Grosze II RP i GG czyli monety niekruszcowe II Rzeczpospolitej i Okupacji oraz o gradingu NGC i PCGS

Rodzaje i roczniki drobnych monet IIRP 1923-1939 i czasów II Wojny oraz o gradingu NGC dla początkujących.
Zobacz również Część I o monetach srebrnych IIRP: • Srebrne monety obiegow...
Ceny monety IIRP można sprawdzać w naszym Archiwum: archiwum.gndm.pl/
Wybrane monety IIRP sprzedajemy na Aukcjach: aukcje.gndm.pl/
Na bieżąco sprzedajemy takie na naszym Allegro: allegro.pl/uzytkownik/GNDMpl?
Tabela populacji monet IIRP w gradingu tutaj: www.ngccoin.com/census/
#monety #numizmatyka #grading

Пікірлер: 78

  • @mariuszel759
    @mariuszel7594 жыл бұрын

    Materiał najwyższej klasy! W końcu na polskim KZread rzetelne i rzeczowe źródło wiedzy o numizmatach i nie tylko. Niesamowita wartość merytoryczna i edukacyjna. Pozdrawiam!

  • @krystianlider4982

    @krystianlider4982

    2 жыл бұрын

    @FOKUS nie czepiam się. Gościu mega się podniecił, nigdy nie widział czegoś takiego. ;) Nie ma co się dziwić że taki podjarany hehe ;)

  • @SpidersOnlinePL
    @SpidersOnlinePL4 жыл бұрын

    Smutne... kiedy ktoś na roboczej tacce ma ładniejsze egzeplarze lub brakujące w Twojej kolekcji sztuki 😰 Film ideał. Masa wiedzy i ciekawostek - dziękujemy!

  • @ianfreq
    @ianfreq4 жыл бұрын

    Witam, nie będąc kolekcjonerem oglądam wszystkie filmy z wielkim zaciekawieniem. Świetny materiał. Nie sądziłem jak bardzo ciekawe to hobby, pasja. Pozdrawiam serdecznie!

  • @pupidupi2703
    @pupidupi27034 жыл бұрын

    Co jakiś czas znajduje takie przy sadzeniu roslin w marnym stanie natomiast historie które mogą sie za nimi kryć rozpalają wyobraźnie i fascynują😊Bardzo ciekawy materia.

  • @wacolo73
    @wacolo734 жыл бұрын

    Monety międzywojenne mają sobie duszę. Można w nich dostrzec oczami wyobraźni tych ludzi z tamtych czasów osaczonych wojnami światowymi. To prawdziwie polskie nominały, do których nie mieszało, żadne obce państwo, tak jak to wcześniej często w historii Polski bywało. Aż trudno dziś uwierzyć, że te monety środkiem płatniczym w takich miastach jak Wilno, Pińsk, Lwów. Wiele tych monet przepadło podczas okupacji w latach wojny. Podejrzewam, że Niemcy pozyskane miliony monety z obozów koncentracyjnych przetapiali. Każda z tych monet pamięta II wojnę światową. Jakże wiele musiało ich zaginąć podczas bombardowań, pacyfikacji i plenia wsi i miasteczek szczególnie na Wołyniu. Tymi monetami operowali na terenach obecnej Białorusi mój dziadek (1901) z babcią (1916). Ich wartość kolekcjonerska może jest i nie wielka, ale jednak mam do nich szczególny szacunek i uznanie, dzięki temu wydają mi się przepiękne, szczególnie takie odczucie miałem w czasach PRL, bo monety PRL na ich tle wyglądały blado. Natomiast obecne monety do 1zł, są trochę jakby podobne stylem do tych z II RP. Na ziemiach odzyskanych praktycznie nie do znalezienia. Bawiąc się jako dziecko na podwórku kilkukrotnie znajdowałem jedynie poniemieckie monety głównie z początku XX w. Czasem się też trafiały ze swastyką. Nasuwa się pytanie: Czy monety,które przechodzą przez grading NGC lub PCGS nie są już na 100% falsyfikatami? Czy te firmy wyłowią, podróbki związane z przeróbką dat lub manipulacjami ze znakiem mennicy? Skoro Pan Panie Damianie musiał kombinerkami wygiąć monetę aby się przekonać, że ktoś wkomponował tulejkę z cyfrą z innej monety. Zatem jakich technik dokonują owe firmy gradingowe? Czy maja aż tak rozległą wiedzę na temat monet z całego świata, że przykładowo nie jest prawdopodobne aby dana moneta nie miała np takiego rocznika.

