Dlaczego wychowujemy niewierzące dzieci - prof. dr hab. Aleksander Bańka

"Gdzie popelniliśmy błąd?!" - pytają często rodzice, których dorastające dzieci porzuciły wiarę. Czy są błędy, których można uniknąć? Czy może "w tym zepsutym świecie" niewiele zależy od rodziców? Warto rozpamiętywać? Co zrobić z bezradnością? Modlitwy, posty - co jeśli efektów nie widać? O tym, ale też o daniu dzieciom wierzącym siły, to przyznawania się do swojej wiary, rozmawiam z prof. UŚ. dr hab. Aleksandrem Bańką - mężem i tatą dorastajacych synów, liderem wspólnot, ewangelizatorem

Пікірлер: 256

  • @libglade3696
    @libglade369610 ай бұрын

    Ja byłem dzieckiem, które odeszło od wiary. Matka i babka modliły się za mnie i po latach wróciłem do wiary św. Natomiat próby perswazji nie przynosiły skutku - przynajmniej bezpośredniego. Gorzej nawet - budziły we mnie złość i werbalną agresję. Przyszedł wreszcie pewien splot akbo sekwencja zdarzeń i summa summarum sam zacząłem szukać zbawienia.--Ale dzięki rodzicom wiedziałem gdzie szukać.

  • @elaskibin972

    @elaskibin972

    10 ай бұрын

    Pan Bóg wysłuchał modlitw mamy i babci.Pięknie ,że wrócił pan do Boga.

  • @jezuschrystus4837

    @jezuschrystus4837

    9 ай бұрын

    Niezbadane są wyroki boskie.@@elaskibin972

  • @cheswaw

    @cheswaw

    8 ай бұрын

    hm,ja gdy miałem lat około 10 doszedłem do wniosku,że Boga nie ma i byłem kilka lat ateistą,zacząłem wracać do wiary pod koniec podstawówki mając około 14-15lat.Nikt nie miał na mnie wpływu,ale też nie byłem zbuntowany o typie agresywnym,nawet gdy sądziłem,że nie ma Boga podobała mi się moralność katolicka,niechęć do aborcji,swego rodzaju patriotyzm..no ale nie umiałem sobie tego ułożyć dopóki nie zdecydowałem ponownie,że chcę wierzyć.Mam przypływy i odpływy bo jestem typem człowieka który kwestionuje wszystko,w tym siebie,przez całe życie.Nie jestem też najlepszym przykładem dobrego temperamentu bo mam ogólny lęk przed życiem,być może to po prostu inteligencja,zazwyczaj widzę dwie strony medalu jeżeli nie trzy...Myślę,że rozumiem ludzi,którym nie jest łatwo wierzyć.

  • @krystynap9328
    @krystynap932810 ай бұрын

    Jak ważny jest mądry rodzic, módlmy się o mądrość dla nas wszystkich w tych trudnych czasach . Ważna rozmowa .

  • @joodlaa2584
    @joodlaa258410 ай бұрын

    Mój dom nie był głęboko wierzący, raczej kultywujący tradycje, a chodzenie do kościoła było traktowane na zasadzie, że kiedy czuję że potrzebuję, to chodzę. Jedno z rodziców w ogóle nie chodziło poza ślubami i pogrzebami. Jednak moje losy potoczyły się zupełnie inaczej. Dzięki Łasce Pana Boga od początku liceum zaczynałam się nawracać. Teraz mam już męża, dzieci w podstawówce i jesteśmy w kościele. Nie wiem jak będzie z moimi dziećmi. Kiedyś syn jak byliśmy w Medziugorie po całym dniu aktywności religijnych powiedział mi - Mamo, przedawkowałaś dzisiaj ten kościół. Tak, to trochę dało mi do myślenia. Teraz nie zmuszam, ale mówię że to ważne i że mi zależy bo kocham Pana Boga. Nie wiem jednak jak będzie. Ale Pan Bóg sobie poradzi z moim błędami. Widzę to na przykładzie mojej historii.

  • @cheswaw

    @cheswaw

    8 ай бұрын

    praktyki pobożne można przedawkować wtedy gdy się ciągnie do nich inne osoby,lepiej jest nie narzucać ich.Natomiast ile ich potrzebuje jednostka to sprawa indywidualna i co człowiek to inny styl i poziom jego relacji z Bogiem,modlitwy,praktyk pobożnych itd.Nie wolno zmuszać tylko innych osób ani dzieci.

  • @annakwiecien7682
    @annakwiecien768210 ай бұрын

    Mój syn odszedł od Kościoła po rozwodzie , po odejściu męża . Rozmawiałam z nim na temat miłości Boga do nas . Jest mi trudno . Pokazuje mu jak bardzo go kocham , robię mu krzyż na czole jak wychodzi z domu . Mowię mu „Idź z Bogiem „Modlę się codziennie na różańcu za niego . Nic więcej nie mogę zrobić . Bardzo wierzę ze Nasz Ojciec Niebieski opiekuje się moim synem i wróci do Kościoła .

  • @troip2769

    @troip2769

    10 ай бұрын

    Nie martw się. Kochający Ojciec z nikogo nie rezygnuje. Mówią, że możliwe, że zobaczysz owoce swojej modlitwy dopiero po śmierci. Twoje cierpienie, wiara i wysiłek, które podejmujesz, nie zostaną zapomniane przez Boga. Nigdy. W górę serca :-)

  • @zofiaczaja6851

    @zofiaczaja6851

    10 ай бұрын

    Kościół , a Najwyższy Stwórca to dwie różne sprawy . Skoro Twoje dziecko poznało, że instytucja kościelna to rodzaj zniewolenia duszy to chwała Najwyższemu. Twoje dziecko wie gdzie jest fałsz.

  • @luxmea

    @luxmea

    10 ай бұрын

    Ciekawa teoria. Nie zgadza się z faktami. A fakty są takie, że to Stwórca założył Kościół, wiec nie może być obok swojego Kościoła, albowiem „.. królestwo wewnętrznie skłócone nie może się ostać..”

  • @kubalubo7143

    @kubalubo7143

    10 ай бұрын

    Jeśli codziennie latasz na różaniec, mówisz mu "z Bogiem", robisz krzyż na czole to dajesz mu jasny znak, że nie kochasz go takiego jakim jest, nie akceptujesz jego wyborów, tylko zależy ci żeby był przykładnym katolikiem. Nie dziwię się że po czymś takim syn ma dosyć kościoła. Uważa że (i chyba ma rację) Jezus kradnie twoja miłość do niego.

  • @troip2769

    @troip2769

    10 ай бұрын

    @@kubalubo7143 A ja bym powiedział, że właśnie jest odwrotnie. Wierzymy, że oddając dzieci Bogu dajemy im to co najlepsze, chociaż nie do końca wiemy jak wielkie to dary.

