No video

Fotowoltaika: Jak nie przekraczać napięcia 253V w sieci (WattRouter)

Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
sklep.zeptobox...
Problem znany jest większości posiadaczy fotowoltaiki i wiatraków, którzy bezskutecznie walczą z zakładami energetycznymi o obniżenie napięcia w sieci. Ja ten problem mam od 2017 roku i nie jest on wcale związany z tym, że "sąsiad założył fotowoltaikę". Rozwiązaniem problemu jest niestety autokonsumcja (czyli własne zużycie) i nie jest urządzenie tanie, ale nie musi to być wcale drastyczne włączenie grzałki 2000W, a proporcjonalne do nadprodukcji obciążanie wybranej fazy proporcjonalnym obciążeniem, czyli i tak będziemy oddawać do sieci.
Zapraszam do sklepu sklep.zeptobox.pl
Wszystko z gwarancją w Polsce i zakupy na raty.
UWAGA! 2022-03-01 Ruszyłem z projektem Kogeneracja
Zapraszam do grupy na FaceBook:
/ 1319771558409753
Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
sklep.zeptobox...
Zapraszam także na kanały polecane:
‪@PompaCiepłaiPV‬
‪@EkoNiezalezny‬
‪@DobryProjekt‬
‪@napradpoPolsce‬
‪@TomaszZylkaPV‬
‪@Kenny88‬
‪@PaneleFotowoltaiczne‬
‪@DreamMedia0‬
‪@Luksiuelektryk‬
‪@smart-diy‬
‪@mrAkumulator‬
00:00 Wstęp do odcinka
02:09 Interfejs i wyjścia WattRouter M MAX
03:32 Statystyki
07:19 Konfiguracja wejścia
09:35 Ustawienia wyjścia
16:41 Harmonogramy wyjścia
19:22 Inne ustawienia
24:39 Funkcja CombiWATT

Пікірлер: 36

  • @PatrykAndrzejewski0
    @PatrykAndrzejewski02 жыл бұрын

    Do wszystkich którzy mają problem ze zbyt wysokim napięciem. Proponuję przejść się w słoneczny dzień do licznika energii i tam sprawdzić jakie on rejestruje napięcie na każdej fazie. Może się okazać że na falowniku macie już 253V ale miernik energii ZE pokazuje znacznie mniej. U mnie było jedynie 244V okazuje się że długi przewód z przyłącza do domu, oraz przewód o zbyt małym przekroju do falownika robią swoje dodatkowo na każdym zabezpieczeniu też jest niewielki spadek napięcia.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Jednak często mimo odpowiednich przekroi przewodów (u mnie 16mm²) i tak napięcie jest za wysokie. Pomiar robię na złączu zalicznikowym zaraz za bezpiecznikiem 3x50A.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam2 жыл бұрын

    👍 Dla zasięgu. Komentarz i pytania później, jak obejrzę drugi raz 😉

  • @AdamAdamo
    @AdamAdamo2 жыл бұрын

    Witam Bardzo dobry film i przydatny, dzięki 🙂

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV2 жыл бұрын

    Już siadamy i oglądamy.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV2 жыл бұрын

    Witam i pozdrawiam serdecznie

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Pozdrawiam trakeromaniaka nr 1 w Polsce :)

  • @abiogaz
    @abiogaz2 жыл бұрын

    Dzień dobry, jaka jest różnica pomiędzy inteligentnymi gniazdkami a wattrouterem?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Różnica jest taka, że gniazdko jest włącz/wyłącz, a WattRouter obciąża fazy proporcjonalnie tj nawet nie raz wystarczy 300W aby napięcie spadło. Gniazdko jest zdecydowanie tańsze.

  • @radosawkrupa6007
    @radosawkrupa60072 жыл бұрын

    Problem ten dotyczy z pewnością większości konsumentów prądu i pewnie będzie się poszerzał. Mam tylko jedno pytanie : a co jeżeli po przekroczeniu napięcia granicznego obciążenie które zostanie podłączone zacznie pożerać energię z sieci a inwerter sieciowy nawet się nie włączy? Ja niestety planuje zakup inwertera hybrydowego bo u mnie z pewnością się to nie sprawdzi. W sieci jest momentami 262 V a ja nie mam podkręconego falownika jak inni a szczęśliwie się złożyło że w drugiej elektrowni ( wyspowej) jest regulator AVR i większość obwodów w domu ma normalne napięcie. Pozdrawiam.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    WattRouter nie obniża napięcia na bazie napięcia, a eksportu do sieci, więc nie włączy obciążenia, gdy nie ma nadprodukcji. Ja u siebie mimo 256 i więcej woltów w nocy niestety nie wywalczyłem obniżenia napięcia w sieci

