Dlaczego AMERYKANIE tak MAŁO PODRÓŻUJĄ?

Spróbujcie miesiąć BookBeat za darmo - bit.ly/bookbeatkasianski
Kod: KASIANSKI
Film powstał w ramach współpracy z BookBeat
(Płatna współpraca)
Subskrybuj : bit.ly/2fZ5laE
Intro/Outro: P.A.F.F. (unitr∆_∆udio) - / onionwave
Montażysta : Szymon Liebert
Facebook ➡️ / fiftynapol
Instagram ➡️ / kasianski
TikTok ➡️ kasiasia
_________
Czy Amerykanie mało podróżują? Dlaczego? Czy to się wiąże z małą wiedzą o innych krajach? Czy ograniczenia geograficzne wpływają na to? Może brak dni wolnych w pracy?
---------------
Our Tokyo Video Production Company ► tofu.media
#USA #fiftynapół #KasiaOUSA

Пікірлер: 512

  • @george.brzeczyszczykiewicz
    @george.brzeczyszczykiewicz3 жыл бұрын

    Będę wdzięczny, jak kiedyś opiszesz sytuację przeciętnego Amerykanina w sytuacji choroby. Słyszałem dwie rzeczy: 13% Amerykanów jest ubezpieczonych oraz przeciętna operacja wymagająca dostania się do wnętrza człowieka kosztuje roczne zarobki Amerykanina. Dlatego kompletnie nie potrafię zrozumieć (pewnie coś do mnie nie dotarło), dlaczego "zwykły" wyrostek robaczkowy, nie mówiąc o chorobach kardiologicznych czy onkologicznych, nie jest "z automatu" wyrokiem śmierci?

  • @enidd451

    @enidd451

    3 жыл бұрын

    Zapewne w takiej sytuacji część amerykanów się zadłuża...

  • @bostichanel877

    @bostichanel877

    3 жыл бұрын

    Wykupujemy ubezpieczenia medyczne . Dobre , pokrywają 100%. Jest cała masa przeróżnych opcji . Bardzo szeroki temat . W mojej opinii dużo ciekawszy system ubezpieczeń niż polski.

  • @niu9432

    @niu9432

    3 жыл бұрын

    @@bostichanel877 Z ciekawości - ile USD miesięcznie kosztuje takie jak powiedziałeś dobre ubezpieczenie? I w jakim stanie? (oczywiście, jeżeli nie masz nic przeciwko, żeby się taką informacją publicznie dzielić)

  • @bostichanel877

    @bostichanel877

    3 жыл бұрын

    @@niu9432 Wiesz, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie ponieważ to zależy od bardzo wielu czynników : od tego czy ubezpiecza cię pracodawca , czy ubezpieczasz się sam, od wielkości zarobków , od ilości osób w rodzinie , od tego jak duże wybierzesz „ deductible” i jeszcze od kilku czynników .

  • @niu9432

    @niu9432

    3 жыл бұрын

    @@bostichanel877 To może chociaż możesz podać ile Twoje ubezpieczenie kosztuje? (oczywiście jeśli to nie tajemnica) I czy pokrywa 100%? Rozumiem, że w kwestii wielkości zarobków, to od tego zależy czy obejmuje Cię ACA? Pytam, bo chciałbym mieć jakieś porównanie. Do tej pory widziałem tylko ubezpieczenie 1 KZreadra. Plan wiązał się z rocznym kosztem 6240 USD i nie pokrywał wszystkiego w 100%. Chciałbym sobie oszacować ile godzin trzeba pracować za minimum federalne (zdaje się 7.25 USD/h), żeby sobie takie 100% ubezpieczenie opłacać.

  • @martynaborowik4610
    @martynaborowik46103 жыл бұрын

    Mam 26 dni płatnego urlopu i niemilimitowane L4 oraz urlop bezpłatny. Jeszcze przed pandemią wyjeżdzałam mniej wiecej raz na kwartał, 5 dni roboczych co dawało cztery 9-dniowe urlopy rocznie (doliczam 4 dni weekendu). Najczęściej po Europie, chociaż czasem i po Polsce, w USA byłam dwa razy. Marzyła mi się Azja, ale plany zostały odłożone ze względu na pandemię. Oglądając Twój filmik o urlopach Amerykanów naprawdę docenilam swoje warunki i możliwosć odpoczynku, szczególnie że nie jestem jakas uprzywilejowana, pracuje na przecietnym stanowisku, na umowę o pracę. Moje warunki to raczej standard. Nie trzeba przepracować 20 lat, żeby mieć tyle urlopu, bo do stażu pracy wiczają się też studia. Ja z przerwami pracuję od 2009 roku (zaczęłam zaraz po maturze, ale jednocześnie studiowałam). Warto również pod uwagę, że mamy też dosyć sporo świąt/dni wolnych od pracy, które nie dość, że nie wliczają się do urlopu to jeszcze czasem można je odebrać jako dodatkowy urlop jeśli wypadają w weekend :)

  • @annesthesiaa
    @annesthesiaa3 жыл бұрын

    Chyba nie powinno się tak porównywać kosztów lotów czy wydatków na podróżowanie, między Polska a U.S, bo wtedy trzeba wziąć średnia zarobków tutaj, średnia tutaj i porównywać w jednej walucie stosunek zarobków do wydatków :) poza tym jest grono ludzi w Polsce zatrudnionych na takich warunkach, kiedy nie przysługuje płatny urlop, więc wcale nie jest tak kolorowo. No i.. myślę, że Stany są na tyle różnorodne, że nie ma ciśnienia na wyjazdy za granice, jest wyjątkowo pięknych miejsc w obrębie jednego kraju :)

  • @horkruksy

    @horkruksy

    3 жыл бұрын

    Dokładnie. O tym nikt nie mówi. Nie można tak porównywać wydatków nie biorąc pod uwagę jakie są zarobki czy sytuacje zatrudnienia.

  • @joanna21askowa67

    @joanna21askowa67

    3 жыл бұрын

    Jeśli w Polsce pracuje na tz umowe zlecenie to nie masz płatnego urlopu . A jeśli chodzi o podróże to fakt , że trzeba inaczej to przeliczać

  • @jaras72

    @jaras72

    2 жыл бұрын

    Koszta kosztami i zarobki zarobkami ale wydaje mi się, że nawet biorąc pod uwagę jakieś najniższe zarobki u nas i w usa to podróżowanie w europie jest dużo tańsze. Widać to zdecydowanie w zestawieniu z jakimi kolwiek połączeniami realizowanymi poza ue (chociażby azja centralna, zachodnia gdzie nie ma tanich linii europejskich), gdzie loty potrafią być 10x droższe na podobnych dystansach. Loty na dystans ok 4000km dajmy na to polska lub niemcy do wysp kanaryjskich potrafią kosztować 30-60$ w dobrym terminie, loty na krótkich dystansach potrafią kosztować czasami poniżej 10$ (Dużo razy widziałem loty za 5€ na trasach do 500km). Kilka razy leciałem za ok 10$ np z polski do azji zachodniej +-2500km więc uważam, że nie ma raczej nigdzie lepszych warunków do taniego podróżowania niż w europie. Noclegi w tańszych regionach ue typu, malta, cypr, grecja (czyli generalnie popularniejsze kierunki wakacyjne dla polaków) potrafią kosztować nawet 10$ za osobe w pokoju 2 osobowym poza sezonem i 2 max 3x więcej w szczycie sezonu. Pytanie brzmi ile takie budżetowe podróżowanie kosztowałoby przeciętnego amerykanina w zestawieniu do jego wypłaty? Bo polaka od 2/5 do całości najniższej krajowej zależnie od kreatywności, a Przeciętnego europejczyka pewnie 2x mniej w zestawieniu do wypłaty

  • @CeeLeM
    @CeeLeM3 жыл бұрын

    Film wzbudził we mnie wdzięczność za to że mieszkam w Europie ❤️

  • @marialabeeb7118
    @marialabeeb71182 жыл бұрын

    W Szwecji mamy do 32 dni urlopu na rok co jest na tyle dużo że często nie da się ich w jednym roku wykorzystać więc się zbierają i często odbierać można je jako wypłatę, jest to fajnie bo nigdy nie odczuwa się że brakuje dni na odpoczynek i dodatkowo można zaoszczędzić trochę na następne wakacje. Szwedzi jeżdżą za granicę bardzo często w ciągu roku i to nie tylko po Europie ale po całym świecie. Sama również odwiedziłam Stany Zjednoczone i Australię nie mówiąc już o Europie , nie policzę nawet ile razy byłam za granicą przez cały ten czas w którym mieszkam w Szwecji a to 40 lat. Życzę powodzenia w podróżowaniu bo to fajna rzecz. Pozdrawiam serdecznie 🙋👍❤️