  • @bozenas.2600
    @bozenas.260010 ай бұрын

    Bardzo mądre spostrzeżenia...poprostu Mądry Ojciec...😊

  • @ewatkaczyk9477
    @ewatkaczyk947710 ай бұрын

    Dziękuję za ten niezwykle wartościowy przekaż. Jestem matką córek, które odeszły od kościoła, na szczęście ode mnie nie. Jestem osobą wierzącą i praktykującą, one o tym wiedzą i to szanują. Cały czas się za nie modlę i wierzę, że kiedyś moje prośby się spełnią. Bóg wszystko może.❤

  • @barbarabogacz2350
    @barbarabogacz235010 ай бұрын

    Czekam na drugą cześć wywiadu z niecierpliwością! Mądry człowiek, bardzo pomocne❤

  • @krystynasypek282
    @krystynasypek28210 ай бұрын

    Bóg zapłać. Mam niewierzące/niepraktykujące dzieci i połowę nieochrzczonych wnucząt😢 Ale mam też coraz wieksze przekonanie, że Pan Bóg nie po to dał mi dzieci aby poszły na zatracenie 🙏

  • @cheswaw

    @cheswaw

    8 ай бұрын

    na pewno w naszych czasach przy odklejającej się od wiary kulturze i atmosferze społecznej niewiara jest mniejszym lub innym grzechem niż nim była wtedy gdy wiara katolicka była jedyną,domyślną i narzuconą nam kulturowo a miejscami też przemocą.Księża z lat 30tych bili dzieci po rękach linijką za coś tam,nie mówiąc o stopniu swobody na wsi gdzie mogli bardzo uprzykrzyć życie osobom nie chodzącym na Msze i sąsiedzi i rodzina i władze.Są inne czasy,mamy wolność wyboru swojej drogi,dla mnie to jest w porządku,że jest ta wolność,ale nie jest w porządku gdy ktoś unika odpowiedzialności za swój światopogląd.

  • @kubalubo7143

    @kubalubo7143

    8 ай бұрын

    ​@@cheswawco to znaczy "unika odpowiedzialności za swój swiatopoglad"?

  • @anglistkajoanna4747
    @anglistkajoanna474710 ай бұрын

    Niesamowicie mądry wywiad, od zaraz do stosowania w domu! Dziękuję!

  • @agape1900
    @agape190010 ай бұрын

    Dziękuję Panu bardzo za te słowa o modlitwie rodziców...!❤❤❤I Bóg zapłać za ten wspaniały program!!!

  • @edamrulinda7987
    @edamrulinda79879 ай бұрын

    Z moich obserwacji widzę, ze dzieci które zostały w Kościele modliły się RAZEM z rodzicami całą rodziną. Nie każde osobno w swoim pokoju. Ponadto (jak to wybrzmiało w wywiadzie) bardzo ważna jest dojrzałość emocjonalna rodziców i ich umiejetność budowania zdrowych więzi - ani przemocowość, ani rozpieszczanie. Dla rodziców którzy maja z tym trudność polecam kurs Szkoła dla rodziców i wychowawców. Kurs jest niesamowity i bardzo praktycznie uczy jak wychowywać dzieci i budować więzi. Dziękuje za ten wywiad. Z Panem Bogiem 😊💖

  • @andzia97gnyla13

    @andzia97gnyla13

    9 ай бұрын

    Gdzie znaleźć taki kurs?

  • @beatataaaj1743
    @beatataaaj174310 ай бұрын

    Bardzo wartościowy wywiad.

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Dziękujemy!

  • @ivoneszymerowski8615
    @ivoneszymerowski861510 ай бұрын

    Jezeli ojciec rodziny jest wiezacy to jest duża szansa, ze dzieci też będą wiezace. Dziekuje za dobrą rozmowę . Więź synow do ojca to też jedna z wazniejszych spraw. GRATULUJĘ 🍀

  • @joannaszczepanska1118

    @joannaszczepanska1118

    10 ай бұрын

    Wierzący

  • @paulinakupracz2495
    @paulinakupracz249510 ай бұрын

    Mądrego dobrze posłuchać :)

  • @krystynacebrat8372
    @krystynacebrat837210 ай бұрын

    Od małego dziecko obserwuje, naśladuje a Rodzic i środowisko ukierunkowuje.Ja wierzę że opatrzność czua nad każdym

  • @mariolagrandys6209
    @mariolagrandys620910 ай бұрын

    Doskonała rozmowa👍. Jestem zachwycona wypowiedziami, a właściwie podpowiedziami Pana Profesora, wspaniałego taty. Mam dorosłe dzieci, które bardzo kocham i każdego dnia zadawałam sobie pytanie w różnych sytuacjach czy takie reakcje są właściwe. Dziękuję za kilka podpowiedzi i potwierdzenie, że było ok, ale było również kilka błędów. Tak czy owak bardzo przydatny i potrzebny wywiad bez względu na to w jakim wieku ma się dzieci. Dziękuję.

  • @magorzatagrazyna3025
    @magorzatagrazyna302510 ай бұрын

    Dziekuję, dziekuje, dziękuje! Trafione w dziesiątkę! I temat i pan Aleksander i jego sugestie! Dziekuję Pani Weroniko! 🌷🌷🌷

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Ciszę się bardzo! I dziękuję za dobre słowo!

  • @jezchrystus2373
    @jezchrystus237310 ай бұрын

    Bóg jest tam, gdzie jest miłość. Jak kiedyś mówili o pierwszych chrześcijanach "Zobaczcie jak oni się kochają".

  • @ConstructiveMinds100

    @ConstructiveMinds100

    10 ай бұрын

    Bóg jest tam gdzie są zabobony i brak logicznego myślenia.

  • @wiesawakaniasty2781
    @wiesawakaniasty278110 ай бұрын

    Bieda wychowuje, bogactwo deprawuje. Dzieci są kształtowane przez rodziców i z nich biorą przykład.

  • @joannaszczepanska1118

    @joannaszczepanska1118

    10 ай бұрын

    Dzieci siedzą na telefonach i tam się deprawują, nie biorą przykładu z rodziców, bo są pouzależniane

  • @wiesawakaniasty2781

    @wiesawakaniasty2781

    10 ай бұрын

    @@joannaszczepanska1118 Siedzą na telefonach ( cyt.) bo naśladują dorosłych, przenoszą potem wiele głupkowatych treści np.z Tik Toków do placówek oświatowych.

  • @alinaradwanski1103
    @alinaradwanski110310 ай бұрын

    Dziękuję,taka rozmowa dała mi światło jak postępować,Bóg zapłać❤

  • @haniam8350
    @haniam835010 ай бұрын

    Rewelacyjna rozmowa!

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Dziękujemy!

  • @bajjka1054
    @bajjka105410 ай бұрын

    Dzięki za tą rozmowę. Jaka inspiracją i przykład!!!

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Bardzo się cieszę!

  • @annami1552
    @annami155210 ай бұрын

    Swietne podejście, w oparciu o mądrość, wolność, wybór i zaufanie do Boga. Obowiązkowo zaoraszac do seminariów, aby mlodzi klerycy uczyli się o znaczeniu relacji.

