Fogarasi-havasok - A fellegszerű hegyek nyugati gerincén

Annyi dalt zengtünk már szomszédairól, de a Kárpátok leghosszabb, egyben legnagyobb tömegű alpesi jellegű kristályos hegységét még nem énekeltük meg. Pedig a Déli-Kárpátok sudár, mintegy 70 km hosszú hegylánca hordozza Erdély legmagasabb csúcsát. A Negoj óriáspiramisára készülünk, hogy a főgerinc nyugati vonulatát bejárva magunkba szippanthassuk a fogazott sziklaélek, kúp alakú ormok és ragyogó tengerszemek pompáját. A nyugat-keleti irányú, hegységet délen alacsonyabb hegytömbök szegélyezik, míg északon meredek falként magasodik az Oltnak megágyazó Fogarasi-medence fölé. A hegyalja vidékét honfoglaló magyarok, besenyő, majd székely határőrök, később szász telepesek vettek birtokba. Aztán átkeltek a hegyen az oltyánok, s úgy megszaporodtak, hogy ezeréves királyságunknak mára csak pusztuló építészeti emlékei maradtak. De mielőtt elkeserednénk, rátalálunk még egy reménykeltő dél-erdélyi magyar szórványszigetre, amely az élni akarást hirdeti odalent, az Olt-mentén.
Veresmart erődtemplomától ereszkedünk le kerékpárral az Olt-mentére, ahol meglátogatjuk Oltszakadát magyar szórványközösségét. A folyó mentén Kerc ősi ciszterci apátságáig tekerünk, ahonnan a Transzfogarasi úton szerpentinezünk föl a Fogarasi-havasok központi övezetébe. A Bilea-tótól indul gerinctúránk, melynek során a Fogarasi-havasok csipkés vízválasztóját járjuk végig, érintve a Lajta, a Negoj, a Serbota és a Skála sziklacsúcsait, hogy végül a Feleki-tó érintésével a Budiszláv, majd a Szuru-csúcsról ereszkedjünk le a Vöröstorony-szoros irányába.
Látnivalók / Erdély / Királyföld
Veresmart
Oltszakadát
Kerc
Bilea-tó
Negoj-csúcs
A Fogarasi-havasok nyugati gerince (Feleki-tótól a Szuru-csúcsig)

Пікірлер: 11

  • @sandorbalazsi1011
    @sandorbalazsi10113 жыл бұрын

    Nagyón szép a sókféle táj, és a Hazajáró tagjainak minél tőbb ilyen bejárást kívánók. Csak igy tóvább fiúk.

  • @teliver1
    @teliver111 жыл бұрын

    7;30 nal a mosolygos lny de gyonyoru!!

  • @chighermici3460
    @chighermici34605 жыл бұрын

    Ez a leg job karpatokrol szolo rész

  • @34er45rt
    @34er45rt11 жыл бұрын

    SKV: Siebenbürgischer Karpatenverein. 1880-ban alakult Szebenben -- a DÖAV, vagyis a Deutscher und Österreichi­scher Alpenverein mintájára, ösztönzésére. Már 1873-ban létrejött Brassóban a Siebenbürgischer Alpenverein, amely 1881-ben csatlakozott az SKV-hoz. Az SKV turistatérképeket szerkesztett, útvonalakat bemutató szórólapokat nyomtatott, túravezetőket képezett ki, sziklamászásokban, sílécek használatában igazi úttörő volt. A hegyimentős tevékenység megszervezésének kezdete 1904-re tehető.

  • @KenyeresOszi
    @KenyeresOszi11 жыл бұрын

    Mindig csodáltam a kákán is csomót okoskodókat

  • @34er45rt
    @34er45rt11 жыл бұрын

    Fogarasban 900 éve telepítették le az oláhokat királyaink nagy számban. A szöveg nagyon mást sugalmaz. CsauSeszku, a közepén nincs cs. Bâlea, vagy Bâlea: az ea kiejtése ja, mint az oroszban (1856-ig cirillel írták a románt, lásd az 1848-as pénzeket!). Most csalódtam a műsorban, ezek már durvább hibák! (Az apróbbaktól eltekintettem volna, hogy a mérőszám és mértékegység közé szóköz pl.) Nagyon jó amúgy a sorozat, kár alábbadni.

  • @longlivegreathungary

    @longlivegreathungary

    7 жыл бұрын

    Az 1300-as években kezdték őket telepíteni.

  • @Ftibor7

    @Ftibor7

    5 жыл бұрын

    Ez az abszolút románnak tekinthető Erdélyben, ősi román terület.

  • @istvansovari4208

    @istvansovari4208

    Жыл бұрын

    @@longlivegreathungary Ha-ha-ha!!! Álmodj csak román!!! Wlachok NEM a románok ősei!!! Ez olyan,mint ha valaki azt mondaná,h. a sportoló pl.néger.