Így működnek a különleges differenciálművek - Gajdán Miklós/Vezess TV

Автокөліктер мен көлік құралдары

A hagyományos differenciálmű nagy hátránya, hogy kétoldalt gyakorlatilag azonos nagyságú nyomatékot képes az útra vinni. Ha viszont az egyik oldalon például jég van a kerék alatt, az útra vihető nyomaték szinte nullára csökken - és vele együtt a másik, jobban tapadó oldalon is és a jármű nem tud elindulni.
Ilyenkor van szükség differenciálzárra, amely korlátozza (ezt hívják részleges differenciálnak) vagy teljesen megakadályozza a differenciálmű működését, azáltal, hogy a két oldalt egymáshoz fékezi. A differenciálzár lehet automatikus (önzáró) működésű is, de a teljes zárásút minden esetben a vezetőnek kell bekapcsolnia. Az alkatrész működését Gajdán Miklós mutatja be aktuális videójába
Feliratkozás a csatornára: bit.ly/VezessTV-feliratkozas
www.vezess.hu/
/ vezess

Пікірлер: 32

  • @szoszlarika
    @szoszlarika4 жыл бұрын

    Ismét nagyon érdekes szerkezeteket tanítottál, jól bemutattad őket, egyedül a torsen volt számomra kicsit nehezebben érthető, de ezt egy animációs videó segítségével már helyre is tettem. Köszönet a videóért!

  • @lacike767
    @lacike7674 жыл бұрын

    Nagyon jók ezek a videók, tanulságosak...

  • @leventeszabolcspeli984
    @leventeszabolcspeli9844 жыл бұрын

    Arra is kiváncsi lettem volna, hogy mi a különbség a megoldások közt, vagy csak az előálitás költsége a különbség miért született ennyi megoldás? Jó kis téma ez. Köszönjük tanár Úr.

  • @gaborspisak6775
    @gaborspisak67757 ай бұрын

    Nagyon jól elmondtad az alapoktól kezdeve, erre lehet építeni.Köszönjük!Láthatja minndeki, hogy működik.....egy alkatrész... 😊 Még egyszer szeretném megköszöni az előadást! ... (csak egy szerelő(technikus)) Ez kb tananyag autószerelő szakmában.... vagy nem?

  • @szograditibor9759
    @szograditibor97593 жыл бұрын

    Tiszteletem! Az lenne a kérdésem, ha tud válaszolni rá az úr, hogyan lehetséges megoldani ön szerint vagy hivatalosan hogyan oldották meg, hogy egy kizárólag hátsókerék meghajtású gépjármű esetén ha kéziféket használ a vezető, akkor a használható kézifék, csak az első kerekekre gyakoról hatást, és ott is csak azt a kereket fékezi segítve az út tartást, akár állóra fékezve az adott kereket a kézifék használójától függő, amelyik irányba forgatja a vezető a kormányt? Az a kérdésem rövidebben, hogyan tudnám megoldani, hogy a hátsókerékmeghajtású gépjármű esetén, ha behúzom a kéziféket, elől amerre fordítom a kormányt, csak arra az előskerékre gyakoroljon fékező hatást a kézifék? Ha lehetséges, ugyan ezt, hogyan tudnám megoldani úgy, hogy a kézifék kar meghúzásának értékében fékezze az adott első kereket? Tudja vannak a STADION SZUPER TEHERAUTÓK! (Standum Super Truck) Ott a teherautó vezető ha kézi féket használ, sok esetben látszik, hogy csak is kizárólag egyetlen egy első kerék füstöl, még pedig az, amelyiket állóra fékezte kézifékkel, a vezető! A füstből látszik, hogy egy kerék állóra lett fékezve! Esetleg tud segíteni, hogy ilyen fékrendszerről, hol tudnék tájékozódni, ha ön nem szeretne ilyesmiről tájékoztató videót készíteni? Mert szívesen megtekinteném! Érdekel nagyon! Ha tudna segíteni, nagyon megörvendeztetne! Üdvözlet. Minden jót. Jók a videók! :)

  • @sandorandrasrusz7377
    @sandorandrasrusz73774 жыл бұрын

    Az LSD diffi nem ez az egy megoldást alkalmazza ami itt elhangzott. A bemutatott a klasszikus speer, az az a hajtó tengely(kúpkerék) nyomatékára zár. Terepjárókban a féltengely nyomaték különbségre zár legtöbbször(dana) részlegesen.

