"Czy kryzys wodny na świecie to nasza spraw(k)a?" Rozmowa z prof. dr hab. Szymonem Malinowskim

2 mld ludzi na świecie cierpi z powodu niedoboru wody, a około 780 mln nie ma zapewnionego w tym zakresie niezbędnego minimum. Co więcej, około 74% wszystkich katastrof naturalnych między 2001 a 2018 r. było związanych z suszą, powodziami, gwałtownymi lub niszczycielskimi ulewami, a ofiary katastrof związanych z wodą lub jej brakiem stanowią 70% ofiar śmiertelnych klęsk żywiołowych. Choć kryzys wodny wielu z nas wydaje się odległy, za danymi o wodzie stoją ludzkie historie.
➡️ W Światowym Dniu Wody 22 marca zapraszamy Was na rozmowę z Prof. Szymonem Malinowskim, specjalistą z zakresu ochrony środowiska i ekologii, o tym na ile kryzys wodny na świecie jest naszą sprawą - i czy możemy czuć się za niego moralnie odpowiedzialni? Czy może odpowiedź na to pytanie jest o wiele bardziej złożona?
🔵 Jaki jest związek pomiędzy brakiem dostępu do czystej wody a kryzysem klimatycznym?
🔵 Czy konsekwencje są równomiernie rozłożone na świecie?
🔵 Jakie scenariusze na styku zmian klimatu i wody są najbardziej niepokojące, a gdzie widać promyki nadziei?
🔵 Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby zminimalizować wpływ tego kryzysu na życie nasze i innych?
💧 Webinar został realizowany w ramach kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) „Razem wpływamy na zmiany”, organizowanej z okazji Światowego Dnia Wody. Jej celem jest pokazanie znaczenia jednostek w zwalczaniu problemów wodnych na świecie. Treścią kampanii są jednak również ich przyczyny, o których PAH komunikuje razem z naukowcami i influencerami, zajmującymi się katastrofą klimatyczną. O jej tragicznych dla człowieka skutkach opowiadają też pracownicy Polskiej Akcji Humanitarnej, która przez większość swojej 30-letniej historii mierzyła się z problemami wodnymi na całym świecie.
Prof. dr hab. Szymon Malinowski - fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN. Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Prowadzi badania w szerokiej współpracy międzynarodowej, kierował i kieruje wieloma projektami badawczymi. Współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Współautor książki pt. „Nauka o klimacie”. Aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie poprzez liczne wykłady, prelekcje i wystąpienia medialne. Profesor Malinowski jest również bohaterem filmu dokumentalnego „Można panikować” w reżyserii Jonathana Ramseya, który swoją premierę miał w 2020 roku.motywuje? To aby zostawić planetę, a w szczególności morza następnym pokoleniom w stanie jeśli nie dobrym (na to może być za późno) to przynajmniej nie katastrofalnym.
Rozmowę prowadzi Julia Orłowska z zespołu edukacji PAH.

Пікірлер: 4

  • @pracajz5146
    @pracajz5146 Жыл бұрын

    Ale webinar odsłuchań jutro W Pełnię:))) Pozdrawiam! Działajmy lokalnie, patrzmy globalnie

  • @pracajz5146
    @pracajz5146 Жыл бұрын

    Ale super, niedawno napotkałem film "czy można panikować" czy jakoś tak Gdzie prof. Bardzo rzetelnie się wypowiadał, lecz nie odnalazłem inszych wypowiedzi a tu takie o c: Pozdrawiam profesora!

  • @atanazyszprotawski8794
    @atanazyszprotawski8794Ай бұрын

    800 wyswietlen😢 Titanic tonie, a oni nadal się bawią

  • @LordOfTime23
    @LordOfTime23 Жыл бұрын

    Wspaniały kadr na miniaturce

Келесі