Instalacja elektryczna w inteligentnym domu dla systemu Grenton Smart Home- prezentacja realizacji

Jest to pierwszy odcinek cyklu PŁYNIEMY Z PRĄDEM, czyli nagrań z bieżących realizacji. Tym razem instalacja elektryczna w Inteligentnym Domu.
Link do pobrania ARKUSZA PLANOWANIA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ w formacie PDF:
e-lec.pl/instalacje.html#APIE
Arkusz jest całkowicie darmowy, nie wymaga rejestracji ani podawania żadnych danych. Taki prezent do pobrania, by o niczym nie zapomnieć. Przyda się zarówno Inwestorom jak i elektrykom. Miłego korzystania!

Пікірлер: 88

  • @AngielskizDarkiem
    @AngielskizDarkiem2 жыл бұрын

    Od jakiegoś czasu oglądam filmy z różnych realizacji na kanałach "elektrycznych". To jest najlepszy film, jaki widziałem. Po polsku, konkretnie, rzeczowo, bez szastania kamerą z lewa na prawo. Dbałość o szczegół, co widać też w samej instalacji. Dzięki :)

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za miły komentarz. Jest budujący i z pewnością zmotywuje mnie do kontynuowania działalności na KZread. Cieszę się, że film został pozytywnie odebrany. Z założenia w filmach kieruję się tym, czego trochę mi brakowało w sieci do tej pory. Pozdrawiam serdecznie.

  • @AngielskizDarkiem

    @AngielskizDarkiem

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecin Ja w swoich kieruję się tym samym ;)

  • @99damienek

    @99damienek

    Жыл бұрын

    Ciężko zaciąć bruzdę i schować kable przecież kable się grzeją a pod tynkiem z czasem wyjdą xd

  • @alexandergdansk
    @alexandergdansk8 ай бұрын

    Od początku filmu widać konsekwencję w pracy krok po kroku i uzasadnianie bezkolizyjnego i odseparowanego prowadzenia przewodów prądowych i niskoprądowych. Dodatkowo pokuszę się o skomentowanie formy filmu, a konkretnie skupieniu się w nim na temacie, a nie lansowaniu swojej twarzy (jak u innych autorów ). Dzięki za podzielenie się formularzem. Pozdrawiam!

  • @andrzejbucior6188
    @andrzejbucior6188Ай бұрын

    Ta lista jest super.

  • @EngineMusicProductions
    @EngineMusicProductions10 ай бұрын

    Absolutnie wzorowo zrobiona instalacja! Pozdrawiam 🫡😎

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk2 жыл бұрын

    Bardzo ładnie! Pozdrawiam:)

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Bardzo mi miło! Cieszę się, że zawitałeś na mój kanał. Pozdrawiam serdecznie:)

  • @kijsssss
    @kijsssss2 жыл бұрын

    Elegancko:)

  • @taskhunters5245
    @taskhunters52452 жыл бұрын

    Elegancko👌

  • @LesniakKrzysztof
    @LesniakKrzysztof6 ай бұрын

    Niezła robota.

  • @tajan1989
    @tajan19892 жыл бұрын

    Robicie dwa błędy 1. Cała rozdzielnica wykonana przed tynkami. Proszę sobie przyjść w czasie tynkowania to zobaczycie ile jest wilgoci i ile się skropli wewnątrz metalowej profi+ z Eatona 2. Peszle zaraz przy ścianach. Ja, miałem przypadki ze zdjęcia w chmurze powrzucane, właściciel wiedział a i tak gaziarz rozwali. Poprostu do innych ekip trzeba podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Potem usunięcie takiej awarii rozwala cały dzień a gdy powiesz cenę za całą dniówkę (bo tak by pasowało) to oburzenie. Cała reszta lux

