Gyümölcsfa ültetés gyakorlati praktikái...

Kedves Barátaim!
Öröm számunkra, ha a kertjeinkbe ültetett gyümölcsfáink termőre fordulnak. A sok gondoskodásért, odafigyelésért, finomabbnál finomabb termésekkel ajándékoznak meg bennünket. Hogyan jutunk el idáig, hogyan ültessünk helyesen gyümölcsfát? A Makón élő és családjával gazdálkodó, Nagy - György Róbert Barátommal, a faültetés szakmai fogásait szeretnénk bemutatni.
Eredményes faültetést kívánok.
Együtt - Mindenkiért!

Пікірлер: 43

  • @szandydoczi4801
    @szandydoczi48013 жыл бұрын

    Első gyümölcsfánkat fogjuk elültetni,nagyon jókor jött ez a videó! Nagyon hasznos, informatív volt, kamerás is ügyes volt!

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    3 жыл бұрын

    Kedves Szandy, nagyon örülök és köszönöm visszajelzést.

  • 8 ай бұрын

    Üdvözletem! A gyümölcsfa lerakatban a szaki azt mondta, hogy az ültető gödör aljára nem szabad érett trágyát (illetve semmilyet) tenni, mert amikor a gyökérzet majd eléri ezt a réteget, akkor mivel ott laza, levegős a talaj , ezért fertőzésekre, gombásodásra hajlamos lesz a gyökér. Ő csak simán a gödtöt kiásva(még csak nem is lazítva a gödör alján a talajt) ajánlotta beleültetni a csemetét, minnél jobban tömörítve. Akkor most mi a helyes módszer? Kell trágy, nem kell trágya? Laza gödör alja, vagy kemény?

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    25 күн бұрын

    Tisztelt István, köszönöm érdeklődését. Ültetés előtt figyelembe kell venni az Ön talajtípusát és a tápanyaggal történő feltöltöttségét. A szakszerűen kiásott ültetőgödör aljába javaslok érett trágyát vagy érett komposzt anyag helyezését. A gyökér közvetlenül nem érintkezik a trágyával, mert a gyökér és a trágya közé talajréteg lesz helyezve. Ne legyenek lazák az ültető gödör rétegei, ezért is kell beiszapolni vízzel a gyökeret.

  • @egy2924
    @egy29243 жыл бұрын

    Szia József! Köszönjük a videót nagyon hasznos volt! Várjuk a következő tanácsaid. Külön kiemelném az alázatod, szereted amit csinálsz és ezt meg is osztod velünk.

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    3 жыл бұрын

    Nagyon köszönöm a gondolatokat.

  • @erikanagy7427
    @erikanagy7427 Жыл бұрын

    Kedves Sipos úr! Nagyon tetszik a videó a gyümölcsfaültetésről. Mi tavasszal ültetnénk egy szabad gyökerű kajszifát. Lady Cot fajta. Ma még esett egy kis hó és fagyos időt mondanak. 2023. 03. 29.. Ültetés 04. 01-én lenne. Ez még nem késő? Másik kérdésem az lenne, hogy milyen messze ültessük a határvonaltól, kerítéstől, hogy ne nyúljon át a szomszédba? Szeretnénk majd több gyümölcsfát ültetni és kíváncsi lennék a többi fa távolságára is. Vagyis mennyi helyet kell a gyümölcsfák között hagyni? Meggy, cseresznye, alma, körte, kajszi stb. Előre is köszönöm a sok kérdésemre a választ!

  • @gergelyszabo9225
    @gergelyszabo9225 Жыл бұрын

    Üdvözlöm! Én egy meggyfát szeretnék ültetni- konténerest 2,5 m magas a fa. Milyen karót kell hozzá venni tartás céljából? Milyen hosszút? Vagy kell egyáltalán?

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    Жыл бұрын

    Tisztelt Gergely, a kultúrnövények többségének bizonyos életszakaszaiban szüksége lehet a támasztékra, mely stabilan tartja. A karózás, kötözés, esetenként a támrendszer hiánya jelentősen csökkentheti a termést, visszavetheti a növény fejlődését. A fák szára fásodik, szilárdul, így ők többnyire megvannak támasztás nélkül is, de nem mind, és nem minden életszakaszban. Gyümölcsfa ültetésekor javaslom a karózást, ha gyors fejlődésnek indulást szeretnénk, illetve magas a fája is. A karó fából legyen, olyan mélyen kerüljön a földbe, hogy az stabilan álljon. A törzset a karóhoz olyan anyaggal rögzítsük, ami nem dörzsöli a kérget, nem vág bele, mert ha ez történik, akkor több kárt okozunk. Legjobb, ha a fa körül 3 karót teszünk le és minden irányban kikötözzük azt. Jó kertészkedést kívánok Önnek.

  • @gergelyszabo9225

    @gergelyszabo9225

    Жыл бұрын

    @@jozsefsipos1994 köszönöm!

