Is it worth to build DIY woodworking machines

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Is it worth to build DIY woodworking machines
Yes or no - choose on your own and after watching this episode check if you still think the same :) I had asked myself this question many times and I was surprised by how many factors influence the answer. Some of the most important issues are raised in the film. If you think of making your own woodworking or other DIY machine I encourage you to watch the whole film first :) Have a big coffee and a cake and have a nice time watching this film.
If you don't want to miss any episode, subscribe the channel Carpenter's shop from scratch:
/ stolarniaodzera
The photos from my projects are to be found on Instagram:
/ stolarniaodzera
An easy way to find everything that relates to Carpenter's shop from scratch:
stolarniaodzera.pl

Пікірлер: 83

  • @RadeksWorkshop
    @RadeksWorkshop5 жыл бұрын

    Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować za wspomnienie mnie w tym odcinku. Zawsze lubiłem coś majstrować, ale na prawdę rozkręciłem się z produkcja mebli po przenosinach do Stanów. Tak jak wspomniałeś bardzo się udzielam na Instagramie (instagram.com/radekartwoodwork), opublikowałem kilka projektów na portalu Majsterkowo.pl, a od niedawna zacząłem także podbijać KZread ;-) Budowa maszyn w domu może nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale to nie jest zajecie dla wszystkich. Naprawdę trzeba mieć spore doświadczenie, zdolności i sporo maszyn by zbudować kolejna dobra maszynę. Precyzja wykonania jest tutaj niezwykle istotna. Ja bardzo lobię budować meble do warsztatu, które pozwalają na poszerzenie możliwości maszyn fabrycznych. Jeden z takich projektów to stacja dla piły stołowej, drugi to stacja do ukośnicy. Obecnie buduje stolik do frezarki z szufladami na bity i rożne inne akcesoria. Wykonałem także sporo przyrządów do fabrycznych maszyn (jig). Niektóre z nich używam codziennie z powodzeniem, inne okazały się niewypałami. Trzeba się uczyć na błędach. Ja także planuje budowę szlifierki bębnowej (drum sander), ale przyznam że boję się że wydam pieniądze a szlifierka okaże się kolejnym niewypałem. To jest skomplikowane urządzenie i sporo rzeczy może pójść nie tak. Jednak koszt części to około 20% ceny fabrycznej maszyny więc pokusa jest silna. Bardzo ciekawy odcinek, cieszę się, że poruszyłeś ten temat. Pozdrawiam.

  • @alessandrojosue656

    @alessandrojosue656

    2 жыл бұрын

    I know I'm quite randomly asking but does anybody know of a good site to watch new series online ?

  • @johanisrael8024

    @johanisrael8024

    2 жыл бұрын

    @Alessandro Josue Flixportal :D

  • @alessandrojosue656

    @alessandrojosue656

    2 жыл бұрын

    @Johan Israel Thank you, I signed up and it seems like they got a lot of movies there :) Appreciate it !

  • @johanisrael8024

    @johanisrael8024

    2 жыл бұрын

    @Alessandro Josue No problem :)

  • @OLO76
    @OLO765 жыл бұрын

    Spoko materiał , sam myślałem o zrobieniu takiego odcinka bo kilka prototypów zbudowałem ale nigdy się u mnie na kanale nie pojawią ze względów estetycznych . Jest wiele kanałów na których można podejrzeć jak ludzie właśnie budują takie maszyny . Największym problemem jest to, że myśląc o budowie maszyny zawsze masz na myśli oszczędności związane z kupnem czegoś gotowego i nic bardziej mylnego . Jednym materiałem z którego można zbudować jakieś urządzenie nie mając np. spawarki i dostępu do różnych metalowych detali jest właśnie sklejka która w PL jest bardzo droga i suma kosztów wychodzi drożej niż kupno czegoś gotowego . A na końcu okazuje się, że urządzenie jednak nie wyszło tak jakbyśmy tego chcieli albo nie pracuje ono poprawnie . Jedynie co to można się pokusić o robienie dodatków do już istniejących maszyn , wtedy ma to sens . Choć ja osobiście lubię budować , daje to dużą satysfakcję . Pozdrawiam

  • @greliusz
    @greliusz5 жыл бұрын

    Super ze poruszyłeś kwestie na temat trwałości z drewna i tych zmian swoich wymiarów z wyniku róznic wilgosci i temp - bo ci tamci "mistrzowie" nie udzielają niewygodnych wad. Super film i w ogóle respekt za napisy!