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz, wyjaśniam: 1. Z filmu rzeczywiscie to nie wynika, ale: Rozdzielnica owszem wisi, ale proszę pamiętać, że szyny z eatona profi+ można szybko i wygodnie wyciągnąć. Ostatecznie przed tynkami wewnątrz nie było żadnego modułu, choć wszystkie elementy zostały docelowo poukładane wstepnie. Na tą chwilę jesteśmy po tynkach, Zostały wrzucone zabezpieczenia i Wago, RB przeniesiona do wewnątrz i tymczasowo zasilona. Dopiero zacznie się etap budowy i łączenia wnętrza rozdzielnicy. O ile starczy czasu, powstanie z tego film. 2. Peszle przy ścianach kładziemy właśnie że względu na minimalizację uszkodzeń. Tam występują najmniejsze naciski i najmniejsza jest częstotliwość stawiania ciężkiego sprzętu podczas prac. Taka praktyka podyktowana jest właśnie rozmowami z innymi ekipami przez lata, w tym z kierownikami budowy. Przed każdą realizacją rozmawiamy też z tymi, co będą po nas, w szczególności wykonawcami innych instalacji, hydrauliki, wentylacji itp. i ustalamy strefy, które omijamy szerokim łukiem, co pokazano na filmie. P.S. w tym domu gazu nie będzie. Nie ma pozwoleń i nie ma dostarczonego do okolicy. Nie traktuję wiec tego jako błąd, praktyka ta sprawdzą się od lat. Zgadzam się jednak co do tego, że często w tej branży trzeba myśleć za innych i przewidywać dziwne i lekkomyślne zachowania. Pozdrawiam serdecznie.

  • @krzysztoflezon
    @krzysztoflezon3 ай бұрын

    Ok. Jestem uczulony na takie rzeczy bo dużo takich usterek widziałem

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 ай бұрын

    Grunt to przewidzieć ryzyko i odpowiednio dostosować instalację do okoliczności. Nie ma co lecieć wszystkiego tak samo, ale każdą inwestycję trzeba traktować dosłownie indywidualnie.

  • @TheGregis
    @TheGregis Жыл бұрын

    Pytanie : 1 czy jeśli przewody multimedialne są ekranowanie też byście je oddzielili od prądowych ? 2 przewody przy samych ścianach czy jednak odsunięte ? .... Fajny materiał

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    Жыл бұрын

    Z ekranowanymi jest ten problem, że ekran trzeba uziemić z dwóch stron (inaczej zrobisz antenę i będzie pięknie zbierać szumy z otoczenia). Bezpieczniej jest dać bez ekranu i odseparować.

  • @stary_na_gigancie
    @stary_na_gigancie Жыл бұрын

    Szkoda że Pan nie nagrywa więcej bo bardzo inspirującą jest pana praca

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    Жыл бұрын

    Chętnie bym nagrywał i zamierzam to robić nadal. Na razie brak czasu nie pozwala, ale jak tylko się trochę zluzuje to wrzucę coś nowego.

  • @karolzielinski1992
    @karolzielinski19922 жыл бұрын

    Jak teraz położyć izolacje poziomą? Pod peszla i czy nad? Jak teraz ułożyć izolacje poziomą aby zachować ciągłość z izolacja pod ścianami?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    To jest pytanie do kierownika budowy/wykonawcy izolacji. Przed układaniem instalacji zadecydował, że ma być mocowane do podłogi na sztywno. Tak każą robić na większości obiektów, choć były i takie, gdzie jasno informowali, żeby peszle kłaść luźno poukładane i folia szła również pod. Miałem też inwestycje, gdzie w miejscu prowadzenia tras już wcześniej przygotowano czarną izolację i wszystko było mocowane na klej do izolacji.

