Dokument - Podzemní sklad jaderných zbraní - Javor 51- Borovno (Nuclear weapons depot)

Ғылым және технология

Jediný z celkem tří areálů na území Československa, určených ke skladování jaderných zbraní, přežil téměř bez poškození až do dnešních dnů. Právě tento areál vám detailně ukážeme. Máte tak jedinečnou příležitost prohlédnout si objekt, do nějž nesměli naši občané od roku 1969 do roku 1990 vstoupit.
Další informace: www.poznamkovyblok.cz/?page_id...

Пікірлер: 142

  • @petrvalach6288
    @petrvalach628811 жыл бұрын

    Děkuju za pro mě šokující video. Jakožto člověk léta se zajímající o projekt Javor mě udivuje, že konečně dochází ke zpřístupnění jednoho z 6 objektů. To je pro mě nejcennější informace z celého filmu. Děláte vynikající práci, díky za ni.

  • @dannykatka4442
    @dannykatka44429 жыл бұрын

    Velmi zaujimavy dokument, urcite sa na muzeum prideme pozriet. Vdaka za skvelu pracu, ono este par rokov a mozno uz nebude co tocit (samozrejme s vynimkou, ked sa z tychto objektov spravia muzea minulosti). Vdaka aj AČR, že to nenechala zruinovať tak ako niektoré iné objekty v bývalom Československu.

  • @cezetrider
    @cezetrider11 жыл бұрын

    Nádherné video. Fakt jsem čuměl! Zbytečně propracované se mi určitě nezdá, naopak, jsou místa, které bych rád viděl konkrétněji, ale to by bylo pro každého něco, a mělo to pak dvě hodiny. Fakt nádherně natočené, krásně zpracované, smekám. Hlavně detailní video je vynikající v tom, že člověk vidí vše, což v kauze Javory je velkým přínosem! Já osobně bych si ještě přibalil Geigerův měřák, a jen pro zajímavost to s ním "propípal". Nenašel jsem totiž žádnou důvěryhodnou zmínku v tomto směru.

  • @martinslunecko274
    @martinslunecko27410 жыл бұрын

    Zajímavý a pěkně udělaný dokument. Díky!

  • @Sagara77
    @Sagara779 жыл бұрын

    Úžasný dokument, skvěle všechno do detailů natočené a popsané.

  • @KrakenBushAndMilitary
    @KrakenBushAndMilitary10 жыл бұрын

    Parádní dokument…super práce jen tak dál.

  • @FSCVFSCV
    @FSCVFSCV11 жыл бұрын

    Výborný dokument. Díky za něj!

  • @RudolfKlusal
    @RudolfKlusal10 жыл бұрын

    Jop, tohle je úžasný objekt, dostal jsem povolení na vstup v roce 2005 kvůli reportáži, je pravda, že jsem si neprocházel záchod a odpadní místnosti, ve své podstatě jsem se dostal pouze k manipulační místnosti a skladům, nicméně je to fakt zážitek, je tam dost zajímavá atmosféra, doporučuji (po otevření) každému navštívit. Stojí to za to ;)

  • @RudolfKlusal

    @RudolfKlusal

    10 жыл бұрын

    Btw. zjistil jsem, že už je to otevřené -- ani jsem o tom nevěděl ;) ;) Tak si to někdy zopáknu ;)

  • @tomasmatloch6153
    @tomasmatloch61539 жыл бұрын

    Náhodou jsem najel na tento dokument a nestačím se divit.V roce 87-89 jsem jako záklaďák vozil svého starého po těchto oběktech a neměl jsem ani potuchy co se v nich skrývá,samozřejmě že jsem musel zůstat za vraty a čekal i půl dne v autě až můj plukovník vyřídí potřebné věci uvnitř a teď už i vím proč mě a mé příbuzné prověřovali i v práci.No byla jiná doba a já se zase dozvěděl něco zajímavého.

  • @tomaspernicek2287
    @tomaspernicek22879 жыл бұрын

    Super dokument a hodně zajímavý. člověk se dozví zase něco víc. díky jen tak dál.

  • @ladisjablonec
    @ladisjablonec11 жыл бұрын

    Děkuji za odpověď a držím palce při další práci :)

  • @miroslavtrncik178
    @miroslavtrncik178 Жыл бұрын

    Jako voják základní služby z nedalekého voj. útvaru v Rožmitále pod Třemšínem jsem se do tohoto objektu dostal i s kamarády z hlídky, bylo to zajímavé... Bylo jaro 1991, ten den probíhala návštěva zástupců Greenpeace a státního podniku Zelenina Plzeň - uvažovalo se o civilním využití objektu 😊

  • @mirekmarek2m
    @mirekmarek2m3 жыл бұрын

    Perfektní video! Profi práce!

