Gry pseudohistoryczne - czy tłamszą prawdziwą historię?

Ойындар

W jaki sposób gry wykorzystują historię do swoich celów? Czy możliwe jest stworzenie gry wiernej realiom historycznym pod względem fabularnym i gameplayowym?
Więcej filmów? Subskrybuj! ► bit.ly/subskrybujtvgry
Zapraszam też na swojego Instagrama: / grzegorz.bobrek
▐ Jeszcze więcej filmów? tvgry.pl
▐ FACEBOOK: / tvgrypl

Пікірлер: 436

  • @cynamoune
    @cynamoune7 жыл бұрын

    Dzięki Europie Universalis IV znam na pamięć mapę całego świata i większość krain historycznych.

  • @stanley7258
    @stanley72587 жыл бұрын

    Ja po prostu nie wierze. Zawsze, ZAWSZE gdy wracam do domu jest nowy odcinek. Gdy przekraczam już próg to słyszę *pyk* powiadomienie KZread o nowym odc od was :)

  • @narcyzelem3317

    @narcyzelem3317

    7 жыл бұрын

    To się nazywa profesjonalizm ;]

  • @eeezadyiwalety

    @eeezadyiwalety

    7 жыл бұрын

    płacą im za to?

  • @Gieldowak

    @Gieldowak

    7 жыл бұрын

    Nie, robią to za darmo bo się nudzą.

  • @eeezadyiwalety

    @eeezadyiwalety

    7 жыл бұрын

    Gieldowak Wiesz co to pytanie retoryczne koleg?

  • @Gieldowak

    @Gieldowak

    7 жыл бұрын

    Hahahahahaha, następny xD

  • @patryk233
    @patryk2337 жыл бұрын

    Człowiek zmachany po szkole / pracy a tutaj 2 minuty temu dodany odcinek od TVGRYpl. Nic tylko oglądać :)

  • @hetman6504
    @hetman65047 жыл бұрын

    to że gry rozwijają zainteresowania historyczne czy daną dziedziną jest jak najbardziej trafne i przydatne i więcej nie powinniśmy od nich żądać

  • @numbsliwa
    @numbsliwa7 жыл бұрын

    I właśnie w tym momenci dochodzimy do kuriozalnej sytuacji. Ponieważ gdy gra stara się pokazać historie taka jaka była to dochodzi do obużeń i negatywnych ( aczkolwiek błednych) opinii, ponieważ historia nie dla każdego jest wygodna. Przykład? Prosze bardzo, Company of Heroes 2, gra któa zostałą mocna zjechana w Rosji i spotkała sie z baaardzo negatywnymi ocenami , tylko dlatego że, w kampanii sowieckiej pokazane jest jak ruscy rostrzeliwują żolnierzy którzy się poddają, NKWD strzela do własnych żołnierzy którzy sie wycofują gdy sytuacja jest beznadziejna, pokazane są jednosta ROA ( rosjanie któzy przeszli na strone niemiecką bo chcieli walczyć preciwko rezimowi Stalina oraz w jednej misji w Polsce wojska sowieckie rostzreliwują polskich partyzanów po tym jak oni im pomogli.

  • @numbsliwa

    @numbsliwa

    7 жыл бұрын

    Papar Studio dokładnie to miałem na myśli. Ciężko jest znaleźć złoty środek.

  • @MrSzundaraj

    @MrSzundaraj

    7 жыл бұрын

    to jest o tyle groźne że ludzie zaczynają wiezyć w cokolwiek zobaczą, a rosjanie są w tym mistrzami, już zaczeli przedrukowywanie histori.za pare lat nikt nie będzie pamiętał co się wydażyło w IIWojnie, a książki zawierać będą fakty wygodne dla autora, taksamo z grami.

  • @numbsliwa

    @numbsliwa

    7 жыл бұрын

    Mezamir oczywiście jednym z dużych przykładów zakłamywanie historii jest przypadek rosji, ale tak jak mówisz jest ich więcej wśród innych państw. Gdzie USA jest jednym z największych "zmieniaczy" historii. Może nie bardziej zmieniaczy aczkolwiek, piszących ich pod siebie bo na przykładzie IIWW, tam kreują siebie na zbawicieli świtata i ludzkości. Zapytałbyś przeciętnego amerykanina o to kto wygrał drugą wojne to powiedzą Ci że oni, nie biorąc pod uwage udziału wielu wielu państw z którymi wspóltworzyli to ( dla nas połowiczne) zwycięstwo. USA w grach i filmach kreują się na czystych niskazitelnych wojaków bez skazy. Jak wiadomo zwycięzców się nie ocenia a to zwycięzcy piszą historie kria przegranych. Jakoś o zbrodniach dkonowynaych przez USA się nie mówi. Bo to plama na ich historii. Bombardowanie Drezna, które jest ewidentnie zbrodnią wojenną, bo kogo oni tam bombardowali, nie znaczące ośrodki przmysłowe lecz tereny mieszkalne, Hiroshima, Nagasaki, chuj z tym, przecież wygraliśmy. I zakłamywanie o czym pisałeś, jak do cięzkiej kurwy będąc tak wysoko postawionym moża gadać takie bzdury o polskich obozach śmierci. Oczywiście to w sporej mierze dzięki lobby żydowkiemu, gdzie to niewdzięczni, parszywi , zaklamani żydi domagają się odszkodowań i ieniezy za stracone mienie od Polski. KURWA, TO JEST NIEPOJĘTE!. Jakbyśmy my byli temu wszystkiemu winni. Pomijam już fakt że liście 100 sprawiedliwych, którzy ratowali żydów są prawie sami polacy, gdzie ratowlai ich ryzykując włąsne życie.

  • @numbsliwa

    @numbsliwa

    7 жыл бұрын

    Jakub Śliwa Ok, mogłem nie wiedzieć, aczkolwiek jest to na tyle znane i weszło na stałe do kanonu że można to uznać za przysłowie.

