Gniazdo SZERSZENI - Spalić, Wyssać, Eksterminować?

Үй жануарлары мен аңдар

Szerszenie należą do owadów budzących największą grozę wśród ludzi. Do niszczenia ich gniazd wzywana jest straż pożarną, bądź specjalistyczne firmy. Nikt nie chce mieć gniazda szerszeni w pobliżu swojego domu. Te wielkie owady potrafią bardzo boleśnie użądlić, a w obronie gniazda atakują grupowo i mogą gonić agresora. Większość zwierząt woli omijać ich gniazda.
👉 Patronite ► patronite.pl/magia_natury
__________
Autor kanału nie rości sobie praw do materiałów wykorzystanych w filmie. Materiały wykorzystane są w ramach prawa dozwolonego użytku w celu zobrazowania, edukowania i lepszego zrozumienia zagadnienia lub pochodzą z serwisów udostępniających darmowe materiały.

Пікірлер: 953

  • @mexykpietrov
    @mexykpietrov9 ай бұрын

    Dron z miotaczem ognia to jest to, czego brakowało w moim życiu… ❤

  • @topekszewczuk3950

    @topekszewczuk3950

    7 күн бұрын

    Mega ::D

  • @Agnieszka250

    @Agnieszka250

    7 күн бұрын

    Tez musze to mieć

  • @user-by4re8kj7i
    @user-by4re8kj7i2 жыл бұрын

    Wróciłem z pracy, jedzonko zrobione wiec zabieram się do oglądania. Miłego dnia każdemu kto to czyta!

  • @maciejmaciej8004

    @maciejmaciej8004

    2 жыл бұрын

    A ja właśnie kiełbasę zajadam

  • @rafakoperniak252
    @rafakoperniak2522 жыл бұрын

    warto dodać, że w przypadku ataku pojedynczego szerszenia na ul pszczół, otaczają one szczelnie szerszenia i intensywnie poruszają skrzydłami by zwiększyć temperaturę wewnątrz. Ta potrafi dochodzić do nawet 45 °C. Pszczoły same są w stanie przetrwać temperaturę o parę stopni wyższą niż szerszenie, dzięki temu intruz zostaje ugotowany, a pszczoły choć na granicy życia i śmierci osiągają swój cel :)

  • @piotrkowalczyk9608

    @piotrkowalczyk9608

    2 жыл бұрын

    To tylko jeden gatunek pszczół i w dodatku nie w Polsce...

  • @bartosz3572

    @bartosz3572

    2 жыл бұрын

    Nie zauważyłem takiego zachowania u pszczol szerszej krąży zwykle w okolicy ula i zabiera pojedyncze pszczoly

  • @Pedro_slaw

    @Pedro_slaw

    2 жыл бұрын

    Taktyka mojej teściowej.

  • @nsb8816

    @nsb8816

    2 жыл бұрын

    Jedynie niektóre pszczoły japońskie używają tej taktyki i to z faktu intensywnej konkurencji pomiędzy tamtejszymi szerszeniami i pszczołami. Warto także zaznaczyć że dzieję się to w sytuacji pojedynczego szerszenia zajmującego się odnajdywaniem pszczelich gniazd. Jeśli owad ten wrócił by do swego gniazda i poinformował resztę szerszeni (używając podobnego kodu który pszczoły używają aby wskazać innym miejsce pokarmu) to wtedy gniazdo pszczele nie ma szans obrony.

  • @ireneuszpyrak961

    @ireneuszpyrak961

    Жыл бұрын

    ależ skąd!!! otaczają go szczelnie i szerszeń się po prostu przegrzewa a nie od machania skrzydłami!!! - to było kiedyś w jakimś filmie przyrodniczym

  • @nalq7935
    @nalq79352 жыл бұрын

    Cóż, bardzo, bardzo brakowało mi fragmentu o tym, w jaki sposób szerszenie wpływają na środowisko (czy i w jaki sposób są dla nas i dla środowiska pożyteczne). Proponuję taki temat na film, bo myślę, że jest to piekielnie interesujące, czy i w jaki sposób szerszenie, osy lub po prostu komary (i inne zwierzęta powszechnie uważane za szkodniki) są dla środowiska pożyteczne

  • @hubertkoz4942

    @hubertkoz4942

    2 жыл бұрын

    Dokładnie to samo przyszło mi na myśl

  • @adenauer5454

    @adenauer5454

    2 жыл бұрын

    Czekam

  • @karolzabek5122

    @karolzabek5122

    2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy temat

  • @spookytangerine3741

    @spookytangerine3741

    2 жыл бұрын

    jestem za!

  • @scythianlechita1945

    @scythianlechita1945

    2 жыл бұрын

    Szerszenie pożyteczne są w tym że polują 24/h na robactwo i inne owady. Lubie oglądać jak przy kloszu lampy wieczorem na zew.domu polują tną robactwo.

  • @andrzeja8444
    @andrzeja84442 жыл бұрын

    Szerszenie latają w nocy...te nasze, azjatyckie to nie wiem. Użądlił mnie szerszeń w łydkę, myślałem że nadziałem się na jakiś gwóźdź czy drut. Nie są takie agresywne jak niektórzy sądzą. W pęknięciu lipy na środku podwórka miałem kiedyś gniazdo szerszeni. Wszyscy chodzili chodzili obok, gdy 2m od gniazda rąbałem drewno przy wylocie siedziało 8 szerszeni. Nikogo nie zaatakowały więc sobie tam mieszkały do zimy. W następnym roku miały tam gniazdo modraszki a potem pęknięcie zarosło. Teraz prawdopodobnie mam gniazdo szerszeni w budce lęgowej typu A. Z czyszczeniem poczekam do listopada... Edit. Zapomniałem dodać że użądlenie klecanki bardziej boli

  • @alajna3436
    @alajna34362 жыл бұрын

    W moim domu rodzinnym (odkąd pamiętam) panował strach przed szerszeniami. Były uważane za owady niebezpieczne, przed którymi należy się chronić. Ten podświadomy lęk pozostał we mnie do dziś. Kilka lat temu na moich oczach szerszeń użądlił moją mamę. Skończyło się to wystąpieniem silnej reakcji alergicznej, czerwonymi plamami na skórze, problemami z oddychaniem i wizytą na pogotowiu. A tak swoją drogą - świetny materiał ;)

  • @dilqueick2101
    @dilqueick21012 жыл бұрын

    kiedys podnosiłem starą beczkę na działce,pod spodem było gniazdo,Nieswiadomy zagrożenia,włożyłem rękę w gniazdo,poczułem jakieś dziwnie spulchnialą ziemię,i w tej chwili wysypały się najpierw w górę, a potem na mnie,to były ułamki sekund,czułem jakby mi ktoś igly wbijał.Nie życzę nikomu.

