Gorący tytuł: NOWA GRA W CHIŃCZYKA Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby i Tomasz Sajewicz w Big Book Cafe

Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
Spróbuj! patronite.pl/bigbookcafe
Jak nazywane fabryką świata państwo zmieniło się w zaawansowanego technologicznie gracza o mocarstwowych aspiracjach? Dlaczego chińskie ambicje sięgają nie tylko na Tajwan, ale aż... na Księżyc? O nowej książce i nowym geopolitycznym rozdaniu ze znakomitymi sinologami - prof. Bogdanem Góralczykiem i prof. Marcinem Jacobym rozmawia Tomasz Sajewicz.
Zamów książkę w naszej księgarni i wesprzyj Fundację „Kultura nie boli”: bit.ly/441k2zQ.
O KSIĄŻCE
Współczesne Chiny dawno przestały być jedynie „fabryką świata” z przysłowiowymi, wątpliwej jakości produktami „Made in China”. Kiedy i jak zdążyły się zmienić w zaawansowane technologicznie państwo aspirujące do miana globalnego mocarstwa?
Aby odpowiedzieć na palące pytania dotyczące specyfiki Chin (wynikającej zarówno z ich najnowszych, jak i starożytnych dziejów), ich pozycji gospodarczej i politycznej, zapędów mocarstwowych sięgających nie tylko na Tajwan, ale również na Księżyc, zaprosiliśmy do rozmowy ekspertów, którzy - kolokwialnie rzecz ujmując - na Chinach zjedli zęby.
„Nowa gra w Chińczyka” to wywiad-rzeka, który swym wartkim nurtem porwie Czytelnika w podróż po współczesnych Chinach. Na pytania Tomasza Sajewicza, korespondenta Polskiego Radia w Azji, odpowiadają prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, politolog i dyplomata, znawca Chin i problematyki międzynarodowej, naoczny świadek zmian zachodzących w Państwie Środka przez dekady, oraz prof. Marcin Jacoby, sinolog, tłumacz i literaturoznawca zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi Azji Wschodniej, a jednocześnie znawca kultury i literatury Chin starożytnych.
Cel: przybliżyć Chiny i ich aspiracje, objaśnić tło ich rywalizacji z Zachodem oraz wyjaśnić, czemu ani ignorowanie Chin, ani uzależnienie od nich nie są dobre. Oraz pokazać, że Polska także powinna ustawić swoje pionki na planszy do gry. Wszak nie wiedzieć niczego o Chinach we współczesnym świecie - to wstyd.
O GOŚCIACH
Bogdan Góralczyk - profesor zwyczajny w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, jego były dyrektor (2016-20). Politolog i sinolog, znany publicysta i były dyplomata, m.in. na Węgrzech oraz w latach 2003-2008 ambasador RP w Tajlandii, na Filipinach i w Związku Mjanma (d. Birma). Autor wielu książek i publikacji w kraju i za granicą, na temat Chin i Azji, problemów globalnych oraz Węgier. Ostatnio wydał: Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018), Węgierski syndrom Trianon (2020), Złota Ziemia roni łzy - esej birmański (wyd. II, rozszerzone i uaktualnione 2021), Zmierzch i brzask. Notes z Bangkoku (wyd. III, rozszerzone i uaktualnione 2024), Świat Narodów Zagubionych (wywiad-rzeka, 2021) oraz Nowy Długi Marsz. Chiny ery Xi Jinpinga (2021). Paradoksy wschodzącego mocarstwa domknął wydanie - unikatowego nie tylko na polskim rynku wydawniczym - Chińskiego Tryptyku, dotyczącego chińskiej transformacji i reform ostatnich dekad, którego po części był naocznym świadkiem, a niemal stale wnikliwym obserwatorem.
Tomasz Sajewicz - korespondent Polskiego Radia w Azji. Od 2005 roku przez 18 lat nieprzerwanie prowadził biuro Polskiego Radia w Pekinie. Relacjonował wydarzenia m.in. na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, Tajlandii, Mongolii i Malezji. Jeden z nielicznych polskich dziennikarzy, któremu udało się dostać do Pjongjangu. W Pekinie w Klubie Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC) przez trzy lata odpowiadał za program wykładów i dyskusji panelowych z udziałem wiodących międzynarodowych ekspertów zajmujących się tematyką chińską. Przed przyjazdem do Azji korespondent Polskiego Radia S.A. w Iraku i Polskiego Radia dla Zagranicy na Białorusi. Współpracował z TVP, TVN i Polsatem, publikował m.in. w "Przekroju", „Gazecie Wyboczej”, "Tygodniku Powszechnym" i "PRESS". Ostatnio zafascynowany Molukami Północnymi, gdzie realizuje swój najnowszy projekt dziennikarski.
Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, literaturoznawca. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych oraz Kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS. Ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski. W latach 2017-2021 kierował Biurem Międzynarodowym Uniwersytetu SWPS. W latach 2008-2017 pracował w Zakladzie Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie kierował Projektem Azja. W latach 2002-2008 pracował w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa w Stałym Programie Kulturalnym.