  • @wilku1422
    @wilku14222 жыл бұрын

    A ja daje kołki szybkiego montażu co 15cm żeby dolegało... Ładnie zrobione chciałbym się tego podszkolić u ciebie

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    Жыл бұрын

    Co 15 cm chyba trochę za gęsto. Myślałem o osadzaku do betonu, ale za szybko by się nie zwrócił, bo czasem mocujemy na sztywno, czasem klient chce ułożone bez mocowania, żeby magik od styropianu sobie ułożył

  • @bermesecosmetics
    @bermesecosmetics2 жыл бұрын

    @pod napięciem Czy wykonujecie instalacje na terenie woj. Mazowieckiego 08-110?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Wszystko jest możliwe, ale będziemy musieli doliczyć koszty dojazdu ze Szczecina. Obawiam się jednak, że inwestycja okaże się wówczas nieopłacalna. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Zie1u
    @Zie1u2 жыл бұрын

    Jaki przewód daliście do czujki zalania i jaką czujkę planujecie montować? Bezpośrednio połączy się z centralką Satela czy na jakiegoś Zamela do rozdzielni?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    YTDY 8x0,5 (tyle żył nie potrzeba, jednak życie pokazuje, że warto dawać zapas. Ogólniej daję zawsze min. 6 żył do wszystkich czujek). Czujka zapewne satela FD + sonda bezpośrednio do centrali satela. Ogólnie alarmem będzie rządził satel a grenton dodatkowo wyciągnie sobie informacje dzięki integracji. Unikam budowania alarmów na systemach smart home choćby ze względu na to, że często nie spełniają poziomów Grade, a w domach instaluję systemy na poziomie Grade 2 lub wyżej w razie życzenia, choć nie ma takich wymogów.

  • @Zie1u

    @Zie1u

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecin a jak z elektrozaworem? Rozumiem, że on też w takim razie idzie do skrzynki alarmowej aby Satel puścił impuls w przypadku wykrycia zalania i go zamknął? Od elektrozaworów zazwyczaj większy przekrój przewodów idzie, więc troszkę trudniej pewnie manewrować w skrzynce alarmowej? Czy też obsługę elektrozaworu realizujesz już z grentona zczytując czujki poprzez Gate Alarm?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Raczej staram się to robić z centrali alarmowej bezpośrednio, ale w tym przypadku zawór ma być dostępny też z poziomu grentona. Używam zaworów mechanicznych - nie membranowych. Działają troszkę wolniej ale są bardziej niezawodne i mniej podatne na uszkodzenia. Działają one tak, że na stałe są zasilone 230V a jak na 3 żyłę podasz napięcie to się zamyka, jak zdejmiesz otwiera. Dzięki temu można go zamykać z każdego systemu osobno (np dwa równoległe przekaźniki)

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    @@Zie1u dodatkowo między CA a Rozdz. Mam puszczone dodatkowe przewody wolne na takie okazje lub inne w przyszłości.

  • @Zie1u

    @Zie1u

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecinTutaj też jest kwestia awaryjnego zasilania, bo jednak centrala alarmowa ma takowe, a jako element bezpieczeństwa warto aby czujka zalania i zawór działał także jak prądu zabraknie. Jakich konkretnie zaworów używasz, jeżeli to nie tajemnica :)

  • @MortimerKadaver
    @MortimerKadaver5 ай бұрын

    Do gniazd zasilania TV można dodać rurę prowadzącą w dół, wyjście ze 30 cm nad podłogą. Będzie jak znalazł do poprowadzenia przewodu HDMI od konsoli.

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    5 ай бұрын

    To jest standardowe rozwiązanie (kanały TV są do kupienia gotowe w przekroju prostokąta) ale tu klient tego nie chciał i zdecydował się na konkretne rozwiązanie. Robiłem to już na różne sposoby. Czasem tylko kanał, czasem wnęka plus kanał, czasem sama wnęka - zawsze decyduje klient po poznaniu szeregu możliwości.

  • @MortimerKadaver

    @MortimerKadaver

    5 ай бұрын

    @@PodNapieciemSzczecinWiadomo, na siłę nie ma co zakładać.

