No video

Dlaczego śnią nam się sny? Rozmowa z Magdaleną Komstą

Magdalena Komsta (MagdalenaKomsta.pl | Wymagajace.pl) - psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności CBT-I, pedagożka. Ukończyła Wydział Psychologii oraz Wydział Pedagogiki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz szereg kursów i szkoleń, w tym z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej.
Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Wspiera doświadczających problemów ze snem dorosłych i dzieci. Występuje na konferencjach i szkoli profesjonalistów z zakresu snu. Jej prelekcję TEDx na temat nocnych marków w ciągu wyświetlono już ponad 360 tysięcy razy.
Udziela eksperckich wypowiedzi w mediach. Jako konsultantka merytoryczna współpracowała z Wydawnictwem Agora przy wydaniu polskiego tłumaczenia książki “Spokojny Sen” Sarah Ockwell-Smith oraz z Wydawnictwem Trefl przy tworzeniu serii książek dla dzieci “Dobranoc, Trefliki na noc”.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Пікірлер: 96

  • @zbigniewgotkiewicz
    @zbigniewgotkiewicz3 жыл бұрын

    Nie ważne o której godzinie wstaję. Budzę się i tak o 12. Poza tym rzeczywiście na starość zmniejszyło mi się zapotrzebowanie na sen. Teraz już wystarcza mi 10 godzin.

  • @flepix

    @flepix

    3 жыл бұрын

    :)

  • @McMimax

    @McMimax

    3 жыл бұрын

    Hmmm czasu polskiego? Ja mam tak - nieważne, o której się kładę (!), i tak się budzę 5:30. Czyli po zmianie czasu na zimowy będzie to 4:30 (!). Mam nadzieję, że dam radę jeszcze raz zasnąć na kolejne dwie godziny, bo wstawać muszę 6:30.

  • @zbigniewgotkiewicz

    @zbigniewgotkiewicz

    3 жыл бұрын

    @@McMimax Najczęściej to mój pęcherz budzi mnie koło ósmej ale potem udaje się jeszcze pospać ze dwie godziny. Potem śniadanie i jakoś udaje mi się zgrywać ze swoim zegarem biologicznym :)

  • @arkadiuszdabrowski5948

    @arkadiuszdabrowski5948

    Жыл бұрын

    A ja miedzy 2..57 4..04 zalezy jaka pora roku

  • @majkimajki1147
    @majkimajki11473 жыл бұрын

    Miło znowu panią posłuchać i dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem na temat snu dziękuje !!

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Cieszę się i dziękuję za komentarz :)

  • @Oklon86
    @Oklon863 жыл бұрын

    Sen to procedura terminacji doswiadczonych ale zignorowanych emocji za dnia. Przykładowo nie mieliśmy czasu rozwiązania trapiącego nas problemu - problem pozostał jednak w napięciu emocjonalnym towarzyszącym nam do końca dnia. Emocje te mózg dosłownie komponuje korelując jedne z drugimi czego skutkiem jest marzenie senne (mapowanie mózgu okoruchowymi) (kiedy myslimy za dnia rowniez przewracamy dookola oczami) Człowiek nie ma możliwości nagłej utraty przytomności i odcięcia zasilania tak aby usunąć całą pamięć podręczną. Człowiek i mózg musi sie po prostu wyciszyć. Faza rem czyli ekspresowe korelowanie doświadczeń emocjonalnych (komponowanie marzenia sennego) jest możliwe wtedy gdy od mieśni okoruchowych odetniemy mięsnie synergistyczne czyli podpotyliczne. Jeśli nie dojdzie do całkowitej relaksacji mięśni podpotylicznych to wtedy mamy szanse na ekspresowe ODRUCHY MIMOWOLNE. Czyli przykładowo nagły odruch kończyny podczas projekcji biegu czy ucieczki. Swieżość umysłu skądś się musi brać skoro zasneliśmy z głową pełną nierozwiązanycg problemów. Swiężość umysłu to nic innego jak czysta pamięć operacyjna w którą to znów możemy magazynować zignorowane, pomienięte, nierozwiązane obowiązki dnia. Podczas projekcji marzenia sennego mozg prawdopodobnie odcina nas od pamieci masowej. Tzn podczas śnienia nie weryfikujemy rzeczywistości i możliwie dlatego wierzymy w doświadczenie senne jak w rzeczywistość. To wszystko dlatego aby jak najszybciej zrzucic rozpoznane i zobrazowane procesy pamieci podrecznej, nastepnie uwierzyc i doswiadczyc emocji aby mogly wybrzmiec i ujsc z ciala. (zaburzenia postrzegania czasu podczas snu) Sen to swoista terapia emdr dla malych traum zycia codziennego. Ciało nasze zwyczajnie wywraca nam samym oczami gdy już nie może znieść przedmiotowego jego traktowania.

