Czy warto studiować FIZJOTERAPIĘ? - o uczelni, pracy i perspektywach

Idąc na studia fizjoterapii nie wiemy często czego się spodziewać. Niektórzy idą na nie, bo lubią się ruszać, niektórzy doznali kontuzji i chcą wiedzieć jak z nimi pracować, inni nie dostali się na lekarski i chcą tam przeczekać rok poprawiając maturę, a jeszcze inni trafili tam przypadkiem.
Nieważne z jakiego powodu tam jesteś, to w tym filmie powiem Ci, czy w ogóle ten kierunek jest wart czegokolwiek.
Jeśli jesteś przed wybraniem kierunku studiów i zawsze chciałeś na niego pójść, ale rodzina i znajomi Ci to odradzają, bo „mało zarobisz”, „będziesz pracować ciężko fizycznie masując”, „zawsze pod czyjąś jurysdykcją” - to KONIECZNIE obejrzyj ten film.
Choć odpowiedź na tak zadane pytanie, może być nieoczywista 😉
Ja poszedłem na fizjoterapię, bo nie widziałem siebie na żadnym innym kierunku. I choć na samych studiach miałem trudne chwile, to nigdy nie miałem chwil zwątpienia (bo tak naprawdę nie znałem wyzwać, które się wiążą z zawodem).
Jeśli jednak wiedziałbym to, co wiem teraz, to każdej trudnej chwili na studiach towarzyszyłby uśmiech 😊
Odwiedź mnie też na social mediach i stronie internetowej
🟦 Facebooka
🟪 Instagrama
💻 www.szarskifizjoterapia.pl
Umówienie wizyty/współpraca:
📞 607-961-275
📧 szarskifizjoterapia@gmail.com
#znajdezdrowie

Пікірлер: 37

  • @Christopher_Marcos
    @Christopher_Marcos Жыл бұрын

    Bardzo dobry materiał! Wszystko co Pan powiedział na temat studiów to szczera prawda. Jestem aktualnie na 4 roku i już nie raz miałem chwile poważnego zwątpienia w to co się dzieje na uczelni. Motywuje mnie jednak to, że zostało już niewiele czasu do ukończenia , a później będę mógł działać już na własną rękę zamiast marnować czas na naukę rzeczy, które są mi kompletnie niepotrzebne . Najważniejsze to po prostu je odbębnić i jednocześnie szkolić się i rozwijać na własną rękę. Bardzo dziękuję za ten materiał.

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Bardzo się cieszę, że materiał się spodobał! Prawdą jest też to, że wiele rzeczy „nieistotnych) autentycznie by się nam przydało teraz, ale nie zostało pokazane ich praktyczne zastosowanie. W tym problem. Prezentacje każdy może przeczytać.

  • @patrykjaworski9017
    @patrykjaworski9017 Жыл бұрын

    Bardzo potrzebny odcinek jak i cała seria. 👍Myślę że przed powrotem na uczelnie wszystkim FizjoStudentom bardzo przydadzą się takie słowa otuchy- to motywuje. Czekamy na kolejny! Pozdrawiam 😀

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Bardzo się cieszę, że się przydał! Taki jest dokładnie cel całej serii. By kolejnym studentom było lepiej i łatwiej 🙂❤️

  • @klaudiafranek4961
    @klaudiafranek4961 Жыл бұрын

    Bardzo pomocny i uświadamiający filmik. Jestem studentką 1 roku fizjoterapii i ten filmik dodał mi otuchy na przyszłość. Bardzo Panu dziękuję i pozdrawiam ☺️

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Cieszę się, że się przydał ❤️ Fizjoterapia po studiach jest znacznie ciekawsza. Trzeba tylko działać. Powodzenia! 🙂

  • @olakocot5374
    @olakocot5374 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawy filmik. Za 2 tygodnie zaczynam fizjoterapię🙌🏼

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    ❤️ Powodzenia 🙂 Będzie fajnie!

