaszát!

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    helyes!

  • @istvanroman2676
    @istvanroman2676 Жыл бұрын

    Nem beszélve arról, hogy jobb oldalon fuga-fugára esik...Majdnem 50cm függőleges fuga van.Téglakötés szabályai, szakmunkásképző első osztály...... Nyomott öv kialakítás 2. Osztály.... Komoly helyen erre azt szokták mondani új ház építésénél, másod osztályú munkát nem fogadunk el, bontsák vissza.

  • @janosnyakas4237
    @janosnyakas42372 жыл бұрын

    Jobb oldalt abba kicsi darabba is bele lehetne kötni lehetett volna egész is

  • @istvannyitray8867
    @istvannyitray88672 жыл бұрын

    Nagyon hasznosnak tartom ezt a videót! Különösen most, hogy a házépítő "szakik" nagy része néhány éve még lángost sütött a Balatonparton és alapvetően köze nincs a szakmához. Sajnos az építőipar minden szarjankót felszív manapság, akik a megfelelő szakmai ismeret és garancia nélkül állnak neki házat építeni. Nem hálás a szakmád (pedig az kéne hogy legyen), légy kemény és következetes mert félő, hogy néhány év múlva visszaköszönnek a szakszerűtlen és ellenőrizetlen műszaki megoldások.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    ne tudd meg, hogy egynémely kolléga milyen levelet ír nekem! Egy része persze hálás, és jónak gondolja...

  • @jozsoka12
    @jozsoka122 жыл бұрын

    Aki a alap dolgokkal nincs tisztába,az minek szól hozzá? Nyomot öv,húzott öv,és ennek működése. Mikor és miért alakítunk ki ilyet? Stb...

  • @szabizagreus6467
    @szabizagreus64672 жыл бұрын

    Ez nagyon megerősít engem! Volt egy Megrendelő aki a kis méretu kialakitás miatt hibás teljesitési pert akart és kártéritést és utasitott hogy a videoban látottak szerint készitsem el! Én nem tettem mert a potmunkát nem akarta kifizetni, a Megrendelö meg azért akarta a videoban szereplök szerint átvenni mert a Muszaki ellenöre tele beszelte a fejét hogy itt akkora höhid lesz es párakibocsátás stb hogy élhetetlen lesz a ház! Az a baj hogy egy muszaki ellenör is néha ostoba ezek szerint!

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    hát sajnos simán!

  • @micropixel100
    @micropixel100 Жыл бұрын

    ha jól értem akkor akkor a gyári útmutató hibás? az hogy lehet? kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    Жыл бұрын

    Félreérthető! Be lehet így is építeni, de 10 százalék a teherbirasa !

  • @micropixel100

    @micropixel100

    Жыл бұрын

    @@SzakiEllenor Köszönöm a választ!

  • @traube79
    @traube792 жыл бұрын

    Pont írtam a bakos videóban.

  • @broskow5
    @broskow56 ай бұрын

    Ytong lehet a nyomott öv?

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    5 ай бұрын

    nem. Mert eleve nem rendszertermék, más gyártóé. NAGYszilárdságú és tömör falazóelem kell.

  • @istvanpajcsa6968
    @istvanpajcsa69685 ай бұрын

    Nem kekeckedés, de Wienerberger pl azt mutatja a vidijóban is: kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html

  • @zerokuler1
    @zerokuler15 ай бұрын

    Én nem értek hozzá, csak véletlen szembejött ez a videó és itt az üreges tégla is megengedett a nyomott zónában. kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html A Videót a Wienerberger Magyarország rakta fel Porotherm áthidalók beépítése címmel.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    5 ай бұрын

    olvasd el még 1x, nem erre vonatkozik! Vasbeton vázas épületre, ahol a vázkerámia csak kitöltő fal! A felette levő födémet méretezni kell ebben az esetben ! Kb 2 hetente valaki belinkeli ! :-)

  • @zerokuler1

    @zerokuler1

    5 ай бұрын

    Köszönöm a felvilágosítást. Írtam is hogy nem értek, hozzá, csak belefutottam. Örülök, hogy válaszolt!@@SzakiEllenor

  • @mihalyl7090
    @mihalyl70902 жыл бұрын

    Nem is èrtem mert nem használnak kisméretű tèglát

  • @torrente2107
    @torrente21072 ай бұрын

    Aki nem ért hozzá az kritizálja 😂✌️

  • @tbeebacsi
    @tbeebacsi2 жыл бұрын

    Az áthidaló alátámasztásainál azok a fugák nem szerencsések.