  • @leszekporowski1707
    @leszekporowski17073 жыл бұрын

    Super materiał. Dziękuję

  • @reflex04
    @reflex043 жыл бұрын

    Copernicus Center jest coraz ładniejszy i coraz bardziej pomysłowy♥️😁

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    💜

  • @maciejszymanski2386
    @maciejszymanski23863 жыл бұрын

    Ja jakiś niestatystyczny jestem. O której by mnie nie obudzono, zawsze przerywają mi sen (w najciekawszym momencie zresztą). Oznacza to ni mniej ni więcej, że mam wyłącznie fazę REM. Najbardziej uciążliwymi są sny związane z pracą. Gdy pracowałem po 80 godzin tygodniowo w firmie informatycznej, to gdy udało mi się urwać nieco czasu na sen, śniłem wyłącznie algorytmy.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Sny śnią się też w fazie NREM, choć rzadziej i szybciej są zapominane. Z każdym kolejnym cyklem snu mamy coraz więcej fazy REM, czyli tej ze śnieniem- więc jeśli jesteś budzony/budzisz się nad ranem to jest ogromna szansa, że wlasniez REM. Ja też śnię bardzo dużo.

  • @areknow6812
    @areknow68123 жыл бұрын

    Dwie piękne panie i ciekawa rozmowa. Tylko łóżko mnie mocno dekoncentrowało.

  • @GenderWoman666
    @GenderWoman6663 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład, fajnie się słucha, zwłaszcza wieczorem :) Mój sen jest bardzo elastyczny, mogę spać w dowolnych okolicznościach, a najlepiej się czuję po przespaniu albo 4,5 h, albo 7,5h, albo 9h. Chociaż jestem w stanie się zmotywować do rozbudzenia po dowolnej ilości snu, aczkolwiek również po dowolnej mogę spać dłużej (bo lubię) 😀

  • @nzsbango
    @nzsbango3 жыл бұрын

    Dwie uśmiechnięte panie na łóżku, zaczyna się dobrze :)

  • @dzikiii9596

    @dzikiii9596

    3 жыл бұрын

    Aż musiałem do końca obejrzeć🤔 nadzieja matką głupich (nie ta platforma) 😂👌

  • @krystianrajski545

    @krystianrajski545

    3 жыл бұрын

    :D

  • @fakephony9925

    @fakephony9925

    3 жыл бұрын

    miałem sen, seksistowski sen..

  • @43romantyk

    @43romantyk

    3 жыл бұрын

    Na pewno się przyśnią

  • @miszczuskc

    @miszczuskc

    3 жыл бұрын

    @@fakephony9925 to zależy, dlaczego seksistowski? :P

  • @radekb9479
    @radekb94793 жыл бұрын

    Powiem tak Jak chcecie naprawdę wiedzieć czym jest sen to posłuchajcie Jarosława Bzomy i tyle w temacie.

  • @saturndirect8085

    @saturndirect8085

    3 жыл бұрын

    zgadza się, dodam jeszcze ''sztukę śnienia'' carlosa castanedy.