  • @dondoringo4752
    @dondoringo47522 жыл бұрын

    Odkryłam twój kanał zupełnie przypadkiem, ale to właśnie dzięki niemu na nowo zakochałam się w naturze i tych wszystkich istotkach. Nie ważne jaki temat poruszysz, zawsze słucham z zaciekawieniem i z żalem przyjmuję, że to już koniec. Robisz świetną robotę, mam nadzieję, że osiągniesz dzięki temu sukces, bo naprawdę zasługujesz :D Bardzo chętnie obejrzałabym odcinek o tym jak wszystko w naturze jest od siebie zależne :3

  • @tobiaszpasterski481

    @tobiaszpasterski481

    Жыл бұрын

    Wszystkie stworzenia są potrzebne dla równowagi w ekosystemie i w łańcuchu pokarmowym. Albo są pokarmem, albo pokarmem-drapieżnikiem, albo drapieżnikiem, albo pełni rolę/funkcję np. czyściciela środowiska czy zapylacza. Wszak po to istnieją, każdy gatunek ma swoją rolę, funkcję przypisaną w programie/kodzie genetycznym. Najlepszy jest ten propagandzista "Jasna Strona", na którego kanale głosi się, że grozi nam inwazja szerszeni. Szerszenie żyją pewnie od milionów lat i jakoś nam nigdy nie zagrażały. Na ale wyolbrzymianie, tragizowanie, szczucie ludzi, straszenie, przerażanie to norma, powszechność jak i zrażanie, zniechęcenia do natury. Od milionów lat ludzki gatunek koegzystował z różnego rodzaju pasożytami, insektami, robakami i nie robił tragedii, afery, burzy, nawet je jadł. A biała rasa panikuje, tragizuje, pała wrogością, nienawiścią, uprzedzeniami, x razy wyolbrzymia zagrożenie, niebezpieczeństwo. Tyle milionów lat pszczoły dzieliły terytorium z szerszeniami i nie wyginęły. Kto stwarza największe zagrożenie? Ludzie. Ludzie tzw. "cywilizowani" niestety. To istoty bardzo ekspansyjne/terytorialne z manią, obsesją na własnym punkcie.

  • @dondoringo4752

    @dondoringo4752

    Жыл бұрын

    @@tobiaszpasterski481 największe zagrożenie dla rodzimych gatunków pszczół nie stanowią szerszenie, a... inne pszczoły. Ludzie wprowadzili mnóstwo miodnych gatunków, które chcąc nie chcąc, są inwazyjne i wypierają te pierwotne. Od siebie polecam ,,Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół". Krótka, bardziej ogólnikowa pozycja o znaczeniu tych owadów, ale również ich historii, ewolucji i o tym jak koegzystują z mnóstwem innych istnień :D

  • @tobiaszpasterski481

    @tobiaszpasterski481

    Жыл бұрын

    ​@@dondoringo4752 To prawda, masz rację. Ja się odniosłem bardziej w kontekście naszej historii, zachowań, postaw, poczynań. Robimy np. nagonkę na kłosowników, a sami byliśmy największymi przez wieki. Taka arystokracja, burżuazja, magnateria robiła wypady, by sobie jako hobby polować i pokazywać się z trofeami we własnych kręgach. Człowiek w naturze poluje tylko po to by przetrwać i tylko tyle jest mu potrzebne, niezbędne, bo w naturze rządzi minimalizm, niezbędność, ograniczoność, konieczność i potrzeba. A ci czarni, skoro muszą zarabiać na życie, bo ich życie zostało uwarunkowane, uzależnione, poddane i podporządkowane $$, to trudno się dziwić i mieć pretensje. Biała rasa zakłóciła, zdestabilizowała, zaburzyła naturalny porządek i relacje. Biała rasa cwaniacza napędziła to szaleństwo/wariactwo, a przerzuca winę, odpowiedzialność na biedotę, bo tak wygodnie, korzystnie, opłacalnie. Tak czy inaczej jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi :)

  • @romanwiniarski4790

    @romanwiniarski4790

    9 ай бұрын

    ​@@tobiaszpasterski481😊

  • @BRACHU54
    @BRACHU542 жыл бұрын

    Szerszenie założyły gniazdo w mojej pasiece. Miały po ok 4-5 cm długości i w porównaniu do pokazanych w filmiku owadów, były wręcz ogromne! Jako początkujący pszczelarz nie miałem pojęcia jakie to "bomby atomowe" w świecie natury. Po pierwszym użądleniu w czoło, porada "zdalna" wystarczyła, ale za rok atak prosto w rękę i to środek żyły! I rozpoczął się horror. Dojechałem do szpitala, oddalonego ok 8km od pasieki i po aplikacji 6 i 7 zastrzyku wróciłem do świata żywych. Od tamtej pory polecam moskitiery w oknach nawet letnich domków. Pozdrawiam i dziękuję z materiał W.W.

  • @Linbleou

    @Linbleou

    Жыл бұрын

    Szklanka rozpuszczalnika nitro i po gnieździe.

  • @faun801
    @faun8012 жыл бұрын

    Jak to zwykle bywa ,zup[ełny przypadek pozwolił trafic na niezwykle pozyteczna rolę szerszeni.Wokół bloku w którym mieszkam znajduje sie około 8 krzewów bukszpanu.Do ubiegłego roku miały sie świetnie,ale własnie w ubiegłym roku panie mieszkanki bloku zwróciły uwage na obecność szerszeni a także na fakt,że "coś" oskurowało kilka pędów bzu.Szerszenie zostały zdefiniowane jako sprawcy i wytepione prosta pułapka z plastikowej butelki ze słodkim sokiem w srodku.W kwietniu tego roku,zauwazylismy zmasowany atak ćmy bukszpanowej na nasze rosnące nieopodalkrzewy.Kilka z nich zanim zorientowano sie co je atakuje zostało b.poważnie zeżartych,ogołoconych z liści.W rozmowie z jednym poszkodowanym właścicielem 3 krzewów usłyszałem,że właśnie wczesniej wokół tych krzewów fruwały szerszenie.Twierdził,że nawet widział szerszenie zabierające z krzaków gąsienice.I wszystko nam się domknęło. Jednak żeby mieć pewność trzeba wiekszej ilości potwierdzeń.Stąd tym wpisem apeluję do wszystkich o takie obserwacje.Szerszenie nie atakuja ludzi ot tak sobie jedynie w momencie zagrożenia gniazda.Sa dokuczliwe w tym znaczeniu,że czasem wpadają wieczorem,po zmroku do oswietklonych pomieszczeń.Gdyby jednak okazało się,że chronia krzewy bukszpanu przed gąsienicami ćmy,może warto było by je oszczędzić.

