Čištění zbraně

Video zaměřené na ideální postup při čištění zbraní.
Poznámka k videu: Miloš nevracel při čištění CZ858 použité patche do hry úmyslně. Došly nám během natáčení :). Používejte vždy nové.
NEJLEPŠÍ MOŽNÝ ZPŮSOB ČIŠTĚNÍ ZBRANĚ:
1) Důsledná a bezpečná kontrola čištěné zbraně
2) Po rozborce kompletní otření a vyčištění dočista a dosucha hlavních částí zbraně
3) Vyčištění dočista a dosucha za pomocí kartáčků, vatiček nebo hadříků ostatních součástí zbraně
4) Lubrikace kvalitním lubrikantem třecích ploch kovových částí
5) 3-5x protažení hlavně za pomocí vytěrací tyče, napichováku a patche s naneseným rozpouštědlem karbonu
6) Zhruba 10x protažení hlavně za pomocí kartáčku na vytěrací tyči
7) Znovu 3-5x protažení hlavně za pomocí vytěrací tyče, napichováku a patche s naneseným rozpouštědlem karbonu
8) Nechat pár minut působit na vývrt hlavně
9) Protahovat suché čisté patche skrz hlavěň za pomocí tyče a napichováku
10) Za čistou považujeme hlaveň ve chvíli, kdy protáhneme naprosto čistý patch
11) Opakovat celý výše uvedený postup čitění hlavně, tentokrát s využitím rozpouštědla kovů
12) Hlaveň odmastit technickým lihem
13) Protáhnout hlavní patch s kvalitním lubrikantem
14) Nezapomenout na otření ústí hlavně

Пікірлер: 53

  • @jirimalek4219
    @jirimalek42196 жыл бұрын

    Taktiše kartáček, štětec a uchošťour ;) , skvělé video jako vždy

  • @DmitrijTichov
    @DmitrijTichov4 жыл бұрын

    Chlapi, díky moc za super video, nikde jsem nedostal přesnou odpověď na čištění hlavně a vy jste to dokázali, více takových kvalitních videí, ať se daří!

  • @jirib.5735
    @jirib.57355 жыл бұрын

    Velice užitečné informace. Děkuji 👍

  • @TheMcryba
    @TheMcryba2 ай бұрын

    Super videa kluci mockrát děkuji. Jako nováček ve zbraňovém světě jsem se dostal od vašeho videa přípravy na zbroják přes výběr pouzdra, tactical pistol videokurz první i druhý až sem a jsem nadšený. Je vidět že jste fakt profíci určitě jste tím hodně pomohli kromě mě spoustě dalším lidem se kterými vám určitě mnohokrát děkujeme! 🙂 Určitě se budu chtít objevit u vás v Olešku si vystřelit, ale teď si jdu pořádně vyčistit svou pistoli 🙂

  • @martinvecera9749
    @martinvecera97496 жыл бұрын

    Clapi není to špatné, ale WD 40 se dá použít na čištění, ale v žádném případě NE na konzervaci. WD-40 v AČR zničil víc kanonů 2A42 (BVP2) než jakákoliv nepřátelská aktivita. Dále se prosím vyvarujte používání abrazivních prostředků na čištění pístů (to jsou ty smirky, leštící prostředky, solviny a podobně). Používáním abraziv poškodíte povrchovou úpravu (zpravidla tvrdochrom) a píst pak začne korodovat. Navíc zmenšováním průměru hlavy pístu (jak čištěním abrazivy, tak následnou střelbou chromem nechráněným pístem) se zvětšuje profuk pístu a klesá výkon plynového mechanismu. To pak může způsobovat závady dynamiky mechanismu (vzpříčené nábojnice, apod.). Tady platí dobrá zásada, že na píst používáme podobné prostředky jako na vývrt hlavně (ten je koneckonců u vojenských zbraní taky opatřen tvrdochromem). Dále doporučuji mít hlaveň před střelbou a nebo před tím než vyrazím do pole suchou. Tím výrazně zmenším množství prachu a nečistot z okolí, co se mi nalepí na vnitřní stěnu hlavně a které mi pak při výstřelu obrušují vývrt hlavně. To je např. hlavní poslání boresnaku, že jedním protažením před střelbou, nebo při přestávkách během patroly udržuji hlaveň čistou a plně průchozí. Jinak je vidět, že ty zkušenosti tam jsou a na čištění hlavní jste si hodně vzali z americké sniperské školy. Pokud budete mít čas a chuť, doporučuji vyzkoušet čistič/rozpouštědlo tombaku Millfoam od Forrestru. Na automatické zbraně a tankové kanony asi jeden z nejlepších prostředků na trhu.