  • @ThePromOVA
    @ThePromOVA11 жыл бұрын

    Skvělý dokument na úrovni renomované televizní stanice :) Díky moc pánové :)

  • @PavelVhprz
    @PavelVhprz10 жыл бұрын

    Jakube, toho Petráně si nevšímejte. Je to nějakej chytrák jako jsou na CSFD, kteří maj na všechno školu a jsou to ty největší experti. Dokument je dobrej, stejně jako všechny od Vás co je natáčíte ve volném čase a snažíte se lidem něco ukázat a dodat informace. Takovej chudák jako ten co Vás tady uráží nestojí za to aby jste ho komentoval. Jen tak dál

  • @karelbousa3412
    @karelbousa3412 Жыл бұрын

    Skvělé video, díky 👍

  • @RadekRaVoS
    @RadekRaVoS3 жыл бұрын

    Zdravím :) Předevčírem jsem byl v obou objektech 52 a jako člověk, co má rád detaily, jsem moc rád za váš přístup k jejich zaznamenání :) Bylo moc fajn vidět, co kde a k čemu bylo :) Myslím, že kompromis mezi délkou a onou detailností byl asi nejlepší, jaký šel. Ono dloubat se v tom celém naprosto dopodrobna by klidně vydalo na tučnou sérii podobně dlouhých dokumentů, ale to potřebné usílí by bylo naprosto šílené :) Díky za super dokument ! :) PS : Až vydám své vlastní video z 52, dám do popisku odkaz na toto video, pro super doplnění ;)

  • 11 жыл бұрын

    Děkujeme, s ČT byl rozpracovaný námět, bohužel nebyly peníze :) Ale alespoň díky bohu za pořady jako je právě ona Historie.cs.

  • @PavelFranc
    @PavelFranc11 жыл бұрын

    Opravdu skvělý, profesionálně zpracovaný dokument! Je vidět, že je možné vytvořit skoro hodinový dokument, který nenudí. Nenápadná dramaturgie a hudba tomu dávají skvělou atmosféru :-) Česká televize se svými chabými dokumenty Pevnosti, které se pro jistotu nepouští do žádné velké hloubky ze strachu, aby jim diváci nepřepnuli jinam, by si z vás měla vzít příklad. Díky za dokument a těším se na nějaký další!

  • @jacobbrooks3489
    @jacobbrooks348911 жыл бұрын

    výborný dokument !

  • @memnontroyvyznavacaas5084
    @memnontroyvyznavacaas50849 жыл бұрын

    Zajímavý dokument.Jen tak mě napadlo,že tyto stavby stáli miliony a dnes se to nijak nevyužívá a jen to chátrá.

  • @milanvichta9199
    @milanvichta9199 Жыл бұрын

    Skvělé.. a zajímavé.

  • @martinadamec5417
    @martinadamec541710 жыл бұрын

    Prvni dokument na yt kterej je v HD :) JE pěknej like

  • 11 жыл бұрын

    Díky moc, snažili jsme se :-) Geigera jsme nebalili z jednoduchého důvodu. Běhala s ním po Javorech armáda i řada kolegů a krom toho, jediné kde by bylo bývalo možné nejspíš něco naměřit je systém Zbros, ale podle kolegy Michala Halčiaka mají částice materiálů, které v něm mohly být, svůj poločas rozpadu dávno za sebou. Nicméně pokud vím, tak nikdo nikdy nenaměřil výrazněji zvýšenou radioaktivitu. To ovšem pouze znamená, že nikdy nedošlo k žádné mimořádné události. Hlavice samotné zářit neměly.

  • 11 жыл бұрын

    Díky za informaci. To je smutné. Je vidět, že blbci se najdou vždy a všude.

  • @cezetrider
    @cezetrider11 жыл бұрын

    To je jasný, už jsem ohledně Javorů pročítal i fórum Fortifikace, a přečetl různé články. Je to velice zajímavé místo. Já bych si Geigera vzal jen ze zajímavosti, sice je dost možné, že tam člověk nic nenaměří, ale alespoň to trochu přidá zvědavosti a zajímavosti prohlídky (teď nemám na mysli natáčení). Je to fakt krásný film, koukám na něj už poněkolikáté, a pokaždé si všimnu něčeho nového a zajímavého ;-)

  • @SMocik-ok7yi
    @SMocik-ok7yi10 жыл бұрын

    Ja si myslím - výborne! Vynikajúce. Takto majú vyzerať dokumenty, Vecné, plné informácií, dobrá, ale nevtieravá hudba. Práve väčšina dokumentov napr. na zahraničných kanáloch je otras. Rýchle pohyby kamery, naťahovanie diváka, atp.... Fandím a budem tento kanál stále sledovať.

  • 10 жыл бұрын

    To je zajímavý postřeh. Ono bude mít nejspíš víc významů.