  • @nmarci44
    @nmarci445 жыл бұрын

    Dla mnie stolarstwo to fantastyczne hobby. A hobby, to jak miłość, koszty się nie liczą. Sama przyjemność i satysfakcja tworzenia czegoś nowego jest nie do przecenienia. Ja też pierwszą piłę zrobiłem sam, i choć teraz mam profesjonalne urządzenie to ta pierwsza też dawała nieźle radę. potem była frezerka dolno wrzecionowa z windą, prasa do klejenia blatów, w planach jest parę innych maszyn nie tylko do drewna. Będę musiał nauczyć się spawać, toczyć i bóg wie czego jeszcze :)

  • 5 жыл бұрын

    Nic dodać, nic ująć Krzychu! Bardzo dobry film i poruszone wszystkie istotne tematy w zależności od tego czy ktoś chce zająć się stolarstwem hobbystycznie czy zarobkowo....super Krzysku i pozdrawiam Was serdecznie

  • @piotrpiontek7473
    @piotrpiontek74735 жыл бұрын

    Bardzo lubię Twoję filmy i produkty. Fajny temat . Sam miałem kilka niczym nie uzasadnionych przypływów wiary we własne zdolności . Zaowocowało to kilkoma sukcesami i kilkoma porażkami. Bo do produkcji dobrych narzędzi potrzebne są jeszcze lepsze. Budowa strugarki pochłonęła mi taką masę czasu , że lepiej było nająć się na pomocnika murarza i zarobić na fabryczną . Fajnie że Ty nie unikasz trudnych tematów , tylko rozjaśniasz w głowie zapaleńcom myślącym że budowa maszyny trwa tyle co relacja filmowa , że wystarczy mieć silnik , trochę stali i trzy elektrody …… Pozdrawiam .

  • @rafawojcik3615
    @rafawojcik36155 жыл бұрын

    Zalezy kto co lubi. Albo budujesz maszyny do warsztatu albo meble lub jeszcze odnawiasz stare narzedzia. Nie ma jednego przepisu na stolarskie hobby. Ciekawy film podparty doswiadczeniem.

  • @sebek365
    @sebek3655 жыл бұрын

    Stary.. bardzo mi imponujesz i szacunek za Twoją pasję ;) Ja też mam taką samą ale ja zacząłem od wiedzy , wkrótce czas na praktykę ... dziękuję ci za wszelkie wskazówki ..

  • @grzegorzb746
    @grzegorzb7465 жыл бұрын

    Zasada jest prosta. Maszyna zarabia na kolejną maszynę. Dlatego drewniane konstrukcje mają sens ale na krótką chwilę. Budując maszyny z metalu a najczęściej wykonuje się je z profili zamkniętych lub kątowników, trzeba mieć na uwadze naprężenia jakie powstają podczas spawania. Taka konstrukcja maszyny po spawaniu, powinna wylądować w piecu by pozbyć się tych naprężeń, które mogą dać się później we znaki. Tak robi się z konstrukcją do cnc lub jak ktoś wykonuje ramy do samochodów. Krótko mówiąc po zbudowaniu maszyny i jej ustawieniu, korekcie i wszystkim zabiegom typu regulacja itp może się okazać, że maszyna będzie nam płatać figla a ile to jest jeden milimetr w stolarstwie to każdy może sobie wyobrazić. Kolejna sprawa, to wykonałeś kawał dobrej roboty i zapewniam Cię, że maszyna typu piła formatowa musi swoje kosztować i gdybym miał kupić jakąś pilarkę do 10 tyś zł to tylko używkę dobrej, znanej firmy. Na nową w cenie poniżej 10 tyś zł się nawet nie rozglądaj, bo szkoda pieniędzy, zdrowia itp. Powodzenia życzę w realizacji i zdrowia. Oczywiście łapka w górę. Pozdrawiam.

  • @stolarniakrzysztofszocinsk851

    @stolarniakrzysztofszocinsk851

    5 жыл бұрын

    Dziękuję za bardzo rzeczową opinię 👍

  • @americanwoodworkingtrickss6543
    @americanwoodworkingtrickss65435 жыл бұрын

    Bardezo madrze powiedziane. Co do materialu to tez 100% na tak. Ty masz ten luksus , ze mozesz kupic lub zrobic maszyne. Ja tej mozliwosci nie mnialem i wiele maszyn musialem zrobic aby miec na czym pracowac. Jako ze mam rowniez dyplom z obrobki metali a zlomowiska byle pelne stali wiec nie bylo to az takie kosztowne. W sumie to zrobilem, pile formatowa , strugarke , tokarke, wiertarke pozioma, wuzek boczny do frezarki , maszyne do robienia czopow frezem palcowym. Frezarke stacjonarna gornowrzecionowa, szlifierke tasmowa pozioma i szlifierke tarczowa oraz frezarke obwiedniowa do drewna do frezowania nog do stolow i lawostolow. Wrzeciono mialo okolo 12 tys obrotow a lozyska dwurzedowe kosztowaly ze wow. Z tego co wiem to wiekszosc tych maszyn nadal pracuje u ludzi. Teraz mysle ze w tej rzeczywistosci bym sie na to nie porywal, ale 35 lat temu to byl inny kraj. Co do drum sander to sobie odpusc,bo stracisz czas cierpliwosc i pieniadze.To nie jest najlepsza konstrukcja i nawet fabryczne dobrych firm sa tak naprawde do ... you know. W miejsce tego zrob szlifierke tasmowa pozioma z wozkiem jezdnym na dole .Pozdrawiam I niech Moc bedzie z Toba

