Elektronika antyczna - Iluminofonia [RS Elektronika]

Ғылым және технология

W tym odcinku, kilka słów o iluminofonii, czyli efektach świetlnych, zsynchronizowanych z muzyką. Będzie także o historii urządzeń i instalacji iluminofonicznych. Pokażę Wam także małe urządzenie tego typu, które kiedy zbudowałem.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 98

  • @pawekrzeminski4133
    @pawekrzeminski4133 Жыл бұрын

    Oj, gdyby tylko powstał "RS kolorofon DIY Kit" (taki do 25 m kwadrat max). Pokolenie lat 80-tych było by zadowolone.😀

  • @kastorek1980

    @kastorek1980

    Жыл бұрын

    noo to by było coś... I jeszcze taki na lekkim wypasie ;)

  • @artur_unitra

    @artur_unitra

    Жыл бұрын

    Jest pełno kit-ów oraz poradników w internecie.

  • @pawekrzeminski4133

    @pawekrzeminski4133

    Жыл бұрын

    Ale nie Od "RS" 😃

  • @marcink4454

    @marcink4454

    Жыл бұрын

    Jest tego tyle, że chyba czasu szkoda by powielać temat. Żarówka typu PAR z odpowiednimi kolorami, jakiś kit AVT typu kolorofon led i kit z triakami i układami MOC (koniecznie z wyzwalaniem w zerze sieci). 80W światła wystarczy każdemu, włączanie w "0" sieci wydłuży życie żarówek dających znacznie ciekawsze efekty niż "twardo" migające ledy.

  • @Stabio_PL

    @Stabio_PL

    Жыл бұрын

    *Jestem zainteresowany i biorę w ciemno!*

  • @TheFicktion
    @TheFicktion Жыл бұрын

    Nie ma co dziekowac za ogladanie - to my dziekujemy za swietny material do ogladania :)

  • @SP3VSS
    @SP3VSS Жыл бұрын

    w latach 80 kaseciak grundinga i żarówki mrugające dzięki starterom od świetlówek, to był klimat :D

  • @Kanga1974

    @Kanga1974

    Жыл бұрын

    Dokladnie. 3 zarowki ze starterem na desce. Nie mialo zwiazku z muzyka ale migalo ....

  • @byMarekZet

    @byMarekZet

    Жыл бұрын

    Startery były nie zastąpione ... przy ich pomocy (i bibuły) dla kółka teatralnego w szkole zrobiłem symulację ogniska :)

  • @piotrbiedowicz1602

    @piotrbiedowicz1602

    Жыл бұрын

    Ja miałem jeszcze takiego żółtego "koguta", który się kręcił i świecił, kumpel mi załatwił z jakiejś śmieciarki

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 Жыл бұрын

    Bawiłem się przy takim sprzęcie domowej roboty. Dziękuję.

  • @przemekmatecki6573
    @przemekmatecki6573 Жыл бұрын

    To dopiero teraz po 30 latach dowiedziałem się dlaczego na jednej z organizowanych dyskotek kolofon spalił mi jeden kanał we wzmacniaczu. Po tym zdarzeniu jak kilku moich przedmówców ze starego lampowego radia zbudowałem pseudo kolorofon na starterach. Ich denka umieściłem na panelu przednim i robiły za mrugające diody. Ten już nie palił kanałów ale za to nie migał w rytm muzyki. Po takich odcinkach znów wracają wspomnienia z tamtych wspaniałych lat. Panie Krzysztofie, dziękujemy za te podróże w czasie.

  • @grzegorzsz.5233
    @grzegorzsz.5233 Жыл бұрын

    To były czasy, lata '80, budowałem dla kolegów na triacach KT :)

  • @ring0s
    @ring0s Жыл бұрын

    Pod koniec lat '90 kupowałem kolorofony, kity AVT i sprzedawałem gotowe organizatorom remizowych dyskotek w okolicy mojego miejsca zamieszkania. Fajne wspominam te czasy bo za zarobione pieniądze bawiłem się na tych dyskotekach.

  • @mohavk2441
    @mohavk2441 Жыл бұрын

    Modny temat w latach 80-90', piękne czasy... ;-) Piona.

