HOGYAN belezzük ki az alapanyagot - A 3-TEST-PROBLÉMA 👽 | MG Podcast

Фильм және анимация

A 2024.04.13-i adásban Cixin Liu: A Háromtest-probléma trilógiájának Netflixes adaptációjáról beszélget Oswald és Faun.
"Egy fiatal nő végzetes döntést hoz az 1960-as évek Kínájában, amely teret és időt átszelve komoly következményekkel jár napjainkban egy csapat briliáns tudósra nézve. Öt volt kolléga újra összeáll, hogy szembenézzenek az emberiség történetének legsúlyosabb fenyegetésével, miközben a természet törvényei a szemük előtt nyernek új értelmet.
A kritikusok által elismert, nemzetközi bestseller trilógia, A háromtest-probléma alapján." - Forrás: port.hu
Iratkozz fel csatornánkra ► tinyurl.com/GyereaGrundra
Ha kérdésed van írj kommentet, VAGY írj nekünk a következő címre: mozigrund@gmail.com
Facebook ► / mozigrund
Instagram ► / mozigrund
Spotify ► tinyurl.com/spotifymozigrund
Google Podcasts ► tinyurl.com/googlepodcastmozi...
#Mozigrund #podcast

Пікірлер: 41

  • @csabalengyel9696
    @csabalengyel96963 ай бұрын

    Nekem a sorozat után volt szerencsém a könyvekhez, jelenleg most tartok az utolsónál és az első kettő ismeretében konkrétan bűncselekmény amit művelt ez a reboot (ez egy reboot lett nem adaptáció). Belese merek gondolni majd a második éveadban, ahol majd rengeteget kell tanítani a nézőket, hogy akarják majd megoldani, amikor eljön a könyv egyik csúcspontja és burkolat vizsgálatból és az egyik karakter reakciójából le kell majd essnie a nézőknek, hogy mekkora bajban is vannak.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    A reboot egy jó kifejezés, adom! Mondhatjuk a baj maguk hozták létre mikor nem tartották magukat az eredeti forrásanyaghoz. Sajnos nekem van egy olyan érzésem, hogy nem lesz itt tanítás, hanem egyszerűsítés lesz. Ami a könyvet ismerőknek, vagy azoknak akik kicsit komplexebben gondolkoznak magán a szitáción fájni fog. Ugyebár muszáj mindenkinek értenie amit lát, mert akkor van nézettség, ezért "formatervezik" az adaptáció során az alapanyagot, csak ilyenkor olyan értékes, és érvényes tartalom veszik el, ami miatt a végeredmény középszerű lesz. Mármint ez a "mainstream" érvelése. Kérdésem feléd mint a könyvek ismerője: Szerinted 1:1-ben lehetett volna adaptálni a sorozatot, vagy kellett neki a nyugati formatervezés (ha igen, milyen mértékű)? Oswald a Grundról

  • @solar1375
    @solar13752 ай бұрын

    A kvantum össze fonódás lényege leegyszerűsítve:Ha két részecske össze kapcsolódik,nem fénysebességgel jut el az információ közöttük,hanem teleportálódik.Bármekkora távolságra vannak is egymástól.Erre már mi is képesek vagyunk pár száz kilóméteren belül.A kínaiak nemrég információt teleportáltak egy műholdra.A Trisolariak kinézete nem fog kiderülni a könyvekből.Az idő oltárán című kiegészítö könyv,amit más író írt,azt állítja,hogy rizsszem nagyságúak.Ez logikus is,hiszen olyan környezetben nem lenne előnyős a nagy méret,és a dehidratálás sem menne..A Földön például a medveállatka képes rá.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    Ай бұрын

    Érdekes információk, köszönjük. ;)

  • @peterszabo6885
    @peterszabo68853 ай бұрын

    Ez komolyabb történet mint a Dűne, amit 13 évesen 87-ben olvastam és persze imádtam.Viszont Herbert könyvének többi része már meredeken zuhan olvashatóság és történet szempontjából. A háromtest-trilógia viszont meredeken emelkedik a folytatásokkal. A sorozat pedig épp csak karcolja a regényt. Alulról.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    A kettő összevetésétől távol maradnék, de elolvasom mindkettőt, és ha ez a kérdés újra feljön, akkor megválaszolom majd. Amit tudok, és láttam, a sorozat. Azzal kapcsolatban pedig egyetértek még a regények olvasatának hiányában is hogy nem lett erős anyag. Oswald a Grundról.