  • @joannaszacon1941
    @joannaszacon19413 жыл бұрын

    Cześć Kasioludki 🙂 i dzień staje się lepszy 😊🌴

  • @Turtelik
    @Turtelik3 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy temat i faktycznie, jakby tak porównać Europę (Unię jako "jeden kraj" - bo nie musimy mieć paszportów itp) i USA to Polacy (i inni Europejczycy) wyjeżdżają do innych krajów by zakosztować innej kultury i geografii "u siebie w Europie", a Amerykanie mają to "u siebie". Tak samo, zdaje się Chińczycy przeciętnie najwięcej podróżują po Chinach (mimo że i dużo jest ich zagranicą ale to raczej kwestia skali xD), bo mają różnorodność kultur i krajobrazów "u siebie". Pewnie kwestię kosztów wyjazdów Amerykanów po USA, i Europejczyków po EU vs wyjazd poza EU/US jest też podobny - pewnie ciekawie by było porównać ile Europejczyków podróżuje tylko po Europe, a już np do Azji, Australii, Płn i Płd Ameryki nie pojedzie bo koszta i czas. Czyli może wyjazd poza EU ma taką samą zaporę jak wyjazd poza USA?

  • @piotrb4240

    @piotrb4240

    3 жыл бұрын

    No właśnie w Ameryce Południowej dominują Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy, w dalszym rzędzie Holendrzy, Hiszpanie, Włosi. Amerykanów jest naprawdę niewielu, tyle co powiedzmy Hiszpanów. Podobna jest sytuacja w mniej popularnych miejscach w Meksyku (!), to znaczy poza Baja California, Miasto Meksyk, Półwysep Jukatan i miasta graniczące z USA. W Azji Płd-Wsch podobnie.

  • @grzesieeeeeeeek

    @grzesieeeeeeeek

    3 жыл бұрын

    Ale UE to nie jest jeden kraj jak USA i w Europie jest masa różnych narodów, języków i kultur danych państw, w USA jest inaczej, można jechać do włoskiej czy polskiej dzielnicy ale tego się nie da porównać z wyjazdem do Włoch czy Polski, nie mówiąc już o innych państwach:)

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    Koszty wakacji dla jednej osoby w USA sa o wiele wyższe niż zorganizowana wycieczka za granice. Jesli się zwiedza , a nie siedzi w kurorcie , oczywiście.

  • @dawidnitsche943

    @dawidnitsche943

    2 жыл бұрын

    Europejczycy glownie rzeczywiscie podrozuja po Europie. Ale np. takie kierunki jak Turcja,Egipt,Tunezja,Maroko,Emiraty,Zanzibar czy Kanary, ktore de facto naleza do Europy sa prawie na rowni popularne. Ale to z powodu cen, tak jak mowisz. Mozna tez dodac Tajlandie i Dominikane bo jak na tak dalekie kierunki sa w miare tanie. Choc zdecydowanie drozsze od tych, ktore wymienilem.

  • @neriah.5605

    @neriah.5605

    2 жыл бұрын

    Nie sądzę, żeby to było podobne. Wyjazd poza UE to np. na Ukrainę czy do Szwecji, co jest jednak dość popularne i jednak sporo ludzi praktykuje.

  • @Blondeontheroad
    @Blondeontheroad3 жыл бұрын

    Swietny kanal! Daje suba 😍Pozdrawiam ze Szwajcarii😍😍

  • @norgeelsker
    @norgeelsker3 жыл бұрын

    USA to taki wielki obszar ,że podróżowanie po nim to tak jak dla nas po Europie ( albo i dalej )

  • @MrAWL83
    @MrAWL832 жыл бұрын

    Bardzo mądry i ciekawy odcinek.

  • @vardo111
    @vardo1113 жыл бұрын

    Stany to najbogatszy kraj trzeciego świata :/. Kraj, który cała moją młodość był przedstawiany jako niewiadomo co. A gdy człowiek w końcu trochę poczytal, a zwłaszcza pooglądam filmy Amerykanów co się przeprowadzili do Europy przejrzał na oczy.

  • @user-zo3vn6ou9t

    @user-zo3vn6ou9t

    3 жыл бұрын

    dokladnie! żyją jak we wlasnym wiezieniu.

  • @enidd451

    @enidd451

    3 жыл бұрын

    Zapewne jako kraj, który nie zapewnia swoim ciężko pracującym obywatelom prawa do "darmowej (w cudzysłowie, bo wiadomo, że z podatków) służby zdrowia, zwolnień lekarskich, czy właśnie urlopów wypoczynkowych, a część obywateli mimo pracy w pełnym wymiarze godzin jest bezdomnymi, bo tak słabe są tam warunki

  • @CornellyCo

    @CornellyCo

    3 жыл бұрын

    No widzisz, a ja na przyklad znam dwoch Amerykaninow, ktorzy pracowali w Polsce i po 3 latach przeprowadzili sie z powrotem do swojego kraju :)

  • @CieplinskiPawel

    @CieplinskiPawel

    3 жыл бұрын

    No to chyba nie doczytałeś, bo USA to jedyny kraj 3go świata który z chooy wie jakiego powodu zaliczamy do krajów cywilizowanych... "You're free to do what you're told to!

  • @CieplinskiPawel

    @CieplinskiPawel

    3 жыл бұрын

    @Piotr J. Stwierdzam, że karę śmierci wykonują Chiny, Botswana, Stany Zjednoczone Ameryki, Korea Północna, Somalia... Stwierdzam, że powszechna; publiczna służba zdrowia jest uznawana za fundamentalne Prawa Człowieka, w USA nie stwierdza się. Stwierdzam, że "stand your ground" czyli zabicie człowieka NIE w obronie własnej może być zgodne z prawem tylko w kraju nie zaliczanym do "pierwszego świata". Stwierdzam, że demos kratos to po starogrecku wola ludu. Demokracja oznacza: najwięcej głosów - wygrywasz. W USA nie ma demokratycznych wyborów na Prezydenta, wybiera się elektorów, którzy w ramach Koledżu Elektorskiego wybierają prezydenta. W ostatnich 2 dekadach W POŁOWIE prezydentem został kandydat, na którego głosowało MNIEJ wyborców. I to tylko dlatego, że 2020 to jeszcze poprzednia dekada, nie licząc obecnego 2 z 3 ostatnich Prezydentów wygrało z mniejszą ilością głosów. Stwierdzać mogę tak długo, ale komuś bez elementarnej wiedzy o USA, jak nie umie googlować to nie pomoże. Szczególnie jak Polak, ja Polakiem nie jestem.

  • @marcinkaizer4145
    @marcinkaizer41452 жыл бұрын

    Super Pozdrawiam

  • @romanoprodagio9502
    @romanoprodagio95023 жыл бұрын

    Super research Kasiu! Pozdrowienia znad Jez Bodenskiego! 🤗❤🌹💪

  • @romanoprodagio9502

    @romanoprodagio9502

    2 жыл бұрын

    @Czlowiek Znikad ale że jak to😂..nie jestem znikąd.🤐.stoję nad Bodensee.🤫😜

  • @bitnerka91
    @bitnerka913 жыл бұрын

    Czy Amerykanie wiedzą, że inne kraje mają dużo więcej urlopu i są niezadowoleni ze swojego systemu czy też raczej są przyzwyczajeni i pogodzeni ze swoją sytuacją?

  • @TakaShiGUREEDO

    @TakaShiGUREEDO

    3 жыл бұрын

    Jedni tak, drudzy nie 😃

  • @GuitarMan85

    @GuitarMan85

    3 жыл бұрын

    Tam się normalnie zarabia. Można sobie wziąć urlop bezpłatny, nie trzeba jałmużny, która tylko obciąża pracodawcę. Musi płacić, chociaż nie ma pracownika. :P Można pooglądać filmy kierowców ciężarówek z Polski mieszkających w USA, czy Kanadzie. Mają po 3 miesiące niepłatnych wakacji w roku. I nie narzekają.