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    5 ай бұрын

    ​@@MortimerKadaver jak to mawia mój kolega: "Miłość na siłę to gwałt"

  • @gryg666
    @gryg6662 жыл бұрын

    Pytanie laika: czy prowadzenie kabli na ścianie obniża koszty instalacji? Chyba bał bym się o potencjalne uszkodzenia.

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Czy obniża koszty? U nas nie, bo nie rozliczamy tego czy prowadzimy po ścianie czy w podłodze, suficie. Dochodzi ewentualnie koszt peszli, ale nie są to zawrotne kwoty. Pracy jest w zasadzie tyle samo w opcji z mocowaniem peszli a dokładne trasy wyznaczamy w zależności od potrzeb. W instalacjach pod Inteligentny dom ciężko byłoby ułożyć wszystko na ścianach a jednocześnie zachować maksymalną separację rożnych typów sygnału. W kwestii uszkodzeń: Nie powinno ich być na etapie budowy a mając zdjęcia przed tynkami unikniesz przewiercenia np. Podczas wieszania szafek czy obrazów itp. Poza tym mądry elektryk uwzględni planowane zabudowy itp, ustali ze stolarzem strefy, gdzie ten zamierza wiercić i będzie omijał środek ścian starając się prowadzić przewody w miejscach, gdzie ich uszkodzenie będzie najmniej prawdopodobne.

  • @gryg666

    @gryg666

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecin Dzięki za merytoryczną odpowiedź!

  • @fenixfenix2175

    @fenixfenix2175

    6 ай бұрын

    😂Bzdura

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    6 ай бұрын

    Dziękuję za wysoce merytoryczny komentarz 😉

  • @mateuszlachowski7813
    @mateuszlachowski78132 жыл бұрын

    Jakiś timelapse by się przydał ze składania rozdzielnicy :)

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Z pewnością coś się pojawi, bo czekają na mnie 3 rozdzielnice. 2 małe domowe i jedna smart.

  • @MasternetVideoArt
    @MasternetVideoArt2 жыл бұрын

    Powiem tak bez logiki jak przyjdzie tynk i ktoś będzie wiercił a nie będzie miał zdjęć to leży kable poprowadzone w cały świat jak jest puszka to kable powinny rozchodzić się w 4 kierunkach po liniach prostych do następnej puszki a tu 20 cm w prawo od puszki i nagle idą do góry i w prawo do następnej puszki, kto to odgadnie źle zaprojektowane no i na żywca jak ściana łapie lekką wilgoć to znać kable, magistrale komunikacyjną pod granton puszcza się szeregowo łącznie z powrotem do szafy i koniec magistrali się nie podpina, ale w przypadku uszkodzenia takiej magistrali możemy się wyratować a w tej instalacji to się przyda to nie jest zła instalacja żeby ktoś to tak nie zrozumiał większość i instalacji jakie widuję to nawet nie warto komentować bo to jest dramat i duży Plus za gniazda pod tv te zagłębione ps więcej nie będę punktował. ps. ten kto nic nie robi ten nic nie popsuje i nie się nauczy :) :) pozdrawiam

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Niestety, ale nie zgodzę się, że bez logiki i źle zaprojektowane. Przewody są w ten sposób prowadzone celowo, co wyjaśniono na filmie - separacja od zasilania, by uniknąć zakłóceń. To nie jest instalacja standardowa, ale instalacja smart home, gdzie trzeba pilnować wielu zasad jednocześnie, a separacja jest jedną z kluczowych, szczególnie w przypadku czujników 1-wire itp. To nie klasyczna instalacja, gdzie wszystko jest proste. Inwestor otrzymał zdjęcia i jest świadom rozległej instalacji w swoim domu. Raczej nie odważy się wiercić bez zdjęć. Magistrala pod grenton ułożona prawidłowo, zgodnie z wytycznymi Grentona i naszymi doświadczeniami, a nie jest to nasza pierwsza instalacja z Grentonem w roli głównej. Nie powinno się zbednie wydłużać magistrali. Na ostatnim panelu stosuje się terminację rezystorem. Im magistrala krótsza, tym mniejszy efekt anteny. Poza tym w tym przypadku instalacja jest ułożona w gwiazdę + magistrala tf bus + 1-wire + modbus RTU. Warstwa tynku jest tak dobrana, by pokryć wszystkie przewody bez efektu prześwitu. Tak jak zgadzam się z tym, że każdy się uczy całe życie i zdarza się popełnić błędy, tak w tym przypadku wszystko ma swoje podłoże. Dopowiem, że w sprawie filmu usłyszałem już dobre słowa od samego Grentona. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz :)