  • @robip.3021
    @robip.3021 Жыл бұрын

    To były czasy, można było pomarzyć o kolorofonie itp. Fajny odcinek 😀

  • @user-hq1ny3kp7t
    @user-hq1ny3kp7t Жыл бұрын

    A ja pamiętam jak na pracach technicznych w podstawówce pod okiem nauczyciela robiliśmy kolorofony oparte na działaniu startera do świetlówki. Co prawda było to działanie losowe (świecenie, blyskanie)ale cieszyło jak cholera. Dzięki za chwilę nostalgii bo cieszą.... Pozdrawiam

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Жыл бұрын

    Wspomnienia wracają

  • @piotrtomaszewski698
    @piotrtomaszewski698 Жыл бұрын

    Gratuluję kanału i przekazywanej wiedzy. Pierwszy kolorofon (iluminofonię) wykonałem jak miałem 16 lat. Była na tyrystorach dla żarówek 40W. Potem na triakach. Wszystko było fajnie, ale jak pewnie wiecie była wada, bo pomimo radiatorów triaki padały przy większych mocach żarówek. Nawet, gry triaki były dla napięć 400V i mocy 600W. Wszystko dlatego, że włączanie żarówek następowało często przy szczycie sinus 220V, a żarówka była mocy 100 do 150W i była nieco zimna (włókno nie było rozgrzane). Potem opracowałem układ włączania triaka przy przejściu napięcia przez zero dla sinus 220V (dzisiaj 230V). Oczywiście zawsze miałem układy izolowanie na transoptorach. Muzyka i już się człowiek bawił. To były czasy! Jednak w końcu się doczekałem niebieskich, a potem białych LED mocy i wszystko stało się prostsze, a i napięcia niskie bezpieczne. Dzisiaj zajmuję się tym tematem profesjonalnie i całkiem dobrze sobie radzę, więc niedawno stworzyłem swój kanał filmowy i stronę internetową. Dodam, że ja wykorzystuję niebieski kolor dla najniższych częstotliwości, potem czerwony i żółty, a zielony dla wyższych częstotliwości. Powodzenia dla Twojego kanału. Pozdrowienia dla Ciebie i dla Wszystkich fascynujących się tym tematem 😀.

  • @domofon123456
    @domofon123456 Жыл бұрын

    Możesz wstawić schemat tego swojego colorofonu? Fajnie mrugał 😀

  • @zdzisawsawicki
    @zdzisawsawicki Жыл бұрын

    Dziękuję za kolejny interesujący odcinek, który to przypomniał mi jak trzy dekady wstecz skonstruowałem swój colorofon na tyrystorach, lecz żarówki były wykorzystane na niskie bezpieczne napięcie. Pozdrawiam.

  • @MrFring
    @MrFring Жыл бұрын

    Dziękuje za uświadomienie mnie jak sie nazywa moje hobby :D Swoją drogą we Francji do dziś jest święto, nazywane Fête des Lumières (święto światła) gdzie w całym mieście (Lyon) w okolicach 8-go grudnia każdego roku przez 4 noce są wyświetlane projekcje artystyczne, bardzo często łączone z muzyką. Jeśli ktoś lubi takie klimaty to polecam.

  • @hackleberrym

    @hackleberrym

    Жыл бұрын

    Podobno w Łodzi też coś podobnego się odbywa.

  • @romanowskis1at

    @romanowskis1at

    Жыл бұрын

    W Toruniu jest Bella SkyWay FestiVal.

  • @tomaszm2448

    @tomaszm2448

    Жыл бұрын

    W Sydney jest co roku festiwal światła i muzyki VIVID. Całe parki w city są przerobione na instalacje świetlne. Można spacerować godzinami. Polecam.

  • @DJArkadius
    @DJArkadius Жыл бұрын

    Ten odcinek to samo sedno moich zainteresowań światłem scenicznym oraz urządzeniami świetlnymi w scenografii imprez muzycznych. Dziękuję bardzo za zrobienie tego odcinka.