  • @radosawkrupa6007

    @radosawkrupa6007

    2 жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl ja użyłem gniazdka i grzałek 2000W do bojlera i liczyłem że nadprodukcja z mojego inwertera sieciowego pójdzie w grzałki. Niestety przeliczyłem się , inwerter dawał najwyższej 300W. A całość leciała z sieci. Instalacja 2800Kwp i w słoneczny dzień nie pracuje, 😐 jedynym sensownym rozwiązaniem jest inwerter który bezpośrednio pozwoli na zasilanie domu z PV

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    @@radosawkrupa6007 No właśnie musi być "router" czyli urządzenie które proporcjonalnie przekazuje naddatki energii. U mnie sprawdza się to wyśmienicie. WattRouter gdyby miał jeszcze regułki napięciowe byłby niezastąpiony. Na kanale Pompa ciepła i PV jest film ostatni interesujący.

  • @jasiu8301
    @jasiu83012 жыл бұрын

    Dziękuje za film . Czy triaki nie zaburzają pracy termostatu i zabezpieczenia przed przegrzaniem w standardowym bojlerze?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Standardowy mechaniczny termostat działa bez problemu. Używam łącznie kilka lat. Gdyby był termostat elektroniczny wtedy trzeba podłączyć przed SSR termostat grzałkę samą tylko za.

  • @sas3420
    @sas3420 Жыл бұрын

    Gdzie to kupić

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Ponoć ograniczyli produkcję ze względu na brak komponentów do produkcji. Ale szukaj po nazwie WattRouter

  • @michaskapski4495
    @michaskapski4495 Жыл бұрын

    Cześć, jeżeli mam 15kW na dachu a nie che przekraczać 10kW wysyłanych do sieci to wystarczy ze ustawie sobie -3,3kW w marginesie mocy i wszystko co powyżej to będzie szło w podwyższona konsumpcję dobrze rozumiem??

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Nie. To trzeba wysterować wyjściami. Margines mocy to takie ustawienie które spowoduje, że np napewno zawsze będziesz odbierał z sieci, bo trzeba pamiętać, że jest pewna bezwładność systemu, czyli spóźnienie co może za późno zadziałać.

  • @ktosktos2328
    @ktosktos23282 жыл бұрын

    Czy serwis powiadomił co się dzieje balanserem 24 v.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Poprostu przesłali nowy. I tyle.

  • @ktosktos2328

    @ktosktos2328

    2 жыл бұрын

    Prosiłbym film o montażu tego nowego balansera i pokazują tych balanserów 48v i całego zestawu baterii.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    @@ktosktos2328 Tego już nie wykorzystam. Jest na sprzedaż na sklep.zeptobox.pl/ Mam inne. Jak się sprawdzą to pokażę.

  • @wz70
    @wz70 Жыл бұрын

    Nie mam problemu z przekroczeniem napięcia z pv lecz chcę zwiększyć autokonsumpcję W związku z tym czy była by możliwość płynnego sterowania grzałką w zależności od ilości padającego światła na panele.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Wattrouter

  • @rafam8067
    @rafam80672 жыл бұрын

    Przekaźniki SSR umożliwiają jedynie regulację grupową a nie fazową a więc grzałki działają z pełną swoją mocą znamionową w poszczególnych okresach sinusoidy a więc również tylko na zasadzie on/off ale w bardzo krótkich odstępach czasu. Od strony cieplnej rzeczywiście uzyskamy zamierzony efekt regulacji mocy jednak od strony elektrycznej nie będzie to wyglądało tak idealnie jak byśmy chcieli, lepsza byłaby regulacja fazowa.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Jeśli sterujemy czymś innym niż WattRouterem to może być problem z synchronizacją, ale nawet na Arduino i transformatorze separującym już możemy w łatwy sposób synchronizować pracę SSR. U mnie to działa kilka lat.