  • @Antoni13061953
    @Antoni130619532 жыл бұрын

    Dziękując za ten materiał chciałbym coś dodać. Kiedyś, na pewnym domostwie, które przez trzy lata, regularnie odwiedzałem, na kalenicy założyły sobie gniazdo szerszenie. Dom znajduje się w lesie, na rozległej polanie, gdzie nigdy nie brakowało, mniej lub bardziej, dokuczliwych owadów różnych rodzajów. W roku, w którym były tam szerszenie, wokół domu nie było żadnych innych owadów. Czasami szerszeń wleciał do pomieszczenia w domu, ale wystarczyło otworzyć szeroko okno tego pomieszczenia, a wylatywał. Czasami odławiało się go do słoika, przykrywając nim i wkładając pod słoik jakiś kartonik, np pocztówkę i odsuwając ją na zewnątrz. Tak było przez rok. Zero robactwa. Jakiegokolwiek. Pomimo, że to las. Po roku gniazdo zostało ale szerszenie już doń nie wróciły. Przez rok te szerszenie nie spowodowały żądnych rzeczywistych zagrożeń oprócz tego, że przerażały głośnym, basowym brzęczeniem i robiły wrażenie wymiarami. Następnego roku gniazdo zostało strącone przez burzę. Jego budulec przypominał materiał z którego robione są opakowania na jajka.

  • @Pedro_slaw

    @Pedro_slaw

    2 жыл бұрын

    U mnie w stawie prawie całkowicie zlikwidowały populację karpia. Dopiero napuszczenie większej ilości raków pomogło.

  • @albertofernandez2490

    @albertofernandez2490

    2 жыл бұрын

    @@Pedro_slaw szerszenie zlikwidowały populację karpia? i jak raki pomogły w walce z szerszeniami?

  • @Pedro_slaw

    @Pedro_slaw

    2 жыл бұрын

    @@albertofernandez2490 kurwa teraz juz sam nie wiem, moze to byly szczupaki.

  • @djprzemcio123
    @djprzemcio1232 жыл бұрын

    Przypadkowo tu trafiłem i nie zamierzam już opuszczać tego kanału 😉

  • @ukaszpietranowicz8259
    @ukaszpietranowicz8259 Жыл бұрын

    Dzięki tobie znowu złapałem zajawkę na zdobywanie wiedzy o przyrodzie jak za starych dobrych czasów na National Geographic.

  • @mleniu1323

    @mleniu1323

    Жыл бұрын

    i Świat Wiedzy :) Popieram. Super kanał. Zdrówka!

  • @SKIPPER__
    @SKIPPER__ Жыл бұрын

    chyba najlepszy przyrodniczy fiilm o owadach na polskim KZread, jest świetny!

  • @adrianj5516
    @adrianj55162 жыл бұрын

    Jestem uczulony na ich jad. Warto znać swojego wroga. Dziękuję za przydatne informacje.

  • @mr.g8094

    @mr.g8094

    Жыл бұрын

    Da się to zbadać w zwykłej poradni arelgologicznej?

  • @renatastoj2482
    @renatastoj24822 жыл бұрын

    Super świetny film,kapitalnie przekazany i opowiedziany. Dziękuję za możliwość obejrzenia,kanał znakomity. Pozdrawiam serdecznie.

  • @PK-zn2md
    @PK-zn2md2 жыл бұрын

    U mnie nie ma os, są szerszenie. Różnica jest taka, że te latające potworki nie są tak ciekawskie i agresywne jak osy. Przeleci, zawróci i odleci. Mam wrażenie, że się ze mną zaprzyjaźniły. Nie wchodzimy sobie w drogę i jest gitarra

  • @ireneuszpyrak961

    @ireneuszpyrak961

    Жыл бұрын

    One stałe elementy otoczenia traktują bez agresji

  • @adress1100
    @adress1100 Жыл бұрын

    To usuwanie gniazd jest chore a nawet śmieszne, gdy sie szykują jak na wojnę z uzbrojonym odzdziałem wojska. Miałem szerszenie na zewnętrznej ścianie domu przez cały sezon i szkoda nikomu się nie stała, tylko na szkodniki polowały, więc warto ich mieć.

  • @rafal.qwerty
    @rafal.qwerty2 жыл бұрын

    Skoro materiał o szerszeniach to i przydałoby się coś o pszczołach. Chętnie posłuchałbym o ich zwyczajach. A co ważniejsze dobrze byłoby pokazać różnicę między pszczołą miodną a pozostałymi gatunkami dzikich pszczół. Takie omówienie byłoby bardzo przydatne ponieważ obecnie bardzo utrwaliło się powiedzenie o pszczołach zagrożonych wyginięciem, tylko mało kto zdaje sobie sprawę, że wcale nie chodzi w nim o pszczoły miodne a właśnie o te dzikie pszczoły.

  • @mikolajtadeuszkaczmarek
    @mikolajtadeuszkaczmarek Жыл бұрын

    BARDZO FAJNY ODCINEK, TEZ POCHODZĘ Z WIOSKI, WIEM ZE SZERSZENIE MAJĄ TENDENCJE NA ATAKOWANIE PSZCZÓŁ I ODGRYZANIE IM GŁÓW, Z DZIECIŃSTWA MAM CIEKAWĄ WSPOMNIENIE, MAJĄC DRZEWO Z SŁODKIMI GRUSZKAMI WIDZIAŁEM, JAK SZERSZENIE PSZCZOŁY I MUCHY ZAJADAŁY SIĘ LEŻĄCYMI POD GRUSZĄ OWOCAMI, NIE ATAKUJĄC PSZCZÓŁ.

  • @lukaszkwoka3509

    @lukaszkwoka3509

    11 ай бұрын

    Tak. Po co mają się napierdalać skoro żarcia w bród. Czlowiek jest z dupy mamula

  • @lukaszszudy5928
    @lukaszszudy59282 жыл бұрын

    najlepszy kanał przyrodniczy na polskim yt. Wielkie dzięki za robotę!)

  • @TermlessHGW

    @TermlessHGW

    2 жыл бұрын

    Dokładnie, kawał dobrej roboty. Fajne były też filmy ze spływów kajakowych.

  • @amator1990

    @amator1990

    Жыл бұрын

    a Andrej?

  • @FokaBezOka
    @FokaBezOka2 жыл бұрын

    nie dawno odkryty kanał, kurde, chylę czoła, moc ciekawiących mnie tematów w zacny/przystępny sposób pokazane.Dzięki!

