EP108 vladimir nabokov - lolita

Čau! Dneska se podíváme na román Vladimira Nabokova Lolita. Projdeme stručně děj, formální výstavbu textu a podrobněji se podíváme na to, proč je ten román tak kontroverzní. Pro starší a pokročilé se podíváme na koncept nespolehlivého vyprávění a na synopticko-pulzační metodu.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 91

  • @nicolek2073
    @nicolek20732 жыл бұрын

    Lolita byla definitivně Humbertova oběť. 12ti letá holka si tolik neuvědomuje sexuální cítění ostatních. To jestli před tím už měla nebo neměla sexuální styk nic nemění. Ještě než s Humbertem něco měla, bylo jasné, že její dosavadní zkušenosti nebrala nijak vážně a pouze jako hrátky podobné tenisu. Prostě její vnímání sexu bylo velmi dětinské, což se často v adolescenci mění. V adolescenci o kterou ji Himbert obral. Několikrát zmiňuje, jak je nešťastná a jednou označuje to, co ji Humbert udělal jako znásilnění. Prostě nelze říct, že na tom Lolita (12ti leté dítě) nese vinu.

  • @sandrafrantova2066

    @sandrafrantova2066

    Жыл бұрын

    Naprosto souhlasím! Prohlášení, že on byl nakonec paradoxně sveden, řekne sám Humbert. Je to jeho pohled na věc. Poměrně alibistický, co si budeme. Tudíž i různé provokace, které on ve svém vzpomínání popisuje, mohou být jeho nesprávnou interpretací chování Lolity. (Příklad... když jedou v autě a ona jej různě rozptyluje od řízení si on vykládá jako dětskou hru, ale klidně mohlo jít o pokusy zmařit jeho cestu na určitá místa, kam Lo nechtěla)

  • @ahojajoj1727

    @ahojajoj1727

    8 ай бұрын

    To bylo jasné, že tohle někdo napíše :), já to beru tak že vina je v tomhle případě špatné slovo, já to chápu tak že v určitém smyslu slova věděla co se děje a souhlasila s tím. Jak já jsem to pochopil tak její postava prošla v tom románu vývojem, kdy zpočátku oscilovala mezi mileneckým a dcerovským vztahem k Humbertovi a až postupně došla k poznání že jejich vztah je nesprávný. Tenhle názor, taky podporuje jejich poslední setkání v tom románu kdy Lolita, dá Humbertovi jasně najevo že už s ním spát nebude, ale je ochotná ho brát jako otce a zapomenout na to ostatní. Pokud si to dobře pamatuju, bohužel Humbert to neskousnul a vydal se pomstít tomu scénáristovi. Pokud jde o mně tak na mě Humbert působil spíše jako ten nejneschopnější zločinec na světě až mi to přišlo směšné.

  • @majdakolarikova2030
    @majdakolarikova20304 жыл бұрын

    Osobně chápu postavu Lolity úplně jinak. Nemyslím si, že byla proaktivní, ty její historky o tom, jak se na táboře vyspala se svým kamarádem, vyzněly v románu dost nepřesvědčivě, jako by si je vymyslela, aby na Humberta udělala dojem a on jim uvěřil jen proto, že představa, že Lolita není až tak nevinná, se mu dost hodila do krámu. Stejně jako když ho poprvé svede, vyzní to spíš tak, že se baví pozorností staršího muž a moc nechápe, co doopravdy dělá. Pak už s ním spí jenom proto, že potřebuje, aby ji finančně zajistil, protože nemá kam jít. Lolita je naivní dítě a cokoliv o ní tvrdí vypravěč je upraveno tak, aby si Humbert ospravedlnil, že s ní chce spát. Jinak Humbert je nebezpečnej blázen, rozhodně to není sympatická postava.

  • @JohankaPol

    @JohankaPol

    4 жыл бұрын

    souhlas

  • @marek7401

    @marek7401

    4 жыл бұрын

    To je subjektivní

  • @Peepinda
    @Peepinda4 жыл бұрын

    Myslím, že sama Dolores si vůbec neuvědomila, co svým škádlením/sváděním může rozpoutat a když se to pak stalo, proces už se nedal zastavit. Popisy vnitřních pochodů Humberta byly opravdu zajímavé, zároveň se mi líbilo, že autor netěžil z toho, že by konkrétně popisoval ony hrátky. Postupem času ale Dolores sama ve své pozici moc šťastná nebyla. Humbert na mě působil dojmem, že se dost dlouho ovládal a pak to všechno přeteklo, na druhé straně, vypráví nám to on, takže co když jen chtěl, aby to takhle vyznělo? Je zajímavé, z kolika úhlů pohledu se na to dá nahlížet.

  • @luciedrabkova8718
    @luciedrabkova87184 жыл бұрын

    Humbert celou knihu zní jako velmi inteligentní chlapík, kterého je hrozně těžké odsoudit... Je to strašlivě složitá knížka, když jde o motivace postav...