  • @zerkovitzzoltan2182
    @zerkovitzzoltan21822 жыл бұрын

    Haladjunk alulról felfelé..... 1 hiba, terhelt áthidalót csak egész téglára lehet rakni, jobb oldalon ez nem stimmel 2 hiba, az áthidalót csak megfelelő nyomásállóságú, tömör felületre lehet felhelyezni, jelen esetben ez is lukacsos tégla, óriási hiba!!! 3 hiba A húzott áthidaló feletti nyomott övben nem lehet lukacsos tégla, mert nem képes a vízszintes irányú nyomásnak ellenállni 4 hiba a nyomott övben a vízszintes irányú terhelés felvételét csak úgy lehet biztosítani ha a függőleges fugák is magas szilárdságú m15-m30 falazóhabarccsal vannak légmentesen kitöltve, N+F kapcsolat nem megengedett. Számos építkezésen látom ezt a kivitelezést és gond nélkül átveszik az épületet. A másik dolog amit észrevettem az a függőleges pillérek és a keresztvasak hiánya. Ha a pillér vasalata nincs bekötve a falba akkor az külön fog mozogni, belül repedhet a vakolat.

  • @narutozsolti4164
    @narutozsolti41642 жыл бұрын

    Na Én pont ezért szeretem a könnyűszerkezetes faházat!! Tudom más, elnézést,de Sokkal 1xubb és nem kell több 100 felé anyaggal statikazi játszani. Csak kvh fa és kész! Áthidaló,élire állított palló 3sorban összekötve és kész!csak személyes tapasztalat S vélemény! UI: kitartást szaki!ügyes vagy de rögös az út!🤷

  • @zerkovitzzoltan2182

    @zerkovitzzoltan2182

    2 жыл бұрын

    Ha valamihez nem értesz akkor egy gyengébb és szarabb szerkezetet választasz? Mi ennek az értelme? A faháznál az ablak felé nem a vastagabb fát helyezed? A probléma nem a téglával van, hanem a lukacsos téglával. Van előregyártott áthidaló is ami azonnal terhelhető(mint egy gerenda csak vasbeton maggal), csak azt nehéz beemelni ezért kevésbé használják.

  • @lacikeri3102

    @lacikeri3102

    2 жыл бұрын

    A könnyű szerkezetest nem lehet elrontani ha valaki nem ért hozzá? Dehogynem. Ott is vannak szakmai fogások, szabályok, kell a tudás, hogy jó legyen. Van az Ács Budapest csatorna, nézz rá, ott is elmondják az ácsszerkezetek jellemző elcseszéseit, bár inkább a helyes kivitelezés bemutatására koncentrál.

  • @narutozsolti4164

    @narutozsolti4164

    2 жыл бұрын

    @@lacikeri3102 ismerem az ács Budapestet😉 köszi 😉 a kezdetek óta nézem Pétert! Nagyon sokat tanultam tőle!a házam megépítésére is meginspiralt! És Most végzem az ács szakmát 43 évesen,imádom!😊👌😎

  • @zoltanperger260
    @zoltanperger260 Жыл бұрын

    Azért itt pont nem ezt mondják: kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html&ab_channel=WienerbergerMagyarorsz%C3%A1g

  • @zoltanperger260

    @zoltanperger260

    Жыл бұрын

    Kedves SzakiEllenőr! Várom az állásfoglalását! Tisztelettel: Perger Zoltán

  • @adambartok
    @adambartok2 жыл бұрын

    Ez így meg engedett, ha készül rá vasbeton koszorú.

