No video

Hagyma sutolástól a tárolásig Goldperger Andrással

Mikor szedjük ki a hagymát a termőföldből? Mennyi ideig és hol szárítsuk? Mi a hagyma téli eltarthatóságának a titka? Miért megy magszárba a növények egy része? Tárolhatók-e a magszárba ment gumók? Miért kell sutolni a dughagymát? Érdemes-e magról vetni a hagymát? Kezdő kertészkedőknek, akik a hagyományos háztáji kertművelés formáját választják zöldség-gyümölcs termesztésre.
Zene:
Over You - Atch / atch-music
Creative Commons - Attribution 3.0 Unported - CC BY 3.0
Free Download / Stream: bit.ly/_over-you
Music promoted by Audio Library • Over You - Atch (No Co...

Пікірлер: 37

  • @dalmajuling3570
    @dalmajuling35703 жыл бұрын

    András! Ön nagyon ügyes, mindenről mindent tud, kár, hogy a feleségével nem csinálnak befőzős videókat. Itt nálunk soha senki nem permetezi a hagymát nem is hallottam még róla. (Meg is szoktak betegedni, levélsárgulás) de mostantól figyelni fogok rá. Én most fűszerpaprikát készítek meg erős pistát. Üdv, tunéziából.

  • @corvuscorax3563
    @corvuscorax35633 жыл бұрын

    Köszönjük szépen, most is sokat tanultunk.

  • @zoliszani1852
    @zoliszani185218 күн бұрын

    Ma szedtem fel a hagymát itthon, és voltak ködös emlékeim a tárolásról. Így kerültem ehez a videóhoz. Nagyon élveztem és szívesen elhalgatnám még a bácsit sokáig. :)

  • @user-kq6uz5bz6o
    @user-kq6uz5bz6o16 күн бұрын

    Köszönöm !

  • @rekahalasz1149
    @rekahalasz11493 жыл бұрын

    Mindig sokat tanulok Öntől, alig várom, hogy legyen saját kertem 🙂 köszönöm szépen és minden jót kívánok!

  • @korneliakoronczi3107
    @korneliakoronczi31072 жыл бұрын

    Csak tanulni lehet Tőled, András!

  • @szilgeri
    @szilgeri3 жыл бұрын

    Nagyon szuper a tartalom 🙂

  • @jozsefnekiri8272
    @jozsefnekiri82722 жыл бұрын

    Köszönöm a sokk jó tanácsokat.

  • @jogalady9730
    @jogalady97303 жыл бұрын

    Köszönöm szépen.🌻

  • @nyergesjudit6595
    @nyergesjudit65953 жыл бұрын

    Ma ismét sokat tanultunk. Köszi szépen. J.

  • @istvannemoriczistvanne8159
    @istvannemoriczistvanne8159 Жыл бұрын

    Köszönöm szépen a sok jó tanácsot,nagyon sokat tanultam öntól kívánok nagysok boldogságot jó) erőt egészséget a munkájához ❤❤❤🎉🎉🎉🎉🎉😊😊

  • @dalmajuling3570
    @dalmajuling35702 жыл бұрын

    Én észak tunéziàban lakom, és mi oktôber elején magròl vetjük, decemberre megnőnek20 cm növénykékké, ilyenkor kötegekben àruljàk én meg direkt àtültetem a magonchelyről a végleges helyére. (Csak érdekességként mondtam el). Mi itt télen ültetünk rengeteg dolgot. Màs a klíma. De a fejek szinte soha nem lesznek gyönyörű nagyok.

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    2 жыл бұрын

    Köszönjük szépen!

  • @korneliakoronczi3107
    @korneliakoronczi31072 жыл бұрын

    . Néztem, tanultam.

  • @andraskupo6633
    @andraskupo66335 ай бұрын

    10:27

  • @janosszaniszlo5059
    @janosszaniszlo50592 жыл бұрын

    Sokat nézem a videóit, megnyugtat ahogy beszél és csodálom azt amit kihoz a kis kertjéből. Szeretek kertészkedni, de azt a tökéletességet amit ön tesz... nekem csak álom. Kíváncsi lennék mi volt a nyugdíjas évei előtt a munkája... ha mindenki ilyen lenne.... nem lenne semmi baj :)

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    2 жыл бұрын

    Kedves János! Köszönöm szépen kedves szavait! Aktív éveimben erdész voltam. Gyermekkoromtól kísér a nönényvilág és a termőföld iránti tisztelet. Videóinkban a hagyományos kiskerti művelés követőinek szeretnénk segítséget nyújtani.