  • @valerieplevova8968
    @valerieplevova89684 жыл бұрын

    12, tak to je pohoda

  • @Masus222
    @Masus2224 жыл бұрын

    Včera jsem si ji vytáhla při maturitě. Mám to za plný počet. Děkuji ❤️

  • @gentleheart7107
    @gentleheart71074 жыл бұрын

    Nepletla bych si nemoc a preference. Je to parafílie, není to nemoc jako taková. To je jako říct, že muž, co znásilní dospělou ženu za to nemůže, protože si přece nezvolil, že se mu budou líbit ženy. Pokud Humbert neměl nějakou nemoc, která mu nějak bránila v sebekontrole apod. je plně zodpovědný za to, co udělal.

  • @ana97-89

    @ana97-89

    2 жыл бұрын

    pedofílie sice je nemoc, ale všichni by měli kontrolovat své jednání, bez ohledu na situaci, nebo jak to nazvat... že jo?

  • @yeeshieyeeshie

    @yeeshieyeeshie

    Жыл бұрын

    sice odpovídám na komentář kterému jsou tři roky, ale myslím že je důležité zmínit, že i kdyby Humbert byl nějak mentálně postižený, stále nese zodpovědnost za své činy, případná nemoc ho nijak neomlouvá

  • @silenaholka8403

    @silenaholka8403

    Жыл бұрын

    @@yeeshieyeeshie Dokud si uvedomuje co dela, pokud by byl natolik mimo, ze nevi co dela byl by zavrenej na psychiatrii ne ve vezeni.

  • @yeeshieyeeshie

    @yeeshieyeeshie

    Жыл бұрын

    @@silenaholka8403 to jistě, já myslela spíš kdyby trpěl třeba bipolárkou, narcismem apod. kdy je stále v styku s realitou, tak si osobně myslím že by ho to stále neomlouvalo. Já si jen často všímám na netu, že někdo používá svoji relativně "mírnou" poruchu jako důvod, proč má právo se chovat tak jak se chová, a že za to nemůže, tudíž není za to zodpovědný, což mi přijde jako blbost

  • @littletired_
    @littletired_ Жыл бұрын

    Když jsem viděla film a četla samotnou knihu, obsah na mě působil tak, že Humbert chtěl Dolores vidět tak, jak je nám představována. Jelikož ho od té doby, kdy měl své "trauma", malé holky zkrátka přitahovaly. To znamená, že je vnímal samozřejmě i sexuálně. To jde perfektně vidět poprvé, co Humbert ve filmu Lolita z roku 1997 Dolores spatří ležet v trávě. Humbert ji vidí ležet s knihou a jak ji kropí voda ze zavlažování zahrady, a vnímá ji, jako objekt přitažlivosti. Jenomže tak by ji nikdo jiný kromě lidí jako on, nevnímal. Já tedy chování Dolores vnímám tak, že Humbert ve svém úhlu pohledu přeháněl většinu Lolitiných rozmarů a akcí. Někdo může oponovat tím, že řekne, že sama to tak chtěla. Stále to je ale malá holka která si plně neuvědomuje, že existují lidé jako on, a Humbert si toto její chování může sám přikreslovat. Na konci dne se stále jedná o člověka, kterého přitahují malé děti. Já jsem k němu tedy ani v knize, a ani ve filmu neměla nijak velké sympatie. A když se taková chvíle objevila, vzápětí přišly scény, které mě opět vrátily do reality.

  • @FloydiesCZ1
    @FloydiesCZ14 жыл бұрын

    Na jednu stranu zmiňuješ koncept nespolehlivého vypravěče, ale zároveň opomíjíš, že zrovna ty dvě události, ktere zmiňuješ - Lolita měla mít sex už před Humbertem a to ho jak ho údajně svadí jsou Humbertovy manipulace. Když to čteš pozorně, tak je z textu zřejmé, že se událo o dost jinak než Humbert popisuje. To, že na mnohé působí Humbert sympaticky a dokonce mu fandí je ostatně Nabokovův záměr. Smyslem románu je ukázat, že charismatický, inteligentní a vzdělaný člověk může velmi dobře maskovat, že je vlastně monstrum. Tím, že ho ve videu částečně obhajuješ, podle mě dokazuješ, jak mistrovsky to Nabokov napsal. :)

  • @Jir417
    @Jir4174 жыл бұрын

    Konečně někdo, kdo dokáže vyslovit Palahniuk :D

  • @moymelia
    @moymelia4 жыл бұрын

    Zrovna jí čtu! Moc díky😄

  • @moymelia

    @moymelia

    4 жыл бұрын

    Pokud muzu rict za sebe, popisu situací v knize nejde verit. Uz od zacatku se k deji musi pristupovat tak, ze neni vypraven klasickym vypravecem, ale psychicky narusenym jedincem. To, ze ho Dolores nejak svadela, ze se snazil dlouho vydrzet nebo ze jsou sceny prolozeny jeho myslenkama typu: ,,je to jen dite..." a jeho snahou o to tomu zabranit, nejde brat vazne. Mel sexualni vztah s nezletilou holkou, ktera v nem jen videla vzor jako kazda normalni holka a jeho memoary slouzi proste jen k obhajobe pred soudem. Nebo tak to aspon vidim. Ty popisy o jejim stylu chuze, provokovani, svadeni, to vsechno jsou jen nevinny detsky hry, ktery si on vyklada jinak. Snazil se ji znasilnit uz tu prvni noc a ze ho sama svedla uz to rano, se mi nejak nezda. Ale kdo vi

