FIRE a finanční nezávislost - nekonečný pasivní příjem

FIRE je hnutí podobně smýšlejících lidí, kteří nechtějí třetinu svého života trávit v práci. Namísto utrácení za nesmysly, které náš život neobohacují se rozhodli vykoupit si zpátky svůj čas a svobodu, aby se mohli věnovat aktivitám, které je naplňují a přinášejí jim radost. Chcete o tomto životním stylu vědět více a zajímá vás jak si vytvořit pasivní příjem - nekonečný tok peněz - ze kterého budete financovat svůj předčasný důchod? Pak jste tady správně!
Každý čtvrtek večer nové video
-----------------------------------------------------------------
Doporučená videa:
Indexové investování
• Indexové investování -...
-----------------------------------------------------------------
Jak rychle lze dosáhnout finanční nezávislosti
• Jak rychle lze dosáhno...
-----------------------------------------------------------------
Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
-----------------------------------------------------------------
00:00 Úvod
01:30 Filosofie FIRE
02:51 Jak dosáhnout finanční nezávislosti
03:35 Krok č. 1: snížit výdaje
04:56 Krok č. 2: zvýšit úspory
06:33 Krok č. 3: investice/pasivní indexové fondy
07:54 Cílová částka a Pravidlo 4 %
10:01 Jak dlouho trvá našetřit a proč nám stačí méně, než je cílová částka?
12:06 Rizika
13:34 Závěr
-----------------------------------------------------------------
Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit příspěvkem přes Paypal na účet rumpel.r@gmail.com, nebo převodem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji!

Пікірлер: 53

  • @jiristanek2164
    @jiristanek21642 жыл бұрын

    Já bych svoji práci dělal na půlku úvazku i zadarmo, je to součást mého hobby a tudíž mi stačí na dosažení mé finanční nezávislosti vlastně o polovinu méně prostředků a námahy.

  • 4 жыл бұрын

    První! Dejte mi vědět, co si o finanční nezávislosti myslíte! Je to jedno z velkých témat, ke kterému se budu vracet v dalších epizodách a jednotlivé části rozeberu více do hloubky. Pokud vás něco zajímá, ptejte se.

  • @azukiposi

    @azukiposi

    2 ай бұрын

    První u vlastního videa? Je ti dobře?

  • 2 ай бұрын

    Každý máme holt jiný smysl pro humor 🤷

  • @Rockicz
    @Rockicz3 жыл бұрын

    Ahoj Bramboro a Richardem! Díky za toto video a držím palce. Těším se na další videa. :)

  • 3 жыл бұрын

    Dekuju za povzbuzeni a budu rad, kdyz se podivas i na ma dalsi videa. ;) Nove epizody vydavam kazdy čtvrtek vecer.

  • @lukasknap3916
    @lukasknap39164 жыл бұрын

    Nemozem nesuhlasit. Vyborne video!

  • 4 жыл бұрын

    Díky za pozitivní feedback!

