GOSPODARCZE ZERO #10: SKĄD BANKI MAJĄ PIENIĄDZE? I DLACZEGO SĄ NAJWAŻNIEJSZE

Robert Gwiazdowski zaprasza na dziesiąty odcinek "Gospodarczego Zera", w którym porozmawia z Bartosz Pawłowskim na temat pieniądza, złota, inwestycji, kredytów oraz gospodarki.
📊 Oferty pracy w finansach powyżej 10 000 zł miesięcznie 👉 oferty.rocketjobs.pl/xeok5tH
✅ BONU$ERIA od STS! Możesz zgarnąć bonus za 7 dni serii! 👉 oferta.sts.pl/Bonuseria_Zero (+18)
🧡💙 Bonus powitalny z kodem ""ZERO"". Regulaminy oferty powitalnej i ZBR - oferta.sts.pl/regulaminsts + oferta.sts.pl/regulaminsts_zbr
📈 XTB - właściwe miejsce dla Twoich inwestycji - link.pl.xtb.com/kanal-zero Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie
Wpadnij tutaj:
🔴 Kanał Zero Extra: / @kanalzeroextraofficial
🔴 Instagram: / oficjalnezero
🔴 TikTok: / oficjalnezero
🔴 Twitter: / oficjalnezero
STS to legalny bukmacher. Gra u nielegalnych podlega karze. Hazard może uzależniać - graj mądrze. Szczegóły w regulaminach. 18+"
📩 biznes@kanalzero.pl
#kanałzero #gwiazdowski #złoto #bankierzy #pawłowski #inwestycje #pieniądze #gospodarka #ekonomia

Пікірлер: 567

  • @Athar-ny8up
    @Athar-ny8up2 ай бұрын

    Taki format „Gospodarczego Zera” mógłby już z nami pozostać. Świetna rozmowa. Cieszy to, że rozmówcy zamiast bezwiednie zgadzać się we wszystkim, mają odmienne zdanie na poszczególne tematy i starają się bronić swoich racji.

  • @hoornu

    @hoornu

    2 ай бұрын

    ale rozmówcy byli z tej samej strony tutaj nie było zadnej dyskusji tylko przytakiwanie

  • @2711darkus

    @2711darkus

    2 ай бұрын

    ​@@hoornunie zgadzam się

  • @MultiGibson12345

    @MultiGibson12345

    2 ай бұрын

    ​@@hoornuchłop chyba oglądał coś innego niż reszta

  • @arturleonproof5258

    @arturleonproof5258

    2 ай бұрын

    @@hoornu hornu, chlałeś? nie pisz!

  • @zboromat

    @zboromat

    2 ай бұрын

    ja uważam, że słabe merytorycznie.

  • @snajper3152
    @snajper31522 ай бұрын

    Poprzednią rozmowę o złocie wyłączyłem po 10 minutach. Tą rozmowę planuję puścić sobie jeszcze raz. Genialna dyskusja.

  • @tomol012

    @tomol012

    2 ай бұрын

    Mam ten sam plan :)

  • @hoornu

    @hoornu

    2 ай бұрын

    wręcz przeciwnie koleś pięknie mówił ale rozjeżdzał sie z prawdą w każdej sprawie a nie było nikogo kto powiedział by sprawdzam, jak to bankier bo nie robi sie do swojego gniazda

  • @KacperSowinski02
    @KacperSowinski022 ай бұрын

    Fajnie się ta seria rozwija. Pan Gwiazdowski, duże pozytywne zaskoczenie. Brawo.

  • @DTKING-mh7sy

    @DTKING-mh7sy

    2 ай бұрын

    To samo

  • @piotrsobczak2866

    @piotrsobczak2866

    2 ай бұрын

    Pozytywne ?? Gdzie niby?? Mnie ten facet zaszokował że on wykłada ekonomię a nie rozumie podstaw kreacji pieniądza i zasady stymulacji przedsiębiorczości przez kreacje pieniądza. Odwołuje się wiecznie do czasów Adama smitha myśląc że pieniądz musi mieć jakiś twardy punkt odniesienia. To tak nie działała. A najlepszy dowodem jego błędu jest życie i świat który nas otacza. Żyjemy od wielu dziesięcioleci w świecie dowolnej kreacji pieniądza i to działał. Brawo dla gościa programu.

  • @khanitime

    @khanitime

    2 ай бұрын

    szaman

  • @TheCiupaj

    @TheCiupaj

    2 ай бұрын

    ​@@piotrsobczak2866działa? 😂 Chyba tylko w ramach zdefiniowanej przez piewców tego systemu jego definicji, która obejmuje cykliczne występowanie kryzysów. A na każdy kryzys potem mają podkładkę "ola boga, to brak nadzoru kontrolerów sub prime'ów", "putinflacja", "kowit" itd. Skoro tak świetnie ten system działa to skąd nagłe regresy gospodarcze, recesje itd.? Ich zdaniem na pewno nie dlatego, że model hossy jest osiągany w sztuczny sposób stymulowaniem podaży światowego jak dotąd od Breton Woods pieniądza w postaci dolara. Skoro ów "gość" zarzekał się, że drukowana kasa nie leci na giełdę, to niech nam opowie dokąd spłynęła 1/3 całej waluty złotego polskiego, która została "wyemitowana" w 2020 roku? Niech zaszermuje swoimi danymi. Prof. Gwiazdowski jak wielu innych rozumie jak działa system oparty na MMT, tylko wbrew większości dostrzega również realne mechanizmy jego działania, którzy aktorzy zyskują, a którzy tracą kiedy, w jaki sposób i jakie są warunki brzegowe podtrzymywania tego systemu. Tego wszystkiego MMCiarze twierdzą że nie ma, także niestety oni powinni nadrobić podstawy ekonomii. Bo tak się składa, że nikt nie obalił obserwacji Smitha czy innych Austriaków. Tylko keynesiści są w stanie nabudować na rynku takie mechanizmy i instrumenty, które w sztuczny sposób mogą sterować rynkiem i prowadzić do otrzymywania innych rezultatów. Tylko w odróżnieniu do nich Austriacy (w tym prof. Gwiazdowski) nie są ślepi i głupi jak druga strona, żeby twierdzić, że to efekt działania zaobserwowanych i stałych podstaw ekonomii, które rzekomo miałyby od XIX wieku ulec zmianie, a efekt tychże sztucznych nakładek na niegdyś wolny rynek i pochodna szeregu instrumentów. Jeśli twierdzisz że system z którym mamy do czynienia jest bezbłędny, jest ostateczną formą inżynierii makro- i mikro-ekonomicznej, nic nie ma prawa podważyć jego skuteczności i prawdziwości (gdzie Smithy i spółka gadali rzekomo waszym zdaniem nieprawdziwe rzeczy lub takie które były prawdziwe tylko i wyłącznie w ich czasach i realiach gospodarczo-rynkowych, a nie były prawami sensu stricte tylko jakimś niefortunnie uogólnionym do uniwersalnego zbiorem chwilowych obserwacji i opisów), bo żyjesz tu i teraz uważając że 5 czy 50 lat to wystarczający okres żeby to stwierdzić empirycznie (równocześnie nie dostrzegając objawów dysfunkcji systemu, który jak twierdzisz "działa") to polecam zapoznać się z takim jakże zaawansowanym mechanizmem jak "rolowanie długu". Mógłbyś też może jakąś mądrą książkę przeczytać o spirali odsetkowej i narastającego kosztu obsługi długu. Np. pozycja z naszego rodzimego rynku wydawniczego i bardzo aktualna nakierowana w szczególności na prognozy dla Polski pt. "Zagrożenia nadmiernego długu publicznego" pióra 3 autorów: Dudka, Beneckiego i Koteckiego. Ale odsyłam do bardziej ogólnych, obfitych w teorię i szerokie spojrzenie na zagadnienie pozycji.