  • @MasternetVideoArt

    @MasternetVideoArt

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecin kiedyś też myślałem że wszystko robię dobrze byłem na 2 poziomach szkolenia grentona aż z 5 lat temu napodkałem firmy która robiła projekt na Knx tak firma co projekt instalacji to 200 300 może i więcej tysięcy bo domu miał 2000 m2 użytkowej i trafiłem tam przed tynkami a mieli wszystko z szyte niemal na gotowi to mi otworzyło o czy bez cenna wiedzą jak można zachować wysoki standard stosunkowo niskim nakładem pracy i środków na KZread nikt nie pokazuje instalacji tego typu i cieszę się że wierzycie w to co robocie separacja przy ekranowanych skretkach i opciazeniach rzędu 16 amper wytworzone pole i wyidukowane napięcie brr ;) już bardziej bym się bał przewiercenia kabla prądowego i magistrali w tym samym czasie :) to jakiś argument pozdrawiam i życzę samych ciekawych projektów takich rozbudowanych

  • @DawidKliszewski

    @DawidKliszewski

    Жыл бұрын

    @@MasternetVideoArt dobrze mowisz, u siebie robilem sam, nie mam problemu z wierceniem po scianach, bo jedyne kable to od gniazdek pionowo w dol, a od sterowania, paneli, lacznikow itp - pionowo w gore. W strefie 10cm pod samym sufitem wiercic nie musze wcale. W kuchni wyjatek i wszystko w dol, zeby szafki swobodnie wieszac. Internet w calosci pod podloga. Da sie zrobic jak napisales. Separacja na domkach przy odleglosciach typu do 20m to wymysl :) Nie widze roznicy w kablach biegnacych przez srodek podlogi i tych razem z elektryka przy scianach. Jedyne peszle u mnie sa pod czujniki temperatury w podlodze, lepiej niech sie kabel chlodzi od sciany czy betonu. Magistrala Grentona do 300m - nie da sie zrobic takiej na domkach, trzeba by ulanskiej fantazji. Mam 20 kabli internetowych i poszlo niecale 300m skretki... Ale przeciez chodzi tu o czary - mary, zeby klient nie mial watpliwosci za co tyle placi.

  • @robertkowalczyk3550

    @robertkowalczyk3550

    Жыл бұрын

    Rzeczywiście ta instalacja to taki nieład artystyczny ni chce tu nikogo obrazić ale instalacja elektryczna to sztuka planowania zgodna z normami stosowanymi w elektryce a tych jest bardzo dużo, żeby wszystko zrobić naprawdę dobrze potrzebna jest praktyka a ta przychodzi latami

  • @mixhak6315
    @mixhak63152 жыл бұрын

    Jeszcze raz dodajcie ten film tylko bez muzyki na fulla w tle :), bo przypomina mi się seria poradników Grentona co prowadzącego nie słychać bo zagłusza go muzyka

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    A może to kwestia ustawień equalizera? U mnie wszystko słychać wyraźnie i nikt (nawet znajomi, którym wysłałem do "recenzji" przed opublikowaniem) nie zgłaszali problemu. Ale na pewno zwrócę na to szczególną uwagę przy kolejnych produkcjach ;)