  • @annavigh6204

    @annavigh6204

    2 жыл бұрын

    Kedves András! Mély tisztelettel nézzük a videóit! Rengeteg nélkülözhetetlen információval lát el mindannyiunkat! Ez a tudás őrizendő, mert óriási szükség van rá, főleg mostanság, ebben a zűrzavaros időszakban! Na és visszatérni a természethez, alázattal! Felbecsülhetetlen érték mindaz, amit közzétesz! Köszönettel, tisztelettel és hálával kívánjuk Önnek a legeslegjobbakat!

  • @peterkasa1128
    @peterkasa11283 ай бұрын

    Kedves András! Örömmel és kíváncsian néztem végig a videót, köszönöm! Mindig tanul az ember! Említette a hagyma-peronoszpórát, ami ellen 2x permetezi le a hagymákat. Milyen szert ajánl erre a célra? Válaszát előre is köszönöm!

  • @tibor8077
    @tibor80773 жыл бұрын

    Üdv! Évek óta saját előállításból termesztem a hagymát. Ha nem veszi tolakodásnak annyit hozzáfűznék, hogy: Fontos még a méret osztályozás is, mert a nagyobb méretűek hajlamosabbak a bördősödésre a hőkezelés ellenére is. Viszont a nagyobbak tökéletesek zöldhagymának ha úgy adódik, hogy nem törjük ki időben (időben való kitöréskor teljes értékű fejesedés megy végbe és a tárolhatósága is jó tud maradni) a bördőt. Az a tapasztalatom hogy hiába van jól hőkezelve a dughagyma, ha a duggatás után erős hideg periódust kell átélnie (hisz mint tudjuk a maghozásra épp a hideg és a nagyobb méret a fontos) ami nem 1-2 nap hanem egyhuzamban 7-8 nap. Na meg vannak amik fogékonyabbak a magzási hajlam terén.

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    3 жыл бұрын

    Kedves Tibor! Köszönjük szépen a remek kiegészítést!

  • @user-fq9of8wx7v
    @user-fq9of8wx7v10 ай бұрын

    Kedves András! Nagyon szépen köszönöm ez a videót. Azt szeretném kérdezni, hogy a dughagymát nem lehet utólag -eldugdosás előtt- hőkezelni, hogy lecsökkentsük a felmagvadzás esélyét?

  • @izabella9859
    @izabella98593 жыл бұрын

    Mejk honapban kel melegen tartani a dukhagymat?

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    3 жыл бұрын

    Kedves Iza Bella! A tavasszal sűrűn elvetett hagymamagból kifejlődött apró dughagymát augusztusban szedjük fel. Letisztítva november végéig tároljuk, majd decemberben végezzük el a hőkezelést úgy, hogy fokozatosan emeljük a hőmérsékletet 35-38 C fokra, majd visszahűtjük. Tavasszal kiültetjük.

  • @izabella9859

    @izabella9859

    3 жыл бұрын

    @@kertbarat4199 Koszonom.

  • Жыл бұрын

    Kedves András! Egy dologról nem hangzott el információ a hagymatermesztésben és más videókban sem találtam rá pontos egyértelmű leírást. Írásokban sokan mondják, hogy le kell taposni a hagyma szárát, de azt nem mondják, hogy milyen fejlettségi állapotban szükséges ez, és hogyan kell letaposni. Olvastam azt is, hogy a hagymára nem szabad rálépni, mert csökken az eltarthatósága ha sérül a hagyma feje. De hogyan és mikor tapossuk le a szárat?

