Х/ф Норильське повстання

26 травня 1953 року розпочалось найбільше повстання в таборах ГУЛАГ, яке очолив член молодіжної організації ОУН, фотограф-портретист, художник, перекладач Євген Грицяк. Це було найперше й найбільш масове повстання після смерті Сталіна. Воно тривало 61 день і саме з нього почалось реформування системи радянських таборів. Внаслідок цієї події, умови перебування в неволі політичних в’язнів, серед яких 70% були українцями, були спрощені.
Спогади Євгена Грицяка можна подивитися тут: • ГУЛАГ. Норильське повс...
• Євген Грицяк про повст...
• Євген Грицяк: спогади ...
14 ТРАВНЯ 1971 року (90 років) ВІДІЙШОВ У ВІЧНІСТЬ ЄВГЕН ГРИЦЯК
Лідер Норильського повстання 1953 року Євген Грицяк помер на 91-му році життя в селі Устя на Івано-Франківщині. Український інститут національної пам'яті висловлює співчуття рідним.
Євген Степанович найбільше відомий як один із лідерів повстання в Горлазі, що стало першим масштабним спротивом в'язнів комуністичній системі у таборах ГУЛАГу. У серці репресивної машини політв'язні вимагали дотримання прав людини.
У видавництві "Смолоскип" вийшли спогади Євгена Грицяка про ті події "Короткий запис спогадів: Норильське повстання, після повстання".
Правозахисниця, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку й засновниця Центру Тагора в Києві Мрідула Гош назвала Євгена Грицяка "українським Ганді" за те, що він послідовно відстоював і практикував ненасильницький спротив.
Багато в чому глибина особистості й сила духу цього українця, який прожив зовнішньо скромне життя, залишається невідомою широкому загалу. Євген Грицяк багаторічно практикував йогу, у таборах самостійно вивчив англійську мову й перекладав на українську праці з йоги, малював, а також у себе на батьківщині був відомий як цілитель.
У школі села Устя, де мешкав Євген Грицяк, функціонує музей його імені.
У Євгена Степановича залишилися донька Марта й онук Тарас.

Пікірлер: 6

  • @tanjamayer5220
    @tanjamayer52204 жыл бұрын

    Дякую , це потрібно Україні ! Без правди історичної не буде діла

  • @photos-ut4eb
    @photos-ut4eb2 жыл бұрын

    Краще б зняли документальний цикл розповідей Євгена Грицяка. Шкода, що вже немає Євгена Степановича... Вибачаюсь за критику, але актори зовсім не змогли передати дух боротьби, гостроту подій і надзвичайну епохальність постаті Грицяка і інших українських націоналістів, які присвятили своє життя супротиву

  • @user-ws1nf2mx1o
    @user-ws1nf2mx1o25 күн бұрын

    Боляче дивитись.що пережили і переживають наші люди. Мій тато теж в такому таборі в Омську.

  • @andrijstorozenko5631
    @andrijstorozenko56315 ай бұрын

    Показано героїзм, але без фанатизму. Де він розумів, що далі їх просто всіх вб'ють. Але як не як, це отримало резонанс і він вижив, щоб про це розповісти.

Келесі