Doświadczenia okołośmiertne - Zjawiska okołośmiertne, Jerzy Vetulani

Ғылым және технология

"Energia życiowa" a nauka - Zjawiska okołośmiertne - Neurobiologia i życie 5.4 - Jerzy Vetulani - CopernicusCollege.pl
Fragment kursu prof. Jerzego Vetulaniego nagrany w lutym 2016 roku na potrzeby CopernicusCollege.pl. Całość kursu "Neurobiologia i życie" wraz z materiałami dodatkowymi, pytaniami testowymi i egzaminem dostępna na platformie Copernicus College: www.copernicuscollege.pl/kurs...
Wykładowca: prof. dr hab. Jerzy Vetulani (1936 - 2017) - Członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neurosciences. Związany z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych od momentu jego powstania w 2008 roku, w którym kierował zespołem badawczym Neuroscience. Wykładowca wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiej Szkoły Wyższej im. J. Dietla w Krakowie. Laureat licznych prestiżowych nagród, w tym Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu, Nagrody Kopernikańskiej i Nagrody Popularyzator Nauki. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jeden z najczęściej cytowanych polskich uczonych - autor kilkuset artykułów opublikowanych w uznanych czasopismach naukowych oraz kilku bestsellerowych książek: Jak usprawnić pamięć?, Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice oraz Piękno neurobiologii. W 2015 roku ukazały się dwa wywiady-rzeki z prof. Vetulanim: Bez ograniczeń (z Marią Mazurek) oraz Mózg i błazen (z Marcinem Rotkiewiczem). Zmarł w 2017 r.
Opis kursu: Jak ważący zaledwie około półtora kilograma mózg tworzy całe bogactwo świata umysłu, a na dodatek sprawia, że jesteśmy tego wszystkiego świadomi? Jak z aktywności neuronów wyłania się to, co zdaje się być specyficznie ludzkie - moralność i sztuka? Jak mózg łączy agresję i empatię, które nie są ogniem i wodą, ale raczej stronami jednego medalu. Jakie struktury mózgowe zaangażowane są w zachowania seksualne? Co dzieje się mózgu u kresu naszej egzystencji? Jak działać może mózg w przyszłości? Wykorzystując osiągnięcia dynamicznie rozwijającej się neurobiologii na pytania te systematycznie odpowiada profesor Jerzy Vetulani. Kurs obowiązkowy dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć jak mózg tworzy nasze codzienne życie.
Kategorie: Neurobiologia, Neuroscience, Kognitywistyka, Psychologia, Antropologia
Program:
Mózg, dusza, świadomość
Neurobiologia moralności
Sztuka i mózg
Neurobiologia seksu
Człowiek przyszłości
Zjawiska okołośmiertne
Wymagane umiejętności:
Zapał do nauki. Kurs kończy się egzaminem w formie testu jednokrotnego wyboru.

Пікірлер: 30

  • @damian5110
    @damian5110 Жыл бұрын

    Dziękuję Panie Profesorze. Trzeba uczyć ludzi racjonalnego myślenia i naukowego podejścia do kwestii, ktorymi piorą mózg w kościołach innych tego typu przybytkach.

  • @Mescherje

    @Mescherje

    Жыл бұрын

    Pan Profesor od 5 lat już nie żyje.

  • @damian5110

    @damian5110

    Жыл бұрын

    Wiem

  • @towiem
    @towiem2 жыл бұрын

    Dziękuję za przypomnienie bardzo ciekawego wykładu.

  • @major8625
    @major86252 жыл бұрын

    Szkoda ze juz go z nami nie ma...

  • @thomasanders1314
    @thomasanders13142 жыл бұрын

    Wielki Polski Biolog!📖📚!

  • @marekchudy8893
    @marekchudy88932 жыл бұрын

    Thank you and best regards

  • @marekmochowski3391
    @marekmochowski33912 жыл бұрын

    Panie profesorze. Marzę o tym aby mieć takich ludzi jak Pan wokół siebie. Pan tak bez zabarwienia mentalnego tłumaczy wszelkie dylematy ,nie mieszając w to religii ani innego światopoglądu.

  • @poetyk4657

    @poetyk4657

    2 жыл бұрын

    profesor zmarł kilka lat temu

  • @czerwonymotyl948

    @czerwonymotyl948

    2 жыл бұрын

    No super. Po co zyc skoro według Vetualniego zdychamy i nic?

  • @karolinareszka6403

    @karolinareszka6403

    Жыл бұрын

    @@poetyk4657 niestety .....durny wypadek .....chcielibysmy miec tak sprawny umysl w tym wieku 😬😬😬🥲

  • @Kamil_O
    @Kamil_O2 жыл бұрын

    ciekawe badania

  • @olcio5501
    @olcio55012 жыл бұрын

    O wow!

  • @bartoszkurkowski7118
    @bartoszkurkowski71182 жыл бұрын

    "Hindusi w nde nie spotykają swoich krewnych" - nieprawda, badania: "Near-death experiences in India: Prevalence and new features" Satwant Pasricha

  • @bartoszkurkowski7118

    @bartoszkurkowski7118

    2 жыл бұрын

    Do czego to doszło, że trzeba "fake newsy" na Copernicus Center dementować

  • @bartoszkurkowski7118

    @bartoszkurkowski7118

    2 жыл бұрын

    Ciekawe jaka jeszcze część wiedzy prof. Vetulaniego pochodziła z tego, że "zadzwonił do bardzo sympatycznego kolegi i on mu powiedział (...) więc to jest ewidentne"

  • @bartoszkurkowski7118

    @bartoszkurkowski7118

    2 жыл бұрын

    Poza tym a propos filozofii i religii indyjskiej "w której nie ma duszy bo od razu jest reinkarnacja": wystarczy poszukać wyjaśnienia takich pojęć jak Atman, Jiva, Purusha albo Moksha, aby przekonać się o poziomie wiedzy prof. Vetulaniego na temat hinduizmu

  • @GromKuba

    @GromKuba

    2 жыл бұрын

    Hindusi w swoich nde spotykają swoich bogów.