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    Жыл бұрын

    Kedves Győző! Én sem szoktam letaposni a hagymaszárat. A videó elején - /50 mp után/ - is mondom, hogy megvárom, míg a hagyma leáll a növekedésben. A levél színe fakul, a levelek végei száradnak. Kézzel egy irányba lesimítom a leveleket, ezzel megtöröm a levéltövet, hogy csökkentsem a táplálék áramlását. A durva taposással valóban ronthatjuk a tartósságot.

  • @franciskafarkas9896
    @franciskafarkas98962 жыл бұрын

    A hagymalégy arra nem károsít?

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    2 жыл бұрын

    Kedves Franciska! Az idén elég jó volt a hagymatermés, egészségesek voltak a hagymagumók. Ez annak is köszönhető, hogy a hagymasorok mellé vetettem a sárgarépát is. A répa illatát nem szeretik a hagymalegyek, igy nagyrészt elkerülték a vegyespadot. Részletesebben beszélek erről a "Rovarűző növénytársítások" és a "Másodvetések és a rovarűző növények hatékonysága" című videókban.

  • @franciskafarkas9896

    @franciskafarkas9896

    2 жыл бұрын

    @@kertbarat4199 Köszönöm a választ! Az én hagymám is jó lett, a sárga répa is, de egy idő után a vízigényük más.

  • @vanishoxiaction7885
    @vanishoxiaction78853 жыл бұрын

    *Én csak fél éve vagyok kertben...40 évig panelba laktam...persze imádom a saját magról vetett paprikámat, ahogy nőnek..., de például mennyibe került a hagymák bepermetezése¿?¿ vízköltsége...(jó van fúrt kútam), de ezzel van munka bőven... Kapálni, vagy mit tudom én... Budapesti voltam világ életemben... Ez kis tételben megéri ¿?¿ dughagyma ár stb... KB olcsóbb a Tescoban a hagyma a marhapörköltömbe..., de lehet csak én vagyok buta...*

  • @dalmajuling3570

    @dalmajuling3570

    3 жыл бұрын

    A kerti munka mindig fárasztobb, mint panelban. Szerintem elöszőr mentalitást kell váltanod, s utána megérted a kert szépségét. Még az is lehet, hogy havat kell lapátolj ebben az évben.hi-hi. Drukkolok neked,hogy megszeressd a kertimunkát, s megértsd, a TESCOBAN, csak szemetet árulnak, ezért is olcsóbb.

  • @tamasjoszef5892

    @tamasjoszef5892

    3 жыл бұрын

    Ha értékelni tudod a magból való kibujástól a kész termékké érésig tartó folyamat örömeit, izgalmait, a kert, és növényeinek ízét, illatát, a mozgás, és a friss levegőn, és egészséges környezetben eltőltött idő egészségedre hasznos hatásait, majd akkor ismered meg igazán az általad termelt saját áru igazi értékét

  • @kertbarat4199

    @kertbarat4199

    3 жыл бұрын

    Kedves Vanish Oxiaction! Az előttem hozzászólók meg is válaszolták a kérdését. Talán egy horgászhasonlatot hoznék még fel. A "pecás" is vehetne halat a piacon, mégsem teszi. Elvarázsolja őt a szenvedélye. Én a kertemmel és az abban termesztett növényeimmel vagyok így.

  • @gyorgykarolyi8021

    @gyorgykarolyi8021

    3 жыл бұрын

    Mennyibe kerül a permetezés? A te kerted körülményei valószínűleg mások mint az övéi.Vezess egy excel táblázatot a permetezésnek .Mikor permeteztél mit mivel mennyibe került.Aztán elemezheted téli estéken.Én még az órabéremet is kiszámoltam.Nem volt magas de pozitív volt.Amúgy a tesco hagyma de a másik láncoké is egy nagy nulla a sajáthoz képest.De mindez érvényes az összes többi zöldségre is.Arról nem is beszélve ,hogy te biztosan tudod mit eszel, friss élő stb.De nézheted helyette a szolimántot is...

  • @claccatel9216

    @claccatel9216

    2 жыл бұрын

    pont ezt keresem én is. Hogy lehet hogy legjobb esetben ha minden jól megy nullára lehet ne kijönni elméletben a bolti árhoz képest. persze ebbe nincs benne a vele lévő munka. És a kereskedőtől a boltba mennyiért viszik ....