  • @jansvoboda9810
    @jansvoboda9810 Жыл бұрын

    Já Humberta v pyžamu miloval a úplně si ho projektoval do sebe, protože i já ztratil lásku ze 7B, když jsme se museli přestěhovat 😥🤣👍🏻🍀

  • @Majka0404
    @Majka04044 жыл бұрын

    Tak Humbert Lolitu nejen uplácel, ale také ji vydíral, strašil ji, že půjde do polepšovny. Téměř od samého začátku si uvědomoval, že ho Lolita trpí, protože nemá kam jít. Mně byl Humbert nesympatický. Ne kvůli své pedofilii, ale kvůli cynickému přístupu k Lolitě. Ke konci knihy ovšem dospěl k tomu, že začal v Lolitě vidět člověka, a v posledních odstavcích si uvědomil, jak jí ublížil. Nu, obávám se, že hodně lidí Lolitu nedočte až do konce. A je jisté, že Lolita už dříve přišla o panenství, jak tvrdí každý, kdo tu knížku četl? Lolita se Humbertovi svěřuje, že hrála nějakou hru s Charliem (dvanáctiletým chlapcem), ovšem ne před rokem, ale na táboře, ze kterého ji Humbert odvezl. Dvanáctiletí kluci jsou ještě předpubertální děti, nebo aspoň v padesátých letech byli. Myslím, že Charlie s Lolitou mohli maximálně provozovat nějaké, jak bych to nazvala, povrchové hrátky. (Nechce se mi to moc rozvádět.) Humbert sám přiznává, jak se Lolita vylekala, když poznala, že to s ním bude jiné, ale hrdost jí zabránila couvnout.

  • @moymelia

    @moymelia

    4 жыл бұрын

    Souhlasim. On sam pridal nejaky psychologicky rozbory, ze i pres jeji prehaneni o tom, jak moc byla na tabore spatna, slo jen o nejaky holcici hry. Uplne normalni holka, o nic zkazenejsi (aspon ze zacatku). Mozna, ze i to, co rikala, pozmenil. Kdyz ji vyzvedl, byla vesela a vyvyjela se prirozene. To az po tom, co se ji sobecky ujal Humbert a udelal si z ni svyho "sexualniho otroka" je videt, ze se meni a nechava si za to platit, sama obcas zacina. Nemyslim si, ze by prisla jeste pred Humbertem o panenstvi, i kdyz tam je ta veta: ,,Vzdyt ja nebyl ani jeji prvni!"

  • @leonoraauren5571

    @leonoraauren5571

    Жыл бұрын

    Pokud jde o ten časový rozpor, "loni" je extrémně častý překladatelský nešvar při překládání "last summer", tedy poslední = letošní léto. Mohl by to být ten případ.

  • @esterh2884
    @esterh28843 жыл бұрын

    Teno příběh velice zbožňuju, právě kvůli kontroverzi kdo v něm je obětí. Na jednu stranu tu máme malé dítě které si jen hraje, snaží se škodolibě ublížit, pomstít své matce, protože vycítí obdiv Humberta. Do posledního okamžiku je to jen hra, kterou vyhrává. Na druhé straně zde máme dospělého muže s určitou vadou, pravděpodobně vyvolanou traumatem, popisuje jak se celý život drží a snaží se svému démonovi nepodlehnout. Potom se na první pohled zamiluje do Lolity a je donucen k rozhodnutí. Odejít a zapomenout, nebo žít vedle své společensky nepřípustné lásky. Příběh je napsán způsobem který nás nutí sympatizovat s morálně nepřípustným a to mi přijde ohromné.

  • @majdakolarikova2030
    @majdakolarikova20304 жыл бұрын

    Když už jste zmínil Palahnuika, nechtěl byste udělat video o Klubu rváčů?

  • @trnkodlak28

    @trnkodlak28

    4 жыл бұрын

    Majda Kolaříková Radši Program, ale vlastně cokoliv od něho.

  • @michalkovca7327
    @michalkovca73274 жыл бұрын

    Děkuji za videu sice Lolitu jsem nečetl, ale dobrý. Uděláš prosím příště Slezské písně od Bezruče?