  • @Richard_Green_143
    @Richard_Green_143 Жыл бұрын

    Kolorowe soczewki na wstępie filmu to szkła stosowane w semaforach na kolei 😃 i pewnie nie tylko 😉

  • @i.z.4614

    @i.z.4614

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak! Sam na tym robiłem. Były trudne do zdobycia i kosztowały majątek.

  • @Norb3rt71
    @Norb3rt71 Жыл бұрын

    W Szczecinie dość często organizowane są takie imprezy... oświetlenie mostów , budynków plus muzyka. Projekcje filmów w dziwnych miejscach "kina letnie" oczywiście wszystkie wydarzenia wstęp wolny! proponuję zabrać krzesełko a czasem i kocyk. Wspomnę jeszcze o międzynarodowych kilkugodzinnych pokazach sztucznych ogni (fajerwerki) pod rytm muzyki... takie rzeczy nadal się dzieją...

  • @zl8018
    @zl8018 Жыл бұрын

    No, no, nie spodziewałbym się iluminofonii (choć inaczej, niż obecnie rozumianej) na przełomie lat 50/60, a tu chyba sam le Corbusier miał udział w pokazie na Expo (01:03). Kto z młodych amatorów elektroniki w l. 70 nie konstruował iluminofonu. W "Młodym Techniku" ukazał się artykuł opisujący iluminofon pasywny, podłączany do gniazda dodatkowego głośnika. Mocy wystarczało na trzy niewielkie żaróweczki w reflektorach od lamp rowerowych, oświetlające ekran. Potem robiłem też urządzenie wg własnego pomysłu, na tranzystorach, ale najbardziej podobało mi się działanie konstrukcji kolegi, na tyrystorach czy triakach sterujących żarówki. Miał małą stałą czasową narastania i dużą opadania sygnału, więc żarówki "przeciągały" swiecenie - przy techno pewnie by nie nadążyły, ale na szczęście wtedy w modzie była nieco inna muzyka :)

  • @jarekheka935
    @jarekheka935 Жыл бұрын

    Ta obudowa colorofonu przypomina mi obudowę przystawki tv dla 2 programu TVP 😁😁😁 W Młodym Techniku był kiedyś projekt colorofonu opartego na triakach. Miałem już wszystkie potrzebne części żeby go zbudować, oprócz tych nieszczęsnych triaków. Później zacząłem słuchać innej muzyki, do której mrugające lampki nie bardzo pasowały, a w dodatku taki sprzęt był już do zdobycia i projekt nie został nigdy dokończony.

  • @danielf8199
    @danielf8199 Жыл бұрын

    To były czasy dzięki za film łapka w górę pozdrawiam serdecznie

  • @marcink4454
    @marcink4454 Жыл бұрын

    W okolicy lat "2000" była też całkiem ciekawa moda budowania kolorofonów cyfrowych. Odbywało się to przez oprogramowanie na komputerze a całość była sterowania przez port LPT. Wprost dało się osiągnąć 8 kanałów a wykorzystując garść logiki TTL aż 32 kanały. Takie do czasy były co prawda nie "70" ale "90" i "00" też miło wspominam. Pozdrawiam :)

  • @luckyone9481
    @luckyone9481 Жыл бұрын

    Świetna robota

  • @arturlewczuk965
    @arturlewczuk965 Жыл бұрын

    Panie Krzysztofie, oba typy mrugających światełek, które Pan zmontował, są świetne 😊

  • @Mietek486
    @Mietek486 Жыл бұрын

    Ja kiedyś zrobiłem kolorofon z drewnianej obudowy starego radia obramówek sufitowych pod kartongips i że wiedziałem że to iluminowonia powinna być, ale 25 lat temu nie miałem pojęcia jak to wykonać, to użyłem starterów od jarzeniówek połączonych szeregowo. Też fajnie działało 😀

  • @blazeykk
    @blazeykk Жыл бұрын

    Jeśli dobrze pamiętam, to soczewki z semaforów kolejowych, przynajmniej niektóre, pasowały średnicą do luster z reflektorów z dużego fiata/poloneza. I można było zrobić kolorofon z żarówkami H4. Ale prawdziwie kosmicznym efektem był stroboskop. To dopiero były wrażenia. Choć trzeba przyznać, że nawet w dyskotekach były niewłaściwie używane.