  • @maxchloo
    @maxchloo3 жыл бұрын

    Ja z partnerką zmieniliśmy łóżko na większe, jest to tak naprawdę większe o jakieś 30 cm, większe niż dwa osobne złączone razem porządny materac dwie kołdry ze względu na mnie wiercę się i jest mi z tym dobrze teraz i partnerce nie przeszkadza, a to najważniejsze, bo śpimy i mamy więcej entuzjazmu nad ranem, tak niewiele, a jednak czujemy, że jesteśmy wyspani lepiej.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Lubię czytać, jak pary szukają rozwiązań, gdy chcą razem spać :)

  • @adamadams5474
    @adamadams54743 жыл бұрын

    Pani psycholoszko. Skąd wiadomo, że więcej jest snów przyjemnych niż nieprzyjemnych? Jak się to bada? Jeśli tylko na podstawie wywiadu z pacjentami to dość zawodna metoda. Wiadomo, że ludzie o wiele mocniej reagują na negatywne wydarzenia emocjonalne niż na pozytywne. Na podstawie własnych obserwacji pamiętam, że czasem w ciągu jednej nocy mam wiele snów. Zwykle pamiętam szczegóły tylko tych negatywnych. Wiem, że miałem sny neutralne lub nawet pozytywne ale ich nie pamiętam. Zapamiętuje sny pozytywne jeśli są bardzo mocno pozytywne lub gdy zawartość snu jest mieszana - część snu pozytywna a część negatywna. Zapamiętuję też sny w których są piękne sceny (np. pejzaże, kolory, zjawiska pogodowe...).

  • @GenderWoman666
    @GenderWoman6663 жыл бұрын

    Ja tam się budzę z kotem, nie z kurami... Budzik mogę zignorować, ale jak kot mi włazi na twarz, tobmuszę wstać 😅 tylko podstawowa zasada, nie mogę się później ponownie kłaść xD

  • @janpawel1297
    @janpawel12973 жыл бұрын

    najgorsze były sny za dzieciaka jak we śnie biegłem do toalety

  • @McMimax

    @McMimax

    3 жыл бұрын

    Mam tak cały czas, że jak chce mi się siku, to śni mi się szukanie toalety, generalnie kiblowe obszary i sytuacje.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Powszechne i normalne ;)

  • @relatysta6790

    @relatysta6790

    3 жыл бұрын

    @@paniodsnu No nie za bardzo. Czasem nie zdążę sięgnąć po kaczkę.

  • @WiadrovZupov
    @WiadrovZupov3 жыл бұрын

    Magdaleno Komsta, zostań moją żoną

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Ja się deklinuję! 🤭

  • @ironidem1491
    @ironidem14913 жыл бұрын

    Nic konkretnego się nie dowiedziałem ale ogląda się przyjemnie ;)

  • @fakephony9925

    @fakephony9925

    3 жыл бұрын

    właśnie, prócz dobrego puknięcia w jajka, nie doznałem uczucia spełnienia w sensie mentalnym..Zabrakło mi wyjaśnienia tego dlaczego onegdaj ludzie spali dwa razy na dobę..i powiązaną z tym tezą mojej produkcji, że niuchanie kiepa pobudza!!

  • @marklex5924
    @marklex59243 жыл бұрын

    Git! Produkcja

  • @spawnotello
    @spawnotello3 жыл бұрын

    Nie zgodze sie z panią. Mam sny codziennie i są one zawsze bardzo realne. Nie zawsze sny sa skrawkiem codziennych czynnosci snilem czasem o snach katastroficznych np: o wybuchu bomby atomowej, spadajace samoloty czy epidemia. Sny te sa tak realistyczne ze odczuwam nawet w nich ból i bidzce z tym zwuazane co nie powinno miec miejsca. Kiedy mam katar i zapchany nos sni mi sie ze sue topie lub nie moge oddychac i boje sie ze umre

  • @43romantyk

    @43romantyk

    3 жыл бұрын

    Snią się samoloty latające nad głową, rakiety, jedna taka widziałem na śnie realnie, leciała ze wschodu na zachód, wiem ze wołałem sąsiada że zobaczył, telepatycznie, bo wargi śpią. I tez wyszedł oglądać, oczywiście to był moment, ale dokładnie pamiętam.