  • @brodaczow

    @brodaczow

    2 ай бұрын

    Dla mnie żadne zaskoczenie, dla kogoś kto nie znał Gwiazdowskiego być może jest. Nie operuje na emocjach, też większość ludzi może go nie znać mediów czy polityki.

  • @Rafix77
    @Rafix772 ай бұрын

    45 tysięcy wyświetleń przy materiale, który więcej uczy w godzinę, niż szkoła przez 10 lat. Ale kiedy są dymy pseudo celebrytów to po jednym dniu jest 300 tysięcy. Tutaj min mamy poziom świadomości finansowej naszego społeczeństwa.

  • @krzysztoftrzciakowski4721

    @krzysztoftrzciakowski4721

    2 ай бұрын

    Ale proszę napisz co daje , po co komu świadomość finansowa społeczeństwa ?

  • @arturhofman4199
    @arturhofman41992 ай бұрын

    Nareszcie zostało to powiedziane banki tworzą pieniądze z niczego

  • @juzwa1978

    @juzwa1978

    2 ай бұрын

    ale nie zostało powiedziane jak banki dematerializują pieniądz w momencie spłaty kredytu. Bank zarabia tylko na marży + opłaty okołokredytowe natomiast cały kapitał znika w momencie spłaty tak samo jak powstał z niczego.

  • @kondziu1608

    @kondziu1608

    2 ай бұрын

    jest to powtarzane na każdym pierwszym semestrze studiów ekonomicznych.

  • @gagaadzibum

    @gagaadzibum

    2 ай бұрын

    @@kondziu1608a studenci nawaleni, choć teraz to nikt nie pije podobnoooooo

  • @maksymilianszatecki687

    @maksymilianszatecki687

    2 ай бұрын

    @@juzwa1978 . .. . . . . .... ... .. . . . .. . . . . ... .. . .. .. .. ... . ....?..... . . . . .. . .. ?? . . .. .. . .. .. . . ... . . . . . . . . . . . . .. . . . .

  • @maksymilianszatecki687

    @maksymilianszatecki687

    2 ай бұрын

    @@juzwa1978 . .. . . . . .... ... .. . . . .. . . . . ... .. . .. .. .. ... . ....?..... . . . . .. . .. ?? . . .. .. . .. .. . . ... . . . . . . . . . . . . .. . . . .

  • @adamk2457
    @adamk24572 ай бұрын

    MEGA SUPER SIĘ PANÓW SŁUCHA!!! Bardzo dynamiczna rozmowa, płynna i bardzo zrozumiała. Pan Bartosz, ma świetną dykcję i pamiętam że takich wykładowców słuchało się najprzyjemniej. Jeśli nie wykłada, to widzę potencjał.

  • @slawomir322
    @slawomir3222 ай бұрын

    Przy całym szacunku dla Panów - dwie uwagi. 1. Obaj cierpicie na częstą chorobę ludzi inteligentnych i o ogromnej wiedzy, mianowicie skaczecie z wątku na wątek większości nawet nie kończąc jakąś konkluzją. Np. odpowiedź na pytanie z tytułu odcinka czyli "skąd banki mają pieniądze?" nie padła niestety, a to ciekawy temat jak banki dostały zgodę władzy na kreację pieniędzy z powietrza i jak to technicznie robią. 2. Kursy akcji, kryptowalut i tego typu instrumentów nie mają już od dość dawna nic wspólnego z realną gospodarką, a są jedynie wynikiem spekulacji przez potężnych graczy, którzy pierdylionami kasy rozpoczynają wzrosty po to aby tzw ulica zaczęła kupować z nadzieją, że w krótkim czasie będą milionerami. Zakupy ulicy powodują dalsze wzrosty, a w pewnym momencie potężni gracze, którzy kupili wcześniej i taniej zaczynają sprzedawać tym kolejnym kandydatom na milionerów, kursy się zwalają na łeb, ulica w panice również zaczyna sprzedawać i następuje krach. Za jakiś czas mechanizm się powtarza. Wszystko w temacie.

  • @Jakub1500

    @Jakub1500

    2 ай бұрын

    1. Ona padła, zniknąd. Banki mają przywilej kreacji pieniądza na podstawie rezerwy cząstkowe

  • @sueski

    @sueski

    2 ай бұрын

    Akcji raczej w TO nie mieszaj ; że " nie mają już od dość dawna nic wspólnego z realną gospodarką " - jak najbardziej mają a że się Nimi spekuluje to całkiem inny temat

  • @slawomir322

    @slawomir322

    2 ай бұрын

    @@sueski Racja, wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodziło mi o wycenę akcji. Same akcje są w dalszym ciągu odzwierciedleniem struktury własności firmy. Jednak ich wycena jest często wynikiem histerii pozytywnej lub negatywnej.

  • @user-wm6bj8eq1c

    @user-wm6bj8eq1c

    2 ай бұрын

    "Wśród inteligentów także trafiają się wyjątkowo mądrzy ludzie" Bułhakow

  • @aerandir82
    @aerandir822 ай бұрын

    Z Bartkiem Pawłowskim chodziłem do najlepszego liceum w Tychach do klasy o tym samym profilu "menedżerskim". On był dwa lata wyżej. Był bardzo dobrym uczniem. Widzę, że nie zmarnował tylko rozwinął swój potencjał. Jeśli to czytasz Bartku to brawo Ty. Bardzo się zmieniłeś, ale głos ten sam. Pozdrawiam i czekam na kolejną rozmowę!

  • @rafamazur8178

    @rafamazur8178

    2 ай бұрын

    Które liceum w Tychach jest najlepsze? Bo ja po Kruczku

  • @aerandir82

    @aerandir82

    2 ай бұрын

    @@rafamazur8178 wtedy najlepsze było I LO Kruvzkowskiego, teraz nie wiem

  • @krzysztofpolak7535

    @krzysztofpolak7535

    2 ай бұрын

    E. C co. To. Bo. 😊b kb. B n. En. E🎉 bo lmnm bo kB l. B

  • @carobacker3824

    @carobacker3824

    2 ай бұрын

    Mlody duzo bredzi !