  • @zyrandolpanda7101
    @zyrandolpanda71012 жыл бұрын

    Te go chłopa jak go użądlił ten szerszeń to prawie dostalem zawał serca!

  • @sygryd2005
    @sygryd20052 жыл бұрын

    Może teraz film o pszczołach

  • @Salvador_handera
    @Salvador_handera2 жыл бұрын

    Ja miałem gniazdo szerszeni w izolacji w pokoju, dosłownie mi brzęczały w kartongipsie ekipa fachowców musiała to zrobić a okazało się że gniazdo rozciągało się na prawie 30m kwadratowych pod blachą dachu

  • @Maupa1850
    @Maupa18502 жыл бұрын

    8:14 -Szczepan bierzemy go -Medyka!

  • @deaea2903
    @deaea29032 жыл бұрын

    Zawsze mnie to nerwuje jak ludzie panikują na widok szerszeni. Chodź te są duże, bywają mniej agresywne niż osy... Żaden szerszeń mnie nigdy nie użądlił. Wystarczy nie panikować, nie wykonywać gwałtownych ruchów i kiedy wleci jakiś osobnik, poprostu otworzyć okno... Osy są znacznie gorsze....

  • @Plusik777
    @Plusik7772 жыл бұрын

    Szerszenie jak i osy mogą gryźć oraz żądlić wielokrotnie (inaczej niż pszczoły mają wiele żądeł) ale rzadko żądlą najczęściej gryzą. Mam wiele uli i co roku gdzieś w okolicy budują gniazdo. Rok temu na strychu, a w tym roku w budce dla ptaków. Najlepsza metoda to gaz na szerszenie który najlepiej użyć w nocy gdy zlecą się do gniazda. Pozdrawiam

  • @regnumpoloniae8996

    @regnumpoloniae8996

    2 жыл бұрын

    To dobry pszczelarz xD ile tych żadeł mają szerszenie? 😂 Chyba chodzilo ci ze ma jedno żądło, ale moze go uzyc wiele razy. Pszczele zadlo jest ząbkowane i trudno im je wyjąć jak juz sie wbije, przez te haczyki.

  • @jestem_

    @jestem_

    2 жыл бұрын

    Wiele żądeł?? Haha, toś pan dowalił xd

  • @Alfaomega2003
    @Alfaomega20032 жыл бұрын

    Niby wiem że mamy erę pocisków sterowanych komputerowo o zasięgu tysięcy kilometrów ... ale dron z miotaczem ognia to jednak nieco przerażający widok.

  • @zw9195

    @zw9195

    2 жыл бұрын

    Dobra broń na Premiera Tyrana, gdy wychodzi z domu.

  • @failsafe123123
    @failsafe1231232 жыл бұрын

    fajny odcinek, jak zwykle - dobra robota, tak generalnie ;-). Natomiast jedna uwaga krytyczna: wiele z ujęć w filmiku nie przedstawia szerszeni ale osy, a w jednym przypadku - tu mogę się mylić, a nie chce mi się cofać do tego fragmentu by się upewnić - klecanki. Ja wiem, że to nie robi większej różnicy co do przekazu, jednak mimo wszystko różnica pomiędzy osą a szerszeniem jest ogromna. Różnie też reagują - sam kręciłem sobie (amatorsko) wiele razy jakieś filmiki robione dosłownie na wlotach do gniazd os, czyli poniżej pół metra od norki i nigdy nic mi się nie stało. Osy reagują powoli i bardzo długo starają się po prostu odstraszyć intruza, z kolei szerszenie mają obszar ochronny od metra do dwóch metrów wokół swojego gniazda, w którym to obszarze bardzo łatwo o silny atak z ich strony. Czym innym jest spotkanie pojedynczego szerszenia - jeśli da się takiemu np. mocno przedojrzałe winogrona do zjedzenia, to da się sfotografować z bliska i nie będzie marudził. Jednak nie popełniłbym nigdy błędu aby zbliżyć się do gniazda. Z drugiej strony, umówmy się, że dla większości naszego jakże wyedukowanego społeczeństwa problemem jest rozróżnienie pszczoły od osy, o odróżnieniu osy od szerszenia czy klecanki lub bzyga od osy nie wspominając. To już jest fizyka atomowa ;-). Pozdrawiam. Kanał rewelka.

  • @renatacyran9848
    @renatacyran98482 жыл бұрын

    Dziękuję za te cenne informacje. Mieszkając w USA mąż mój już kilka razy likwidował gniazdo szerszeni założone pod dachem lub licznikiem elektrycznym podczas naszego pobytu na wakacjach. Jestem bardzo silnie uczulona na jad wszystkich wymienionych przez Pana owadów, więc niemal każdego tygodnia uważnie przyglądamy się ich zachowaniom, aby wcześnie wychwycić moment i nie dopuścić do budowy dużego gniazda. Zdarza się to nam średnio raz w roku, a ostatnie, jeszcze bardzo małe gniazdo szerszeni usunęliśmy właśnie przedwczoraj. Osy, natomiast drążą jakieś korytarze w elewacji domu lub w miejscach łączeń różnych elementów i od tygodnia nie udaje nam się zlikwidować gniazda nad drzwiami wejściowymi do domu. Mając wejścia zamykane specjalną pianką i pryskane trucizną, kkniektóre osy uciekają do wewnątrz i dostają się do kuchni. Większość z nich jednak jest przytruta i ginie na parapetach okiennych. Czy jest szansa na to, że robotnice zaniosą na sobie truciznę do królowej? Czy wtedy pozostałe, pozbawione królowej w gnieździe wewnątrz domu, wyniosą się same? Pozdrawiam serdecznie Renata Cyran

  • @DawidLDOE
    @DawidLDOE2 жыл бұрын

    Wspaniały film bardzo ciekawy kawał dobrej roboty odwaliłeś przy tym filmie i fajnie się go ogląda

  • @pr0boszcz737
    @pr0boszcz7372 жыл бұрын

    Chętnie obejrzę materiał o modliszkach występujących w Polsce :)

  • @Glicerol

    @Glicerol

    2 жыл бұрын

    :) nagraj swoja zone hihi

  • @grzegorz4699
    @grzegorz46992 жыл бұрын

    Cały film bardzo ciekawy, a końcówki filmów są świetne! Największe wrażenie zrobiła na mnie końcówka filmu o niedźwiedziach, gdzie przy dobrze dobranej muzyce jest pokazana potęga i siła tych stworzeń! Marzy mi się cała kompilacja takiego przedstawienia potęgi zwierząt z dobrą muzyką. Może to dobry pomysł na film wprowadzający do kanału?