  • @kosmiiit4365
    @kosmiiit4365 Жыл бұрын

    Jestem przed 1 rokiem fizjo i mega dodał mi ten film otuchy. Chyba też potrzebowałam potwierdzenia od kogoś z tego środowiska, co do tego że warto przeczekać studia które niekoniecznie miodem i mlekiem płyną xd

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak 😁 Najważniejsze to znaleźć obszar, który nas najbardziej interesuje w tym wszystkim 🙂

  • @Shunnn

    @Shunnn

    Жыл бұрын

    I jak idzie?

  • @kokosanka-vb5ze
    @kokosanka-vb5ze8 күн бұрын

    Kończę teraz 3 rok fizjo i faktycznie tak jest... 1 rok było głównie ciśnienie na anatomię i to było spoko. Chociaż był to przedmiot bardzo wymagający, a zaliczenia stresujące, to uważam, że jednak 1 rok na anatomię jest to za mało bo i tak cały materiał to była gonitwa od tematu do tematu. Sporo było również fizykoterapii. Biomechanika, fizjologia czy kinezjolgia była gdzieś w trakcie i... chciałabym na to zrzucić zasłonę milczenia bo na mojej uczelni te przedmioty nie istniały. Uważam je za dosyć istotne, a ilość godzin była strasznie okrojona. Do dzisiaj po zajęciach z biomechaniki nawet nie wiem na czym ona polegała (zajęć było może z 3/4?). Kinezyterapia była w miarę spoko choć może to zasługa prowadzących, którzy sami twierdzili, że ćwiczenia bierne na ugulu nie mają już dużego znaczenia. Terapia manualna też była okej tylko jak zwykle w okrojonej liczbie zajęć więc liznęliśmy zaledwie dwie terapie + pir. 2 i 3 rok skupiał się głównie na zajęciach klinicznych. I tak opowiadaliśmy sobie o przeróżnych chorobach. Fajnie, tylko część o tym co fizjoterapeuta może, jakie terapie zastosować to była najbardziej okrojona część tematu. Chodziliśmy sobie po oddziałach i rozmawialiśmy sobie z pacjentami. Nasza praca polegała głównie na tym by coś z nimi poćwiczyć poza rozmową (czyli niech pan zrobi pare wymachów ręką, kilka ćwiczeń oddechowych na zasadzie otwarcia klatki piersiowej z wymachem ręki i tak do każdego pacjenta) Może na ortopedii było bardziej konkretnie - no bo tam się pacjenta rzeczywiście uruchamia do wstania czy na neurologii gdy jesteśmy potrzebni do pracy z pacjentami po udarach. Ale poza tym czuć było, że nasza rola jest na wielu oddziałach zbyteczna w takiej formie. To potrafi frustrować bo w końcu chcesz się czegoś nauczyć, a kolejne dwa lata płyną na niczym konkretnym. No i oczywiście jak już są zajęcia na uczelni to w formie tego byśmy zrobili jakąś prezentację na temat niewiadomy czy w ogóle nam potrzebny. Ogólnie mam wrażenie, że studia fizjoterapeutyczne to jakaś wersja beta całego zawodu fizjoterapeuty. Coś tam się dowiesz, coś tam "skubniesz" ale żeby faktycznie się czegoś nauczyć na zasadzie - dobrze się nauczyć jakiejś metody czy terapii to nie. Od tego są kursy. Najgorsze w tym wszystkim jest też to, że ty nie wiesz czy to co akurat wykłada wykładowca jest użyteczne i potrzebne w dzisiejszych czasach czy może w rzeczywistości się już tego nie robi. Czasem zastanawiasz się czy jest się sens tego akurat uczyć bo może okaże się, że tak się już nie robi. Ciężko jest czasem zanalizować co tak naprawdę jest wartościową wiedzą i kiedy lepiej słuchać uważnie, a kiedy ktoś o czymś nam mówi co się stosowało 20 lat temu i teraz nikt tego nie używa.