  • @edamrulinda7987

    @edamrulinda7987

    9 ай бұрын

    Mądre słowa. Jeden ksiądz opowiadał, ze w 30-osobowej grupie kleryków tylko dwóch miało dobre relacje z ojcem. To ważne, bo jak mogą być dobrymi ojcami duchownymi dla innych jeśli sami nie mieli dobrego wzoru ojca? Wychowawcy w seminarium mogą dużo pomóc i modlitwa do Ducha Świętego tez pomaga, ale myśle ze musza koniecznie poszukać wielu mentorów którzy zastąpią brak więzi z ojcem

  • @tulipan1078
    @tulipan107810 ай бұрын

    Bóg jest tam gdzie jest milosć.

  • @kingamalijska805

    @kingamalijska805

    10 ай бұрын

    tulipan1078 Bóg jest tam gdzie nie ma grzechu, a jest Słowo Boże. Biblia

  • @beatebea6646

    @beatebea6646

    10 ай бұрын

    @@kingamalijska805 wlasnie !!

  • @quantum4762

    @quantum4762

    10 ай бұрын

    Ciekawe czemu nie było go tam gdzie był najabardziej potrzebny: obozy koncentracyjne, miejsca wielkich kataklizmów, wypadków, w szipatalch gdzie chore dzieci umierają na białaczkę itd.

  • @tulipan1078

    @tulipan1078

    10 ай бұрын

    @@quantum4762 droga pani /pan/ Bóg jest zawsze przy nas /tak jak/ szatan ale się nie narzuca ,gdy Go o To nie prosimy.Bóg dał mi znać że istnieje więc z wiarą w niego nie mam problemu.Czlowiek ma wolną wolę. I Pan Bóg to szanuję.Czlowiek wybrał Zło a potem się dziwi konsekwencjom. Hitlera wybrali ludzie a wygrał dzięki niemieckim kobietom.A potem preten- się do BOGA o to co złego się stało. Ludzie nie chodzi do kościoła a potem pretensje :"gdzie jest BÓG jak dziecko choruje" Jak trwoga to do BOGA....... Możemy wybrać dobro albo zło ale potem nie dziwmy się konsekwencjom.

  • @quantum4762

    @quantum4762

    10 ай бұрын

    @@tulipan1078 Takie religijne gadanie. Ludzi wierzących nie dotykach choroba, śmierć dziecka itd? Ja nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że coś takie jak Bóg nie istnieje...

  • @mzaboklicki6505
    @mzaboklicki650510 ай бұрын

    My czesto chcemy dobrze dka Naszych Dzieci ale czasem nie wychodzi ,my też za Nich nie przeżyjemy życia ale możemy być pewnwgo rodzaju kompasem w tym Życiu.... Piękna Rozmowa💌

  • @romanbizon89
    @romanbizon8910 ай бұрын

    Dziękuję za spotkanie. Pozdrawiam.

  • @mjsamek
    @mjsamek10 ай бұрын

    Zaufajmy Panu przez Niepokalane Serce Maryi 🌹 Msza Swieta najlepiej trydencka , rozaniec , adoracja Pana Jesusa w Najswietszym Sakramencie , pokuta przez Sakrament spowiedzi …. To tylko tyle a moze dla niektorych az tyle zeby dostac sie do Nieba …. Z Panem Bogiem i Maryja 🙏

  • @mariannadryl5678
    @mariannadryl567810 ай бұрын

    Wspaniałe, pouczające wystąpienie, a prelegenta można słuchać w nieskończenie. Bóg zapłać 🙏💝🗽.

  • @przemysawkorczak4022
    @przemysawkorczak402210 ай бұрын

    Dziękuję Weroniko za ten odcinek i rozmowę. Dobrego dnia.

  • @adamkorniak255
    @adamkorniak25510 ай бұрын

    Wychowanie w wierze opiera się na dobrym i autentycznym przykładzie wychowującego. Religijni, ale niewierzący dorośli, niczego w tym wychowaniu nie osiągną, bo dziecko wyczuje fałsz i zakłamanie. No ale nie wystarczy wierzyć, szatan jest też wierzący, trzeba jeszcze koniecznie posiadać prawdziwą, biblijną wiarę, pochodzącą ze Słowa Bożego, a nie z ludzkich wymysłów i tradycji. O to wszystko trudno rodzicom i opiekunom, którzy powinni najpierw sami się nawrócić, a wtedy będą zdolni do chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci. Absolutną koniecznością jest jeszcze oddzielenie dzieci od złego świata, który działa demoralizująco na wszystkich, a szczególnie na osoby niedojrzałe i nieukształtowane.

  • @amelidia9427
    @amelidia942710 ай бұрын

    Dziękuję za rozmowę

  • @mariawitusinska1122
    @mariawitusinska112210 ай бұрын

    Bardzo dobra rozmowa. Odkryłam nowe, świeże podejście do relacji z dziećmi.. Dziękuję.❤

  • @grzegorzsliwowski3245

    @grzegorzsliwowski3245

    10 ай бұрын

    ,, z, 😂

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Bardzo się cieszę!

  • @vivia.6224
    @vivia.622410 ай бұрын

    Chwilowo mam córkę lat 8 i świetne relacje z nią... Ale postanowiłam dodać dwa słowa od siebie: mam świetne wykształcenie, miałam szansę na super pracę. Mąż ma całkiem fajną pracę, ale kokosów nie dostaje i jakbyśmy oboje pracowali wiodło by nam się naprawdę odlotowo w kwestii finansowej. ALE od urodzenia córki nie pracuję, poza wyselekcjonowanymi zleceniami freelancerskimi i własnymi projektami, które robię bez jakiś ram czasowych. Niby cierpi budżet domowy. ALE .. no właśnie... moje relacje z córką są fantastyczne. Polecam

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    10 ай бұрын

    Nie ma jednego przepisu. Moja mama została z nami do mojego ok. 5 roku życia, siostry miały o 3 i 4 lata więcej. I patrzenie na mamę wyczerpaną domowymi obowiązkami nie było dobrym doświadczeniem. Przy czym moja mama nie jest z typu narzekających, a i tak się widziało i czuło swoje. Mój mąż za swój największy ból uznawał, że jego ma nigdy nie pracowała i z kolei była zawsze idealna w domu, wszystko zrobione, gotowe i to, co najgorsze jak sam ujmuje "matka była wszędzie", nigdy nie mogłem być sam w czterech ścianach, czułem się osaczony. Ja nie pracowałam 2 lata i o dziwo jak wróciłam do pracy jestem mniej zmęczona niż jak do niej nie chodziłam. Mam też więcej cierpliwości, pomysłowości. Myślę, że dlatego, że mam swój wentyl. Moja relacja z synem ma się lepiej teraz. Co o dziwo było dla mnie sporym zaskoczeniem. Myślałam, że po pracy będę padać na twarz i będę chodzić sfrustrowana. Tak się nie stało i jestem w szoku!

  • @primavveraa

    @primavveraa

    10 ай бұрын

    Dobre relacje z ośmiolatką to nie wyczyn...proszę to wspomnieć za jakieś 4-5 lat...

  • @PiotrS-a
    @PiotrS-a10 ай бұрын

    Ciekawa rozmowa, ważne treści.