  • @sarahrobes4980
    @sarahrobes49803 жыл бұрын

    Tady je recept na kebab: 1 . Prvně si uděláme marinádu - v misce smícháme řecký jogurt, citronovou šťávu, olivový olej, sůl a prolisovaný česnek. Okořeníme koriandrem, mletou paprikou, kmínem, kajenským pepřem, skořicí a pepřem. Osolíme. Vše důkladně promícháme. 2 . Kuřecí stehna bez kosti naklepeme do tvaru řízků. Poté v misce zalijeme připravenou marinádou a promícháme. Přikryjeme a vložíme do ledničky na 1 hodinu. 3 . Mezitím si připravíme omáčku. Okurek nastrouháme na jemno a vymačkáme z něj přebytečnou vodu. Přidáme jej do misky s řeckým jogurtem, který následně ještě dochutíme česnekem, koprem, petrželkou, solí a pepřem. Zakryjeme a necháme v ledničce 30 minut. 4 . Připravíme si pekáč do trouby, který vyložíme pečícím papírem. Z cibule vykrojíme podstavec (podívejte na přesný postup ve videu nebo v galerii nahoře), kerý napíchneme na tlustší špejli. Na špejli následně napichujeme plátky masa dokola tím stylem, abychom docílili vzhledu klasického kebabu. Necháme péct při 200 stupních 90-120 minut. 5 . Kebab následně klasicky okrajujeme svisle dolů na úzké kousky. Kousky masa můžeme poté vložit do tortilly, pity nebo jíst s rýži.

  • @kristynavarekova2467
    @kristynavarekova24674 жыл бұрын

    Ahoj, moc se mi líbí vaše práce. Mohli byste prosím zpracovat F. Dűrrenmata - Návštěva staré dámy...? Děkuji))

  • @adelametelkova1931
    @adelametelkova19314 жыл бұрын

    Osobně se mi z Humberta začalo dělat zle, opravdu jsem nebyla schopna knihu dočíst. Ani jedné z hlavních postav jsem nefandila.

  • @adreasteva4248
    @adreasteva42484 жыл бұрын

    Ahoj! :) Možná se pletu, ale chybí mi od Vás D. Defoe - Robinson Crusoe :( Bylo by super, kdybys ho rozebral... Díky! :)

  • @gabryanatybff7883
    @gabryanatybff78832 жыл бұрын

    Ahojky uděláš prosím reakci na deník L ?

  • @denisamatlakova5682
    @denisamatlakova56824 жыл бұрын

    Když už na to padl dotaz, já se při čtení na Lo fakt zlobila za to jak se chová, a stejně jako Hummymu mi bylo docela jedno, že je to malá holka... A až dlouho po dočtení se mi podařilo trochu si uvědomit její situaci..

  • @lindasoukupova4738
    @lindasoukupova47383 жыл бұрын

    mohla bych se zeptat na zdroj toho, že je psychologie "oficiálně pavěda"? ano, předmět zkoumání se sice nedá hodit pod mikroskop nebo změřit pravítkem a stojí na pomezí věd, kterým jsme zvyklí označovat a rozlišovat je na přírodní a společenské, ale psychologie jako taková používá vědeckou metodologii jako každá jiná věda. systematicky ověřuje hypotézy (sice s jinou hladinou statistické významnosti) pomocí statistiky a měří konstrukty (z povahy věci) nepřímo. to s polovičatými akademickými body pro mě byla novinka. díky moc za odpověď i tvorbu na tomhle kanále, ať se daří!

  • 3 жыл бұрын

    Ech to byl takový blbý fórek, psychologie není o nic míň věda než jakékoli humanitní vědy. Ale je pravda, že v akademické publikační činnosti je to jeden z mála oborů, za který dostávají autoři poloviční hodnocení. Dokonce např. muzikologie je hodnocená jako “vědečtější”. To s pavědou mi utkvělo, protože to řekl jeden psycholog, když se tohle téma řešilo. On to ale myslel spíš ironicky, jako že je to nespravedlivé.

  • @lindasoukupova4738

    @lindasoukupova4738

    3 жыл бұрын

    @ jo tak! já to ironicky řikám taky furt (protože ji studuju), ale zarazilo mě to slovo “oficiálně” a ten dodatek o neurovědách, který považuju za regulérní rigorózní disciplínu, i když jasně, zkoumáme vědomí a nevíme, co to vůbec znamená..ale když se rozebere spousta jiných zaběhlých věd, tak taky neznáme odpovědi na základní věci :D každopádně moc dík za reakci p.s. zpropadená muzikologie!!

  • @julianabohacova3435
    @julianabohacova3435 Жыл бұрын

    Ahoj. Měla jsem s knihou celkem problém. Možná je to i mým nesoustředěním. Nebyla tam pro mě dostatečně vystižená dějová linie, jelikož neustále někam "odbočoval", uchyloval se k různým popisům (jak se Lolitě leskly kapky vody na šíji u bazénu, popisy jejího těla, prsou atd.) a já pak musela listovat zpět, abych si dočetla cože to vlastně chtěl udělat, kam šel atd. :). Navíc jsem byla dost znechucená tím, jak ho sexuálně přitahovalo dítě. Zároveň mi ale přišel něčím sympatický, nicméně jsem ho za oběť nepovažovala. Jinak co se Lolity týče, tak kdyby vyrůstala v jiné rodině, tak by asi nebyla tak mentálně vyspělá a určitě by neměla potřebu provokovat dospělého chlapa. Její matka se o ni moc nestarala, teda aspoň takový jsem měla dojem a Lolita v ní asi neměla úplně ideální vzor. Tu knihu jsem nedočetla celou, ale koukla jsem pak na film a ten se mi moc nelíbil. I přes to, že jsem knihu četla před delší dobou a mnohé detaily si už nepamatuji, tak ve mě ta kniha zanechala dost emocí. Ačkoliv se mi nelíbil ten obsah, tak i přesto si myslím, že je to mistrovské dílo a přesně o to u knih asi jde. Zanechat v lidech stopu a emoce.

