еп.6 "Как да не убием растенията си?" | Сериал "Моята природа в 5 кв.м." | Градско градинарство

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

💚 Можете да намерите цялата детайлна информация относно "Моята природа в 5 кв.м." тук - botanika.bg/moyata-priroda-v-5m2
Аз съм майка на две деца. Ходя на работа, имам куче и дом, за които също правя по нещо всеки ден. Въпреки голямата помощ от всички вкъщи, никога не ми стига времето, а аз винаги искам да направя още 150 неща! Затова, във времето съм се научила да правя всичко така, че да имам най-малко проблеми. В градината на балкона също.
От опит знам, че превенцията винаги е по-ефективна и по-лесна от борбата с проблемите. Случвало ми се е растенията ми да хванат въшки, да се разболеят, да не се справя с някой разсад и да го убия преди да е станал здраво растение. Изобщо, всяка година уча по някой урок, но има някои неизменни правила, които когато спазвам, градинката ми е успешна. Тази година съм решила да не пропускам стъпка, за да се получат добре нещата - все пак, нова къща, нов късмет.
✅ Пролетните зеленчуци продължават да си растат най-спокойно в саксиите, даже вече имаме готови репички и е време да пресадим летния разсад на чери доматите в по-големи саксии.
Щом разсадът развие две двойки листа, вече може да се пресади, за да има повече място да расте. Внимателно изваждам стръковете, като ги хващам за листата, а не за стеблото, за да не го нараня. Прехвърлям растението в предварително подготвена саксия с почва, около 1-1,5 пъти по-голяма от предишната, и го засаждам по-дълбоко. Така стеблото ще развие допълнителни корени, които ще хранят растението още по-добре. Вече мога да започна да подхранвам с тор за разсад и точно това смятам да направя! Подхранването за младите растения е като витамините за децата, и аз няма да го пропусна, защото искам да имам здрави, калени и издръжливи растения.
Освен, че започвам да торя на всеки 2 седмици, започвам и да закалявам летните разсади като ги изнасям след работа на балкона за 2-3 часа…ако се сетя де, за да започват да свикват с времето навън и да се подготвят за живота си на балкона. Към края на май до началото на юни ще мога да ги пресадя трайно навън.
✅ А за да не хващат болести и вредители, съм се научила на някои добри практики за превенция и колкото и да не ми стига времето, тях не ги пропускам.
Първо, сея само качествени семена от сертифициран търговец. Семената с неясен произход могат да са заразени с вируси, да не са от сорта, който очаквам, и изобщо…не искам да вложа толкова труд и време, а накрая да се окаже, че семената не са добри.
След като засадя някое растение в градината на балкона, започвам редовно да го подхранвам с подходящ тор. Така внасям елементите, от които то се нуждае, за да се развива добре и да бъде издръжливо на различни стресове като лошо време, нередовно поливане, прекомерна влага…
Освен че храня растенията, храня и почвата - редовно я черпя с органична материя от компостера ми. Тя не позволява на старата почва да се сбива или втвърдява, помага на корените да дишат и съответно на растенията да се развиват по-добре.
✅ За всеки случай, през пролетта когато стане хем топло, хем влажно, закачам в близост няколко листа с не изсъхващо лепило, които привличат вредителите с яркия си цвят и те залепват за повърхността.
Ако, все пак открия въшки по растенията, първо пробвам да ги напръскам с чай от ферментирала коприва, затова и една саксия на балкона винаги е заета с коприва! Ферментиралата коприва е силен репелент против въшки, мравки и кърлежи. Ако пък намеря калинка, не пропускам да я занеса на балкона. Те умират за вкусни въшки!
На балкона си винаги имам и медоносни растения - те привличат по-едри насекоми, които освен прашец, не отказват и въшки. Така, хем имам красиви и ароматни растения, хем помагам на калинки и други дребни твари, хем имам здрави зеленчуци - на това му му казвам природен баланс на 100%!
От време на време дезинфекцирам инструментите, с които работя, защото и те могат да пренесат някоя въшка към друго растение.
Така, относително рядко имам проблеми с вредители и болести и относително често успявам да не убия растенията си.
✅В еп. 7 ще видите как пролетната градина се превръща в лятна кухня и как черита, хабанеро, кейл и тиквички превземат балкона и го превръщат в супермаркет без работно време. Ще разберете кой кого обича и какво е решението срещу бързото изсъхване на саксиите през лятото.
🔔 Абонирайте се за канала ни и следете сериала, за да може заедно да изградим балкон градина, в която да отглеждаме супер вкусни зеленчуци и ароматни билки.
Използвайте промокод KZread5 и пазарувайте с 5% отстъпка от онлайн магазина ни www.botanika.bg
🍀Последвайте ни тук🍀
/ botanika.bg​
/ botanika.bg​
/ botanikabg​
00:00 - Интро
01:13 - Превенцията е по-важна от лечението
06:13 - Биологична борба с въшките
07:36 - В следващия епизод очаквайте

Пікірлер: 3

  • @user-jq7kv1vu2o
    @user-jq7kv1vu2o Жыл бұрын

    Здравейте, какви са условията за успешно отглеждане на боровинки на балкона?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, боровинките са листопадни храсти и в България успешно презимуват навън. Засадете храста в по-дълбока саксия, поливайте когато горните 5-6 см почва изсъхнат и от време на време подхранвайте с тор за боровинки. Рано пролетта можете да подкъсите короната до желаната форма. Така ще стимулирате клонките да се разклоняват. Успех! 🍀

  • @user-jq7kv1vu2o

    @user-jq7kv1vu2o

    Жыл бұрын

    @@botanika1319 Благодаря, скоро се надявам да споделя резултати 🌻🌺❤

Келесі