  • @spawnotello

    @spawnotello

    3 жыл бұрын

    @@43romantyk ja snilem jak taka rakieta wybuchła i czułem efekt tego wybuchu jak by to był real

  • @miszczuskc
    @miszczuskc3 жыл бұрын

    było o alkoholu przed snem, a marihuana? :) bardzo miło posłuchać! i jaki ładny, znajomy wystrój wnętrz ^^

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski92693 жыл бұрын

    Dla zasięgu

  • @karolkowalski4249
    @karolkowalski42493 жыл бұрын

    7:26 miałem kiedyś taką sytuację w dzieciństwie, że nie mogłem się ruszać po obudzeniu, i się bardzo wystraszyłem że coś jest nie tak ze mną

  • @frycu77
    @frycu773 жыл бұрын

    Dwie uśmiechnięte panie na łóżku ;) jak w Różowej Landrynce :D

  • @arkadiuszdabrowski5948
    @arkadiuszdabrowski5948 Жыл бұрын

    17 minuta ta pani powiedziala cos w co nie wierzy glos ja zdradził.... A wiec wszystko jest stanem umyslu ... Moc to znaczy chciec... A chciec znaczy moc wiecej

  • @Wadera19
    @Wadera199 ай бұрын

    Nie ma o tym podcastu na Spotify? Bo jakoś nie mogę znaleźć, a chciałabym posłuchać właśnie tam 🤔

  • @enwugie4113
    @enwugie41133 жыл бұрын

    Dusiołki xd, podejrzewam że są przerażające dla osoby która nie ma nad tym kontroli tj. nie praktykuje świadomych snów. Dzięki za ciekawy materiał.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz :)

  • @annarehm8806
    @annarehm88063 жыл бұрын

    Zdarzyl mi sie to 3 razy. Moje cialo bylo sparalizowane, moje oczy otwarte i stojaca czarna postac przy moim lozku, zawsze mam uczucie ze ta pistac to mezczyzna. Nie mialam problemu z oddechem, tylko serce szybko mi bilo i bylam wystraszona, nie moglam sie poruszyc ani slowa z siebie wydusic. A pierwsze co mi przyszlo do glowy to ze nikt nie mogl wejsc do mojego mieszkania bo zamknelam drzwi. Nie wiem co to jest ale bardzo nieprzyjemne. Taka sutuacja zostaje w glowie nie mozna o niej zapomniec.

  • @weronikakinder4354

    @weronikakinder4354

    2 жыл бұрын

    Paraliż senny

  • @liderinho6523
    @liderinho65233 жыл бұрын

    Czyli jeśli przeniosę się o kilka stref czasowych, tudzież na drugą stronę Ziemi - z "nocnego marka" i "rannego ptaszka" stanę się osobą o skłonności odwrotnej? Czy to jednak nie będzie miało wpływu, ponieważ organizm operuje w opcji "dzień/noc", a nie w konkretnym czasie..?

  • @43romantyk
    @43romantyk3 жыл бұрын

    Od zarania ludzie sny badają, i niewiele się do przodu posuwają?

  • @kamilkowalski581
    @kamilkowalski5813 жыл бұрын

    Świetny materiał :) i kolczyki łapacze snów pani psycholog.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Miło, że Pan zauważył analogię :)

  • @blessed747
    @blessed7473 жыл бұрын

    a co z pracą 3 zmianową ???? . Bardzo ciekawy wykład :)

  • @McMimax

    @McMimax

    3 жыл бұрын

    Szczerze? Zabójcze. Lepiej już chodzić całe życie na noce...