  • @micaangelo507

    @micaangelo507

    5 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe stwierdzenie na temat drum sander thx

  • @chriskrzycho

    @chriskrzycho

    5 жыл бұрын

    No właśnie co do drum Sander czemu do ....? Przymierzam się też do budowania tyle że mi zależy również na wymianie bębna na taki do szlifowania miedzy operacyjnego. Natchnął mnie film o wózkach jak zobaczyłem tą szczotkę do szlifierki. Mając kilkaset metrów do szlifowania po podkładzie nie widzę innej opcji.

  • @gmikus

    @gmikus

    5 жыл бұрын

    To prawda. Sam pracowałem na maszynach stryja które sam zrobił nawet nie po to żeby były tańsze lecz by w ogóle były. Inna rzecz to obecny stan wiedzy technicznej wśród młodych ludzi (nie byłem w stanie np wytłumaczyć młodemu człowiekowi dlaczego mierze przekątne... przecież do tego służy kontownik mówi...

  • @mariusznowak6902

    @mariusznowak6902

    5 жыл бұрын

    @@gmikus Tak, tylko trzeba posiadać kątownik tak dobry aby sprawdzić kąty, czyli bardzo dobry. A miarka nawet jak oszukuje i mierzy inaczej niż wszystkie inne miarki na świecie zawsze zmierzy nam kąt prosty jeśli będziemy mierzyli przekątną ;)

  • @americanwoodworkingtrickss6543

    @americanwoodworkingtrickss6543

    5 жыл бұрын

    @@micaangelo507 Jak ktos nie wierzy , ze drum sander to taka sobie konstrukcja to niech idzie do kogos kto taka maszyne ma i niech mu zaplaci za mozliwosc przeszlifowania 2 pary drzwiczek od podstaw do gotowego, z obu stron. Dodam ze niewazne jest kto taka maszyne wyprodukowal. Dodam, ze probowalem na 4 roznych firmach.

  • @aleksandrapatek120
    @aleksandrapatek1205 жыл бұрын

    Bardzo treściwy film jednym słowem WARTO budować maszyny jeśli nie dla maszyny to dla wiedzy którą się zdobywa

  • @krzysztofdymek2198
    @krzysztofdymek21985 жыл бұрын

    Pod sumując film to mądrze gadasz i życzę udanych projektów. Pozdrawiam.

  • @heniekchwastek9068
    @heniekchwastek90684 жыл бұрын

    Potwierdzam twoją mowę co do przemyśleń przy każdym projekcie, i tak naprawdę daje to wile satysfakcji Ja traktuję stolarkę jako zabawę a że wyjdzie czasem coś fajnego to jeszcze lepiej

  • @MrPomyslownik
    @MrPomyslownik5 жыл бұрын

    No! Dzięki Ci za ten film bo w zasadzie oprócz legendarnego Matthiasa Wandela, który inspiruje pewnie niejednego z nas, może jeszcze Johna Heish'a, odczuwam niedosyt dyskusji i poruszania kwestii samodzielnie budowanych maszyn. I tak czasy obecne to czasy dobrobytu - zatem, z jednej strony nie musimy budować obrabiarek z ich braku, z drugiej strony jest tego niby sporo w sklepach i równie dużo się nie nadaje do pracy. Jakie są tak naprawdę opcje? Pierwsza - polować i przy łucie szczęścia, kupić używane cudo (rynek wtórny, OLX, Allegro, złomy itp.) - które i tak pochłonie jakieś środki na odrestaurowanie. Opcja fajna ale bazująca na szczęściu, możliwościach itd. Nie powiem - kilka razy mi się udało coś wyrwać, ale i kilka okazji przeszło (brak kasy w tym momencie, inne plany itd.). Druga opcja to oczywista sprawa - zakup prawdziwych, pół, lub w pełni profesjonalnych maszyn. Marzenie - ale i duża kasa, której nie wszyscy mają na swoje pasje tyle ile by chcieli. Budowanie wydaje się świetnym rozwiązaniem - dostępność planów, filmów, inspiracji i materiałów jakiej nigdy wcześniej nie było. Kiedy budowałem pierwszą tokarkę, szlifierki, pilarkę stołową czy jakieś drobne udogodnienia byłem studentem wzornictwa i materiał zbierałem po złomach, śrubki zbierane itd. Dziś mam możliwość wejść do sklepu i zwyczajnie kupić - ale tak jak mówisz - torba, czasami niewielka nakrętek, kilku niewidocznych części - i kilkaset złotych znika z konta. Reasumując - uważam osobiście, że warto budować rozmaite (z ang.) "jig'i" i pomoce warsztatowe - to zawsze będzie korzystne cenowo, a jak trzeba zrobić kilka wariantów to też łatwo. Kupuję w sklepach to co zawsze będzie lepsze (w moim odczuciu) od moich możliwości precyzji wykonania i samozaparcia konstrukcyjnego. No i oczywiście poluję na stare cuda, czasem za grosze. Wszystkim życzę rozwoju Waszych warsztatów, pracowni, kątów w których coś dłubiecie i dużo szczęścia przy dozbrajaniu warsztatu - co jak wiadomo jest procesem ciągłym - i to kochamy. Stolarnia od Zera ! - Kawał dobrej roboty, gratulacje za innowacyjność i filmy z przekazem - to buduje moc kanału. Trzymaj się i czekam na więcej! Alex.

