Dom

Ғылым және технология

Test jak szybko nagrzeje się dom o powierzchni 120m² kotłem Kospel 8kW startując od 10°C przy temperaturze zewnętrznej 0°C
Po co tak niby głupi test? Otóż większość pseudo ekspertów twierdzi, że trzeba wyłączać ogrzewanie domu, gdy nas w nim nie ma, gdy np jesteśmy w pracy. Otóż jest to bzdura, bo dogrzanie domu do zadanej temperatury pochłania tyle samo kWh, albo i więcej niż utrzymanie temperatury w normalnym tj ocieplonym, ale jeszcze nie pasywnym domu.
W niezamieszkanym domu nie ma sensu grzać do kilkunastu stopni, ale warto utrzymywać kilka stopni Celsjusza. Jednak wg mnie nie ma sensu wyłączać ogrzewania na 8-9 godzin kiedy jesteśmy w pracy. Warto co najwyżej ją obniżyć o max 2°C, bo później ponowne nabranie temperatury musi zużyć energię na to potrzebną niwelując zysk w postaci obniżenia temperatury.

Пікірлер: 38

  • @mariuszmariusz1563
    @mariuszmariusz15638 ай бұрын

    Witam, jestem ciekawy jak miało by się to jako dodatkowe załączenie grzania. Mam do wykorzystania około 2000kwh z voltaiki teraz gdy na zewnątrz w nocy jest 5 stopni palę w piecu a na noc wrzucam węglarkę węgla piec ustawiony na 50 stopni w pomieszczeniach 23-24 stopnie. Gdybym założył taki piec żeby zamiast węgla na noc załączał się piec jaki mniej więcej byłby pobór prądu ? Uwzględniając że piec byłby ustawiony na +\- 48 stopni a woda była by już nagrzana przez piec

  • @Yyy-yu9bh
    @Yyy-yu9bh Жыл бұрын

    Witam czy ten piec jest podłączony bezpośrednio do rozdzielacza na grzejniki ?

  • @lespaw71
    @lespaw712 жыл бұрын

    Pompy ciepła często mają moc 8kW, grzeją domy i wodę w kranach. Podobno wystarczają. Murowane domy mają ogromną bezwładność cieplną. Kilkaset ton ceramiki i betonu długo się nagrzewa.

  • @joelemmon858

    @joelemmon858

    Жыл бұрын

    Idealne dla PC jest ogrzewanie podłogowe. Długo się nagrzewa za pierwszym razem. Potem tylko podnosi temperaturę betonu o 2-3 stopnie.

  • @paqraq
    @paqraq Жыл бұрын

    W takim układzie czyli tzw pierwsze wygrzewanie to norma ze bedzie napierdzielał jak zły.później jak już dogrzeje to bedzie inna bajka.a tymbardziej jak bedziesz mieszkał w domu.samo gotowanie obiadu wywali temp w domu do góry:)

  • @anetkairemek
    @anetkairemek Жыл бұрын

    Dom możemy przecież traktować jako magazyn energii; chyba że hula tam wiatr, podpowiem że na pompach powietrze jeszcze bardziej się opłaci jak grzejemy w dzień bo w nocy mamy dużo niższe temperatury czyli sprawność pompy przy wyższych temperaturach na zewnątrz jest dużo tansze

  • @jagoda1234
    @jagoda12342 жыл бұрын

    Hi, często do Pana wracam, niestety zero rozwoju. Fajnie, że są ludzie, którym się wg. chce. Wystarczy dodać trochę tego coś i film miałby sens a tak mamy chaos pour. Mały przykład: w opisie podać o czym mówimy; podać model ew. numer katalogowy, wszystkiego trzeba się u Pana domyślać. Moja konkluzja: robienie czegoś obojętnie jak, na tzw. odpierd..🤔

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Jeśli dwa odcinki wcześniej podaję wszystkie szczegóły, a i tak ludzie pytają się co to za kocioł to nie ma sensu, abym to pisał. Testem była szybkość nagrzewania się tego konkretnego domu przy kotle 8kW i temperaturze zewnętrznej 0°C Co miałbym tu w tym filmie tłumaczyć? Jaki to kocioł? Po co. Jakie grzejniki? Było już. Czyli co odcinek mam powtarzać wszystko co było w 13-tu poprzednich odcinkach? Umieszczam nie klikbajtowe tytuły i testy, których nie ma na innych kanałach, tzn nikt nie wychłodzi domu do 10°C tylko po to by sprawdzić po ilu godzinach nagrzeje się.