  • @Pedro_slaw
    @Pedro_slaw2 жыл бұрын

    Ujebało mnie kiedyś 4 szerszenie w stopę. wbił mi się też kiedyś rozżarzony do czerwoności pręt w rękę. Fakt, buta przez kilka godzin nie dało się założyć ale gwarantuję, że nie jest to ten sam ból 😂.

  • @patrykgutkowski3545

    @patrykgutkowski3545

    Жыл бұрын

    Dotknąłem kiedyś świeżego spawu, gdy był robiony stelaż schodów w piwnicy. Nieważne ile szerszeni by mnie użądliło nawet w pytonga, wtedy zwijałem się na łóżku i chciałem po prostu umrzeć xD

  • @jakubjakubowski4787
    @jakubjakubowski47872 жыл бұрын

    Jeśli jest tu ktoś zainteresowany, to mimo że szerszeń japoński,azjatycki itp ( chodzi o vespa mandarinia) jest największym szerszeniem to nie jest najsilniej jadowity. Najsilniej jadowity jest dużo mniejszy, pochodzący z Filipin vespa luctuosa którego jad jest jednym z najsilniejszych toksyn owadów. Silniejszy jad ma tylko kilka gatónków mrówek.

  • @nasmi1409

    @nasmi1409

    2 жыл бұрын

    A to nie jest tak że szerszenie technicznie😀 rzecz biorąc są gatunkami os?

  • @jakubjakubowski4787

    @jakubjakubowski4787

    2 жыл бұрын

    @@nasmi1409 rodzaj vespa to rodzaj który obejmuje tylko największych przedstawicieli rodziny vespidae ,więc raczej nie. ale oczywiście szerszenie można by nazwać dużymi osami

  • @sanwomashi1751

    @sanwomashi1751

    Жыл бұрын

    5 jednego dnia i 2 innego mnie uzadlilo (vespa luctuosa) - 3 dni reka spuchnieta i cala noc nie przespana (bol ponad dobe) - ale bol taki jak od polskiego szerszenia - tylko dlugo boli

  • @onutrof1157
    @onutrof11572 жыл бұрын

    W sumie to bym się dowiedział więcej o pozostałych błonkoskrzydłych. Materiały o osach, pszczołach i szerszeniach są wszędzie, ale rzadko kiedy widzę żeby ktoś nagrywał filmy o trzmielach.

  • @matifiggo7131

    @matifiggo7131

    2 жыл бұрын

    Venomous Art ciągle rozwija swój kanał i jest świetny.

  • @nasmi1409

    @nasmi1409

    2 жыл бұрын

    A szkoda bo trzmiele to naprawdę ciekawe zwierzęta, o wiele bardziej pracowite od innych gatunków pszczół, nie mówiąc o ich fenomenie pracy mięśni odpowiadających za latanie 😀

  • @ireneuszpyrak961

    @ireneuszpyrak961

    Жыл бұрын

    Tak, bardzo lubię trzmiele są urocze. Lubię je od dzieciństwa. Ktoś nawet na internecie sprzedaje takie jakby gniazda a w nich właśnie młode trzmiele. Super sprawa do ogródka 😊

  • @tobiaszpasterski481

    @tobiaszpasterski481

    Жыл бұрын

    @@matifiggo7131 Zgadza się. Polecam.

  • @olekstrojecki9848
    @olekstrojecki98482 жыл бұрын

    No i kolejny bardzo interesujący film

  • @carlkinglewis
    @carlkinglewis2 жыл бұрын

    Świetny odcinek. Pozdrawiam Serdecznie .

  • @ogierra
    @ogierra2 жыл бұрын

    Dziękujemy za materiał!

  • @jarosawczerniawski722
    @jarosawczerniawski722 Жыл бұрын

    przestałem jako działkowiec niszczyć osy i szerszenie jak zakumałem że zżerają dziennie tyle robactwa ile ważą . Fakt że nie mam pszczół.

  • @FlowerWhiskers111
    @FlowerWhiskers1112 жыл бұрын

    Z jednej strony myślę, że żywe stworzenia, ale kurde, one mordują pszczoły i jako osoba silnie uczulona na jad owadów sama uważam je za zagrożenie

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    Jest wiele przykładów żywych stworzeń nie zasługujących na życie, z powodu swojego haniebnego zachowania... Na przykład czarnoskórzy ludzie.

  • @karolinakuc4783

    @karolinakuc4783

    Жыл бұрын

    Jak masz pasiekę to szerszenie są zagrożeniem dla pszczół choć nie większym niż 5G czy fale z komórek telefonicznych. Szerszenie zjadają kleszcze

  • @ireneuszpyrak961
    @ireneuszpyrak961 Жыл бұрын

    Robi wrażenie.. no i piękne zdjęcia

  • @mrcat7181
    @mrcat71812 жыл бұрын

    Nagrałbyś film o tym trzmielojadzie a tak po za tym uwielbiam twoje filmy o zwierzętach, jesteś moim ytbowym Animal Planet pozdro.

  • @michatemplariuszmarten9976

    @michatemplariuszmarten9976

    2 жыл бұрын

    też uwielbiam magie natury :)

  • @mranonymous4592

    @mranonymous4592

    2 жыл бұрын

    Elo tu masz o trzmielu kzread.info/dash/bejne/k5-YmcmufbiaYKQ.html

  • @lechitasowianinpolak8168

    @lechitasowianinpolak8168

    2 жыл бұрын

    Czmielojad ciekawy ptak

  • @virginiahepert6062

    @virginiahepert6062

    2 жыл бұрын

    @@michatemplariuszmarten9976;

  • @virginiahepert6062

    @virginiahepert6062

    2 жыл бұрын

    @@michatemplariuszmarten9976;

  • @CountRatlord
    @CountRatlord2 жыл бұрын

    Spalić, wyssać, eksterminować - to te kilka słów, które umiem rymować.

  • @buarzeim843

    @buarzeim843

    2 жыл бұрын

    ONR lubi to

  • @regan2168
    @regan21682 жыл бұрын

    Nie wiedziałem że budują też gniazda pod ziemią. Straszne.

  • @oktawiangagola4691
    @oktawiangagola46912 жыл бұрын

    Na początku lata miałem problem z szerszeniami u siebie na poddaszu nowo budowanego domu. Z pomocą przyszła gaśnica na osy i szerszenie. Rozpylenie późnym wieczorem całej puszki na dobre rozwiązało problem, ale do tej pory dźwięk wydawany przez te owady rozpoznam z daleka.

