[GREEK RAILROAD CROSSINGS WITH POLISH INFRASTRUCTURE] ep. 1 - Athens.

Автокөліктер мен көлік құралдары

W sierpniu 2023, podczas wakacyjnej pracy w Grecji, udałem się szlakiem polskiej automatyki w tym ciepłym kraju. W tym odcinku skupiłem się na przejazdach, które nie są całkowicie polskie - pierwszy przejazd starzy widzowie kanału powinni znać doskonale, jeszcze do 2021 bowiem działała na nim automatyka SPR-2 (GR?). Urządzenia wykonawcze w większości pozostały na miejscu, jeden z napędów EEG-1 przeniósł się jedynie na ostatnie z pokazanych na filmie miejsc. Dziś, przez przejęcie OSE (zarządcy infrastruktury) przez Ferroviare Italiano, działa automatyka włoska. Co ciekawe, dołożono dodatkowo dwa głośniczki EHL-D. Drugi z przejazdów znajduje się tuż za głównym dworcem kolejowym, napęd EEG-1 (jeszcze z logiem Bombardier Transportation) pojawił się w wyniku dawnego zdarzenia drogowego. Na tym przejeździe też zamontowane są głośniki Auer. Ostatnie z pokazanych miejsc to w ich standardach "SSP". Przejazd znajduje się na drodze jednokierunkowej, to też, wedle dość powszechnych w Grecji zwyczajów, rogatkę ma tylko z jednej strony. Jest to dość znany z publikowanych między 2010 a 2013 filmów z przejazdu na ulicy Siokou, w wyniku znacznych prac remontowych ateńskiej magistrali kolejowej, stare, amerykańskie napędy zastąpiono staroużytecznym EEG-1 wziętym z pierwszego z wymienionych przejazdów. Nie jest to na pewno ostatni film z tego kraju - nie byla to też na pewno moja jedyna wycieczka w tamte strony, Grecja jest bowiem swoistym "muzeum" pewnych rozwiązań katowickiego ZWUSu.

Пікірлер: 22

  • @Fabiano22_
    @Fabiano22_9 ай бұрын

    Szykuje się ciekawy materiał

  • @Koleje93
    @Koleje939 ай бұрын

    Respekt od mikoli dla grecji

  • @KaszubskiMK
    @KaszubskiMK9 ай бұрын

    Szkoda starych urządzeń pierwszego przejazdu ale przynajmniej fajny EHL

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    9 ай бұрын

    Szkoda i nie. SMnie jest żal tego, co dawniej na tej linii było dawniej. Między pierwszym, a drugim przejazdem, czyli jakieś 5km, znajdowały się co najmniej 4 przejazdy z automatyką SPA-4 i ogromnie rzadko spotykanymi licznikami osi SOL-1. Na wyposażeniu każdego z nich były wówczas dwa dzwony KLD-4101, napędy EEG-1 (z drągami ESD-2 i ESD-3) i po minimum 2 sygnalizatory EHZ-74. Ten, o którym mówisz, miał dawniej węższą jezdnię oraz mniejszą ilość torów. Docelowo miał być przejazdem powiązanym w przebiegach pobliskiej stacji Rentis, lecz do tego nigdy nie doszło. Nagrywając go w 2018 (kzread.info/dash/bejne/fK6LyJd_qpWxhdI.htmlsi=DggV7_jw9YLG3YIk) załapałem się na ostatnie podrygi naszego dzwonu w tym miejscu, później już nie działał. Nie martw się - kilka ciekawych miejsc jeszcze w Grecji jest i na pewno na kanale się pojawią :)

  • @Lukasz_mk
    @Lukasz_mk9 ай бұрын

    0:04 Ten napęd po lewej stronie przypomina mi napęd rogatkowy te we włoszech

  • @szymex2222

    @szymex2222

    9 ай бұрын

    Bo to są włoskie przecież.

  • @kolejnakolej.1437
    @kolejnakolej.14379 ай бұрын

    No, ciekawostka. 👍

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    9 ай бұрын

    A to nie koniec ;)

  • @user-sn1qx1tm4l

    @user-sn1qx1tm4l

    6 ай бұрын

    @@PolskiMKnice

  • @oskitrainspotter
    @oskitrainspotter9 ай бұрын

    *inserts swag*

  • @railroadcrossingit
    @railroadcrossingit12 күн бұрын

    Td96 from Italy?

  • @tytusjarzyna6404
    @tytusjarzyna64049 ай бұрын

    Powyższy materiał jest nad wyraz powabny. Byłem w Atenach i mieszkałem tuż przy jednym z pokazanych przez Pana miejsc. Miło też obserwowało się prowadzone elektrowozami H561 i spalinowozami A471 pociągi dalekobieżne (którch jednak na tym filmie zabrakło) z Tesalonik. Te same, które kilkanaście lat wcześniej widywałem pod Olimpem, w Pieri. Co się zaś tyczy przejazdów, bardzo niepokoi brak ich szczelności. Powinni byli mieć rogatki zamykające całą szerokość drogi i jeszcze z grzebieniem. Wówczas pociąi nie musiałyby zwalniać. Wielka szkoda, iż kolebka cywilizacji jest niecywilizowana. W ogóle nie podobna poznać, iż to kraj Platona, który mówił ,,Bo dobrze zrobiona rzecz piękną i dobrą się staje. Niedobrze zrobiona rzecz brzydką i złą się staje." Pozdrawiam Pana.

