Danuta Rinn & Bogdan Czyżewski - A Ty mnie czekaj

Музыка

Danuta Rinn, właściwie Danuta Smykla (ur. 17 lipca 1936 w Krakowie, zm. 19 grudnia 2006 w Warszawie) - polska piosenkarka i aktorka. Debiutowała w Krakowie, a w 1963 przeniosła się do Warszawy i rozpoczęła karierę piosenkarki. W roku następnym wyszła za mąż za Bogdana Czyżewskiego, z którym śpiewała w duecie. Występowali z polskimi big bandami. W 1974 ich małżeństwo się rozpadło, rozpoczęła wtedy solową karierę. W latach 1974-1979 współpraca z Teatrem na Targówku w Warszawie, występowała też z Kabaretem pod Egidą. Jej najbardziej znane utwory to „Polskie skrzydła”, „Na deptaku w Ciechocinku”, „Gdyby choć raz” (oba z Bogdanem Czyżewskim), „Tyle wdzięku”, „Gdzie ci mężczyźni?”. Laureatka nagrody Towarzystwa Przyjaciół Opola na KFPP w Opolu w 1974 za interpretację piosenki „Gdzie ci mężczyźni?”. Jako aktorka grała w filmach od początku lat 70., np. Nagrody i odznaczenia, Zazdrość i medycyna, Bilans kwartalny, Doktor Murek, Kariera Nikosia Dyzmy. W ostatnich latach życia często występowała w polskich serialach, między innymi: Niania, Graczykowie, czyli Buła i spóła, Samo życie, Adam i Ewa. Powrót do pracy na planie był jednym z jej marzeń, których już nie zdążyła zrealizować. W drugiej połowie lat 70. występowała w radiowej audycji 60 minut na godzinę, grając przez pewien czas obok Andrzeja Zaorskiego i Mariana Kociniaka główną rolę w cyklicznym słuchowisku Przygody radiowych piratów.
Bogdan Czyżewski (ur. 9 marca 1934 w Warszawie) - polski piosenkarz. Podczas studiów tych związał się z klubem studenckim Stodoła. Tam zadebiutował jako piosenkarz. W 1958 roku zdobył wyróżnienie w konkursie wokalnym Polskiego Radia, z którym związał się w roku 1961 (a dokładniej z radiowym Studiem Piosenki). Wtedy też nawiązał współpracę z radiowymi orkiestrami Edwarda Czernego i Bogusława Klimczuka, a także z grupą muzyczną New Orlean Stompers, grającą jazz tradycyjny.
W latach 1963-1973 był wokalistą w duecie Rinn-Czyżewski, a w 1974 r. rozpoczął karierę solową. W latach 70. występował również w teatrach: w 1973 r. w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze (gdzie wystąpił w spektaklu Dziś dajemy wam pamięć w reżyserii Marii Januszkiewicz), a w latach 1974-1978 w warszawskim Teatrze na Targówku. W tym ostatnim wystąpił w widowisku muzyczno-estradowym Gdy wróciły gołębie (1974) oraz w rewii przebojów Kto chce piosenkę (1975), oba w reżyserii Mariana Jonkajtysa. Współpracował też z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą (orkiestry radiowe Warszawy i Łodzi; Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego; Orkiestra Moskiewskiego Teatru i Estrady; Big Band Radio Hawana; Orkiestra Dresden Tanz Sinfoniker). Dał tysiące koncertów nie tylko w Polsce, m.in. również w Bułgarii, Czechosłowacji, Kanadzie, na Kubie, w NRD, Rumunii, USA, ZSRR.

Пікірлер

    Келесі