  • @wojciechzielinski7825
    @wojciechzielinski78255 жыл бұрын

    Czasem zwykła frajda i duma ze zbudowania czegoś wystarczy :)

  • @duchyt4686
    @duchyt46865 жыл бұрын

    szacun kolego dla ciebie ,za to co robisz,tak trzymaj

  • @michck4027
    @michck40275 жыл бұрын

    Moim skromnym dziełem zbudowanym samemu są: szyny dla pilarki które pozwoliły mi ładny wieszak na narzędzia ogrodowe zrobić, łącznie z cięciem pod kątem 45 stopni, wieszak został zrobiony z drewna odzyskanego z palety. Oraz statyw dla wiertła aby szybko i sprawnie wiercić pod kątem dokładnie 90 stopni w płycie meblowej co w połączeniu z innymi usprawnieniami (druga wkrętarka i organizacja pracy) udało mi się zredukować czas potrzebny do zrobienia regału sklepowego z 12 do 4 godzin :)

  • @unclezygi8220
    @unclezygi82205 жыл бұрын

    👍 jedna dla Ciebie ... 👍jedna dla Radka + subik (fajnie ze bedzie co ogladac). Co do tego filmu...lepiej bym tego nie ujol...jest dokladnie tak jak powiedziales. Problem zawsze polega na tym ze trzeba zaczac od zera ...a z drewna latwiej cos tanim kosztem wykonac i dopiero za pomoca tego mozna obrabiac metal/stal np zwykla szlifierka tasmowa. Krok po kroczku do przodu...Kombinacja wielu materialow , metal , drewno , plexi , guma , daje swietne rezultaty ale najwazniejsza jest satysfakcja z wykonanego dla samego siebie . Pozdro

  • @Nebutek
    @Nebutek5 жыл бұрын

    Z mojej perspektywy oduczyłem się już budować maszyny. W moim przypadku nie mam na to czasu. Niektórzy mają takie samozaparcie, aby doprowadzać takie projekty do planowanego końca. :) Ja niestety podchodzę do swojego czasu w prosty sposób, jeśli czas wkładu pracy oraz środki potrzebne na wykonanie narzędzia maszyny są zbliżone do nowego sprzętu, lub są zbliżone cenowo do dobrej jakości używki, odpuszczam. Wiem, że zaraz ktoś chciałby napisać, że nie każdego stać na kupno sprzętu zgadzam się, jednakże twój czas pracy włożonej to również wymierny czynnik, który przeliczyć można na pieniądze. Na początku swojej zabawy z drewnem uważałem, że mój czas to tylko drobna składowa potem zacząłem przeliczać go w kategorii co mógłbym w tym czasie zrobić innego, może półka na książki, albo wieszak na garnki, biurko itp... . Dlatego zgadzam się z Tobą, że zanim zaczniemy budować maszynę, narzędzie przemyślmy wszystko zróbmy plan, listę potrzebnych materiałów, sprawdźmy w "internetach" czy i jakie problemy mieli z wykonaniem takiej rzeczy inni. Pozdrawiam

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    5 жыл бұрын

    Nie da się przemyśleć maszyny w 100% na papierze. Zaczyna się od od założeń podstawowych parametrów jakie potrzebujemy a potem robi się prowizorkę z której wyciąga się wnioski i eliminuje grubsze wady. Najdroższy zawsze poza osprzętem będzie odpowiednio spawany korpus/rama której bez sensu jest robienie od razu z docelowych materiałów.

