HOGYAN VÁLASSZ LÁBBELIT A TÚRÁZÁSHOZ?

A túrázó annyit ér, amennyit a lába. De hogyan válasszunk az igényeinknek megfelelő túralábbelit? Egyáltalán miről ismerhetünk meg egy jó túracipőt/bakancsot? Ehhez kíván némi segítséget nyújtani ez a videó.
00:00 Bevezető
02:03 Milyen az ideális túralábbeli?
02:52 Túraszandál
04:55 Utcai cipő
06:28 Terepfutó cipő
10:44 Túracipő
15:22 Könnyű túrabakancs
18:37 Hagyományos túrabakancs
26:17 Így néz ki a hágóvas
27:14 Összegzés
Facebook: / bazsi-t%c3%bar%c3%a1k-...

Пікірлер: 22

  • 3 жыл бұрын

    Neked milyen típusú lábbeli vált be a túrázáshoz és miért? Válaszodat és véleményedet írd meg kommentben! :)

  • @csaba5992

    @csaba5992

    3 жыл бұрын

    Haix nepal pro , nem éppen túra bakancs de eddig bevált , most a haix p9desert-et akarom kipróbálni ilyen célra , más célra bevált most kiváncsi leszek hogy egy rövidebb 30 km en milyen lesz. Véleményedre lennék kiváncsi az ilyen katonai bár túra célokra is alkalmas bakancsokról? Köszi

  • 3 жыл бұрын

    @@csaba5992 Sajnos ezekkel a típusú bakancsokkal nincs tapasztalatom. Csak azt tudom mondani, hogy ha kényelmes és biztosan lépsz benne, akkor rossz már nem lehet. :)

  • @dontknowbetternameatm

    @dontknowbetternameatm

    2 жыл бұрын

    salomon x ultra 3, végig túráztam benne a tátra nagyobb csúcsait a Kriván-t, Rysy-t, Lengyelország és Szlovénia nemzeti parkajit is, A cipőt nem kellett betörni 0km óta tökéletes kényelmet nyujt már 2-3 éve, és messze nincs elhasználódva még, csak ajánlatni tudom mindenki a salomon cipőket :)

  • @gergely111
    @gergely1113 жыл бұрын

    Szia, jó video lett. Örömmel látnék még hasonló videókat táska, kabát, nadrág, teljes menetfelszerelés bemutatása témákban.

  • 3 жыл бұрын

    Szia! Köszönöm szépen! A közeli tervek között egy vándortúrához szükséges felszereléssel kapcsolatos videó szerepel. 1-2 hónapon belül talán elkészül. :)

  • @barangolo
    @barangolo Жыл бұрын

    Viszonylag kevés tapasztalattal mondom, ha csak egy lábbelit akarsz túrázáshoz, akkor magasszárú bőr túrabakancs kell gyapjúzoknival(!). Mindegy hova mész, milyen idő lesz, hány napra, ez egy jolly joker! Nekem egy Meindl Borneo II MFS van, abban úgy érzem, nem történhet baj a lábammal, és nagyon kényelmes. Tartottam a bőr belsőtől, mert izzad a lábam rendesen, de nyáron 3X fokban is simán eltúrázok benne gyapjúzoknival(!!). Volt egy Salomon túracipőm, szerettem, ha kiszámítható a terep és az időjárás, akkor perfekt. A túrafutócipő szinte légies könnyedséget ad, tapad mint a fene, de oldalirányú terhelésnél azt érzem, ez nem idevaló, és kövekbe is csak óvatosan rugdaljon az ember.