  • @kirakira3522
    @kirakira35222 жыл бұрын

    Hello. Szeretnék gyümölcsfakat ültetni, csak az a probléma hogy előző tulajdonos által elég sok szemet került be a földbe, üvegek stb, nagyon sokat el hordtunk már, az lenne a kérdésem ha bele forgassuk a földbe mélyebbre, ezt a szemetet, mert ugye már van is Benne, és rá még tiszta föld réteg kerülne, akkor meg teremne a fa?

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    2 жыл бұрын

    Kedves Kira, köszönöm az érdeklődését. Szeretném javasolni, ha lehetőségük van ültessék a fákat olyan területre, ahol nincs szemét a föld mélyebb rétegeiben sem. Több éven keresztül szeretnénk, hogy a fáink értékes gyümölcsöt teremjenek. Ezért nem javaslom, hogy szemetes talajba ültessük, hiszen a fák gyökerei mélyebb rétegekbe is lehatolnak.

  • @kovacslaszlo90
    @kovacslaszlo902 жыл бұрын

    Jó napot kívánok! Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen típusú gombaölőszerbe érdemes belemártani a gyökérzetet ültetés előtt? Talán túl nagy a kínálat, így nehéz eligazodni. Választ köszönöm szépen előre is!

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    2 жыл бұрын

    Üdvözlöm László! Nagyon fontos a gombaölőszer használata. Különösen a sérült szabad gyökerű csemete esetén javasom. Megfelelő a mankoceb hatóanyagú készítmény. Jellemző hatása, hogy cink tartalmának köszönhetően, serkenti a gyökeresedést, amely még télig meg is indul. A penészgombák ellen is jó hatással van.

  • @erikanagy7427
    @erikanagy7427 Жыл бұрын

    Kedves Sipos úr! kb 5-6 éves cseresznyefa még átültethető? Ha igen, annak mekkora ültetőgödröt kell ásni? Előre köszönöm a válaszát!

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    Жыл бұрын

    Kedves Erika, köszönöm a megkeresését. Tavasszal átültetheti még a fát. Javaslom, hogy a lehető legnagyobb földlabdával emelje ki a talajból, és az új helyén ásson a földlabda méretével azonos mélységű, de kétszer olyan széles ültetőgödröt, amit jó minőségű, laza perlittel, tőzeggel kevert földdel, és tartós hatású, foszfordús tápelemmel töltsön meg. Ültetés után karóhoz történő kikötéssel erősítse meg a növényt. Ültetés után alaposan, jól beáztatva öntözze be a talajt a fa körül. A kiszáradás elkerülése érdekében 8 cm vastagságban mulcsozza a fa körüli területet. Sikeres ültetést és munkát kívánok!

  • @CsezmiczeiJ
    @CsezmiczeiJ9 ай бұрын

    Szép napot Sipos Úr! Ősszel tevezek pár gyümölcsfát ültetni, azt szeretném tudni, hogy érdemes-e a fák gyökereit mikorrhiza gombával beszórni, sok jót olvastam róla, csak nem tudom eldönteni, hogy ez tényleg olyan hasznos-e mint ahogy sokan állítják, vagy ez amolyan "úri huncutság"?

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    7 ай бұрын

    Üdvözlöm, köszönöm az érdeklődését. Szeretném megerősíteni, igen, ha van lehetősége tegyen az ültető gödörbe, a fa gyökere köré mikorrhiza gombát. Egy szimbiózis alakul ki, ami azt jelenti, hogy két különböző organizmus együtt él, vagy szoros kapcsolatban áll egymással. Segítik egymás fejlődését.

  • @CsezmiczeiJ

    @CsezmiczeiJ

    7 ай бұрын

    @@jozsefsipos1994 Rendben, köszönöm a választ!

  • @csaba7885
    @csaba78852 жыл бұрын

    Tiszteletem! Meglehet tudni a szervestrágya nevét? Nem értem a videóban... Köszönöm.

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    2 жыл бұрын

    Kedves Csaba, kérem, ha teheti Marha-Jó granulát trágyát tegyen a fa alá, vagy érett szarvasmarha trágyát, csak ne érintkezzen közvetlenül a gyökérrel.

  • @szabadoseva9430
    @szabadoseva94302 жыл бұрын

    Kedves Sipos Úr! Legyen kedves nekem tanácsot adni. Van egy kétéves kis szilvafám, ami éppen virágzik. Szeretném átültetni, egy másik helyre. Nemtudom, hogy ilyenkor szabad e. Kérem írja meg nekem. Előre is köszönöm a válaszát.

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    2 жыл бұрын

    Kedves Éva, köszönöm az érdeklődését. Sok növénnyel az átültetést, egész évben megtehetjük, de sokakat a vegetációs időszak végén a legkedvezőbb átültetni, amikor a levelek már lehullottak, vagy hullani kezdenek, de a föld még nem fagyott. Nagyon megsínylik, ha a gyökérfejlődés és virágzási időszakban ültetjük át őket. Tisztelettel kérem, virágzás után vagy ősszel lombhullás után ültesse át, ha teheti nagyobb földlabdával, hogy gyökere kisebb mértékben sérüljön.