  • @marcinwsx

    @marcinwsx

    3 жыл бұрын

    zrezygnowac jak sie da

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Niestety, dość szkodliwa dla zdrowia jeśli długoterminowa :/

  • @plachuplachu
    @plachuplachu3 жыл бұрын

    Ja zawsze podczas paraliżu, widzę kogoś w rogu pokoju, kto siedzi i się patrzy na mnie

  • @Mateusz_Ka
    @Mateusz_Ka3 жыл бұрын

    A co ze świadomymi snami? Miałem raz w życiu. Przerażające to było

  • @siedemjajek

    @siedemjajek

    3 жыл бұрын

    A co w tym przerażającego? Miałem kilka razy. Jak tylko zorientowałem się, że śnię to wpdałem na to, że mogę wszystko. Akrobacje, latanie, podnoszenie samochodów. walka z niedźwiedziem. :D

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    Świadome śnienie czasem stosuje się w terapii koszmarów sennych czy PTSD, niektórzy uczą się tego dla własnej przyjemności. Przyznam szczerze, że mnie od strony akademickiej niewiele o tym uczono.

  • @Mateusz_Ka

    @Mateusz_Ka

    3 жыл бұрын

    @@siedemjajek wpadłem w panikę gdy zorientowałem się że jestem w śnie. Obudziłem się z powrotem w łóżku zlany potem a serce mi chciało wyskoczyć, takich dostało obrotów. Dochodziłem do siebie przez pół godziny. Myślałem że umrę. A stan mojej świadomości po tym wydarzeniu był nie do opisania

  • @siedemjajek

    @siedemjajek

    3 жыл бұрын

    @@Mateusz_Ka To Ciekawe, że to samo przeżycie można tak odmiennie postrzegać.

  • @on343434
    @on3434343 жыл бұрын

    Wszyscy tu weszli przez miniaturkę.

  • @adampomorski2573
    @adampomorski25732 жыл бұрын

    Sny to inaczej projekcja , wysylane są po to, by twoj mózg zapisal je w pamięci , a po co ?i kto to robi? aaa po to... ,by bylo wiecej filmów zapisanych w naszej podświadomości i pamięci dlugo trwałej ,ktore mozna otworzyć po śmierci, a kto nam robi ? A tu byście się zdziwili .. , sny to nie jest nic dobrego! Bo czesto zapisują sie bez naszego wpływu , a mózg jest naprawdę jak komputer ,a problem polega na tym ,że my tych rzeczy nigdy nie robiliśmy w życiu, a po śmierci moga byc użyte przeciwko wam.I wykorzystane jako część waszego życia.!!

  • @daltoonwielki
    @daltoonwielki5 ай бұрын

    Dobrze sie słucha

  • @McMimax
    @McMimax3 жыл бұрын

    Sen głęboki - czyszczenie gleju ze złogów. REM, sny - przygotowanie na trudne sytuacje, tu się podpisuję pod tezą w filmie. Natomiast zabawne jest, jak mózg klei "potencjały" w różne fikcyjne zdarzenia, sny niewątpliwie są często ciekawsze, niż codzienność. Przestrzegam też przed treningiem tzw. "świadomego śnienia". To jest może dobre dla osób, które cierpią z powodu powracających koszmarów związanych z jakąś traumą (najczęściej ze źródłem w poczuciu winy), ale dla normalnego człowieka może być wręcz niebezpieczne.

  • @Maja-ed8nu

    @Maja-ed8nu

    3 жыл бұрын

    Dlaczego niebezpieczne? Rozwiniesz tę myśl?

  • @jakubstepien7257
    @jakubstepien72573 жыл бұрын

    Moim zdaniem nie ma limitu przesunięcia czasu snu. Tylko trzeba zachować stałe godziny wstawia.

  • @paniodsnu

    @paniodsnu

    3 жыл бұрын

    O jakim limicie Pan myśli? Zaintrygowało mnie to, ale nie do końca zrozumiałam.

  • @jakubstepien7257

    @jakubstepien7257

    3 жыл бұрын

    @@paniodsnu W filmie padło stwierdzenie że człowiek ma zaprogramowaną godzinę wstawania o której się dobre wstaje i że można ją bez szkody dla zdrowia przesunąć maksymalnie o ileś czasu (chyba dwie godziny).

  • @PENANOOOOO
    @PENANOOOOO3 жыл бұрын

    ja po jerbie mam paraliz z 5x pilem i z 3x paraliz senny ;/

  • @piotrpg1813
    @piotrpg18133 жыл бұрын

    "(...) z psycholożką..." Litości. Czasem feminatyw i głupota stają się synonimami.

