No video

Idegenhonos halfajok gyérítése a Hévíz-folyáson

Ebben a videóban részletesen elmagyarázzuk, hogy miért jelent ökológiai kockázatot a Hévíz-folyáson jelen lévő idegenhonos, inváziós díszhalfélék jelenléte, valamint bemutatjuk, hogy milyen lépésekkel igyekszünk leredukálni számukat.
Erre a linkre kattintva további információk érhetők el:
balatonihal.hu...

Пікірлер: 83

  • @user-un9uc4ob7w
    @user-un9uc4ob7w5 ай бұрын

    Ebből is látszik hogy ami nem idevaló az kárt okoz, rövid illetve hosszútávon. Felelőtlen emberek megunt halacskái lehetnek. Korcsok és ki pusztítják a honi halakat. Hajrá Magyar csukák. Egyébként ez vonatkozik minden fajra.

  • @latyak1967
    @latyak19675 ай бұрын

    Akkor marad benne néhány bodorka, küsz és "taxon ponty" no meg kanibál csuka. Szerintem zseniális ötlet ragadozó halakat telepíteni oda ahol nincs eleség.

  • @gabornagy710

    @gabornagy710

    5 ай бұрын

    Képzelje, a halak tudnak úszni.... Ráadásul senki nem írt olyat, hogy nincs eleség. Az elektromos halászgépes vizsgálat csak a kifolyó alatti párszáz métert érintette. A ragadozók nyilvánvalóan nem maradnak itt, hanem ettől nagyobb területen oszlanak szét, viszont a tavaszi, nyári melegedő vízben, amikor az idegenhonos halacskák is jobban kiterülnek, eredményesen dolgozhatnak. Elsősorban az ivadékaikat fogják szépen gyéríteni, a nagyobb, "anyahalakat" könnyebben tudjuk gyéríteni halászmódszerrel télen.

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    Ezek kétszer ívnak egy évben, szaporább, mint a törpeharcsa.

  • @matefodor330
    @matefodor3302 ай бұрын

    A csatorna tele van olyan sügerekkel, amiknek semmi keresnivalója nincs ott. Magyar megoldás: egész éves ragadozóhal fogási tilalom. Nájsz job❤

  • @P.Helga_Villamos_gepek_terveze
    @P.Helga_Villamos_gepek_terveze5 ай бұрын

    Helyiként mondom, remélem egyszer megtisztulunk ezektől az idegenektől... mert már nagyon elegünk van belőlük. S nem csak az idegen halakkal van a probléma!

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    Melyik őshonos harapdálja az ember lábát?

  • @tamas1163

    @tamas1163

    3 ай бұрын

    @@cziganyjozsef1454 Szerintem az oroszokra gondolt... ;)

  • @CsabaSzlis-qj1rk

    @CsabaSzlis-qj1rk

    Ай бұрын

    Például Orbán is vissza takarodhat Indiába a szaporulatával eggyütt, mivel nagyon kártékony, invaziv fajta, neki kell állni gyéríteni az Orbán klánt. Például minden nagykorú hozzátartozója profi bűnöző, börtönbe kell zárni. Esetleg elaltatni.

  • @user-sp2mw1rm7s
    @user-sp2mw1rm7s5 ай бұрын

    Akkor most vissza lettek engedve a jaguárok csuka eleségnek? :-) Egyébként sajnálom nagyon, hogy soha nem jutottam el oda egy jól UL-ezni. Minden tiszteletem a Balaton kezelőinek de nem lehetett volna más megoldást találni? :-)

  • @simanferi

    @simanferi

    5 ай бұрын

    Nem lettek visszaengedve. Milyen más megoldásra gondol?

  • @ubelyildmar2368
    @ubelyildmar23685 ай бұрын

    Ezek a halak megunt akváriumi halak? Így kerülnek a vízbe?

  • @user-df8kl4xt4m

    @user-df8kl4xt4m

    5 ай бұрын

    Így van, igen.

  • @attilamolnar5858

    @attilamolnar5858

    5 ай бұрын

    Turisták. Hallottak a hévízi tó jótékony hatásáról és ideúsztak Dél -Amerikából.