  • @jaroslawnowak788

    @jaroslawnowak788

    4 жыл бұрын

    Przy pracach ziemnych na terenie mojej posesji (okolice miasta Jaremcze,dawne wojewodztwo stanislawowskie)wykopalem kilka sztuk monetek dwu i piecio groszowych.Choc sa w stanach poza wszelka klasyfikacja to traktuje je z duzym pietyzmem,jako swiadkow historii i kultury materialnej naszych Przodkow.Pozdrawiam.

  • @jaroslawnowak788
    @jaroslawnowak7884 жыл бұрын

    Kolejny piekny i rzeczowy wyklad,nareszcie ktos zwrocil uwage na roznice stempla groszowki 1923 r. Cenne owagi odnosnie Firm Gradingowych i firm gradingowych.Dziekuje i serdecznie pozdrawiam niecierpliwie czekajac na nastepny temat.

  • @manieczki3kwador392
    @manieczki3kwador3923 жыл бұрын

    Najpiękniejsze i najciekawsze polskie monety jakie bito, zbieram je z dużym entuzjazmem pomimo ich stanu zachowania jakie mam, to nadal dla mnie kawał historii po pradziadkach i dziadkach oddających krew, pot i łzy po 1 wojnie światowej. Jednak te rarytasy na tacce to dla mnie szok i często wracam popatrzeć jak pan Damian fajnie o nich opowiada, mam duże braki w kolekcji, będę się starać szukać tych rzadszych roczników, niezależnie od stanu zachowania, ponieważ dla mnie te monety są wartością patriotyczną i chciałbym posiadać kiedyś ich pełną kolekcję. Obraz tych monet przyciąga, orzeł najpiękniejszy w koronie, a czcionka liter to jak deser na podwieczorek. Pozdrawiam serdecznie :)

  • @chalkon2
    @chalkon24 жыл бұрын

    Z czego wynika ogromna rzadkość monety 1 zł 1929 w stanie menniczym? Mój pogląd na tę sprawę jest taki. Jest to moneta niklowa o stosunkowo dużej średnicy. Nikiel jest metalem twardym, wymagającym dużego nacisku stempla. Nacisk zastosowany w mennicy był trochę za mały (nie jest to jedyny taki przypadek w mennictwie Dwudziestolecia). Większość monet jest lekko niedobita, co na pierwszy rzut oka nie różni się od lekkiego wytarcia. Patrzymy przecież przede wszystkim na oko i brzuszek Orła, a więc tam, gdzie zanikają szczegóły zarówno na skutek wytarcia, jak i na skutek niedobicia. Aby moneta naprawdę wyglądała na menniczą, muszą być jednocześnie spełnione dwa warunki: 1. Brak śladów obiegu. 2. Ponadprzeciętna (w stosunku do całego nakładu) siła nacisku stempla (lub ponadprzeciętna miękkość krążka, co w praktyce na jedno wychodzi). Jednoczesne spełnienie tych dwóch warunków zdarza się niezwykle rzadko. Stąd nadzwyczajna rzadkość idealnych egzemplarzy.

  • @orlando8668
    @orlando86684 жыл бұрын

    Bardzo potrzebny materiał, wnoszący wiele cennych informacji absolutnie nie tylko dla początkujących..

  • @arekblyskun5835
    @arekblyskun58354 жыл бұрын

    Tradycyjnie juz petarda!!! pozdrawiam!

  • @jkczapski
    @jkczapski4 жыл бұрын

    Długo wyczekiwany odcinek , jak widać spełniliście moją prośbę :)

  • @gosiaipiotrwieczorek5383

    @gosiaipiotrwieczorek5383

    3 жыл бұрын

    Elegancko to przedstawia

  • @donatros6000
    @donatros60004 жыл бұрын

    Super edukacyjny film...👍🏼

  • @skilledmra79
    @skilledmra794 жыл бұрын

    ReWeLacja. Nic dodać nic ująć. Az chce się więcej. Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli.