  • @marzenab8078
    @marzenab807810 ай бұрын

    Bardzo dobre tresci ,dziekuje

  • @jankanowak7343
    @jankanowak734310 ай бұрын

    Też jestem zachwycona. Jestem matką już dorosłych synów, z których jeden jest daleko od Kościoła. Słuchając tej rozmowy, myślę że niestety nie uniknęłam części błędów, mając dobre intencje, a dodatkowo nie pomagał w wychowaniu religijnym naszych dzieci mój mąż, będący bardzo letnim katolikiem.

  • @edamrulinda7987

    @edamrulinda7987

    9 ай бұрын

    Koleżanka podała mi statystykę, ze gdy jest wierzący ojciec, to 90% rodziny jest wierząca, a jeśli matka, to tylko 30 % Czasy tez nie sprzyjają religijności Ale modlitwa czyni cuda, wierze w to głęboko. Trzeba prosić Pana Boga jak ten natrętny przyjaciel z Ewangelii, ze spokojem i ufnością. Z Panem Bogiem 😊💖

  • @bogumiawrobel2548
    @bogumiawrobel254810 ай бұрын

    Zgadzam się z tobą Aleksandrze, spokój i wiara,trzeba przeczekać czas burzy i naporu, dać miłość i zaufanie

  • @krzysztofcywinski4899
    @krzysztofcywinski489910 ай бұрын

    Najważniejsze jest wspieranie pasji dziecka. Można zaszczepiać to co było fajne kiedyś, ale świąt nie stoi w miejscu!

  • @madana1
    @madana110 ай бұрын

    Dziękuję, bardzo dziękuję za tę rozmowę- bo temat mnie dotyczy, jedno dorosłe dziecko wierzące, drugie od wiary odeszło.

  • @jar6193

    @jar6193

    10 ай бұрын

    @madana: ...i dobrze że odeszło, to dorosłe jak pozna dobrze w co wierzy też odejdzie. Bo tak jak wszystko, człowiek wymyślił religię i Boga.

  • @amelidia9427

    @amelidia9427

    10 ай бұрын

    U koleżanki: jedno odeszło, jedno letnie, jedno w zakonie.

  • @diegovega8595

    @diegovega8595

    10 ай бұрын

    Głupoty piszesz niebawem się sam przekonasz .

  • @jar6193

    @jar6193

    10 ай бұрын

    @@diegovega8595 Wiem co piszę i mogę to udowodnić! Ci, często nawet gorliwie wierzący, jak zagłębili się w poznanie korzeni wiary i religii i porównali ją z istniejącą rzeczywistością historyczną właśnie doszli do takiej prawdy, że wszelkie religie i wiara nie to jedno wielkie oszukaństwo. Zdecydowana większość wierzących (nie wyłączając nawet duchownych) nie znają, i nie chcą poznać prawdy, tylko kierują się własnym mistycyzmem, gdyż doznali by dysonansu poznawczego, który by zakłócił kompletnie ich postrzeganie świata i rzeczywistości.

  • @andrzejpieczywakin201

    @andrzejpieczywakin201

    10 ай бұрын

    Wiara nie jest mądrością.

  • @amelidia9427
    @amelidia942710 ай бұрын

    17 i 15 lat to za wcześnie, aby coś wyrokować. Oczywiście życzę powodzenia i wytrwałości dla dzieci. Jeszcze długa droga przed Wami.

  • @edamrulinda7987

    @edamrulinda7987

    9 ай бұрын

    Myśle ze nie za wcześnie jeśli dzieci maja z rodzicami dobre więzi

  • @amelidia9427

    @amelidia9427

    9 ай бұрын

    ​@@edamrulinda7987ja mam dobre i to nie uchroniło

  • @choynovsky
    @choynovsky10 ай бұрын

    To jest świetna rozmowa i to nie tylko dla osób wierzących o tym ze trzeba i jak mniej więcej budować relacje z dziećmi. Sam jestem tym „dzieckiem, które utraciło wiarę”. Aczkolwiek nie wiem czy gdyby rodzice nie popełniali błędów o których mowa to bym ja zachował bo nie one były głównym powodem. Myśle, ze i tak bym te wiarę stracił.

  • @mariaborawska153
    @mariaborawska15310 ай бұрын

    Cenne informacje.B.Dziekuje.

  • @justynabe6
    @justynabe610 ай бұрын

    Bardzo dziekuje. Niesamowicie wartosciowy materaial, a postawa i swiadomosc prezentowana przez ojca powinna byc przykladem dla innych, nie tylko rodzin wierzacych.

  • @krystynacybuch6989
    @krystynacybuch698910 ай бұрын

    Nie można przekazać wiary jeśli się jej nie posiada. My tracimy wiarę i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie można przekazać tego czego się nie posiada. Młodzi są prawdziwi. Jeśli rodzice wyznaczają zasady ale sami ich nie przestrzegają, świadectwo życia. Zawsze z Panem Bogiem

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    10 ай бұрын

    Też tak myślę. Sama łapie się na tym, co przekazuje dziecku. Raczej nie wymagam od niego czegoś, czego sama nie wykonuje. Jestem jednak z tych, które nie modlą się np. o jakiejś porze, nie mówię też żadnemu domownikowi, że się modlę. Rękę dam sobie uciąć, że mój mąż zapytany: czy żona się modli odpowiedziałby: nie, raczej nie. Nie wiem. Nie mam potrzeby o tym mówić. Nie wiem dlaczego. Dla mnie to jakieś sztuczne było mi stąd nie zowąd powiedzieć: idę teraz się modlić. Wiedzą, że chodzę do kościoła. Z mężem dyskutuje o religii, wierze. Ścieramy się często, ale nie kłótni, raczej zwykła wymiana odmiennych zdań i jest ok. Nie wiem jak daje się takie świadectwo. Przecież nie będę robić czegoś nad to, wbrew swojemu charakterowi z intencją, aby tylko dać świadectwo. Byłaby w tym jakaś nieszczerość.

  • @Baniroe3934
    @Baniroe39348 ай бұрын

    To jest po prostu nie do opisania, jak wielka mądrość siedzi w Panu Profesorze... Każda wypowiedź była tak wyważona, tak trafiająca w punkt i niosąca niezwykle wartościowy przekaz. Zresztą nie tylko treść tych wypowiedzi jest cenna, ale także sposób, w jaki Pan Profesor mówi ma w sobie ogromną moc inspirowania i poruszania ludzkich serc. Słuchanie Pana Profesora jest dla mnie najlepszym przykładem aktywności łączącej w sobie przyjemność z pożytecznoscią i zadziwia mnie, jak wiele mogę się nauczyć, najzwyczajniej w świecie sprawiając sobie radość. Nie będę więcej pisać, bo to na nic - nie ma słów, którymi można by określić, jak wielkim skarbem Pan Profesor jest dla świata

  • @jakubziemba1530
    @jakubziemba153010 ай бұрын

    Trzeba zacząć chodzić do tradycji na mszę wszech czasów

  • @jolantajaszowska7640

    @jolantajaszowska7640

    10 ай бұрын

    tzn.?

  • @mjsamek

    @mjsamek

    10 ай бұрын

    Amen !