  • @gmikus
    @gmikus5 жыл бұрын

    Ciekawy film i co ważniejsze bardzo interesująca dyskusja w komentarzach. Moim zdaniem bez względu na to czy sie che zrobić urządzenie czy kupić gotowe, to zawsze warto poznać podstawy zasady działania, co może ułatwić prace (a czasem uratować życie). Poza tym czasem są takie projekty do ktorych trzeba zmodyfikować istniejące urządzenie lub właśnie coś stworzyć

  • @brzydalson
    @brzydalson5 жыл бұрын

    Bardzo fajny film. Też zawsze mam dylemat czy budować samemu, ale jest jednak ten aspekt majsterkowania i zdobywania doświadczenia. Pozdrawiam

  • @wingwing9984
    @wingwing99845 жыл бұрын

    Ciekawy film. Bardzo dobre pytanie Osobuscie gdy pracowalem narzedziami - nice mialwm czasu na budowanie. Mogłwm co najwyżej pokusić się o odnawianie starych maszyn i montowanie jakich dodatków, przejsciówek itp. Obecnie nie yzyeam żadnych maszyn w pracy. w Więc dgy mam czas buduje sobie jakieś wynalazki... w ramach zabawy, satysfakcji z rozwiązywania technicznych łamigłówek. Czas jest mniej istotny. Koszta często wychodzą bez sensu. Za to gdyyrzeba cos do remontu w domu - znów jest to pragmatyczna kalkulacja: ile kosztuje maszyna, ile czasu zajmie mi budowa, czy mam materiały/czy muszę je kupić i za ile. Jak często będę tej mas,yny używał - jeśli tylko raz to kołchozna improwizacja może mieć sens. Wychodzi różnie. Czasem buduje, czasem trzeba kupić

  • @krzysiek7227
    @krzysiek72275 жыл бұрын

    dobrze opowiedziałeś,taki blat do piły to znacznie lepszy jest bakielitu ,prawdopodobnie zmienisz u siebie blat jak skleją zacznie puchnąć a tego nie unikniesz z drewnem,,chyba że miła byś u siebie stały mikroklimat w warsztacie co jest praktycznie nierealne,sam zrobiłem kilka rzeczy z drewna i wystarczy mała zmiana ,,klimatu,, i już nie pracuja jak trzeba ,pozdrawiam ;)

  • @marcinjar8566
    @marcinjar85665 жыл бұрын

    Hej Krzysztof. Czy mógłbyś mi powiedzieć jakiej firmy masz mobilny odkurzacz? Daje on rade?

  • @Marcin-yw9if
    @Marcin-yw9if5 жыл бұрын

    Bardzo dobry film !

  • @jacjoo1
    @jacjoo15 жыл бұрын

    Generalnie ktoś może powiedzieć, że budowanie maszyn jest bez sensu ponieważ w dzisiejszych czasach jest wszystko dostępne i np. pilarkę stołową można już za 500-600 zł kupić. W takim razie po co się męczyć? Ale tak jak powiedziałeś, wiedza jaką pozyskujemy podczas budowania takich urządzeń jest bezcenna i moim zdaniem nie zawsze trzeba patrzeć na aspekt finansowy. Czasami lepiej wydać więcej, ale zrobić to samemu bo pewnie zaprocentuje to w przyszłości, po prostu czegoś się nauczymy, pomijając satysfakcję jaka jest na końcu projektu :-). Pozdrawiam

  • @FreshVid1
    @FreshVid15 жыл бұрын

    Tak ogólnie to spoko, ale utkwiło mi jedno twoje zdanie "metal tłumi drgania" ja się z tym nie zgodzę. Ale łapę w górę masz za ciekawy temat

  • @fugitivem
    @fugitivem5 жыл бұрын

    Widzę w tle szynę TRITON.... Podziel się proszę wiedzą o narzędziach tej firmy. Może jakaś recka narzędzi tej firmy?

  • @weect0r
    @weect0r5 жыл бұрын

    Dobry materiał... Co do niedoszacowania kosztów. Kilka lat temu robiłem fotobudkę na swoje wesele od a do z... Własny soft, kupiłem laptopa z dotykowym ekranem aparat drukarkę itd... Byłem królem życia gdy okazało się że to wszystko upolowałem za ~600 zł myślałem, że większość wydatków mam za sobą. Potem przeszło do robienia obudowy. Okazało się, że sklejka + szpachla + kantówki + wszystkie okucia + farba do pomalowania stanowiła ponad 100% kosztów elektroniki. ~1500 zł wyszło za całość. Program do fotobudki pisałem 2 wieczory, obudowę robiłem tydzień.

  • @czesawszykiewicz3578
    @czesawszykiewicz35782 жыл бұрын

    Plusem wykonywania niektórych maszyn w drewnie jest poznawanie tego materiału, jego gatunków sposobu rozkroju, stabilizacji, zabezpieczania . Nie wyobrażam sobie blatu strugnicy z innego materiału niż drewno. Zwróciłeś uwagę na naukę poprzez praktykę i to jest bezcenne. Natomiast jeśli coś poprawiamy to primo ma być lepiej niż jest i obok stolarni będzie ślusarnia. Natomiast drewno dobrze się łączy z metalem więc daje dodatkowe możliwości. Zawsze mam w pamięci dziadka który wszystko to co potrzebował wykonywał w większości własnoręcznie, czasami według własnego pomysłu.