  • @martyncecua6359

    @martyncecua6359

    3 жыл бұрын

    @@GuitarMan85 praca tirowca jest w tych bieda serialach mocno i to bardzo mocno idealizowana, jedynie kto sie ma dobrze w tym zawodzie to może Niemcy na krajówkach bo międzynarodówki robią litwini, polacy itp

  • @martyncecua6359

    @martyncecua6359

    3 жыл бұрын

    @@GuitarMan85 i nie narzekają bo ten program nie pokazuje żadnych wad

  • @GuitarMan85

    @GuitarMan85

    3 жыл бұрын

    @@martyncecua6359 nie mówię o tv, a o prywatnych kanałach np. Rafał Zazuniuk.

  • @madziqj4478
    @madziqj44783 жыл бұрын

    Uwielbiam rozwiewane mitów 👍

  • @TheMaszMuche
    @TheMaszMuche3 жыл бұрын

    Nie dziwię się że obywatele Luksemburga są w czołówce, kiedy mogą sobie pojechać na zakupy spożywcze do krajów sąsiadujących w ciągu dnia 😄 wiele osób pracujących w Luksemburgu mieszka we Francji, bo jest taniej 😄

  • @patik.1485

    @patik.1485

    3 жыл бұрын

    @@horkruksy mieszkam w Luksemburgu od 4 lat i w praktyce nigdy nie widzialam zeby to bylo sprawdzane :) nawet nigdy o tym nie slyszalam, chyba ze w kontekscie masowego kupowania papierosow i alkoholu, ktore tutaj sa duzo tansze.

  • @papajpapaj3883
    @papajpapaj38833 жыл бұрын

    Ja mieszkam na Sycylii i wakacje prawie cały rok😉 chętnie poleciał bym kiedys na Alaske pozdrawiam.

  • @MGVK2277

    @MGVK2277

    2 жыл бұрын

    Alaska to nawet dobre miejsce do zamieszkania

  • @grajur3710

    @grajur3710

    2 жыл бұрын

    Ja na poludniu Florydy blisko plazy i tez wakacje caly rok..ale nosi mnie wszedzie, rejsy wycieczkowcami na okraglo.

  • @gregory8298
    @gregory82983 жыл бұрын

    Miłego dnia

  • @spol1622
    @spol16222 жыл бұрын

    Mieszkam na stale w USA od trzydziestu lat, na wakacje wyjezdzam 2-3 razy w roku. Rodowici amerykanie, mosze przyznac, przewaznie nie tak czesto. Niejednokrotnie tez, zwyczajnie nie znaja swojego kraju bo jak juz gdzies jezdza to czesto odwiedzaja swoja rodzine.... A wolnego mam obecnie 3 tygodnie urlopu, co daje mi minimum 27 dni, za trzy lata dojdzie mi nastepny tydzien. Wszystko zalezy od tego gdzie/dla jakiej firmy sie pracuje. Do tego, jezeli sa w firmie zwiazki zawodowe, to sa lepsze benefity. W mojej pracy zwiazek zawodowy jest....

  • @ukipuki7066
    @ukipuki70663 жыл бұрын

    Ja zawsze chciałem zwiedzić Kalifornię i Colorado, bardzo mi się podoba krajobraz. Co do lektur, bo mówiłaś, że słuchasz Pana Tadeusza, polecam „Lalkę” Bolesława Prusa moim zdaniem więcej się tak dzieje niż w Panu Tadeuszu i tez bardzo ważna książka w Polsce oraz lektury typu „Ferdydurke” Gombrowicza, czy „Przedwiośnie” Żeromskiego.

  • @RedLipstick1003
    @RedLipstick10032 жыл бұрын

    Z lektur polecam Granice - moja ulubiona :) I Transatlantyk :)

  • @ArtekW124.
    @ArtekW124.3 жыл бұрын

    jestem w szoku z tym urlopem w Stanach 😮

  • @alicepopovski6303

    @alicepopovski6303

    2 жыл бұрын

    Czemu , ja mialam 5 tygodni .

  • @Iwa8326
    @Iwa83263 жыл бұрын

    Fajnie

  • @annaniezgodzka1101
    @annaniezgodzka11013 жыл бұрын

    Ja po kilku latach pracy miałam już 26 dni urlopu. Pracując 10 lat w mojej firmie w USA (amerykańskie korpo) dostałabym 20 dni wolnego. Kocham życie w Unii Europejskiej i nasze kodeksy pracy.

  • @dnoodspodu1159

    @dnoodspodu1159

    3 жыл бұрын

    Najlepiej jest pracować na etacie i zachorować a potem się rehabilitować; łącznie z 9 miesięcy

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    Po 35 latach w corporation mam 6 tygodni urlopu i często go nie wykorzystuje , bo jeszcze dochodzi mi 8 innych dni wolnych.

  • @annaniezgodzka1101

    @annaniezgodzka1101

    3 жыл бұрын

    @@utahdan231 6 tygodni urlopu to już jest sporo. 30 dni to można wypocząć.

  • @annaniezgodzka1101

    @annaniezgodzka1101

    3 жыл бұрын

    @@dnoodspodu1159 nie o tym mowa. Amerykanie są przepracowani,przemęczeni. Nigdy nie miałam L4 bez powodu. Ale jeśli komuś jest potrzebne razem z rehabilitacją,to powinien mieć możliwość skorzystania (bez martwienia się o pracę)

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    @@annaniezgodzka1101 To jest 50 dni.

  • @sylwia.369
    @sylwia.3693 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek! Pokazuje, że warto docenić warunki pracy w Europie Dzięki Kasiu i pozdrawiam ;)

  • @grazka6693
    @grazka66933 жыл бұрын

    To przeliczanie dolarow na złotówki kompletnie nie ma sensu średnie bo jak by przeliczyć zarobki Polaków a Amerykaninowi to jest olbrzymia przepaść.

  • @rlgrey7665

    @rlgrey7665

    3 жыл бұрын

    Nie tylko w stanach, ale ogólnie w krajach gdzie jest jest inna waluta niż złotówka (euro, funt etc.) nie powinno się tego przeliczać, tak jak dla nas jest 5zl, tak dla amerykana jest 5$

  • @jakubadamczyk1523

    @jakubadamczyk1523

    3 жыл бұрын

    @@rlgrey7665 No nie do końca. Wiele kosztów jest podobnych, a nawet wyższych. A jeśli mówimy o wyjazdach zagranicznych, to już w ogóle. Jeśli wyjeżdżasz do jakiegoś innego kraju, to wydajesz po tamtejszych cenach lokalnych, a nie polskich, przypominam. Polak i Amerykanin w danym kraju mają dokładnie takie same koszty wycieczek.

  • @olak1826

    @olak1826

    3 жыл бұрын

    @@rlgrey7665 Właśnie, widziałam na toktoku dziewczynę co pokazywała swój budżet (7 tysięcy dolarów miesięcznie zarobki) i np za 80 dolarów zabrała całą rodzinę do restauracji i mówiła że o matko tyle wydałam albo 60 dolarów na duże zakupy spożywcze, gdzie w Polsce takie kwoty za te same rzeczy to byłoby marzenie 😬 więc to totalnie jest inaczej niż u nas

  • @claudiapavelczak

    @claudiapavelczak

    3 жыл бұрын

    @@rlgrey7665 co za pierdololo serio. jak pracowałam w stanach za najniższa krajowa po tygodniu kupiłam sobie iphona xd albo nie wiem, kawa za 2$ czy driny w barze za 3. kupisz u nas drinka za 3zl?

  • @juliaoleanska8794

    @juliaoleanska8794

    3 жыл бұрын

    @@rlgrey7665 Czesto się spotykam z tym tłumaczeniem, ale to nie jest prawda. 1 dolar to teraz chyba 3.5zl i właśnie tylko przeliczenie faktycznie pokazuje wartość pieniędzy. Mowienie, że dla Amerykanina 5 $ to tyle co dla Polaka 5zl jest zakłamaniem.

  • @jankcow6714
    @jankcow67143 жыл бұрын

    Bardzo merytoryczny film. Ciekawie się oglądało

  • @marti160
    @marti1602 жыл бұрын

    Czytając komentarze Polaków na internetach można odnieść wrażenie że w zasadzie jedyne co was interesuje to to kto jest wyjątkowo zajebisty/chujowy, ma lepiej /ma gorzej i się do upadłego o to kłócić. Innego celu nie macie.