  • @dusanpecha5484
    @dusanpecha54843 жыл бұрын

    Pěkné video. Dík. Zní to zajímavě, ale je to fakt reálné? 1. Kdy se vydělává nejvíce peněz? Na začátku kariéry nebo až v průběhu? Kolegové, kteří jsou o 10 let mladší (30) zpravidla vydělávají cca o 10 tisíci méně. Kolegové 10 let nade mnou, zpravidla o 10 více než já. 2. Rodina - až bude, tak náklady razantně stoupnou. Včetně nepřímých (větší bydlení, auto, dovolené, pojistky,...) 3. Partner - pojede na stejné FIRE vlně? Srdci neporučíš... 4. Jsem reálně schopen odkládat 50 % příjmů. 5. Jsem reálně schopen dosahovat 10% zhodnocení úspor (investic). Kolik % navíc musím vytvořit aby to pokrylo případné riziko. (99% zajištění je dle mého max 5-6 %, včetně nezahrnuté inflace). 6. Je reálná pracovat například 16 h denně včetně víkendů? Není to je rezignace na život - a staní se robotem? 7. Pokud neodpracuji (neodvádím SP) 35 let, nebudu mít důchod (nebo výrazně krácený). 8. V "předdůchodu" si budu muset platit sám zdrav. pojištění. 9. Propočty nepočítají, že nabytý volný čas budu muset vyplnit nějakou aktivitou, která bude z části určitě placená (asi nestrávím celý předčasný důchod chozením po procházkách kolem domova se svačinou z domu). 10. atd, atd, atd. Pozn. Myšlenky jsou dobré, ale jestli není lepší je aplikovat do běžného života a najít tak kompromis. FIRE je extrém a ty nikdy nefungují dlouhodobě. p.s. I přes uvedenou kritiku fandím myšlence. Doufám (předpokládám, že to vyjde) bych mohl být v důchodu v 45ti - ale nebudu - děti budou na střední a rád jim umožním nastartovat jejich život (investicí do dobrého vzdělání, nebo začátku podnikání). - Což vlastně patří do bodu 10. Kdo neinvestuje mezigeneračně do dětí, tak se snižuje na úroveň drtivé většiny příslušníků jistých etnik (např. černošské a indiánské populace v USA - zobecněno). Tím, že rodiče podporují děti v tom aby se měly lépe než oni, podporují pozitivní vývoj celé společnosti v opačném případě by společnost stagnovala nebo dokonce devalvovala.

  • 3 жыл бұрын

    Podle mě je to velice reálné :) 1. Na začátku vyděláme nejspíš méně peněz, než později. Přesto tisícovka investovaná dnes má násobně větší hodnotu, než tisícovka investovaná za 10 let. A mnohonásobně větší, než tisícovka investovaná za 20 let. Složené úročení mluví jasně. Čím dřív, tím líp. 2. Rodina přijde nejspíš v té pozdější fázi života, kdy budeme vydělávat víc, než na začátku. Státní podpora do startu je navíc více než štědrá. 3. Partner musí být na stejné lodi. Srdci neporučíš, ale pokud nemá člověk s partnerem stejné životní priority a cíle, tak se dříve nebo později vaše cesty rozejdou. Je to o komunikaci a "jak přemluvit partnera" je časté téma ve Fire komunitě. 4. Super 5. Osobně počítám se zhodnocením 5,2 % ročně, což je historický výnos globálních akcií (data za 120 let) a je to včetně inflace. Riziko vidím v tom, že se prostě akciím nebude dařit tak, jak v minulosti. Jaké zajištění a riziko máte namysli? 6. Není. Fire je cesta k zlepšení kvality života, ne cesta k přepracování. Pokud vede Fire ke zhoršení kvality života, měl by to člověk přehodnotit. Nedoporučuju hnát se za výdělkem a pracovat nonstop. 7. Bude nějaký důchod? A jak vysoký? Osobně se na to nespoléhám a nevěřím současnému systému. Pokud někdo neusiluje o finanční nezávislost, tak alespoň by měl usilovat o to, aby se zajistil na důchod. 8. Ano. Dobrá poznámka. Osobně s tím ve svých výpočtech počítám. Aktuálně je to cca 2200 Kč měsíčně. Vím, že tedy budu potřebovat cca 25 000 ročně navíc. 9. Spousta lidí, co dosáhne finanční nezávislosti, stejně nějak pracuje a přivydělává si. A tím vyplní svůj čas. Ne všechno co děláme, musí peníze konzumovat - může to i peníze vydělávat a stále to může být náš koníček a zábava. Může to být práce, kterou teď neděláme, protože bychom s ní neuživili rodinu. Pokud ale budeme finančně nezávislí, tak si takovou práci můžeme "dovolit." :) Každý si může Fire udělat podle svého. Nemusí to být nutně extrém. Já svých 50 % odkládám bez problémů a s kvalitou svého života jsem spokojený. Nijak nestrádám. Práce by mohlo být méně - normálně pracovat a do toho ještě točit videa je občas náročné, ale zatím mě to baví a nehroutím se z toho. Fire je podle mě o tom, zlepšit kvalitu svého života a optimalizovat nakládání s financemi. Najít lepší cestu životem. Ne dřít v práci od nevidím do nevidím a žít o chlebu a vodě - to je neudržitelný extrém. O tom ale Fire není. Sám dítě (možná děti) plánuji a nemyslím si, že mi cestu k finanční nezávislosti nějak zkomplikují, nebo že bych na nich musel nějak šetřit, až budou na světe. Jsem optimista :) Díky za komentář. Jsem rád, že jste se nad tím zamyslel a máte k tomu tolik otázek a fandíte tomu. Určitě najdete svůj kompromis a svou cestu.