  • @marcinbb
    @marcinbb2 жыл бұрын

    Tak sobie strzelę że około 30h tylko patrząc realnie 30h *8kW = 240kWh powiedzmy razy 70 gr/kWh = 168 ZŁ POLSKICH!!! pomijam że leci to z paneli PV, ale to jakaś abstrakcja!!! Ale chętnie bym zobaczył ile ten kocioł bierze na podtrzymaniu 22*C przez miesiąc aby mieć rozeznanie. Na rozgrzanie łyknie około 200kWh a ile później na trzymanie tej temperatury.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    W zeszłym roku robiłem test. Dom ten nie zamieszkany. Zużycie było spoko, ale nie przy 22°C, tylko przy 18°C wyszło średnio 54kWh na dobę jak pamiętam. Trzeba pamiętać, że to niestety grzejniki, a nie podłogówka.

  • @bravo20075
    @bravo200752 жыл бұрын

    Mam pytanie jakie koszty miesięczne takie kotła czy warto to brać?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Jak zamierzasz żyć krócej niż 10 lat to kupuj kocioł elektryczny. Jak więcej to pompa ciepła.

  • @jarekg7686
    @jarekg76862 жыл бұрын

    Witam mógł by powiedzieć jak ustawił parametry nastawa czynika.

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    To znaczy? Co potrzeba?

  • @joelemmon858
    @joelemmon8582 жыл бұрын

    Takim samym kociołkiem grzeję podłogówkę w moim 68m2 domu. Aby podgrzać o 2 stopnie kociołek ustawiony na max 4kW I 44 stopnie pracuje od 4 do 6 rano zużywając 10kWh. (podgrzewam raz na dobę). Podłączony jest bezpośrednio do rozdzielacza bez zaworu 3D czy dodatkowej rurkologii.

  • @lbj6917

    @lbj6917

    Жыл бұрын

    hej. Jak masz ustawiony kocioł do pracy? Na krzywej grzewczej i działa na czujniku zewnętrznym? Może na stałych nastawach?

  • @joelemmon858

    @joelemmon858

    Жыл бұрын

    @@lbj6917 Stałe nastawy max moc 4kW,max temp. zasilania 44 stopnie. Czas pracy 2 godz.

  • @marekszymczak2707

    @marekszymczak2707

    Жыл бұрын

    2 godz. x 4 Kw to daje 8Kwh

  • @wojtekduszka5460
    @wojtekduszka54602 жыл бұрын

    Moim zdaniem masz za słabą wersje tego pieca ! Ja mam ten sam piec Kospel , ale o mocy do wyboru: 12/16/20/24 KW ( 3 fazowy) . Dom mam o pow. użytkowej 180 m2 ( dom z 2007 r) . Zimą mam włączoną moc 20 kW i z taką mocą piec sobie radzi. Szybko ogrzewa taki metraż . Mam fotowoltaike 10 kW , wiec testuje . Przy mniejszych mocach 12-16 KW w dni mroźne piec długa nagrzewa taką powierzchnie . Oczywiscie jak jest na zew +10 st, to mozna obniżyc moc. Na razie jestem zadowolony :)

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Jest taka moc, bo tam nie da rady więcej. Stąd mój test. 8kW utrzymuje bez problemu 20°C przy nawet -15°C (zeszłej zimy zimniej nie było).

  • @joelemmon858

    @joelemmon858

    2 жыл бұрын

    Dla podłogówki super rozwiązanie. Grzanie krótko trwałe nieco wyższą temp. Podłączony bezpośrednio do rozdzielacza.

