Dwa cele Xi Jinpinga na stulecie i co z tego wynika?

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS w ramach cyklu czwartkowych spotkań o Azji Wschodniej "Azjatyckie dylematy" zapraszają na spotkanie dyskusyjne:
Dwa cele Xi Jinpinga na stulecie i co z tego wynika?
Problemy Chin przedstawi:
Dr hab. Bogdan Góralczyk, prof. UW - sinolog i politolog, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego
Moderator: prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski - Uniwersytet SWPS
25 stycznia 2018 r. (czwartek), godz. 18.00
Debata jest na żywo transmitowana w Internecie na stronie Biblioteki
Chiny szykują się do obchodów paru rocznic i w związku z tym ich kierownictwo stawia sobie i państwu różne cele, które chcieliby zrealizować.
W tym roku przypada 40-lecie reform Deng Xiaopinga; w 2019 - 70-lecie proklamowania ChRL 2021 r. - stulecie założenia KPCh, a w 2049 - stulecie ChRL Zwłaszcza te dwie ostatnie rocznice się eksponuje.
Komunistyczna Partia Chin została założona z inicjatywy Kominternu w lipcu 1921 roku, w Szanghaju. Dokładna data nie jest pewna. W tym pierwszym, założycielskim zjeździe KPCh brało udział kilkanaście osób, w tym młody Mao Zedong, pracujący jako bibliotekarz na Uniwersytecie Pekińskim (wówczas związanym z uniwersytetem Harvarda w USA). Zjazd był oczywiście nielegalny w kolonialnej metropolii zarządzanej głównie przez konsula brytyjskiego pilnującego interesów mocarstw kolonialnych.
Po przegranej w Polsce wojnie 1920 roku i załamaniu nadziei na szybkie rozszerzenie rewolucji bolszewickiej na Europę, celem Moskwy stało się organizowanie buntów przeciwko panowaniu brytyjskiemu na dużych obszarach Azji. W ten sposób chciano podważyć , a może i obalić, dominację W. Brytanii w świecie, będącej wtedy supermocarstwem kolonialnym.
Była to zupełnie inna epoka i zupełnie inna partia niż ta rządząca dzisiaj w Chinach Przeszła ona znaczącą ewolucję i kilka różniących się zasadniczo etapów rozwoju. I zmieniały się w ciągu tych prawie stu lat same Chiny oraz sytuacja w świecie. Prof. Lynn T. White z Uniwersytetu Princeton w latach ’90 proponował ironicznie, żeby angielski akronim jej nazwy CPC czytać nie jako Communist Party of China, ale jako Capitalist Party of China, bo taki ustrój, jego zdaniem, ona teraz buduje i na swoich dostojnych członków zaprasza chińskich miliarderów, których dzisiaj jest już więcej w Chinach niż w USA.
Władze chińskie chcą uroczyście obchodzić stulecie założenia KPCh, a niewątpliwy awans cywilizacyjny i gospodarczy kraju ukazywać jako sukces jej polityki, zwłaszcza w ostatnich 40 latach, w okresie reform Deng Xiaopinga. Łączy się to z nową „polityką narodową” lansowaną w różnych aspektach przez prezydenta Xi Jinpinga. W polityce wewnętrznej ma to zapewne umocnić legitymizację rządów KPCh i budować dumę narodową.
Politykę obecnego kierownictwa chińskiego i wyzwania stojące przez Chinami przedstawi prof. Bogdan Góralczyk - sinolog i politolog, a także dyplomata (w latach 2003-2008) był ambasadorem w Bangkoku) i wieloletnim pracownikiem MSZ. Zajmuje się on także Węgrami oraz zagadnieniami globalnymi. Obecnie jest dyrektorem Centrum Europejskiego UW.
Prof. dr hab. Krzysztof Gawlikowski
Kierownik Katedry Cywilizacji Azji Wschodniej Uniwersytetu SWPS

Пікірлер: 14

  • @sosospacesheep2344
    @sosospacesheep2344 Жыл бұрын

    To niesamowite, że pan profesor nie Tylko zna język Chiński - ale i Węgierski😱. Do tego ma świetne poczucie humoru i bardzo dobrze sie go słucha 👍

  • @mieszkowojcik2940
    @mieszkowojcik29406 жыл бұрын

    Panowie profesorowie wspaniały wykład. Dzięki.

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian9954 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy i wartościowy wykład. Parę rzeczy mogło być lepiej poprowadzonych, ale to zupełnie inny temat.

  • @zenaz105
    @zenaz1056 жыл бұрын

    Polecam, bardzo ciekawy wykład.

  • @aleksandrachojnacka
    @aleksandrachojnacka6 жыл бұрын

    Nie jest łatwo laikowi, ale warto...

  • @piternz6234
    @piternz62345 жыл бұрын

    Bardzo dobry wykład. Byłbym tylko ostrożny z narzucaniem przez USA wzorców amerykańskich. Przecież to właśnie USA tolerowały i wspierały reżimy w Ameryce środkowej i południowej - w Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Dominikanie, Chile, Argentynie, Brazylii, Boliwii.

  • @andrzej21111
    @andrzej211116 жыл бұрын

    Bardzo interesujący wykład. Wystarczy dać szybkość 2x. USA i angole straciły kolonię w Chinach a tak było fajnie. :D Chaos moralny to wprowadza UE w Polsce. :(

  • @foxy9469
    @foxy94696 жыл бұрын

    Co za brednie! Ręce opadają i to mają być eksperci? żenada...

  • @marekstrzecki7912

    @marekstrzecki7912

    5 жыл бұрын

    Absolutnie doskonały wykład,więc zupełnie nie pojmuję o co Tobie chodzi. Jeśli wiesz więcej albo lepiej bądź ciekawiej to zacznij sam dawać wykłady i po kłopocie.

  • @mistermiau9949

    @mistermiau9949

    3 жыл бұрын

    @@marekstrzecki7912 Bo to zindoktrynowany pożyteczny idiota.