  • @ludwikvii5465
    @ludwikvii54654 жыл бұрын

    Super odcinek, jak zwykłe profeska 😊👍👍👍

  • @damianszynalewski6870
    @damianszynalewski68704 жыл бұрын

    Wspaniały film!!👍👍😀

  • @goldziki111
    @goldziki1114 жыл бұрын

    Witam i Pozdrawiam serdecznie 😀👍

  • @monetymojapasja.3884
    @monetymojapasja.38843 жыл бұрын

    Super. Bardzo mi się podoba, ale wolę srebro obiegowe.

  • @pz3328
    @pz33284 жыл бұрын

    Proponuje kolejny temat - chociaż wiem ze ma Pan zapewnie nagrane juz kolejne filmy. Fajnie byłoby gdyby opisał Pan,jakie defekty dopuszcza dana nota. Np. MS60 lekkie przetarcie,ilość rys etc. MS62 widoczny przeskok pomiedzy MS60 czy 61,ładniejsze lustro etc. Rozumiem ze wymaga to ogromnego nakładu pracy - np.samo szukanie probek (tj.porownania x zdjec danej noty z aukcji lub resourcesow firm)

  • @pawebiaek7821

    @pawebiaek7821

    4 жыл бұрын

    Świetny pomysł

  • @t9mpol973

    @t9mpol973

    4 жыл бұрын

    www.pcgs.com/grades zapewne znany odnośnik ale zawsze lepsze to niż nic :)

  • @pz3328

    @pz3328

    3 жыл бұрын

    @@t9mpol973 To wlasnie jeden z resourceow firmy jak powiedzialem. Pcgs i ngc maja takie bazy,nie wiem jak ANACS

  • @rafakowalski4260
    @rafakowalski42604 жыл бұрын

    Dzień dobry. Bardzo dobre są Pana filmy. Kopalnia wiedzy. Mam prośbę czy mógł by Pan nagrać odcinek o tym jak postępować z monetami wykopanymi z ziemi. Bym był bardzo wdzięczny mam do czynienia z takimi monetami i nie bardzo wiem jak właściwe postępować a nie chciał bym ich uszkadzać. Pozdrawiam serdecznie.

  • @jarektom560
    @jarektom5604 жыл бұрын

    Trzeci oglądający. Pozdrawiam

  • @CheisYang
    @CheisYang4 жыл бұрын

    Na poczatku bylo ciezko przestawic mi sie na sluchanie pana,gdyz ma pan maniere mówienia na bezdechu pod koniec zdania. Brzmi to jakby sie pan dusił badz mowil bardzo cicho by nie obudzic kamerzysty :D Po kilku filmach obejarzanych natomiast juz sie przyzwyczaiłem i nie mam z tym problemu ( jestem muzykiem z wyksztalcenia i slysze wszystko :D ) Pozdrawiam i dzieki za udane zakupy, wygralem u pana juz 3 aukcje i monety są super. Mam teorie dlaczego kupilem tak tanio - mysle ze przynosza klienci do pana swoje kolekcje,pan wybiera te najcenniejsze sztuki i wystawia je osobno,natomiast cala reszte wystawia pan jako calosc na aukcje. Mądry ruch,gdyz monety warte po 2-3 dolary osobno by sie nie sprzedaly,ale w locie 30-40 sztuk to dobra okazja dla kupujacego

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Trafnie Pan wytypował metodę sprzedażaową. Nie jesteśmy w stanie całości otrzymywanego meteriału numziamtycznego sprzedawać detalicznie i część jest rzeczywiscie grupowana. Ma to ta zaletę, że czasami udaje się i kupującym kupić w atrakcyjnych dla nich cenach, ale w bilansie różnica sprzedaży całości jest kompensowana sprzedażą tych pojedynczych, wybranych. Dobrze też to się wpasowauje w model firmy, gdzie staramy się być obiektywnym pośrednikiem między kupującym i sprzedającym, tak aby byli wszytscy zadowoleni. Nie można zabiegać tylko o maksymalizację cen sprzedaży, tak aby kupujacy za każdym razem kupował drogo, gdyż to by było trochę tak jak gra w szachy tylko z mistrzem szachowym - jest to rozwojowe, ale nikt nie lubi ciągle przegrywać, czasami trzeba wygrać :) Cieszę się, że jest Pan zadowolony. Zaintrygował mnie Pan pierwsza pruszoną kwestią, nie znam się na tym, ale Pan wywód brzmi profesjonalne i zwrócę na to uwagę, aby popracować nad sosobem mówienia, szczególnie że często otrzymujemy komentarze ze jest za cicho. Dziękuje i zapraszam na aukcje, na bieżąco na Allegro allegro.pl/uzytkownik/GNDMpl?order=t&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-dict43-uni-1-4-0318 i cyklicznie na aukcje główne aukcje.gndm.pl/