  • @DTKING-mh7sy
    @DTKING-mh7sy2 ай бұрын

    Krytykowałem to i pochwalić muszę. Za dykcję oraz przede wszystkim prawdę w oczy

  • @hoornu
    @hoornu2 ай бұрын

    Czyli banki tworzą z niczego cyfrowy pieniądz w ten sposób napędzają inflacje, i to one są winne wszelkim kryzysom bo kreują tego virtualnego pieniądza na potęgę byle zarobić na odsetkach, ten system działa ale tylko dla wybranej wąskiej grupy ludzi. Ten program mnie jeszcze bardziej przekonał że złoto to nadal jedyny prawdziwy pieniądz. Straszna nieudolna obrona tego systemu który nie działa. Pan Bankier odwraca kota ogonem bo Breton Woods dało mu władze i on jej nie puści. Taki bankier a nie wie ze cena złota nie rośnie w ogóle, tylko właśnie przez banki wartosć pieniądza fiducjalnego leci na łeb na szyje, wiec musi wiecej wydać żeby kupić to niedobre złoto :D

  • @aleksanderdomagaa1932
    @aleksanderdomagaa19322 ай бұрын

    Mnie zawsze śmieszą bankowcy, którzy twierdzą, że trzeba dostarczyć więcej pieniędzy na rynek. Nie nie trzeba!!! To tak jak mówić, że do kraju ogarniętego wojną domową trzeba dostarczyć więcej amunicji, bo inaczej konflikt nie będzie się w stanie rozwijać.

  • @mazzzi323
    @mazzzi323Ай бұрын

    Panie Robercie dziękuję, jak najwięcej takich wywiadów proszę!❤

  • @edwardtalkowski7439
    @edwardtalkowski74392 ай бұрын

    Kreacja to inflancja. Banki za duże żeby zbankrutować. A jak zbankrutują, to prezesi to nie odpowiadają swoim majątkiem. Ja za błędy odwiadam wszystkim aż pod most,a baksterzy są bezkarni 😊swoje błędy.

  • @ALPHABYTE64

    @ALPHABYTE64

    2 ай бұрын

    😂

  • @rafamisiek2651
    @rafamisiek26512 ай бұрын

    "Rzad zastąpił Boga". No, mocne i prawdziwe:)

  • @bandito9727

    @bandito9727

    2 ай бұрын

    wcześniej rząd ukrywał się pod nazwą Bóg

  • @pawekowal5150
    @pawekowal51502 ай бұрын

    Prosimy o więcej Pana Pawłowskiego. Świetna rozmowa i poważnie może jakiś duet m

  • @user-jo1ze7db6p
    @user-jo1ze7db6pАй бұрын

    "To nie jest miedzy Toba a mną bo ten pieniadz gdzies tam krąży" ale to konkretny bank zarabia na procencie za wykreowanie/pożyczenie pieniędzy, których noe miał, ktore nie istniały.

  • @zimek2377
    @zimek23772 ай бұрын

    Przykro trochę bo to mało merytoryczna dyskusja była. Choć cieszy sama chęć debaty. Widać to jak na dłoni dlaczego ekonomia jest nauką społeczną a nie prawdziwa nauka. Dużo rozmowy mało treści ale i tak kciuk w górę za chęci

  • @robciozxc8549

    @robciozxc8549

    2 ай бұрын

    Jeżeli nie wyciągnąłeś z tej dyskusji treści, to jest to tylko Twój prywatny odbiór.... ja myślę, że rozmowa była bardzo merytoryczna i można z niej wyciągnąć sporo konstruktywnych wniosków.... PS. Nie oczekuj, że dostaniesz tu instrukcje, gdzie i w co inwestować swoje pieniądze...

  • @piotrekm9030

    @piotrekm9030

    2 ай бұрын

    była bardzo merytoryczna, ale dość chaotyczna, za dużo wątków

  • @krzysztoftrzciakowski4721

    @krzysztoftrzciakowski4721

    2 ай бұрын

    Zgoda niestety to był bełkot ale brawo dla Kanału Zero że próbuje.

  • @artureff3046

    @artureff3046

    2 ай бұрын

    Niestety, dawna ekonomia matematyczna czyli finanse zostaly zepchniete do roli technicznej. Jest jednak swiatelko w tunelu: web 3.0 itd. finanse niezalezne od bankow i regulatorow, ale przede wszystkim rozwoazania nieinflacyjne. Dlatego taki opor "banksterow"....

  • @dawidw.6016
    @dawidw.60162 ай бұрын

    Super tematy i osobowości na tym ZERO

  • @mrrainer4395
    @mrrainer43952 ай бұрын

    Ten odcinek powinien być puszczany dzieciom w każdej szkole w ramach zajęć przedsiębiorczości.!

  • @sankt7735
    @sankt77352 ай бұрын

    Ciekawy materiał, jak zwykle zresztą🙂

  • @kamil3409
    @kamil34092 ай бұрын

    Z jednej strony mamy instytucje które drukują pieniądze i pożyczają je na procent a z drugiej roboli którzy zadupcają za 20zł/h

  • @dziewczynazsekskamerek

    @dziewczynazsekskamerek

    2 ай бұрын

    Skrajne przykłady cwaniactwa a z drugiej nieudacznictwa.

  • @daddysboi8085

    @daddysboi8085

    2 ай бұрын

    @@dziewczynazsekskamerek choćby nie wiem co, to nie każdy moze drukować i pożyczać pieniądze bo co będziemy jeść i gdzie mieszkać

  • @peterdes6792

    @peterdes6792

    2 ай бұрын

    i jedynym powodem dla którego to dalej jeszcze trwa jest to że robole jeszcze się nie zorganizowali

  • @peterdes6792

    @peterdes6792

    2 ай бұрын

    @@daddysboi8085 dlatego ci co drukują to zwykłe pasożyty społeczne

  • @BlaugranaFAN

    @BlaugranaFAN

    2 ай бұрын

    ​​@@dziewczynazsekskamerekczemu nieudacznictwa? Nie każdy ma predyspozycje do pracy umysłowej. Bez tych "nieudaczników", nie powstawałoby multum dóbr. A Ty mieszkałabyś w lepiance z gunwa - pod warunkiem, że sama umiałabyś ją ulepić. Bo przecież nie byłoby roboli, którzy wybudują Ci dom.

  • @szymeksp
    @szymeksp2 ай бұрын

    Dziękuje za świetny program.

  • @karoldabrowski9739
    @karoldabrowski97392 ай бұрын

    Super debata, takich formatow potrzebujemy właśnie. Dzieki Panowie,dobra robota

  • @nymapx
    @nymapx2 ай бұрын

    Systemy informatyczne tez kosztuja. Kiedys papier, dzisiaj enter. Ale koszt wyemitowania pieniadza bank caly czas ma.

  • @politbiuro

    @politbiuro

    2 ай бұрын

    Banki cyfrowe czy stacjonarne i tak ponoszą koszty swojej działalności. Budynki, serwery, ludzie itd. A ty kosztem nazywasz to że ktoś naciśnie "Enter", które są wliczone w usługę banku.

  • @michalinazurko7675
    @michalinazurko76752 ай бұрын

    Świetny bankster, bardzo sie dobrze bawiłam słuchając😂

  • @tomaszb5655
    @tomaszb56552 ай бұрын

    Dodrukowywanie pieniędzy w czasie kryzysu czy wojny? Polecam książkę "Kiedy pieniądz umiera" żeby zobaczyć jaką hiperinflację można sobie zafundować...