  • @KaszaKaszel

    @KaszaKaszel

    7 жыл бұрын

    Rosjanie są obużeni oni zabierali ludzi na Sybir mordowali gwałcili ale zwyczajnych ludzi nie rozstrzeliwali stali powiedział że nabój za 8 kopiejek jest za drogi więc zabijali na inne "tańsze" sposoby

  • @tomekp281
    @tomekp2817 жыл бұрын

    dzięki total war dostałem 5 z mapy europy XD

  • @sajlenpl737

    @sajlenpl737

    7 жыл бұрын

    ja dzięki eu4 dostałem 5 z mapy światowej.

  • @dud5606

    @dud5606

    7 жыл бұрын

    "globus polski"

  • @MinecraftChomik

    @MinecraftChomik

    7 жыл бұрын

    HAHAHAHAH

  • @vatnam4007

    @vatnam4007

    7 жыл бұрын

    Ja dzięki temu, że jestem graczem mam średnią 5.0 z Angielskiego :D

  • @mstrp5933

    @mstrp5933

    7 жыл бұрын

    Ja to dzięki eu 3.

  • @hot_n00dle
    @hot_n00dle7 жыл бұрын

    Na języku polskim przy omawianiu lektury (Nie-Boska Komedia) dotknęliśmy tematu Rewolucji Francuskiej i ogółem pojęcia rewolucji. Doszliśmy do takich wniosków, że każde takie powstanie poniesie porażkę gdy buntownicy nie maja swojego programu rewolucyjnego oprócz krwawej zemsty na panach i bogaczach, które tylko pogrąży kraj w chaosie, głupocie i ciemnocie. W sumie racja. Po wielkich ideach, wzniosłych hasłach i charyzmatycznych przywódcach zostały pokrwawione gilotyny. W sumie jeśli sie zastanowić to rzadko rewolucje sie zdarzały. I chyba żadne z nich nie osiągnęły celu, więc zrywy, które w większości przypadków niosą ze soba śmierć, głód i zniszczenie kraju sa bezsensowne i nie maja żadnych korzyści. Jednakże trwanie w pewnym sensie w niewoli lub ucisku przez zamożnych i szlachetnie urodzonych nie jest na pewno na rękę ludowi i państwu. Francuzi widocznie nie do końca wiedzieli czego chcą, a wodzom władza i kasa strzeliła do łba i wszystkie ich działania szlag jasny trafił.

  • @MrMati9988
    @MrMati99887 жыл бұрын

    Powiem szczerze, że to materiał bardzo fajny i ciekawy. Dawno u Was takiego nie było. Czekałem na poważny materiał od dawna, bez średnio udanego śmieszkowania. Oby więcej takich. Mniej śmieszkowania i top 10 itp. a więcej czegoś takiego. :)

  • @Richter5
    @Richter57 жыл бұрын

    Przedstawiciele Ubisoftu odkąd pamiętam mówili, że ich gry mają ZACHĘCIĆ graczy do poznawania historii, a nie jej uczyć. Uniwersum Assassin's Creed jest luźno powiązane z prawdziwymi wydarzeniami. Samo wplątanie elementów czysto fantastycznych ("Ci, którzy byli przed nami" czy te ich całe Artefakty) powinno dać to do zrozumienia ;)

  • @adrianmagnuskrzych9732
    @adrianmagnuskrzych97327 жыл бұрын

    Do tej pory pamiętam jak grając w Civ 5 wybuchłem śmiechem gdy moi angielscy zwiadowcy odkryli Warszawę w okolicy mojej stolicy kilkaset lat p.n.e.

  • @komiks42

    @komiks42

    7 жыл бұрын

    Babilon atakujący bronią atomową Cesarstwo Rosyjskie. Ehh ta cywilizacja :p Za to kocham tą grę.

  • @TheQupon

    @TheQupon

    7 жыл бұрын

    albo gandhi wybierający drogę faszyzmu i atakujący wszystkich dookoła

  • @whitewolf4910

    @whitewolf4910

    7 жыл бұрын

    A żeby tylko atakował. Gdyby nie to że ja miałem duże zapasy broni jądrowej i byłem daleko od niego to równiez ja bym miał dosłownie WSZYSTKIE tereny skażone. Ah ta wierność historii w civ jest szczególnie śmieszna względem Gandhiego i Askii

  • @cyklonb253

    @cyklonb253

    7 жыл бұрын

    Albo inwazja Zulusów na Europę.

  • @husarzpolski8998

    @husarzpolski8998

    7 жыл бұрын

    Ach te niesforne kolonie... XD

  • @slomkaadas9603
    @slomkaadas96037 жыл бұрын

    Moim zdaniem "Enemy Front" nie był taki zły. Świetnie się bawiłem likwidując oficerów SS lub dokonując sabotaży. Fakt - grafika nie była najwyższej jakości ale fabuła w pełni to rekompensowała. Ja ją polecam, bo przyjemnie się w nią grało...

  • @kacperl9275

    @kacperl9275

    7 жыл бұрын

    Dokładnie tak,co do tej gry moje odczucia są takie same :D

  • @stureremil1942

    @stureremil1942

    7 жыл бұрын

    A jakie były glicze.

  • @slomkaadas9603

    @slomkaadas9603

    7 жыл бұрын

    Nie ma. Na samą konsolę ps3 wypuszczono tak słabą wersje graficzną, aż zęby bolą. Na kompie jest najlepiej.

  • @slomkaadas9603

    @slomkaadas9603

    7 жыл бұрын

    Jacob202 Na PS3 średnia cena to około 45 zł, max 50... Moim zdaniem opłaca się, rozgrywka i fabuła jest bardzo wciągająca. Fakt są drobne niedoróbki ale tylko dla idealistów. Nie musi być przecież odrazu grafika ultra, prawda ? Tu chodzi o historie i pamięć, a nie ilość efektów specjalnych i itp.

  • @kacperl9275

    @kacperl9275

    7 жыл бұрын

    Dokładnie tak,zgadzam się z Adamem. Bardzo dobra gra singleplayer.Mówię to dlatego,że multiplayer nie żyje ;P Czasami się spotka paru ludzi...ale to rzadko xd

  • @masterpaintco
    @masterpaintco7 жыл бұрын

    W Europę Universalis II zagrałem pierwszy raz mając 6 lat i od tego momentu zainteresowałem się historią.