  • @ztratilase3236
    @ztratilase32364 жыл бұрын

    Nebyla jsem schopná to sama učíst, a tak jsem to nakonec vyslechla jako audio v interpretaci M. Mejzlíka. Dobrý, ale některé roviny textu to myslím potlačuje, musím se na to podívat. Humberta si představuju jako indiferentního manipulativního slizáka. Nesouhlasím s tím, co David uvádí o postavě Lolity, že vlastně nebyla tak docela nevinná. Lolita je v tom příběhu pořád v podřízeným postavení, vlastně z více důvodů: Když se s Humbertem vydává na cestu, nemá o stavu svojí matky kompletní informace. Ale především je to, ať už sexuje, jak chce, dítě, co do vlivu, zkušeností, schopnosti klást věci do souvislostí, naprosto na jiné úrovni než Humbert. Humbert tu situaci řídí. Což nakonec ukazuje i příklad únosu Florence Hornerové Frankem La Salle z New Jersey koncem 40. let, kterou Nabokov mimochodem v textu zmiňuje: La Salle Florence unesl, sexuálně zneužíval a jí se skoro po dvou letech povedlo mu uniknout a zavolat sestře, která následně zalarmovala policii. Její matka se pak za její chování veřejně omluvila. Florence umřela v 15 při dopravní nehodě, nebyla to explicitní sebevražda, ale...

  • @annawolfova2158
    @annawolfova21584 жыл бұрын

    Podcast s Lucií Faulerovou by byl super!

  • @lada2886
    @lada28864 ай бұрын

    Co nespolehlivý vševědoucí vypravěč v Krakatitu? 24:28

  • @Kubabaruch
    @Kubabaruch4 жыл бұрын

    Která ze zaklínačských povídek byla mystifikací? Nemůžu si vzpomenout.

  • 4 жыл бұрын

    Svatba Geralta a Yenefer

  • @Kubabaruch

    @Kubabaruch

    4 жыл бұрын

    @ To mě napadlo, ale myslel jsem si, že není součástí původních povídek, že vznikla později jako jednoznačný vtípek. Teď jsem našel, že by měla být na konci Meče osudu, ale já ji ve vydání neměl a dostal jsem se k ní až někdy později na netu (když už jsem věděl, jak končí celá sága). Číst ji jako součást povídkového souboru, asi by mě mystifikovala víc. :)

  • 4 жыл бұрын

    Já právě četl vydání Meče, kde to bylo normálně zařazené jako poslední kapitola. Ale to vydání bylo jakési vadné, spousta pravopisných i gramatických chyb (přechodníky i tvary “jenž” všechny špatně).

  • @JamesHeather
    @JamesHeather4 жыл бұрын

    Jáchym Topol má dobré knihy. Ale nejradši mám od něj Sestru. A poprvé jsem na něj narazil díky filmu Anděl Exit, což je velice volná adaptace právě knihy Anděl (ale to víš, takže to píši zbytečně). :)

  • @valeriascholtzova9553
    @valeriascholtzova95533 жыл бұрын

    O tom socialnom konstrukte som minule rozmyslala. Ze je to tak, clovek vnima ako normalne to, co mu spolocnost urcuje. Nam urcuje sa nad tym pohorsovat. Osobne si myslim, ze je vsak aj pre deti lepsie sa moct vzdelavat, rozvijat a nemusiet plnit ulohu manzelky napr. Podobnu temu, ale o chlapcoch najdeme v knihe Lesni ludia od Yanagihary. A kniha je napisana presne tak isto, z pohladu obvineneho muza a nuti nas s nim sympatizovat.

  • @yeeshieyeeshie
    @yeeshieyeeshie Жыл бұрын

    7:15 no jo oni totiž 11-12 leté holčičky nemají nic lepšího na práci než "svádět" 30+ leté muže, fakt tohle je jediné na co děti v tomto věku myslí

  • @adamzatloukal5738
    @adamzatloukal57384 жыл бұрын

    osobně bych velmi ocenil, kdyby jsi nějáké to video věnoval ŽIžekovi :)

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    4 жыл бұрын

    Adam Zatloukal mam to v planu, jenze nejdriv musim probrat Hegela, Marxe a Lacana a jak ted budou maturity, tak asi na filozofii nebude moc cas. Ale jednou se to tu urcite objevi.