  • @agavitovic
    @agavitovic3 жыл бұрын

    Wow, dużo info które ma sens ale nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Ja mam paszport od kiedy skończyłam 3 lata. Ponieważ teraz żyje w UK to nie podróżuje za często, ale jak lecę na wakacje do Polski to minimum na 2-3 tygodnie. Musi być czas odwiedzić wszystkie ciotki i wujków i kuzynów 😅

  • @krzysztofsikora8910
    @krzysztofsikora89103 жыл бұрын

    He3, mam takie pytanie czy powiedzenie Tam gdzie król chodzi piechotą jest popularne w stanach czy może wogole tam go nie ma, dzięki

  • @lukaszskowron50
    @lukaszskowron503 жыл бұрын

    Trzeba skrucić dzień pracy do 6godzin dziennie i czterech dni tygodniowo ,podnieść zarobki.wtedy czeste planowanie wakacji zejdzie na drugi plan?

  • @milly4549
    @milly45493 жыл бұрын

    moj kuzyn Samuel 😂❤️

  • @martingorbush2944
    @martingorbush29443 жыл бұрын

    2:10 To, że Amerykanie mniej podróżują za granicę na pewno związane jest z rozmiarem samych stanów. W Europie nie jedno państwo jest mniejsze niż prawie każdy z nich. :) Do tego dochodzi różnorodność krajobrazów pomiędzy stanami. Tam jest co oglądać i gdzie wypoczywać. Nie wszyscy muszą jechać na Florydę. ;)

  • @martingorbush2944

    @martingorbush2944

    3 жыл бұрын

    2:40 Luxembur i Hongkong tylko potwierdzają moje przypuszczenia.

  • @CornellyCo

    @CornellyCo

    3 жыл бұрын

    Dokladnie! Ale w Europie chyba nie zdaja sobie sprawy, jak Stany sa duze. Tutaj roznice miedzy stanami sa ogromne, np miedzy taki Vermont czy Maine a Teksas a Alaska a Floryda itd itd ... Wszystkie stany sa inne... A taka wycieczka z Nowego Jorku na Hawaje to prawie jak wycieczka do z USA do Europy, ale ludzie nie zrozumieja chyba tego nigdy :D

  • @sivione

    @sivione

    3 жыл бұрын

    @@CornellyCo Teksas jest wielkosci Polski....

  • @CornellyCo

    @CornellyCo

    3 жыл бұрын

    @@sivione nie jest

  • @utahdan231

    @utahdan231

    2 жыл бұрын

    @@CornellyCo tylko dwa razy większy i jeszcze troszkę.

  • @wikicosplayland2005
    @wikicosplayland20053 жыл бұрын

    Te warunki pracy to naprawdę brzmią słabo, aż ciężko uwierzyć. Ale z geografią Stanów się zgodzę. Po co mają gdzieś wyjeżdżać, skoro - no właśnie - wszystko mają na miejscu? Moim zdaniem to jest piękne w Stanach. A jakbym miała możliwość tam zamieszkać czy w ogóle znów pojechać, to zostało mi jeszcze wiele miejsc do zobaczenia, za dużo by wymieniać, ale głównie wschodnie wybrzeże czeka i m.in Yellowstone (zachodnie i większość parków narodowych odhaczona). Uważam Stany za piękny kraj i w zasadzie jedyne, co mnie do niego zniechęca to prywatna opieka medyczna.

  • @maciekmieszkowski740
    @maciekmieszkowski7403 жыл бұрын

    Kasiol TOP

  • @saraswati999
    @saraswati9992 жыл бұрын

    Tak malo bo charuja aby splacac dlugi szkolne i zyja na kredycie, amerykanie poprostu sa biedni pod kazdym wzgledem kulturowym i finansowym

  • @KacperZdanikowski
    @KacperZdanikowski3 жыл бұрын

    Hed montował 😯😯😯

  • @romanoprodagio9502
    @romanoprodagio95023 жыл бұрын

    A jak to jest z komunikacja autobusem ? Jest cos takiego jak PKS, Flixbus, blablacar?

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    Oczywiście. Jesli są promocje za 1$ można jechac 500 km Megabus.

  • @moonstoneblue8691
    @moonstoneblue86913 жыл бұрын

    European out of office: I’m away camping for the summer. Email again in September. American out of office: I have left the office for two hours to undergo kidney surgery but you can reach me on my cell anytime.

  • @moonstoneblue8691

    @moonstoneblue8691

    3 жыл бұрын

    Przed przeprowadzką na stałe do USA pracowałam w zawodzie w dużej firmie przez 3 lata i teraz w USA przez 2 i naprawdę czuć tą różnicę. Ostatnio moja znajoma mi nawet mówiła, że co z tego, że praca gwarantuje jej 2 tygodnie jak nikt nie bierze więcej niż tydzień (5 dni roboczych) i jak ona w końcu wzięła bo chciała zwiedzić Europę to koleżanki z pracy powątpiewały czy będzie miała do czego wracać 😱 mój mąż ma natomiast nieograniczone wolne ale w praktyce badania pokazują, że ludzie w firmach gwarantujących taki benefit wykorzystują mniej niż 2 tygodnie.

  • @LenaMadChocolate

    @LenaMadChocolate

    3 жыл бұрын

    U mnie jest to samo, teoretycznie mogę wziąć wolnego ile chcę, w praktyce biorę dwa dni wolnego, żeby zrobić z nich pięciodniowy urlop razem z labor day 😂

  • @karolinakotel9897
    @karolinakotel98973 жыл бұрын

    Kasiu jak wygląda życie w La? Spotkałam się z róznymi zdaniami, że LA jest przereklamowane, a jednak to jest stolica "sukcesu". Pozdrawiam :)

  • @moonstoneblue8691

    @moonstoneblue8691

    3 жыл бұрын

    Mieszkam pod LA i mam mieszane uczucia. Temat ogółem obszerny. Faktycznie jest tam pięknie, słońce codziennie, fajne restauracje, dużo możliwości i atrakcji. Mieszanka ludzi z całego świata. Ale na dłuższą metę pogoda bardzo męczy (nawet w styczniu jest teraz ponad 20 stopni, w lecie bez klimatyzacji nie ma szans przeżyć), w korkach można stać godzinami, kolejki do wszystkiego, problem bezdomności no i bardzo bardzo drogo. Pomieszkałam tu 3 lata i aktualnie planuję przeprowadzkę. Ale odwiedzić na pewno warto. Moc pozdrowień! 💗

  • @hermanmelville3368

    @hermanmelville3368

    3 жыл бұрын

    Na dłuższą metę nieciekawe miejsce.

  • @pawelzabicki7785

    @pawelzabicki7785

    3 жыл бұрын

    @@hermanmelville3368 To zależy, jakie ma się możliwości.

  • @ckyy69
    @ckyy693 жыл бұрын

    Mount Rushmore :)

  • @monicam3405
    @monicam34053 жыл бұрын

    Później z lektur polecam ogniem i mieczem. Piękna lektura. Marzy mi się wylot do Stanów na pare miesięcy. Na pierwszy raz pojechałabym do miejsc typowo turystycznych. Jest tego za dużo ha ha 😅 ale tak, najstarszy park na świecie to coś co musiałabym zaliczyć.

  • @dnoodspodu1159

    @dnoodspodu1159

    3 жыл бұрын

    Weź przestań z tymi fantazjami Sienkiewicza One były potrzebne jak były zabory a teraz to one jawią się być niewiele lepsze niż te totalnie badziewne _"Krzyżaki"_ czy jak im tam; chrum chrum

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    @@dnoodspodu1159 twoje imię świadczy o tobie.

  • @dnoodspodu1159

    @dnoodspodu1159

    3 жыл бұрын

    @@utahdan231 Merytoryczność Twojego komentarza wynosi zero albowiem jest to klasyczne argumentum ad personam i udało się tego Tobie dokonać już w pierwszej wypowiedzi - gratulacje PS Włącz sobie tryb wykrywania sarkazmu, to może przestaniesz się samoośmieszać PS2 _Dno Od Spodu_ to nie jest imię. To jest to, w co ty właśnie pukasz. Poproś mamę aby ci Mikołaj na gwiazdkę przyniósł słownik, a następnie sprawdź w nim takie hasła jak pseudonim, nick czy avatar

  • @niu9432
    @niu94323 жыл бұрын

    Podejrzewam, że jest duża przepaść pomiędzy HK a Luksemburgiem, ponieważ liczone są przejazdy między HK a resztą Chin.

  • @MagdalenaCza

    @MagdalenaCza

    3 жыл бұрын

    A Luksemburg jest z kolei bardzo mały, ma powierzchnię mniej więcej równą 5 razy powierzchnia Warszawy, wiec też nie potrzebują dużo czasu i kilometrów, żeby opuścić teren państwa

  • @niu9432

    @niu9432

    3 жыл бұрын

    @@MagdalenaCza Słuszna uwaga. Tylko nie wiem, czy w tym badaniu "zliczane" są takie krótkie wyjazdy w obrębie Schengen? Dla lotów, czy promów można pewnie wygenerować jakieś statystyki. Ale dla aut czy komunikacji zbiorowej?