  • @piotrm3087
    @piotrm30873 жыл бұрын

    Trzeba jeszcze uwzględnić że może i budowa wyjdzie drożej ale jest ona rozłożona w czasie i dzięki temu możemy sobie na taką maszynę pozwolić. Jakbym miał wyłożyć tysia tak od ręki to pewnie bym nie dał rady. Ale jak sobie robię to powoli to wychodzi mi jak w ratach bez oprocentowania

  • @kornikcamp
    @kornikcamp5 жыл бұрын

    Masz gadane..:) a tak poważnie to naprawdę dużo racji jest w tym co mówisz , budując maszyny trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy chce , czy podołam i czy mi się to opłaca, i wszystko zależy czy maszynę tę będziemy użytkować do celów domowych czy zarobkowych (bo w grę wchodzi precyzja oraz jakość wykonania jak i materiały z jakich są wykonane).Osobiście bardzo lubię budować maszyny i różne urządzenia , w obecnej chwili jestem na etapie budowy szlifierki dyskowej, precyzując już ją skończyłem teraz kleję materiał i wiem ile trzeba było wiedzy posiąść aby takie urządzenie zbudować a i tak całej wiedzy jaką mamy nie zawsze jesteśmy w stanie zastosować, jeśli chodzi o fundusze to uważam iż to sprawa indywidualna dla każdego, ja np do budowy szlifierki wydałem tyle co na papier oraz rzep, ponieważ resztę elementów miałem w domu, co prawda niektóre kupione jakiś czas temu ale były, więc koszty znikome. Nie wspominam już o czasie jaki trzeba poświęcić bo to inna bajka, samo przygotowanie oraz nabycie wiedzy zajmuje mnóstwo czasu. Czasami warto się zastanowić nad kupnem jakiegoś używanego urządzenia, lub np starszego i je po prostu odnowić a będzie nam służyć długi czas, oczywiście zważając na koszty i zasobność portfela.Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój kanał:)

  • @wingwing9984
    @wingwing99845 жыл бұрын

    Co do materiałów. Nie do końca się z Tobą zgadzam. Najważniejsze tu jest chyba opanowanie technologii obróbki i dostępność materiałów. W efekcie maszyna powstaje z materiałów mieszanych. Zgadzam sie, że wykonywanie kół zębatych, czy innych wysoko obciążonych detali z drewna jest trochę dziwne. Nawet nie mając warsztatu często można wykorzystać metalowe detale ze złomu lub improwizować jakieś gotowe elementy. Czasem zamiast ttscic czas na "pomysłowych Dobromirów z youtuba" warto zajrzeć do starych książek lub muzeum. Warto studiowac rusunki i dokumentację juz istniejących urządzeń. Wiele tradycyjnych maszyn da się wykonać stosunkowo prostymi narzędziami. Ciekawa dydkusja Powodzenia przy następnym filmie

  • @deXter182deXter
    @deXter182deXter5 жыл бұрын

    9:50 "To nie wada tylko cecha" :)

  • @dejavujanus
    @dejavujanus2 жыл бұрын

    18:16 Na blat mozna uzyc plyte textolitu np. 16mm(1m x 0,5m) = ~440zl. Tania nie jest ale poza chemia i cieplem niczego sie nie boi. Robia to w roznych grubosciach.

  • @krzysztofwroblewski8323
    @krzysztofwroblewski83235 жыл бұрын

    Hej Krzysztof , gdzie przepadłeś ?

  • @sebek365
    @sebek3654 жыл бұрын

    Doskonale Cię rozumiem dlatego już od dwóch lat buduje jakąś podstawę swojego warsztatu i konca nie widać jak na proces 1-2 godzin dziennie.... bo chcę to zrobić doskonale a i tak wychodzą jakieś błędy...

  • @j.namyslo6431
    @j.namyslo64315 жыл бұрын

    Ja robię jakieś drobne żeczy np. Prowadnica do wyżynarki

  • @jakisktos8783
    @jakisktos87833 жыл бұрын

    Można też budować odciągi na sprzedaż 😃

  • @d.i.d
    @d.i.d5 жыл бұрын

    Wiedza i nauka to klucz do sukcesu :) Więc nie ważne czy to co zbudujemy będzie w 100% udanym projektem, bo w czasie budowy sporo się można nauczyći o konstrukcji maszyny, słabe i mocne strony, możliwości rozbudowy, uzyte materiały itp. Tyle ode mnie ;) Pozdr

  • @user-vx8zm9pv5d

    @user-vx8zm9pv5d

    5 жыл бұрын

    Całkowicie się zgadzam. Z tym,że dalej idzie doświadczenie i juz po badzo durzo latah intuicja. Moje pozdrowinia.