  • @artur1991pl
    @artur1991pl2 жыл бұрын

    Właśnie dwa zjadają mi drzewko albo budują gniazdo. Z chęcią obejrzę odcinek. :)

  • @nirori5210
    @nirori52102 жыл бұрын

    Nie wiedziałam że atakują pszczoły! A trzeba je chronić! Cudny film =)

  • @mlodi7413

    @mlodi7413

    2 жыл бұрын

    Dobrze ze przez te miliony lat pszczoly mialy ludzi zeby je chronili bo by nie przetrwaly zd

  • @ireneuszpyrak961

    @ireneuszpyrak961

    Жыл бұрын

    @@mlodi7413 cha! cha! to chyba napisała nasza była Pani premier z PO?? 😇

  • @mlodi7413

    @mlodi7413

    Жыл бұрын

    @@ireneuszpyrak961 kurwa czlowieku otworz oczy, mysl samodzielnie

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    @@mlodi7413 Pszczoły trzeba chronić... Są to jedne z najbardziej pożytecznych zwierząt na naszej planecie i nie powinno dopuszczać się do ich eksterminacji, na przykład poprzez nie-eliminowanie szerszeni.

  • @mlodi7413

    @mlodi7413

    Жыл бұрын

    @@itp1134 kurwa to powiedz mi dlaczego, serio myslisz ze bez ludzi grozi im eksterminacja ze strony szerszeni? Czy co im tak wedlug ciebie zagraza? Ludzie? Ci sami ktorzy tworza wielkie pasieki zeby zbierac miodek? Czy lancuch pokarmowy je wybije? Moze wojna na ukrainie?

  • @wiktormyers8324
    @wiktormyers8324 Жыл бұрын

    Dziękuję za ważne informacje

  • @Reklamowka211
    @Reklamowka2112 жыл бұрын

    Moja siostra została ugryziona w okolicy kręgosłupa na dole pleców i przez dzień to się praktycznie ruszać nie mogła a ból nie ustępował kilka dni

  • @Effdyyfw
    @Effdyyfw2 жыл бұрын

    bardzo dobry materiał.bardzo dobry styl przekazu.

  • @magianatury

    @magianatury

    2 жыл бұрын

    Dziękuję. Pozdrawiam

  • @jamesking232
    @jamesking2322 жыл бұрын

    Zacząłem oglądać Cię niedawno i już widziałem większość filmików choć natura, zwierzęta, biologia itd. mnie niezbyt interesują. Ciekawie przedstawiasz materiały, masz świetnie sklejone filmy i super się Ciebie słucha :) Trzymaj tak dalej!

  • @damianbursy9127
    @damianbursy91272 жыл бұрын

    Nie mogłem oglądać tego filmy ale i tak obejrzałem choć przez cały film miałem ciary

  • @Jozefaable
    @Jozefaable26 күн бұрын

    Kilka lat temu na placu targowym, w miejscu gdzie składano zepsute owoce, widziałam wielkiego szerszenia z żółtym trójkątem na grzbiecie. Kiedy zniżał lot ku ziemi, wzbijał kurz. Niesamowity był dźwięk jego skrzydeł. Pewnie przyleciał skądś w paczce z owocami, przekimał się w samochodzie-chłodni, a potem ocknął we Wrocławiu na targu w ciepły słoneczny dzień lata⚠️

  • @kacperplata3384
    @kacperplata33842 жыл бұрын

    Super pozdrawiam

  • @Filo001
    @Filo0012 жыл бұрын

    super temat bardzo ciekawy!!!

  • @Jozefaable
    @Jozefaable26 күн бұрын

    U mojej babci w sadzie mieszkały szerszenie w dziupli starej gruszy. Nikt ich nigdy nie przeganiał. Jako dziecko żywiłam dla nich respekt, nie wiem dlaczego.

  • @adamus7206
    @adamus72062 жыл бұрын

    Fajny odcinek dużo się można dowiedzieć

  • @lukasspike3685
    @lukasspike36852 жыл бұрын

    Dziękujemy za wspaniałą prace na tym kanale. Best regards from Polska/Germany… Łukasz

  • @Pedro_slaw

    @Pedro_slaw

    2 жыл бұрын

    To ile już u Krzyżaków pracować na taśmie, że Ty Polskiego języka zapomnieć? Ze 2 tygodnie?

  • @lukasspike3685

    @lukasspike3685

    2 жыл бұрын

    Człowieku ja żyje od 1988 roku poza ojczyzną nie odwiedzałem w Polsce szkoły. I dzisiaj rozmawiam w 4 językach prawie płynnie, ale nie ci będzie… pozdro

  • @kerdaw
    @kerdaw2 жыл бұрын

    Kiedys zalęgły mi się szerszenie i zaplanowałem, ze wezme lopate i ubije królowa zanim sie bardziej rozmnozPo sekundzie jak tylko to zaplanowałem królowa przyleciala i zawisła mi za plecami na wysokosci karku. W myślach ja przeprosiłem obiecałem ze dam jej spokój i odleciała. Z tego wnosze ze szerszenie a przynajmniej ich królowa potrafia czytac w myslach. Pozniej nie miałem z nia problemu pozwalala sie obserwowac przy gniezdzie w kompostowniku. nabralem szacunku do tych stworzen. czytaja w myslach nie kazdy owad tak potrafi. Przy okazji jak ktos lubi owady to polecam kanał 'Dr mrówczarz' nie pozalujecie, swietny i zabawny kanal o mrowkach. jak ktos zna podobne kanaly to poprosze o polecenie. przeprasazam za brak pl znakow, klawiatura sie popsula.

  • @Fikszyn
    @Fikszyn2 жыл бұрын

    Wole szerszenie niż natrętne osy, Jak nie zaczepiasz nie wykonujesz gwałtownych ruchów to nie atakuje jak ma to w naturze osa i do butelek nie wchodzi .Jak są szerszenie to nie ma os ,bo osy to przysmak szerszenia. Jak na owady to inteligentni łowcy .

  • @eGzIT_1
    @eGzIT_12 жыл бұрын

    Świetny materiał

  • @zdemolowanyrabin
    @zdemolowanyrabin2 жыл бұрын

    Nie taki szerszeń zły jak go malują 😉

  • @robroy1082
    @robroy10822 ай бұрын

    Jak zwykle swietny material. Dziekuje

  • @teresakosicka1606
    @teresakosicka16062 жыл бұрын

    Najwięcej szerszeni jest na Wiejskiej

  • @lakszmi3800
    @lakszmi38009 ай бұрын

    Ten film i przedstawiony sposób niszczenia ich gniazd ogniem, wyjaśnił mi dlaczego są tak agresywne jak widzą nocą światło. O ile w dzień nigdy nie zaatakował mnie szerszeń to nocą do latarki lecą jak szalone, potrafią całą noc atakować np lampę uliczną. Teraz przynajmniej im sie nie dziwię :)

  • @nasmi1409
    @nasmi14092 жыл бұрын

    Szkoda że nie powiedziałeś o tym jak niektóre roje pszczół walczą z szerszeniami, wręcz gotują zwiadowców szerszeni, sam byłem dwukrotnie użądlony przez szerszenie, ból duży ale pamiętajmy że szerszenie nie są tak agresywne jak osy😀 w tym roku miałem za sąsiadów rój szerszeni nie dalej jak 10 m od domu i nie było żadnego ataku z ich strony

  • @ThygaterTheou
    @ThygaterTheou Жыл бұрын

    Świetny film :) Ciekawe, co dobrego robią dla środowiska.