  • @Metallumm
    @Metallumm8 ай бұрын

    ez egy jól összerakott hasznos videó minden túrázónak aki egy-egy szintet lépne a kis és magashegységek között, szal nem csak kezdőknek segít. ami a típusokat illeti, azt mondom, alacsony túracipőt az húzzon fel hegyekben, aki már biztosan tud lépni sziklás, törmelékes és gyökeres terepen!az utolsó előtti magasszárú bakancs ekkor jó és jön képbe...persze alaposan meg kell nézni az anyagát, hogy milyen és mennyire fogja stabilan a lábfejet. többnyire ezek B keménységű talpazattal vannak és kimerítik az igényeket 2000m-es hegyekben. a Salomon márka érdekes kérdés, mert az utóbbi 1-2 évben szerintem gyengébb cipőkkel jöttek ki és árértékben jobb anyagú márkák érhetők már el. én még elkaptam tőlük az Evasion 2-t amiben 3 éven át Tátráztam és ezer feletti kilométer volt benne amikor az anyaga feladta, de a talpa a sarokrészen kívül rendben volt. nem értem, miért adnak alá az igényeknek, pedig elégedett voltam velük. az utolsó bakancshoz annyit, hogy az választja inkább, aki teljesítménytúrázik, vagy sátras trek túrákat csinál, ahol bírni kell a nehezebb hátizsákkal való haladást. egy ilyen bakancs nélkül erőlködés lesz belőle és nem épp a pozitív élményképzős vége a dolognak. ezeket gondolom én

  • @Zolka001
    @Zolka001 Жыл бұрын

    Nekem biztos valamilyen speciális lábam van, de a Salomon az hatalmas csalódás vovan.cupő, bakancs egyaránt. A belső talp kiképzése egy botrány. A Lowa az egy fokkal jobb, de attól sem estem hanyatt. A Merell az tör ahol csak tud. A Timberland az mint a satu úgy viselkedett. A Haix talpai az egy télen egy leguggolás során kettétörtek. Fasza volt hazamenni a hóban így. Kényelmesek voltak a Skechers outdoor cipői nagyon, de nekem fél év után valahogy kigyengült a sarokrész3 (szerintem), mert 6 hónap után kezdett benne fájni a lábam már egy fél-órás túra után is. (A legjobb az volt, amelyiknek kétféle anyagból volt a talpa. Az fogott kövön is, meg nyirkos, gyökeres talajon is. Ami viszont nekem bevállt az a Salewa. Drága, de mondjuk a Lowa meg a Haix sem éppen az a filléres termék. Akinek van alkalma letesztwlni, kipróbálni, az a Salewát mindenféleképpen próbalja ki. Szerintem nem fog benne csalódni.

  • Жыл бұрын

    Ahány láb, annyi szopás - ha szabad így fogalmaznom. :D Időközben én is felülbíráltam a nézeteimet és találtam sokkal jobb megoldást a Salomon-nál. :) Köszi a tapasztalatokat!

  • @Georgyhungary74
    @Georgyhungary743 жыл бұрын

    Ahogy megláttam a szandált a kínálatban, megijedtem, hogy akár bármilyen szempontból ajánlani fogod. Óriási kő esett le a szívemről...

  • 3 жыл бұрын

    Elrettentő példának szántam! :)

  • @padaristvan9491
    @padaristvan94912 жыл бұрын

    Szia Bazsi. Látom nagy a tapasztalatod a túrabakancsokkal. Mindenképp Hanwag vagy Meindl bakancsot akarok válsztani. A Hanwagtól az Alverstone II GTx vagy az Alaska Gtx jöhet szóba a Meindl Air Revolution 4.1Gtx vagy a Litepeak Pro Gtx modell jöhet számításba. Ezek BC bakancsok. Sajnos a mérettel vagyok kicsit gondba mert Ausztriában is járva alig találtam típust amit felpróbálhatok. Sok helyen 1 számmal nagyobbat írnak más helyen 1,5 cm-t olvastam. A lábam lemérve 258-259 mm hosszú. Keskeny a lábfejem terepfutóként 265 mm-es modellek a jók. A Hanwag mérete a 7,5= 268mm a 8=272mm a Meindl 8-270mm ebból tudtam próbálni ez jó. Mit gondolsz a 8-as Hanwag vagy a 7,5-es lesz jobb választás. Illetve ha tudsz nyugat-dunántúlon Győr Sopron környékén ahol lehet kapni.

  • 2 жыл бұрын

    Szia! Sajnálom, hogy ha ennél professzionálisabb válaszra vártál, de én csak azt tudom javasolni, hogy ne a számokból indulj ki, hanem próbáld fel a kinézett bakit! Márkán belül is különbözhet egyes típusok esetében a méret. És ha már elkölt az ember 80-100 ezer Ft-ot és amúgy is hosszú távú beruházásról van szó, szerintem megéri emiatt elutazni mondjuk Bp-re. Vidd a zoknit/zoknikat, amiben használnád és ha kényelmesen elfér benne (és persze nem is lötyög) a lábfejed és az ujjaid, akkor valószínűleg jó a méret. Én legalábbis így csinálnám. Vagy ha mindenképp rendelnél, akkor olyan helyről, ahol van a másik méret is és akkor simán visszaküldöd, ha nem jó és kéred a másikat.