  • @krzysiekpsw5431
    @krzysiekpsw54312 ай бұрын

    Rewelacja! Każdy odcinek inny, a równie dobry! 👏👏👏

  • @darekmazurkiewicz8044
    @darekmazurkiewicz80442 ай бұрын

    Cieżko się slucha pana Gwiazdowskiego, który komentuje jakby wczoraj dowiedział się, że istnieją banki i spłyca wszystko co powie jego gość

  • @izakuszka9673
    @izakuszka96732 ай бұрын

    bardzo fajna rozmowa 👍

  • @boni9087
    @boni90872 ай бұрын

    Jeśli złoto jest be to dlaczego banki centralne je skupują?

  • @BlaugranaFAN

    @BlaugranaFAN

    2 ай бұрын

    Jak coś złego się stanie i waluta będzie bezwartościowa, to złoto mimo wszystko ma pewną stałą wartość.

  • @vmaxguy2610
    @vmaxguy26102 ай бұрын

    Nie napiszę nic nowego - świetna rozmowa, przyjemnie słuchać. Miałem napisać że szkoda że tak krótko, ale zobaczyłem że 1h 10 min... no dobra, może być :D

  • @lukaszjanota6707
    @lukaszjanota67072 ай бұрын

    Gospodarcze zero to jeden z lepszych programów na platformie, dobry wybór prowadzącego

  • @tomol012
    @tomol0122 ай бұрын

    Koniecznie kontyuujcie tę rozmowę w przyszłości. Rewelacyjna dyskusja

  • @michabiak7710
    @michabiak77102 ай бұрын

    Jak komuś się chce poświęcić 3 h aby zrozumieć kiedy, jak i po co powstały banki to proponuje oglądnąć film dokumentalny Money Masters (Mistrzowie Pieniądza).

  • @pawemaslanka4902

    @pawemaslanka4902

    2 ай бұрын

    to nie poświęcenie, to obowiązek ;)

  • @pawelh
    @pawelh2 ай бұрын

    Mega dobra rozmowa, jak Panowie są w stanie prowadzić takie dyskusje na różne tematy to może warto się takiemu formatowi przyjrzeć.

  • @tadeuszdrabicki4190
    @tadeuszdrabicki41902 ай бұрын

    Świetny odcinek;) dziękuję.

  • @Sikorrovo
    @Sikorrovo2 ай бұрын

    Tak mi się dobrze to słuchało z taką dużą ilością argumentów i takie to było dobre, że muszę jeszcze raz to sobie kiedyś włączyć aby to przemyśleć.

  • @rojst2969
    @rojst29692 ай бұрын

    Gwiazdowski klasa. Gość natomiast wyuczone bankowe frazes celem obrony systemu kredytowo bankowego. Drukowanie pieniądza to jest zwrot obrazoburczy. Myślę że gość jest inteligentny i wie że nie ma racji ale musi bronić Kini partii.

  • @rafadrzewiecki1905
    @rafadrzewiecki19052 ай бұрын

    Super odcinek, spojrzenie na rynek z dystansu i ludzka wymiana argumentów. Dziękuje i pozdrawiam :)

  • @dawidkaspian9721
    @dawidkaspian97212 ай бұрын

    W sumie to nie wiem dla kogo ta audycja. Skakanie z tematów historycznych na bieżące. Dla ludzi z jakąś wiedzą na ten temat za dużo podstawowych informacji, a dla laików za dużo wtrąceń bez wytłumaczenia. Jako pogawędka dwóch panów spoko, ale jako audycja tłumaczące podstawy finansów to jest tu za duży chaos i balagan.

  • @konradrak5930

    @konradrak5930

    2 ай бұрын

    No nie wiem, mi się bardzo podobało 😅

  • @wesmacko7580

    @wesmacko7580

    2 ай бұрын

    Chaos straszny, skakanie z tematu na temat, wzajemne przerywanie wypowiedzi. Brak konkluzji kończącej dane zagadnienie. Z trudem wysłuchałem do końca audycji i w dalszym końcu nie wiem o co chodziło interlokutorom.

  • @jakubgoliasz4677

    @jakubgoliasz4677

    2 ай бұрын

    Ooo to nie ma nic pomiędzy laikiem a specjalistą?

  • @plllot9713

    @plllot9713

    2 ай бұрын

    mialem dokladnie takie samo wrazenie kiedy tego sluchalem. nawet slowo chaos tez mi przyszlo na mysl. do tego zbyt duzo takich ogolnikowych hasel bez pokrycia, szczegolnie ze strony Gwiazdowskiego.

  • @rojst2969
    @rojst29692 ай бұрын

    Gość nie rozumie istoty posiadania złota. To nie inwestycja (choć nią jest w długim terminie), a ubezpieczenie, emerytura. Jak kupujesz ubezpieczenie samochodu to oczekujesz zysków, dywidendy?

  • @mariuszlament2135
    @mariuszlament21352 ай бұрын

    A może czas powrócić o poważnej dyskusji o lichwie?! I o tym dlaczego rząd Polski, jeśli już musi, nie może zadłużyć się w NBP?! Musi zaś to robić u międzynarodowych lichwiarzy?! Polecam \Zepsucie społeczne\ jeśli jeszcze nie usunęli z yt....

  • @Benqm7

    @Benqm7

    2 ай бұрын

    Rząd nie może się zadłużyć w NBP, bo ma zakaz przeprowadzania tego typu operacji, a NBP nie jest od fundowania deficytu państwa. I jaka lichwa?! Fakt, że mamy bananowy rynek finansowy powoduje pewne niedogodności - bez przesady. Oczywiście jakbyśmy mieli EUR to pewnie pieniądz byłby tańszy, ryzyko finansowe mniejsze, ale chyba nie o to chodziło w komentarzu.

  • @adamb6588

    @adamb6588

    2 ай бұрын

    To ty chyba nie wiesz co to jest lichwa

  • @maciej9340

    @maciej9340

    2 ай бұрын

    @@Benqm7 Rząd ustala prawo więc może wszystko. Konstytucja jest martwa i ogólnikowa.

  • @plllot9713

    @plllot9713

    2 ай бұрын

    zadluzanie sie rzadu w NBP moim zdaniem to krotka droga do totalnej utraty wartosci pieniadza i hiperinflacji. przeciez takie akcje juz byly grane za PRL. zloty byl nic nie wart w handlu miedzynarodowym i jedyna wartosc przedstawial dolar. mozesz zastosowac model jaki ci sie marzy, ale to krotka droga do tego, ze kiedy bedziesz musial kupic cos z zagranicy, to nie bedziesz mial czym zaplacic bo twoja wlasna waluta jest bezwartosciowa.

  • @Benqm7

    @Benqm7

    2 ай бұрын

    @@maciej9340 jak chce się skończyć jak Wenezuela to można robić wszystko, ale nie wypada i chyba każda władza zdaje sobie z tego sprawę.

  • @krzysztofdudzic4808
    @krzysztofdudzic48082 ай бұрын

    Chcemy więcej programów z panem Bartoszem Pawłowskim.

  • @piotrpacewicz4108
    @piotrpacewicz41082 ай бұрын

    super odcinek, więcej takich duetów z mojego punktu widzenia obecny system to piramida finansowa która padła prawie w pandemii dopóki są nowi dołaczajacy - czyli nowe kredyty są udzielane i pieniądz krązy to piramida działa a jak tylko przestanie to będzie zapaść

  • @randomowaPuszcza
    @randomowaPuszcza2 ай бұрын

    Super format, oby jak najwięcej tego typu rozmów.