  • @KillTVLiveFree
    @KillTVLiveFree11 жыл бұрын

    diky, jinak dobra prace. Nikdy jsem nic podobnyho nevidel. Dumyslnej, nesmrtelnej objekt. Rusove delaji vsechno nerozbitny

  • 10 жыл бұрын

    Pěkný den, co se týká Parukářky a i dalších objektů mohu doporučit web fortifikace . net, pro detailní informace potom fórum webu, kde je ale nutná registrace. Je to asi největší studnice informací o podobných objektech. Jinak právě komplex je velmi zajímavý. Nešlo jen o velkokapacitní kryt ale třeba i o záložní vysílací studio Československého rozhlasu.

  • @cezetrider
    @cezetrider11 жыл бұрын

    To je jasné, pozadí je veliké. Jde mi jen o to, že vlastní pokus s Geigerem může být zajímavý, i pro ten samotný okamžik zvědavosti. Já se na Vaše videa dostal náhodou, hledal jsem různé podklady k elektromechanickým telefonním ústřednám, a vedle videa se mi v nabídce objevil právě Váš průzkum JASYRu. Především jsem vděčný Vašim videím za to, že díky nim jsem objevil web Fortifikace. Můj zájem o podzemí je veliký, ale ti již víte z naší korespondence. Petr Hnízdo

  • @pauknert
    @pauknert11 жыл бұрын

    Dobrý den, mohly byste udělat video také o základně PVOS Dobříš? 17., 18. a 19. Pluk raketové obrany... jednalo se o největší základnu raketové obrany v ČSSR, rakety dlouhého doletu S-200 Vega. Děkuji za odpověď :) Vaše videa jsou opravdu pečlivě zpracovaná a názorná, jen tak dál. :)

  • @patek1398

    @patek1398

    Жыл бұрын

    On to krade od nás, stříhá to od jiných,, ubožák, krade a stříhá jiný hlas

  • @ladisjablonec
    @ladisjablonec11 жыл бұрын

    super videa, před chvíli jsem dokoukal video o depotu v Belé a chystám se na další videa. Jen tak dál. Chtěl bych se jenom zeptat, jestli nechystáte i video o historii letiště v Milovicích, pokud se dochovaly nějaké dobové materiály. Současný zbědovaný stav bohužel znám moc dobře.

  • @mp3ky
    @mp3ky11 жыл бұрын

    super dokument,bolo na co pozerat

  • 10 жыл бұрын

    Milý Petere petere pedro, děkuji ti za tvůj názor. Budeš-li mít konkrétní dramaturgické návrhy jak do budoucna podobná témata zpracovávat, rád si je přečtu. Za přirovnání k RFE ti děkuji. Byla by pro mne čest se této stanici kvalitou a užitečností přiblížit. Nicméně pokud ses opravdu nedozvěděl nic nového, byl si nejspíš jedním z mála, kteří měli o akci Javor vetší povědomost. Že by se ale taková povědomost týkala kohokoli z generací 50+? Tím bych si nebyl tak úplně jistý.

  • @janzdarsky2535
    @janzdarsky253511 жыл бұрын

    Moc pěkné videjko.Mám dotaz k otevření areálu.Budou o tom někde nějaké informace myslím např. "otevírací doba" atd.?

  • 11 жыл бұрын

    Díky :-) Ano, otevření veřejnosti se týká tohoto areálu. Nemělo by jít o jednorázovou akci, ale o muzeum otevřené nejspíš o některých víkendech. Bližší informace ale nemám. Doporučuji stránky, které jsem tu už níže uváděl, tam by se mohla objevit nějaká informace.

  • 10 жыл бұрын

    O objektu v Prokopském údolí existuje řada spekulací, ale v zásadě je veřejně známo jen to že se jedna o objekt aktivní, nejspíš kryt určený pro vládu, jeho označení je K-116 a nikdo o něm nechce mluvit. V základu tvoří objekt štoly, nechybí maskované výdechy, do objektu vedou datové a ne jen datové linky. Jisté ovšem je, že opuštěný není a procházku po areálu bych nedoporučoval :-)

  • @Mates892
    @Mates89210 жыл бұрын

    Moc pěkné dokumenty! Možná tady už taková otázka padla, ale zajímalo by mě, jestli někdo neví něco více o vojenském objektu v Praze - Prokopském údolí. Už léta kolem jezdím na kole a na to, že se to tváří zcela opuštěně je tam někdy pěkně rušno (a těch bezp. kamer.. ) :-) Díky.