  • @dusanpecha5484

    @dusanpecha5484

    3 жыл бұрын

    @ za bodem 4 chybí otazník:) 50 % není ani můj cíl. Třeba u mantry všech ETF, a to S&P 500 se udává dlouhodobé zhodnocení 9,6 %, ale od roku 2000 to je jen 6,1 % a když se nezapočítají dva poslední velmi nadprůměrné roky tak jsme rázem jen na 4,4. A když se ubere inflace? Co když svých 20 let trefím do takového období. Pak budu mít reálné roční zhodnocení pouhých 1,5 - 4 %. Taky daně - u akcií a ETF jsou tam sice ty 3 roky, ale když budu vybírat ročně např. půl milionu, tak tam vidím určité komplikace. U některých brokerů se vůbec těžko dostáváte k potvrzením. Případné dividendy pak daníte vždy. Obdobně nemovitosti, které vždycky na papíře vypadají dobře, ale například nepočítají s tím, že vám byt někdo vybydlí (stalo se kolegyni - ztráta 250 tisíc na bytě za 1 mil), i bez toho je reálně zisk do 5 % (OK uchovávají hodnotu). Ještě k akciím. Doporučuji dokument "1929 Velký krach" - těch paralel s dnešní dobou tam je mnoho. A že se to nemůže stát zas? Kdo to říká?

  • 3 жыл бұрын

    Je jedna věc investovat jednorázově v roce 2000 a jiná pravidelně každý měsíc. Ony ty vynosy vypadají úplně jinak, když člověk investuje pravidelně. Po splasknuti internetové bubliny a při finanční krizi bychom nakupuovali akcie velmi levně a výsledný výnosy by byl vyšší, než 6,1 %. Pokud natrefíme na blbé odbobí, kdy bude 20 let stagnace, tak s tím nic neuděláme. To už je holt riziko akcií jako takových, se kterým jsem smířený. Prakticky by to znamenalo, že desítky let nakupuju akcie levně. Až by se to otočilo, byl bych v důchodu o to více bohatší. Nevidím v tom důvod neinvestovat. 1929 bylo děsivé. Akcie spadly o 95 %. A trvalo hodně dlouho, než se to spravilo (i kdyz po započítání deflace se akcie ve skutečnosti dostaly na předkrizovou hodnotu už za 8 let). Opakovat se to může, i horší scénář může přijít. Přesto i v té době pravidlo 4 % fungovalo - pro portfolio 50/50. Sice se po 30 letech vyčerpalo, ale šlo to.

  • @Garbatko
    @Garbatko2 жыл бұрын

    Dobrý den, až s přítelkyní budete mít děti... Je pravděpodobné, že své priority upravíte... :), což nevadí, v daný čas to bude mít svůj smysl. Fandím Vám! J.S.

  • 2 жыл бұрын

    Dítě plánujeme příští rok, tak uvidíme jak to dopadne. 😉

  • @Garbatko

    @Garbatko

    2 жыл бұрын

    @ Hodně štěstí. Máme 2. A taky nám tu rozte spousta brambor ..... i spřátelených batatu.. :)

  • @danielgaluszka9069
    @danielgaluszka90693 жыл бұрын

    Až budu finančně nezávislý, budu vydávat fantasy a sci-fi romány jak na běžícím páse. Dobro pro všechny!

  • 3 жыл бұрын

    Taky bych rád časem něco napsal a vydal :)

  • @danielgaluszka9069

    @danielgaluszka9069

    3 жыл бұрын

    @ no super, a publikuješ někde jen tak pro zábavu aspoň povídky?