  • @Piorun1
    @Piorun1 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy film

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 Жыл бұрын

    W przyszłości chętnie obejrzałbym temat bezprzewodowego przesyłu energii (WPT) - czyli o ładowarkach indukcyjnych, od takich prostych jak szczoteczki do zębów lub kluczyki samochodowe aż do inteligentnych Qi. Chodzi mi bardziej o teorię: dobór częstotliwości, optymalne parametry cewek, itd.

  • @byMarekZet
    @byMarekZet Жыл бұрын

    Też robiłem "iluminofonię" z trafkiem separującym na wejściu i tyrystorami (przywiezionymi z ówczesnego NRD). Działało pięknie póki nie włączyło się radia - było słychać jak to sieje zakłócenia :)

  • @Marek_Bogdanowicz
    @Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын

    Fajne to migadło na końcu filmu :)

  • @cannawpz
    @cannawpz Жыл бұрын

    Jako dzieciak zbudowałem w latach 80tych kolotofon w obudowie od śnieżnika, ale na filtrach do ciemni i starterach od świetlówek. Słabe, ale oko cieszyło:-)

  • @mattaimp
    @mattaimp Жыл бұрын

    Dawno nie widziałem materiału o kolorofonach. Ostatnio to chyba w MT. Miło popatrzeć.

  • @warcnetpl

    @warcnetpl

    Жыл бұрын

    Towary modne, tam były kolorofony. I jeszcze jakiś kanał, 2 tygodnie i 3 tygodnie temu.

  • @selkselk6881
    @selkselk6881 Жыл бұрын

    mistrz😀

  • @janzygarowicz
    @janzygarowicz Жыл бұрын

    Ostatnio zbudowałem sobie kolorofon na 3 żarówki 60W. Światło jest dość dynamiczne, nie widać tak tej bezwładności żarnika, a moc też niczego sobie-25m2 bez problemu oświetli.

  • @kamilkarol5320
    @kamilkarol5320 Жыл бұрын

    Jak zawsze materiał świetny. Jak i świetlny. Ale patrząc na aspekt techniczny , do domowego swiecenia można śmiało wykorzystać urządzenia dmx512. Dziś one są śmiesznie tanie. I ogólnie dostępne. A dają znacznie więcej niż tradycyjny kolorofon.

  • @marekmiszkiel8617
    @marekmiszkiel8617 Жыл бұрын

    W latach 80" zrobiłem mini wieżę na wzór wieży M8000 do sterowania światłami w której do wysuwanej kieszeni wkładało sie mini płyty (kompaktowe) z zapisanymi sekwencjami i (korektor) do modyfikowania ich pracy plus zasilacz , szkoda że jej już nie mam byłaby to dzisiaj "nowinka" techniczna .

  • @KA-kc2sj
    @KA-kc2sj Жыл бұрын

    Pamiętam ja każdy chciał mieć te efekty ale dziś jest tyle możliwości że każdy myśli że przestrzeń to jeden ekran.Tak naprawdę każdy za małe pieniążki może mieć wiele Pozdrawiam.👍👍🤗🤗

  • @tazzisavoy6058
    @tazzisavoy6058 Жыл бұрын

    miodzio... wspomnienia z klubu studenckiego wracają..

  • @DJFuku
    @DJFuku Жыл бұрын

    Od dzieciaka chciałem mieć kolorofon w domu... może kiedyś taki zbuduję. Zobaczymy ;)

  • @retrowedugmiksola1810
    @retrowedugmiksola1810 Жыл бұрын

    Ja złożyłem i uruchomiłem inny "kit". Bawię się z sukcesami mikrokomputerem Cobra 1 :) Aktualnie uruchomiłem także rozszerzenie Cobra DOS... W toku adapter dodający... Kolor 🙂

  • @maciejsierzega
    @maciejsierzega Жыл бұрын

    Fajnie by było gdyby Pan zrobił odcinek o elementach jakie obowiązkowo powinien mieć początkujący elektronik. Pomijając już rezystory i kondensatory o typowych wartościach mam na myśli głównie układy i tranzystory, które warto mieć zawsze pod ręką. 🙂

