"IB\HW" Наталя Хамайко. «Деконструкція історіографічного міту про давньоруське язичництво»

Ғылым және технология

«Історичний вебінар\Historical webinar», рубрика «Mediaevalia. На службі Кліо» презентує доповідь, наукового співробітника Інституту археології НАН України, Наталі Хамайко. Стислість історичних джерел, та й загалом невелика кількість прямих згадок сучасників про слов’янські і давньоруські дохристиянські вірування спонукали істориків тривалий час вдаватися до реконструкцій. Відсутність дієвих наукових методик, заміщення їх розмірковуваннями, припущеннями, гіпотезами і як наслідок високий ступінь спекулятивності у цій царині призвели до заміщення нехай і незначного за обсягом, проте реального історичного знання про давні вірування Русі на об’ємну і барвисту, але здебільшого вигадану картину. Апофеозом стала публікація двох томів радянського академіка Боріса Рибакова: «Язичництво давніх слов’ян» (1981) та «Язичництво Давньої Русі» (1987), де дохристиянські вірування Східної Європи були значно "збагачені" безліччю деталей з різних хронологічних епох від палеоліту до модерної доби, і навіть цілою світоглядною схемою, на жаль, дуже слабко аргументованою. Однак історико-археологічні дослідження, як і наукові, мають свою методологію роботи з матеріалом. Ця методологія базується на пошуку аналогій, порівняльному аналізі, критичному підході до джерел, а вже потім на логічних міркуваннях та висновках. Пропоную на трьох прикладах проаналізувати деталі та помилки раніше змодельованих міфів: Збруцький ідол, підвіски-лунниці та священні дуби.
Записано 13 травня 2023 р. Мова українська.
Просимо про підтримку ЗСУ, що боронять Україну і її громадян від відкритої московської агресії: UA843000010000000047330992708 Підписуйтесь на канал “IB\HW”
#IBHW #Історичнийвебівнар #НаталяХамайко #ВладиславЯценко #словяни #Збруцькийідол #БорісРибаков #паганство #язичництво #священнідуби #Радзивілівськийлітопис #археологія #Перун #ЯнДлугош

Пікірлер: 10

  • @historicalwebinar1452
    @historicalwebinar14527 ай бұрын

    The National Bank of Ukraine has opened a multi-currency account to support the Ukrainian Army, which is defending the Ukrainian state from Russian aggression! Details of the official special account: UA843000010000000047330992708 The account is multi-currency, it is created and opened for the transfer of funds from international partners and donors - in foreign currency (US dollars, euros, British pounds, Swiss francs, Australian, Canadian dollars, RMB yuan and yen), and from Ukrainian business and citizens - in the national currency bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi?fbclid=IwAR0CZqKthJsMfophrvAOSKzIt0QKsFFHHZ2N7rhOL6CveYiWTTg3WHVqy80

  • @vvsobko
    @vvsobko7 ай бұрын

    дякую за дуже цікавого доповідача

  • @Pavlo_Yeremieiev
    @Pavlo_Yeremieiev7 ай бұрын

    Надзвичайно цікава тема! На превеликий жаль, не зможу долучитися онлайн, буду слухати в записі.

  • @historicalwebinar1452
    @historicalwebinar14527 ай бұрын

    We invite you to comment on the video! Your activity will draw attention to the video and channel. Do not forget to subscribe with a bell, we will be grateful for the distribution and likes! Запрошуємо до коментування відео! Ваша активність приверне увагу до відео і каналу. Не забувайте підписуватися із дзвіночком, будемо вдячні за поширення і вподобайки! Zapraszamy sygnaturowac kanal historyczny "IB\HW" ze dzwonkiem. Będziemy wdzięczni za polubienia nagrania, dystrybucję i komentowania nagrania na KZread kanalu ''Історичний вебінар\Historical webinar"

  • @historicalwebinar1452
    @historicalwebinar14527 ай бұрын

    Запрошуємо фінансово підтримати канал і посприяти його розвиткові : Карта Privatbank: 5363 5420 1904 2846 Канал "IB\HW" у телеграмі - t.me/historicalwebinar

  • @guide.in.chernihiv
    @guide.in.chernihiv7 ай бұрын

    Наталко, а от займалася б костюмом і не розказала б нам таких цікавих речей.

  • @nataliakhamaiko6108

    @nataliakhamaiko6108

    6 ай бұрын

    то розказувала б щось про костюм)

  • @user-do4xl7mw5s
    @user-do4xl7mw5s7 ай бұрын

    17:57 (вітебський золотий ? чернігівський срібний ?) Вже 1 година 3 хвилини , а ``деконструкціїї історіографічного міфу`` немає . Все , що писали про слов'ян давні автори і вчені 19 -- 21 ст. залишається достовірним , так-би мовити . P. S. (про `лунниці` є цікавий момент в розповіді дослідниці) . Пані кращий знавець польової археології , але інтерпретація релігії не її . Можу помилятись .

  • @user-en3gg6le8v

    @user-en3gg6le8v

    7 ай бұрын

    Так дослідниця і не інтерпретує релігійні уявлення,і навіть не прагне цього робити, вона неухильно залишається тільки у своїй сфері, а у цьому випадку її аргументи переконливі.

  • @FirstLast-bz6bt
    @FirstLast-bz6bt5 ай бұрын

    т.з. билини є цінним матеріалом? Московитські казки 18 століття, автором яких є такий собі Кірша Данилов, де змішані реальні і вигадані персонажі і взагалі відсутній навіть натяк на історичну правду? Ви це серйозно?

Келесі