  • @JerzyMi

    @JerzyMi

    10 ай бұрын

    ​@@jolantajaszowska7640chodzi o mszę przedsoborową, w j łacińskim pzdrw

  • @kubalubo7143
    @kubalubo714310 ай бұрын

    Pierwszy wniosek: modlitwa tutaj nie działa, połowa komentarzy jest w rodzaju "codziennie latam na różaniec a ono i tak odeszło od kościoła". Czyli zwiększenie wysiłku modlitewnego rodzica nie wpływa na religijnością dziecka. Rada: zostawcie na chwilę Pana Boga i poświęćcie czas dziecku dla niego samego.

  • @joannaszczepanska1118
    @joannaszczepanska111810 ай бұрын

    Dzieci są tym, czym się karmią, a karmią się niestety syfem z telefonu. Ile czasu tam spędzają, co czytają, czego słuchają? To ich kreuje, to ich bardzo często pociąga do tego stopnia, że się uzależniają.. Dlatego nie dziwmy się, że Bóg, kościół ich nie interesuje

  • @krystynacebrat8372

    @krystynacebrat8372

    10 ай бұрын

    Prawda że dzieci interesuje to co w telefonie tłumaczenia i kościół jest nudny

  • @buryv2559

    @buryv2559

    10 ай бұрын

    telefon-smartfon w ręku dziecka,karmi go diabelskim pokarmem,na który przyzwalają rodzice

  • @mateuszwiazowski3124
    @mateuszwiazowski312410 ай бұрын

    Magia i inne elementy fantastyczne w książkach na temat Minecrafta czy w innych tekstach kultury typu Harry Potter nie są niczym złym i nie niepokoją nas same z siebie. Nie stoją również za nimi żadne realne byty czyhające na naszą duszę. Tego typu rzeczy są wyłącznie środkiem wyrazu obecnym w kulturze od zawsze. Niepokojące zaczynają być dopiero kiedy nasłuchamy się od rodziców i środowiska niestworzonych rzeczy na ich temat. Wątpliwości i poczucie winy pojawiają się dopiero kiedy pojawia się myśl 'moze nie jestem dość dobrym chrześcijaninem skoro oglądam książki o czarach i duchach'. Niestety taka postawa uniemożliwia nam przyswajanie kultury bez uprzedzeń i samodzielne formułowanie wniosków na jej temat.

  • @slowdiesel1044

    @slowdiesel1044

    10 ай бұрын

    Bo czarować może tylko czarownik chodzący po wodzie i uzdrawiający frajerów.

  • @lukezapisuj4331
    @lukezapisuj433110 ай бұрын

    Dlaczego w kościołach jest tak mało świadectw księży egzorcystow? Dlaczego nie ostrzega się ludzi przed działalnością upadłych aniolow? Mieliby wiedzę o współczesnych faktach, a nie tylko z Pisma św.

  • @mariannakot1361
    @mariannakot13612 ай бұрын

    [16:00 kontrolowanie komórek]

  • @kamilmurawski1136
    @kamilmurawski113610 ай бұрын

    A może jedną z przyczyn jest modernizm i próby zaprzeczania własnej historii i własnej tożsamości przez dużą część Kościoła? Albo takie zgorszenia jak Asyż, Abu Zabi czy Pachamama?

  • @bonjourbonjour7539
    @bonjourbonjour753910 ай бұрын

  • @jankim3836
    @jankim383610 ай бұрын

    rozmowa byłaby super, gdyby dało się wyciąć wszystkie ", nie?" :) ważny temat

  • @dorotamucha4000
    @dorotamucha400010 ай бұрын

    Wziąć dziecko na część mszy,żeby się nie nudziło..? Z całym szacunkiem,ale może najpierw trzeba zrozumieć po co uczestniczy się we Mszy Świętej i dopiero później uczyć tego własne dzieci. Do tego dochodzi ta ckliwa opowieść o ważności emocji w życiu naszym i naszych dzieci (niech dziecku się dobrze kojarzy kościół to będzie chętnie chodził..). A gdzie rozum..? Nie przywiązywałabym chyba wielkiej wagi do tej rozmowy.

  • @magorzata7911
    @magorzata791110 ай бұрын

    Moja corka, dzis 10 lat od malego ma alergie na kosciół. Przychodzi niedziela to jest ciągła walka o pojscie do koscioła.Ona niby widzi ze ja sie modle,ze czytam Pismo,czasem sama dołącza do modlitwy rozancowej albo czyta Biblie,zadaje pytania dotyczace wiary jak np. Dlaczego Bog zmuszal Jonasza do pojscia do Niniwy, ale jesli chodzi o pojscie do kosciola to reaguje alergicznie. Nie mam pojecia juz co robic.😔

  • @matix19841121

    @matix19841121

    10 ай бұрын

    Mam 3 synów 11,7,5 im się w Kościele nudzi. Chodzimy jednak bez większych problemów. Po Kościele mamy taki zwyczaj by robić coś fajnego, przyjemnego. Lody, spacer itd. Ustaliliśmy, że Msza jest pewnym "wysiłkiem", który trzeba podjąć. Staramy się być wyrozumiali dla ich zniecierpliwienia, młody to często wręcz mszę przesypia, ale jest to wysiłek, który chcemy podjąć wspólnie bo zaowocuje gdy będą starsi. Oni nie do końca to rozumieją, ale akceptują. I tak to jakoś idzie.

  • @EwaStrozik-mb3uj

    @EwaStrozik-mb3uj

    10 ай бұрын

    Tam siedzą w takich drewnianych budkach dziwni panowie, którzy chcieliby wiedzieć czy wkłada sobie rączkę w majtki.

  • @edamrulinda7987

    @edamrulinda7987

    9 ай бұрын

    Msza Św. może być trudna dla dzieci, bo godzinę siedzieć bez ruchu i nic nie mówić to jest trudne dla dziecka…część Mszy Św. może być rozwiązaniem

  • @mariolagrandys6209
    @mariolagrandys620910 ай бұрын

    Oczywiście błędów, które popełniłam jako mama🙈

  • @robertpalacz5796
    @robertpalacz579610 ай бұрын

    Czyż nie wiecie, że odrobina kwasu całe ciasto zakwasza? 7 Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście3. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. 8 Tak przeto odprawiajmy święto nasze, nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz - przaśnego chleba czystości i prawdy. 9 Napisałem wam w liście4, żebyście nie obcowali z rozpustnikami. 10 Nie chodzi o rozpustników tego świata w ogóle ani o chciwców i zdzierców lub bałwochwalców; musielibyście bowiem całkowicie opuścić ten świat. 11 Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem5, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. 12 Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz6? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? 13 Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych7.