  • @bartomiejmakowski2558
    @bartomiejmakowski25582 ай бұрын

    Świetne zestawienie. Prosimy o więcej rozmów na tym poziomie!

  • @Dwimordene777
    @Dwimordene7772 ай бұрын

    To jest naprawdę fantastyczny odcinek. Bardzo miło się tego słucha :)

  • @MrKolorowy123
    @MrKolorowy1232 ай бұрын

    Super odcinek, jak dla mnie najlepszy z serii, liczę na więcej takich dyskusji :D

  • @zbigniewkrk
    @zbigniewkrk2 ай бұрын

    Bartosz Pawłowski mówi (29 min), że jesli banki źle wybiorą osobę której pożyczą "to stracą na tym pieniądz". Nie stracą tylko nie zarobią. Strate poniosą wszyscy użytkownicy tej waluty. Dlaczego? Bo ten ktoś kto otrzymal tą pożyczke (wykreowaną z niczego) i jej nie spłaci, zapewne wpuścił ją w obieg, kupując to co chcial, a to 'rozrzedzilo' siłe nabywczą tej waluty. Bank nie zarobi z odsetek, ale faktyczą strate poniosą zwykli obywatele. Wkońcu dostał co chcial za darmo.

  • @user-jo1ze7db6p
    @user-jo1ze7db6pАй бұрын

    Oczywiscie, ze kreowanie pieniadza prowadzi do inflacji. Po co banki oferuja kredyty gotowkowe jesli nie w celach konsumpcyjnych ? Kowalski pozycza, zeby trzymac to w szufladzie ? W dluzszej perspektywie czasowej oslabiana jest kazda z istniejacych walut. Każdy kto troche żyje na tym świecie wie na co starczała pensja 5, 10, 15 lat temu. A na co starcza dzisiaj. Ostatnia rekordowa inflacja dziwnym trafem nastąpiła po rekordowym dodruku, kreacji pieniadza. Przecież to widać na wykresach. I nie prawdą jest, że dawniej kiedy istniał parytet złota, czy wręcz płaciło się kruszcem, drukowano wiecej w czasie wojny. Wtedy nie drukowano! Bo nie bylo bankow centralnych. Wtedy podnoszono podatki co prowadziło do wielkiego wkurwu i buntu. Wiec starano się ludzi nie dociskać i nie ciągnąć wojen w nieskończoność. Odkad banksterzy zaczeli kreować pieniadze z niczego, jest hulaj dusza piekla nie ma. Jak inflacja wymknie sie spod ko troli, to zmienia cel inflacyjny. Juz teraz mowi sie, ze USA nigdy nie wroci do 2% i nowa normalnoscia bedzie 3 albo 4. W Polsce bedzie to samo, tylko u nas to bedzie odpowiednio wiecej.

  • @MakowskiKarol
    @MakowskiKarol2 ай бұрын

    Bardzo dobra dyskusja. Dziekuje.

  • @szymon3636
    @szymon36362 ай бұрын

    Bardzo fajnie się słucha tego formatu. Super ❤

  • @jarekrippel9402
    @jarekrippel94022 ай бұрын

    Świetny materiał, świetnie się słuchało. Czekam na następny

  • @michasidoruk1109
    @michasidoruk11092 ай бұрын

    Bank nigdy nie traci. Daje ci kredyt, poprzez wpisanie cyferek na koncie. Bank nie ryzykuje bo jeżeli ty nie spłacasz to jest coś takiego jak zabezpieczenie - w przypadku mieszkań - hipoteka, wiec ty nie płacisz, bank zabiera mieszkanie. W przypadku gotówkowych, wchodzi ci na majątek ewentualnie żyrantów.

  • @rafalgawryjolek7370
    @rafalgawryjolek73702 ай бұрын

    Super ciekawa rozmowa. Rozmowca bardzo dobrze przygotowany plus super argumenty na poparcie swojego toku myslenia. Oby wiecej !!!

  • @mateuszporzeczko-jezyna5882
    @mateuszporzeczko-jezyna58822 ай бұрын

    Fantastyczny program ! Zdecydowanie za krótki Panowie mogliby jeszcze z godzinke pogadać;)

  • @wk9162
    @wk91622 ай бұрын

    Profesor nie dał rozmówcy dokończyć bardzo ciekawego przykładu/pytania: jestem bankierem mając 1 sztabkę złota i 6 interesujących przedsiębiorców potrzebujących tej sztabki. Dlaczego jako bankier mam dać tylko jednemu (na 5%), a nie wszystkim 6 (na 15%)? Ryzyko/zysk - per saldo będzie takie same, a gospodarka danego kraju ruszy się 6x szybciej. Nawet profesor już szedł w retorykę... rozmówcy sugerując "rozpuszczenie" sztabki miedzią żeby starczyło dla wszystkich (i to właśnie tobą banki kierując po pieniądz "z powietrza").

  • @piotrsobczak2866

    @piotrsobczak2866

    2 ай бұрын

    Nie dał bo zrozumiał w tym momencie czym jest kreacja pieanidza i czemu nie można zafiksować pieniądza względem złota. Odkąd odcięto pieniądz od złota nastąpił wystrzał przedsiębiorczości. Sustemy oparte o złoto nie mają prawa działać. I pan Gwiazdowski ośmiesza się ciągnąć narrację złota.

  • @wk9162

    @wk9162

    2 ай бұрын

    @@piotrsobczak2866 Tak na prawdę to jest bardziej skomplikowane. Kreacja "pustego" pieniądza i parytet np. w złocie - to dwa odmienne tematy. Kreacja pustego pieniądza - ma setki lat - sięga historią tych włoskich bankierów (z ławeczek), którzy przechowywali złoto. Wydając "certyfikaty", zorientowali się w końcu że jest mało prawdopodobne, że wszyscy właściciele certyfikatów przyjdą jednocześnie odebrać zdeponowane złoto i faktycznie mogą wydawać więcej certyfikatów niż mają złota w depozycie (zarabiając na tym). Brak parytetu pieniądza papierowego w złocie (lub innej walucie) - to historia dopiero sprzed kilkudziesięciu lat.

  • @plllot9713

    @plllot9713

    2 ай бұрын

    mnie natomiast dziwilo, ze nie pociagnal watku tego, ze kto ma kase ten ma wladze i spodziewalem sie, ze poda argument, ze instytucje finansowe moga decydowac w jakim kierunku idzie gospodarka a w jakim nie badz kto sie rozwija, a kto nie i zupelnie tego nie zrobil. otoz to banki decyduja obecnie, ze na przyklad nie beda pozyczac pieniedzy na przedsiewziecia o zbyt duzym sladzie weglowym. pomijam czy sama idea jest dobra czy nie, ale rzeczywiscie zgadzam sie z pogladem, ze majac pieniadz i mozliwosc jego kreowania, decydujemy co dostaje finansowanie a co nie i do glosu moga dochodzic nie tylko rynkowe kryteria, ale na przyklad takze ideologiczne.