  • @AWredny
    @AWredny2 жыл бұрын

    3:44 - Wiele lat temu zgromadziłem sporą ilość takich pięćdziesięciogroszówek. Jedna z nich miała taką odmienną od pozostałych cechę, że przy obracaniu jej w taki sposób jak pan to robi, druga jej strona była odwrócona o 180 stopni. Później dowiedziałem się, że te monety były fałszowane i w tym widziałem przyczynę owej odmienności jednego egzemplarza. Ale nie wiem, czy słusznie.

  • @adamdratwinski577
    @adamdratwinski5772 жыл бұрын

    Czy wiadomo coś o odmianach 50 gr z rocznika 1923r . Kilka dni temu w swoim zbiorku 6szt jedna sztuka różniła się w kilku szczegółach jednym z nich był inny kształt dzioba.

  • @celujacystenem2797
    @celujacystenem27974 жыл бұрын

    Witam. Świetny materiał, dużo można się dowiedzieć o tych pięknych monetach II RP. Posiadam 5gr z 1934 roku. Ja był by Pan zainteresowany proszę zostawić kontakt. Pozdrawiam

  • @KamilChml
    @KamilChml5 ай бұрын

    Według katalogów 5 groszy 1923 roku było tylko bite z mosiądzu

  • @inszy7362
    @inszy73622 ай бұрын

    Pytanie czysto teoretyczne. Załóżmy, że na rynku numizmatycznym pojawia się moneta 5 gr 1923 wybita w brązie. Powiedzmy, że moneta w czekoladowej patynie lecz widoczne na numizmacie skaleczenia, gdzieś w obrębie rantu, jasno i klarownie dają do zrozumienia, iż przebłyskujące pod odpowiednim kątem refleksy jawią się jako refleksy charakterystyczne dla monety wybitej w brązie. Porównując z egzemplarzem mosiężnym, tekstura rzeczonej monety znacząco się różni, gdyż łatwo odróżnić kolor słomiany od miedzianego. Ile takowa moneta mogłaby być warta? Wiem, że tyle, ile zapłaci kolekcjoner, ale skupmy się na jakiejś przyziemnej kwocie. Przebije barierę 10 000 zł bez badania spektrometrem🤔?

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    2 ай бұрын

    My na taką monetę w ogóle nie bylibyśmy chętni. Tylko na egzemplarz bez zmian środowiskowych, o naturalnej, gładkiej i lśniącej powierzchni.

  • @damianszynalewski6870
    @damianszynalewski68704 жыл бұрын

    Nagrałbyś filmik o monetach wolnego miasta gdańsk? Mam ich kilka i chciałbym się o nich trochę dowiedzieć.Z góry dzięki👍👍

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Jeśli trafi do nas jakaś fajna kolekcja Gdańska to niewątpliwie tak :)

  • @SpidersOnlinePL

    @SpidersOnlinePL

    4 жыл бұрын

    Świetny pomysł!

  • @druzhynets91
    @druzhynets914 жыл бұрын

    Nie mój temat ale po tak ciekawej opowieści kupię sobie z czasem jakieś grosiki :)

  • @cyrek8854

    @cyrek8854

    3 жыл бұрын

    Powiedział typ co ma monete na profilowym

  • @konradmroczek2496

    @konradmroczek2496

    3 жыл бұрын

    @@cyrek8854 Może zbiera inny okres po prostu.

  • @awersczyrewers7646
    @awersczyrewers76462 жыл бұрын

    A skąd Pan Jerzy posiada informacje, ażeby zmiana stopu dotychczas bitej monety (czyt. 50 gr 1938 r.), była swoistego rodzaju przygotowaniem kraju na wybuch potencjalnej wojny? Może to próba przejścia z monet wybijanych w brązie na monety wybijane w żelazie? Może brąz stał się mocno wartościowym kruszcem i przewyższał nominał wybijanego egzemplarza monety? W ówczesnych czasach, monety powszechnego obiegu też zmieniły kruszec z którego dotychczas były wybijane (z niklu na stal )więc idąc tokiem Pana Jerzego, Polska przygotowuje się na wybuch wojny?