  • @MichalRitter
    @MichalRitter11 жыл бұрын

    Nádherné a skvělé video , vůbec mi nevadilo že bylo tak dlouhé a podrobné , právě naopak :-) , náhodou jsem toto video našel . Někde jsem četl v novinách se otvírá muzeum a jak jste uváděl je to 22.června. Borovno mám blízko ,tak jej brzy navštívím :-) ,rád bych se zeptal na přilehlé budovy , kasárna a ubykace vojáků , je tam přístup ? děkuji a jdu na další video :-) dobrá práce , děkuji za užitečné informace .

  • 11 жыл бұрын

    Díky za reakci. Ještě doplním, že k otevření by mělo dojít 22.června.

  • 11 жыл бұрын

    Díky :) U Milovic popravdě hodně váháme. Na jedné straně jde o velmi zajímavý prostor, ale na druhé, dnes už toho tam mnoho nezbývá. Nicméně jsou některé objekty v Milovicích, které by za natáčení stály. Teď se věnujeme objektům, kde toho naopak je k vidění celkem hodně, ale za krátko už by být nemuselo.

  • @petercernek8811

    @petercernek8811

    Жыл бұрын

    MORDOVÁ ROKLE...

  • @brumanek
    @brumanek11 жыл бұрын

    Děkuju za skvělé video, zajímavé a pěkně udělané myslím. Vzpomněl jsem si na svého kolegu z armády, který před rokem 1989 sloužil u raketového vojska. Ten mi vyprávěl, jak se vždycky divil, že při bojovém poplachu měli nástup s jadernými hlavicemi do jedné hodiny, ač se všude tvrdilo, že na území ČSSR rozmístěny jaderné hlavice v žádném případě nejsou. :-) Jinak, moc rád bych viděl podobné video z "Jámy" tj. z velitelství vzdušných sil pro případ války ve Staré Boleslavi,mohu doufat? Držím palce

  • @zdenkocekan8018
    @zdenkocekan80189 жыл бұрын

    Úžasné niečo kto toto vymyslel a konštruoval musel byť riadny macher klobúk dole pred ČSSR veľmi zaujímavé

  • @kingsglans1692
    @kingsglans16922 жыл бұрын

    Já jsem hnidopich a maďarskou nebo polskou lidově demokratickou republiku neznám. Prasečí farma byla u každého druhého kasína. V libereckém štábu jsem se po revoluci bavil trháním a velmi obtížným pálením impregnovaných map.. skutečně to byly mapy prostoru až daleko za Rýnem, takže těm plánům rychlého postupu věřím a my to měli stihnout po těch našich úderech touto hypotetickou javorovou municí co do chemie a radioaktivity prozkoumat. Existují cvičební plány a jiná dokumentace k objektům Javor, včetně časových norem atd. a to je známá věc. Sklady by byly, ale co schází, to je ten konečný DŮKAZ přítomnosti těch hlavic namísto nadšeneckých plků a výplodů zainteresovaných historiků. Řeči jako že voják musí cvičit a Rus že často cvičí s ostrou munici, to je o ničem. Tekže adrenalin z toho tajemství jsme si užili a šup do hajan.. jinak ovšem dobrá práce, ten dokument je hodnotný minimálně technickou úrovní a informační hodnotou.

  • @bad-gateway
    @bad-gateway4 жыл бұрын

    Nejlepší dokument co jste vydali ... pak už to šlo do ... kytek bohužel :-( :-(

  • 4 жыл бұрын

    Inu alespoň že se vám libil ten jeden. Mnohdy i to je úspěch.

  • 10 жыл бұрын

    Javor 51 sice není raketová základna, těch bylo pochopitelně mnoho, ale i pokud bychom mluvili o skladech určených k uložení jaderných zbraní, tak i těch bylo víc. Ovšem mluvíme-li o tom, co bylo postaveno v rámci akce Javor, tak jde opravdu pouze o tři areály.

  • 10 жыл бұрын

    Díky za Váš názor. Inu, kondici jsem opravdu neměl nic moc, ale postupně ji zlepšuji, tak příště to třeba bude bez funění :-) Pokud mi pošlete konkrétní návrhy na zlepšení obsažnosti, potom budu jen rád. A byť nemohu vyloučit, že ve Vašem okolí o těchto skladech věděli všichni, mohu Vás ujistit, že zde o jejich existenci určitě všichni nevěděli. Asi máte lepší zdroje.

  • 10 жыл бұрын

    Ony ani Javory bohužel neměly ani tak sloužit k obraně Československa, ale především jako součást plánů Varšavské smlouvy. Případné hlavice v nich umístěné nebyly pod kontrolou ČSLA. My jsme tehdy reálně byli územím určeným jako případná válečná zóna. Takže pokud jde o bezpečnost jsme na tom asi tak stejně, respektive možná i o trochu líp. Evropě snad nyní proměna na válečnou zónu nehrozí.