  • @proffdesign
    @proffdesign3 ай бұрын

    Elöljáróban az Alapítvány sorozat nagyon jó volt szerintem az (Apple TV-s) A 3 test problémát érdemes elolvasni sokszor vontatott, részletes tudományos itt ott áltudományosnak hat, de mégis csak ez az, ami növeli a történet feszültségét, mikor a jelerősítésre a napot használják ezt több oldalon taglalják mi ennek az oka. Hiányoltam a szimulációban eltöltött időt és annak részletességét mit él át Wang Professzor egymaga játssza a könyvben a 3-4 angol fiatal által megformált társaságot... Ami látványban más meg ütne pont az a kevés nekem, amikor a protonok kiterülnek 2 dimenzióban több időt és látványt elbírt volna, mint ahogy a tri-solariszon is amikor a Princeps végignézi a protonok felprogramozását, ezt is be lehetett volna mutani a filmben...

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    Ha befejezik Az Alapítvány sorozatot, akkor lehet csinálunk majd adást belőle (már ha nem kaszálták azóta). Vagy ha kiolvasta Oswald, és szeretne róla egy tematikus adást. 😉 A 3-test problémát is tervezzük kiolvasni, mert a koncepció nagyon érdekes. Azért is mert tudományos részletességgel van megírva ami hozza magával a vontatottságot, de így tud érvényes és hiteles lenni mikor működik. És elvileg működik. De sajnos az adaptálást végzők megint az élményt választották az érvényt helyett. És ez nem Netflix hiba, ez korszellem. Oswald a Grundról

  • @hardplayer3374
    @hardplayer33742 ай бұрын

    a filmben ezerféle alternatív megoldás lenne a dolgokra. és én azt hiányolom hogy az "alternatíva" az miért lett kukázva, és miért lett zsákutca ... például a 3 test problémáa megoldás ha egy nép leköltözik a föld alá és hogy kiderítse hogy a nap békés vagy halálos felküld egy kisérleti patkányt túl e éli, és ha igen akkor nem a teljes lakosságot hidratálja újra hanem csak párat akik felmérik a terepet.... meg olyan hülyeség a filmekben hogy hollywood szerint minden ami gyorsan megfagy az olyan lesz mint az üveg és a legkisebb pöccentésre szilánkosra törik. igazából ha valami hideg akkor szilárd és kemény vagy rugalmas, de az anyag sosem válik törékennyé, nagyon ritka fajta az az anyag ami üvegessé válik... meg érdekes hogy a szofonok kapacitása véges és csak 1-1 embert próbálnak kinyírni, tehát 8milliárd emberből 1-1 hulla az nem oszt nem szoroz bármilyen kulcsemberről is van szó.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    Ай бұрын

    Igen, ha már nem követik erősen az alapanyagot, akkor eljátszhattak volna a gondolattal, ahogy írtad néhány alternatívát beépíthettek volna. Ez a fagyás ilyen dramatikus fagyás. Nem konzisztens, mert a jégtömbök a filmekben megint máshogy viselkednek, hanem ahogy a dramaturgia megkívánja, úgy viselkedik a fizika a filmekben. Az a fő probléma ezzel, hogy annyira sokszor használták már, hogy aki kicsit is össze tud kapcsolni logikailag dolgokat, azoknak ez le fog esni, és zavarni fogja. Oswald a Grundról

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan28 күн бұрын

    Értékelni elég nehéz ezt a Netfilxes sorozatot a könyvek ismeretében, de az bátran kijelenthető, hogy Cixin Liu könyvei ( főleg a 3. A Halál vége ) sokkal pontosabban írják le a valóságot, amit megfigyelünk és tudományosan magyarázni tudunk mint egy dűne jézus történet vagy egy star wars "univerzum"-nak csúfolt szűk világa. Ez a kettő gyermetek mesének hat a 3 test ( főleg a 3. könyvre gondolok ) történethez képest. Az alapvető fizikáknak átértékelhetjük, az Univerzum szerkezetét a dimenziók számát feje tetejére állíja. Az ember magát a létezést átértelmezi és a valóságot másképp értékeli ez a mű után.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    21 күн бұрын