  • @tomb4985

    @tomb4985

    Жыл бұрын

    Witam a jaki konkretnie model pieca jest u pana i ile Kw średnio dziennie zużywa. planuję zamontować taki piec u siebie.

  • @joelemmon858

    @joelemmon858

    Жыл бұрын

    @@tomb4985 Czy znalazłeś odpowiedź

  • @cinek2003
    @cinek2003 Жыл бұрын

    Witam mam kocioł kospel ekco m3 czy moze pracowac w układzie otwartym ?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Dla pompki lepsza jest praca w układzie zamkniętym chyba, że uzyskujesz dobre ciśnienie w układzie otwartym. W tym kotle wymagane jest 0,5 Bara. Jednak najsprawniej układ działa przy około 1 Barze.

  • @michab6350

    @michab6350

    8 ай бұрын

    pracuje w otwartym bezproblemowo.

  • @cinek2003
    @cinek2003 Жыл бұрын

    Grzejniki są jakich wymiarów?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    Жыл бұрын

    Różne. Dobrane mocowo do wielkości pomieszczeń.

  • @zagrajnagitarze6245
    @zagrajnagitarze62452 жыл бұрын

    Zastanawia mnie w jaki sposób ten kocioł reguluje sobie moc w przypadku sterowania pogodowego. Do jakiej wartości on potrafi zejść? Czy ta modulacja jest płynna czy jakie są skoki mocy?

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Płynna. Nie wiem czy na triakach, czy mosfetach, ale w obudowie TO-220 tam w środku są i ciepło przez nie wytwarzane oddawane jest do rurki z przepływającą wodą. Krzywą grzewczą można sobie ustawić (jej stromość) lub przesunąć w górę i w dół o +/- 12°C.

  • @kamilturczynski-zazdrzyk
    @kamilturczynski-zazdrzyk2 жыл бұрын

    Mam taki sam pięc ustawiony na 6 kw na 57m2 bez góry użytkowej Z TARYFA G12 I DAJE RADE .ogrzewanie podłogowe.Nie wiem czy 4 kw da radę .6kw daje 👍

  • @ZeptoBoxpl

    @ZeptoBoxpl

    2 жыл бұрын

    Byłem ciekaw jak uda mu się nagrzać tym 8kW. Jest już na kanale film z kosztami grzania w zeszłym roku.

  • @kamilturczynski-zazdrzyk

    @kamilturczynski-zazdrzyk

    2 жыл бұрын

    ZOBACZĘ /NA TE CZASY KOMINEK MUSI BYC

  • @piotrkopa2918

    @piotrkopa2918

    2 жыл бұрын

    Witam. Tez mam taki kocioł i taki sam metraż. Czy w taryfie g 12 grzeje Pan bufor czy poprostu instalacje podłogową? Ja grzeje w g 11 i mysle o zmianie na g 12 tylko nie wiem czy bufor bedzie konieczny czy nie. Mam ekco mn3 i jest to bardzo przemyślane urządzenie. Pozdrawiam

  • @piotrkopa2918

    @piotrkopa2918

    2 жыл бұрын

    Mi przy rozgrzaniu domu zimą z temp 4'C do temp 20'C tez brał dużo prądu, jednak gdy dom sie wygrzał to podtrzymanie temp było jak dla mnie ekonomiczne. W przyszłą zimę pokombinuję z taryfą g 12. Mam 8cm jastrychu i sciany grubosci 46cm+15cm styropianu wiec powinien utrzymywac temp grzejac tylko w tanich taryfach. Mysle ze bedzie jeszcze ekonomiczniej. Ogólnie polecam Kospel ekco mn3 do dobrze ocieplonych domów. Bezobsługowy i sprytny kocioł.

  • @joelemmon858

    @joelemmon858

    2 жыл бұрын

    Da radę, wepnij bezpośrednio do rozdzielacza. U mnie 68m2 grzeje raz na dobę podnosząc temp o 2 stopnie przez dwie godziny temp zasilania 44 stopnie zużywa 10kWh.

Келесі