  • @piaskownica7648

    @piaskownica7648

    2 жыл бұрын

    @@PodNapieciemSzczecin Może nie poziom irytacji filmików grentona, jednak następne filmiki prosiłbym muzykę pół tonu ciszej - lub w ogóle bez muzyki

  • @zetx1834
    @zetx18348 ай бұрын

    Proszę o informację, gdzie w systemie jest wykorzystana inferencja, skoro jest "inteligentny"?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    8 ай бұрын

    Z komentarza wnioskuję, że komentujący zapoznał się ze znaczeniem słowa "inferencja", natomiast nie rozumie znaczenia zestawienia słów "inteligentny dom" i tego, do czego się to zestawienie odnosi, jakie ma znaczenie i czym jest inteligentny dom. W jednym z filmów o tym opowiem.

  • @zetx1834

    @zetx1834

    8 ай бұрын

    ​@@PodNapieciemSzczecinczyli zwrot "inteligentny dom" to oksymoron?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    8 ай бұрын

    Nie. Znaczenie i analogia jest głębsza, ale to nie kanał o frazeologii i nomenklaturze psychologicznej, psychospołecznej, itd, itp. Wszystko w swoim czasie wytłumaczę w jednym z filmów. Zapraszam zatem do oglądania przyszłych odcinków 😉

  • @andrzej3511
    @andrzej35115 ай бұрын

    Patrzę i nie mogę wyjść z podziwu! Szczegóły bardzo starannie przemyślane. Wykonanie dokładnością i jakością powalające nawet takiego pedanta jak ja... Ale najbardziej zachwyca mnie uprzedzanie potencjalnych problemów!!! Mam nadzieję, że instalacja jest dość redundantna, by przyszłe fanaberie inwestora/użytkownika, nawet te które "urodzą" się w przyszłości, dało się się ziścić. NIE OCENIAM jakości przewodów, średnic itp., bo tego nie widać. Sądzę jednak, że przy takim podejściu wykonawcy wszystko będzie cacy. Jedyne co mnie kłuje w uszy to określenie "przewody multimedialne" - dziś, w czasach powszechnej transmisji cyfrowej są to raczej przewody teletechniczne. Ale to już zupełny detal. :)))

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 ай бұрын

    Przewody w cat. 6 wszędzie, pozostałe dobrane "jak książka pisze"

  • @TheGregis
    @TheGregis Жыл бұрын

    Poproszę - przycisz muzykę ( lub z niej zrezygnuj ) + zainwestuj w mikrofon

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    Жыл бұрын

    Słuchałem na kilku urządzeniach i poziomy były ok. Ale zwrócę na to większą uwagę. Na mikrofon przyjdzie czas. Na razie są inne pilniejsze wydatki.

  • @user-lf3qz9ki7w
    @user-lf3qz9ki7w8 ай бұрын

    Czy tynkarze nie maja obiekcji do tych kabli idących ściśle obok siebie zajmujac ok 15cm szerokosci ściany ? W takim miejscu tynk trzyma się jedynie dość wiotkich przewodów głównie na swojej sztywności, zdaje się że firmy produkujące tynki mają tu jakieś wytyczne :>

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    8 ай бұрын

    To o czym piszesz jest tylko w jednym miejscu, w pionie w garderobie. To było robione zgodnie z ustaleniami, bo docelowo miała być tam zabudowa.

  • @fenixfenix2175
    @fenixfenix21756 ай бұрын

    Dlaczego tylko czesc istalacji jest opeszlowana?(inteligetny dom?co w sytuacji jesli kiedys bedzie ktos chcial cos zmienic?Jaka oszczednosc na peszlach?

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    6 ай бұрын

    Ideą peszli jest zabezpieczenie przewodów. Są tam, gdzie powinny. Układanie peszli po całości, w tynkach itd. pod kątem przyszłej wymiany przewodów to bajki i wie to każdy, komu przyszło przeciągać przewód przez peszel z 3- 4 zakrętami. Łatwo uszkodzić izolację chyba, że używa się linek, jednak normy mówią o instalacjach w przewodach typu drut do instalacji stałych. Coś zmienić? Od tego właśnie jest możliwość zmiany konfiguracji.