  • 3 жыл бұрын

    Ted uz pisu jen scenare pro bramboru 😂. Ale drive jsem psal fanfikci na serii Johna Sinclair, o ktere jsem mel web...uz je asi smazany. Zatim jsem teda na tom blbe...kdyz nic nepisu, tak se nezlepsim, ani nic nevydam. Casem...

  • @dagbaj1060
    @dagbaj10604 жыл бұрын

    Milá Bramboro, držím ti palce. Doufám, že i tvá drahá polovička to má v hlavně nastaveno podobně. 😏😉

  • 4 жыл бұрын

    😀😘

  • @qwerts115
    @qwerts1152 жыл бұрын

    pracoval bych dál a pasivní příjem bych reinvestoval do 40-45 let a potom bych si užíval života

  • @tomas8464
    @tomas84643 жыл бұрын

    Ahoj, na podobné cestě jsem třetí rok a občas to chce podporu takže ti/vám držím moc pěsti. Jinak bych rád upozornil na něco co už určitě víš ale např. v 15 roku tvého FIRE života budou mít ony 4% vybírané ze základu daleko menší kupní sílu. Je proto podle mě potřeba počítat pro jistotu s více a nadsadit si balík než z něj začneš odkrajovat. :). Jinak se musím přiznat že už jsem narazil byť virtuálně na spoustu lidí co k FIRE směřují ale ještě nikoho kdo už by žil ze samotných 4 procent. Kdyby se ti někdo ozval (protože tvůj kanál bude mít určitě dosah) dej prosím vědět. :) Tom

  • 3 жыл бұрын

    Ahoj Tomasi. Je skvělé, že je nás stále více. Taky držím palce! Ono to pravidlo 4 % počítá s navyšováním výběrů o inflaci - alespoň v těch původních studiích od Williama Bengena a od Trinity to tak bylo. Takže 4 % z původní částky a každý rok navýšit výběr o inflaci. Sám se nehodlám na pravidlo 4 % spoléhat stoprocentně - alespoň ne ze začátku, a přistupuju k němu velice flexibilně. Částečně budu z portfolia čerpat, ale chci mu dát i prostor k růstu, právě z důvodu bezpečnosti. Jakmile už bude portfolio za určitou hranicí, nebudu se bát vybrat klidně i 5, 6 nebo 7 % s tím, že si z toho vytvořím rezervu na špatné časy, abych nemusel odprodávat při propadech. Zároveň i počítám s tím, že nebudu během finanční nezávislosti nečinný. Můžu dál pracovat na youtubu (videa z cest obytnou dodávkou) či na jiných projektech, ze kterých možná taky něco kápne. Nakonec práce patří k naplněnému životu - jen bude na mě, jaká to bude a kolik času jí budu věnovat :) I kdyby z pravidla 4 % nakonec bylo jen pravidlo 3 % - pořád budu mít 9 měsíců v roce pokrytých.

  • @veejayroth
    @veejayroth2 жыл бұрын

    Van Life Forever! (nebo Traktor Life pro bramboru?)

  • @quincycz
    @quincycz5 ай бұрын

    Jaký úrok očištěny o inflaci používáš pro výpočet, jak dlouho ti bude trvat dosáhnout finanční nezávislosti? Co jsem četl tak se většinou udává 8-10%.

  • 5 ай бұрын

    Ahoj. V pozdějších videích počítam s reálnou návratností (čili návratnost očištěná o inflaci) 5 % p.a. Je to průměrná historická návratnost globálních akciových trhů za posledních 120 let. 5 % mi tedy přijde realistické, cokoliv vyššího optimistické. Záleží samozřejmě taky na tom,v jakém obodbí se nacházíme. Byla 20letá obodbí s mnohem lepší návratnosti i opačně. Pro USA byla historická reálná návratnost 6,9 %, zjednodušeně se používá 7 %. Ale je nerealistické, že se to bude opakovat. Takže se držím 5 %. Není to moc, ale zase nebudu po 30 letech zklamaný, že to nebylo vysněných 8, nebo dokonce 10 % ročně. A když to nakonec dopadne lépe, tak se zlobit nebudu :)

  • @skitlexx117
    @skitlexx1173 жыл бұрын

    Ahoj,skvělé video. Prvně jsem si říkal že hnutí fire je nic moc ale čím dál více se mi to zamlouvá. Ne že bych tomu nevěřil ale že toho jde dosahnout i tradingem nebo vlastní společností. Jenže jak to rozdělit pokud chci Investovat do Zlata,na zonky , Mintos do S&P500 nebo jemu podobné a do toho právě tradovat a podnikat ? a ještě něco dávám už teď do realitního fondu a do Consequ. vadí když je toho právě víc ?