  • 11 жыл бұрын

    Šlo o naše dělníky, ba dokonce kasárna byla postavena podle stejného podkladového vzoru jako naše kasárenské komplexy pro pohraniční stráž. Plány skladovacích objektů ale už byly made in SSSR, nicméně stavbu provedli naši dělníci a sověti pouze dohlíželi, případně určovali úpravy. Naši zaměstnanci ale museli podepsat mlčenlivost a někteří tak promluvili až po devadesátém roce.

  • 11 жыл бұрын

    Rozumím že se video může zdát příliš detailní a dlouhé. Jde vlastně o kompromis. Být to na odbornících mohlo by být ještě minimálně o polovinu delší, je mi ale jasné že to už by bylo nesledovatelné :-) Snažili jsme se tedy najít rovnováhu mezi popisem fungování objektu, který je v unikátním stavu a hranicí nudnosti pro diváky, které nezajímají detaily filtroventilace a podobně.

  • 11 жыл бұрын

    Díky moc za komentář. Video z Jámy by bylo hezké, ale bojím se, že zatím není reálné. Jde o aktivní objekt a AČR zatím nerazí politiku prohlídek, nebo dokonce natáčení podobných objektů. Ovšem pokud by se naskytla šance, neváhali bychom ani minutu :-)

  • @vwagner2
    @vwagner210 жыл бұрын

    V sobotu jsme tam s prckem byli a měli jsme možnost vidět to na živo a komplet (od sálů až po to WC). Venku pařák a dole 7 stupňů. Hezký.

  • @morcataable
    @morcataable11 жыл бұрын

    Zdravím, já bych se docela vsadil, že to byli spíše hlavice do raket 8K14 systému Scud C (k vidění v muzeu v Lešanech) , protože tyto rakety byly v Rokycanech v počtu 8 Scudů (v 1985 -86, kdy jsem tam sloužil) další byli umístěny v Jíncích, tam snad 12 plus později system Točka. Po vyhlášení poplachu jsme dle plánů měli do 1 hodiny převzít hlavice. To by mohlo odpovídat dojezdové vzdálenosti z Borovna do Rokycan.

  • @gervaisfillion9417
    @gervaisfillion941710 жыл бұрын

    well,too bad you dont have any english subtitle,, great video even if i dont understand a word of what is said , merci thanks

  • @sabatawaj8757
    @sabatawaj8757 Жыл бұрын

    Byl jsem ve uvnitř v roce 94-95 co jsem viděl mně překvapilo... Jinak jsem tam byl za trest překládat použité mince ČSFR stažené z oběhu.

  • @anonymnihrac187
    @anonymnihrac18710 жыл бұрын

    Spíš mám dojem že to bude brzo naprodej :D

  • 11 жыл бұрын

    Celou výstavbu i provoz depotů platila ČSSR a velkové náklady na vybudování a provoz tří depotů stály československou stranu celkem 430,56 miliónů Kčs. Co se týká techniky, tak byla z větší části Československé výroby. Pouze některé vybavení si sověti později dodali. Ono to s armádní technikou fungovalo ale velmi podobně jako celá RVHP. Tzn některé věci vyráběla každá země vlastní, jiné se ale vyráběly jen někde a byly instalovány ve všech objektech. Příkladem mohou být třeba filtry.

  • 11 жыл бұрын

    Zdravím, určitě bycom mohli, je ale otázka kdy, protože PVOS jsme se v poslední době věnovali intenzivně. Za několik dní přidám video z jiné ze základen PVOS, ve kterém tak trochu nahrazujeme nedokonalé informace, které jsme poskytli ve videu o pražské Točné. Tentokrát půjde o velmi zachovalý oddíl u brněnského Ořechova.

  • @ABC-qd3me
    @ABC-qd3me10 жыл бұрын

    Dobry den Jakube Velice me zaujal vas dokument...vzdy me zajimaly podzemni objekty z doby studene valky, ale nikdy jsem v zadnem nebyl. Mam otazku trochu z cesty, jedna se o bunkr "parukarka" v Praze....Az do nedavna jsem o tomto objektu nemel potuchy (ziji v zahranici)... Hrozne rad by jsem tento objekt prozkoumal, ale jedina informace, ktere se mi podarilo dohledat je, ze cast bunkru je provozovana jako nocni klub....Me ale vice zajima ten zbytek bunkru a o tom zadne informace neexistuji?

  • @ledofredo1
    @ledofredo110 жыл бұрын

    perfektní dokument kde je všechno obsažený jen se chci zeptat, ten diesel agregát nestartoval se náhodou stlačeným vzduchem a baterie byly jen pro nouzové osvětlení a komunikaci? na vojně jsem sloužil také na podzemním bunkru kde to tak bylo.

