No video

Fundacja Braci Golec - PRZESTRZEŃ DLA PIEŚNI

Przestrzeń dla Pieśni
Główną osią projektu Przestrzeń dla Pieśni jest transmisja międzypokoleniowa, czyli przekazywanie wiedzy i umiejętności młodszym uczestnikom kultury. Mistrzynie tradycji, siostry Zofia i Józefa Sordyl, podczas trwania projektu dzielą się wiedzą i unikatowymi umiejętnościami z 14 edukatorkami oraz animatorkami, które następnie - przy wsparciu specjalistów od śpiewu białego - zostaną przygotowane do przekazania dziedzictwa czterem Grupom Śpiewaczym.
Grupy te powstają przy ogniskach muzycznych prowadzonych przez Fundację Braci Golec w czterech gminach na Żywiecczyźnie: Łodygowicach, Milówce, Jeleśni i Porąbce.
Projekt trwa dwa lata i obejmuje proces budowania świadomości, uczenia się od siebie i przywrócenia przestrzeni dla pieśni oraz śpiewu grupowego. Według nas ta umiejętność jest dostępna dla każdego. Co więcej - to właśnie śpiewanie w grupie daje najwięcej satysfakcji: buduje silne więzi, uczy współdziałania i szacunku względem innych.
Celem projektu jest przywrócenie rangi pieśni jako bazy kultury tradycyjnej poprzez organizację cyklicznych Posiad z Pieśnią i Przeglądu Pieśni im. Z. i J. Sordyl.
I Święto Pieśni im. - przegląd im Zofii i Józefy Sordyl stanowi finał dwuletniego projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”. Celem projektu było przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej, rozszerzenie repertuaru pieśni Beskidu Żywieckiego oraz powiększenie grona osób, które chętnie i bez oporów śpiewałyby dawno zapomniane melodie.
Mistrzynie Tradycji i śpiewu białego, siostry Zofia i Józefa Sordyl, przez dwa lata dzieliły się wiedzą i umiejętnościami z 14 edukatorkami oraz animatorkami. Poza zajęciami ze specjalistami z dziedziny śpiewu białego dziewczęta miały możliwość uczestniczenia w zajęciach terapii i rehabilitacji głosu, a także samodzielnego prowadzenia zajęć na warsztatach dziecięcych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Obecnie w Fundacji Braci Golec uczy się grać i śpiewać 220 dzieci w 8 gminach w Beskidzie Żywieckim. Fundacja działa od 2003 roku.
pg/FundacjaB...
www.fundacjabracigolec.pl/o-na...
/ fundacjabracigolec
www.fundacjabracigolec.pl/aktu...

Пікірлер: 4

  • @matthewkowalsky4141
    @matthewkowalsky41416 жыл бұрын

    Gratulacje! To co robicie dla Beskidu żywieckiego zostanie na pokolenia! Niejeden Dom Kultury powinien uczyć się od Was! 👏👏

  • @japastir1
    @japastir16 жыл бұрын

    Pięknie!!! Nawet zachowane prawidłowe cechy gwary z Beskidu wysokiego. Przepięknie! Bracia Golec robią tak wielką przysługę zachowaniu naszych skarbów kultury ludowej. Dziękuję serdecznie!

  • @rufinorlowski287
    @rufinorlowski2876 жыл бұрын

    Dopóki istnieją tacy jak Wy to folklor beskidzki nie zginie. BRAWO !

  • @japastir1
    @japastir16 жыл бұрын

    Jest nawet pieśń z Bułgarii :)