    Nem rossz a megközelítés, de szerintem "hibás tétel" összhangban nézni ezeket. A Star Wars egy másfajta értéket képvisel, illetve ott a terjedelem ami meghatározó a galaxisban, illetve az erő. A dűnét még emellé oda venni megintcsak "hiba", mert az teljesen más történetet mesél el, illetve annak a lényege sem ebben rejlik. Valóban Jézusi téma, de igazából ott egy történetet ismerünk meg, ami meghatározó egy világ számára. A 3test kizárólag nekünk, embereknek fontos. Faun, a Grundról.

  • @TeslaElonSpaceXFan

    @TeslaElonSpaceXFan

    20 күн бұрын

    @@Mozigrund Ez is egy érdekes vélemény, én elfogadom. Nem is szoktam és nem is tehetném, hogy más érzelmeivel, hitével vitatkozzak. Ezért szoktam a lehetőségekhez mérten tényszereűen és objektíven összehasonlítani a dolgokat. Szóval egy olyan világ ahol egyetlen szűk idővonalon és csupán a jelenleg ismert tudományon alapul és zajlik a cselekmény egy sivár, fantáziátlan mesének hat a Halál vége szabadságához képest, ahol az Univerzum ciklikusan képes létezni, megújulni, a fizikai "törvények" esetlegesek és a dimenziók módosíthatók. Persze az elvárások sem egyformák a sci-fi kapcsán, láthatóan valakinek sokkal kevesebb is elég, ami rendben van hiszen nem vagyunk egyformák. Szerencsére ez a különbség csak a véleményekre érvényes, ettől még a makacs tények tények maradnak.

  • @indigorotten
    @indigorotten3 ай бұрын

    Én szeretem a dűnét, viszont a 3 test sokkal grandiózusabb és monumentálisabb történet. Igazából teljesen más a kettő. A tencent a könyvek szerint dolgozza fel a történetet, és ott látszik, hogy simàn csak mozgókepre nem lehet a könyvet adaptálni mert nem működik. Ezért kellett a netflixnek a változtatás ami csak azoknak zavaró, akik a könyvekből indulnak ki. Az első évad mégcsak a jéghegy csúcsa, kiváncsi vagyok, hogy végig viszik e a sztorit.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    Egyetértek, hogy a Dűne, és a 3-test teljesen más, ezért is mondtam hogy erős kijelentés volt amit olvastam, mikor azt mondták hogy "ez korunk dűnéje". Szeretném ezért is elolvasni mindkettőt, hogy meglegyen erről az álláspontom. Azzal is tisztába vagyok, és nem vagyok ellene hogy kicsit változtassanak az alapanyagon. A Dűne második rész adásunkban kifejtettük Faunnal hogy ez miért nem baj. Azonban a 3-test esetében olyan alapvető dolgokat változtattak meg érezhetően a nyugati közönség könnyebb megérthetőségének számára, mint az idegen faj neve, a sok karakter nevei, származása. A történet helyszíne, stb. Illetve itt a fővonal követése se történt meg teljesen mert a második, és harmadik könyvből is szemléztek. Én szerettem volna, és szeretném hogy jó legyen a jövőben az adaptáció, de számomra így nem működött mert a történet konfliktusa, az alapanyag sok komplex témát és mélységet adatott, amiről beszélhetett volna, de ez nem történt meg. Lehet és remélem hogy a jövőben ez meglesz, de amit eddig láttam az nem ezt támasztja alá, és ezt a csalódottságom fejeztem ki az adás során. De nézzünk bizakodva a jövőbe, és remélem én leszek az aki téved. Ha így lesz, azt beismerem. Oswald a Grundról

  • @indigorotten

    @indigorotten

    3 ай бұрын

    @@Mozigrundígy van. Am elvileg van egy spin off könyv, ami az agyat szállító kapszuláról szól, ami ugye letért a tervezett pályáról. Nem tudom, hogy a kánon része e, de visszatér a szerelméhez Jin-hez.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    ​@@indigorotten Igen, van egy spin off amit Bao Shu írt Az Idő Oltárán címen. Bővebb infó: europakiado.hu/konyv/regeny/sci-fi/bao-shu/az-ido-oltaran-parhuzamos-tortenet-cixin-liu-haromtest-univerzumahoz?gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccNYAv2XiC61WTN6907eJ7bbVyVS0AJtFJ7UsfeCucAn7IUO45pRRnhoCXJ8QAvD_BwE

  • @indigorotten

    @indigorotten

    3 ай бұрын

    @@Mozigrundna. Koszi.