  • 3 жыл бұрын

    Pokud na to všechno máš čas a zvládneš to ukočírovat, tak proč ne. Podnikavosti a diverzifikaci se meze nekladou. Hlavni je mít investice, ktere dlouhodobě rostou a můžeš z nich pohodlně část výnosů čerpat.

  • @pro-trenink1600

    @pro-trenink1600

    2 жыл бұрын

    Ahoj, mám to teď trochu jak ty. Už rok a půl investuji přes Conseq do Dynamického fondu výnos cca 10%, ze začátku jsem dával 1000 Kč, ale zvedl jsem poslední půl rok na 2000. S Conseqem jsem rozjel ještě Teslu, kde investuji 500 Kč do realit, ale u tohoto účtu vím, že bude pro děti na vzdělání atd. Nově jsem objevil P2P, ale od Zonků jsem uplně upustil. Jelikož mi prostě nepříjdou dobré. Začal jsem investovat do Bondsteru (minulý týden prvních 400 Kč) a čekám na první splátku. Posléze asi ještě rozjedu Mintos. Je potřeba to prostě diverzifikovat. No a v neposlední řadně jsem si založil Brokera u FIO na 300kč/m a teď přemýšlím nad ETF fondem, jaký má Brambora. Ale popravdě nechce se mi investovat 100€ což už je větší suma na každá měsíc, ale je potřeba zatnout zuby a vydržet. Ps pokud by si chtěl udělat registraci do Bondsteru, tak zadej tento promo kód 1000012594 a budeš mít ty i já 1% z investice navíc.

  • @pro-trenink1600

    @pro-trenink1600

    2 жыл бұрын

    @ ahoj, chci se zeptat, po shlédnutí tvých videí, přemýšlím, že také zruším penzijko, je tam cca 50 tis po odečtení příspěvků tam bude cca 40 tis. Co mysliš bude lešpí je dát do mého rozjetého Consequ? Nebo do ETF co máš ty? O Consequ píši něco málo níže. Dík za odpověď.

  • @pro-trenink1600

    @pro-trenink1600

    2 жыл бұрын

    ještě upřesním, že nad komoditama, jsem také přemýšlel, ale z mého úhlu pohledu, bych tuto investici zvolil jako poslední. Nevím proč, ale prostě se mi na tom něco nezdá. A kdo zaručí např u zlata, že daný obchodník co ti zlato prodal, zde bude i za 15 let, aby si u něj zlato odkoupil. Co jsem se totiž všude možně dočetl, tak je to, že daní obchodníci jsou ochotní spíše odkupovat zlato, které si nakoupil právě u nich a o zlato od jiného prodejce nemají zájem. Navíc na tom zlatu, se musí opět někdo napakovat atd. Prostě akcie a P2P mi příjde takové přehlednější a více výnosné, ale kdo ví, třeba se mohu mýlit.

  • @skitlexx117

    @skitlexx117

    2 жыл бұрын

    @@pro-trenink1600 okej,díky. Jo,po sledovani brambory bude zlato nejméně hodnotnou části portfolia pač má dobré argumenty a je to tak. Kód využijí za 6 měsíců,tedy až mi bude 18 😇

  • @sykyarakys
    @sykyarakys3 жыл бұрын

    S jakou inflací se ve videích počítá?