  • @witoldszydowski8169
    @witoldszydowski81694 жыл бұрын

    Witam, Czy pojawi się materiał dotyczący odświeżania i konserwacji monet?

  • @mathew4020
    @mathew40204 жыл бұрын

    Panie Damianie a czy można liczyć na filmik o monetach Augusta III szczególnie jak odróżnić oryginał od efraimka

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Tematów jest dużo, tylko gorzej z czasem na ich realizację, ale pomysł odnotowany :)

  • @piotrmierzejewski6477
    @piotrmierzejewski64773 жыл бұрын

    Chciałbym po jeden z każdego rocznika 👍

  • @jakubgracz6328
    @jakubgracz63284 жыл бұрын

    Ja akurat jestem posiadaczem 5 gr 1939 GG w MS 65 :)

  • @jakubgracz6328

    @jakubgracz6328

    4 жыл бұрын

    Chociaż miałem do niedawna 1 fenig 1918 MS 65 a teraz niestety już jest MS66

  • @stahugrzybek9636
    @stahugrzybek96364 жыл бұрын

    Super materiał, może żeby tak postawić wisienkę na trocie to jeszcze opowiedział by Pan o banknotach z tego okresu? Pozdrawiam!

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Będzie :)

  • @KamilHWS

    @KamilHWS

    Жыл бұрын

    @@MarciniakTV witaj! Posiadam Spory zbiór różnych starych monet które znaleźlismy przy przeprowadzkach. Jeśli jesteś zainteresowany podeślij proszę Email gdzie móglbym wyslac zdjecia / filmik i czy wgl te monety są coś warte? Pozdrawiam

  • @bitofhistory5979
    @bitofhistory59794 жыл бұрын

    Zna pan historię monety Gustawa Adolfa z 1611 ? Ponieważ mam taką lecz mam przebitkę.Mam tez 10,20,50groszy bez znaku menniczego.

  • @MrPatashnik
    @MrPatashnik4 жыл бұрын

    Na forum monety w związku z tym tematem pojawiły się wpisy dotyczące procederu sztucznego patynowania, koloryzowania w szczególności właśnie groszy, z przykładami z obecnych i ostatnich aukcji. Jaki procent tych monet poddawany jest wg Pana takim procesom? Czy mógłby się Pan odnieść do tych informacji?

  • @inszy7362
    @inszy73624 жыл бұрын

    Jedna moneta o nominale 5 gr trafiły do kieszonki w której znajdują się monety 2 gr; proszę jak najszybciej ją przelokalizować🙊😛.

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Przelokalizujemy... za karę od razu na Allegro allegro.pl/uzytkownik/GNDMpl? jak tylko ja lokalizujemy po powrocie do firmy :)

  • @avinkaviwarten1456
    @avinkaviwarten14562 жыл бұрын

    Czym różni się brąz od mosiądzu?

  • @bonzo_fernandez
    @bonzo_fernandez4 жыл бұрын

    Jaka jest cena usługi opisania monety przez jedną z dwóch amerykańskich firm wymienionych w filmie? Czy posiadają filie w Polsce czy trzeba wysyłać za granicę?

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Obydwie firmy podają cenniki na swoich stronach internetowych.

  • @dimakataranchuk5096
    @dimakataranchuk50963 ай бұрын

    Dzen dobry,mam 5 groszy 1934,,ili kosztuy?

  • @arkadiuszolszewski6302
    @arkadiuszolszewski63024 жыл бұрын

    Posiadam nowy Banknot 200 złotych że skazą gdzie można przesłać zdjęcie do wglądu

  • @ludwikvii5465
    @ludwikvii54654 жыл бұрын

    Może mi Pan proszę powiedzieć co znaczy zwrot GROS ARGE TRIP REGN POLONI ? pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek 🤗

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    GROSZ SREBRNY POTRÓJNY KRÓLESTWA POLSKIEGO Czyli potocznie "trojak polski" :)

  • @ludwikvii5465

    @ludwikvii5465

    4 жыл бұрын

    @@MarciniakTV Bardzo Panu dziękuję pozdrawiam

  • @bernatek1
    @bernatek13 жыл бұрын

    Ta szara plastikowa tacka na monety z przegrodami widoczna na filmie to jakiej firmy jest - czy ktoś zna odpowiedź?