  • @Diegunio
    @Diegunio2 жыл бұрын

    Jest 1 w nocy, za 2 dni mam ostatnia mature, a ja oglądam film o gniazdach szerszeni

  • @Diegunio

    @Diegunio

    Жыл бұрын

    @@itp1134 ta? I co jeszcze powiesz?

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    @@Diegunio Powiedziałem wszystko co miałem do powiedzenia, w czym problem?

  • @Diegunio

    @Diegunio

    Жыл бұрын

    @@itp1134 to bardzo fascynujące co mówisz, niestety karasie jedzą gówno

  • @pawekrolikowski1319
    @pawekrolikowski13192 жыл бұрын

    Ciekawy odcinek. Pozdrawiam

  • @pandzida98765
    @pandzida98765 Жыл бұрын

    Ciekawostką jest to, że w Azji Południowo-Wschodniej, larwy szerszeni uchodzą za przysmak. Najbardziej cenione są te, przypominające wyglądem osobniki dorosłe u których nie rozwinęły się jeszcze żądła. Są nawet specjalni "łowcy szerszeni", wynajmowani głównie przez restauracje z wielkich miast, którzy chodzą po lasach tropiąc gniazda szerszeni i wybierają z nich larwy, które później sprzedają do lokali. A za larwy płacą sporo i jest to tam na tyle intratne zajęcie, by taki chłopek ze wsi, mógł zajmować się tym zawodowo.

  • @kacperpludowski8301
    @kacperpludowski83012 жыл бұрын

    Świetny materiał!

  • @MrMarsjano
    @MrMarsjano2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał.

  • @user-qm5vs3ik3b
    @user-qm5vs3ik3b Жыл бұрын

    Ja dwa tygodnie temu zawozilem zone na dyzur lekarski bo na drugi dzien po ukaszeniu cala reka zaczela robic sie jak balon. Szerszen trzy razy ja uzadlil przez grobe rekawice ogrodicze. Na gruszy mamy duzo szerszeni bo je jedza. Po podaniu lekarstwa i zastrzyku szybko opuchlizna zeszla ale tu uwaga po tej skutecznej pigulce bardzo sie podnosi cisnienie krwi. Pani lekarka powiedziala ze dzien wczesniej przywieziono do nie chlopaka ugryzionego w glowe i bylo trzeba natychmiast wezwac helikopter bo gosc mogl zejsc.Kupilem zonie stroj pszczelaza ale nie wiem czy to chroni przed tymi bestiami.

  • @crashoveridekoniu4797
    @crashoveridekoniu47972 жыл бұрын

    Też jestem zdania, że człowiek jest największym szkodnikiem na ziemi. Przekonanie , że inteligencją przewyższa wszystkie istoty na ziemi sprawia że czuje się zupełnie bezkarny. A wszystkie próby ingerencji w naturę zawsze kończą się katastrofą. Podsumowując: tak jak wszystko w życiu jest po coś, tak każde stworzenie ma swoją rolę do odegrania. Kiedy człowiek próbuje na własną rękę poprawiać naturę, to zawsze kończy się to strzałem w kolano.

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    Jesteśmy największym szkodnikiem na ziemi, bo co? Bo nie żyjemy w dżungli, nie bujamy się na lianach i nie jemy tylko i wyłącznie kory z drzew? Jesteśmy naturalnymi drapieżnikami, a inteligencja daje nam pełne prawo do technicznego rozwoju i do eksterminacji wszelkich, utrudniających nam życie szkodników, którymi między innymi są właśnie szerszenie. Człowiek będzie niszczył naturę, będzie zużywał jej surowce, ponieważ tego właśnie natura od nas chce... Po to żyjemy. Postęp technologiczny i techniczny = zużycie naturalnych surowców, podporządkowanie innych gatunków dla naszych korzyści.

  • @crashoveridekoniu4797

    @crashoveridekoniu4797

    Жыл бұрын

    @@itp1134 w Chinach w imię ochrony zbiorów wytępiono wróble. I zbiory zostały zeżarte przez szarańcze. Dostaliśmy rozum więc używajmy go. Jak zniszczymy wszystko w okół, umrzemy z głodu. Nikt nikomu nie mówi, żeby żywił się korzonkami, albo korą z drzew. zatrucie ziemi, powietrza i wody sprawia, że chorujemy. Skoro dostaliśmy rozum i inteligencję, to zacznijmy jej używać. Bo człowiek jest częścią świata, jak zniszczy to z czego żyje, to umrze z głodu i od chorób, które sam sobie zafundował. Wraz ze swoją" inteligencją i rozumem".

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    @@crashoveridekoniu4797 Zdajesz sobie sprawę co by było gdyby człowiek nie używał rozumu i inteligencji? Wiesz że do tej pory polowałbyś na gazele z włócznią zamiast wypisywać te głupoty w internecie, siedząc w wygodnym cieplutkim domku? Przeszliśmy bardzo długą, techniczną drogę i nie poszło nam wcale aż tak źle... Świat nadal jest brutalny, bezwzględny i przerażający ale i fascynujący, różnorodny i zdrowy.

  • @crashoveridekoniu4797

    @crashoveridekoniu4797

    Жыл бұрын

    @@itp1134 przecież właśnie napisałam, żeby człowiek używał rozum i swoją inteligencję! Bo jeśli tego nie będzie robił, to zginie w tym swoim ciepłym domku, z głodu i chorób. Nigdzie nie piszę, żeby z powrotem przeniósł się do jaskiń. Ale chemiczne chmury nie są człowiekowi do niczego potrzebne, urządzenia typu harp, chyba tylko do tego żeby, pozwolić się zniewolić garstce najbogatszych. Człowiek bardzo dużo osiągnął. Ale jeśli dalej będzie dewastował swoje środowisko to zginie z głodu i od chorób.

  • @aduni0
    @aduni02 жыл бұрын

    Najlepszy kanał o zwierzętach na polskim youtube.