  • @hardtasktraining

    @hardtasktraining

    6 жыл бұрын

    Milý Martine, děkujeme za připomínky. Jak Miloš ve videu asi dvakrát zmínil - najdou se ti, co by něco dělali jinak, lépe nebo nám jen řekli, že to děláme špatně. Asi to nepotřebuje další komentář. My WD40 na čištění ani konzervaci nepoužíváme, měli jsme potíže nějaké na video na střelnici vůbec sehnat. Nicméně PČR a další složky na tom leta jedou. A nejen oni. Právě proto jsme video natočili, abychom lidem ukázali další prostředky a způsoby. Ono například BFG na hlaveň taky ideální není, lepší je CLP, obojí na videu máme. Co se suché hlavně týče, říkáme to na konci, že to může ovlivnit přesnost, že se před střelbou protahuje. Nicméně nesouhlasím s tím mít naprosto sucho. Dělal jsem mnoho let v dost nehostinném prostředí a raději jsem udržoval nalubrikováno, protože když ne, druhý den byl kvér rezavý, kde jen mohl (AK). Hlavně tam nestříkáme lubrikant horem dolem, jen protahujeme mokrý patch, věřím, ež na vývrtu zůstane opravdu jen tenký film, to hlavně i poté, co se něco vyvzlíná a steče. Na konec jen dodám - každý může natočit vlastní video a podělit se s ostatními, jako to děláme my. taky dál komentovat nebudu :) Asi si rozumíme.

  • @janpavlicek324

    @janpavlicek324

    3 жыл бұрын

    Ahoj, já bych na WDčko přísahal. Už skoro 30 let (pistole). Líh je pro mě úplná novinka. Člověk se stále učí ;). Díky fest za fakt pěkná videa!

  • @Shiraako
    @Shiraako6 жыл бұрын

    Díky za video. Pro nováčka, jako mě, super!

  • @PeteerStep
    @PeteerStep5 жыл бұрын

    Pánové smekám,je to fakt super je videt ze jste zkuseni.Tesim se na dalsi dil,super by bylo trosku zabrousit do nutne obrany,krajni nouze a pravni dusledky.Jen tak dál pámové👍👍

  • @Michelle_1805
    @Michelle_18053 жыл бұрын

    Pánové, velice děkuji za video. Je tam názorně předvedeno to, co jsem pro čištění zbraně potřebovala vidět.

  • @michalk5555
    @michalk55555 жыл бұрын

    Díky tomuhle videu jsem si konečně upřesnil názor jak čistit hlaveň. Díky!

  • @vaclavspousta870
    @vaclavspousta8706 жыл бұрын

    Díky za skvělé podrobné instruktážní video. A Miloš už je opravdu profík i před kamerou 👍. Doufám, že vás neznechutí nepochopitelně a bezdůvodně agresivní komentáře, jako třeba toho Lubomíra, co má 35 odběratelů. Těším se na dalších kurzech na viděnou!