Пікірлер: 48

  • @user-xn9cj2jy6x
    @user-xn9cj2jy6x6 күн бұрын

    Wspaniala dyskusja klasa sama w sobie brawo 👍👍👍👍👍

  • @zenekpudzian-ex2er
    @zenekpudzian-ex2er7 күн бұрын

    Zwykły Kowalski pracuje i się cieszy że ma robotę na 3 zmiany w fabryce świeczek ,właściciel Chińczyk w miejscowości Żabno koło Brzeska woj. Małopolskie.

  • @lilianaruda9327
    @lilianaruda9327Ай бұрын

    📢 Prof Góralczyk , nie krzycz pan tak - " TO NIE TAK " 📢📢📢

  • @sigogroup
    @sigogroup2 ай бұрын

    Pan prof. Góralczyk koedyś obiektywnie komentował i opowiadał o Chinach. Ale nadszedł czas (możliwe, że odpowiedni sponsoring), kiedy nagle skręcił mocno w lewo dorzucając do krytyki Chin jeszcze promowanie religii klimatyzmu. Pzdr

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    Nie wyobrażamy sobie dzisiaj rozmowy bez kontekstu katastrofy klimatycznej. Szczególnie, że Chiny borykają się z rekordowymi temperaturami, które w poprzednim roku doprowadziły do zamknięcia szkół, setek odwołanych lotów, wysychającej Jangcy, przerw w dostawie prądu i wstrzymanego ruchu pociągowego. A odpowiedzią chińskiego rządu na katastrofę meteorologiczną było zwiększenie produkcji, konsumpcji i importu węgla.

  • @jadwigakowal9886
    @jadwigakowal988619 күн бұрын

    Pan Profesor jest fenomenalny...nie rzuca slow na wiatr to o czym mowi lub informuje zaczyna byc akcja a nie fikcja.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    16 күн бұрын

    Zgadzamy się w 100%!

  • @michakatafiasz6458
    @michakatafiasz6458Ай бұрын

    Chińczycy są wspaniałymi bezwzględnymi pozbawionymi skrupułów materialistami którzy sens ludzkiej egzystencji widzą w urządzaniu się w tym przemijalnym mirażu . Czyli są autorytetem dla demokratycznych osiołków którym prawda statystyczna odbiera resztę rozumu

  • @jareb40

    @jareb40

    Ай бұрын

    W punkt

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    Stawianie znaku równości między mieszkańcami i mieszkankami Chin a kapitalistycznym i totalitarnym mocarstwem wydaje nam się niesprawiedliwe. Aczkolwiek uwaga trafna w kontekście krytyki lokalnej polityki i jej międzynarodowych wpływów.

  • @adamslowinski422
    @adamslowinski42210 күн бұрын

    Dwie lektury do zapoznania się. Tytułowa i Pleśń Świata. Przeczytaj. ....Punkty łączyły się, rozdzielały, ginęły, występowały na powierzchnią globu; lecz wszystkie te zjawiska nie zasługiwały na szczególną uwagę. Poważny charakter miały dopiero ruchy całych plam, które zmniejszały się lub rosły, ukazywały się na nowych miejscach, przesiąkały się nawzajem lub wypierały z zajmowanych stanowisk ...

  • @marcinarkadiusz7543
    @marcinarkadiusz75432 ай бұрын

    Buty 😱do żółtego garniaka w kratę?