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    8 күн бұрын

    Bardzo dziękuję za komentarz! ❤️ Zainspirowałąś mnie do tego, by nagrać kolejny film z serii FizjoStudent poruszający właśnie to, o czym mówisz.

  • @kokosanka-vb5ze

    @kokosanka-vb5ze

    8 күн бұрын

    @@krzysztof.szarski.osteopata Jeszcze chciałabym dodać odnosząc się do tego co mówisz w filmie, że u nas fizykoterapia ciągnęła się przez 3 lata, podczas gdy tm trwała 1 semestr… i nie było w ogóle czegoś takiego jak „anatomia palpacyjna” a potem zdziwienie, że studenci nie potrafią (precyzyjnie) określić gdzie są jakieś punkty kostne na którymś już roku próbując robić jakąś terapię. Brak jest elementarnych rzeczy, a przynajmniej konkretnej liczby z godzin z elementarnych przedmiotów, a mimo wszystko dodaje się godziny z przedmiotami zapychaczami na równi albo nawet wiecej godzin zapychaczy 🤦🏼‍♀️

  • @patrycjadragan2262
    @patrycjadragan2262 Жыл бұрын

    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad pójściem na studia na fizjoterapię (obecnie zaczęłam pracować jako trener personalny - chciałabym połączyć tę pracę z pracą fizjoterapeuty). Bardzo dziękuję za ten film 😊 chyba się zdecyduję! Jedyne moje „ale”, to zbyt często używa pan „tak?” na końcu zdań 🫢 przepraszam, ale słuchając pół godzinnego filmu dosyć mocno zaczyna to drażnić

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Pani Patrycjo, dziękuję za feedback ❤️ Pracę trenera z pracą fizjoterapeutyczną można jak najbardziej połączyć. A jeśli pracuje Pani z klientami bólowymi, to ta różnica praktycznie zanika, bo pierwotnie fizjo, był taki trenerem, czyli kimś od ruchu 🙂 Co do „tak”, to Pani opinia nie jest odosobniona i przy nagrywaniu kolejnego filmu, będę się nad tym bardziej skupiał.

  • @hazyheart9476
    @hazyheart9476 Жыл бұрын

    Mam pytanie, ponieważ jestem tegoroczną maturzystką i właśnie fizjoterapia jest moim celem. Raczej nie myślę o pracy w szpitalu/przychodni, a na własną rękę, gabinet bądź jeżdżenie to pacjentów do domu itd. Czy jest różnica między AWF a uczelniami medycznymi?

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Nie ma 🙂

  • @annabuczynska667
    @annabuczynska667 Жыл бұрын

    Był ktoś może na fizjoterapii na AWF w Krakowie i może powiedzieć czy warto?

  • @jankasprowicz3663
    @jankasprowicz3663 Жыл бұрын

    Bardzo przydatne byłyby wydarzenia i akcje prozdrowotne, które pokazywałyby ludziom rozpoznanie, objawy i leczenie chorób, z którymi fizjoterapeuci i osteopaci mają na co dzień, nie tylko ze względu samej potrzeby zawodowej, ale przede wszystkim dla dobra pacjenta - interdyscyplinalizm i uczciwość zawodowa! Lekarze nie powinni, lekarze MUSZĄ otworzyć się na to, co dają współczesne metody terapii - nie tylko na poziomie stricte urazowym, ale i również pod względem schorzeń pochodzących z innych chorób układowych, na których, moim zdaniem, jako fizjoterapeuci, jako specjaliści pierwszego kontaktu powinniśmy się skupić.

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Wydarzenia i akcje prozdrowotne promujące fizjoterapię powinny należeć do obowiązków Krajowej Izby Fizjoterapeutów, by społeczeństwo wiedziało, czy MOŻE zajmować się fizjoterapia. Owszem, lekarze powinni wiedzieć jak pracujemy i w czym możemy pomóc, ale ten medal ma dwie strony. My fizjoterapeuci też powinniśmy znać podstawy interny, reumatologii i powinniśmy wiedzieć, kiedy nie możemy pomóc pacjentowi i odesłać go do specjalisty, zamiast snuć teorie. A tego nam, fizjoterapeutom, często niestety brak.