  • @GhostSnake333
    @GhostSnake3335 жыл бұрын

    Výborná práce. Děkuji za cenné informace. Ať se daří. Příště třeba o bezpečnostních doplňcích. (jaká sluchátka, brýle) Nebo třeba o nástřelu zbraně, zbraňovou terminologii nebo rozdíl mezi chováním na střelnici a chováním v "reálu".

  • @pavelkubicek3732
    @pavelkubicek37322 жыл бұрын

    Skvělé, děkuji.

  • @VojtechLacina
    @VojtechLacina6 жыл бұрын

    Díky moc, je fajn kromě střílení koukat i na to okolo

  • @jaroslavkaman8717
    @jaroslavkaman87176 жыл бұрын

    DÍKY, super video

  • @edopolak3485
    @edopolak3485 Жыл бұрын

    Super video. Nechal som sa tiež inšpirovať. Môj postreh, občas vyčistim liehom (možno CLP - nepoznám ho) aj "kartáček" a tyčku. Bývajú hlavne od Eliminátora lepkavo "zasraté".

  • @vejcozrout7321
    @vejcozrout73215 жыл бұрын

    Děkuji za video, čarostřeleckých informací není nikdy dost. Dokonce i XL délka vyhovuje, lépe pak uteče produktivní pracovní doba a člověka to naladí hned něco znovu z prevence přečistit.

  • @vlastimilsemi3707
    @vlastimilsemi37076 жыл бұрын

    přidal bych vlastní doplnění čištění. Kdy si vezmu na pistoli mosaznej nebo ocelový kartáček a očistím i drážkování pro natažení závěru. Je zde velké množství agresivní masné špíny z rukou. Díky za video a práci na něm.

  • @YelitoBlbuvzdor
    @YelitoBlbuvzdor6 жыл бұрын

    Zdravím, používám čištění od Breakthrough Clean Technology a naprostá pecka... Sice je to dražší ale vyplatí se to a na to jak dobře to funguje tak toho není potřeba moc a díky tomu to vydrží celkem dlouho. Ale jinak pěkný video.

  • @Standa
    @Standa2 жыл бұрын

    Občas si tohle video pouštím znovu ( 1x ročně). Pro osvežení. Hodně jsem se nechal inspirovat a pomohlo mi. Jen jeden hint pro produkty Boretech. Carbon a coper remover jsou opravdu agresivnější a vytření lihem je velmi dobrý nápad a praktikuji to. Ale u "obyčejného" Boretech Eliminatoru (toho univerzálnějšího) výrobce uvádí: "Další výhodou Eliminatoru je, že obsahuje inhibitory rzi, které pomáhají ochránit Vaši zbraň i po čištění. Stačí po čistící proceduře projet hlaveň posledním vytěrákem s Eliminatorem a tím svou hlaveň chráníte proti rzi a korozi." Teda naopak zde je možná kontraproduktivní ten líh použít. Já ho nepoužívám a hlaveň pak jen protáhnu patchem s CLP. Ale samozřejmě nevím, jestli na text prodejce spoléhat, nebo to raději vypláchnout. Ale zatím nereznu.

  • @MultiKappy
    @MultiKappy5 жыл бұрын

    Moc pěkné video. Jen nevím jak s tím finálním promazáním hlavně BFG Oilem. Jsem toho názoru, že pokud se zbraní nestřílím tak často tak hlaveň určitě protáhnout naolejovaným patchem ale před prvním výstřelem bych určitě hlaveň odmastil a vytřel do sucha. A to hlavně z toho důvodu že BFG mi v hlavni rozloží zbytky nečistot, přes které bych poté střílel. Toť můj názor :) Díky za video :)

  • @hardtasktraining

    @hardtasktraining

    5 жыл бұрын

    Ano, přesně to tam několikrát zmiňujeme.

  • @MultiKappy

    @MultiKappy

    5 жыл бұрын

    @@hardtasktraining Tak zrovna toto jsem ve videu neslyšel. Říkáte, že ji nalubrikujete, aby byla připravena k dalšímu střílení. Tak jsem to nepovažoval tak, že hlaveň před střelbou ještě vytíráte odmašťovadlem protože to tam řečeno není.