  • @honzabern2295
    @honzabern22954 жыл бұрын

    Příště Michela Houlbecqua

  • @milanspinka5936
    @milanspinka59364 ай бұрын

    S křížkem po funuse a opravdu jen na okraj: Whitman byl mimořádě inteligentní člověk (IQ asi 140), svůj problém si uvědomoval a dělal všechno pro to, aby ho vyřešil. Oběhal asi 5 doktorů, kteří nic nevyřešili a popradě řečeno, asi by mu moc nepomohli ani dneska (kdyby byl pedofil, asi by se řešení pro jeho problém našlo). V dopise na rozločenou ještě vyloženě psal, aby mu po smrti udělali pitvu. Taky se zjistilo, že měl glioblastom, takže úvahy o tom, že by ho po operaci bylo možné vrátit do oběhu, jsou spíš řečnické. I v současné době je doba dožití pro léčené pacienty asi rok.

  • @Kubabaruch
    @Kubabaruch4 жыл бұрын

    Ještě mě napadlo k tomu nespolehlivému vypravěči: co takový Vančurův vypravěč (teď mám na mysli třeba Marketu Lazarovou)? Je to er-forma, je heterodiegetický, je v podstatě "vševědoucí", ale jak už bylo řečeno (snad v díle "smrt autora"), ani takový vypravěč není opravdu "vševědoucí". A tenhle nám to dokonce občas přiznává, je subjektivní, záměrně nás mate, shazuje své vyprávění, sám interpretuje děj... Snad si to dobře pamatuju, četl jsem to dávno, ale mám to docela v živé paměti (protože jsem hned potom četl i Kunderovo Umění románu a psal na to nějakou práci). Každopádně, není to taky "nespolehlivý" vypravěč?

  • 4 жыл бұрын

    Jojo, Vančurův vypravěč v Markétě je vlastně “postmoderní”, rozebíráme to trochu v podcastu s Erikem Gilkem.

  • @maisondegellert
    @maisondegellert4 жыл бұрын

    Komentáře typu "uděláš ....?" nebo bude "příště ....." jsou strašný. Copak takhle se s panem profesorem píše? Jinak moc pěkné videjko. Jak si takhle všímám, tak mi přijde překvapivý, kolik knížek začalo svoji dráhu skrze vydavatelství pornografie.

  • @XeroxBox1

    @XeroxBox1

    4 жыл бұрын

    Ahoj, když už chceš používat tituly, tak David je doktor literární vědy (PhD.) (•‿•) Jinak souhlasím s tím, že použít takové sprosté slovo jako "prosím" by určitě u takových komentářů neuškodilo.

  • @maisondegellert

    @maisondegellert

    4 жыл бұрын

    @@XeroxBox1 Tak to přesně nevím, jaký titul David má. Děkuji za poučení. Teď jsem to bral konkrétně jako narážku, neboť už jednou ve videu zmiňoval, aby mu lidi neříkali pane profesore a nevykali mu... :D

  • @XeroxBox1

    @XeroxBox1

    4 жыл бұрын

    @@maisondegellert To je ta zrádná postmoderní ironie vražená jenom do půlky komentáře. Také vím o tom videu. :D Teď mám před sebou složitou volbu. A) Napíšu, že jsem hlupák, který nepoznal ironii B) Můžu to svést na tebe, že ironie nebyla dostatečně zdůrazněná. C) Napíšu tohle

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    4 жыл бұрын

    Ano, padnete na zem a klante se mym titulum, bidni cervi.

  • @ILoveMySQL
    @ILoveMySQL4 жыл бұрын

    Keď som si prečítal anotáciu, tak som si Humberta prestavil ako malého tlstého chlapíka v strednom veku s mastnými vlasmi. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som si ho začal počas čítania predstavovať ako sympatického muža s dobrými spôsobmi. Pre mňa jednoznačne kladná postava ktorej som fandil.

  • @tereza-annamedkova130
    @tereza-annamedkova1302 жыл бұрын

    Ahoj, super rozbor ale chci upozornit na možná drobnost ale Humbert Humbert není pedofil ale hebefil. Ja to považuji za docela důležitější rozdíl, protože to mění celou konotaci knihy. Pedofil je ryze na malé děti bez pohlavních znaků, miluje jejich nevinnost a mentalitu. Hebefilie je naopak mnohem přirozenější (viz historie) jedna se o sexuální přitažlivost na základě už rozvíjejících se pohlavních znaků (pucici prsa, ochlupení, menstruace). Takže asi tak. Samozřejmě že je roman sexualne laden ale ja ho považuji za nejen softporno ale taky krásně pojetí lásky, protože ač to je možná kontroverzní porad se z Humbertovi strany jedna o lásku k Lolite, což dokazuje i fakt, že po ní poead touží i když už je dospělá žena. Ja mam jeho postavu rada, v podstatě je to zamrzly romantik lapen do sítí mladé nymficky.

  • @chlebsmaslem5928
    @chlebsmaslem59283 ай бұрын

    myslim, ze otazka toho, jestli dolores je nebo neni obet, je smesna a nechapu, proc se o tom vubec debatuje. jestli spala v jedenacti s klukama, je vina snad na tech klucich a ne doslova na decku.