  • @V0ree
    @V0ree4 жыл бұрын

    Ismét egy hiánypótló videó, viszont elnézést, hogy idegen videót linkelek, de egy jó 80 éves videón nagyon jól illusztrálva van a klasszikus dif. mű működése, akit érdekel a téma nem érdemes kihagyni, angol tudás sem szükséges, jól látszik minden: kzread.info/dash/bejne/q4112ZlyY5uch6w.html

  • @imrehuram9695

    @imrehuram9695

    4 жыл бұрын

    Jó volt a belinkelt videó! 👍

  • @imrehuram9695
    @imrehuram96954 жыл бұрын

    Nagyon jók ezek a videók csak egy baj van vele, hogy utólag illesztetek be olyan animációkat amin a tanár úr sokkal jobban el tudná magyarázni a dolgokat mert szemléletesebb. Miért nem lehet ezeket az "előadás" előtt megkeresni, és beiktatni a bemutatóba?

  • @mcdomy
    @mcdomy4 жыл бұрын

    Tanárúr! Tisztelettel kérdezném, hogy a következő epizódban bemutatná a Mitsubishi EVO Active YAW rendszerét is? Engem nagyon érdekelne, merthát végülis a sorozatban gyártott autók közül a Lancer EVO bármitől (tehát BÁRMITŐL) gyorsabban befordul. Köszönjük :)

  • @PaulusdeKenezy

    @PaulusdeKenezy

    3 жыл бұрын

    Én a Subaru diffijére lennék kíváncsi, illetve összehasonlítva mindegyiket egy-egy pro-kontra listával jobban képben lennék.

  • @mcdomy

    @mcdomy

    3 жыл бұрын

    @@PaulusdeKenezy a Subaru lenne elvileg az a cég, amelyiknek a legnagyobb a tapasztalata a sorozatgyártású összkerékhajtású autókkal. Így biztos vagyok benne, hogy rettentően jó műszaki tartalom van a WRX STI-ben. Viszont valamiért az Evo (a VII-est kivéve), mint egy kerek egész autó jobban sikerült. Írom úgy, hogy Subaru rajongó vagyok.

  • @PaulusdeKenezy

    @PaulusdeKenezy

    3 жыл бұрын

    @@mcdomy Engem az érdekelne igazán, hogy melyiknek mi a haszna a másikkal szemben és mik a hátrányaik.

  • @mcdomy

    @mcdomy

    3 жыл бұрын

    @@PaulusdeKenezy igen... Érdekes lenne látni egy ilyet, de már itt, Gajdán Miklóstól nem fogjuk meglátni.

  • @PaulusdeKenezy

    @PaulusdeKenezy

    3 жыл бұрын

    @@mcdomy Miért mondod ezt biztosra?

  • @miskolcibuffalobill8666
    @miskolcibuffalobill86664 жыл бұрын

    Lehetne videó a kompresszorokról

  • @zsb79
    @zsb792 жыл бұрын

    Bmw z4(e85) diffirenciàlmübe Castrol Transmax Axle Long Life 75w-90 (Non -Limited Slip Rear Axles) olaj megfelő-e ?

  • @superturbo5482
    @superturbo54824 жыл бұрын

    miert tünik úgy hogy a benzines motrok sokkal hevültebbek egy kemenyebb kör utan ,mint egy diesel ?

  • @hamarzoltan916
    @hamarzoltan9164 жыл бұрын

    Nissan Vanette cargoban elvileg az első megoldás volt, de ha jól értem a Torsen leginkább azért jobb, mert nincs benne surlódó alkatrész, ami hamar elkopik, és cserélni kellene.