  • @szymonmrozinski9682
    @szymonmrozinski9682 Жыл бұрын

    Mam pytanie, czy bez rozszerzonej biologii i chemii w liceum jest sens iść na fizjoterapię czy bez licealnej wiedzy z tych przedmiotów będzie zbyt ciężko? Maturę rozszerzoną pisałem tylko z geografii i angielskiego. 🤓

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Jak dostaniesz się na uczelnię, bo spełnisz ich maturalne progi i będziesz chciał się uczyć, to matura nie ma znaczenia 🙂 nie będzie na studiach nic o roślinach nagonasiennych 🙃

  • @JerzySSJ
    @JerzySSJ Жыл бұрын

    Chciałem zapytać czy pracuje pan także korzystając z diagnostyki opartej o kinezjologię stosowaną?

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Nie korzystam z kinezjologii. Sporadycznie wykorzystuję testy mięśniowe do oceny jakości reaktywności mięśnia i TYLKO do tego. Poza tym niespecjalnie pracuję w ten sposób 🙂

  • @katarzynaimieowska8820
    @katarzynaimieowska8820 Жыл бұрын

    przyszłościowy kierunek studiów. Ja zastanawiam się nad Warszawską Akademią Medyczną. Kojarzycie ? Warto ?

  • @joasiabiaek2166

    @joasiabiaek2166

    Жыл бұрын

    ja polecam WAM :) Ciekawe zajęcia, fajni wykładowcy, dość wysoki poziom. no i po obronie pracy magisterskiej można tu kontynuować naukę na osteopatii :)

  • @Artur-do8sr
    @Artur-do8sr Жыл бұрын

    Uważa pan że warto iść na fizjoterapię w wieku 30 lat w celu przebranżowienia?

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli np. pracował Pan już z ludzkim ciałem w roli masażu, treningu itd., to miałoby to uzasadnienie. Będzie to jednak trudne. Jeśli jednak zaczynałby Pan „od zera” pracę z ludzkim ciałem, to będzie to jeszcze bardziej trudne - nie wiem czy nie niemożliwe nawet. Ale to oczywiście zależy od samozaparcia, możliwości i umiejętności zmiany swojego spojrzenia na nowe pewne kwestie. Ale trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

  • @MP-th1eo
    @MP-th1eo3 ай бұрын

    Czy warto robić specjalizację po magisterce z fizjoterapii?

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    3 ай бұрын

    Zależy od Twojej ścieżki zawodowej. Moim zdaniem nie warto robić specjalizacji w obecnej formie.

  • @Jony34
    @Jony344 ай бұрын

    Uważa Pan że warto iść na fizjoterapię w wieku 26 lat w celu przebranżowienia? I czy w ogóle jest sens iść na fizjoterapie niestacjonarnie?

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    4 ай бұрын

    Trochę późno, ale wszystko zależy od zaangażowania. Nie znam programu fizjoterapii niestacjonarnej, więc nie mogę się wypowiedzieć. Zawsze lepiej jednak dziennie.

  • @Jony34

    @Jony34

    4 ай бұрын

    Chyba już dla mnie za późno na dziennie studia ale dziękuję bardzo za odpowiedź.

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    4 ай бұрын

    @Jony34 zawsze można zrobić trenera medycznego i iść w tym kierunku. Nie trzeba być fizjo. Mniej praw i obowiązków, trzeba tylko płacić VAT, ale nie ma problemu, by prscowsć ruchowo z klientem.

  • @rychu4206
    @rychu4206 Жыл бұрын

    Średni fulm

  • @krzysztof.szarski.osteopata

    @krzysztof.szarski.osteopata

    Жыл бұрын

    Panie Rychu420, a co by Pan zmienił lub dodał, by bardziej Panu odpowiadał? 🙂