  • @tiborkarpati312
    @tiborkarpati3127 күн бұрын

    Miért kéne megjelenÍteni őket? Csak azért, meert az olvasó / néző kÍváncsiságát mozgatja? Ha nincs rá egy ütős megoldás, akkor jobb kihagyni és a fogyasztói oldalról is elengedni a kérdést. Meghagyni balladai homályban. Egy 2 dimmenziós lénny számára végtelen számú két dimmenziós rétegből áll egy 3 dimmenziós lény. A sorozatban megkaptuk ugyanazt a megoldást, amit a Kapcsolat cÍmű filmben is. Emberi kivetülés formájában felvették velünk a kapcsolatot. ÖsszehasonlÍtás képpen a Kocka 2 - Hiperkocka film végén ebbe belepróbálkoztak. De ott nem volt már külön interakció emberrel.

  • @indigorotten
    @indigorotten3 ай бұрын

    Egy kérdés, de nem provokatív. Egy nem 3 dimenziós bármit? Mert sztem ez nem pénz kérdése. Mondjuk kiváncsi leszek, hogyan illusztrálják a naprendszer végét majd.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    "Egy nem 3 dimenziós bármit? Mert sztem ez nem pénz kérdése." Kérlek ezt a kérdést kifejtenéd? Nem igazán értem. Na arra én is kíváncsi leszek, hogy a végtelen végét, a naprendszer végét hogy ábrázolják, hogy mindenkinek érthető legyen majd. Oswald a Grundról

  • @indigorotten

    @indigorotten

    3 ай бұрын

    @@MozigrundHát a podcastben említve volt, hogy ennyi pénzből a más dimenzióban létező santik-at is be lehetne mutatni.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    @@indigorotten Igen, így már értem. Igen, ez egyrészt nem pénz, hanem kreativitás kérdése. Másrészt az adásban a könyv azon részére hivatkoztam amikor a Trisolaranok szemszögéből volt vizsgálva a szituáció. Nem olvastam a könyveket, de utána olvastam mi a könyv és a sorozat között a különbség, és ott volt említve ez a rész is. Oswald a Grundról

  • @indigorotten

    @indigorotten

    3 ай бұрын

    @@MozigrundVégülis azt is szépen illusztrálták ahogy a sophon megmutatta magát 3D valójában, ahogy körbe ölelte a földet. Szóval nagyon kiváncsi vagyok, viszont ez több évados sztori mint 3, bár ha kronológiailag összemossák mint az első évadot, lehet teljesen máshogy alakul a történet.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    @@indigorotten Igen, egyetértek, hogy a Sophon 3d megmutattása szépen volt illusztrálva. Ez szerintem is több mint 3 évados történet. Azonban ha kronológiailag összemossák és máshogy alakul a történet ahogy említetted, akkor felvetődik majd a kérdés hogy ezt tekinthetjük-e végül is adaptációnak, vagy egy olyan sajátos viziónak mint Villeneuve Dűne filmjei. Oswald a Grundról

  • @endrekiraly1619
    @endrekiraly16193 ай бұрын

    Csak ez az egy sorozat készült a könyvből?! Fogalmatok sincs ezek szerint a 30 részes kínai sorozatról? Ami ezerszer jobb ennél a gagyi nfx sorinál. Azért ez ciki.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    3 ай бұрын

    A kínai verzióról nem tudtunk, de mentségünkre legyen szólva, hogy a kínai, és úgy önmagában az ázsiai filmgyártás kívül helyezkedik a spekrumunkon az erőforrásaink végessége miatt is. Azonban Faun jelezte, hogy tervez a közeljövőben foglalkozni a Tiktokon a Streamdarálóban, a kínai sorozattal, megtudván hogy van más megközelítése ennek az alapanyagnak. Oswald a Grundról