  • @mefisto654
    @mefisto6547 жыл бұрын

    Rewolucja francuska przedstawiana jest ogolnie na świecie właśnie z drugiej strony, jako romantyczna walka o wolność. Dla całego bloku lewicowego. Dopiero wgłębiając się w historię dochodzimy do prawdy. Nie grałem w ACU, ale jeżeli coś pokazało, że Ludwik nie zasłużył na taki los, to miało rację, tak samo jak co do osoby Robespierrea. Czerwony terror zanim zaczął być modny na wschodzie. Ale nie grałem, więc do końca nie wiem. Co do pytania to na pewno Total War w latach 2006 i 2007 mnie magnetycznie przykleił do historii. Mapowy fetysz na zawsze. ;)

  • @matejsk.2006

    @matejsk.2006

    3 жыл бұрын

    👏👏👏

  • @binch1114
    @binch11147 жыл бұрын

    Historia w grach jest dobra ale z dystansem, nie by oddać w 100% wszystko (np. prosze sobie wyobrazić battlefield 1 w którym 3 godziny siedzimy w okopie strzelając strzał po strzale aż w końcu gwizdek na wyjście by dostać strzał 3 sekundy po wyjściu z okopu). Trzeba pamiętać że gra jest grą ale gry nie powinny kłamać albo pokazywać historię z jednej strony (brak strzelanek w drugiej wojnie światowej z perspektywy zwykłego niemieckiego poborowego). Najlepiej jest jak gra z fabułą traktuje siebie dość poważnie ale bez przesady a strategia sandboxowa taka jak produkcje paradoxu gdy w ogóle nie jest historyczna tylko w realiach historycznych z mechanikami oddającymi tamtejsze funkcjonowanie świata w mniej lub bardziej dokładny sposób (proszę sobie wyobrazić granie księstwem niemieckim w europie universalis 4, najprawdopodobniej siedziałoby się i nic nie robiło a chyba nie na tym polega gra).

  • @Florek112

    @Florek112

    7 жыл бұрын

    "brak strzelanek w drugiej wojnie światowej z perspektywy zwykłego niemieckiego poborowego" Red Orchestra 2, polecam.

  • @mateuszsokoowski8360

    @mateuszsokoowski8360

    7 жыл бұрын

    Może, to nie strzelanka, ale pewna stara, dobra strategia Panzers. Mogłeś tam grać Niemcami ;)

  • @ALMIGHTY_SIGMAR

    @ALMIGHTY_SIGMAR

    7 жыл бұрын

    Świetna gra.

  • @Globtroter4Life
    @Globtroter4Life7 жыл бұрын

    Gdy byłem małym szczylem mój stryj posiadał Commandos'a 2 na PS2. Czasami zdarzało mi się oglądać jak on gra. Ach ta nostalgia jak sobie przypominał gdy Green Beret'a biegnie, a w tym samym czasie gra utwór "A storm is coming". Właśnie dlatego gdy w miarę dorosłem, zacząłem się interesować okresem II wojny światowej. Dzisiaj posiadam biblioteczkę książek poświęconej historii, a najwięcej książek mam tych, które zajmują się problem II wojny. Dzięki "Europie czwórce" bez problemu mogę wskazać kraje na mapie Europy, a przez granie w Crusader Kings II zainteresowałem się historią stosunków polsko-rosyjsko-kozackim.

  • @wesolek87
    @wesolek877 жыл бұрын

    A koszula musi być B-) Aż się prosisz o memy ;D Pozdrawiam.

  • @guenhwyvar797
    @guenhwyvar7977 жыл бұрын

    Już po tytule wiedziałem że materiał Gambrinusa :)

  • @kuros6675
    @kuros66757 жыл бұрын

    Roman Dmowski - Faszystowski demagog , pamiętamy :)

  • @cripwk
    @cripwk7 жыл бұрын

    Myślę, że powinien powstać podział na gry historyczne i na gry oparte na fikcji historycznej. Myślę, że to proste rozwiązanie zamknęło by problem.

  • @paulinagabrys8874

    @paulinagabrys8874

    4 жыл бұрын

    I to jest najrozsądniejszy komentarz ze wszystkich tu zamieszczonych.

  • @Hammerpowah
    @Hammerpowah7 жыл бұрын

    Kiedy pierwszy raz na dniach premiery odpaliłem pierwszego AC, moje oczy jako pierwszy przykuł napis "na kanwie wydarzeń historycznych" co wystarczająco dawało mi do zrozumienia że twórcy luźno wykorzystują wydarzenia historyczne żeby osadzić w nich swoją grę. Grając w ten tytuł od razu stwierdziłem że nie wyobrażam sobie tego inaczej, a sama historia, postacie występujące w niej, czy w ogóle wątki na tyle mnie zainteresowały, że sam postanowiłem wziąć do ręki tę holerną książkę do historii i zainteresować się tematem na własną rękę za co twórcom bardzo dziękuję bo wykorzystanie wydarzeń historycznych nie jest możliwe w stopniu perfekcyjnym bez poświęcania wielu dobrych pomysłów na które wielokrotnie wpadają, a samo określenie "w oparciu" skłania do refleksji i zainteresowania się tematem, dlatego też stwierdzam że niech gra jest sobie grą, a jeśli ma zrzynać z historii, to niech robi to jak chce, byle całokształtem wyszła dobrze :)

  • @marcinklimek8065
    @marcinklimek80657 жыл бұрын

    Ja napisze tylko ze to chyba najlepszy kanal o takiej tematyce. Wciągacie mnie ponownie w ten świat jak za dzieciaka... CD-Action. Magia :)

  • @masterofkubots2805
    @masterofkubots28057 жыл бұрын

    Age Of Empires - w trakcie rozgrywki historia uproszczona jest na potrzeby gameplay'u, jednak główne wydarzenia przedstawione są podręcznikowo, podobnie jak opisy frakcji, lokacji, jednostek, czy wyposażenia.

