DZIECI SOWIECKICH DEPORTACJI - CHILDREN OF SOVIET DEPORTATIONS

Film dokumentalny "Dzieci sowieckich deportacji" zrealizowany przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przedstawia wywózki w głąb Rosji i późniejszą ucieczkę z sowieckich łagrów oczami dzieci.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., z zajętych przez Związek Sowiecki polskich Kresów Wschodnich deportowano pierwszych 140 tys. Polaków zamieszkujących te tereny, głównie rodziny polskich wojskowych, urzędników państwowych, a także pracowników leśnych i kolejowych. Przez władze ZSRS zostały one uznane jako „element niepewny”, zagrażający sowietyzacji okupowanych ziem.
Po latach wciąż ze wzruszeniem Jolanta Jarmołowicz, wtedy kilkuletnia dziewczynka, wspomina brutalną wywózkę na wschód:
„Wtargnęło kilku… zachowywali się jak bandyci. Ustawili mamę, babcię i nianię pod ścianą. Zaczęła się rewizja, wyrzucanie wszystkiego. powiedzieli, że wyjeżdżamy, zmieniamy miejsce pobytu. To był dzień 10 luty, to była pierwsza wywózka”.
Niestety, luty 1940 r. nie kończył gehenny Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie. Do czerwca 1941 r. Sowieci przeprowadzili łącznie cztery deportacje. Historycy szacują, że w ich ramach wywieziono w głąb Związku Sowieckiego co najmniej kilkaset tysięcy Polaków.
Ich sytuacja zmieniła się dopiero w 1942 r. Dr hab. Karol Polejowski z Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nakreśla tło historyczne ich wybawienia:
„W czerwcu ‘41 roku kiedy Niemcy, dotychczasowy sojusznik Związku Sowieckiego, zerwał pakt o sojuszu i napadł na Związek Sowiecki. Rząd sowiecki zgodził się na podpisanie porozumienia z emigracyjnym rządem polskim i pod koniec lipca ‘41 roku w Londynie podpisano Układ Sikorski - Majski. Jednym z jego postanowień była amnestia dla polskich obywateli, którzy znaleźli się pod panowaniem sowieckim po wrześniu ‘39 roku. Również jednym z postanowień paktu Sikorski - Majski była decyzja o utworzeniu Armii Polskiej w Związku Sowieckim, na której czele stanął, zwolniony z więzienia w Moskwie, generał Władysław Anders. W ośrodkach formowania się polskich oddziałów na terenie Związku Sowieckiego pojawili się nie tylko zwolnienie z łagrów, byli żołnierze Armii Polskiej, ale także ludność cywilna: kobiety dzieci, osoby starsze. Generał Anders polecił przyjmować wszystkich zgłaszających się”.
Po wyprowadzeniu Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego, polscy uchodźcy znaleźli schronienie w Afryce. Pierwsze obozy dla polskich cywilów, w tym dzieci, powstały na terenie Iranu, m.in. w Pahlevi i w Isfahanie. Poza tym swoje serca i granice dla polskich uchodźców otworzyły m.in. Indie, Meksyk, Tanganika, Uganda, Kenia i Nowa Zelandia. Częstokroć miejsca obozów, do których przybywali uchodźcy stawały się miejscem pielęgnowania polskich tradycji i kultury. Zakładano tam też sierocińce i szkoły. Wielu z nich nigdy nie powróciło do Polski.

Пікірлер: 14

  • @ewasonten6365
    @ewasonten6365 Жыл бұрын

    Dziękuję za ocalenie od zapomnienia historii Polski i Polaków

  • @skalnaiglica286
    @skalnaiglica2863 жыл бұрын

    2020-80 rocznica wywózek na Syberię. wielki hołd dla tych ludzi.,których dotknęły ich konsekwencje. ,,Przestroga dla przyszłych pokoleń,że tam ,gdzie ideologia staje się ważniejsza niż człowiek..,dla tego ostatniego musi się to skończyć wyrokiem śmierci.'':(

  • @arturfalcao1260
    @arturfalcao126010 ай бұрын

    Doskonały film! mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby napisy były dostępne w innych językach. Dzięki temu informacja dotarłaby do większej liczby osób i nie ograniczałaby się do tych, którzy rozumieją język oryginału. W końcu, na dobre i na złe, ważne jest, aby poruszane tematy były szeroko rozpowszechnione.

  • @soraja8905
    @soraja89059 ай бұрын

    Przejmujące to wszystko...Polska ma niesamowicie smutną historię...Ogromnie żal tych ludzi, tych biednych dzieci :(.

  • @kasiairys
    @kasiairys Жыл бұрын

    Dziękuję za ocalenie od zapomnienia historii Polski i Polaków Władysław Anders Generał Polskich Nadziei South African Sanctuary For Polish Refugees Aka South Africa Provides Sanctuary (1939) Artwork by a Polish Survivor of Soviet Deportations to Siberia

  • @kasiairys
    @kasiairys Жыл бұрын

    patrz- Fragment przemówienia Genarała Andersa w 15 rocznicę bitwy o Monte Cassino - 18 maja 1959

  • @kasiairys
    @kasiairys Жыл бұрын

    o zsylkach Wojtek, niedźwiedź który poszedł na wojnę cały film

  • @kasiairys
    @kasiairys Жыл бұрын

    film o tych dzieciach Polskich z sylek Modlitwa obozowa, AK - Modlitwa partyzancka; O Panie, któryś jest na niebie

  • @mariathrun5472
    @mariathrun54724 ай бұрын

    Odpowiedzialny Andrzej Wyszyński kuzyn Stefana ...zainstalowanego po 2077 dniach po planowej likwidacji 26.01.1943 w KZ Dachau ... ich zaplanowanej wojny po likwidacji Bp Kozala .na jego miejsce we Włocławku ...

  • @freetodisbelieve6786
    @freetodisbelieve67864 жыл бұрын

    My father and his family were among these taken from their homes and trucked to Siberia to be slave labor.

  • @kasiairys

    @kasiairys

    Жыл бұрын

    look pavany09english

  • @kasiairys

    @kasiairys

    Жыл бұрын

    and song Modlitwa obozowa, AK - Modlitwa partyzancka; O Panie, któryś jest na niebie

  • @kasiairys

    @kasiairys

    Жыл бұрын

    South African Sanctuary For Polish Refugees Aka South Africa Provides Sanctuary (1939) Artwork by a Polish Survivor of Soviet Deportations to Siberia

  • @kasiairys
    @kasiairys Жыл бұрын

    Dziękuję za ocalenie od zapomnienia historii Polski i Polaków