  • @marcinwisniarski6265
    @marcinwisniarski62653 жыл бұрын

    Kasiu prawdopodobnie najchętniej zwiedziłbym Teksas. Ps. Byłem zarówno na Litwie jak i na Białorusi. Oba kraje ściśle wiążą się właśnie z Panem Tadeuszem

  • @evelineszreniawska49
    @evelineszreniawska493 жыл бұрын

    A ja narzekalam na 25 dni urlopu w pracy od razu po studiach 🙈

  • @KM769
    @KM7693 жыл бұрын

    Książki do przeczytania/przesłuchania: Gombrowicz - Ferdydurke Jarry - Król Ubu Masłowska - Paw królowej Kafka - Przemiana

  • @karolszczerbien7885
    @karolszczerbien78853 жыл бұрын

    Moi rodzice zawsze planowali wyjazdy za granice na minimum 8-14 dni. Mniejsza liczba dni spędzonych za granicą była dla nich bez sensu. Liczyło się też jak daleko się jedzie. Spontaniczny wyjazd do Chorwacji to spokojne kilka dni, a pobyt na Malediwach to już ok. 20 dni. Wyjazdy za granice są popularne. Ja mając 18 lat mam za sobą kilka weekendowych wyjazdów ze znajomymi do Czech czy Niemiec (mieszkam na Dolnym Śląsku). Patrząc na znane mi osoby to takie spontaniczne wyjazdy są czymś zupełnie normalnym.

  • @klaudyneczka66
    @klaudyneczka662 жыл бұрын

    Szok z tymi urlopami, w UK mam 33dni urlopu i do 6mcy 100% płatne chorobowe a jak nie wyleją to po tym okresie jeszcze 50% wynagrodzenia ale juz nie pamietam jak dlugo (duża firma) i urlop juz od pierwszego roku zatrudnienia.

  • @gokurotfl
    @gokurotfl3 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek! Europejczycy uwielbiają się wywyższać nad Amerykanami, śmiejąc się z nich, że nie podróżują lub nie znają geografii, a sami też bardzo często nie ruszają się poza Europę i też często nie mają wielkiego pojęcia o geografii innych kontynentów. Warunki pracy to zupełnie inna kwestia i tego Amerykanom strasznie współczuję. Tak to się niestety kończy, gdy pracę traktuje się jak najwyższą wartość, zamiast jak jeden z wielu elementów życia.

  • @nicolzylka3045
    @nicolzylka30453 жыл бұрын

    Żeby wyjechać samochodem ze stanów to wiadomo ze długo potrwa ale nie zapominajmy że są przecież samoloty ;D w Ameryce to jak u nas pociągi 😆

  • @magdalenanowak7940

    @magdalenanowak7940

    3 жыл бұрын

    nekoniecznie, bo loty między stanami też nie są wcale tanie :(

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    @@magdalenanowak7940 drogie tez nie są.

  • @idontspeaklondon9574

    @idontspeaklondon9574

    3 жыл бұрын

    @@utahdan231 oj kolego podróże międzystanowe są drogie w porównaniu do lotów tanimi liniami w Europie dlatego że w USA rządzą korporacje i to one przejęły większość rynku lotniczego w USA i przez to windują ceny korzystając z monopolu

  • @utahdan231

    @utahdan231

    2 жыл бұрын

    @@idontspeaklondon9574 miliony ludzi lata , wyglada , ze ich stać na to.

  • @sylvesterszliwoski2835

    @sylvesterszliwoski2835

    2 жыл бұрын

    @@idontspeaklondon9574 Sam sobie zaprzeczasz Monopole sa w SSocjalizmie ,w kapitalizmie jest konkurencja i nizsze ceny

  • @tomaszk3014
    @tomaszk30142 жыл бұрын

    3:51 Ile procent Amerykanów wie że Kanada to zagranica?

  • @jozefstudio7468
    @jozefstudio74683 жыл бұрын

    słuchasz Harry Poter

  • @Artecus
    @Artecus3 жыл бұрын

    Are your glasses "Perry Ellis PE 376-2?" ~~

  • @kasiakarewicz1210
    @kasiakarewicz12103 жыл бұрын

    Kasiu najwyższa góra to Mount Everest w Himalajach, ponad 2x tyle co Mauna Kea o której wspominasz ;) To zrozumiałe, macie zróżnicowanie klimatyczne i geograficzne na własnym kontynencie, same Stany są niewiele mniejsze od Europy. Co do kosztów to kwestia bardzo skomplikowana. Między waszymi zarobkami a naszymi jest przepaść, ale mamy też inne koszty życia.Wy macie tańszą odzież, paliwo, u nas często koszty życia przekraczają zarobki, mimo, że mamy lepsze ubezpieczenie czy też darmową naukę w szkołach publicznych.

  • @niu9432

    @niu9432

    3 жыл бұрын

    Kasia wyjaśniła w filmiku, że chodzi o wysokość od podnóża góry do szczytu a nie od poziomu morza do szczytu ;)

  • @aleksandrazietek8493

    @aleksandrazietek8493

    3 жыл бұрын

    My też Stanach mamy darmową szkołę publiczną

  • @utahdan231

    @utahdan231

    3 жыл бұрын

    To sa wysokości wzgledne. Jeżeli punktem odniesienia jest środek kuli ziemskiej , to Ekwador i Hawaje dzierżą pierwszeństwo. Sam szczyt Mt Everest od podnóża to tylko 3700 m.

  • @niu9432

    @niu9432

    3 жыл бұрын

    @@aleksandrazietek8493 Pani Kasia miała na myśli wszystkie poziomy edukacji. U nas szkolnictwo wyższe na wszystkich poziomach jest darmowe, włączając w to BSc, MSc i PhD (w Polsce to odpowiednio studia licencjackie, magisterskie i szkoły doktorskie)

  • @sebafe
    @sebafe3 жыл бұрын

    Karabije - piękne miejsce, Zatrzymałem się tam na kilka dni, płynąc na San Escobar ;) Pozdrawiam

  • @b.k.2804

    @b.k.2804

    9 ай бұрын

    😆

  • @grzegorzkaczor121
    @grzegorzkaczor1213 жыл бұрын

    Bardzo proszę przykład takiej 1 dniowej wycieczki. To nie wymysł a prawda. Koniec pracy godzina 23:30 /praca prawie 10 godzin/. Godzina 2:00 spontanicznie wyjazd z kolegą z pracy samochodem z Elbląga w SUDETY na Szczeliniec Wielki /znienawidzone 665 stopni/. Droga 100 zakrętów /dwa razy/, Kudowa Zdrój, Kaplica Czaszek, Twierdza w Kłodzku. W drodze powrotnej zahaczamy jeszcze o Klasztor Jasnogórski w Częstochowie i z powrotem do Elbląga. Powrót o piątej nad ranem dnia następnego. Jakby co mieliśmy takie wycieczki /wyjazd i przyjazd w nocy, jeden dzień/ jak Elbląg - Morskie Oko, E-g - Białystok - Puszcza Białowieska. I kilka podobnych podróży jak: wycieczka do Jeruzalem, miejsc gdzie kręcono "Samych Swoich" zahaczają Wrocław i Zamek Książ itp.

  • @mateuszcielas3362
    @mateuszcielas33623 жыл бұрын

    czemu nie ma protestow, wczesniej platne leczenie, teraz praca be urlopu i ubezpieczenia?

  • @eevve9894

    @eevve9894

    2 жыл бұрын

    Protestują, ale politycy i tak ich olewają. I o protestach mało słychać chyba, że są krzykliwe lub bardzo duże.

  • @alicepopovski6303

    @alicepopovski6303

    2 жыл бұрын

    Kto pieprzy jakies glupoty , prawie kazdy kto pracuje ma ubezpieczenie , moja corka jest nauczycielka i ma bardzo dobre no i cale lato wolne . Ja mialam 5 tygodni wakacji i bralam bezplatne 4 tygodnie jak chcialam , moglam sobie na to pozwolic .Cholota ma wszystko za darmo .