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    3 жыл бұрын

    Niemiecka firma SAFE

  • @halinapultyn1623
    @halinapultyn16232 жыл бұрын

    Witam a.mi się nominał królewskie bardziej podobają niż obecne.

  • @dbwlkp
    @dbwlkp4 жыл бұрын

    Mistrzuuu coś Gdańskich monetach może?

  • @dawidmasternak8639
    @dawidmasternak86394 жыл бұрын

    Ja mam 5 groszy 1923

  • @johndow4015
    @johndow4015 Жыл бұрын

    Dziadek zbierał i odziedziczyłem 4 pełne słoiki po ogórkach takich groszy, najróżniejsze roczniki, większość w świetnym stanie. Na głowę bym upadł żeby wysyłać do jakiejś firmy żeby mi oceniali. Już wiecie dlaczego 5gr z 34 nigdy nie trafiło do gradingu, hehe.

  • @marekzalewski4870
    @marekzalewski48704 жыл бұрын

    Nie lubię monet w stanach menniczych i banknotów UNC. Najchętniej zbieram stany obiegowe, pieniądze, które wyglądają naturalnie i którym nic już nie zaszkodzi.

  • @jakubswachta1845
    @jakubswachta18454 жыл бұрын

    Czy mógłby Pan zrobić film odnośnie patyny na monetach? Wiem, że jest to temat rzeka, ale nie znalazłem żadnych wiarygodnych informacji w internecie. Szczególnie interesują mnie rodzaje patyn naturalnych na monetach srebrnych

  • @jacekrac727
    @jacekrac7274 жыл бұрын

    witam gdzie można zakupić tą ksiązkę odnośnie ceny monet?

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Allegro cały czas niezawodne w tej kwestii :) allegro.pl/listing?string=katalog%20monet%202020&bmatch=baseline-product-nbn-eyesa2-engag-dict43-col-1-1-0318

  • @kidgtm
    @kidgtm4 жыл бұрын

    Panie Damianie. Odnośnie 5 groszówki z 1923 roku. Czy zna Pan wagę i grubość tej bitej w brązie ? Mosiężna podawana waga katalogowa to 3.00 g a brąz ? Będę wdzięczny za pomoc . E-mail kidgtm@gmail.com

  • @MarciniakTV

    @MarciniakTV

    4 жыл бұрын

    Wychodzenie z wagi jako próba rozróżnienia tych pozycji to błędne drogi. Przed laty to analizowałem i doszedłem do wniosku że mosiądz i brąz to na tyle zbliżone do siebie stopy że przy tym gabarycie nie sposób wychwycić realną różnice w wadze.

  • @kidgtm

    @kidgtm

    4 жыл бұрын

    @@MarciniakTV więc jak to rozpoznać usunąć całą patynę? Szkoda. Czy to możliwe żeby obiegowa w,, 2 '' stanie 5 gr. Z 1923 przy niewielkiej patynie ważyła 3.40 g ?

  • @inszy7362

    @inszy7362

    11 ай бұрын

    Waga 3 g tyczy się monet wybitych w brązie; mosiądz waży więcej a jego wartość w zależności od stopnia zachowania, oscyluje gdzieś w granicy 3.30-3.50 g . Odnośnie tej różnicy w wadze o której wspomniał Pan Damian; osobiście znam personę, która posiada w swoim zbiorze 5 gr o wadze 3.25 g i 5 gr o wadze 2.75 g; różnica 0.5 g a więc iście kolosolna biorąc pod uwagę bilon 5-cio groszowy🙊🙆. Ta lżejsza nosi wszelkie cechy autentyczności, nie wygląda na falsyfikat; przejawia na teksturze iście miedziane refleksy. Czyżby 5 groszy stempla z 1923 r. był także bity w miedzi i stąd tak niska, ale jakże drastyczna różnica w wadze🤔?

  • @wedkarstwozpasja4274
    @wedkarstwozpasja42743 жыл бұрын

    To można gumką wyczyścić

  • @wedkarstwozpasja4274

    @wedkarstwozpasja4274

    3 жыл бұрын

    Wiem bo czyściłem jest lustro!

Келесі