  • @HopEyt02
    @HopEyt024 жыл бұрын

    Egy olyan kerdesem lenne, hogy mondjuk egy elso kerekes nyitott difis autoval a sarba ragadnank, es kiakarnank belole jonni, de csak az egyik kerek fix, masik az elporog es, hogy ilyenkor ha sebessegbe tesszuk hadjuk porogni az egyik kereket teljesen visszaengedett kuplunggal, majd a fekre lepunk nagyobb gazadas mellett, akkor az kepes megfogni az allo kereket es az igy kihuzni az autot a sarbol? Ez igy lehetseges, hogy manualisan imitaljuk a zart difit?

  • @szoszlarika

    @szoszlarika

    4 жыл бұрын

    Igazán érdekes felvetés. Szerintem egy hétköznapi első kerekes autón ha egy egyszerű féket nyomsz, akkor közel egyenlő erővel fékezi mindkét kereket, így a probléma nem oldódik meg. Viszont eltudnék képzelni egy olyat, hogy szenzor figyeli az első kerekek forgását, nyilván csak bizonyos fordulaton és külön fékezné a kipörgő kereket, így a nyomaték átkerülne a fix kerékre.

  • @peterjuhasz5143

    @peterjuhasz5143

    4 жыл бұрын

    @@szoszlarika Pontosan ezt valósította meg a Land Rover a Discovery II-esnél amit ìrsz. 1998-ban már így jöttek ki a II-es Diszkók. A Land Rover Traction Controlnak nevezi ezt a megoldást. A rendszer lényege az, h CSAK a kipörgő kereket fékezi meg az automata rendszer, a tengely másik oldalán lévőt nem, ezáltal "átveri" a nyitott difit, így nyomatékot juttatva az álló kerékre. Különösen hatékony ez a rendszer akkor, ha pl. egy Torsen difire cserélik a nyitott difit. Én Torseneket használok a Land Roverem első és hátsó hídjában is, hihetetlen sokat hozzátesz a terepképességhez a nyitott difikhez képest, ha kiegészülne még egy Traction Controll rendszerrel is, akkor meg még jobb lenne a végeredmény.

  • @Kardi1988

    @Kardi1988

    4 жыл бұрын

    @@szoszlarika 16:15-től ezt meséli a tanár úr, így működik az ESP is a kocsimban.

  • @szoszlarika

    @szoszlarika

    4 жыл бұрын

    @@Kardi1988 jogos, köszi szépen

  • @whistle194

    @whistle194

    4 жыл бұрын

    @@szoszlarika Igen, a korszerűbb autók pont ezt csinálják a menetstabilizátor fékezgeti az elpörgő kereket, így átviszi a másik hajtott oldara. Hogy ez mennyire működik jól az szoftver, meg fejlesztés kérdése. A baj az, hogy ezt "sportautókban" is alkalmazzák, nem tesznek bele sperrdiffit, mert az nagyon nem olcsó. Viszont egy sportautóban. ha fékezünk valamit az nem jó. Még akkor sem, ha nyilván gyorsabb az autó, mint a belső íven forgó kerékkel, de akkor is fékezzük. Egy mechanikus lamellás sperrdiffiniek nincs ilyen kompromisszuma.

  • @BEci151
    @BEci1513 жыл бұрын

    Igazából nem vagyok műszaki analfabéta ,de ennek az egységnek a működését még most sem tudom fejben össze rakni.

  • @gyorgybaka3304
    @gyorgybaka33044 жыл бұрын

    Én inkább úgymondtam volna hogy kitaláltak egy olyan megoldást

  • @belakovacs7775
    @belakovacs77754 жыл бұрын

    részleges differenciál = sperr difi ? Vagy a sperr kimaradt?

  • @susuys

    @susuys

    4 жыл бұрын

    LSD = Sperr. Torsen is LSD.

  • @Mong00se
    @Mong00se2 ай бұрын

    Gajdán apátok

Келесі