  • @mateuszcielas3362

    @mateuszcielas3362

    2 жыл бұрын

    @@alicepopovski6303 no niestety nie, rozmawialem z amerykanka i mi powiedziala ze jak maja ubezpieczenie to jest strasznie okrojone, zaleznie ile masz kasy+ jest kwota ktora msisz zaplacic zebys potem mogl uzywac za darmo

  • @robertgrabowski
    @robertgrabowski3 жыл бұрын

    Zdecydowanie zrób coś na temat bezdomnych w USA. Cash na swoim vLogu mówi że w LA jest masa bezdomnych. Czy prawdą jest że USA ma z tym problem? A "Pana Tadeusza" warto posłuchać bo to muzyka języka polskiego i piękno absolutne. Chociaż ten Mickiewicz to tchórz bo nie dojechał na powstanie, tylko biesiadował po drodze.

  • @4djtv

    @4djtv

    3 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/naV_raeRYdi4Xc4.html kzread.info/dash/bejne/ZJtkl61rqrK7oc4.html kzread.info/dash/bejne/gKGLj9lyiNnVY6Q.html Nawet jeśli nie znasz Angielskiego same obrazy powinny ci przedstawić aktualną sytuacje w różnych miastach w USA.

  • @sylwuniap4951

    @sylwuniap4951

    3 жыл бұрын

    Jest już o tym ileś materiałów na KZread. Zresztą w Polsce lepiej się bezdomnymi zająć.

  • @MyBlackStory

    @MyBlackStory

    3 жыл бұрын

    Polecam kanal kimgary pokazuje dzielnice narkomanow w Filadelfi...szok !!

  • @bostichanel877

    @bostichanel877

    3 жыл бұрын

    Polecam kanał „trip hunter”. Ciekawy odcinek o bezdomnych w LA. Owszem , jest u nas problem z bezdomnymi. Należy jednak pamiętać , że 90% z nich prowadzą taki tryb życia z wyboru . Istnieje cała gama programów pomocowych dla osób w kryzysie bezdomności . Jednak by z nich skorzystać nie można pic alkoholu , ćpać i zacząć się leczyć w przypadku schorzeń o posłuży psychicznym . Wielu na to nie przystaje . Pozdrawiam .

  • @dnoodspodu1159

    @dnoodspodu1159

    3 жыл бұрын

    A w Polsce biją Murzynów na ulicy

  • @sklepwerbena8281
    @sklepwerbena82812 жыл бұрын

    Ile ksiąg Pana Tadeusza jest w tym audiobooku jak domniemam 13 księgi nie ma.

  • @missraspberry85
    @missraspberry853 жыл бұрын

    odgadłam Pana Tadeusza! xD

  • @asiak2542
    @asiak25422 жыл бұрын

    Jak tam żyć? Zachoruję i z własnego urlopu mam to pokryć?! A jak dziecko zachoruje to co w tedy? W Polsce mam 60 dni do wykorzystania na chore dziecko czy np kiedy zamkną przedszkole. I to 60 dni płatne 80 %

  • @planumis
    @planumis2 жыл бұрын

    W której zaczyna się temat 😩

  • @Mania26
    @Mania263 жыл бұрын

    kochane* Kasioludki

  • @Oskinson
    @Oskinson3 жыл бұрын

    Po co ktoś ma wydawać krocie na wyjazd do Europy jak w Stanach mają wszystko od pięknych plaż do górskich szczytów, wydaje mi się, że nie ma co dodawać do tego więcej, dla nas wyprawa do USA to wyprawa życia.

  • @TheJoanneczka

    @TheJoanneczka

    3 жыл бұрын

    a jednak Europa ma też inne krajobrazy i to, co przyciąga najbardziej "kolebka" kultury ;)

  • @moonstoneblue8691

    @moonstoneblue8691

    3 жыл бұрын

    @@TheJoanneczka dokładnie. Mi się wydaje, że to zależy jakie ktoś ma oczekiwania. Pod względem krajobrazowym USA ma naprawdę wiele do zaoferowania - jeśli ktoś chce wakacje na łonie natury - miejsce idealne. Natomiast, jeśli ktoś jest bardziej nastawiony na zwiedzanie miast/zabytków itp wtedy Europa nie ma sobie równych. Najfajniej doświadczyć obu, no ale wiadomo, na to trzeba mieć czas i pieniądze 😁

  • @idontspeaklondon9574

    @idontspeaklondon9574

    3 жыл бұрын

    Dla przeciętnego Amerykanina podróż do Europy to też przygoda

  • @idontspeaklondon9574

    @idontspeaklondon9574

    3 жыл бұрын

    Dużo Amerykanów się jara podróżą do Europy bardziej niż europejczycy podróżą do USA

  • @annabien4922

    @annabien4922

    2 жыл бұрын

    Dla mnie nie

  • @alicja0kitek
    @alicja0kitek3 жыл бұрын

    Za BookBeata nie mozna zapłacić zagraniczną kartą :(

  • @agnieszkalech8506

    @agnieszkalech8506

    3 жыл бұрын

    Mozesz korzystać z paypal. Ja miałam konto na bookbeat.co.uk (brytyjska wersja), płaciłam PayPalem i mialam tez dostęp do polskich książek (na bookbeat możesz wybierać języki w jakich chcesz słuchać/czytac ksiazki).

  • @AF-ft6nh
    @AF-ft6nh3 жыл бұрын

    "Po 20 latach pracy dostają 25 dni wolnych" jezu, ja niedługo będę mieć 2 lata w pracy i dostane upgrade z 20 dni do 26 ;___;

  • @Matt-fi6yh

    @Matt-fi6yh

    3 жыл бұрын

    z tego co czytałem i tak dużo amerykanów nie korzysta z tych dni.

  • @bostichanel877

    @bostichanel877

    3 жыл бұрын

    Czy w czasie tych 26 dni wyjedziesz na urlop poza unie ? Nie sądzę....

  • @valadilajla

    @valadilajla

    3 жыл бұрын

    Bo w Stanach się zapier**la, jeśli jesteś niewydajny to ktoś Cię zastąpi

  • @aga3006

    @aga3006

    3 жыл бұрын

    będziesz mieć pewnie 10 lat pracy, a nie 2 wtedy przez studia, to różnica

  • @DueRabe

    @DueRabe

    3 жыл бұрын

    @@bostichanel877 a czemu nie?😂

  • @SharkKowalski
    @SharkKowalski3 жыл бұрын

    Śmieszne jest to, że Europa dla nich taka mała, że zamiast planów na wyjazd np. do Francji, oni planują Eurotrip. Chociaż żeby zobaczyć Wieżę Eiffla wystarczy podbić do Paris Las Vegas.

  • @kinga01528

    @kinga01528

    3 жыл бұрын

    Podejrzewam, że to nie tylko o chodzi o rozmiar Europy ale i koszty. Taniej raz polecieć do Europy i zwiedzić kilka krajów niż latać do każdego z nich z USA.

  • @dnoodspodu1159
    @dnoodspodu11593 жыл бұрын

    A my _"Pana Tadeusza"_ czytaliśmy w szkole na kolanach, a ekranizację Wajdy oglądaliśmy stojąc na baczność Thou are coommiting an act of defilement every time when listening to its audio book version whilst performing cleaning or jogging

  • @izabella7174

    @izabella7174

    2 жыл бұрын

    Ja przemęczyłam PT i czekałam aż się skończy. Nie uczyliśmy się także inwokacji

  • @renepszczoa8410
    @renepszczoa84103 жыл бұрын

    No to powiedzcie mi proszę, dlaczego mimo długiego urlopu, chorobowego, dobrej sytuacji materialnej tak wielu Polaków jest zgorzkniałych i nieszczęśliwych? Dlaczego Kasiu robisz z tego kraju potwora?

  • @sivione

    @sivione

    3 жыл бұрын

    Polacy maja to we krwi przez pokolenia, ze cokolwiek maja to i tak zle

  • @xdlol59
    @xdlol593 жыл бұрын

    Ostatnio byłam tydzień w górach i na wszystko wydałam ok $300 (w przeliczeniu) Heh....

  • @awokadzia
    @awokadzia Жыл бұрын

    Przypomniało mi się, jak podczas mojej podróży po Stanach wylądowaliśmy w ostatniej miejscowości przed Death Valley. Ostatnia knajpa, sklep, stacja. Facet pyta gdzie jedziemy. Mówimy, ze Death Valley. Nie wiem, czy to kwestia akcentu, powtarza cała nasza trójka, typ nie wie o czym mowa. Pokazujemy zdjęcia. Nigdy nie słyszał. WTF? Wypizdow California/Nevady gdzie nie ma absolutnie nic poza ta atrakcja turystyczna. A gościu nie kojarzy, bo całe życie przeżył w tej miejscowości tuż na wjeździe do Death Valley. Zrylo mi to beret.