  • @zsoltnemeth9195
    @zsoltnemeth91955 ай бұрын

    👍

  • @mikerenton5808
    @mikerenton58085 ай бұрын

    Szép halacskák

  • @user-df8kl4xt4m
    @user-df8kl4xt4m5 ай бұрын

    Akik nem értik, hogy miért baj , hogy ezek a halak a vizeinkben vannak, azok hol élnek? Arról hallottatok, hogy miért haltak ki a dodók? Az ember által az élőhelyükre hurcolt patkányok miatt (is). Ezek az emberek azért dolgoznak, hogy az őshonos halak ne járjanak így. És gyanítom, teszik ezt mindenféle állami vagy bármilyen támogatás nélkül.

  • @pirosszirom8998

    @pirosszirom8998

    3 ай бұрын

    Nálunk sosem éltek dodó-k, patkányok meg vannak mindenütt.

  • @NK-dp3kb
    @NK-dp3kb5 ай бұрын

    a szelektált halakkal mi lesz? áttelepítik valahova?

  • @ferenclichy4269

    @ferenclichy4269

    5 ай бұрын

    Persze , a tepsibe ... 😂

  • @laszlobaliko1714
    @laszlobaliko17144 ай бұрын

    Így is lehet kzread.info/dash/bejne/iZWgurSOfr3Tn6Q.htmlsi=kD2I9w5qyfaVwtvU

  • @gyorgytoth1342
    @gyorgytoth13425 ай бұрын

    Szeretnék citrom sügeret meg jaguárt tartani akvába ezekből lehetne kérni mi lessz ezekkel a halakkal tudna valaki vmi elérhetőséget írni hol lehetne édeklődni?

  • @PoloHungary
    @PoloHungary5 ай бұрын

    talán ha ingyen lehetne horgászni ezekre pl gyerekkel nem lenne benne ennyi! napijegy ,bejelentkezni... nem csodálom a mai fiatalok nem horgásznak.

  • @attilamolnar5858

    @attilamolnar5858

    5 ай бұрын

    Remek ötlet. Az összes kis rikárdó, ármándó, klarissza ott horgászna és biztos, hogy csak azt vinnék haza ami nem oda való.

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    Lehetne olcsóbb a jegy és kevesebb hülye szabály, de ingyen... A halgazdálkodás akkor adóból menne.

  • @tamastorok5043
    @tamastorok50435 ай бұрын

    Miért nem hagyjátok benne? Máshová úgysem jutnak ki onnan ahol meg is maradnak. Legalább van egy kis kuriózum a környékbeli ul és legyes pecásoknak. A ponty nem bassza szétt a vizet, vagy az amúr? Ugye!

  • 5 ай бұрын

    a kuriózum ott van, maradt még sajnos bőven... nem lesz egyszerű maradéktalanul eltüntetni őket. Azért nem hagyjuk benne, mert reális kockázata van annak, hogy alkalmazkodva az enyhe teleinkhez, elterjednek az egész vízgyűjtőn...

  • @totorohun

    @totorohun

    5 ай бұрын

    Nincs reális kockázata, totál felesleges akció

  • @Tiburon-1967

    @Tiburon-1967

    5 ай бұрын

    Ők kiszedik! A kurvadrága engedélyünk árán. Semmilyen veszélyt nem jelentenek, a busa és törpe telepítést hozzátok rendbe,baszki! Gondolom a hmcs megetette a disznóival...

  • @krisztiankatona3404

    @krisztiankatona3404

    5 ай бұрын

    @@totorohunPersze a busa sem szaporodik itt…vagy mégis…? Az evolúció létezik ha tetszik ha nem.

  • @ferenclichy4269

    @ferenclichy4269

    5 ай бұрын

    Biztosan értesz a halbiológiához , vagy mégsem ... ? Az amúrral igazad van , de a pontynál elbuknál a vizsgán .