  • @NygussMusic

    @NygussMusic

    2 жыл бұрын

    A fame?

  • @karton3035
    @karton30352 жыл бұрын

    U mnie przy szkole było gniazdo szerszeni i straż zakleiła tylko pianko dziury w których były

  • @sazimat6595

    @sazimat6595

    2 жыл бұрын

    I dało to jakiś efekt?

  • @karton3035

    @karton3035

    2 жыл бұрын

    @@sazimat6595 zrobiły sobie gniazdo na dachu a dalej nwm bo panie nam nie pozwalają wchodzić tam ja piętro bo nie mamy tam lekcji

  • @barbarageiger8422
    @barbarageiger84228 ай бұрын

    U mnie było gniazdo szerszeni na strychu. Nie atakowały ale kiedy wieczorem zrobiłam na podwórku ognisko i dym poszedł na poddasze . Wtedy szerszenie ruszyły z gniada . Weszliśmy do domu to nawet przez dziurkę od klucza potrafiły próbować wejść do środka. Zakleilismy wszystkie otwory. Na drugi dzień zadzwoniłam po straż. Kiedy weszli na strych zdjęli 20 kilogramowe gniazdo. Wzięli ze sobą a co z nim zrobili tego nie wiem . Do dziś nie dzieje się nic. Żadnego gniazda. Jest spokój. 😂👍

  • @lexistenceestailleurs
    @lexistenceestailleurs2 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe. Dzięki.

  • @pawlitto8061
    @pawlitto80612 жыл бұрын

    Uwielbiam twoje filmy.

  • @HorkenR0X
    @HorkenR0X2 жыл бұрын

    Już lubię tego trzmielojada :)

  • @JanNowak-rg9xf
    @JanNowak-rg9xf2 жыл бұрын

    Jeśli nic nie robimy szerszenia to one nic nie zrobią czlowiekowi. Też miałem szerszenie w drzewie i codzienne przygladalem im się i zupelnie nie reagowaly na mnie ale gdy podszedłem zbyt blisko wtedy zaczely denerwować sie. Podstawa to nie robić im krzywdy wtedy one tym bardziej nic nam nie zrobia. Szerszen przedwwszystkim gryzie szczekami. Zadli w ostatecznym razie.

  • @sensitivity7207
    @sensitivity7207 Жыл бұрын

    Super materiał

  • @fiszekmicha1757
    @fiszekmicha17572 жыл бұрын

    U mnie w robocie są szerszenie bo dużo Paczków słodyczy latają se ale jeszcze mnie nie ugryzły

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator2 жыл бұрын

    2:20 dron z miotaczem ognia

  • @kamilkramek9636
    @kamilkramek96362 жыл бұрын

    Ciekawy temat 😎 i dobry film

  • @oli82
    @oli822 жыл бұрын

    Dlatego zawsze uciekam od pszczół, os i szerszeni

  • @milmil9800
    @milmil98002 жыл бұрын

    Super odcinek pozdrawiam

  • @niema3637
    @niema36372 жыл бұрын

    NAJLEPSZY KANAL PRZYRODNICZY , MISTRZOSTWO

  • @JAX-sm6yq
    @JAX-sm6yq Жыл бұрын

    Znakomity film👍🐝

  • @hades2097
    @hades2097Күн бұрын

    Dlatego Trzmielojady to moje ulubione ptaszory

  • @TheLospotitos
    @TheLospotitos2 жыл бұрын

    Super film,jednak zapomniałeś o jednej bardzo ważnej kesti, mianowicie czemu nie powinno zabijać się szerszeni?? Szerszenie bardzo lubią kleszcze,które wiadomo są dla nas utrapeniem nie uleczalna borelioza.. dla nich to bomba wiataminowa one je zwalczają a my zyjemy lepiej

  • @igga_hd

    @igga_hd

    Жыл бұрын

    @Wikk Toor zaufaj mu

  • @Nitael0

    @Nitael0

    Жыл бұрын

    @Wikk Toor włosy pazdana

  • @VCN01

    @VCN01

    Жыл бұрын

    Szerszeni się nie zabija dla sportu albo dla atrakcji, a dla bezpieczeństwa. O ile gniazdo w środku lasu nikomu raczej nie zagraża, tak założone na przystanku, na poddaszu czy gdziekolwiek indziej, gdzie żyją ludzie już tak. Niech mama spuści z oczu małe dziecko na chwilę, ono się gniazdem zainteresuje, na przykład dźgając patykiem czy rzucając kamykami, i tragedia gotowa

  • @sebastianmichalik808
    @sebastianmichalik8082 жыл бұрын

    Jak zobaczyłem szerszenia w parku to przeprowadziłem się do innego miasta żeby go nie wkurwic

  • @KAZIURAPER
    @KAZIURAPER Жыл бұрын

    Dziękuję

  • @helloimfunandcoolricklolxd
    @helloimfunandcoolricklolxd Жыл бұрын

    Dzięki za materiał.

  • @SonUzumakiIchigo
    @SonUzumakiIchigo2 жыл бұрын

    Akurat wczoraj w nocy wleciał mi do pokoju szerszeń ale udało mi się go pacyfistycznie pozbyć. Był na parapecie więc wystarczyło nałożyć na niego pudełeczko, a pod dół wsadzić kartkę tekturową i złapanego przez okno wyrzucić.

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    Mój brat kiedyś pozbył się szerszenia w znacznie lepszy sposób: laczkiem wgniótł go w ścianę tak mocno, że o mało nie połamał sobie stopy.

  • @SonUzumakiIchigo

    @SonUzumakiIchigo

    Жыл бұрын

    @@itp1134 Ja kiedyś z kolegą weszliśmy do drewnianej budki/wieży (taka co się z niej strzela) tak posiedzieć. Gdy wchodziłem to uderzyłem o coś głową ale jeszcze nie wiedziałem co to, patrze na dół... larwy na takim stole większe niż zapalniczka, nagle kolega mówi, że tu gniazdo szerszeni, one się odpaliły, a my spieprzaliśmy jak z jakieś starej komedii z XX wieku. Miałem szczęście, że mi na łeb ten ul nie spadł hehe

  • @itp1134

    @itp1134

    Жыл бұрын

    @@SonUzumakiIchigo No więcej szczęścia niż rozumu ci powiem lol

  • @robson7495
    @robson74952 жыл бұрын

    Super odcinek ;)

  • @user-le4sb8is4i
    @user-le4sb8is4i10 ай бұрын

    Jest jescze jedna opcja: "zostawić w spokoju", magio natury.

  • @komar7929
    @komar79292 жыл бұрын

    Dzięki.

Келесі