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    9 ай бұрын

    Obraz kolei w centrum tak historycznej stolicy, jak Ateny, jest przerażający. Poważny kryzys Grecji na kolei odbił się szczególnie, do stopnia tak skrajnego, że napoczętą w 2008 roku elektryfikację odcinka SKA (węzeł komunikacyjny na północy Aten) - Piraeus (miasto portowe w aglomeracji ateńskiej) przechodzącego przez główny dworzec stolicy ukończono dopiero w 2018 roku. Utrzymanie w tym kraju urządzeń sterowania ruchem kolejowym nakłania do głębszych przemyśleń i obaw przed kolejną katastrofą (ta z początku bieżącego roku była właśnie tego efektem). Przez ponad pół roku, nie poprawiono w żaden sposób tej działki. Wiele rozpoczętych inwestycji, nawet po kilku próbach ich kontynuacji, finalnie staje w miejscu. Widoczny na ostatnim z trzech miejsc plac budowy, to efekt wieloletnich prac nad tunelem pod obecnym torowiskiem. Sęk w tym, że nie pierwszy rok prace niemalże stoją. Co do taboru - niestety nie miałem na tyle szczęścia, by złapać którykolwiek z pociągów dalekobieżnych, a elektrowozy, które je ciągają, czyli tzw. Hellas Sprinter (bliźniak popularnego Euro Sprintera od Siemensa). Tegoroczną nowością są również pociągi Pendolino, które w swoim "pierwszym życiu" służyły między Szwajcarią, a Włochami. Do Grecji jednak na pewno się jeszcze udam, uwielbiam bowiem ich kolej, mimo tego, że jest chyba najbardziej zaniedbaną w całej Unii Europejskiej. Przejazdy zaś, to na pewno nie temat na trzeźwą rozmowę, gdyż są wyjątkowym symbolem podejścia Greków do codzienności - proszę uwierzyć, że ledwie kilka lat po zamontowaniu kilku (nawet dziś) bardzo nowoczesnych automatyk produkcji polskiej na linii Athina - Rentis, z okazji jej kolejnej modernizacji (na krótką chwilę przed początkiem kryzysu ekonomicznego) zdemontowano niemal każdy automatyczny przejazd, zostawiając tylko jeden, którego resztki widać na początku mojego filmu. Zamiast jednego z innych zamontowano metalowe rury opuszczane ręcznie przez dróżnika na miejscu. Automatyk do dziś nigdzie nie wykorzystano. Ciekawą cechą greckich przejazdów jest zaś to, że każdy przejazd wyposażony w automatykę będzie posiadał rogatki, brak tam odpowiednika naszej kategorii C, lecz bardzo niewiele będzie posiadało podkreśloną przez Pana szczelność. Pozdrawiam!

  • @goatgamer001

    @goatgamer001

    5 күн бұрын

    ​@@PolskiMKAlso, the electrification at Piraeus broke in 2021 thus for half of the 6 years since electrification the line uses diesel trains for a section.

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    4 күн бұрын

    yeah, I got the piraeus - athens train a few times and was so curious what was the reason behind the transfers in rentis. Any hopes for it to get repaired, or not really?

  • @goatgamer001

    @goatgamer001

    4 күн бұрын

    @@PolskiMK I think that it's not being repaired anytime soon, unfortunately. Probably after the corridor upgrades north of Athens station. Or maybe due to rising fossil fuel costs.

  • @marcin13przejazdy
    @marcin13przejazdy9 ай бұрын

    A czy posiadasz nagranie tego przejazdu z dwoma KLD-4103 i napędami EEG-1? o ile on istnieje wciąż

  • @KolejowyWiktor

    @KolejowyWiktor

    8 ай бұрын

    ten cham ci nie odpowie

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    7 ай бұрын

    Wiktorze, zdaje mi się, że nie podtarty po ostatniej wizycie w toalecie zewnętrznej odbyt zaczyna Cię lekko szczypać, co skutkuje nadmiernymi wyrzutami chamstwa z Twojej strony. Raczę nadmienić, że w porownaniu do Ciebie, z użytkownikiem @marcin13przejazdy jesteśmy w stałym kontakcie na grupie Jak będzie w Przejazdówce, z której niestety odszedłeś. Wielka szkoda.

  • @FINLANDowski
    @FINLANDowski9 ай бұрын

    🤖

  • @KolejowyWiktor
    @KolejowyWiktor7 ай бұрын

    firma bombardier nie jest polską firmą - błąd w tytule

  • @PolskiMK

    @PolskiMK

    7 ай бұрын

    Bombardier nie, lecz katowickie zakłady ZWUS, które wyprodukowały te urządzenia, są jedynie w zagranicznym posiadaniu - większość technologii przez nich używana jest jak najbardziej polska.

Келесі