  • @voytekfid7734
    @voytekfid7734 Жыл бұрын

    Moja iluminofonia miała cztery kolory. Najciekawszym, a zarazem bardzo efektywnym, okazał się układ, który losowo przełączał światła (na pełnej mocy, tzn. ”bez przyciemnień”), sterowany tylko niskimi częstotliwościami. Sprawiało to wrażenie, że światłami (ich szybkim przełączaniem), steruje perkusja. Proszę sobie wyobrazić rytm perkusji w utworach (lub gitary basowej). Całość była na triakach, a małą tajemnicą był wybór żarówek. Powinny oczywiście świecić jak najjaśniej, ale nie mogły być dużej mocy, bo zaczynały się ”schody” z bezwładnością włókna żarówki, (im większa moc, tym włókno bardziej bezwładne). Chodzi tu oczywiście o ..., DYNAMIKĘ. Najlepsze więc były żarówki 60 Watowe z ..., odblaskiem wewnątrz (takie same jakich używano do ogrzewania małych piskląt (kurze fermy), a sterowane, oczywiście ..., tylko triakami.

  • @pawekozio9975
    @pawekozio9975 Жыл бұрын

    Rewelacyjny odcinek ! :)

  • @rekawek6
    @rekawek6 Жыл бұрын

    Świetny odcinek, zwłaszcza rys historyczny. Mnie jakoś kolorofon nigdy nie urzekł, może to skojarzenie z disco lat 90' i stosowanie tego aparatu na szkolnych dyskotekach.

  • @nijaki68
    @nijaki68 Жыл бұрын

    Mam trochę jakby rozwinięcie kolorofonu. Polski SW-02. Dwie rampy po 4 żarówki i sporo opcji regulacyjnych. Może być sterowany dźwiękiem albo własnymi generatorami. Urządzenie super tylko serwis koszmarny, bo po otwarciu wygląda gorzej niż stare wzmacniacze lampowe gdzie wszystko było "na pająka" montowane.

  • @zenonpompka
    @zenonpompka Жыл бұрын

    💪

  • @kamikkmiecik2422
    @kamikkmiecik2422 Жыл бұрын

    Temat na kolejny odcinek diy, projekt kolorofonu cztero kanałowego:)

  • @blazeykk

    @blazeykk

    Жыл бұрын

    Projekt całkiem sprawnego i przemyślanego kolorofonu czterokanałowego był zamieszczony w czasopiśmie "Praktyczny elektronik" (nie mylić z "Elektronika praktyczna"!).

  • @____.__._.._
    @____.__._.._ Жыл бұрын

    Ciekawym eksperymentem byłoby użycie diody RGB, wtedy widmo akustyczne w pewnym sensie odpowiadałoby widzialnemu

  • @michasag
    @michasag Жыл бұрын

    ahhhhhhh aż mi się przypomniało jak kiedyś podłączyłem kit AVT kolorofonu do wyjścia słuchawkowego telewizora zamiast mikrofonu :D Na szczęście był "osiedlowy magik" i uratował telewizor :D

  • @pkolega
    @pkolega Жыл бұрын

    Panie Krzysztofie, Czy było już o mikrofalowych diodach Gunna?

  • @mietek7068
    @mietek7068 Жыл бұрын

    Oj są jeszcze na strychu trzy ojcowe, kolorowe reflektorki do składanki Unitry.

  • @bier00t
    @bier00t Жыл бұрын

    jeśli się nie mylę kolorofony dały początek wersji softwareowej którą dziś nazywamy wizualizacjami

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 Жыл бұрын

    👍

  • @MichaelAngelo-yr4ox
    @MichaelAngelo-yr4ox3 ай бұрын

    ja "problem" z mikrofonem rozwiazalem wydrukowaniem obudowy i dziura na glosnik 0.5w i to sie na mikrofon zaklada i nic nie zbiera z zewnatrz,

  • @marekm.4249
    @marekm.4249 Жыл бұрын

    Fortepian świetlny to pomysł kompozytora Aleksandra Skriabina. Skąd tu Prokofiew?

