еп.3 Подготовка на балкона | Сериал "Моята природа в 5 кв.м." | Градско градинарство

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Преди години, когато започнах да отглеждам зеленчуци на балкона, един градинар ми каза, че градинарството е едно дълго и сладко пътуване - цяла година работиш, за да вкусиш  магията от реколтата. 
✅ В това видео ще видите как се захванахме с подготовката на саксиите и почвата, както и ще научите защо те са едни от най-важните условия за успешна градина на балкона.
💚 Можете да намерите цялата детайлна информация относно "Моята природа в 5 кв.м." тук - botanika.bg/moyata-priroda-v-5m2
✅ Първи по ред са саксиите. Ще направим повдигнати саксии от дърво по размерите на балкона, за да използваме максимално пространството.
Дървените повдигнати саксии са не само красиви. Те осигуряват повече място за развитие на зеленчуците, а и щадят градинарите. Ако сте отглеждали растения в лехи, познавате болките в гърба от постоянното навеждане за почистване, плевене, събиране на реколта. Аз ще направя 3 високи саксии и 1 ниска, а в движение ще добавя още няколко глинени саксии. На дъното оставям разстояние между дъските за да не се заблатява почвата. След като сглобя саксиите, ги боядисвам с лак на водна основа, който ще ги предпази от атмосферните влияния - влага, UV лъчи, мухъл... От вътрешната страна няма да боядисам, защото не искам зеленчуците ми да поемат чрез почвата от разтворения във времето лак. За повече здравина, използвам по-дълги дърводелски винтове. Първо правя рамката и след това обръщам саксията и изграждам дъното. Накрая, добавям краката. За издръжливост и по-дълга употреба, ще облицовам дъното с градинско платно, което има свойството да задържа почвата, но и да пропуска излишната вода да се оттича. Ако искате да си направите такива саксии и вие, в линк под видеото ще оставя чертежите за ваше улеснение. Добавете си и други саксии за красота и за допълване на градинката. Ако можете, винаги избирайте саксии от естествени материали като дърво, камък или глина. Естествените материали позволяват на корените да дишат и създават добър климат за развитие на цялото растение. 
✅ След това е време да се изцапам с почва, за да я подготвя така, че да бъде богата на хранителни вещества и да служи за добра основа на реколтата ми.
Когато отглеждам нещо в саксия, никога не ползвам градинска почва. Тя е част от екосистемата навън и там трябва да си остане. Градинската почва е пълна с микроорганизми и семена на плевели, които не вредят навън, но в саксиите създават мнооого проблеми! За саксии ползваме готови субстрати, обеззаразени и съдържащи различни съставки така, че хем да не тежат, хем да задържат растенията в саксията и да бъдат добра основа за растеж. Саксията е среда, която е изцяло подвластна на нашите действия и затова трябва да я напълним с такава почва, която ще осигури отцеждане на излишната вода. Освен това, почвата трябва да задържа хранителните вещества от подхранването и да ги доставя до корените. С две думи, добрата почва е балансирана на структура, за да влиза въздух и да не се задържа дълго водата, и органична материя, която да задържа и отдава хранителни елементи на растенията. Аз постигам структура като ползвам почва с кокосови влакна и й добавям перлит и  зеолит. Така, при обилно поливане почвата няма да се слепи, а ще остава рехава като трохи. Органиката си я произвеждам сама като ползвам домашен компостер. На дъното на саксията слагам един слой дренаж, в който ще се оттича излишната вода. Над него слагам слой едрозърнеста почва, която ще помага на корените да растат безпроблемно. След това слагам един слой органична материя, която си произвеждам в компостера и най-отгоре слагам слой фина почва за разсади, като добавям перлит и зеолит. Тези материали имат влагозадържащо свойство и ще помагат на горния слой почва да остава влажен дори и през топлите дни когато водата бързо се изпарява. Засега сме готови, а през лятото ще добавим и мулч най-отгоре, за да изолира корените от горещината, но дотогава има много време през което имаме много друга работа.
✅ В еп. 4 ще видите как засявам семена за ранни зеленчуци без разсад в градината на балкона и ще научите всичките ми малки градинарски трикове и тайни.
🔔 Абонирайте се за канала ни и следете сериала, за да може заедно да изградим балкон градина, в която да отглеждаме супер вкусни зеленчуци и ароматни билки.
Използвайте промокод KZread5 и пазарувайте с 5% отстъпка от онлайн магазина ни www.botanika.bg
🍀Последвайте ни тук🍀
/ botanika.bg​
/ botanika.bg​
/ botanikabg​
00:00 - Интро
00:53 - Как да си направим саксии по размер?
04:19 - Как да си направим златна почва?
06:05 - Схема на слоевете почва за най-добри резултати
07:09 - Очаквайте в еп.4

Пікірлер: 24

  • @paolapetkova9547
    @paolapetkova95478 ай бұрын

    Здравейте! Нашата тераса е югоизточна мисля ... слънце има до обяд ... а вечер се завихря един ветрец ,та питам се дали има смисъл да пробвам с някаква градинка и какво би виреело изобщо 🙄 Благодаря Ви предварително! 🌱