  • @miszellught700
    @miszellught7007 жыл бұрын

    wybieram wierność faktą, bo bardzo podoba mi się jak z historycznych wydarzeń ulepiają twórcy gier coś niesamowitego i nie odchodzą z tym od faktów. To uczucie gdy dzieje się coś niesamowitego, a jednocześnie to naprawdę miało miejsce. Polecam ogółem gry z serii total war, a zwłaszcza Napoleon total war, bo jest niesamowita.

  • @GhostWoolf666
    @GhostWoolf6667 жыл бұрын

    Świetna i rzetelna wypowiedź ! :D Dobrze sie tego słucha :D

  • @MokryPiess
    @MokryPiess7 жыл бұрын

    Jak zwykle można liczyć na porządny materiał :)

  • @Sireas93
    @Sireas937 жыл бұрын

    Portugalski achievement z EU4 "not so sad a state" zainspirował mnie do znalezienia informacji do czego się to w ogóle odnosi. No i teraz wiem, czym jest saudade :)

  • @krzychuziom5011
    @krzychuziom50117 жыл бұрын

    Naprawdę bardzo fajny odcinek :D

  • @pakitosan5
    @pakitosan57 жыл бұрын

    Ja myśle że grami które najbardziej mogą zainteresować historią są serie Assassin creed i total war,to właśnie dziei nim dowiadywałem sie o ciekawych faktach związnych z historią co skłoniło mnie do poszerzenia mojej wiedzy na temat Kolonizacji indi czy wojny siedmioletniej gdyż tego na lekcjach histori nie ma a są to na prawde ciekawe tematy

  • @gucioo6829
    @gucioo68297 жыл бұрын

    Mnie This war of mine na miesiąc zaraziło tematem wojny w Bośnii

  • @MrPrymitywny
    @MrPrymitywny7 жыл бұрын

    Dzięki graniu w Kozaków 2 w podstawówce zainteresowałem się historią co poskutkowało laureatem ogólnopolskiej olimpiady historycznej w gimnazjum ;) Co ciekawe pamiętam jak moja Pani nauczycielka śmiała się ze mnie na lekcji historii gdy wspominałem o tej grze

  • @Cienty1906
    @Cienty19067 жыл бұрын

    Twoje materiały są świetne zwłaszcza jeżeli lubi się historie

  • @Groszek14
    @Groszek146 жыл бұрын

    mi osobiście dużo ostatnio dała ponownie ogrywane Nioh, zjednoczenie Japonii i początek szogunatu Edo, wcześniej nawet nie wiedziałem, że coś takiego było, a początek shogunów dałbym dużo wcześniej niż 1600' :D

  • @ukaszs1913
    @ukaszs19137 жыл бұрын

    Ja dzięki wspomianej grze, mianowicie Rome Total War, zainteresowałem się bardzo historią antyczną. Byłem ciekawy jak wygłądały naprawdę te wszystkie formacje wojskowe, "państwa", relacje między tymi "państwami". Bardzo ciekawy temat. Swoją drogą to wszystko bardzo się różni od tego, co mamy zaprezentowane w grze, a szkoda bo bardzo lubię tę odsłonę serii.

  • @_kiewicz6340
    @_kiewicz63407 жыл бұрын

    Pamiętam to jak... dłuższy czas temu grałem w Call of Duty 2. Byłem wtedy dosyć mały, ale zafascynowała mnie operacja D-Day, która została przedstawiona w tej grze. Po którejś już z rzędu rozegranej misji postanowiłem poszukać w internecie informacji na temat tamtych wydarzeń. To była jedna z tych rzeczy, które stworzyły we mnie zainteresowanie historią

  • @jakubkazimiruk1619
    @jakubkazimiruk16197 жыл бұрын

    soundtrack z The Imitation Game w tle

  • @EroSenin89
    @EroSenin897 жыл бұрын

    Praetorians - strategia umiejscowiona w czasach Juliusza Cezara, która zaciekawiła mnie nie tylko postacią Cezara ale też historią Starożytnego Rzymu, z całego serca polecam...

  • @YouMattBro17
    @YouMattBro177 жыл бұрын

    Ja dzięki pierwszej części Company of Heroes zainteresowałem się drugą wojną światową, aż do dziś. Dzięki serii Civilization czytałem dużo na temat postaci historycznych znajdujących się w każdej z odsłon serii.

  • @Hubson91
    @Hubson916 жыл бұрын

    Problem z Rome Total War był taki, że jakby nie podzielili Rzymu na 4 frakcje to byłaby zbyt dokoksowana frakcja. Z Egiptem było tak, że... zwyczajnie już było dużo frakcji hellenistycznych. Mieliśmy Państwa Miasta Greckie, Macedonie, Sellucydów. Elementy falangi np. w Kartaginie czy Tracji. Zwyczajnie chcieli to urozmaicić;)

  • @damianoem15
    @damianoem157 жыл бұрын

    Mimo skończonej szkoły i słabych ocen z historii - po przejściu wszystkich części Assassins Creeda postanowiłem powrócić do historii tej której ni huhu nie chciało mi się uczyć. Zacząłem od krucjat, przeszedłem przez książki na temat rodziny Borgiów,papieży-kończąc na temacie francji z unity czy szukając informacji na temat kuby rozpruwacza Co do gier - wolę zdecydowanie lepszą mechanikę niż większe opieranie się na faktach, producenci muszą znaleźć tę równowagę tak żeby gracz był zaciekawiony delikatnie naciągniętą historią postaci / budowli ale dobrze się bawił w czasie przechodzenia fabuły.