  • @hardtasktraining

    @hardtasktraining

    5 жыл бұрын

    @@MultiKappy musel jste to přeslechnout. Systém čištění přebíráme z přesné pušky, tam se před střílením vždy dosucha protahuje hlaveň. Tak to tam říkáme. Nicméně bavíme se o sportovním užití zbraně. Pro praktické užití si ji necháte spíš asi lehce lubrikovanou anebo naopak totálně suchou, opravdu hrozně záleží na prostředí. Pracoval jsem v obojím a každé má svoje.

  • @TheMikeprill
    @TheMikeprill4 жыл бұрын

    ....po šesté...po osmé...

  • @mrca77
    @mrca775 жыл бұрын

    Pěkná práce, jako vždy. Myslím, že takovéhle video (s českým slovem) chybělo. Není úplně do podrobna, ale myslím, že pro většinu pro názornost naprosto dostatečné. BoreSnake nečistí... jen připravuje k čištění ... konečně to řekl profík, kterej má sakra něco odstříleno! Mohu-li, zkusím pár svými postřehy přispět a taky se zeptat: 1) Debata, zda je nutné pečlivě čistit a udržovat zbraň je naprosto bezpředmětná (viz níže), protože to již jaksi vychází z fyziky a mechaniky. O odstřelovačce se škrábanou hlavní ani nemluvě. Jsou zbraně, které jsou na znečištění méně citlivé, nicméně to nikdy neznamená, že nemusím čistit. Ten, kdo to tvrdí, je jenom línej (ono je to totiž někdy vopruz, kor, když střílím hodně). Když o svoji zbraň nepečujete, pouze bude méně spolehlivá, méně přesná a podstatně méně vydrží - tvrdochrom/netvrdochrom :-). Já čistím po střelbě vždy.... kartáč, patche ... viz video. OTÁZKA na HT: Když používáte střelivo s korozivnímy zápalkami (rtuť) ... jinými slovy ... v podstatě vše sypané do 58/kalach ... tak čistíte taky až po nějaké době? Já si to nedovedu představit... se svou 58 bouchnu zásobník a když nevyčistím, tak mi voleze jak pluh z jara :-) ... ještě se k ní musím cca po týdnu vrátit a znovu musím očistit a nakonzervovat ... ta munice je prostě kyselina.... :-(. Od té doby, co mám AR15, je z těchto důvodů 58ma nepoužívána :-) .... No... i z jiných, ale to sem nepaří :-) 2) Vlastním mnoho různých zbraní a ráží a do čistících prostředků a nástrojů jsem pustil tolik, že by za to byla min. jedna slušná ... nová :-) .... Pokud se však údržba zbraně zanedbá, již nikdy čistý patch z hlavně nevyleze! Ani, kdybych je prostrkával celej den (důkazem budiž když si někdo koupí starou válečnou flintu-zkuste dočistit válečné K98 :-)). Kouknu do hlavně a vypadá čistě, hladce... ale... prostě nejde dočistit. Asi je to dáno hloubkovou mikro korozí, ze které se ten karbonovej sajrajt asi dostat nedá.... OTÁZKA na HT: Víte o nějakým čistidlu, či metodě, jak "chycenou" hlaveň vyčistit? Nebo by to v tomto případě bylo spíš na škodu .... následná netěsnost? Prostě dobouchat a hlaveň vyměnit??? 3) Jenom maličká výtka... na píst 58čky šmirglem určitě NE :-) .... Vím že to jde fakt blbě, ale takhle jsem si jeden píst odepsal :-) ... naštěstí nestojí svět.... . Bohužel chemie a šůrovat a šůrovat... do zblbnutí ... zlatá AR15 :-) Ještě jednou díky za video, případně za odpovědi... Martin.

