Folkudvar - Mohácsi farsangozás

Ойын-сауық

A Hagyományok Háza magazinműsora
2018. február
Az UNESCO Magyarországról elsőként a busójárást vette fel az Emberiség szellemi, kulturális örökségének reprezentatív listájára. Egy igazi busó semmit sem ér a saját maszkja nélkül. A maszkkészítők munkáit a Hagyományok Háza minden évben zsűrizi, ezáltal biztosítja, hogy a busó álarcokat készítő mesterek napjainkban is hitelesen alkalmazzák az eredeti anyagokat és technikákat. Önmagában a maszk egy tárgy, nem lehet erős, nem lehet jó. Az alatta lévő alak a fontos, így a maszkfaragónak elsősorban az embert kell ismernie.
A busójárás egy tavaszváró ünnep Mohácsban. A búsók jellegzetes eszközei: kereplő, buzogány, amelyek a zajkeltés eszközei, ugyanakkor a kolomp és a favilla, amelyek hozzátartoztak a termékenységvarázslás rítusához. A Kárpát-medencében a farsangi időszak a párválasztás ideje, a busók szerelmi ajándékot adtak a lányoknak.
A magazinműsorban megszólal:
Szabó Zoltán - főmuzeológus, Hagyományok Háza
Rosta Endre - népi iparművész
Englert Antal - maszk faragó
#busójárás #Mohács #szellmiörökség

Пікірлер: 5

  • @norbeemad2428
    @norbeemad2428 Жыл бұрын

    0:11 hogy hivjak a zenet?

  • @bernat1416
    @bernat14165 жыл бұрын

    A busójárás után már elkezdik készíteni a következő évre a maszkokat?

  • @hagyomanyokhazaofficial

    @hagyomanyokhazaofficial

    5 жыл бұрын

    Általában igen, hiszen a maszkfaragókhoz egész évben érkezhetnek megrendelések, folyamatosan készítenek maszkokat. Mivel azonban a farsangi időszak minden évben meghatározott, ezért az azt megelőző pár hónap rendszerint igen intenzív a kézműves mesterek számára.

  • @bernat1416

    @bernat1416

    5 жыл бұрын

    @@hagyomanyokhazaofficial köszönöm a választ és éljen a tavasz!!

  • @matosk8531
    @matosk85312 жыл бұрын

    7

Келесі