  • @tenjedennamilion4292
    @tenjedennamilion42927 жыл бұрын

    wiecej z historii naucze sie z tego kanalu, niz od mojej nauczycielki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • @khornesith3811
    @khornesith38117 жыл бұрын

    Gry mają zachęcać do szukania ciekawostek historycznych. Bo często to ułatwia rozgrywkę :P A Enemy Front nie była taką złą grą o dziwo. Lokacje w Wawie spokojnie mogłem znaleźć gdzie się znajdowały itp :D

  • @krzysiekpapierniak8713
    @krzysiekpapierniak87137 жыл бұрын

    Osobiście gdy za młodu grywałem w gry osadzone w klimatach pierwszej i drugiej wojny światowej zaintrygowały mnie one na tyle że chociażby w szkole bardzo dużą wagę i zainteresowanie przykładałem do tych tematów na lekcjach historii

  • @tomaszolszamowski6110
    @tomaszolszamowski61107 жыл бұрын

    Powiem tak, zależy w jakim kierunku ma iść gra, bo w jednej bym się skupił tylko na mechanice a w innej tylko na historii. Pamiętam jak kiedyś się grało w MoH:AA to grając kampanie wcale się nie przejmowałem o czym gadają czy jak to ma się do historii, chciałem sobie przejść całą kampanię i postrzelać aż zakończy się cała i tyle z mojej gry było, no i czasem multiplayer.

  • @andrzejczyzykowski3397
    @andrzejczyzykowski33977 жыл бұрын

    Jak najbardziej, po ograniu Battle stations pacific tak wciągną mnie temat wojen morskich, że dziś jestem wstanie (grę ograłem 1 raz 4/5 lat temu) opowiedzieć o większości potyczek na pacyfiku i atlantyku.

  • @peleq86
    @peleq867 жыл бұрын

    Ja gdy spotkałem się pierwszy raz z serią S.T.A.L.K.E.R. to raczej nie bardzo wiedziałem gdzie jestem, czemu tu jestem, po co ani czemu wszystko wygląda jak wygląda. Po konsultacji z kolegą który siedział w tej grze dłużej niż ja dowiedziałem się, że gra opiera się o katastrofie w Czarnobylu. Byłem ciekaw historii całej katastrofy więc wszedłem na Wikipedię, poczytałem, później obejrzałem mnóstwo filmów i tak się zachwyciłem historią tego miejsca, że właściwie do dzisiaj jak gąbka chłonę wszystko co związane z Czarnobylem :D

  • @peleq86

    @peleq86

    7 жыл бұрын

    MaciekPlayGames O to się nie bój, znam się na rzeczy i wiem na ile mogę się wystawić :P

  • @viktorhacke1096
    @viktorhacke10967 жыл бұрын

    jedna z najglupszych bzdur pseudohistorycznych obecnie to mit Wielkiej Lechii

  • @TheCrocwise
    @TheCrocwise7 жыл бұрын

    Ja dzięki cywilizacji 6 (bo to pierwsza część w jaką zdecydowałem się grać), dowiedziałem się co to casus belli. Niby trywialne ale nie wiedziałem ;)

  • @Bestja102
    @Bestja1027 жыл бұрын

    Mechanika - przyklad Cyvilizacji - jak zainteresowal mnie jakis cud swiata i jego krotkie przedstawienie w grze, to sam poszukalem szerszej informacji o prawdzimym cudzie

  • @trubadoor
    @trubadoor7 жыл бұрын

    zawsze bylem wielkim fanem gier historycznych, nigdy jednak nie wymagałem od nich przesadnego realizmu. wezmy chocby zeusa pana olimu, w ktorego zagrywałem się jako 10 - 12 latek, mimo że po miescie chodzą bogowie i wiele wątków jest bardzo uproszczone, to rozbudziło to we mnie wielkie zainteresowanie mitologią grecką. pozniej w czasach wikipedii nie potrafiłem sobie odmówić przeczytania kilku przynajmniej artykułów na tematy które były poruszane w grach, nie tylko strikte historycznych jak total wary, ale tez luzniej opartych na historii jak assasyni czy mount and blade

  • @isuke01
    @isuke017 жыл бұрын

    Serious Sam First encounter. Może to śmieszne lecz przez tą grę b. wiele zacząłem czytać, dowiadywać i fascynować starożytnym Egiptem, mitologiami itd. (nie tylko Egiptu w późniejszym czasie). Co w późniejszych latach mojego życia przyczyniło się do tematu mojej pracy maturalnej z j.Polskiego.

  • @Montaggg33
    @Montaggg337 жыл бұрын

    Ja dzięki Panzer Generals zainteresowałem się w ogóle historią. (bo mając 4-5 lat patrzyłem, jak mój tato w to gra, i się go pytałem o różne rzeczy, aż w końcu kiedy nauczyłem się czytać zaczął mi dawać do czytania książki o IIWŚ :D)

  • @rafalszczepanski98
    @rafalszczepanski986 жыл бұрын

    Wierność faktom przede wszystkim, nie chciałbym, aby ktoś myślał inaczej niż było naprawdę podczas II wś.

  • @jarema1234
    @jarema12347 жыл бұрын

    Co do Rome Total War to Galia rzeczywiście nie była jednolitym państwem ale podczas powstania Galijskiego Wercyngetoryks- wódz plemienia Arwenów niejako zjednoczył większość plemion Galijskich ale fakt, Gajusz Juliusz nie miał wielkiego problemu z podbojem Galii.

  • @Andrea_Gritti
    @Andrea_Gritti7 жыл бұрын

    Assassin's Creed III: Main theme

  • @AdamKlobukowski
    @AdamKlobukowski7 жыл бұрын

    Wierność faktom? Po co? Jak gry byłyby wierne faktom, to po pierwszym zarobionym ciachnięciu nasz Assasyn zwijałby sie w kącie i miał ok 75% szans na zejście od gangreny.

  • @Galkan

    @Galkan

    5 жыл бұрын

    Poprawność kontekstowo-historyczna a realizm rozgrywki to dwie odrębne rzeczy.

  • @ignacywinski192
    @ignacywinski1927 жыл бұрын

    Europa Universalis dzięki swojej mechanice i pieczołowitości, z jaką twórcy dbają o smaczki dla poszczególnych państw świetnie odwzorowuje klimat nowożytność, a "trylogia Ezio" z AC pozwala zapoznać się ze sztuką renesansu w przyjemny sposób.