  • @fenixfenix2175

    @fenixfenix2175

    6 ай бұрын

    Twoja decyzja i osoby ,ktora placi,mnie nie przekonuje . Dalsza dyskusja nic nie wniesie.

  • @marcinmarchewka6654
    @marcinmarchewka66542 жыл бұрын

    Powieś karnisz nad oknem nie trafią w przewód

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    2 жыл бұрын

    Nie wiem jak rozumieć ten komentarz. Jeśli jest to swego rodzaju pytanie lub zwrócenie uwagi to odpowiadam: 1- Zawsze Inwestor dostaje komplet zdjęć przed tynkami, w tym z przyłożoną miarą, więc dokładnie wie w jakiej odległości od narożników są przewody, więc nie trafi, chyba, że będzie to robił celowo. 2- w tym przypadku odległości przewodów są ustalone dokładnie. Na suficie będzie zabudowa i otrzymaliśmy dokładne wytyczne co do odległości. 3- Zawsze ustalamy z Inwestorem tego typu rzeczy i nie zostawiamy miejsca na przypadek. 4- trasy prowadzenia przewodów mieszczą się w strefach zalecanych normą SEP. Podsumowując: bezpiecznie i optymalnie Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

  • @krzysztoflezon
    @krzysztoflezon3 ай бұрын

    Instalacja ok ale te przewody nad oknem w świetle w którym będą wieszane karnisze to masakra

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    3 ай бұрын

    Nie będą, bo tam od razu były planowane sufitowe. W tym momencie są tam już specjalne wnęki GK. Wszystko zgodnie z założeniami projektu. Tu nie ma przypadku.

  • @bombellb
    @bombellb10 ай бұрын

    A te przwody tak pod skosem to zgodne ze sztuka? To omijanie gniazdek... za pare lat tak ktos bedzie wiercil i sie niezle wkopie...

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    10 ай бұрын

    Które przewody pod skosem? W tej instalacji 99% przewodów jest prostopadle/równolegle do krawędzi ścian i sufitów. Pojedyncze miejsca, gdzie coś jest inaczej niż standardowo, wynikają z konieczności ominięcia czegoś kluczowego i/lub zachowania promieni gięcia. W niektórych miejscach nieodpowiedzialne byłoby poprowadzenie przewodów inaczej. Jeśli coś tu jest pod skosem to celowo i z konieczności.

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    10 ай бұрын

    Dodam jeszcze, że w inteligentnym domu jest kilka razy więcej przewodów niż w standardowej instalacji i inwestor jest świadom, że bez zdjęć nie ma wiercenia.

  • @bombellb

    @bombellb

    10 ай бұрын

    Inwestor moze byc swiadom, gorzej jak za 5 lat bedzie szafke wieszal. Przewody dajemy prostopadle, zadne polokregi, koleczka czy skosy sa nieakceptowalne. Tak mowi sztuka budowlana. To czy dom jest "inteligentny" czy nie zasady sa te same.

  • @bombellb

    @bombellb

    10 ай бұрын

    ​@@PodNapieciemSzczecinz przykladow. 1:37 uwazasz ze takie ominiecie gniazdka jest prawidlowe? A jak ktos stwierdzi ze chce sie podpiac za jakis czas i zmostkowaz gniazdkiem z boku?

  • @bombellb

    @bombellb

    10 ай бұрын

    1:56 to samo, najpierw idzie w gore a potem skreca cos w bok

  • @wiesawwilkosz1972
    @wiesawwilkosz19723 ай бұрын

    Co w tym jest inteligentnego człowieku - ogarnij się.

  • @PodNapieciemSzczecin

    @PodNapieciemSzczecin

    3 ай бұрын

    Widzę braki w rozumowaniu. Nie ja powinienem się ogarnąć.

Келесі