  • @janchaloupek8908
    @janchaloupek89083 жыл бұрын

    Dobrý den, mohl bych poprosit odkaz, kde jste kupovali vytěráky? Nemohu nikde najít aby se protáčeli. Děkuji

  • @pavlos468
    @pavlos4684 жыл бұрын

    Zdravím pánové, měl jsem problémy s otěry po střelách u svých zbraní, po shlédnutí vašeho videa jsem objednal cooper remover a musím vám poděkovat, vývrty mám teď krásně čisté, mosaz a měď jdou opravdu rychle dolů, obětovat těch pár stovek se rozhodně vyplatí. Jinak ohledně čištění pístu SA vz.58 přidám i svou reakci, já mám odzkoušené ihned po střelbě ho dát přes noc do acetonu a druhý den jemným mosazným kartáčkem vydrbat a je klid, mějte se pěkně

  • @user-jf5br4ew5r
    @user-jf5br4ew5r11 ай бұрын

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda lze pro odmaštění místo technického lihu použít isopropanol (isopropylalkohol). Děkuji Vám.

  • @majo.100
    @majo.100 Жыл бұрын

    Okrem ostatných videí napriklad pistol videokurz je aj toto poučné a tiež som si vela od toho zobral.. takze dakujem. Zbran mam asi tak rok aj niečo takže stále sa je čo učiť. Ps. Škoda že ste daleko prisiel by som na nejaky kurz sa ešte niečo priučiť:-)

  • 6 жыл бұрын

    Díky za video. Když se použije na čištění Glocka WD-40, má se po tom použít ještě něco dalšího?

  • @Sync923

    @Sync923

    4 жыл бұрын

    Jo. Konzervační olej nebo vazelína. V podstatě jakýkoliv olej co nevyschne. Motorový olej, převodový, ložisková vazelína. Brunox, WD atp. časem vyschnou.

  • @Chengsanfung
    @Chengsanfung7 ай бұрын

    Pán stále říká mosaz,ale mám dojem, že většinou myslel měď 😎

  • @Pavel_cz83
    @Pavel_cz835 жыл бұрын

    palec nahoru za taktický uchošťour

  • @vladislavslunecko6597
    @vladislavslunecko65974 жыл бұрын

    Jsem nováček a mám svou první (zatím nečištěnou) AR. Moc nerozumím tomu, proč dávat do hlavně WD a na to hned CLP a následně separátně carbon/cooper remover. Nestačilo by jen CLP, které je univerzální a nebo kombinace rozpouštěče mědi a karbonu? A co BoreTech Eliminator, který je doporučený přímo do hlavně?

  • @relaxedmindchannel1737

    @relaxedmindchannel1737

    2 жыл бұрын

    Úplne v pohode staci CLP

  • @ZhuJo99
    @ZhuJo996 жыл бұрын

    Konkor a motorovy olej. Aj na AR. Na 58 preliat hlaven vriacou vodou, mosadz vyteraj do hlavne a komory a potom konkor a motorak. Mam x kadejakych olejcekov a ten motorovy olej sa osvedcil najlepsie. 5W30. Vysoky teplotny rozsah, neodparuje sa, drzi dlho, maze skvele :) A nesrat sa s tym, su to zbrane, nie barbie.

  • @yokyto554

    @yokyto554

    5 жыл бұрын

    Miloši díky za postup čištění. Jen jesli mohu požádat o doplnění čištění mechanismu pístu. u ar 15. Názory na čištění a konzervaci této části se liší. Někdo říka že píst a jeho části by mělz být konzervovány. Opačný názor je že ne. Co Ty na to ?