  • @trigge7209
    @trigge72096 жыл бұрын

    Wiem że odcinek stary, ale temat raczej nadal aktualny :D ac:unity przedstawia rewolucję w świetny sposób, niejednoznaczny, Robespierre okazuje się wcale nie być tak prosty jak się wydaje, to właśnie myślenie Arno jest krytykowane przez twórców - proste jednostronne myślenie, że ci którzy robią coś złego zasługują na śmierć.

  • @hubaa1997
    @hubaa19977 жыл бұрын

    +TVGRYpl nie jestem pewien czy się nie mylę ale misja z rycerzami w MOH:underground była bodajże planszą bonusową ale jednakże w kampanii

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista7 жыл бұрын

    Ja bym się skłaniał w stronę mechaniki, nawet kosztem faktów historycznych, ale... jako wstawka do gry wyjaśnienie, najlepiej jakiegoś historyka - jak było na prawdę, w formie epilogu lub cut scenki. Tal, aby i tło historyczne było zarysowane wiernie, ale i aby grywalność była niezła.

  • @mefisto654
    @mefisto6547 жыл бұрын

    Każdy by się spodziewał chyba, że padnie krótka analiza dot. BF1. Zaskakujący jej brak.

  • @Bezimienny_bohater
    @Bezimienny_bohater7 жыл бұрын

    Ani słowa o Age of Empires? Trzecia część mnie bardzo zaciekawiła, ma w sobie małą encyklopedię. Wiele się przy tej części nauczyłem.

  • @Korius212
    @Korius2127 жыл бұрын

    Civilizcja V, grecki przywódca frakcji to Aleksander Wielki który był Macedończykiem. Zamiast dodać nową frakcje zablokowali jej dodanie mimo że mieli do wyboru innych kandydatów na przywódców frakcji (Grecji) .

  • @karolgoofit7901
    @karolgoofit79017 жыл бұрын

    W mafii 2 jak jedziemy wysadzić hotel to w radiu gra Boom Boom z 61 ale scena ma świetny klimat

  • @nikt8611
    @nikt86117 жыл бұрын

    Bad company 2: Vietnam super przedstawienie tamtej wojny, nakłania do zapoznania się z faktami. Polecam

  • @TomaszTrelaPlus
    @TomaszTrelaPlus7 жыл бұрын

    Jak dla mnie wystarczy aby początek gry był oparty o jakieś fakty historyczne, a reszta, to już zależy od gracza.

  • @flooras5020
    @flooras50207 жыл бұрын

    Gambri jak zawsze ze świetnym materiałem ;)

  • @MrPati1999
    @MrPati19997 жыл бұрын

    Ja bardzo często czytałem o różnych wydarzeniach w internecie grając np w Call of Duty czy inne produkcje ;)

  • @arturdzie
    @arturdzie7 жыл бұрын

    Da ktoś linka do tej strony 0:35?

  • @krzokjk
    @krzokjk7 жыл бұрын

    Mój nauczyciel historii w gimnazjum był fanem serii AC. Nawet na lekcji oglądaliśmy zwiastun jednej z części. Był to bodajże unity. ;)

  • @ThePawek23
    @ThePawek237 жыл бұрын

    Sama chęć zagrania w Europa Universalis (którakolwiek część, ja grałem w 2 i 4), ale w taki sposób, aby odwzorować historię świata, wymaga tego aby otworzyć atlas świata i poczytać o historii państw, które nas interesują.

  • @94Akacha
    @94Akacha7 жыл бұрын

    Przez Wiedźmina sporo o wierzeniach słowiańskich czytałem, jak natrafiałem, na nowego przeciwnika to szukałem o nich informacji

  • @Julius_Vandelf
    @Julius_Vandelf7 жыл бұрын

    Ja dzięki pierwszemu red Alertowi zainteresowałem się najpierw II wojną światową potem historią wojskowości a skończyło się to ostatecznie na tym iż wylądowałem na studiach historycznych

  • @yarpen26

    @yarpen26

    7 жыл бұрын

    jak zaczniesz po tym szukać roboty, to przestaniesz uważać to za szczęście :P

  • @Globtroter4Life

    @Globtroter4Life

    7 жыл бұрын

    Słyszałem że z robotą kiepsko. Właśnie dlatego, rozważając studia historyczne zrezygnowałem z nich na rzecz innego kierunku.

  • @yarpen26

    @yarpen26

    7 жыл бұрын

    Bartosz Krotowski Ja w sumie od początku chciałem iść na historię, ale matura poszła mi słabo i stwierdziłem, że w takim razie nawet nie będę próbował, zamiast tego poszedłem na anglistykę. Dopiero potem odkryłem, że z moimi wynikami dostałbym się bez problemu, ale nie żałuję - tak to się przynajmniej angola dobrze nauczyłem. :) Historia może i jest ciekawa, ale raczej powinno się ją traktować jako pasję niż zawód.

  • @KlejPax
    @KlejPax7 жыл бұрын

    Gra tajemnic to jest jedno wielkie Brytyjskie przekłamanie...ani słowa o naszych 3 geniuszach matematyczno-kryptologicznych Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego którzy dali gotowce tym pseudo geniuszom...ehh ale takich sojuszników mieliśmy i mamy...

  • @stureremil1942

    @stureremil1942

    7 жыл бұрын

    Tacy z was geniusze.

  • @heckpupper9532

    @heckpupper9532

    7 жыл бұрын

    To film, a nie dokument. A czy gdyby Polacy nagrali film o jakichś trzech rumunach którzy coś wynaleźli to byś oglądał? P.S, "jakich sojuszników mieliśmy..." - Francuzi i Brytyjczycy zrobili dużo więcej, niż wyprany przez komunizm system edukacji uczy w szkołach.

  • @KlejPax

    @KlejPax

    7 жыл бұрын

    No.32 Onebad Nawet nie chce mi się Ci odpowiadać...ale nie zrobili i nigdy nie zrobią...bo nigdy nie było, nie jest i nie będzie w ich interesie.