  • @bartoszkurkowski7118

    @bartoszkurkowski7118

    2 жыл бұрын

    @@GromKuba również, to prawda, ale także krewnych - jest o tym i o tym w badaniach przywołanych. Należy jednak mieć przy tym na uwadze różnicę między bogami - stworzonymi emanacjami, a Bogiem/Brahmanem, o czym pisał Swami Prabhavananda w "The Spiritual Heritage of India"

  • @milOzaur
    @milOzaur2 жыл бұрын

    Jakie to podobne do przeżycia HDoM albo DMT i można umierać setki razy i wracać

  • @kernelirq9246

    @kernelirq9246

    2 жыл бұрын

    Nie zupełnie DMT tak wygląda, fakt, że towarzyszy nam przy narodzinach i śmierci, ale doświadczenie z DMT pokazuję całkiem co innego. Zamiast latać po Ameryce południowej i dać się naciągnąć jak turysta + dodatkowe szczepienia i ubezpieczenia, to można w Meksyku spróbować Mimosa tenuiflora z harmaliną - naturalny DMT. Znajoma za oceanem ma harmaline jako naturalny środek antydepresyjny :-).

  • @milOzaur

    @milOzaur

    2 жыл бұрын

    @@kernelirq9246 nie zupełnie, bo każdy opisuje dmt inaczej choć w przybliżony sposób. Śmierć kliniczna i HDoM były dla mnie w odczuciu prawie identyczne. O mimozie słyszałem o Hermalinie nie wiedziałem dzięki

  • @kernelirq9246

    @kernelirq9246

    2 жыл бұрын

    ​@@milOzaur Mam takie wrażenie, że część informacji na temat skutków zażycia DMT, to kwestia czystości DMT i też oryginalności. Kiedy jedni znajomi polecieli do Ameryki Południowej, to tam spotkali się z kilkoma wersjami tej substancji, a co za tym idzie różne temu towarzyszyły reakcje organizmu. Natomiast jak byliśmy w Meksyku gdzie jest legalne to w każdej postaci masz pewność, że nie trafisz na substancje przyprawiane czy zastępcze, to sześcioosobowa grupa przeszła identycznie odcięcie od rzeczywistości i te same reakcje były u różnych ludzi. Cena w 2014 roku, po znajomości to $500, sprawdzaliśmy w dwóch punktach odległych od siebie i to samo. Jestem za legalizacją takich środków, które w małej ilości powodują naprawdę pozytywne zmiany u ludzi, dobrze wiemy, że nadmiar każdej substancji zawsze szkodzi człowiekowi. Mieszkamy w Europie, gdzie farmakologia jest priorytetem i to jest przykre, bo sporo substancji w aptekach wzoruję się na naturze, ale na naturze nie zarobisz tak jak na sztucznym odpowiedniku.

  • @vaxi2465

    @vaxi2465

    2 жыл бұрын

    @@kernelirq9246 Natura nie jest w żadnym stopniu obiektywnie lepsza od substancji wytworzonych w laboratorium. To jest bardzo nie naukowe podejście. Powiedziałbym wręcz, że lepiej przyjmować substancje syntetyczne niż jakieś rośliny, czy zioła, bo w tych drugich są setki jeśli nie tysiące różnych substancji, z czego nie wiemy dokładnie jaki wpływ na organizm ma każda z nich. Związek chemiczny, to związek chemiczny niezależnie od tego, czy został zsyntezowany przez roślinę, czy człowieka. Weźmy na przykład taki tymianek. Okazuje się, że w dużych ilościach jest bardzo toksyczny dla serca. Intuicyjnie czujesz, że roślina nie wyrządzi ci takiej krzywdy jak np. biały proszek, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Gdybyśmy całkowicie rozumieli mechanizm działania wszystkich substancji psychoaktywnych, używalibyśmy tylko i wyłącznie ich możliwie najprostszych metabolitów, wprowadzanych bezpośrednio do żył, bo dzięki temu moglibyśmy uzyskać pożądany efekt bez powstawania dużej ilości szkodliwych substancji, o których praktycznie nic nie wiemy. Wbrew pozorom, duża część leków po prostu działa, więc ich używamy, bez dokładnego zrozumienia jak one działają.

  • @kamilfijakowski6458
    @kamilfijakowski64582 жыл бұрын

    dobre bardo

  • @xkornik1
    @xkornik12 жыл бұрын

    Nie macie od niego jakichś nowszych informacji na ten temat?

  • @towiem

    @towiem

    2 жыл бұрын

    Nie żyje od kilku lat.

  • @krzysztof8095

    @krzysztof8095

    2 жыл бұрын

    @@towiem Obawiam się że kolega to wie i dlatego pyta.

  • @blackmage4458

    @blackmage4458

    2 жыл бұрын

    💀

  • @TheLuk64

    @TheLuk64

    4 ай бұрын

    Dmt i będziesz wszystko wiedział

Келесі