  • @kruk_7279

    @kruk_7279

    2 ай бұрын

    @@piotrsobczak2866 to nie był wystrzał przedsiębiorczości tylko iluzja rozwoju. Wykresy zaczęły rosnąć, ale nie dlatego że gospodarka zaczęła się rozwijać, tylko dlatego że pieniądz był coraz mniej warty. Obecnie mamy zapaść, ale co z tego jak pokażesz jednemu i drugiemu wykresy, że wzrasta i dalej można kopać doły.

  • @wk9162

    @wk9162

    2 ай бұрын

    ​@@kruk_7279Oczywiście można się sprzeczać. Nie mniej ostatnie 200 lat (pociąg, samochód, samolot, rakieta kosmiczna), wobec poprzednich 5.000 lat gdy szczytem rozwoju komunikacji był niezmiennie... zaprzęg konny, daje do myślenia.

  • @edytanowosad7675
    @edytanowosad76752 ай бұрын

    Dobrze się to oglądało. 😊

  • @wk9162
    @wk91622 ай бұрын

    Czy ktoś zweryfikował twierdzenie zaproszonego gościa, że złoto w ostatnich 2 latach rosło średnio 3% rocznie (skumulowane) ? O ile dobrze pamiętam, na początku tego wieku, złoto kosztowało 200-400 USD. Te 3% rocznie nijak mi nie wychodzi.

  • @matniadotcom

    @matniadotcom

    2 ай бұрын

    Ponad 100 lat temu 1 dolar był wymienialny na 1 uncję złota. Na każdym banknocie widniał taki zapis. W 1934 roku 35 dolarów za uncję, a w tej chwili 1 uncja złota jest wymienialna na 2400 dolarów. Tak właśnie działa zniesienie parytetu złota, koniec Breton-Woods i banksterska kreacja pieniądza, która obniża jego wartość. My za to płacimy swoją pracą. Ot cała magia. Polecam krótki film "Pieniądze jako dług jako podsumowanie tej rozmowy. To powinna być pierwsza i najważniejsza lekcja historii w szkole.

  • @wk9162

    @wk9162

    2 ай бұрын

    @@matniadotcom Ale dlaczego to "dolar" ma być punktem odniesienia? Pieniądz wyraża pracę. W XIX w. amerykański robotnik zarabiał 1 USD dziennie. Obecnie płacą minimalna to ok. 15 USD/h.

  • @MarcinMonolitynski
    @MarcinMonolitynski2 ай бұрын

    Pan bankier powiedział że bez wątpienia jesteśmy dzisiaj bogatsi. Pytanie jak to zmierzył, bo jak ma na myśli że mamy więcej rzeczy to oznacza, że wzrosła produktywność i dostępność i rzeczy staniały a nie że jesteśmy bogatsi. Komputery to dobry przykład

  • @rojst2969
    @rojst29692 ай бұрын

    Prawdziwy bankier. Złoto to relikt a na walutę mówi pieniądz. Coś nie wspomniał jak w tym cudownym systemie narasta zadłużenie i skąd się wzial kryzys w 2008

  • @elbell6910
    @elbell6910Ай бұрын

    Zyjemy w roznych cyklach, warto wspomniec ze jestesmy w cyku w ktorym inflacja rosnie i bedzie rosla, a zloto bedzie trzymac wartosc w prownaniu do papierkow z banku.

  • @grzegorzpsiuk9179
    @grzegorzpsiuk91792 ай бұрын

    Dzięki

  • @ukaszbazejczyk7453
    @ukaszbazejczyk74532 ай бұрын

    Bardzo dobra rozmowa. Dziękuję

  • @w.kowalwski4692
    @w.kowalwski46922 ай бұрын

    Super program,fajnie sie ogląda takiego bardzo uzdolnionego i wygadanego... iluzjonistę😂

  • @ukaszgaasinski535
    @ukaszgaasinski5352 ай бұрын

    Dzięki za ten materiał!

  • @karolk3644
    @karolk36442 ай бұрын

    Świetny odcinek!

  • @mpuchatek
    @mpuchatek2 ай бұрын

    Świetna rozmowa. Spór merytoryczny i ładnie poprowadzony. Good job!

  • @Pic14Kk
    @Pic14Kk2 ай бұрын

    super, dzięki.

  • @Niko-1906
    @Niko-19062 ай бұрын

    1.Pan bankier jak by pożył za dwie najniższe krajowe, wpłacał kredyt hipoteczny i miał dwójkę dzieci to by mu sie perspektywa patrzenia na świat by się zmieniła. 3.Ryzyko ponoszą obywatele i państwa a banki tylko inkasują zyski. Jak przestaniesz spłacać kredyt hipoteczny to zabiorą ci dom a i tak dalej bedziesz musiał spłacać kredyt. Nie ma i nie będzie większego złodziejstwa niż banki i bankierzy.

  • @pozajmowaneloginy9111
    @pozajmowaneloginy91112 ай бұрын

    Wielale mi ta rozmowa rozjasnila. Dziekuje. Tylko jedno pulytanie skoro bank dopisuje mi na koncie parę zer jak pozyczam a ja nie splacam to gdzie tu strata. Przeciez przktyczni nie ma kosztow tej produkcji.

  • @kamil3409

    @kamil3409

    2 ай бұрын

    Strata jest w inflacji

  • @piotrekm9030

    @piotrekm9030

    2 ай бұрын

    nie ma kosztów produkcji? ludzie tak bardzo nie wiedzą co mówią. koszty obsługi banku + koszty obsługi strony internetowej + koszty zabezpieczeń + koszty obsługi klienta + koszty systemu bankowego (informatycznego)... myślisz, że to jest za darmo?

  • @vaqmad
    @vaqmad2 ай бұрын

    Banki w formule której działają w Polsce to instytucje o charakterze przestępczym niestety działające całkowicie "legalnie". Przez większość XX i XXI wieku banki były i są bezkarne, są z całą pewnością instytucją bardzo mocno uprzywilejowaną, a fakt, że Skarb Państwa posiada tyle udziałów w bankach nie napawa optymizmem do zmian. Mam nadzieje, że doczekamy się momentu w którym zostanie zrobiony z tym porządek.

  • @yooui342

    @yooui342

    2 ай бұрын

    Co masz na myśli mówiąc instytucje o charakterze przestępczym? Czy są twoim zdaniem na świecie państwa, których systemy bankowe w twoim postrzeganiu nie mają charakteru przestępczego

  • @dziewczynazsekskamerek

    @dziewczynazsekskamerek

    2 ай бұрын

    @@yooui342przykładem mogą być pewne umowy kredytu hipotecznego zawierane na terenie USA. Otóż gdy nie masz możliwości dalszej spłaty kredytu to oddajesz kluczyki do nieruchomości i problem masz z głowy. U nas natomiast to nie wystarczy, trzeba spłacić odsetki od kwoty jaką kowalski zaciągnął, nikt nie bierze pod uwagę że wartość nieruchomości rośnie z czasie. Tyle że obydwie osoby doprowadziły do tego na własne życzenie. Każdy wziął kredyt, każdy nie przyłożył się do spłaty kredytu. Rzecz w tym że wszystko zależy od tego co jest na umowie, na jednej była nieruchomość a na drugiej kasa na nieruchomość. Więc drogą psychopatycznego myślenia: żeś nie wiedział boś nie doinformowany to twój problem. 🐿️

  • @rafaszwed2887

    @rafaszwed2887

    2 ай бұрын

    Sam fakt że mamy tak słabe warunki kredytowe posiadając dwa banki państwowe już mówi że jesteś niewolnikiem we własnym kraju. Moja profesor już w 2010 współczuła nam że nie ma kredytu o stałej stopie 2% tak jak na zachodzie. Kredyty frankowe to kolejny dowód

  • @patpat8574

    @patpat8574

    2 ай бұрын

    @@rafaszwed2887 właśnie - w Polsce jest problem właśnie z kredytami na stałą stopę. Coś co na Zachodzie i w Ameryce jest normą. Ile ludzi by spokojniej spało mając stałą stopę kredytu przez cały okres kredytu?