  • @heckpupper9532

    @heckpupper9532

    7 жыл бұрын

    Chcesz się pospierać na ten temat? Wiesz ilu ludzi zginęło w ofensywie na Niemcy jesienią 1940? Zastanów się czy polska wyposażyłaby tysiące obcych żołnierzy za własnie pieniądze po to żeby mogli walczyć za swój kraj. Żarcie, wyposażenie, broń i amunicja wysyłane do polski (tak, wiem ze sporo wpadło w niemieckie ręce ale na to nic nie poradzisz) ? Łapówki które Anglia płaciła krajom ościennym żeby przetransportować polskich żołnierzy i uciekinierów w bezpiecznie miejsce. Można tak wymieniać w nieskończoność. Znaj historię, zanim będziesz opowiadał głupoty, i nie mówie tego żeby Cię obraźić, po prostu dosyć mam czytania bzdur o tym jak nic dla nas nie zrobiono. Według paktów Polska w razie wojny miała utrzymać się 8 tygodni - też mamy przepraszać za to że nie udało nam się dotrzymac obietnic wobec znacznie silniejszego przeciwnika i tak samo jak nasi sojusznicy zostaliśmy zmiażdzeni jak worek ziemniaków?

  • @michawierzbinski1455

    @michawierzbinski1455

    7 жыл бұрын

    No, zgadza się, a potem Angole zaj*bały polskie złoto, za to że walczyliśmy za ich kraj. Za paliwo, że lataliśmy samolotami broniąc Londynu przed Niemcami. To co czytam u ciebie to brednia. Wysyłali polakom zepsuty sprzęt, zgnite jedzenie. I to taka była wielka pomoc od naszych wspaniałych sojuszników.

  • @Wykletypl
    @Wykletypl7 жыл бұрын

    Przepraszam... jakiej wpadce Enemy Front? Uprising 44 był kompletną wtopą, ale Enemy Front pokazał Powstanie dobrze. Na tyle dobrze, że szkoda, że cała gra o nim nie jest. Więcej konkretów, proszę.

  • @kucikukan
    @kucikukan7 жыл бұрын

    Ja, podczas gry w Civilizations, zaciekawiłem się Oligarchią i (źle napiszę) Levee en Masse, co skłoniłomnie do poczytania o tym.

  • @paulinagabrys8874
    @paulinagabrys88744 жыл бұрын

    To jest problem każdej fikcji, czy to filmów, seriali, książek i gier. Bo upraszczanie tak zawiłych wydarzeń historycznych jak Wielka Rewolucja Francuska jest złe. To trochę jak traktowanie powieści historycznych Sienkiewicza na poważnie. Owszem może czytelnika zachęcić do poznania tego fragmentu dziejów ale żaden szanujący się badacz nie będzie jej traktować jak dokumentów z epoki. To pamiętniki z epoki czy listy o wiele lepiej oddają ducha epoki ale nawet one mogą być podkoloryzowane przez ich autorów. I tu jest rola historyka odsiać prawdę od przeinaczeń.

  • @szymon3220
    @szymon32207 жыл бұрын

    Szczerze mówiąc to dzięki gra zacząłem interesować się historią( konkretnie Army Rage). Teraz startuje w olimpiadach historycznych

  • @lukderk
    @lukderk7 жыл бұрын

    Problem jest złożony, gdyż z gier mniej lub bardziej wiernych historycznie zależy wszystko od celu jaki ich twórcy postawili sobie za priorytet: zainteresować gracza dobrym gejmingiem innowacyjnej gry posiłkującej się historią lub wyłącznie zarobku na pragmatycznym/wtórnym/ogrzewanym formacie bazującym na "'sprzedajnej sentymentalności" - konkludując, gry nigdy nie będą stricte "nauczać historii", lecz za to mogą w ciekawy sposób przekazywać ich część w ciekawy i przystępny sposób, przez co łatwiej dotrą do młodzieży, niż słabi szkolni nauczyciele i podręczniki :)

  • @sofloantonio6845
    @sofloantonio68457 жыл бұрын

    ja jestem pewien że podczas I wojny światowej czołgi zauważające snajpera (czy też scouta jak to w bf 1) nie jechały pół kilometra żeby zdobyć darmowego fraga i 50 + punktów więc stwierdzam fakt iż gry raczej nigdy nie oddadzą więcej niż 70 % realii historii.

  • @devomc1038

    @devomc1038

    7 жыл бұрын

    Soflo Antonio To prawda

  • @Miki-xy2em
    @Miki-xy2em7 жыл бұрын

    U nas na historii w czwartej klasie(w której już nie jestem bo jestem 1 gimbazjum XD) uczyliśmy się o "total war", że niby tak bardzo dobrze oddaje klimat tamtej epoki itp.

  • @imperator668TV
    @imperator668TV7 жыл бұрын

    A ja nadal czekam na materiał o trawie i drzewach w grach 😂

  • @bambo5516
    @bambo55167 жыл бұрын

    Dzięki Total war dostałem 5 z geografii a dzięki Civ poznałem wiele postaci historycznych i zagłębiłem się w ich historię

  • @AlwaysToxic
    @AlwaysToxic7 жыл бұрын

    Prawdziwych faktów Gambri? :V Przed obejrzeniem filmu myślałem, że to przecież oczywiste, że nie można wierzyć wszystkiemu. Teraz jednak to zrewidowałem, bo film o Turingu zawsze mi się wydawał całkowicie prawdomówny. Ups.

  • @Dwimerytguy
    @Dwimerytguy7 жыл бұрын

    Wykorzystanie Powstania przez producentów odzieży jest cyniczne, a przez twóców gier już nie? What?

  • @Globtroter4Life

    @Globtroter4Life

    7 жыл бұрын

    Enemy Front od początku miał trafić do zagranicznego konsumenta i miał go zapoznać, że coś takiego jak powstanie Warszawskie tak naprawdę istniało. Producenci odzieży od początku wiedzą, że ich target to nacjololo, z mniej niż zero wiedzy historycznej.