  • @d.i.d

    @d.i.d

    5 жыл бұрын

    @@user-vx8zm9pv5d czym więcej robimy tym więcej się uczymy i o to właśnie chodzi 😉 pozdrawiam z warsztatu 😋 Dziś łóżka dla dzieciaków na tapecie

  • @weect0r

    @weect0r

    5 жыл бұрын

    Robiąc projekt dyplomowy na polibudzie promotor powiedział, że najbardziej beznadziejny efekt może być dobrą pracą jeżeli umiemy wyciągnąć wnioski.

  • @Blejk_Karington

    @Blejk_Karington

    5 жыл бұрын

    Pan to wszystko kupił a niewiele dzięki temu i tak zrobił...promocja...promocja itd

  • @d.i.d

    @d.i.d

    5 жыл бұрын

    @@Blejk_Karington że co proszę?

  • @jankasz4995
    @jankasz49955 жыл бұрын

    Czas i pieniadze to licza ci co w tym czasie moga pracowac zawodowo i zarabiac. A dla tych co po pracy szukaja sobie zajecia inaczej sie liczy. Dla jednego to bedzie rower, komputer, ryby itp. albo buduja maszyny dla siebie. W kuchni posilki mozna robic co dziennie i za kilka godzin jest sie glodnym. A ile mozna sobie zrobic polek, szkrzynek, budek. A malo kto ma sposobnosc robic jakies zlecenia na zarobek, i tym sposobem wypelnic swoj czas po pracy.

  • @ukaszmarciniak8029
    @ukaszmarciniak80295 жыл бұрын

    oczywiście że warto budować, frajda z samego procesu budowy i satysfakcja że się zrobiło samemu są nie do wyceny i nikt wam tego nie odbierze, a za całą resztę zapłacicie kartą euro... :) buduj ile się da, niekoniecznie nawet coś co się przyda, ja zbudowałem łuparkę świdrową do drewna opałowego, ale zanim ją skończyłem wymieniłem piec na gazowy i nie zdążyłem nawet spalić drewna, które połupała podczas konstruowania, ale mimo to warto było, satysfakcja na 100%, a maszyna może się sprzeda... WIĘC warto ROBIĆ MASZYNY SAMEMU i kropka

  • @korpodruciarz
    @korpodruciarz5 жыл бұрын

    ja myśle, że na pewno warto spróbować. jeżeli ktoś się dcyduje na hobby, to chyba czas jest w to wliczony, hobbysta nie zarabia(choć rozumiem, argument, że w tym czasie może zarobić żeby kupić gotowca i pozbyć się problemów). Moim zdaniem kluczowym argumentem przemawiającym za podejściem do Jigów/maszyn DIY jest SATYSFAKCJA. Nie ma nic bardziej wartościowego dla amatora jak rozwiązany problem, który po ukończeniu umila czas spędzony przy hobby. Pozdrawiam

  • @janwicher7837
    @janwicher78375 жыл бұрын

    Znajomy chciał sobie kupić krajzegę ale żona mu nie pozwalała bo 1500zł to dużo, pytał szukał i znajomy mu znalazł u sąsiadki co kilka lat temu mąż jej umarł za 300 zł krajzega z heblarką w jednym, starego typu, sztywna idealna :)

  • @shinjiikari3614

    @shinjiikari3614

    2 жыл бұрын

    Rozwód wskazany

  • @kuba1313
    @kuba13135 жыл бұрын

    Hej ! kiedy nowy odcinek ?

  • @pawekiszczyszyn2558
    @pawekiszczyszyn25585 жыл бұрын

    skoro zbudował Pan turbinę z drewna to radzę sprawdzać jej stan co jakiś czas jeśli zamierza jej Pan używać ...dlaczego ? otóż - trociny trą o łopatki a większe cząstki materiału uderzają ze sporą energią (zdecydowanie odradzam powielanie tego pomysłu) ... ps zbudowałem wiele maszyn (pierwsze z nich robiłem w czasach gdy nie można było maszyn kupić tak łatwo jak dziś) udanych mniej lub bardziej , na wiele z nich znalazłem nabywcę ... więc mam prawo do refleksji z perspektywy czasu . Słowo porady dla widzów - jeśli marzysz o bogaceniu się to nie idż drogą DIY , zarób i kup coś porządnego(nie koniecznie nowe) - w ten sposób SZYBCIEJ !!! uzyskasz niezbędny park maszyn . Tempo / czas w jakim osiągniesz cel jest podstawowym parametrem biznesu , chociażby dlategoże potrzeby ludzkie/klientów się zmieniają i może się okazać , że maszyna np. do produkcji boazerii , którą budowałeś latami - nie przyniesie zysku bo ludzie zdejmują boazerie i nakładają gładż ... - a kanał "stolarnia od zera " to raczej reklama narzędzi prezentowanych podczas wykonywania samo- róbek :)

  • @michck4027
    @michck40275 жыл бұрын

    No właśnie w sprawie sklejki, zauważyłem że sklejka jest właściwie najdroższym materiałem który można kupić pod postacią płyt a w USA całe ściany wykłada się sklejką, wszystko się robi ze sklejki, zatem u nich niekoniecznie musi być to najdroższy materiał, skąd różnica?