  • @ketezeregy
    @ketezeregy24 күн бұрын

    Elég nagy hibának tartom egy ilyen műsorban a könyvet elemezni anélkül, hogy olvastuk volna. Ilyen esetben szorítkozzatok csak a sorozatra.. Ami véleményem szerint pocsék.. nem csak mint adaptacio hanem mint sorozat is.. Egy kapkodó debil tipikus netflixes klisehalmaz a szokasok polkorrekt "vörös farkakkal" telepakolva. Sokan azt mondjak, hogy a könyv megfilmesíthetetlen.. Ez baromság. Ez nem egy zavaros, elvont novella, hanem egy klasszikus regény. Pár dolog van benne amit nagyon nehéz lehet vagy egyenesen lehetetlen vizualizalni, de magát a cselekményt egy jóval tónusosabb és lassabb folyású krimi thriller zsanerre tökeletesen lehetne adaptálni.. Hatalmas kihagyott ziccer. Sokan ezt azzal magyarazzák, hogy egy komolyabb hangvetel, plusz reteg zsáner nem tette volna nepszerűvé.. Namost a sorozat premier utan egy hettem max podcastokvan volt róla szó, de úgy el tűnt mint a kámfor. Fura.. egy Dark ami aztán sötét meg lassú meg erfelvagós a mai napig releváns és beszelnek róla. A Fallout meg a premier utan lett baromira felkapva.. na miért? Hát mert sorozatkent és adaptációként is működik, pedig az sem egy Star Wars ismeretsegével bír... Remélem a 2. évadra összakapjak magukat, de egy szemöldök felhúzast sem kap ha bejelentik a kaszát 🤷‍♂️

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    21 күн бұрын

    Sajnos nem vagyunk (még) akkorák, hogy legyen időnk több darab, többszáz oldalas könyv kiolvasására, az adás felkészülése érdekében. Hidd el, mi is szeretnénk egyszer olyan nagyok lenni, hogy ezt megtehessük, de egyenlőre fizikailag képtelenség ez számunkra a munka, és a magánéletünk miatt. Azonban hogy nagyrészben teljes képet tudjunk adni nektek hallgatóknak, hogy mint adaptáció milyen, kötelességünknek érezzük, hogy kutatással információkkal lássunk el titeket, hogy a forrásanyaghoz képest ez esetben a sorozat milyen eredményt ért el. Nem mellékesen ösztönözzünk titeket, és egymást hogy ha nem is elégedett valamelyikünk a sorozatttal, akkor tegyen egy próbát a könyvvel. Egyetértek veled, hogy mint sorozat is pocsék lett az eredmény. Szerintem nincs olyan könyv, könyvsorozat ami "megfilmesíthetetlen". A Dűnéről is azt mondták, azután is hogy Lynch belebukott anno. Most pedig eddig jó úton haladnak hogy sikerüljön. A DARK a kedvenc sci-fi sorozatom, ami szerintem egy forgatókönyvi csoda, ahogy a németek azt kivitelezték. És igen, a mai napig releváns, és egy olyan mérce, amit talán nem is tudtak súrolni sem. A Fallout esetében sikerült az adaptáció, és sorozatként is jól lett létrehozva. Jól tudták átemelni a sajátos "ízét". Bejelentették hogy még 2 évad lesz, és akkor a 3 könyv adaptálva fogja itt is kiadni az egészet. Ami szerintem bullshit, mert ahogy már az első évadban sem követték a könyv szerkezetét (1 főszereplő per könyv helyett a 3 könyv főszereplői bosszúállósítva lettek) úgy nehéz lesz ezt megoldani. De ahogy mondtam az adásban, legyen jó, azt kívánom. Oswald a Grundról.

  • @palpoloma6142

    @palpoloma6142

    17 күн бұрын

    Hangoskönyv. Olvasni nekem sincs időm, én is így abszolváltam. Fent yt-n mind a három.

  • @Mozigrund

    @Mozigrund

    17 күн бұрын

    @@palpoloma6142 Ez is egy opció. Köszönjük ;)

  • @zoltanbata8571
    @zoltanbata857110 күн бұрын

    Belsős infó: Nem lesz folytatás

Келесі