  • @marli945
    @marli94510 ай бұрын

    Moj mąż można rzec powiedzieć jest niewierzący nie chodzi do kościoła mamy dwoje dzieci 4 i 14 lat sama ciągnę ten wózek, bardzo chciałabym swoje dzieci wychować na Bożych ludzi jednak nie wiem czy to mi się uda gdy mąż robi mi antyewangelie w domu😢

  • @buryv2559

    @buryv2559

    10 ай бұрын

    wspieram modlitwą do Niepokalanej

  • @minorytka3163
    @minorytka316310 ай бұрын

    Pamietajmy jednak, ze praktykujacy to nie znaczy wierzacy a wierzacy nie musi byc praktykujacy. Tak sie stalo z moimi synami. Przestali "chodzic do kosciola" we wczesnych "dwudziestkach" ale nie sa niewierzacy. Wartosci? Wyznajemy te same wartosci za wyjatkiem praktyk religijnych. Troche mi to nie lezalo na poczatku, ale w koncu w Kazaniu na Gorze nie bylo "blogoslawieni, ktorzy chodza do kosciola". Oni wiedza ze moj dom jest zawsze dla nich otwarty i ze ich kocham.

  • @andrzejulickijunior9371
    @andrzejulickijunior937110 ай бұрын

    Ok ok

  • @zbigniewalgierski6788
    @zbigniewalgierski678810 ай бұрын

    To jest prawdziwe chrześcijaństwo, właśnie takie rodziny o których mówi Pan Profesor

  • @elmo3651
    @elmo36515 ай бұрын

    Kiedy nowe filmy?

  • @zbigniewgotkiewicz
    @zbigniewgotkiewicz10 ай бұрын

    Trzeba dzieci nauczyć używać lubrykant.

  • @emilianowoslawska6157
    @emilianowoslawska615710 ай бұрын

    Zło geneza wyprowadzić religię ze szkół .Wprowadzić do sal katechetycznych czyli z powrotem do Kościoła.

  • @elzbieta7656

    @elzbieta7656

    10 ай бұрын

    W szkole podstawowej lepiej, aby religia była w szkole, bo do salek rodzice nie doprowadzą. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych mogłaby spotykać się przy parafii.

  • @jakubziemba1530

    @jakubziemba1530

    10 ай бұрын

    W szkole religia jest kolejnym przedmiotem

  • @illbeback6815
    @illbeback681510 ай бұрын

    I wyszło 110% 😂

  • @wieslawanolan885
    @wieslawanolan88510 ай бұрын

    Podpowiedzią może być życie Bligislawionych Rodziny Ulmow, modlmy sie zanasze dzieci za ich wstawiennictwem.

  • @dziku856
    @dziku85610 ай бұрын

    Pani Weroniko, myślę, że zamknięcie lasów i parków pomoże.

  • @annakonieczna5653
    @annakonieczna565310 ай бұрын

    Dlaczego? Bogu Ojcu zalezy.

  • @PanaceumNaDebili

    @PanaceumNaDebili

    10 ай бұрын

    Taa, baju baju będziesz w raju XD

  • @llYuki0okami
    @llYuki0okami10 ай бұрын

    Podstawowe błędy to zmuszanie do brania udziału w rytuałach takich jak chodzenie do kościoła, czy też straszenie dziecka że bóg ich ukaże itd. Młodzieniec po czasie dochodzi do wniosku, że bóg to taki zmyślony mikołaj. Nie rzadko bywa tak, że bardzo pobożni rodzice wychowują dzieci na skrajnie antykościelnych, a antykościelni na pobożnych.

  • @joannaszczepanska1118

    @joannaszczepanska1118

    10 ай бұрын

    Człowieku, ortografia😮ich ukarze, nierzadko..

  • @grzegorzkowalczyk8698

    @grzegorzkowalczyk8698

    10 ай бұрын

    Jeśli ktoś z wiarą idzie do kościoła to czynność ta nie jest rytuałem!

  • @FL999Jerry
    @FL999Jerry10 ай бұрын

    Jak ktoś mi da 2 dowody historyczne, na istnieje Jezusa to uwierzę

  • @magorzataw.8792
    @magorzataw.879210 ай бұрын

    Spotykaja sie w studio osoby, ktore beda rozmawiac na temat wiary katolickiej a pokazują sie jako osoby wstydzace sie tej wiary ( swieckie pozdrowienie). Jezeli wiara chrzescijanska jest dla nich tylko jedna z wielu ideologii to dajmy sobie spokoj z ogladaniem takiego spektaklu. Szkoda czasu.

  • @kubalubo7143

    @kubalubo7143

    10 ай бұрын

    Nie ważne czy mówią coś mądrego czy nie. Najłatwiej ocenić że skoro nie powiedzieli "szczęść Boże" to źle i nie słucham. Tak działa fanatyzm religijny który odpycha od kościoła.

  • @edamrulinda7987

    @edamrulinda7987

    9 ай бұрын

    Pozdrowienie religijne obowiązuje tylko wobec osób duchownych. Wierzący Świeccy nie musza pozdrawiać się religijnie

  • @halinatabiszewska3112
    @halinatabiszewska311210 ай бұрын

    A gdzie upomnienie grzeszącego i pozwolenie mu ponieść konsekwencje grzesznego wyboru❓Dlaczego rodzice wierzący mają tolerować niewiarę dziecka dorosłego i przyzwalać na kompromis ze złem w dni i święta poświęcone BOGU🤔❓Czy nie warto umożliwić tym dzieciom przeżyć Święta bez Boga,którego przecież odrzucili❓W każdy inny dzień w tygodniu dom jest otwarty...może przyjść, rozmawiać...ale nie będzie świętował z Bogiem‼️Kiedyś mówiono o chrześcijanach:ZOBACZCIE JAK ONI SIE MIŁUJĄ"(Byli świadkami wiary).Teraz patrząc na katolików świętujących święta religijne,niedzielę co można powiedzieć ❓Chyba tylko ,że niczym nie różnią się od niewierzących ‼️‼️‼️Czyż nie lepiej stracić relację z dzieckiem(nie świętując z nim świąt...)niż żeby to dziecko straciło wieczność,zbawienie🤔❓

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    10 ай бұрын

    Przerażające. Naprawdę mnie przeraził ten komentarz.

  • @kubalubo7143

    @kubalubo7143

    10 ай бұрын

    ​ Tak niestety działa fanatyzm

  • @erykwnuk1751
    @erykwnuk175110 ай бұрын

    Jestem wierzący chodzę do kościoła mam bardzo dobre relacje z dziećmi a one ... są w wierze ale do kościoła nie chodzą... dlaczego? Z wygodnictwa i lenistwa ?

  • @JerzyMi

    @JerzyMi

    10 ай бұрын

    przekupywanie ich mamoną pomoże

  • @agentofchaos8239

    @agentofchaos8239

    9 ай бұрын

    Bo kościół jest dla naiwnych frajerów. Twoje dzieci są mądre widocznie i nie nabieraja sie na te śmieszne teatrzyki.

  • @david16a
    @david16a10 ай бұрын

    Kościół sam zniechęca swoimi wyborami od przychodzenia do niego. Od samej góry do samego dołu wiele księży jest poprostu zatrutych i nie przestrzega tego o czym sami mówią, a dzisiejsze pokolenie nie lubi hipokryzji. W najbliższym dla mnie kościele ksiądz posiada dzieci i partnerkę z którą kręci interesy na wiernych, wszyscy o tym wiedzą i co i nic.