  • @Dwimerytguy

    @Dwimerytguy

    7 жыл бұрын

    Oczywiście, zapomniałem, że twórcy gier robią je charytatywnie, z poczuciem mijsi i w ogóle nie planują odnościć dochodu z tytułu jej sprzedaży. Przecież tak mówią na filmikach promocyjnych, więc to musi być prawda.

  • @Globtroter4Life

    @Globtroter4Life

    7 жыл бұрын

    Dwimerytguy Oczywiście, że jest z tego cash. Sęk w tym, że producenci odzieży patriotycznej specjalnie tworzą kult np. żołnierzy wyklętych, aby zbierać go na sebixach. A w przypadku studia deweloperskie nie idą oni na takie niskie chwyty.

  • @Dwimerytguy

    @Dwimerytguy

    7 жыл бұрын

    Ta? Kampania gry Polskie Imperium: Od krzyżaków do potopu.

  • @jacob6593
    @jacob65937 жыл бұрын

    kiedy wyniki konkursu ?

  • @Rychu095
    @Rychu0957 жыл бұрын

    EU jest serią w której "odklejasz" się od historii w momencie w którym rozpoczynasz rozgrywkę jednak dzięki EU1 i EU2 zainteresowałem się historią. Ogólnie w EU grałem z książką od historii i atlasem historycznym pozwalało mi to przewidzieć mniej więcej ruchy moich sąsiadów oraz to jaki quest dostane. Dzięki tym 2 grą nigdy nie uczyłem się na historii bo nie było takiej potrzeby. Dzięki nie tłumaczonym grom, angielski w pewnym momencie był dla mnie drugim językiem którym posługiwałem się tak samo często jak polskim. Więc jak dla mnie gry nie muszą być w 100% zgodne z historią lub inna dziedziną najważniejsze aby zainteresowały konkretnym tematem.

  • @argongas3536
    @argongas35367 жыл бұрын

    W sumie chyba rewolucja francuska nie była pierwszym kontrowersyjnym wydarzeniem w historii ludzkości. Wcześniej była przecież wojna XX letnia. W sumie ja bardzo lubię pod tym względem Europe Universalism. W sumie 3 część mnie pchnęła do poszerzania wiedzy na temat historii mojego regionu, no wojny XX letniej, która spowodowała rozbiór ks. Pomorza.

  • @ThomeTeque
    @ThomeTeque7 жыл бұрын

    2:32 Mówisz o myszce?

  • @kamilbednarz2949
    @kamilbednarz29497 жыл бұрын

    Pisalem wlasnie z 4 dupami na fb i paroma innymi na fotce ustawiajac sie na weekend ale zwalilem byka i teraz mi glupio

  • @piuro2
    @piuro27 жыл бұрын

    ja te sie ucze na seri total war i gry to poczatek mojego zainteresowania historia

  • @meib9862
    @meib98627 жыл бұрын

    Zrobicie jakiś film odnośnie ekranizacji Borderlands?

  • @maciejdajczer7562
    @maciejdajczer75625 жыл бұрын

    Przeszedłem całe uprising44 niestety na koniec miałem laga i musiałem pominąć ostatni filmik

  • @wojownikwrzoda
    @wojownikwrzoda7 жыл бұрын

    EU4 jest najbardziej edukacyjną grą z jaką miałem styczność. Nie masz tutaj do czynienia z czerstwą ścianą tekstu jak w Cywilizacji, bo historia tworzy się podczas gry. I o wiele łatwiej zrozumieć przyczyny upadku Austrii, bogactwa Anglii czy zaskakującej siły Szwecji. Paradox nie przejmując się balansem, wprowadził pewne stałe elementy w grze - jak bogate punkty handlowe na Bałtyku, Skandywanie bez siły ludzkiej, ale z świetnie wyszkoloną piechotą, czy Francję, która ma wszystkiego dużo - i nawet nie musisz googlować, żeby dowiedzieć się, dlaczego dane państwo dobrze radziło sobie w renesansie. Wystarczy nim zagrać.

  • @lidiaciechalska8343
    @lidiaciechalska83437 жыл бұрын

    co sądzisz o coh 2 i podczerwieni na stg44? bo niestety moje źródła na ten temat milczą (tyczy się okw)

  • @komiks42

    @komiks42

    7 жыл бұрын

    ZG 1229 Vampir, istniał. Jednak bardzo mały nakład.

  • @Strider1357

    @Strider1357

    7 жыл бұрын

    Tak jak napisał komiks42: Waffen-SS wykorzystywało na froncie wschodnim karabiny stg44 z prototypową noktowizją (tzw. Vampir). Wyprodukowano ich ok. 300 egzemplarzy, ale były skrajnie nieporęczne (żołnierz wyposażony w ten zestaw, nie licząc reszty rynsztunku, musiał dźwigać na plecach 13-kilogramowy transformator i baterię do lampy).

  • @LubieOwnic

    @LubieOwnic

    7 жыл бұрын

    No i tutaj powiem że niekoniecznie, wystarczyła półgąsienicówka z dużym reflektorem podczerwieni i nie trzeba było nic nosić tylko vampira :)

  • @arturkoclega8710
    @arturkoclega87107 жыл бұрын

    Ja właśnie dzięki grom zainteresowałem się historią którą dzisiaj uwielbiam

  • @napol5952
    @napol59527 жыл бұрын

    civ 5 pomogła mi wykuć epoki i co w nich odkryto ^^

  • @Michallo50
    @Michallo507 жыл бұрын

    Grzesiu jest najlepszy z całej ekipy.

  • @Zly_Czarownik
    @Zly_Czarownik7 жыл бұрын

    0:25 Khan?

  • @karolkopaczewski704
    @karolkopaczewski7047 жыл бұрын

    Ten dźwięk 😍

  • @psemek8000
    @psemek80004 жыл бұрын

    Przypominam że Kingdom Come Deliverance zjebało broń na długi dystans. W Bohemii dominowała KUSZA a nie łuk. Jednak twórcy nie dodali do gry ani jednej kuszy. To tak jakby ktoś zrobił gre o husarii tylko że przedstawiłby ją jako jednostke pieszą.

Келесі