  • @rafam8067

    @rafam8067

    2 жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Synchronizować co z czym? Załączenie przekaźnika SSR nie następuje w momencie jego wysterowania, podobnie jest z rozłączeniem. Moment załączenia przekaźnika SSR następuje dopiero w momencie przejścia napięcia przez wartość zero, natomiast rozłączenie, gdy wartość prądu osiągnie zero, więc grzałka osiąga 100% mocy znamionowej w każdym, nawet najkrótszym cyklu pracy przekaźnika SSR.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    @@rafam8067 PWM.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    No to sprawdziłem raz jeszcze oscyloskopem, bo myślałem, że coś źle sprawdziłem. Ale zarówno małej mocy przekaźniki SSR jak i te dużej mocy na oscyloskopie wyglądają dokładnie tak jak powinny na wyjściu. Czas reakcji to 0,5 do 1 ms. 50Hz to 20ms, więc przekaźnik w tym czasie (1 okresu) może załączyć się i rozłączyć 20 razy. Dlatego tylko sekretem jest obciążenie rezystancyjne (grzałka), a nie indukcyjne.

  • @jasiu8301

    @jasiu8301

    2 жыл бұрын

    Tu nasuwa się ciekawe pytanie. Czy licznik energii od OSD "zauważy" sterowanie poprzez SSR ( sterowanie grupowe mocą) ? Załóżmy ,że mamy w danej sekundzie 1kW nadwyżki z PV i grzałkę o mocy 2KW . SSR wysteruje nam (tą grzałke) w tej sekundzie : 25 cykli z pełną mocą 2000W i 25 cykli z mocą 0 ( Zakładam 50Hz). Cieplnie w danej sekundzie uzyskamy energię 1000Wato sekund. Ale czy licznik energii od (OSD) w ciągu pierwszych 25 cykli tej sekund policzy, że bierzemy 1000W energii z elektrowni? Czyli nie uzyskamy efektu zwiększonej autokonsumpcji stosując regulację za pomocą SSR?

  • @wiesiekkruc284
    @wiesiekkruc2842 жыл бұрын

    Na końcu filmiku zacząłeś o cenie, ale nie dokończyłeś. Twierdzisz, że jest drogi, ale jak drogi ? Ile to kosztuje??? Proszę podaj nazwę twego modelu, to cenę znajdę w necie.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    WattRouter M MAX. Podaję nazwę i pokazuję zdjęcie

  • @wiesiekkruc284

    @wiesiekkruc284

    2 жыл бұрын

    @@ZeptoBoxpl Dzięki za odpowiedź. Droga zabawka za 2 500 zł, ale bardzo użyteczna, dlatego zastanawiam się nad zakupem tego urządzenia. Zrobiłem sobie małą, a właściwie micro instalację fotowoltaiczną na razie 1 kW by zasilić dodatkowych 10 zewnętrznych kamer monitoringu i oświetlenie na zewnątrz całej posesji i ogrodu. Do tego jeszcze wpiąłem automatyczne nawadnianie, ogródka. Minął rok i wszystko funkcjonuje bez problemu. Z tą instalacją nie jestem podłączony do sieci i tak ma to zostać. W krótce mam zamiar zbudować drugą instalację fotowoltaiczną 10 x większą, czyli 10 kWp i mam zamiar włączyć ją do sieci, by nadmiar energii przekazać do sieci TAURON, a zimą sobie te 80 % odebrać. Dlatego do tego celu chciałbym kupić to urządzenie. Posiadam licznik trójfazowy w taryfie G12W Ciekawy jestem jaka jest jego dokładność zliczania zużycia prądu. Ciekawy jestem jaka będzie różnica pomiędzy pomiarem przez elektrownię a tym urządzeniem. Nie rozumiem dlaczego ENERGETYKA nie pozwoliła Ci podpiąć się do licznika. ??? ??? ??? W jaki sposób chciałeś się tam wpiąć? To co jest za licznikiem to już Elektrownię nie interesuje. Można sobie wpiąć swoje dodatkowe podliczniki, czyli w mojej sytuacji 3 liczniki, a więc każda faza będzie miała swój podlicznik. W razie różnicy pomiędzy moimi pomiarami, a ELEKTROWNIĄ i tak nic nie wskóram, bo z elektrownią jeszcze nikt nie wygrał. Oczywiście WattRouter będzie wpięty bezpośrednio za głównym licznikiem TAURONA, a następnie podliczniki.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    @@wiesiekkruc284 Z licznika miałbym pewność, że przełącza się na LT. (nocną taryfę) Bo nigdy nie wiadomo jaka jest różnica czasu na liczniku a moich urządzeniach.

Келесі