  • @_Tinky_
    @_Tinky_5 ай бұрын

    Laikusként kérdezem miért baj, ha nem őshonos halak megtelepednek egy ilyen tóban. Ezek nem ehető halak? Ezek nem biztosítják az egyensúlyt a tóban, nem szolgálnak ugyanúgy táplálékként más halaknak, nem végezik el azokat a dolgokat a tóban amelyek az ökoszisztémát fenntartják? Normál esetben az a természet rendje, hogy az a hal él túl amelyik a legjobban alkalmazkodik. A klímaváltozás normál esetben megint az őshonos hal ellen dolgozik, tehát ha ő nem alkalmazkodik akkor már most kihalásra van ítélve, így pedig legalább tudjuk, hogy lesz élet utána is a tóban. Az őshonos hal vagy az ősei is egyszer bekerült valahogy abba a közegbe ahol most él. Miért az a jó ha csak őshonos hal él egy tóban? Azzal, hogy ragadozó halakat telepítünk be az nem ugyanúgy beleavatkozás a természet folyamataiba?

  • @user-df8kl4xt4m

    @user-df8kl4xt4m

    5 ай бұрын

    Én is laikus vagyok, de azért azt tudom, hogy az idegenhonos fajokkal a legnagyobb baj, hogy kiszorítják az őshonosakat, mert ahogy írtad is, az ökoszisztémát fenntartják, csak éppen a hazai fajoknál általában falánkabbak és szaporábbak. A klímaváltozáshoz fognak alkalmazkodni az őshonos fajok is, mivel itt élnek már több tíz vagy százezer éve, nem véletlenül maradtak fenn idáig. Az őshonos hal őse az evolúció során került oda ahova, nem pedig az emberi hülyeség miatt. A ragadozóhal telepítése nem beavatkozás, mivel őshonos fajról (csuka) van szó.

  • @ferenclichy4269

    @ferenclichy4269

    5 ай бұрын

    Miért baj ? Csak egy példa . Afrika , Viktória-tó . A helyi lakosság az élelme jelentős részét a tóban fogható halakból szerezte be , aztán valami nagyon " okos " betelepítette a nílusi sügért ... Napjainkban komoly éhezés van a tó " vonzáskörzetében " , annak ellenére , hogy nagymértékű az élelmiszerhiány ( halak ) miatti elvándorlás ... Így már remélem érthető .

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    Ezek a rendszerek nagyon hosszú idő alatt alakultak ki, nem csak a halakból állnak. A legtöbb esetben az idegenhonos fajok nem pont ugyanazt a szerepet töltik be, mint a területen természetesen előfordulók, hanem egy teljesen új szerepet, ehhez a hirtelen változáshoz meg számos faj nem tud alkalmazkodni. Ezek a nem őshonos fajok gyakorlatilag kiirtanak számos őshonos fajt, és ez nem csak a halakra hat ki, hanem az egész rendszerre (kétéltűek, gerinctelenek). Már megfigyelhető, hogy a kétéltűek gyakorlatilag eltűntek a területről, miközben az őshonos halközösséghez tudtak alkalmazkodni. A természetvédelemben számtalanszor "be kell avatkozni a természet folyamataiba", például válaszlépésként arra, hogy unatkozó akvaristák betelepítettek néhány a teljes életközösséget veszélyeztető halfajt.

  • @P.Helga_Villamos_gepek_terveze

    @P.Helga_Villamos_gepek_terveze

    5 ай бұрын

    Nem, egyáltalán nem az a normál eset, hogy az idegent hagyuk elszaporodni. Irtani kell, mit ahogy az ecetfát és az akácot is. Semmi keresni valójuk nincsen nálunk.

  • @_Tinky_

    @_Tinky_

    5 ай бұрын

    @@P.Helga_Villamos_gepek_terveze minden rosszban van valami jó is. Ha nem telepítünk akácot miből lesz akácméz? Ott az afrikai harcsa. Az se őshonos mégis megtalálta azt a fogyasztói réteget aki megeszi!

  • @user-pg8ms8jl9x
    @user-pg8ms8jl9x5 ай бұрын

    Most az a baj, hogy ehető és nincs rá korlát?

  • @zsoltfabianffy7473
    @zsoltfabianffy74735 ай бұрын

    25 èvig elfèrtek senkit sem zavartak, most komoly problèmàt okoznak. A Balatonban kellene körülnèzni törpeharcsa ügyben. Ott legyetek okosak.

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    Abban az x évben gyakorlatilag kiirtották a kétéltűeket és az őshonos halak, gerinctelenek nagy részét. Az, hogy az egyik invazív hal színes, nem jelenti azt, hogy kevésbé problémás

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    A törpeharcsákat is kell irtani, sok helyen csinálják is.

