No video

Горещо легло (hot bed) за отопление на оранжерията и за бъдещо отглеждане на разсади в него

Пікірлер: 13

  • @user-00082
    @user-000826 ай бұрын

    Много полезна информация.Начинаещ градинар съм и буквално копирах това което сте направили...чест и почитания🙏🙏🙏. От много време се опитвам да топля оранжерията но уви.Също от палета и кашони направих горещото легло което е супер за разсади. Моето питане е следното,правите компост от дървен чипс ,който е предварително компостиране.Какво направих ...изгнили клонки за основа ,след това шумки от дърветата...след това зелено...трева ,клонки от храсти и много зелена трева,след това малко кокоша тор със слама и така го редя.До тук добре ...този пресен компост достигна до 50 или 60 градуса което е ок.Сега мога ли да заложа разсада там.Има ли кислород достатъчно.А има ли вредни вещества който могат да навредят на разсада.

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    6 ай бұрын

    Здравейте. За горещото легло съм използвал дървен чипс, който тъкмо е зъпочнал процеса на компостиране. Старая се да имам през цялото време наличен материал, и пресен и компостиран, така че да мога да контролирам температурата на горещото легло като ги смесвам ш намоклям при нужда. Не използвам никаква животинска тор, и затова не се притеснявам, че може да изгори корените на растенията, ако излязат от формата и преминат в компоста от горещото легло. При използването на животинска тор, във вашия случай пилешка, както и наличието на много зелена трева има голяма вероятност от прекомерно увеличаване на температурата. Което прави контрола й труден. Трябва да внимавате с това. Хубаво е, че завършвате купа със слама. Използвайте по-дебел слой. Ако при пипане на компоста усетите силна топлина, то тогава трябва да използвате някакън вид преграда между компоста и разсада, като пале или скара. Колкото до вредните вешества, от пилешката тор се отделя амоняк и сероводород. Ако при влизане в оранжерията ви залюти на очите и има задушливата миризма на обор, то това не е добре нито за вас, нито за растенията. Затова внимавайте с количеството, което използвате.

  • @nedyalkopanev4177
    @nedyalkopanev41777 ай бұрын

    🎉

  • @user-00082

    @user-00082

    6 ай бұрын

    Благодаря за съветите ...приемете мойте адмирации Тони .

  • @Tina-xl5om
    @Tina-xl5om3 ай бұрын

    Благодаря Ви, за изключително полезните видия. Може ли да споделите с каква машина правите чипса, защото изгледа толкова фино смляно?

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    3 ай бұрын

    Здравейте! Използвам бензинова дробилка за клони, която раздробява материала с помоща на двата си ножа на въртящ се диск и 24-те си въртящи чука. Мисля, че всички любителски бензинови шредери за клони работят на този принцип с ножове и чукове. Имам друга дробилка за професионално използване, която е с два ножа на въртящ се вал, но смила едър чипс.

  • @Tina-xl5om

    @Tina-xl5om

    3 ай бұрын

    @@gradinata_na_toni благодаря

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s7 ай бұрын

    Интересно Колко ли време ще поддържа температура или може би ще подменяш чипса

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    7 ай бұрын

    Здравейте! Температура от порядъка на 40-50гр.С. може да се поддържа един месец. Повишаването на температурата при започнат процес на компостиране може да се постигне при объркване и намокряне на материала. В моя случай сега мога да го подтикна към ново повишаване на температурата и достигане на 60гр.С при смесването му с дървесна пепел, която е богата на въглерод тъй като чипса е съвсем пресен и е богат на азот. Сега целта ми е да го използвам като отопление на разсад и предпочитам да бъде с по-ниска t. При загасване на пресен не компостиран материал само объркване и намокряне могат отново да възбудят процеса. При полу-компостиран материал, така или иначе процеса на ферментация загасва и единствено добавяне на нов материал богат на азот( свеж зелен материал, като окосена трева или чипс от прясна дървесина) или на въглерод( сух материал, като слама, сухи листа, дървесна пепел, може накъсан картон, но той се разгражда много бавно), към съществуващия вече, може да възбуди отново процеса и рязко повиши t. Аз разполагам по всяко време с необходимия реактив, с който да предизвикам отново самия процес на компостиране когато е нужно и така контролирам и самата t.

  • @user-00082

    @user-00082

    6 ай бұрын

    Това е хубаво Тони,ще следваме твойте стъпки ...Железен си...чест и почитания.Отвори очите на много хора...🙏🙏🙏

  • @gradinata_na_toni

    @gradinata_na_toni

    6 ай бұрын

    Благодаря!

Келесі