  • @yooui342

    @yooui342

    2 ай бұрын

    @@rafaszwed2887 oprocentowanie kredytu jest zależne od sytuacji makroekonomicznej, nie od zachcianek banków.

  • @mateuszbystron6394
    @mateuszbystron63942 ай бұрын

    Naprawdę dajcie i z zaciekawieniem się tego słuchało, pozdrawiam❤😊

  • @marcosentines
    @marcosentines2 ай бұрын

    Dobry ziomek 😅 System opaty na złocie zły tylko ciężko przyznać że to dlatego bo pazerni Amerykanie rozpoczeli dodruk. Natomiast waluty fiducjarne, które średnio upadają po niecałych 30 latach są spoczko. Tworzenie pieniadza z powietrza nie podbija cen akcji😅 Kazdy sytem ma swoje wady. Nie mówię że ten obecny jest najgorszy. Natomiast pozwala on na duże maipulacje co widzieliśmy przy koronie a później Kowalski musi płacić za błędy polityków. Do tego ciężko w tym systemie dorobić się czegoś z oszczędności. Np odkładając bez inwestowania nigdy nie uzbierasz na mieszkanie bo cena zawsze będzie Ci uciekać. Co zmusza do kredytu. Pieniądz robi pieniądz a biedny pozostaje biedny.

  • @radekwasko
    @radekwasko2 ай бұрын

    Mógłbym słuchać cały dzień

  • @hshajajsjsbs838
    @hshajajsjsbs8382 ай бұрын

    uwielbiam słuchać Pana Gwiazdoskiego

  • @Sikorrovo
    @Sikorrovo2 ай бұрын

    Nie była taka zła ta Multipla i miała całkiem praktyczną przestrzeń.

  • @bazylmors5779
    @bazylmors57792 ай бұрын

    A ja juz myślałam ,że jak z Londynu były bankier to Pan Kazimierz Marcinkiewicz swiatowej klasy finansista😜a tu nie inny czarodziej🧙🤷‍♀️

  • 2 ай бұрын

    Świetny film 👏🏻

  • @kamildziekonski3551
    @kamildziekonski35512 ай бұрын

    Świetny program

  • @TheNohol
    @TheNohol2 ай бұрын

    Jedno pytanie, które zadawałem już kilkukrotnie w różnych miejscach ale nie uzyskałem odpowiedzi. Dlaczego skoro bank pożycza pieniądze, których nie ma, ma prawo do odsetek? Czy nie powinna być to organizacja non profit, jeśli już musi istnieć?

  • @kubabuba6339

    @kubabuba6339

    2 ай бұрын

    Bank ma koszty. Pracownicy, sprzęt- komputery, samochody, biurka, biura, utrzymanie infrastruktury, serwerów itd. rozwijanie nowych produktów i usług. Jest też szkodowość nie wszyscy spłacają, jest ryzyko prawne patrz na koszty frankowe np. poza tym bank ma akcjonariuszy i właścicieli którzy wyłożyli kasę i oczekują zwrotów.

  • @TheNohol

    @TheNohol

    2 ай бұрын

    @@kubabuba6339 ok przyjmuję to, ale jak się patrzy na ogromne zyski jakie banki generują, jednocześnie kreując tylko pieniądze to uważam, że takie zyski powinny być regulowane. Jeśli już taki system bankowy musi istnieć, to niech chociaż nie zarabiają na nas takich sum.

  • @grzegorzolesiak4621
    @grzegorzolesiak46212 ай бұрын

    Moja szkoła - tj I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach. No i klasa sama w sobie czyli menadżerska rocznik 1996-2000. Starzy znajomi pozdrawiają.

  • @nightrow4066
    @nightrow40662 ай бұрын

    nie zgodze sie ze zachodnie spoleczenstwo jest bogatsze, moj ojciec pracowal i prowadzil firme i w 15 lat mial dom wybudowany za gotowke i dom jest jego, kupil samochody za gotowke i te samochody sa jego, a dzisiaj ludzie maja dom ale dom jest od banku i nie wiadomo czy ludzie go splaca tak samo samochod, wiec i nie wiadomo czy ten dom przejdzie na dzieci w formie dlugu czy jednak jako majatek i rodziny nie kumuluja juz majatku i go nie powiekszaja jak kiedys, tylko maja wszystko w formie dlugu czyli nie maja niczego i nie wiadomo czy kiedys im tego nie odbiora jezeli nozka sie podwinie czy zachoruja, dzisiaj zycie to ruletka albo jestes zdrowy pracujesz i moze to bedzie kiedys twoje albo stracisz wszystko a twoje dzieci dostana jeszcze dlug do splacenia ja tutaj widze roznice, system jest tak stworzony ze nie dasz rade sie dorobic swojego w stosunkowo krotkim czasie aby miec jeszcze czas spokojnie pozyc, nie mowiac o tym ze wszystko jest tak drogie ze dzisiaj dom za milion to ok 170-200m2 i splaca sie go 20 lat, 10 lat temu za te same pieniadze stawialo sie dom prawie 400m2 , osobiscie uwazam ze wszystko jednak idzie ku gorszemu

  • @piotrhajkowski5065
    @piotrhajkowski50652 ай бұрын

    Bardzo dobre

  • @wodzimierzjastrzebski175
    @wodzimierzjastrzebski1752 ай бұрын

    Dobre, dobre!

  • @andrzejrozmus3919
    @andrzejrozmus39192 ай бұрын

    Ja mam pytanie o "optymalizację": Cała "rewolucja internetowa"/robotyzacja/"AI", nieuchronnie zmierza do "redukcji zatrudnienia" Ale... "Redukcja zatrudnienia" powoduje ZAŁAMANIE RYNKU (bo nie ma kto kupować) A równocześnie... Firmy zarabiają na "efekcie skali" czyli dzięki obniżeniu kosztów produkcji możemy "zyskać" więcej jeśli TEN SAM produkt sprzedamy większej ilości osób, z niższą "marzą". To są wzajemnie sprzeczne kierunki. CO BĘDZIE gdy optymalizacja zmniejszy potrzebę ZATRUDNIENIA pracowników, którzy RÓWNOCZEŚNIE są KLIENTAMI innych"firm", których pracownicy są "naszymi klientami"? A WSZYSTKIE FIRMY OPTYMALIZUJĄ! Kto będzie kupował produkty? skoro nikt... To czy jest sens "optymalizować"?