  • @user-ji4rt7ls8p
    @user-ji4rt7ls8p Жыл бұрын

    Wykrywacz metalu . Jak zbudować z radia i generatora

  • @witstworz4332
    @witstworz433211 ай бұрын

    Grogi mistrzu co do kolorofonu to poproszę o schemat pańskiego autorstwa ten dużej mocy .mam cheć zbudować coś takiego.💯

  • @RicoElectrico
    @RicoElectrico Жыл бұрын

    9:00 Kompresor czy może bardziej AGC?

  • @koronaentertainment5474
    @koronaentertainment5474 Жыл бұрын

    spoko

  • @tomasz7979
    @tomasz7979 Жыл бұрын

    Mam 2szt na strychu Colorofonow ze starych lat. Polskie. Chyba trzeba odkurzyć👍

  • @Krzysiek70
    @Krzysiek70 Жыл бұрын

    Pierwszy :) Pamiętam ten colorofon. Rok 1983-4 Kolega z klasy miał. Była to magia prywatek. 8:10 czasem jednak ta właśnie bezwładność robiła klimat. :)

  • @tomasz7979

    @tomasz7979

    Жыл бұрын

    Ospałe włókno żarówki robiło robotę

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 Жыл бұрын

    Miodzio ❤💛💙

  • @KOLEJ_pl
    @KOLEJ_pl Жыл бұрын

    W pierwszym ujęciu to nie Kolorofon tylko szkła od semaforów kolejowych😀

  • @uzyszkodnikaplikacji5757
    @uzyszkodnikaplikacji5757 Жыл бұрын

    O w pierwszych sekundach soczewki wewnętrzne od semaforów PKP

  • @adamsienko5548
    @adamsienko5548 Жыл бұрын

    Skoro zajmuje się pan tematyką elektroniki "antycznej", to czy podjąłby się tematu technologii najwyraźniej zapomnianych już wzmacniaczy parametrycznych z diodami pojemnościowymi, jakie były używane w urządzeniach radiowych i innych?

  • @grzegorz6884
    @grzegorz6884 Жыл бұрын

    Kiedy kit?

  • @Marecki2707
    @Marecki2707 Жыл бұрын

    Fajny materiał, to może kiedyś coś o interfejsie DMX, który służy do sterowania oświetleniem scenicznym.

  • @danielchudzinski7627
    @danielchudzinski7627 Жыл бұрын

    Co ta za muzyka? Można track ID?

  • @jarekheka935

    @jarekheka935

    Жыл бұрын

    Przecież masz w opisie.

  • @danielchudzinski7627

    @danielchudzinski7627

    Жыл бұрын

    @@jarekheka935 dzięki wielkie ,ale kawałek jest genialny a zwłaszcza ten vocal

  • @warcnetpl
    @warcnetpl Жыл бұрын

    Na szczęście rodzina kolorofonów produkowanych przez ZESI NOWE, miała żarówki na 12V, 10W i zasilana całość była z jednego transformatora.

  • @BitKamienny
    @BitKamienny Жыл бұрын

    AVT1853

  • @BitKamienny
    @BitKamienny Жыл бұрын

    POV: Oglądasz to budując kit AVT1853

  • @Martini_2022
    @Martini_2022 Жыл бұрын

    Fakt faktem na większych imprezach światłami sterował człowiek po prostu włączając i wyłączając różne przełączniki. Ciekawe czy ktoś robił taki kolorofon biedę ze startera do świetlówek i żarówki ?

  • @jurekkochany2901
    @jurekkochany2901 Жыл бұрын

    PRZESTAŃ KICHAĆ !

  • @mokrispisopop
    @mokrispisopop Жыл бұрын

    stopa perkusyjna...centrala..bęben basowy...baza... bęben marszowy...stopa...

  • @Domowywarsztat1
    @Domowywarsztat1 Жыл бұрын

    Drugi

  • @AkiWataru
    @AkiWataru Жыл бұрын

    Szkoda że nie wyczerpany temat ;)

  • @Michus_4don
    @Michus_4don Жыл бұрын

    I tamagia ma w sobie "coś"

Келесі