  • @Joanna32pl
    @Joanna32pl10 ай бұрын

    Moje dzieci odeszly..

  • @okon7464

    @okon7464

    10 ай бұрын

    i bardzo dobrze

  • @mafiakaczki5670

    @mafiakaczki5670

    10 ай бұрын

    Powinna się Pani cieszyć, że mądre dzieci ma :)

  • @niktwazny811

    @niktwazny811

    10 ай бұрын

    Nie przejmuj sie internetowymi trolami ! Wzoruj sie na sw. Monice i niestrudzenie walcz o swoje dzieci 🙏!

  • @PanaceumNaDebili

    @PanaceumNaDebili

    10 ай бұрын

    Mądrzejsze były od matki.

  • @Joanna32pl

    @Joanna32pl

    10 ай бұрын

    @@PanaceumNaDebilinie

  • @elijahmassey9290
    @elijahmassey92909 ай бұрын

    "PromoSM" ❗

  • @olgas.6110
    @olgas.611010 ай бұрын

    Katolicy wierzą w Kościół a nie w Boga Pozdrawiam 😊

  • @loulou3738
    @loulou373810 ай бұрын

    To Bog decyduje komu da łaskę wiary a komu nie...Dzieci dorastają i mają swoj rozum....

  • @edyskap

    @edyskap

    10 ай бұрын

    Tak. Wiary nie da się przekazać. Jest łaską. I tajemnicą

  • @agnieszkakaminska4896

    @agnieszkakaminska4896

    10 ай бұрын

    Każdy otrzymuje łaskę wiary na chrzcie św. Wiara jest decyzją przyjęcia prawdy o Bogu, o tym kim ja jestem w Nim, decyzją zaproszenia Go do swojego życia, przyjęcia autorytetu Słowa Bożego.

  • @edyskap

    @edyskap

    10 ай бұрын

    @@agnieszkakaminska4896 a jak nie jest ochrzczony?

  • @andrzejblackhowk4075

    @andrzejblackhowk4075

    10 ай бұрын

    Mają swój rozum i wierzą albo nie mają rozumu i nie wierzą. Nie czytają książek, w większości też i nie uprawiają sportów. Mają za to smartfony i wierzą w to co w internecie.

  • @buryv2559

    @buryv2559

    10 ай бұрын

    @@edyskapdziecko nieochrzczone nie należy do wspólnoty Bożej,niestety. Jest całkowicie podatne na wpływy szatana

  • @user-tn2qv4hx1n
    @user-tn2qv4hx1n10 ай бұрын

    Dziecko odchodzi z Kościoła? może się zainteresuje hokejem na trawie?

  • @jakubziemba1530
    @jakubziemba153010 ай бұрын

    Biedne dzieci , nie można im dawa ć zbyt dużej dawki modlitwy i Pana Boga , żeby się nie zraziły , a najlepiej to niech same zadecydują , czy wogóle chcą się modlić. A potem debatujecie nad tym , czemu tak dużo młodych ludzi nie chodzi do kościoła.

  • @mariannadryl5678

    @mariannadryl5678

    10 ай бұрын

    Biedne dzieci, to te, którym brak w życiu prawdziwego przewodnika duchowego. To dom jest szkołą miłości, a rodzice dziecka są najważniejszym wzorcem dla jego rozwoju duchowego. Najpierw należało by wspomagać rodziców i uczyć ich, jak ukierunkować swoje dzieci.

  • @marikamalinowa3649

    @marikamalinowa3649

    10 ай бұрын

    Tak, bo zmuszaniem lub bezwzględnym wymogiem chodzenia do kościoła i/lub modlitwy ukształtowali się wierzący ludzie. Ukształtowali się tacy, którzy boją się być inni niż rodzice chcą, aby się im nie narazić, ale na bank nie ukształtowali się dojrzali katolicy. Moi znajomi mają 6 dzieci, bezwzględnie wymagają jako rodzice od swoich dzieci zaangażowania religijnego....mają prawo....ale żyje z nimi i widzę, że dzieci zaczynają (wchodząc w młodzieńczy wiek) kombinować i żyją podwójnie: chodzą do kościoła, ale jak mama i tata nie patrzy to już inaczej im po drodze. A jedna córka, która tak nie robi i nawet jak mama i tata nie czuwają to jest tak pozbawiona swojego zdania, że naprawdę się o to martwię, bo jest gotowym materiałem na to, aby się z niej wyśmiewać, bić...i jeszcze za to oprawce przeprosi. I o dziwo ona najbardziej mnie martwi. Totalnie jest podległą władzy innych ludzi, już nie tylko rodziców.

  • @olgagawronska-dumych5328
    @olgagawronska-dumych532810 ай бұрын

    Ja jako matka przegrałam… Zresztą mój mąż niewierzący

  • @niktwazny811

    @niktwazny811

    10 ай бұрын

    Dlaczego sie poddajesz ?! Wzoruj sie na sw. Monice🙏

  • @elzbieta7656

    @elzbieta7656

    10 ай бұрын

    Nie patrz na siebie jako osobę przegraną tylko nadal kochającą swoje dzieci. Swoim przykładem pokazuj, że Jezus jest dla Ciebie bardzo ważny oraz módl się w intencji swoich dzieci, ale nie utyskuj, że one nie wierzą.

  • @PanaceumNaDebili

    @PanaceumNaDebili

    10 ай бұрын

    To prawda, przegrałaś. Ale twoje potomstwo i mąż wygrali.

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Myślę, że gość doskonale o tym mówi! I to wcale nie jest przegrana!

  • @andrzejblackhowk4075

    @andrzejblackhowk4075

    10 ай бұрын

    Mecz jeszcze trwa więc na razie jest tylko 2:0 lub więcej ostatecznie jeszcze wszystko jest możliwe. Ufaj Jezusowi Chrystusowi On pokonał szatana i w jego mocy jest przezwyciężyć tę trudną dla Pani sytuację. Panie Boże dopomóż.

  • @martaszyszka7654
    @martaszyszka765410 ай бұрын

    Co to znaczy '"człowiek od synodu"?. Mam nadzieję że nie chodzi o synod o sydonalnosci.

  • @qba4104
    @qba410410 ай бұрын

    I bardzo dobrze że odchodzą. Młodzi mają szersze perspektywy niż starsze pokolenia, te pierdoły nie działają i nikt ich już nie kupuje

  • @ktosktosiowaty
    @ktosktosiowaty10 ай бұрын

    Najszybszą drogą do olania instytucjonalnej religii jest duchowość... Drugą sama struktura instytucjonalnych religii i ten cały syf który jest w niej gdy równocześnie obwiniane jest wszystko dookoła 😂

  • @annabien2517
    @annabien251710 ай бұрын

    Wychowałam się w wiedzącej i praktykującej rodzinie. Sama też byłam głęboko wierząca. Grubo po 40 zrozumiałam, że wierzyłam w mrożonki. Obecnie określam siebie jako agnostyczka. Bo obserwując ten świat doszłam do wniosku, że Boga albo nie ma, albo jest kimś zupełnie innym niż naucza kościół. Więc jeśli wasze dziecko przestaje wierzyć, to może warto się zastanowić, czy przypadkiem nie ma racji.