  • 10 жыл бұрын

    Pokud si dobře vzpomínám, tak právě startér u agregátu jako jediný chyběl takže tohle se nedalo ověřit. Nicméně schválně se ještě poptám kolegů zdali nebyl v jiném z Javorů. Takže je to možné, pokud šlo o stejný typ potom velmi pravděpodobné. Tedy pokud nebyl sověty nějak upraven.

  • @LapisCZ
    @LapisCZ11 жыл бұрын

    No, tak to k Tvým videím se radši ani vyjadřovat nebudu. Neříkám, že já mám nějaké skvělé videa, ale alespoň užitečné, promiň, ale video, kde někdo střílí, mi moc užitečné nepřijde. :)

  • @MichalRitter
    @MichalRitter11 жыл бұрын

    Zdravím , na webu Příbram.cz jsem četl , že byl atomový bunkr u Borovna , byl vykraden minulí týden. Byly ukradeny dvě zbraně a uniformy , plus zničené zavírání na pancéřových dveřích inu prý ten kdo poničil dobře tento systém znal :-( Takže se přesouvá termín otevírání muzea na 17 srpna . Jen informuji , díky za tyto dokumenty ..

  • 11 жыл бұрын

    Tak to jsem moc rád, doporučím zase po čase kolegovi, který stál za kamerou, aby se podíval na komentáře :-) Když se tam dostanete a budete mít Geigera, tak nejlépe laboratoř, nebo výstup systému Zbros, ale výsledek velmi pravděpodobně žádný nebude, ono i kdyby někde něco mělo touhu "tiknout" tak ČR má bohužel dost vysoké přirozené pozadí.

  • @patek1398
    @patek1398 Жыл бұрын

    Mi teď na pana připravujeme reakci,, kde bude pravý autor,, videí, a jak pan krade záznamy, a hlas jiných autorů,, máte se na co těšit, a uvidíte jak pán stříhá jiné záznamy.

  • @Honzicek29
    @Honzicek299 жыл бұрын

    Sloužil jsem na Kozlově,tam byla taky raketová posádka sovětské armády

  • @biosfera2
    @biosfera211 жыл бұрын

    Dobry den, dvě otázky: Je někde něco blizšího k SBROSu?? Co je to za zkratku atp (google nlčí) a druhá . K čemu tam bylo to hélium? Jinak parádní dokument, to zhasínání je zajímavý efekt - chvíli jsem přemýšlel v jedné části, zda mi neusnul notebook..

  • @KillTVLiveFree
    @KillTVLiveFree11 жыл бұрын

    Kdo ten objekt hlida? Je v docela dobrym stavu. Jak dlouho takova jaderna strela mohla byt skladovana? Kdyby se to dochovalo dodnes, mohly by byt stale v provozuschopnem stavu? A jak probihalo vysidleni? To si to Rus odvezl vlakem?

  • 11 жыл бұрын

    Otevírací dobu zatím netuším. Předpokládám, že by se mohla objevit na ironcurtain org Zatím jediná informace je, že slavnostní otevření by mělo být 22.června.

  • @kaufi1977
    @kaufi197710 жыл бұрын

    Nejsou náhodou ty police, ve videu v čase 43:53 z "PSP mat", neboli rohoží vyvinutých za II. světové války americkou armádou pro dočasné přistávací dráhy letadel?

  • 10 жыл бұрын

    Tak no to bohužel neumím odpovědět. Jedná se o záběry tuším z polského objektu a původ polic na záběrech není možné ověřit.

  • @petercernek8811
    @petercernek8811 Жыл бұрын

    A ČO BUNKER PRI LUŠTENICÍCH?

  • 11 жыл бұрын

    Kdžy to vezmu stručně tak. Objekt hlídá vlastník, tedy AČR. Skladování, všetně délky skladování záleželo na typu střely, letecké pumy a podobně. Dnes už by rozhodně byly vyměněny za nové typy. V zásadě ano, odvoz probíhal také vlaky, ale i letecky. Jak konkrétně probíhal odsun v případě této posídky ale nevím.

  • @josefbukacek6302
    @josefbukacek630210 жыл бұрын

    Ty,henrich 34....Mám nejasné tušení,že co se týče obrany,bude to stejné jako s podzemními kryty....K čemu kryt v zemi,když budou muset stejně vylézt a tak chcípnou?Nebo budou jen pod zemí?Co by jedli za půl roku?Co budou dýchat,až jim dojde vzduch a energie na ventilaci?Není lepší to zabalit hned?Z toho není únik a ti nahoře to ví,že těch bombiček je na celou sluneční soustavu.Jen lidi nemají jaksi co do huby,ale bombičky jsou důležitější,jasně.

  • 10 жыл бұрын

    Měření proběhlo nekolikrát snad ve všech skladech, ale bylo v zásadě neprůkazné. Dnes už, vzhledem k poločasu rozpadu použitých látek, nemá cenu a v době kdy byly sklady opuštěny čerstvě probíhalo měření především ve skladovacích sálech. Právě v nich by ale bylo možné něco naměřit jen v případě výraznějšího úniku, ke kterému nejspíš nedošlo.