  • @tkei7459
    @tkei74595 жыл бұрын

    Drewno jest super materiałem. Tylko zwróć uwagę że na filmach zagranicznych "cieśli, magików drewna" mają inne rodzaje i gatunki drewna jak w Europie.

  • @marekturek932
    @marekturek9325 жыл бұрын

    Samodzielnie zbudowany odciąg trocin raczej nie wyda się nawet połowy z tych 3000 tysiaków.Można zobaczyć wszędzie na tube jak robią sami taki odciąg. Nawet amerykanie robią takie odciągi kogo jak kogo ale ich chyba stać a mimo to robią samodzielnie.Dodam że każdy projekt daje nam spore doświadczenie i warto je zdobywać.

  • @marekturek932

    @marekturek932

    5 жыл бұрын

    Unia nam wywindowała ceny żeby sklejka kosztował 100 PLN brak słów piwa nie dowieźli znów (DZEM).

  • @tomaszluczak6959
    @tomaszluczak69593 жыл бұрын

    Ok

  • @shinjiikari3614
    @shinjiikari36142 жыл бұрын

    Tylko konstrukcje że stali. Im cięższa konstrukcja tym mniej drgań w maszynie. Jeżeli drewno, to twarde i duże przekroje, suche, zabezpieczone. Kiedyś budowali z drewna, dziś to nie opłacalne w dalszej perspektywie

  • @grasiorek
    @grasiorek5 жыл бұрын

    Cześć Lorzax

  • @patmos72
    @patmos725 жыл бұрын

    Mam wrażenie, że nie dostaję powiadomień z Twojego kanału. Pozdrawiam.

  • @warsztatujakuba
    @warsztatujakuba5 жыл бұрын

    Fajny kanał a filmy z urodzin kanału inspirujące :)zapraszam również na mój kanał . Pozdrawiam

  • @jkb561
    @jkb5615 жыл бұрын

    We wszystkich maszynach stolarskich tutaj wirujących ważna jest masa urządzeń i tłumienie drgań. Lekkie maszyny podskakują i są po prostu niedokładne.

  • @canceRZet
    @canceRZet4 жыл бұрын

    18:53 nie patrzcie bo spawanie :)

  • @user-tu2jj1ng5l
    @user-tu2jj1ng5l5 жыл бұрын

    Dyma 8 ma lepsze rozwjonzania co do krajzegy na jednym elementi kulko paśiowe na tym kulku zamontowana pila kulko kręnczyts na lożyskah i dliaczego ten walek mam krajzegu od cormak ta sama historija tam jeszcze lepej woguli nema waleka kompaktno zbudowana maszyna mam wedze budowaw maszyny osobusto powem tak zbudujesz lipej jak tania z marketu ale gożej jak profesionalna firmowa czasamy liepej kypić uzywane pożondne jak zbudowaty samomu

  • @piotrpanas2582
    @piotrpanas25824 жыл бұрын

    Szkoda ze nie zaczoles Krzysiu stolarstwa 20 lat wczesniej . juz masz wiele fajnych maszyn ale jak nazwa stolarnia od zera a gdyby stolarnia od zera zaczela dzialac przykladowo 20 lat temu to wyobrazmy sobie na jakich maszynach teraz by dzialala od tamtej pory . nie bede pisal wyobrazajcie sobie maszyny sami :)

  • @marsyliatv
    @marsyliatv2 жыл бұрын

    Samorobki sa dobre, ale raczej do prac amatorskich. Do prac profesjonalnych lepiej kupic maszyne zw sklepie...

  • @d.w5451
    @d.w54515 жыл бұрын

    3 tys za odciąg no bez jaj. Sprytny odciąg można zrobić za 300zł

  • @Kris-82
    @Kris-825 жыл бұрын

    Coś za coś, można kupić pilarkę za 1500, ale też się będzie narzekać, bo zazwyczaj to chińskie gowno. O tolerancjach i dokładnościach nie ma co gadać. Zawsze trzeba coś przerobić i wiedza się przydaje

  • @marekroszkiewicz3524
    @marekroszkiewicz35245 жыл бұрын

    daję w ciemno łapę w dół :D

Келесі