  • @szabadoseva9430

    @szabadoseva9430

    2 жыл бұрын

    @@SiposGazda Megfogadom a tanácsát! Hálásan köszönöm a válaszát ,szép napot kívánok önnek!

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    2 жыл бұрын

    @@szabadoseva9430 Örömmel, nagyon szívesen! Jó kertészkedést kívánok!

  • @szabadoseva9430

    @szabadoseva9430

    2 жыл бұрын

    @@SiposGazda 🙂🙏

  • @TommMan
    @TommMan Жыл бұрын

    De miert nem lehet oltást föld alá ültetni? Azt nem tetszett mondani. Ugy ertem mélyebben.

  • @sl8844

    @sl8844

    Жыл бұрын

    erre én is kíváncsi vagyok

  • @cloudwalk4566

    @cloudwalk4566

    Жыл бұрын

    Azért, mert legyökerezhet a nemes és emiatt a fa elvesztheti az alanyhatást. Ha legyökerezik véletlen a nemes akkor jópár előnytelen következménye lehet; pl túl nagyra nő a fa, mert az alany nem fogja vissza, különböző betegségekre is fogékonyabb lehet, a talajra is kényesebb lehet, a gyümölcs méret és mennyiségi arányok is rossz irányba tolódhatnak.

  • @TommMan

    @TommMan

    Жыл бұрын

    @@cloudwalk4566 köszönöm

  • @jozsefsipos1994

    @jozsefsipos1994

    Жыл бұрын

    Üdvözlöm, az ültetés során a legfontosabb, amire ügyelnünk kell, hogy a fákon az oltási hely semmiképpen sem kerülhet a talaj szintje alá, különben a nemes könnyen legyökerezhet. Megfigyeltem ültetés során, hogy a törpe alanyú alma oltványokat úgy kell elültetni, hogy az oltás helye a föld felszíne fölött maradjon, mert különben a nemes rész meggyökeresedik és „lelép" az alanyról, majd nagyobb fává erősödik. Több fa ültetés esetén, mindegyiknél ugyanolyan magasságban legyen az oltási hely a talaj felszíne felett, mert ha eltérő, akkor a fáink különböző méretűek, magasságúak lehetnek.

  • @joskapista7142
    @joskapista71423 жыл бұрын

    Aki teheti, ültessen gyümölcsfát! A saját gyümölcs a legfinomabb!

  • @SiposGazda

    @SiposGazda

    3 жыл бұрын

    Köszönöm a támogató sorokat!

  • @harlanchristian5769

    @harlanchristian5769

    3 жыл бұрын

    I know it is quite randomly asking but does anybody know a good place to stream newly released movies online?

  • @nixonari9742

    @nixonari9742

    3 жыл бұрын

    @Harlan Christian Lately I have been using flixzone. Just search on google for it =)

  • @zahirbyron1195

    @zahirbyron1195

    3 жыл бұрын

    @Nixon Ari Yup, I have been using flixzone for since march myself =)

  • @harlanchristian5769

    @harlanchristian5769

    3 жыл бұрын

    @Nixon Ari Thank you, I went there and it seems to work :D Appreciate it!!

  • @mariaregasz6059
    @mariaregasz60593 жыл бұрын

    Szegény biológiai életet kettévágta. Miért nem kerek gödröt ásnak?

  • @petertoth1272

    @petertoth1272

    2 жыл бұрын

    Szokás és szerszám kérdése. A növénynek igazából mindegy milyen alakú a gödör. Emberi oldalról nézve, azzal a lapáttal amit használnak nehezebb a kerek gödröt kialakítani. Szerintem ilyen talajnál egy hajlított fejű D foggantyús ásólapát plusz egy csákány célszerűbb az ültetőgödör kiásásához.

  • @regasz

    @regasz

    2 жыл бұрын

    @@petertoth1272 Szuper! Ugyanis én mindíg kerek gödröt ások. Nagyon kemény a talaj nálunk, így Fiskars gödörásóval csinálom, volt, hogy egy nap 20 gödröt ástam ki. Egy ásónyom, majd azt elkezdem körbeásni, majd azt is, így kerek gödröm lesz és Fiskars lapáttal kilapátolom a földet. Legutóbb áfonyabokornak kellett kicserélni a talajt tőzegre, így bazinagy gödör kellett és így csináltam, azzal az eltéréssel, hogy első nap csak térdig sikerült kiásni, azt belocsoltam, másnap sikerült derékig úgy, hogy be volt locsolva, így puhább volt a talaj. A gödör átmérője 2 méter volt. Nem reklámozni akarom a Fiskarst, semmi közöm a céghez, de más ásóval megszakadnék és gerincsérvem van. Most már vettem egy gödörásó gépet is, 50 cm mélyre ás 20 cm átmérőjű gödröt, csinálok 4-5 ilyet egy négyzetméteren és csak ki kell lapátolni a földet. Van kereke, ilyen, csak én 65 ezerért vettem: www.grube.hu/Godorfuro-gep/Pflanzfuchs-360-godorfuro-51-1-szar-nelkul-p91795.html Szuper jó kütyü, átvágja a vékonyabb gyökereket is.