  • 11 жыл бұрын

    Měření Geigerem proběhlo ve skladech několikrát, ale vždy s nejistým výsledkem. Na to, aby se podařilo naměřit zvýšené hodnoty, totiž samotné skladování hlavic nestačí, v objektu by muselo dojít k nějaké mimořádné události. Už samotné hlavice dokázaly odstínit záření a kontejnery, v nichž byly uloženy, bezpečně odstínily zbytek. Určitá šance něco naměřit mohla být u systému sbros, ovšem tam se pracovalo s prvky, jejichž poločas rozpadu je už dávno pryč. Takže měřit dnes by bylo celkem zbytečné.

  • @PavelFranc
    @PavelFranc11 жыл бұрын

    P.S. K historickému a politickému kontextu viz jeden z dílů pořadu ČT Historie.cs - "Plánování apokalypsy - jaderné zbraně u nás".

  • 11 жыл бұрын

    Milý, či milá k4muk3nu, díky za názor. Pokud uvedete cokoli konkrétního, rádi si přečteme jakékoli náměty ke zlepšení naší práce.

  • @rikogrikog8476
    @rikogrikog847611 жыл бұрын

    Vynikajúci film... Len ma to v polovičke tak trošku začalo nudiť pretože je všetko rozoberané do detailov... :-)

  • @honzaolah5626
    @honzaolah562611 жыл бұрын

    Proc jste tam jednoduse nevzali s sebou merici pristroje na radiaci?Jestli tam vubec neco bylo....Jak to bylo vyvezene z ceskoslovenska bez povsimnuti?Vzdyt odsun sovetskych vojsk byl tam ostre sledovany...

  • @MichalRitter
    @MichalRitter11 жыл бұрын

    Tak škoda , chtěl jsem místo omrknout z fotákem , tak aspoň mne pustí na horu na bunkr omrknout pevnůstky , jak máte na videu .. :-) děkuji za info ,

  • @KillTVLiveFree
    @KillTVLiveFree11 жыл бұрын

    No tak zeleza je tam jeste dost, jak to, ze to neni totalne zdevastovany?

  • 11 жыл бұрын

    Za sebe i za kolegy děkuji :-) Do kasáren přístup bohužel není. Tato část areálu zůstane nepřístupná a ve správě Ministerstva obrany.

  • @raymckenziem4
    @raymckenziem410 жыл бұрын

    Tak každopádně oceňuju "virtuální" procházku areálem s vysvětlenim kde co je.Doufám že si udělám někdy čas na realnou procházku.Něco podonýho bych uvítal (i když sem si už prošel sám a díky Fortifikace (tečka) net si i něco zjistil) i o Plro Vega- i když možná neni tak exkluzivní základnou, nicméně myslim že stejně zajímavou:-)Bohužel je ale základna rok od roku v dezolátnějším stavu:-( Ps.: slyšel jsem že rusové počítaly se zavážkou skladů až v případě uřčitýho stupně ohrožení a do

  • 11 жыл бұрын

    Díky :-) Bohužel ruský Cibulka je opravdu scifi. Trochu se obávám, že k otevření ruských archivů jen tak nedojde. Naštěstí pár zajímavých objektů se u nás ještě přeci jen najde a i archivy jsou o něco dostupnější.

  • @patek1398
    @patek1398 Жыл бұрын

    Uvidíme co řeknou lidé jak zneu6íváš videa jiných,, uvidíme

  • @KezvaK-TJ
    @KezvaK-TJ11 жыл бұрын

    Dobrý dokument. Kdyby se vám ale povedlo natočit něco podobného o nedaleké VZ 2739 Strašice, tak to by jste byly fakt machří!!!

  • @435nicholas
    @435nicholas10 жыл бұрын

    V Československu neboly len tri zakladne, byvam 10 minut autom od byvalej raketovej zakladny ktora je v Bratislave na Devinskej kobyle

  • @cezetrider
    @cezetrider11 жыл бұрын

    PS: Podrobnost videí moc oceňuji, nevím sice komu byly určeny, zda široké veřejnosti (z některých komentářů níž jde pochopit, že je zajímá jedině senzace, napětí, a pod.), nebo lidem, kteří se o tuto problematiku zajímají, a pro které jsou takovéto videa velkým přínosem!

  • @KillTVLiveFree
    @KillTVLiveFree11 жыл бұрын

    Spousta lidi doted neveri lidem, kteri rikaji, ze u nas byly tyto objekty, zbrane. Kamosuv otec jel na vojne do Ruska a tam se ucili jaderny strely obsluhovat. Pak byl u nas nekde u Mlade Boleslavi.