  • @ainahey6925

    @ainahey6925

    3 жыл бұрын

    Nie zgodzę się z Panem i czuję wdzięczność do osób które korzystają z możliwości języka polskiego

  • @MCKmck-sb8mf
    @MCKmck-sb8mf2 жыл бұрын

    Sny są po ty by się obudzić.

  • @TheManglerPolishDeathMetal
    @TheManglerPolishDeathMetal3 жыл бұрын

    Ładne kobiety

  • @arkadiuszdabrowski5948
    @arkadiuszdabrowski5948 Жыл бұрын

    2 koldry

  • @HobbyAsylum
    @HobbyAsylum3 жыл бұрын

    Skusiła mnie miniaturka :d

  • @tomaszpokorowski4495
    @tomaszpokorowski44953 жыл бұрын

    Autorka,,,Sen,,,mieszanina przeszłości ,przyszłości i kłamstwa. A.B.C.dla mistyków..Sny pochodzą od negatywnego żródła uniwersum.....

  • @arkadiuszdabrowski5948
    @arkadiuszdabrowski5948 Жыл бұрын

    Zmora to ten ,,dusiolek,,

  • @tomurbaniak6450
    @tomurbaniak64503 жыл бұрын

    3:55 Diana ogarnij się , mówi się Dlaczego , nie , czemu. To pospolita forma czemu, bo mama se tata se kupili se kiełbasę

  • @McMimax

    @McMimax

    3 жыл бұрын

    Tam zaraz pospolita. W języku mówionym świetnie się sprawdza, poprawia rytm w pewnych zdaniach. DLA-CZE-GO ma aż trzy sylaby, a CZE-MU tylko dwie.

  • @tomurbaniak6450

    @tomurbaniak6450

    3 жыл бұрын

    @@McMimax dobra Janusz idź mądrości pisz na forum bankiera, czy wp. To jest publiczna rozmowa, więc używamy formalnego języka . Janusz ogarnij się

  • @jar6193
    @jar61933 жыл бұрын

    To takie pogadanki na poziomie kilkulatków.

  • @saturndirect8085
    @saturndirect80853 жыл бұрын

    straszna tortura tak siedzieć, a facetom się podoba ha ha durni ludzie

  • @bunkerbuster6729
    @bunkerbuster67293 жыл бұрын

    "Psycholoszka."

  • @monikasochacka6778
    @monikasochacka67783 жыл бұрын

    Strasznie "szczebioczaco"....nie zdzierze,pomimo cekawego tematu

  • @MiloshK88
    @MiloshK883 жыл бұрын

    Ja proponuje takie rozwiązanie: Śnimy bo neurony w naszym mózgu muszą ciągle przetwarzać jakieś informacje. Spróbuj myśleć o niczym przez 15 minut, nie da się.

  • @nzsbango

    @nzsbango

    3 жыл бұрын

    Niektóre typy medytacji polegają na "nie myśleniu o niczym"

  • @43romantyk

    @43romantyk

    3 жыл бұрын

    To co śpi, jak śnimy?

  • @LoneWolf-lt7fe
    @LoneWolf-lt7fe3 жыл бұрын

    stek bzdur, bicie piany na temat domysłów, lewicowy dyskurs

  • @saturndirect8085
    @saturndirect80853 жыл бұрын

    O ile akademicyzm coś wnosi, tu to jak mielenie w pustym młynie. Obserwacje niewykraczające poza statystyki, i to w ramach medycyny/psychologii zachodniej, dla mnie nic nie wnoszącej. A tytuł obiecujący..... gruszki na wierzbie. Polecam wspomnianego w komentarzach Jarka Bzomę, dla zaciekawionych tematem. Z lektur; czy ktoś napotkał coś ciekawego, w temacie śnienia? Castadenę czytałam ;)

  • @jacekbukaczewski
    @jacekbukaczewski3 жыл бұрын

    Copernicus widzę z duchem czasu idzie.zenujacy zaczyna być

Келесі