  • @kacsoh
    @kacsoh2 ай бұрын

    Kicsit zavarossá válik így az előírás: a PTH egy éves videója alapján lehetséges vágott, üreges falazóelemmel is kialakítani a nyomottövet. (És nem tér ki a födémre, koszorú sem megjegyzésben.) kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 ай бұрын

    Ezért sajnos nagyon is félreérthető videó mármint a Porotherm. Ott az hangzik el hogy a teherbírás sorrendjében a következő lehet: betonozás, kisméretű tégla, üreges Vázkerámia rá falazás. És ha elolvasod alaposan az alkalmazás technikát akkor kiderül hogy az üreges vesz Kerámiát akkor engedi meg a gyakorlatilag nincs fölötte a 2-3 sor tégla önsúlyánál több teher.

  • @banatibor83
    @banatibor832 жыл бұрын

    Azt hiszem sosem fogok építkezni. Annyi módon el lehet cseszni egy házat hogy aki nem szakmabeli annak megtanulni mindet és meg is találni, esélytelen.

  • @tiborszekely3028
    @tiborszekely3028 Жыл бұрын

    Biztosan tudom hogy a vert falú házam gerendáját 2 db 10 cm-es ármèrőjú akác fa fogja😂 kèt dzèlèn avannak elhelyezvel közèpen meg a vert fal. Ha az a kèt fogpiszkáló megtartja a gerendát akkor ezek a kerámia árhidalók atombiztosnak lennènek ha beraknám 😂 simán elèg vólna nubel tèglával aláèkelni ès mèg kibírna pár száz èvet 😀

  • @ferenctarkanyi6548
    @ferenctarkanyi6548 Жыл бұрын

    a nyomott öv kialakítása már nem szükséges a gyártó szerinti videóban, lehet blokkból is! kzread.info/dash/bejne/fpqtr6uFYZPJhso.html

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    Жыл бұрын

    Kérem nézze meg megye 1x az alkalmazás technikát, ok?

  • @ferenctarkanyi6548

    @ferenctarkanyi6548

    Жыл бұрын

    @@SzakiEllenor nem engem kell meggyőzni, én tudom, hogy kell. A gyártót nem értem, hogy miért terjeszt ilyet?!

  • @dalloszsolti
    @dalloszsolti2 жыл бұрын

    A Wienerberger alkalmazási útmutató ezt írja: "A nyomott öv kialakítása lehetséges helyszíni beton, tömör tégla ráfalazás, vagy üreges tégla ráfalazás használatával is." Ezek szerint ez teljesen jó megoldás itt. Vagy félreértettem valamit? Bővebben: www.wienerberger.hu/content/dam/wienerberger/hungary/marketing/documents-magazines/brochures/PTH-A-10_neo_Alkalmaz%C3%A1stechnika_200701.pdf

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    2 жыл бұрын

    NEM jó! Az önsúlyt birja el!

  • @zalangarai8102

    @zalangarai8102

    2 жыл бұрын

    A szaki arra gondolt , csak nem egyértelműsítette , hogy ő elvileg tudja , hogy lesz még egy szint ráépítés, és akkor ez már nem lesz jó . .... Gondolom .

  • @kftvalbau8836

    @kftvalbau8836

    2 жыл бұрын

    @@zalangarai8102 Teljesen jogos amit írt. A videóból ez nem derült ki!!!!! Igy lehet a sok félre értés!!!!

  • @sdffds9143
    @sdffds9143Ай бұрын

    Az álló fába is bele lehet kötni.(Aki akar)

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    Ай бұрын

    Nem a belekötés a lényeg. Aki úgy hiszi, tanuljon meg kicsit!

  • @sdffds9143

    @sdffds9143

    Ай бұрын

    @@SzakiEllenor Te meg tanulj meg egy értelmes választ adni.

  • @SzakiEllenor

    @SzakiEllenor

    Ай бұрын

    @@sdffds9143a stílusod bicska nyitogató, de próbáljuk meg! Miben tudok segíteni?

Келесі