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    A my lubimy odważne stylizacje. ;)

  • @krzysztofratman523
    @krzysztofratman5232 ай бұрын

    Potencjał demograficzny i dokonania dotychczasowe technologiczne mówią same za siebie! Ja można tego nie zauważać należycie?

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    2 ай бұрын

    Tak jest!

  • @karolinapalak4575
    @karolinapalak45752 ай бұрын

    Fajnie by się słuchało gdyby nie napastliwy prowadzący.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    2 ай бұрын

    Każda osoba prowadząca ma swój autorski styl prowadzenia rozmowy. 😊

  • @karolinapalak4575

    @karolinapalak4575

    2 ай бұрын

    ​@@BigBookCafe wiem, dlatego w ramach ćwiczenia pokory i tolerancji dociągnęłam do końca. Czego się nie robi dla prof. Góralczyka ;)

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868Ай бұрын

    Chiny przez swoją pracowitość mają swoje bogactwo a reszta kapitalistów im zazdrości oni nie pra do wojny. Pięknie się rozwijają w spokoju. Smutno mi co USA zrobily z Kubą to jest okropne. Niech każdy kraj zyje po swojemu nikt nie potrzebuje DYKTATURY.

  • @lilianaruda9327

    @lilianaruda9327

    Ай бұрын

    💯 % 🎯

  • @jackpitynski2251

    @jackpitynski2251

    Ай бұрын

    A w chinach maja demokracje tak WoW od kiedy system nazisdowski jest demokratyczny cos sie komus w glowie pokrecilo

  • @jackpitynski2251

    @jackpitynski2251

    Ай бұрын

    Jeszcze jedno gdyby nie USA to w chinach dalej by produkowali zabawki na festyny i suweniry

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    Niestety za tą „pracowitością” kryje się łamanie praw pracowniczych i brak poszanowania godności w miejscu pracy.

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868Ай бұрын

    Brawo dla p. Marcina. Prowadzący przestań nasycać innych nienawiścią !!!

  • @jareb40

    @jareb40

    Ай бұрын

    Te żółty komponent roweru został wydalony z Chin za rowerowanie

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868Ай бұрын

    I co w tym złego, ze Chiny mieszkają w róznych krajach świata. W USA mieszka ich mil.i CO ?

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    Prof. Góralczykowi zapewne chodziło o to, że chińska kultura staje się istotnym elementem lokalnej gospodarki.

  • @bogdanstankowski4912
    @bogdanstankowski49122 ай бұрын

    Zajebisty ten ; gajerek; .

  • @bogdanstankowski4912
    @bogdanstankowski49122 ай бұрын

    Tik Tok zagraza Swiatowej i Amerykańskiej demokracji .

  • @lilianaruda9327

    @lilianaruda9327

    Ай бұрын

    😂 📢📢 co zagraża demokeacji ...?? 🤣🤣🤣🤣

  • @azrail0477
    @azrail04772 ай бұрын

    Ledwo doczytalem do konca przez te wycieczki pana Jacobego w kierunku polskiej polityki (poprzedniej kadencji), chetnie oddam

  • @juventnioave7638

    @juventnioave7638

    2 ай бұрын

    Jeśli krakow...chętnie wezmę...a nawet zapłacę.

  • @sigogroup

    @sigogroup

    2 ай бұрын

    Akurat poorzednia ekipa napsuła bardzo dużo w stosunkach polsko-chinskich...

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868Ай бұрын

    Prowadzący ! zmień zawód......

  • @user-gw7mc1op3v
    @user-gw7mc1op3vАй бұрын

    Boze za co nas pokarales tymi profesorami

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    Bardzo prosimy o merytoryczne komentarze.

  • @jackpitynski2251
    @jackpitynski22512 ай бұрын

    Starsi panowie w spodenkach ?

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    Ай бұрын

    W czym problem?

  • @jackpitynski2251

    @jackpitynski2251

    Ай бұрын

    @@BigBookCafe W tym problem!

  • @pabloAntonioZeWsi
    @pabloAntonioZeWsi2 ай бұрын

    No ciekawe, spełnia sie apokalipsa, orzeł smok niedźwiedź i pantera wkrótce zaczną wojować ze sobą, pantera to europa, orzeł to usa

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    2 ай бұрын

    Starcie tytanów!

  • @gajusz3948
    @gajusz3948Ай бұрын

    Dlaczego Sajewicz jest w piżamie ?

Келесі