  • 3 жыл бұрын

    Dobrý dotaz. Vycházím z analýzy Credit Suisse a jejich Global Investment Returns Yearbook 2020 (dá se najít na googlu). Podle nich je průměrný reálný roční výnos z globálních akcií za poslednich 120 let 5,2 %. Inflace je tedy započítana již v tomto výnosu a je zalozena (analogicky) na globální inflaci za poslednich 120 let. Takže misto abych počítal s nominálnímy vynosy a pak započítal inflaci, počítám rovnou s reálnýmy výnosy. DOPLNĚNÍ: původně jsem myslel, že se jedná o komentář k memu videu o penzijku. Takže z pohledu FIRE: pravidlo 4 % už s inflací počítá. V jaké výši přesně nevim, ale vychází to ze studii v USA (Trinity study), takže se počítá s USA inflací. Je to ale stejně jen přibližné pravidlo, jakysi výchozí bod. Trinity studie byla dělána pro portfolio 50 % akcie/50 % dluhopisy. Čím větší poměr akcií v portfoliu, tím vyšší je výnos a možné procento výběru.

  • @18klimi
    @18klimi Жыл бұрын

    Když už je řeč o přítelkyni, tak jak nejlépe vyřešit investování v páru? Podle mě mít jedno společně portfolio je určitě efektivnější, ale jak pak řešit případný rozchod v budoucnu?

  • Жыл бұрын

    Ideálně se nerozejít. Ale když už k tomu dojde, tak se budete muset domluvit. A buď se poměrná část portfolia odprodá (podle toho kdo kolik investoval a to je samozřejmě třeba hlídat) a vyberou se peníze, nebo by mělo jít převést část majetku na brokerský účet partnera/ky. Společné portfolio bude efektivnější, protože budete společně investovat větší částku a transakční poplatky budou poměrně menší. V závislosti na investované častce to ale nemusí hrát až tak velkou roli. Dvě oddělená portfolia, kde si každý investuje sám, předchází případným hádkám při rozchodu. Pokud spolu nejste moc dlouho, tak bych doporučoval spíše oddělená portfolia.

  • @user-ix9xu7yv2w

    @user-ix9xu7yv2w

    4 ай бұрын

    Zdravím Vás Richarde, zeptám se, když se stane to nejhorší a člověk odejde z tohoto světa, tak jak se rodina poté dostane k penězům na Trading 212? Moc děkuji za Váš čas a odpověť👍

  • 4 ай бұрын

    Pokud rodina ví, že tam ty peníze jsou, tak se k nim dostane v dědickém řízení. Je tedy dobré nejbližší pravidelně informovat (ideálně jim dát vytištěný přehled), kde všude peníze máte.

  • @erikonderisin7196
    @erikonderisin71962 жыл бұрын

    Kde v Nemecku pracuješ ?

  • 2 жыл бұрын

    U Kolina nad Rýnem. Bydlim v Bergisch Gladbach. Ale ne na dlouho, uz se mi to tady krati. Vracim se po 4 letech do ČR.

  • @erikonderisin7196

    @erikonderisin7196

    2 жыл бұрын

    @ Warum ? To akokeby si išie z ETF do podieloveho fondu :)

  • 2 жыл бұрын

    Doma je doma a výše platu neni všechno. V Německu prostě nejsem doma. Rodinu a kamarady mam všechny v ČR.

  • @Molton11
    @Molton112 жыл бұрын

    Ahoj, mám dvě otázky, budu moc rád, když si najdeš čas odpovědět. Když si do kalkulačky složeného úročení zadám vstupní částku, třeba 300 tisíc a za 30 let budu mít např. 4miliony. Tak ty 4 miliony za 30 let budou mít ale menší hodnotu, než 4 miliony dnes, chápu to správně? Chci tím říct, že za 4miliony za 30 let si koupím to, co dnes za 4,8milionu. Mám na to takto koukat? A druhá otázka, doporučil bys strategii nakoupit na začátku ETF a SP500 za třeba těch 300 tisíc a pak dokupovat každý měsíc třeba za 5000? Nebo by vstupní částka měla být řekněme menší vůči mým příjmům, než větší? Snad se ptám srozumitelně. Díky moc! Jdu na další videa.

  • @Dusan698

    @Dusan698

    2 жыл бұрын

    Nechápeš to správne. Budeš mať úroky čo bude zvyšovať kúpnu silu peňazí