  • @ondracabala7811

    @ondracabala7811

    2 ай бұрын

    Myslím že to myslel dobře... Je oběť, ale ne oběť sexuálního znásilnění... A to si myslím že by se mělo rozlišovat, samozřejmě že nesouhlasím se sexuálním stykem mezi dospělým a dítětem, ale to neznamená, že styk s konsentem je stejný jako bez konsentu... Já nevím, je to jako bezbolestná vražda, a vražda s brutálním mučením, co je asi "lepší", a co je "horší"... Asi takhle to myslel, já bych slovo oběť taky používal i u Humbertově případu, ale asi to není oběť jako oběť, ale to je jen hrátka se slovy

  • @helenahladikova9981
    @helenahladikova99812 жыл бұрын

    Zpočátku jsem měla pocit, že by Humbertovi stačilo se jen dívat, pozorovat ji, žít v přítomnosti své nymfičky a ukájet se ve skrytu svého pokoje, ani by reálný sex nevyžadoval. Proto na mě oproti frackoidní Lo působil kladně. Pak se mu to ale vymklo z rukou, obzvlášť, když mu šla Lolita sama naproti. A později ani jeden už nevěděli, jak z té situace ven a myslím, že se v ní ani jednomu nelíbilo. Lo mi začalo být líto a Humbert se mi zhnusil tím vydíráním a citovým nátlakem -když to řekneš policii, já půjdu do vězení a ty do dětského domova. Tady už jsem doufala v rozuzlení. V podstatě se mé sympatie překlopily z H na L.

  • @justsophia4557
    @justsophia4557 Жыл бұрын

    Knihu som nedočítala do konca, ale postava Humberta mi bola vrcholne nesympatická už len tým, ako cielene a vykonštruovane mala pôsobiť sympaticky, čím sa ešte viac v mojich očiach vyhrotila jeho manipulatívnosť. Humbert je vzdelaný človek, ktorý presne vie, za aké nitky má poťahať, aby zapôsobil na čitateľa a tým sa dokáže vykresliť v lepšom svetle, už len svojim špecifickým jazykom, ktorým pôsobí úplne ako kontraintuitívny opak toho, čo považujeme za ,,zločinca". Podľa mňa táto kniha je len ukážkovým príkladom toho, ako dokážeme byť ako spoločnosť viac naklonená predátorom, ak ich vnímame mimo ostatné ako ,,slušných ľudí". Lenže, to je podľa mňa paradox celej knihy, že sa snažila zachytiť aj ako zdanlivo ,,slušný človek" dokáže byť manipulatívny predátor a naopak ľudia stále hľadajú obhajoby, práve preto, lebo rozprávač sa im zdá byť sympatický, čo je práve problémom aj mimo tohto knižného diela.

  • @miroslavmandak4984
    @miroslavmandak49843 жыл бұрын

    Velmi kvalitne videa, vzdavam respekt. Lolita je mozno z hladiska vystavby a modernizmu kvalitne a progresivne dielo. U mna je to vsak trivialne porno a moralny humus a eufemisticky nazyvat taketo pseudodielo ako kontroverzne povazujem za nevhodne. To uz mozeme akceptovat aj autobiografiu masoveho vraha, kde sa bude vyzivat vo svojich bestialitach a my sa z cireho pseodoumeleckeho snobizmu zosunieme do moralneho relativizmu.

  • @rinaonyxova3112
    @rinaonyxova31122 жыл бұрын

    No... tady se asi opravdu musíme zamyslet nad tím, jak to bylo po celou historii. Že 12ti-13ti leté dívky byly provdávány a měly v tomhle věku kolikrát první dítě. A nebylo to bráno jako něco špatného. Dokonce v jedné knížce od Veroniky Válkové jsem četla pasáž, kde člověk tamní doby říká dívce, že je ve 12ti téměř děvče na vdávání, že 14ti leté ,,ženy" se kolikrát stávají matkami, a že kdo by jí chtěl třeba v 18ti za nevěstu, jako tak starou. A tím manželem skutečně obvykle nebýval 16ti, 17ti letý kluk, ale muž pomalu ve věku jejího otce... Stejně tak víme, že právě ve spoustě zemích je to dodnes běžná praxe. My tady v Evropě a v dnešní době už víme, PROČ to není v pořádku. Dřív se to nevědělo, a žena byla zkrátka dospělá, a tím pádem schopná sexu a těhotenství, v době, kdy dostala první měsíčky. To byl ten ukazatel. My už dneska víme, že i když je dívka dostane né třeba v 11ti, ale i ve 13ti, 14ti, že z daleka a ve většině případů není ještě fyzicky ani psychicky připravená mít děti, často ani sex ( i když všichni asi známe nějakou slečnu, co se rozhodla vyspat se s klukem ve 13ti, aby udělala dojem nebo aby se někomu zavděčila) Tím nechci říct, že by to, co dělal, bylo zcela správné. Na stranu druhou, nebyl to žádný znásilňovač, který by ty malé holčičky unášel...Ta hranice 15 let, to je u nás, v jiných, i vyspělých zemích, se to taky liší, tuším, že třeba v Anglii je to 16 ( myslím, možná se pletu) v Japonsku třeba 13 nebo 14, jinde je to taky 15...Každopádně je to tak z nějakého důvodu, věk je to možná podobný, a přece se to liší. Takže když se u nás muž vyspí s dívkou, které má být za týden 15, stále je to trestný čin, ale pokud jí předevčírem bylo 15, je to zcela v pořádku - z hlediska zákona.