  • @ferenckoncz5536
    @ferenckoncz55365 ай бұрын

    Remélem nyomorúságos, elsatnyult törpe csukák lesznek az elkorcsosult, "őshonos" törpe pontyok mellett. Vagy kizabálják azokat is. Gratulálok.

  • @milanglavatity3625
    @milanglavatity36255 ай бұрын

    Mennyi halbiológus...😂

  • @P.Helga_Villamos_gepek_terveze

    @P.Helga_Villamos_gepek_terveze

    5 ай бұрын

    Szükség is van rájuk, vízparti településen rengeteg a munka.

  • @milanglavatity3625

    @milanglavatity3625

    5 ай бұрын

    ???

  • @balazsfekete8158
    @balazsfekete81585 ай бұрын

    Lehet haza vinni ezekböl

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    Amennyit akarsz.

  • @ifjutothandras967
    @ifjutothandras9675 ай бұрын

    Amúgy akinek kedve van színesíteni az ottani biodiverzitást az ez után is megteheti.

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    Ez a terület biodiverzitásnak az elszegényítése, az a néhány, nem őshonos faj dominánssá válik, miközben számos őshonos hal, gerinctelen és kétéltűfaj eltűnik a területről, ezzel már egészen rövid távon is lecsökken a fajszám.

  • @tiborlaczko1705
    @tiborlaczko17055 ай бұрын

    Teljesen felesleges írtani.Inkább tenyészteni kéne tovább eladásra❗

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    Nagyon nehéz hatékonyan védekezni az invazív fajok ellen, de szükséges, ha meg akarjuk védeni a természetes életközösségeinket.

  • @upstreamer1661

    @upstreamer1661

    5 ай бұрын

    ​@@balintwenner4035A törpeharcsa ellen hol védekeznek? Sehol, max néhány privát horgásztavon. A busát is vissza kell engedni, ha véletlenül nem szájban szabályosan akadt meg, hanem "kabátba". Miről beszélünk. Nincs itt semmilyen védekezés, csak a pofázás, videozgatás.

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    @@upstreamer1661 Ahol súlyos természetvédelmi problémát jelent, rendszeresen csapdázzák, de sajnos ma Magyarországon erősen limitált a természetvédelem finanszírozása

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    ​@@upstreamer1661én fogtam kabátba törpeharcsát, nem tartottam meg. És természetes vizeken is van varsázás.

  • @tiborlaczko1705
    @tiborlaczko17055 ай бұрын

    Ha a viszonyok jók lesznek,akkor a balatonba dobott díszhalak is túlélnek majd,csak szólok😉🙃.És akkor bohóckodhattok tovább 😊

  • @balintwenner4035

    @balintwenner4035

    5 ай бұрын

    Azért a bohóckodás enyhe kifejezés lenne arra, hogy valaki hajlandó teljes életközösségeket tönkretenni, csak mert tetszik neki egy hal és nem elégszik meg az akváriumban nézegetésével

  • @tiborlaczko1705

    @tiborlaczko1705

    5 ай бұрын

    @@balintwenner4035 ez is evolució...Az ember az egész bolygót átformálta saját igényei szerint..Minden létforma ami eléri fejlődése csúcsát,uralja a természetet...Ha megnézzük az mögöttünk lévő korokat,láthatjuk,amint egy faj uralja a bolygót,aztán kihal.Ez is evolúció.Az addig háttérben lévő fajok elszaporodtak,és onnan ők uralják a környezetet..Nem vagyunk istenek,nem dönthetünk fajokról.Régen a cápák voltak őshonosak a Kárpát medencében.A világ állandóan változik(időjárás,kontinensek helyzete stb).Régen a mai Magyarország területén,nagyrészt mocsarak voltak.Lecsapoltuk és ami megmaradt,azt hívjuk ma őshonosnak.Tehát hazudunk magunknak.Az angolna se őshonos a Balatonba meg sorolhatnánk reggelig mi az vagy melyiket telepítettük...

  • @cziganyjozsef1454

    @cziganyjozsef1454

    4 ай бұрын

    ​@@balintwenner4035az biztos. És a vörösfülű ékszerteknőssel vagy a mosómedvével.