Empuzjon. Olga Tokarczuk. Audiobook PL

Ойын-сауық

Cały audiobook do kupienia na smarturl.it/Em...
Cały ebook do kupienia na smarturl.it/Em...
Pierwsza - po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla - powieść Olgi Tokarczuk. „Empuzjon”, tak jak „Czarodziejska góra” Tomasza Manna, przenosi nas w świat, gdzie czas płynie inaczej i inaczej wygląda życie. Kuracjusze dolnośląskiego uzdrowiska Görbersdorf, zażywając ozdrowieńczych kąpieli, niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy 2. dekady XX wieku, nie przeczuwając, że za chwilę ich życiem zawładnie wielka historia i skonfrontuje ich (nas) z prawdami o świecie, których albo nie zauważają, albo za wszelką cenę nie chcą dopuścić do siebie.
Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku).
Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”.
Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń - tuberculosis. Gruźlica.
W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata.
• Czy Europie grozi wojna?
• Monarchia czy demokracja?
• Czy demony istnieją?
• Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany - kobiety czy mężczyzny?
Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.
Czyta Kinga Preis (lektor)
Zajrzyj też na nasz blog z TOP najlepszych książek, recenzjami i wydarzeniami ze świata literackiego: smarturl.it/Pu...
Odwiedź też nasz drugi kanał z videorecenzjami i zapowiedziami audiobooków: smarturl.it/Pu...
Zobacz co słychać na naszym instagramie bit.ly/Publio-I...
#publiopl #publioaudiobooki

Пікірлер: 9

  • @Publiusz_z_Publio
    @Publiusz_z_Publio Жыл бұрын

    Cały audiobook do kupienia na smarturl.it/EmpuzjonAudiobook Cały ebook do kupienia na smarturl.it/EmpuzjonEbook

  • @Katanagattari
    @Katanagattari6 ай бұрын

    Jaka ta książka jest nudna...jakbym wróciła do czasów lektur szkolnych. 0 akcji, 0 barwnych postaci i poniżanie kobiet na każdym kroku bez puenty.

  • @aniawecawska3270

    @aniawecawska3270

    5 ай бұрын

    jasne,bez AKCJI nie ma życia,najlepiej z karabinem maszynowym dziurawiącym BARWNE POSTACIE

  • @vanderlusttttt

    @vanderlusttttt

    2 ай бұрын

    Niestety nie zrozumiałeś/łaś przesłania, mnie Empuzjon oczarował.

  • @Dezynweltura
    @Dezynweltura Жыл бұрын

    Jak można plagiat " czarodziejskiej góry " promować

  • @katarzynapoec3446

    @katarzynapoec3446

    Жыл бұрын

    za dawnych dobrych czasu niedouki się powstrzymywały od dowodzenia swojej ignorancji. Mark Twain mówił: "Czasem lepiej jest milczeć nawet wychodząc na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości". Pozdrawiam

  • @elzbietawieckowska7878

    @elzbietawieckowska7878

    Жыл бұрын

    A poważnie - sanatorium w Sokołowsku było wzorem dla Davos. "Dawna osada przy zamku Radosno była przez wieki zwykłą wsią. Rozwinęła się bardziej w XIX wieku. Wtedy przyjechała tutaj hrabina von Colomb, która namówiła swojego szwagra na stworzenie uzdrowiska. Doktor Hermann Brehmer także zachwycił się krajobrazem i zbudował sanatorium leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza. Powstała poczta i centrala telefoniczna. Pobyt tu nie należał do tanich. Pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików otwarto w 1855 r. Dopiero potem na wzór Sokołowska podobny ośrodek powstał w Davos." Za to powieść Tokarczuk powstała po Czarodziejskiej Górze - i mamy równowagę. :)

  • @palomavega1263

    @palomavega1263

    8 ай бұрын

    Trzeba mieć bardzo powierzchowne spojrzenie żeby tak uznać. W większości jesteśmy mam nadzieję w stanie odróżnić co to plagiat a co nim nie jest. Empuzjon jest dialogiem nawiązaniem do "czarodziejskiej góry" o czym wiadomo było przed jej wydaniem i sama autorka wspomniała, Mann jest inspiracją. Empuzjon lekkim pastiszem parodią. Każda książkę czy film postrzegamy i filtrujemy przez pryzmat swojego doświadczenia i życia. Jak ktoś w sobie nie ma głębi i ciekawych przemyśleń to choćby nie wiem jak dobre dzieło niż z tego nie wyniesie ;)

  • @aniawecawska3270

    @aniawecawska3270

    5 ай бұрын

    wspaniała odpowiedz,istnieje obawa,że"Dezynweltura"nie zasługuje na żadną@@katarzynapoec3446

Келесі