  • @yokyto554

    @yokyto554

    5 жыл бұрын

    Jozo nemohu s Tebou souhlasit. To co tvrdíš je subjektivní hodnocení. Primárně je automobilový olej určen a laděn pro jiné podmínky. Další je to, že pokud mám zbraň za 54 k a více, nebudu riskovat. Ona například je jiná situace u pístovky a u vzduchovky. Vzduchovka je potřeba mít závěr kompletně pod olejem je pod plyny a carbonem. U pístovky to zase tak moc potřeba není. Neboť plyny do závěru nejdou.

  • @ZhuJo99

    @ZhuJo99

    5 жыл бұрын

    u plynovky je potrebne vycistit koniec zavorniku od sadzi, ktore sa tam usadzaju. riadne oskrabat. a namazat kolajnicky. Tie kadejake olejceky su tiez len na baze ropy a syntetiky. Nie je to ziadny zazrak ani kuzlo. Len puhy marketing. Jeden prisaha ake je hento skvele, dalsi nieco ine je skvele, a dalsi zas ze ina znacka je neviem aka skvela. Keby to vsetko bola pravda a nie marketingovy nezmysel, tak by sme tu mali jeden spolahlivy produkt a nikto by nepotreboval riesit nieco ine. Motorak pouzivam bezproblemovo niekolko rokov a funguje spolahlivo ci je von -20 stupnov alebo +35 a puska dostane zahul. Na druhu stranu, definitivne nebudem na cistenie a mazanie pouzivat WD 40. Nema sa rado s plastami a je to dost agresivny prostriedok, ktory dokaze spolahlivo znicit zapalky. Uz som bol toho svedkom ako bol problem odpalit kopu nabojov. Prave kvoli tomu. Nemyslim zeby chlapi v 2. svetovej ci vo vsemoznych konfliktoch na svete co boli ci su a budu pouzivali vsetci specialne olejceky a maziva. V reale sa to neriesi a maze sa co je po ruke. V reale je dostupny prave motorak. Nezda sa, zeby sa kvoli tomu zabijalo menej, lebo pusky prestali fungovat…

  • @ukjhdxcbxoiussxvsdiuhjtgoi9112
    @ukjhdxcbxoiussxvsdiuhjtgoi91126 жыл бұрын

    Hlavne prolevam horkou vodou, ale ten 90% lih neni spatnej napad. Slibuji ze se dnes zcela na video kouknu.

  • @kamilnovotny4426
    @kamilnovotny44264 жыл бұрын

    Co znamená tektický štětec?

  • @jiratoxx
    @jiratoxx6 жыл бұрын

    Bordel vylézá protože používáte mosazný, měděný kartáček?

  • @hardtasktraining

    @hardtasktraining

    6 жыл бұрын

    Pro naprostou eliminaci toho, aby mi barvil patch při použití Copper removeru, si můžete vzít žiněný kartáček. Nicméně bronzový kartáček tolik pouštět nebude, jako zbytky po střelách ve vývrtu.

  • @jiratoxx

    @jiratoxx

    6 жыл бұрын

    Hard Task jen mě to napadlo, že když použiju drátěný výtěrák, tak po použití chemie vždy vyleze zbarvený. Díky za odpověď chlapi.

  • @hardtasktraining

    @hardtasktraining

    6 жыл бұрын

    Rozpouštědlo tuším rozpouští hlavně mosaz, měď a podobně. Tohle je standardní praxe, jak se čistí zbraně. Nemyslím si, že byste s tím měl mít problém.

  • @yokyto554

    @yokyto554

    5 жыл бұрын

    Ano souhlasím. Bohužel používám trn od Tiptonu a ten barví docela fest. Jinak postup super, aplikuji. Výsledek podstaně lepší než přechozí postup.

  • @TvojeMati69
    @TvojeMati694 жыл бұрын

    Jestli používáš wdčko do airsoftek tak ji můžeš hodit do koše

  • @staycrazy6162

    @staycrazy6162

    3 жыл бұрын

    Kdo tu mluví o airsoftu?

  • @aitherkratos5939
    @aitherkratos59394 жыл бұрын

    WD40 to je neuveriteľné.