  • 11 жыл бұрын

    Jelikož není jisté, zda zde hlavice opravdu uloženy byly, byť lze podle idicií předpokládat že ano, uvádění konkrétních typů by byla čirá spekulace.

  • @newmo
    @newmo11 жыл бұрын

    Zaujimave video, trosku zbytocne detailne, ale fajn.

  • @homtomtomhom8516
    @homtomtomhom85163 жыл бұрын

    Jenom to Je škoda Že se to nedochovalo

  • @Weigelfilm
    @Weigelfilm9 жыл бұрын

    Že nikde nejsou vystražné tabulky upozorňující na radioaktivní materiál.

  • @arnostangrest6090

    @arnostangrest6090

    9 жыл бұрын

    Weigel Utajení? :D

  • @Weigelfilm

    @Weigelfilm

    9 жыл бұрын

    Arnošt Angrešt Jak v Černobilu když měla přijet nějaká kontrolní komis tak tam natírali honem zdi a přitom zatřeli ty všelijaké bezpečnostní nápisy.

  • @arnostangrest6090

    @arnostangrest6090

    9 жыл бұрын

    To je ale něco jiného, v Černobylu (pokud máš na mysli tu katastrofu) šlo o nadměrné přetížení reaktoru, soudruzi prostě zkoušeli co to udělá, s nápisy to podle mě nic moc společného nemělo, i kdyby je zatřeli barvou.

  • @Weigelfilm

    @Weigelfilm

    9 жыл бұрын

    Arnošt Angrešt Bezpečnost práce závisí na detailech! Když vám na hlavu padne 5 tunový panel a nemáte helmu tak je z toho průšvih a závažné porušení bez. prace. Zamalovanými nápisy to začíná a přetíženým reaktorem to končí.

  • @arnostangrest6090

    @arnostangrest6090

    9 жыл бұрын

    K čemu jsou cedule když máš v jaderný elektrárně nedostatečně proškolenou obsluhu reaktoru, bez správných pokynů. K čemu detaily když je to tak prostý, podcenili vážnost situace, nepřikládali nočnímu testu žádnou vážnost což se krutě nevyplatilo. Tady se nehraje na detaily, tohle jsou fakta.

  • 11 жыл бұрын

    Ono totiž nejde o zkratku. Jde o ruské slovo které v překladu znamená přepad. V tomto případě to byl název systému majícího na starosti odčerpávání zbytků nebezpečných látek vznikajících především při údržbě hlavic.

  • @pajdohuhu604
    @pajdohuhu60411 жыл бұрын

    Supeer,hneď by som tam išiel osobne pozrieť keby sa dalo :( je jedno či tam bude Česká,Slovenská či Americká armáda hlavné je aby to zbytočne nechátralo a smradi nerozkradli vybavenie ... alebo tam spraviť múzeum a udržovať to v 100% prevádzky schopnom stave ;) kopu objektov sa nenávratne zničilo-či už v Čechách či na Slovensku

  • 11 жыл бұрын

    No a co se týká odsunu. On nikdo nevěděl kolit toho tady rusové mají a nemají, natož co kdy odsouvají a neodsouvají. Ono taky těžko kontrolovat nekoho, kdo vám to co nechce neukáže. Určité informace krom toho naznačují, že odsun jaderných zbraní nejspíš proběhl už v průběhu roku 1989 a tehdy by si rusy nikdo nedovolil kontrolovat ani náznakem.

  • @KaresMartin
    @KaresMartin9 жыл бұрын

    Až odevřou prostor tak to zlodějí kovů vyrabujou :-(

  • @Goald161
    @Goald16111 жыл бұрын

    alespon v takovem stavu kdyby byli vsechny obekty ale vetsinou narazim jen na zaklady a nekde ani to:-(

  • @1952cappy

    @1952cappy

    2 жыл бұрын

    Výletujes ještě?

  • @KillTVLiveFree
    @KillTVLiveFree11 жыл бұрын

    jasny, to nikdo nevi

  • @Vojtekification
    @Vojtekification Жыл бұрын

    Asi mi něco uniklo, ale netušíte někdo co přesně je filtrační systém "Zbros"? Nebo je to nějaký známý brand filtrů v době studené války? Jestli to někdo víte, tak wiki nevěděla, leda že by to byl "Bros", ale to zní až nějak moc americky :D. V ikee to asi neseženu co?😅🤣

  • @krfcz

    @krfcz

    Жыл бұрын

    nad tím jsem taky přemýšlel, podle mě tam byl někde nápis ЗБРОС - nějaká ruská zkratka podtlakového systému odsáváni různých plynu ze zařízení hlavic třeba i z chemických (rozhodně ne z místnosti, tou trubičkou by to odsávali týden .-D) a pánové to přeložili

Келесі