  • @padaristvan9491

    @padaristvan9491

    2 жыл бұрын

    @ Köszönöm igazad van. Jó túrákat.

  • @izsakdani
    @izsakdani3 жыл бұрын

    Szia! A merrell vibram talpa olyan, mint a nyári abroncs, a nagy-bakancsé pedig téli-gumis :) Szerintem az összetétele is más, nem csak a tapadó- és kapaszkodó felületek aránya. De ennek jó lenne utána nézni, csak egy sejtés

  • 3 жыл бұрын

    Szia! Igazad van, akár így is össze lehetne foglalni! A Vibram talpak között van összetételbeli különbség, aszerint, hogy a gyártó milyen hőmérsékleti viszonyok közé tervezi az adott lábbelit. Pont, ahogy az autógumiknál. Ha utánaolvasol, pl a Pirellinek is köze van a Vibramhoz. :) Bár ez a Merrell akkor is kritikán aluli mintázattal rendelkezik véleményem szerint. :)

  • @izsakdani

    @izsakdani

    3 жыл бұрын

    @ na akkor ezentúl pirellit fogok venni :)

  • @wk9469
    @wk9469 Жыл бұрын

    A salomon speedcross-hoz amnyit fűznek hozzá hogy akinek magas a lábfeje vagy kicsit széles a lábujjainál az felejtse el (nekem pont az ellentéte de így is halál) a túrázás vele meg abszurd (persze nem is arra tervezték). Osztrák német részen 90% csak divat cipőnek használják. A salomon speedcross utáni szintén salomos túracipőt többször megemlíted mint jó általános választás, én mindenféleképpen magasszárut javasolnék még az amatőröknek is. Talán a 100 indokból kezdjük a legfontosabbal a homok (bekerülésével a gépezetbe) egy rossz zoknival párosítva az halál. És ami mindennél fontosabb az a zokni! És a pénz:) Az utolsó (nagy bakanccsal is vitáznék) de hangsúlyozom hogy ez az én véleményem!!! Az átlag túrázóknak nem javaslom, ezeknek a talpa egészem más kialakítása van (Berg) típusú kemény köves pl alpokba stb való, persze kinek milyen a lába?! És én nem szeretek bakancsot betörni! (ha már kiadunk érte ennyit akkor ... Én még csak 15 20 db ot használtam, sok márkát de abba egyetértünk ha veszek egy ilyen bufurcot akkor azt az olaszoknál teszem!

  • Жыл бұрын

    Köszi a tapasztalatokat! :)

  • @vasi79o
    @vasi79o3 жыл бұрын

    Van egy 10-12 éves Timberland membrános bőr bakim. Sokáig elégedetten használtam télen és rövidebb kirándulásokon (5-7km). 10 fölött már komoly térdfájdalmaim voltak. Akkor még nem sejtettem, hogy a lábbeli a ludas. Vettem túrabotot, hátha segít. A fájdalom már későn jelentkezett és nem okozott problémát sem, de ott volt. Aztán az idei nyáron kipróbáltam a nyáron utcai használatra szánt dekás olcsó futót. Annak ellenére, hogy a talpa nem terepre készült, száraz, poros-kavicsos talajon is jól megállta a helyét (Szent György-hegy). A térdem meg sem fájdult az egész 12-14 km alatt. Na ezután vettem szintén dekás középmezőnyben szereplő terepfutót. Eddig úgy érzem jó választás volt.

  • @TransylvanianHiker

    @TransylvanianHiker

    3 жыл бұрын

    A talp rugalmassága lehet a ludas, ezt én is a saját bőrömön tanultam meg a lehető legrosszabb módon (hegyimentőt kellett hívjak valahol 2400 méteren, életemben egyetlen alkalommal). Ezt a szempontot hiányoltam a videóból is az utolsó nagy bőrbakancs bemutatásánál, nem mindenki bírja a túl merev talpat.