  • @andrzejblackhowk4075

    @andrzejblackhowk4075

    10 ай бұрын

    Wierzyć trzeba w Boga nie w mrożonki albo w wędliny.

  • @ewahaas8993

    @ewahaas8993

    10 ай бұрын

    My, którzy chodzimy do kościoła uważamy się za wierzących a nie czytamy Biblii, nie dbamy o relację z Jezusem , nie naśladujemy go, czy możemy nazwać się Chrześcijanami? Bez Ducha Świętego nie da się kochać nieprzyjaciół. Bóg jest cierpliwy i czeka na każdego człowieka...❤

  • @andrzejpieczywakin201

    @andrzejpieczywakin201

    10 ай бұрын

    Najlepszy bóg jest na niebie, oświetla i ociepla ludzi i rośliny - a bóg kościelny tylko ma braki pieniężne.

  • @quantum4762

    @quantum4762

    10 ай бұрын

    @@andrzejblackhowk4075 W przeciwieństwie do boga, mrożonki czy wędliny istanieją naprawdę :)

  • @quantum4762

    @quantum4762

    10 ай бұрын

    @@rozettasikora1412 Jeśli Bóg chce mieć ze mną relację, to niech sam do mnie przyjdzie :)

  • @ConstructiveMinds100
    @ConstructiveMinds10010 ай бұрын

    Zróbcie wolne środy od pracy. Nakaz chodzenia 2 razy w tygodniu do kościoła i sprawa rozwiązana. Spalcie wszystkie książki i zostawcie tylko biblię. Ludzie w końcu z nudów będą czytać.

  • @urszulakorzeniewska1250
    @urszulakorzeniewska125010 ай бұрын

    Nic nie może wiecznie trwać , czas na zmiany , młodzi przejmują świat i tyle , a kościół to biznesowa instytucja , aby wierzyć w coś nie potrzeba chodzić gdzieś , wiara to stan umysłu . Młodzi budzą się i realnie widza cały ten przekręt , jak można za kasę obiecywać zbawienie ? Tym bardzie , ze według pism Jezus śmiercią swoją wykupił ludzkość cała z grzechu , to jak to się ma do całej tej rzeczywistości . Jestesmy wykupieni i spowiadanie , dawanie na tace , straszenie jakimś piekłem 👹 i cacka reszta włącznie ze świetami to największy przekręt ! Wcześniej tez były inni bogowie i religie i już ich nie ma !

  • @graceeste7469
    @graceeste746910 ай бұрын

    Zamiast religi szkoly powinny nauczac psychologi relacji zeby zapobiec hodowli virtualnych autystów.

  • @vasyras
    @vasyras10 ай бұрын

    na szczescie... sekty powinny zostawic ludzi w spokoju

  • @sebastiankus5697
    @sebastiankus569710 ай бұрын

    Dzieci są mniej wierzace, bo całe społeczeństwo jest mniej wierzące oraz jest bardzo wysoki dostęp do informacji. Jest wiele autorytetów tych dzieci, ktorzy odeszli od katolicyzmu. Co mnie nie dziwi, bo historię nauczane przez kościół czesto nijak mają sie do zycia, są staroświeckie i sprzeczne ze sobą.

  • @jolantalepan3644
    @jolantalepan364410 ай бұрын

    Niektóre wspólnoty doprowadzają do protentyzacji i odejścia od prawdziwego kościoła katolickiego . Są to neokatechumenat , Ruch światło życie .

  • @zsuedat_W

    @zsuedat_W

    10 ай бұрын

    ...niewiele chyba zrozumiałaś z tego przekazu

  • @weronikakostrzewa-miejsces5776

    @weronikakostrzewa-miejsces5776

    10 ай бұрын

    Ehhhh...

  • @Julia-mz8mn

    @Julia-mz8mn

    10 ай бұрын

    mnie nie doprowadziły do tego:)

  • @joannaszczepanska1118

    @joannaszczepanska1118

    10 ай бұрын

    Jaki to jest prawdziwy kościół katolicki?

  • @neyk229
    @neyk22910 ай бұрын

    0:33"...w którym była wiara w jezusa ukrytego w kawałku chleba...", prowadząca sama sobie odpowiedziała na pytanie w tytule...tak, to debilizm...

  • @PanaceumNaDebili
    @PanaceumNaDebili10 ай бұрын

    Skończą się te zabobony, ludzie mądrzeją.

  • @Julia-mz8mn

    @Julia-mz8mn

    10 ай бұрын

    w państwach, w których "te zabobony" zniknęły już niemal, nie bardzo zauważalna jest ta mądrość. Np. Francja. Szukaj dalej:)

  • @PanaceumNaDebili

    @PanaceumNaDebili

    10 ай бұрын

    @@Julia-mz8mn Ale argument, prosto z dupy. Wiesz, że w państwach silnie religijnych jest więcej przestępstw seksualnych i niższy poziom edukacji? Szukaj dalej...

  • @Julia-mz8mn

    @Julia-mz8mn

    10 ай бұрын

    @@PanaceumNaDebili używanie wulgaryzmów raczej nie świadczy o twojej kulturze. Jeżeli chcesz dyskutować, to może używaj bardziej konwencjonalnego języka - proszę. A co do statystyk - może trzymajmy się Europy i podaj te dane? Polska - Francja - Niemcy - Szwecja...?

  • @PanaceumNaDebili

    @PanaceumNaDebili

    10 ай бұрын

    @@Julia-mz8mn A dlaczego mam trzymać się Europy, bo dane z innych krajów podważą twoją tezę?

  • @andrzejpieczywakin201

    @andrzejpieczywakin201

    10 ай бұрын

    Dupa to najpiękniejsze słowo świata, - Hrabia Aleksander Fredro -wiersze.

  • @damianpetela6114
    @damianpetela611410 ай бұрын

    Mnie wychowywano na katolika, ale zaczalem czytac i zobaczylem, ze to tylko mitologia, fajna basn, a nie fakty.

  • @agnieszkao.7084

    @agnieszkao.7084

    10 ай бұрын

    Próbowano...

  • @damianpetela6114

    @damianpetela6114

    10 ай бұрын

    Szanuje tradycje chrzescijanska, w ktorej zostalem wychowany i bede jej bronil wszystkimi silami, mimo tego, ze nie wierze w to, ze wszechmogacy i Bog o nieskonczonym milosierdziu daje raka dzieciom i pozwala na mordy, gwalty ,wojny itd. Z wychowaniem nie ma tu chyba problemu, bardziej z logika nauki chrzescijanskiej.

  • @edyskap

    @edyskap

    10 ай бұрын

    Życie Jezusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie to fakty. Trudno udowodnić zmartwychwstanie, ale świadków było wielu

  • @Anna-dg9kp

    @Anna-dg9kp

    10 ай бұрын

    Jak staniesz po drugiej stronie to zobaczysz tą mitologię w pełnej krasie .

  • @jozefmucha4479

    @jozefmucha4479

    10 ай бұрын

    Mądry Ojciec mądry czlowiek❤

Келесі