  • @maticz5658

    @maticz5658

    2 ай бұрын

    Powstaną nowe zawody które dadzą zatrudnienie wypchniętym z zrobotyzowanych sektorów, stary sektor zostanie zoptymalizowany, powstanie nowy , finalnie gospodarka zyska nowy sektor i pkb wzrośnie. Tak było z choćby z industrializacją i cyfyzacją

  • @adamb6588

    @adamb6588

    2 ай бұрын

    Optymalizacja istnieje od początku ewolucji. Kto sie nie dostosuje, ten nie przezyje. Jakos nie widze zeby ktos narzekal na brak ludzi ktorzy pukali w szyby i budzili innych bo zostali wyparci przez budziki

  • @andrzejrozmus3919

    @andrzejrozmus3919

    2 ай бұрын

    @@adamb6588 tak. To wszystko prawda. Co nie znaczy, że rozwiązanie jednego problemu nie tworzy kolejnych. Ani nie znaczy, że trendy nie są w stanie się skończyć. Ponadto... Jeśli spojrzeć na historię, to nowy "wynalazek" tworzył nowe zapotrzebowanie, na nowe zawody. Np. rewolucja przemysłowa sprawiła że potrzeba było WIĘCEJ robotników, to samo z samochodami potrzeba było WIĘCEJ kierowców, niż było woźniców. W przypadku robotyzacji+AI ten mechanizm NIE ZACHODZI. 🤷 Coraz mniej osób będzie "produkować" coraz więcej "produktów". (Jako zasada). 1.Kto to będzie kupować? 2. Za co? Słyszałem takie "tłumaczenie": będzie potrzebna więcej "inżynierów" i "programistów" i kreatywnych pracowników...🤔 Fajnie... Tylko że... Żeby być inżynierem, czy kreatywny musisz mieć wyższe IQ niż średnia. Co z definicji średniej, oznacza, że WIĘKSZOŚĆ będzie miało niższe IQ. (W tym momencie są to "pracownicy fizyczni", i to oni płacą za towary/usługi, które dostarczają inżynierowie, którzy stanowią mniejszość). Ponadto... Rozwój AI ma zmierzać w kierunku ZASTĄPIENIA pracy mniej "kreatywnych" pracowników, czyli... Wymagane średnie IQ by mieć pracę jeszcze bardziej wzrasta. Czyli... Musisz być ZNACZNIE powyżej średniej, żeby mieć pracę... (Takich ludzi jest JESZCZE MNIEJ) 🤔 W takim układzie obecna gospodarka rynkowa traci rację bytu. A już na pewno traci sens "efekt skali". W przeciwieństwie do "rewolucji przemysłowej" gdzie zanik jednych zawodów spowodował powstanie większej ilości innych zawodów, rewolucja "optymalizacja+robotyzacja+AI" dąży do zaniku wszystkich zawodów. (Taki jest cel, pewnie nieosiągalny, ale nawet w połowie drogi do niego, obecny system się załamuje).

  • @piotrekm9030

    @piotrekm9030

    2 ай бұрын

    @@andrzejrozmus3919 proces nad którym płaczesz, trwa od lat (optymalizacja za pomocą robotyzacji + teraz AI) i jakoś rynek pracy daje sobie z tym radę. będzie dawał. wymyślasz teorie nad tym, że do bycia kreatywnym należy być bardziej inteligentnym niż średnia dla społeczeństwa, a nie zauważasz, że rozwój AI wcale nie zastąpi pracy najmniej kreatywnych. bo akurat w ciągu następnych 10 czy 20 lat AI zastąpi sprzątaczki, policjantów, śmieciarzy, spawaczy, kelnerów, ta napewno. po kasach samoobsługowych widać, że większość ludzi woli tradycyjny kontakt z pracownikiem na kasie aniżeli maszynę. ale! są odpowiedzi na twoje pytania, i toczy się dyskusja dotycząca rozwiązań, co zrobić w sytuacji MASOWEGO zastępowania pracy ludzkiej pracą maszyn. koledzy wyżej Ci napisali najważniejszy z nich - kiedyś potrzebni byli ludzie powożący innych i zajmujący się koniami, a teraz są potrzebni kierowcy, mechanicy, drogowcy etc. drugą kwestią jest zastosowanie minimalnego dochodu gwarantowanego. po trzecie - opodatkowanie pracy maszyn, tak jak opodatkowuje się dochód z pracy na etacie itp. a to tylko niektóre z rozwiązań.

  • @jokerzly2141
    @jokerzly21412 ай бұрын

    Super film, więcej takich!

  • @grzegorzgmail123
    @grzegorzgmail1232 ай бұрын

    Najpierw Pan mówi jak się konsument nachapał bo pożyczył od banku pieniądze na mieszkanie i ono zdrożało a potem mówi jak to bank ryzykuje bo mieszkania tanieją. Cudotwórca normalnie 😎😎😎

  • @cicko.cr7348
    @cicko.cr73482 ай бұрын

    Swietny program! Naprawde!

  • @astat1

    @astat1

    2 ай бұрын

    Nie wierzę.

  • @nikos4247
    @nikos42472 ай бұрын

    Dobra robota 👍👍👍

  • @ukaszukasiewicz9971
    @ukaszukasiewicz99712 ай бұрын

    świetnie się słuchało

  • @Lysy828
    @Lysy8282 ай бұрын

    Dla zasięgu

  • @rafasiwiec8327
    @rafasiwiec83272 ай бұрын

    Świetna rozmowa

  • @Huzar73
    @Huzar732 ай бұрын

    Expert przyszedł do studia na poważną rozmowę o pieniądzu i trafił na dyletanta który liznął temat o ekonomii i udaje znawcę tematu a do tego stara się być śmieszny. Mało tego wchodzi w zdanie ekspertowi zmieniając temat co spowodowało że o niczym o czym rozmawiali nie wyczerpali tematu.

  • @AlekSander-yx8fv

    @AlekSander-yx8fv

    2 ай бұрын

    Twoja wypowiedź to dopiero dyletanctwo

  • @Mavczers
    @Mavczers2 ай бұрын

    Dość chaotyczna rozmowa

  • @adamdowgiert7277
    @adamdowgiert72772 ай бұрын

    32:00 jeżeli Pan uważa, że podaż pieniądza nie wpływa na wycenę spółek to już jest ignorancja. Jak ma być krach w ciągu ostatniego 1,5 roku kiedy płynność tylko rośnie? Skąd Pan się urwał?

  • @bolo-mh1ig
    @bolo-mh1ig2 ай бұрын

    Pani Jola w wiejskim sklepiku też tworzy pieniądze jak bank sprzedając towar na zeszyt.😂😂😂

  • @grzegorz.1062
    @grzegorz.10622 ай бұрын

    No ciekawe ile będzie kosztować złoto ?jak właściciel będzie głodny ,będzie mniej jedzenia ....jeśli ludzie nie będą chcieli się wymienić jedzeniem na złoto (lub na pieniądze)? Bardzo dobre porównanie z tym "pluszowym miśkiem).

  • @wojtek7222
    @wojtek72222 ай бұрын

    Więcej dyskusji obu panów proszę!❤

  • @sawomirchrost8044
    @sawomirchrost80442 ай бұрын

    Super gość,