  • @PolishAmericanMom
    @PolishAmericanMom3 жыл бұрын

    To wszystko zależy w jakim pracujesz sektorze. Jak pracujesz dla firmy która troszczy się o swoich pracowników to masz dużo wakacji. Ja na start dostałam 17 dni a za 5 lat następne 5 dni i za 10 następnie 5 i to będzie maksymalna 27 dni po 10 latach.

  • @DueRabe

    @DueRabe

    3 жыл бұрын

    W Holandii mam 29 dni od pierwszego roku ☺️☺️

  • @PolishAmericanMom

    @PolishAmericanMom

    3 жыл бұрын

    @@DueRabe Ja bylam z jedną firmą 13 lat i mialam już 31 dni ale zmienilam firmę I wtedy gubisz wszystko I zaczynasz od nowa. To jest tutaj w Stanach bardzo nie sprawiedliwe.

  • @PolishAmericanMom

    @PolishAmericanMom

    3 жыл бұрын

    @@kk-vq9eu Industrial Real Estate Marketing

  • @SurMikasMetin2PL
    @SurMikasMetin2PL3 жыл бұрын

    Koszty powinny być najmniej ważne, gdyż zarobki są również w dużym stopniu większe. A jak ktoś napisze "ale koszty życia" - to już odpowiadam, większe również są w Niemczech, a jednak tam "lepsze życie".

  • @jetinajt
    @jetinajt3 жыл бұрын

    W sumie USA są wielkości Europy. Jakby policzyć ilu Europejczyków pojechało na wakacje poza Europę, to też by pewnie nie było dużo

  • @imdone8442

    @imdone8442

    3 жыл бұрын

    I tak jestem pewien, że byłby to większy odsetek niż u Amerykanów, trzeba jednak pamiętać, że ogrom ludzi lata do Turcji, Egiptu, Tunezji czy Maroka.

  • @sivione

    @sivione

    3 жыл бұрын

    @@imdone8442 Ale po co amerykanie maja latac poza USA jak maja wszystko u siebie?

  • @sylvesterszliwoski2835

    @sylvesterszliwoski2835

    2 жыл бұрын

    @@sivione Dokladnie 100/100

  • @1984ignis
    @1984ignis3 жыл бұрын

    Z chęcią bym wyjeżdżała za granicę, ale mnie też nie stać. W Polsce spędzam co roku trzy tygodnie nad morzem, do tego jeszcze częste wypady za miasto, lub do innych regionów Polski np na długi weekend. Jeśli ktoś ma dobrego pracodawcę, to może w pracy odebrać wolne za nadgodziny. Gdybym np wybrała się gdzieś z biurem podróży, to stać by mnie było tylko na 7-8 dni, w dodatku tylko na sam hotel a ja lubię zwiedzać okolicę, muzea, ogólnie ciekawe miejsca, lubię poznawać kulturę. Musiałbym mieć dużo większy budżet zagranicą, a będąc osobą niepełnosprawną mam dużo mniejsze możliwości. Za to bardzo lubię oglądać filmy na yt, z podróży innych ludzi czy vlogi jak kiedyś Wy robiliście, tzn Ty i Krzyś, dzięki temu mogę zobaczyć miejsca których pewnie nigdy nie zobaczę. Kupuję także przewodniki w formie ciekawych książek :-)

  • @gebels4998

    @gebels4998

    3 жыл бұрын

    wiesz o tym ze wyjazd jest tańszy niz polskie morze?

  • @lusi4938

    @lusi4938

    3 жыл бұрын

    Czytam i nie wierzę ....3 tygodnie nad polskim morzem plus inne wyjazdy??? I piszesz ,że nie stać Cię na wyjazd zagraniczny 🤔🤔🤔 Bzdury !

  • @hermanmelville3368

    @hermanmelville3368

    3 жыл бұрын

    Tu chyba nie chodzi o pieniądze, ale o niepełnosprawność.

  • @Natalia-mm6pf
    @Natalia-mm6pf2 жыл бұрын

    A propos wakacji i "Pana Tadeusza". Mieszkam w miejscowości, gdzie Adam Mickiewicz przyjechał na wakacje ;)

  • @jullypassport3138

    @jullypassport3138

    2 жыл бұрын

    a gdzie? :))))

  • @KSokol-oz9tb

    @KSokol-oz9tb

    Жыл бұрын

    I pisał ! Litwo Ojczyzno Moja ! A myśmy to uczyli się na pamięć .sprzątając domki w Stanach to recytowałam 😂😂😂😅.

  • @Natalia-mm6pf

    @Natalia-mm6pf

    Жыл бұрын

    @@jullypassport3138Lubonia, Wlkp

  • @zaq12wsxqwop
    @zaq12wsxqwop3 жыл бұрын

    obstawiam Pan Tadeusz

  • @zaq12wsxqwop

    @zaq12wsxqwop

    3 жыл бұрын

    LOL zgadłem XD

  • @dnoodspodu1159

    @dnoodspodu1159

    3 жыл бұрын

    My _"Pana Tadeusza"_ czytaliśmy w szkole na kolanach, a ekranizację Wajdy oglądaliśmy stojąc na baczność

  • @marcindabrowski3101
    @marcindabrowski31012 жыл бұрын

    Jak byłem mały to w Polsce wyjeżdżałem do babci wioskę obok. A teraz jestem dorosły i podróżuję na kanele Fifty na Pol :D

  • @mahasimha8379
    @mahasimha83792 жыл бұрын

    W tym roku bylem 23 dni za granica z dziecmi...

  • @waraiotoko374
    @waraiotoko3743 жыл бұрын

    Przyroda i kultura stanow sa piekne ale kwestia pracy i opieki zdrowotnej to dramat. Chyba najgorzej w cywilizacji zach.

  • @jagagibons1635
    @jagagibons16353 жыл бұрын

    Czyli pomimo tego, że dla Polaka wyjazd stanowi większą (ogromną wręcz) część miesięcznych zarobków niż dla Amerykanina, to i tak Polak podróżuje więcej :) Wydaje mi się, że argument kosztowy nie ma tu wcale mocy. Ale pozostałe... Mieszkałam w USA kilka lat i było nam o wiele taniej podróżować autem (fakt: po Stanach) niż wychodzi nam podróżowanie po Polsce/Europie. Koszty paliwa w stosunku do zarobków są niewymierne w porównaniu warunków Polskich i Amerykańskich. Chociaż słyszałam, że teraz w USA tez paliwo winduje w górę.

  • @agnieszkamyrta6770
    @agnieszkamyrta67703 жыл бұрын

    Nie mam paszportu od 15lat....i i zwiedzam... Europa i po za (gdzie można na dowodzie jeździć) 😁

  • @luizazbrog571
    @luizazbrog5712 жыл бұрын

    Mieszkając w Polsce podrózowałam jako dziecka z rodzicami po Europie. Teraz jak mieszkam w USA to tu podróżuję.

  • @apootampkin
    @apootampkin3 жыл бұрын

    Na bookbeat to oczywiście Harry Potter!

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap49513 жыл бұрын

    W Polsce po roku masz 20 dni płatnych he

  • @arturtrzcinski1027
    @arturtrzcinski10273 жыл бұрын

    Dlaczego hamburger

  • @monikarolak4278
    @monikarolak42783 жыл бұрын

    :) Wielokrotnie spotkałam się z tym że na wakacjach w hotelu Amerykanie z którymi rozmawiałam mówili ze przyjeżdżają tu co roku od x lat, to ciekawe bo większość osób których ja znam ( w Polsce) stara się za każdym razem wybierać nowy kierunek.

  • @michalziobro7890
    @michalziobro78902 жыл бұрын

    W EU pewnie zle liczą. Wyjazd z Polski do Chorwacji czy Wloch nie jest za granice bo to dalej EU. Tez nie mam paszportu bo po co mi jak moge po calym EU jezdzic bez niego

  • @piotr8090
    @piotr80903 жыл бұрын

    Nie podoba mi się montaż ostatnich filmów.

  • @rusherka97

    @rusherka97

    3 жыл бұрын

    To nie oglądaj.....jaki jest sens pisania takich komentarzy?

  • @piotr8090

    @piotr8090

    3 жыл бұрын

    @@rusherka97 misiu pluszowy, sens jest taki że może wróci do montażu poprzedniego.