  • @botanika1319

    @botanika1319

    8 ай бұрын

    Здравейте, разбира се, че има смисъл! За всеки климат/място има подходящи растения и, стига да се подберат правилно, успехът няма да закъснее. 🙂 Разгледайте различни растения, които можете да отглеждате на източен/северен балкон тук: moyata-priroda-v-5m2.botanika.bg Подберете по-компактни сортове, за да не страдат от вятъра, който споменавате. Ако вечер е по-студено, помислете за завиване на саксиите с дишащо фолио. То играе ролята на оранжерия. Успех! 🍀

  • @emiliaefimova-nikolova
    @emiliaefimova-nikolova Жыл бұрын

    Може ли повече информация за градинското платно и мрежата, която поставихте на дъното на дървената саксия и от къде може да си закупим? Другият ми въпрос е няма ли опасност саксията да протече по време на поливане или първия слой, който поставихте ще задържи тази вода? Какво количество от различните почви ще ми е необходимо за една от високите ви саксии? Благодаря❤

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, Във видеото използваме мрежа и фолио от Botanika.bg Мрежата е тази - botanika.bg/catalogue/product/protektor-za-uluci-leafprotec-2375 Всъщност, мрежата е за улуци, но много точно пасва на дъното на саксиите и така й разширихме приложението. :-) Функцията й е да задържа почвата, за да не провисва в следствите на тежестта й когато е мокра. Фолиото е това: botanika.bg/catalogue/product/mulchirasht-geotekstil-geotex-3-2-x-5-2372 Фолиото се ползва, за да съдържи почвата и дренажа като не спира циркулацията на въздух и вода. Идеята на тези материали не е да спират водата, а напротив- да пропускат излишната вода, но без да се оттича и почвата. Не искате да се задържа вода, за да не се заблатява, а и е добре да регулирате поливането така, че да не изтича вода, защото с нея изтичат и хранителните вещества и минералите. Нашите саксии са с размери 40х40х60 см и общ обем 96л, но по-добре не пълнете саксията до горе, за да не прелива вода при поливане. Ние слагаме общо около 75-80л дренаж+компост+фин торф. Поздрави и успех! 😊

  • @elisavette
    @elisavette6 ай бұрын

    Здравейте, ако терасата е със затъмнен стъклен перапет височина 1.10 това ще попречи ли на растенията?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    6 ай бұрын

    Здравейте, много зависи в колко високи саксии ще отглеждате растенията и колко е затъмнено стъклото.

  • @vlavla845
    @vlavla845 Жыл бұрын

    От къде закупихте дървения материал за саксиите и директно в нарязан по размер ли го взехте? Ориентировъчно какъв е бюджета за саксиите?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, купихме дървения материал от съседна борса, но можете да проверите за такава в близост до вас или в някой магазин Мосю Бриколаж. Можете да ползвате и стари палета или друг непотребен дървен материал.

  • @isteriadesign
    @isteriadesign3 ай бұрын

    Здравейте, какъв е размера на правоъгълните профили, които са използвани за крака на саксиите?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    3 ай бұрын

    Здравейте, краката са 5х4 см и са високи 80 см.

  • @raiabakalova
    @raiabakalova Жыл бұрын

    Здравейте, прекрасен канал! Питам се, дали е възможно да се направят сандъците от метал, ако се предвидят отвори за вендилация? Питам защото имаме такава възможност за изработка.

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, радваме се, че каналът ни ви харесва. Можете да си направите сандъци от метал, но трябва да имате предвид: 1. Металът ръждясва с времето. 2. Ако директно го напича слънцето, може да се сгорещи и да свари корените.

  • @user-nv5wn5ue7c
    @user-nv5wn5ue7c Жыл бұрын

    Здравейте, с какво можем да заменим домашния компост?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, можете да ползвате торфен субстрат за зеленчуци, който съдържа по-едра фракция торф +тор: botanika.bg/catalogue/product/torfena-smes-za-zelenchuci-i-podpravki-20-l-2509 Имайте предвид обаче, че няма нищо по-добро от органичната материя, която сами можете да си произведете в домашен компостер. Успех! 🍀

  • @user-ef2tm7el1b
    @user-ef2tm7el1b Жыл бұрын

    Здравейте, а няма ли да изгният саксиите, ако като не са лакирани от вътрешната страна?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Вече 3та година са добре. Ако не се прекалява с водата, няма проблем.

  • @user-ef2tm7el1b

    @user-ef2tm7el1b

    Жыл бұрын

    @@botanika1319 , благодаря!

  • @user-bi5bb6fg5e
    @user-bi5bb6fg5e Жыл бұрын

    Моята тераса е западна. Живеем на пети последен етаж и през лятото слънцето огрява балкона от обед до залез. Подходящо ли е да направя опит за създаване на градинка на подобен тип тераса?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Здравейте, разбира се, че е подходящо, стига да имате възможност да поливате често. Помислете и за осигуряване на завет, ако на последния етаж вятърът се усеща по-осезаемо. Успех! 🙂

  • @danchodancho2998
    @danchodancho2998 Жыл бұрын

    Какви проблеми може да има с градинската почва, дайте примери?!

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    Градинската почва е пълна с микроорганизми и семена на плевели, които не бихме искали да си отглеждаме в саксиите.

  • @danchodancho2998

    @danchodancho2998

    Жыл бұрын

    @@botanika1319 защо да не искане бактерии и гъбички в почвата?

  • @botanika1319

    @botanika1319

    Жыл бұрын

    @@danchodancho2998 защото в изкуствената среда на саксиите, нямат естествен враг и могат да се развият до нездравословни нива.

Келесі