DOMOKRĄŻCY Promienista - Poznań. Przedwojenny szeregowiec

Mieszkanie w szeregowcu z 1938 roku - jednym z najlepszych przedstawicieli modernizmu w przedwojennym Poznaniu. Szeregowa zabudowa przy ul. Promienistej w zasadzie nie ma swojego odpowiednika w lokalnej architekturze. Oszczędna forma, charakterystyczny rytm elewacji, wnętrze podporządkowane funkcji stanowią o wyjątkowości tej realizacji. Zespół budynków przy Promienistej nie tylko przetwarza lub cytuje modne wówczas rozwiązania stylistyczne, ale silnie odpowiada na postulaty modernistycznej awangardy. Unika także obcych stylistycznie ozdobników, którymi zachowawczy poznaniacy „ocieplali” surowe bryły willi i kamienic lat 30. Szeregowce projektu Eustachego Chmielewskiego są bliższe awangardzie warszawskiej (podobieństwo do domów Żoliborza „dziennikarskiego”) niż poznańskim realizacjom tamtego okresu.
Dom Anny Hryniewieckiej - historyczki sztuki, dyrektorki Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, wnuczka jednego z architektów założenia - Witolda Eysymontta.
Scenariusz: Kuba Głaz
Produkcja: Magda Wypusz, Andżelika Jabłońska
Realizacja: Dawid Majewski Foto\Video
Organizatorzy: SARP Poznań, Centrum Otwarte
Film jest finansowany ze środków Miasta Poznań, środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Пікірлер: 18

  • @mariolajaworowska8396
    @mariolajaworowska8396Ай бұрын

    Niesamowite poszanowanie historii rodzinnej, piękny dom I piękni ludzie.

  • @agnieszkakowalska6352
    @agnieszkakowalska63523 жыл бұрын

    wyjątkowy dom i pięknie opowiedziana historia, dziękuję

  • @paniewojtku
    @paniewojtku3 жыл бұрын

    Niesamowite przywiązanie, widać że zarówno dom jak i kolejne pokolenia jego właścicieli mają piękne dusze.

  • @SteffiBabsiJosa
    @SteffiBabsiJosa2 жыл бұрын

    Sentyment do mebli ,obrazów i innych drobiazgów to wartości pokoleń. Oni byli ,tworzyli ,urządzali mieszkania i domy ,to przecież historia poszczególnych rodzin i osób, która łączy a dzięki przedmiotom wspomnienia silniejsze są do dziś.. Lubię takie klimaty,też mam sentyment do rodzinnej przeszłości ,dorobku pokoleń.

  • @1972pawel1972
    @1972pawel19722 жыл бұрын

    Ten szeregowiec na Promienistej intrygował mnie od wielu lat. Nareszcie poznałem jego historię. Dziękuję za film.

  • @monamontok5816
    @monamontok5816Ай бұрын

    Moi dziadkowie mieli identyczna podloge w lazience, ktora zawsze mnie hipnotyzowala. Kafle na scianach podobne, biale, ale prostokatne. Efekt taki sam . Gratuluje, ze Pani to zachowala.

  • @jaamadea9439
    @jaamadea94398 ай бұрын

    Bardzo urocze, że zatrzymano łazienkę sprzed wojny! Wygląda fascynująco! Byłoby szkoda ją unowocześniać! Bardzo chętnie poznałabym historię ( przystojnego ) stryja właścicielki domu! Bardzo ładnie i interesująco opowiedziana historia domu! Wypada za nią ładnie podziękować , co też chętnie czynię , dołączając serdeczne pozdrowienia dla domowników! 😊

  • @podwickag
    @podwickag Жыл бұрын

    Bardzo "klimatyczny" dom. Piękna opowieść.

  • @gosiagosia5095
    @gosiagosia50952 жыл бұрын

    Chciałabym zamieszkać w takim domu. Mój ulubiony styl. Klasyka zawsze się obroni.

  • @monikabaranowska9162
    @monikabaranowska91626 ай бұрын

    Cudowne filmy Państwo tworzycie. Coś wspaniałego.

  • @holaolaable
    @holaolaable5 ай бұрын

    Bardzo ciekawa historia, pięknie opowiedziana. Podoba mi się filozofia właścicielki: skupienie na tradycji i minimalizm.

  • @wojst.8318
    @wojst.8318 Жыл бұрын

    Wspaniała opowieść

  • @b.l.8216
    @b.l.82162 жыл бұрын

    Dom jak rowniez obecni mieszkancy ,podoba mi sie bardzo jak jest zadbany i umeblowany w stylach przed i powojennych .Zamieszkiwalam kiedys takie mieszkanie w krakowie po rodzinie ktora zostala deportowana do znanego nam miejsca .Pozostaly meble z kompletnym wyposarzeniem ,kiedy ja tam zamieszkalam nic na tentemat mi nie mowiono ,ale po czasie sie domyslilam i dowiedzialam .Poniewaz rodzina wrocola wlasciciele tego domu ,to moi znajomi zostali wyprowdzeni .Kafelki w lazience na podlodze byly takie jak u Was i nascianach w kuchni i lazience rowniez a w pokojach parkiet debowy .Milo wspominam to miejsce ale nie tych ludzi .Uwielbiam ogladac meble z historia .Pozdrawiam i dziekuje .Zapomnialam ten ogrod i kwiaty ,brak mi slow .

  • @AW-nd8ds
    @AW-nd8ds3 ай бұрын

    Moi dziadkowie też w jednym z segmentów zamieszkali w 1938 r. i po wojnie (z przerwą na wysiedlenie - Baltendeutsch zdaje się tam wprowadził jesienią 1939 r.)

  • @gemma1218
    @gemma1218 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani za podzielenie się z nami dziejami swojej rodziny. Czy ma Pani naśladowców...? Ostatnio oglądam wiele filmów o Poznaniu. Byłam tam tylko parę godzin w maju 2022 r. I wciąż jestem pod wrażeniem tego co zobaczyłam

  • @izis46066
    @izis460666 ай бұрын

    no i jest przestrzeń a nie te klitki blokowe!

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Жыл бұрын

    Tak

  • @patryk_kaczmarek
    @patryk_kaczmarek9 ай бұрын

    Nieduży dom - 160 metrów, "Jak na warunki przedwojenne, nie wygórowany metraż" . No nie powiem bardzo kontrowersyjne tezy 😂