  • @silenaholka8403

    @silenaholka8403

    Жыл бұрын

    V Japonsku je to 18, vsude snad s vyjimkou jednoho neobydleneho ostrova

  • @strangerfiend
    @strangerfiend2 ай бұрын

    hele tady úplně nesouhlasím. Dolores je 100% oběť humberta. lolita v jeho očích obecně nebyla reálním člověkem, ale sexuální oběkt, jen z toho principu, že ji neříkal Dolores, jejím realním jménem. dítě není schopné říct ne dospělému člověku, který se o ní stará, bez kterého by byla na ulici, bez ničeho. on zneužil její naivitu a důvěru. existuje důvod proč je sex s člověkem pod 15 let je zakázano, a to protože děti tomu nerozumí. jestli ses snažil "neobhájit pedofilii" tak ti to moc nevyšlo

  • 2 ай бұрын

    Jo ja vim, psalo mi to uz spousta lidi a tohle byl miss. Nechal jsem se zmanipulovat nespolehlivym vypravecem a navic jsem byl tehdy fakt nastvany na nejaky dalsi witch hunt na pedofily. Musim to nekdy natocit znova

  • @strangerfiend

    @strangerfiend

    2 ай бұрын

    @ tak to mám radost, mě už obecně štve tento názor a pardon kdybych zněla trochu moc agresivní. až moc "sympatickým a charismatckým" mužům tohle prošlo a odmítám to nechat jen tak být už

  • @JohankaPol
    @JohankaPol4 жыл бұрын

    Pro maturanty: pokud si myslíte, že unesete román o pedofilovi, určitě to zkuste sami přečíst! Pro autory videa: Humbert je oběť ? Pak se nabízí srovnání s Nabokovovým SMÍCHEM VE TMĚ, nebo s hrdinou Petrem Švajcarem z Havlíčkova NEVIDITELNÉHO.

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    4 жыл бұрын

    Myslel jsem to jako oběť svého prostředí, ne jako oběť Lolity, to jen na upřesnění. Ale tak chápu i Petra z Neviditelného, takže jsem to vlastně asi ani nemusel upřesňovat.

  • @JohankaPol

    @JohankaPol

    4 жыл бұрын

    @@davidjirsa8582 Ovšemže ne oběť Lolity. Jenže, v čem vidím háček: Tito páni autoři, náramní frajeři, přinutí čtenáře soucítit s postavou - která je záporná. A pak si to chceme omluvit... Ale: tím nás autor učí, že dokážeme chápat a někdy i milovat lotry a sociopaty. Což dokážeme. Dobré vědět, ne-li?

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    4 жыл бұрын

    @@JohankaPol asi bych to neviděl tak didakticky, spíš mi to přijde přínosné jako náhled do mysli člověka, která je většině čtenářů nepochopitelná. Neřekl bych, že Havlíček nebo Nabokov chtěli někoho něco vyloženě učit.

  • @olafcatten
    @olafcatten Жыл бұрын

    Skvely zaver ohledne absurdity arbitrarnosti. Za me je nejzasadnejsi pricetnost mladistve a hlavne absence monocentrickeho prava zalozene na centralne danych zakonech. Divat se na to z pohledu principu neagrese. Ale deti sou v ankapu tezke tema.

  • @simonastupenova141
    @simonastupenova1414 жыл бұрын

    Ano, Humbert mi byl mnohem sympatičtější než Lolita. Soucítila jsem s ním a dokonce jsem to chápala, čemuž se sama divím. Naopak mě celou dobu štvala Lolita, která byla opravdu mrcha a přijde mi, že v těch filmech to tak nevyzní.

  • @kevink2149

    @kevink2149

    4 жыл бұрын

    Ale jí bylo 12 jak se mnela chovat. To nvm kdyby vám domů za 12 letou holkou lezl 30 letech chlap. Jak by vám bylo nebo kdyby se vám do ní jen zakoukal . To je potřeba si uvědomit. On byl dospelej zodpovednej ale ona ne

  • @yeeshieyeeshie

    @yeeshieyeeshie

    Жыл бұрын

    jezisi co vam je

  • @zuzanakusinova4296
    @zuzanakusinova42964 жыл бұрын

    Humbertovi jsem fandila! Lolita byla fraceček, tu jsem ráda neměla 🙈

  • @yeeshieyeeshie

    @yeeshieyeeshie

    Жыл бұрын

    wtf