  • @lusi4938

    @lusi4938

    3 жыл бұрын

    To jest jej kanał i może Ci się wiele rzeczy nie podobać ale 😀 robi na nim co chce i uważa za stosowne 😀

  • @madamededede
    @madamededede2 жыл бұрын

    Nie otwieraj drzwi i nie rób przeciągów w burzę

  • @kfbar
    @kfbar3 жыл бұрын

    najchętniej zobaczyłbym Hawaje, Florydę, Teksas, Arizonę, Utah, Nevadę, Kalifornię, Montanę, Wyoming i Luizjanę

  • @magdalenapr6232
    @magdalenapr62323 жыл бұрын

    Przynajmniej raz w roku za granice, zwykle tydzień-dwa:) Mamy system, że co roku inny kierunek.

  • @qbartUrT
    @qbartUrT2 жыл бұрын

    Pan Zazuniak by się nie zgodził 😁

  • @michapolerowicz7886
    @michapolerowicz78862 жыл бұрын

    Witam tu Agnieszka , jak zwykle chodź o kasę , to proste jak drut !!! Cały świat ma ten problem nie tylko USA. ALE ZNAJOMOŚĆ WŁSNEGO KRAJU , OJCZYZNY JEST KLUCZOWA . W POLSCE JEST NA ODWRÓT , WOLIMY PODRÓŻOWAĆ ZA GRANICĘ!! POZDRAWIAM CIEPŁO AGNIESZKA POLEROWICZ

  • @katarzynagnyp626
    @katarzynagnyp6263 жыл бұрын

    Właśnie jestem na etapie ogladania tych kompilacji pt. jaka najgłupsza rzecz powiedział Ci Amerykanin. Część z nich myśli że cała reszta świata Nie ma pradu, internetu Czy samochodów. Może przez to nie chca lecieć nigdzie.

  • @magdalenatyraa813

    @magdalenatyraa813

    3 жыл бұрын

    Też oglądam tą serię xd to trochę smutne że państwo tak zróżnicowane narodowościowo i etnicznie ma tak małą wiedzę o świecie. Raz słyszałam historię w której laska myślała że USA to cały świat ☹️

  • @rogalswietomarcinski

    @rogalswietomarcinski

    3 жыл бұрын

    Takie filmy są tendencyjne.

  • @CornellyCo

    @CornellyCo

    3 жыл бұрын

    Niestety w Polsce nie wiedza nawet, jaka jest stolica USA (slyszalam odpowiedzi typu Kalifornia albo NYC) albo tez nie wiedza, ze Nowy Jork to nie tylko miasto, a caly stan :) :) Nie maja pojecia o istnieniu stanow typu Maine czy Vermont itd. Ludzie niewyksztalceni sa wszedzie, nawet w Europie ♥

  • @martyncecua6359

    @martyncecua6359

    3 жыл бұрын

    @@magdalenatyraa813 nawet część społeczeństwa tego nie musi wiedzieć żeby ich kraj miał najwięcej noblistów, a język angielski był językiem nauki. A tak wgl to niektórzy polacy nawet nie wiedzą ile jest kontynentów no wyjątki się zdarzają

  • @magdalenatyraa813

    @magdalenatyraa813

    3 жыл бұрын

    @@martyncecua6359 wstyd mi za Polaków, którzy mają tak niski poziom wiedzy. Wydaje mi się że są rzeczy o świecie które powinniśmy wiedzieć niezależnie od tego czy jesteśmy fryzjerka, kucharzem czy profesorem.

  • @u2md
    @u2md3 жыл бұрын

    USA: 271 dolarów zagranica, krajowe 144 dolary. Polska - 2000 PLN za wyjazd to nie jest równe dwóm dniówkom amerykańskim zagr. podróżom. Bo bez sensu jest przeliczanie wg kursu dolara. Amerykanin zarabia 3500 dol a polak 3500 zl średnio, więc przeliczanie na złotówki to bujda. Tym bardziej, ze jak Amerykanin pojedzie do biedniejszego kraju, nawet jak Polska to jest "do przodu" ze względu na kurs.

  • @kingajonas5219
    @kingajonas52193 жыл бұрын

    Benzyna w USA jest tansza, mozna jezdzic. Poza tym katastrofa szczegolnie socjalna.

  • @juliaoleanska8794

    @juliaoleanska8794

    3 жыл бұрын

    PKB w USA 50.000 na osobę. PKB w Polsce 15.000 na osobę.

  • @kingajonas5219

    @kingajonas5219

    3 жыл бұрын

    @Hus Aria Nie chodzi o kase za nic tylko o takie zdobycze socjalne jak urlop macierzynski czy prawo do urlopu.

  • @paw44
    @paw442 жыл бұрын

    Nie zgadzam sie, ze KOSZT to glowny powod tego, ze Amerykanie nie podrozuja. Cena wyjazdu do Ameryki Lacinskiej jest stosunkowo niska, a wakacje np. w Kostaryce sa wielokrotnie tansze niz wyjaz na Floryde gdzie hotele i domki na wynajem sa drogie. Jedzenie jest rownierz o wiele drozsze. Przyklad: USA do Polski- bilet $800, hotel w PL $50-80 na dzien x 10 dni, jedzenie $50 na dzien. Floryda- bilet $200-300, hotel $150-250 x 10 dni , jedzenie $80-100 na dzien ( knajpy i restauracje ) - Polska $2100 - Floryda $2500 przy dobrych cenach w sezonie….a czasami $1000 wiecej.

  • @unohas
    @unohas2 жыл бұрын

    Nic w tym nadzwyczajnego. Luksemburg to by nie powiedzieć mikroskopijne państwa przy USA i tam wycieczka o 30-40 km jest już wyjazdem za granicę. Ameryka jest spora, posiada taką różnorodność że nie wyjeżdżając z kraju można tyle zobaczyć co kręcąc się po całej Europie.

  • @haniap8939
    @haniap89393 жыл бұрын

    Europa ma zdecydowanie lepsze prawo pracy, edukację i system opieki zdrowotnej.

  • @juliaoleanska8794

    @juliaoleanska8794

    3 жыл бұрын

    Tylko że Europa jest sporo biedniejsza od USA. Właśnie dlatego, że stawia bardziej na socjalizm. Nic za darmo.

  • @haniap8939

    @haniap8939

    3 жыл бұрын

    @@juliaoleanska8794 wolę być ""biedniejsza"", ale mieć zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną gdy nagle złamię nogę albo dostanę zawału. Wolę mieć mniej pieniędzy, ale więcej wolnego czasu. Nie sztuką jest wpaść w pracoholizm i nie mieć nawet jak wydawać tych zarobionych pieniędzy. Wyższe zarobki mnie do USA po prostu nie przekonują.

  • @juliaoleanska8794

    @juliaoleanska8794

    3 жыл бұрын

    @@haniap8939 Widocznie jesteś mało ambitna. A po drugie mylisz się sądząc, że biedni lżej żyją, a bogaci tyrają na swoje bogactwo. To w biednych krajach ludzie ciężej pracują, mają opiekę zdrowotną na niższym poziomie i krócej żyją. Ciężka Praca to podstawa bogacenia się, ale to bogacenie się w efekcie daje lżejsze życie.

  • @haniap8939

    @haniap8939

    3 жыл бұрын

    @@juliaoleanska8794 Po pierwsze, bogaci tyrają na swoje bogactwo i nie jest to moja opinia, ale Kasia dokładnie to powiedziała w filmie. Amerykanie po prostu nie mają dni urlopowych. To jest tyranie, bo nawet nie mają kiedy pojechać na wakacje. Po drugie, dlaczego ty mówisz o biednych krajach? Wiadomo, że tam sytuacja nie jest fajna, ale pierwotnie mowa była o różnicach między USA a Europą, a Europa jak wiadomo w skali światowej biedna nie jest. Po trzecie, wypraszam sobie, że jestem "mało ambitna". Własne zdrowie fizyczne i psychiczne, czas z rodziną i znajomymi, super doświadczenia życiowe cenię bardziej niż możliwość pochwalenia się najlepszym autem czy wielkim domem. Nie jest mi to do szczęścia potrzebne, jednak nie znaczy to, że nie jestem ambitna. Pozdrawiam:)

  • @utahdan231

    @utahdan231

    2 жыл бұрын

    Zdecydowanie lepsza Polska opieka zdrowotna. Moja kuzynka w Polsce czekała na zdjęcie katarakty 1,5 roku. Podczas gdy mój tato w USA 8 dni. Przeszczep biodra w Polsce to 3 lata , w USA ok. 2-4 tygodni.